Dr. Dollfuss' dood gewroken HET „SOMMERFEST" DER NAZI'S IN OOSTENRIJK Von Hindenburg zwakker Het nieuws van heden BEHARTENSWAARDIGE VERMANING BEZWAREND GETUIGENIS VAN EEN DOCUMENT J aurès-herdenking te Parijs DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18872 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Duitsch en „Duitsch" zijn twee Het Weem miniumminiumminimi! Meer verdraagzaamheid in Oost-Europa Maehlstein terug naar Warschau en Lozoraitis naar de Rus sische hoofdstad Rustigen nacht gehad NEUDECK. 1 Aug. (D.N.B.) Om EEN ONTAARDE MOEDER HERINNERING 'AAN DROEVE DAGEN Spaansch stadje door onweer geteisterd Huizen ingestort, de binnengehaal de oogst vernield en veel vee verdronken Wat er van het zweeftoestel overbleefwaarmede de student G. J. Brandts Buys tijdens het zweef vliegen te Teriet bij Ede neerstortte De persdienst der Oostenrijksche af deeling van de N. S. D. A. P te München is opgeheven Roode troebelen in Spanjer Strijd om Von Papen TEXTIELSTAKING VERLOOPT DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Rumoerige demonstraties van het eenheidsfront der roode broeders •--■as-I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Terwijl in het Derde Rijk de bij het Röhm- complot betrokkenen en verschillende anderen, die er niet of althans niet ze ker bij betrokken waren, zonder vorm var. pro ces en zonder eenig justitioneel onderzoek op last van den „Obersten Gerichtsherr" werden geëxecuteerd, heeft men in Oostenrijk den moordenaar van dr. Dollfuss en den aanvoer der der overrompelaars van de Bondskanselarij door een onder dergelijke abnormale omstan digheden volkomen normaal snelgerecht ge- vonnisd. Dit verschil is te frappant om er niet even de aandacht op te vestigen, te meer daar dit verschil scherp karakteriseert het onder scheid, dat er van nature en traditie, bestaat tusschen twee zich zuiver „Duitsch" noemende landen. In Duitschland werd een beraamd, maar nog niet verwezenlijkt verraad voorkomen, in Oostenrijk werd een voltooide misdaad van hoogverraderlijk karakter gestraft. Het is niet moeilijk uit te maken welke methode het rechts gevoel der beschaafde wereld het meest heeft bevredigd. Bij de uitspraak van het snelgerecht te Weenen is geen rekening gehouden met de al of niet voorwaardelijk gedane toezegging, dat allen nationaal-socialistischen „Putschisten" een vrijgeleide zou worden gewaarborgd, indien zij zich overgaven, en wel op het motief, dat, indien er een dergelijke toezegging al werd ge daan, deze met geweldbedreiging werd afge dwongen en dus niet met volkomen vrijen wil werd gegeven. Zoo er rekening met een der gelijke toezegging moest gehouden worden, was dit niet de taak van de over zcnnekiaar geble ken misdaden objectief vonnissprekende rech ters, maar van de tot gratie-verleening bevoeg de instanties. Voor deze redeneering is veel te zeggen en in ieder geval heeft zij het mogelijk gemaakt, dat de misdadigers hun verdiende loon hebben ontvangen. Zij zijn gestorven met een „Hëil Hitier" op de lippen, aldus in hun laatste levensmoment evenals vele S.AJieden, die in de cadettenschool te Berlijn na de Röhm- revolutie werden neergeschoten, dengene prij zend, wiens theorieën zij zoodanig in practijk brachten, dat zij door den „Führer" verloochend moesten worden. Het is begrijpelijk, dat een gevoel van deernis opkomt naast den onafwijs- baren eisch van vergelding en gerechtigheid tegenover bloed-jonge mensehen, die met hun jeven moeten boeten voor daden, welke „au fond" het gevolg zijn geweest van waanvoor stellingen en misleidingen, waarvoor zij zelve .«riet alleen aansprakelijk kunnen worden ge steld. Nog op een ander verschil in behandeling dient gewezen. Zoowel Planetta als Holzweber heeft men geestelijken bijstand laten verleenen in het aangezicht des doods, iets, dat zij zelve den armen Bondskanselier ondanks diens uit drukkelijk verzoek niet hebben toegestaan, en in het Derde Rijk zelfs den katholieken slacht offers van het ongecontroleerde en oncontro leerbare wraakgericht werd onthouden, omdat men hen zulken bijstand „niet waardig keur de". Onder een ander régime in Duitschland kreeg zelfs de lustmoordenaar Peter Kürten ruimschoots gelegenheid zich met God te ver zoenen, maar hoogstaande figuren als Klause- ner, Probst e.a. schijnen in de oogen der Duit- sche nazi's in waardigheid zelfs onder te heb ben gedaan voor den „schrik van Diisseldorf", die onschuldige kinderen op weerzinwekkende Wijze afslachtte uit louter perversiteit. De wereld zweert vandaag den dag bij maatschappelijke en politieke systemen en heeft de illusie de menschen te kun nen verbeteren door ze gevangen te zetten in de geestelijke mesthokken van een ..systeem". Wanneer men de menschen maar communis tisch, socialistisch, nationaal-socialistisch of fascistisch organiseert meenen sommigen naie- velijk, dat zij ook communistisch, socialistisch, nationaal-socialistisch of fascistich zullen zijn Terwille van de collectiviteit wordt het indivi du verwaarloosd .De menschen worden uiterlijk met een zeker kleurig vernis bestreken, maar niet innerlijk verbeterd. Vandaar dat de syste matiseering van het menschdom vaak zulke bedroevende gevolgen heeft. Dr. Dolffuss, zag dit zeer helder in. Ongeveer vier weken geleden tijdens de groote bedevaart naar het Oostenrijksche Lourdes, het Stiermarksche ge nadeoord Maria-Zeil, zeide hij o.a.: „Wat de regeering legt, is het fundament. Of het gebouw een christelijke staat wordt, hangt af van het christelijke volk van dit land. Wij hebben in 't kleine Oostenrijk met ons be sluit een ontzettend zware verantwoording op ons genomen, daar heel de wereld de waarheid en de vormkracht der christelijke idee waar schijnlijk zal beoordeelen naar den loop van de ontwikkeling der dingen in Oostenrijk. Met een christelijke grondwet, een konkordaat en mooie betoogingen zijn wij nog geen christelijke staat geworden. Wij moeten bewijzen, dat wij eerlijk strevende christenen en geen schijn christenen en Pariseeërs willen zijn. Wij moe ten trachten, betere menschen te worden. Be slissend voor het slagen in trouwe samenwer king met het volk, is niet enkel het scheppen van een zekere uitwendige orde, maar ook van een inwendigen vrede. Wij bidden om den ze gen en den vrede voor dit land." Deze woorden vormden geen frazen, maar welden op uit een diepe eerlijke overtuiging. Zij raken de kern van de problemen, waarvoor de huidige wereld zich gesteld ziet, en ademen een geheel anderen geest, dan dien, welke ons uit tal van andere Duitsche redevoeringen heeft tegengestormd. Indien deze woorden niet alleen in Oostenrijk, maar ook daarbuiten ter harte worden genomen, gaat de wereld een betere toekomst tegemoet dan die, welke zich thans laat raden. VERWACHTING: Zwakke tot ma- =E tigen Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, waarschijnlijk iets warmer overdag. Hoogste stand: 756.9 te Vardö. Laagste stand: 745.2 te Vestmanöer. Zon op 520, onder 8.51. Licht op 9.29. Maan op n.m. 10.45, onder n.m. 1.29. WARSCHAU, 1 Aug. (Reuter). De Poolsche gezantschapsattaché te Parijs, Muehlstein, is, vanuit Lithauen komend, in Wilna aangekomen. Muehlstein heeft zich langen tijd in Lithauen opgehouden en zou, naar verluidt, ook een be spreking met staatspresident Smetona geha l hebben. In diplomatieke kringen hecht men zeer veel waarde aan zijn missie in Kowno. Direct na zijn aankomst te Wilna begaf Muehlstein zich naar Pikliszka, waar maar schalk Pilsudski op het oogenblik zijn verlof doorbrengt. Volgens persmededeelingen zal binnenkort de directe postverbinding tusschen Polen en Lithauen hersteld worden. Tot dusver vond het postverkeer tusschen beide landen plaats via Duitschland en Letland. De Lithausche Minister van Buitenlandsche Zaken, Lozoraitis, is voor een officieel bezoek naar Moskou vertrokken. Evenals de Estland- sche Minister van Buitenlandsche Zaken, Sel- jamaa, die inmiddels weer uit Moskou is ver trokken, zal de Lithausche Minister van Bui tenlandsche Zaken te Moskou besprekingei: voeren over de plannen inzake het Oost-Lo- camopact. half negen Woensdagmorgen is het volgende communiqué gepubliceerd over den toestand van President von Hindenburg: Ondanks een rustigen nacht neemt de zwakte toe. De Rijkspresident is bij volle bewustzijn en heeft geen koorts. Pols zwakker. Namens de behandelende genees- heeren, Prof. SAUERBRUCH. Hoewel, aldus V.D., officieel daarover niets gemeld wordt hebben de berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Rijkspresident in politieke kringen groote onrust veroorzaakt. In gezaghebbende kringen wijst men er op cat bij een eventueel overlijden van Hin denburg een nieuwe president zou moeten worden gekozen. Men beraadslaagt thans over de te volgen procedure, en het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Hertog van Brunswijk eerste candidaat zal worden. De Hertog van Brunswijk is een neef van den Engelschen koning en van wijlen Tsaar Ni- colaas en schoonzoon van den ex-Keizer. Om kwart-over-tien hedenmorgen is Rijks kanselier Hitler pervliegtuig uit Berlijn naar Neudeck vertrokken. LOS ANGELES, 31 Juli (VD) Een vrouw, die om haar acht-jarig dochtertje te straffen een arm van het kind boven een gasvlam hield, waardoor het meisje ernstige brandwonden op liep, stond heden terecht voor de rechtbank te Los Angeles. De buren hadden het kind hooren gillen en de politie gewaarschuwd, die de ont aarde moeder arresteerde. De vrouw werd ver oordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Augustus 1914 bogen zich in het hoofdkwartier van den Duitschen Generalen Staf veldmaarschalk Von Hindenburg, ex-keizer Wilhelm 11 en generaal Ludendorff over de stafkaart om den opmarsch der Duitsche troepen te volgen. De Lakenhal te Y per en, welke tijdens den jcngsten oorlog totaal verwoest werd is thans jveder geheel herbouwd en werd door den Belgischen Koning heropend. Koning Leopold werd met bloemen verwel komd MADRID, 1 Aug. (Reuter). Het stadje Moda del Marques in de provincie Valladolid is heden geteisterd door een hevig onweer, gepaard gaande met slagregens. Dientengevolge is het riviertje, dat dwars door de stad stroomt, bul ten de oevers getreden. Negen huizen zijn in gestort. De reeds binnengebrachte oogst is ge heel vernield. Ook is veel klein-vee verdronken, Twee boeren, die op het dak van hun hof stede waren gevlucht, konden te elfder ure uoor politie-agenten worden gered. Het stadje is, daar ook de landwegen blank staan, vrijwel van de buitenwereld afgesneden. MADRID, 1 Aug. (V.D.) In officieele krin gen werd gisteren bekend, dat men op het spooi was gekomen van uitgebreide revolutionnaire plannen, die door extremisten voorbereid wa ren in verband met den „Rooden Dag" van heden. De regeering heeft de noodige maat regelen genomen om daden van geweld zoo veel mogelijk te voorkomen. WEENEN, 1 Aug. (Reuter). Het officieele Oostenrijksche Telegaaf Agentschap deelt het volgende mede: De Bondscommissaris voor Binnen- landsche aangelegenheden, Adam, heeft Dinsdagavond voor de radio mededeelingen gedaan over een document, dat het verband tus schen de treurige gebeurtenissen van de vorige week zeer duidelijk aantoont. Eenige uren na het vermoorden van den bondskanselier werd by het Oostenrijksche plaatsje Koller- schlag een onbekende man aange houden, die zich als de hotel secretaris Franz Heel uit München legitimeerde. In de schoenen van dezen man vond men papieren met nauwkeurige in structies voor de nationaal-socialis- ten in Oostenrijk in geval van een aftreden der regeering Dollfuss. Uit dit document blijkt, dat op het parool „Sommerfest" eerst een ongewapende op marsch moest plaats hebben, welke In gewa- penden opstand moest overgaan, als men van de zijde der regeering tegenstand ontmoette. Het parooi voor het tweede geval luidde „Preiss-schiessen mit Italienischer Nacht". Het document duidt verder aan, dat de inval in ae Bondskanselarij een toestand zou scheppen, welke voorzien was voor het parool „Sommerfest". Het document weerlegt dus ten duidelijk ste de bewering, dat de opstand een zuiver binneniandsche aangelegenheid van Oos tenrijk was, daar het document gevonden werd op een geheimen Beierschen koerier, die juist over de grens kwam. Verder bewijst het document, dat de bewe ging slechts een betrekkelijk kleine groep gold en in geenen deele een volksbeweging was en dat de autoriteiten overeenkomstig de plannen tot een gewapenden strijd werden uitgedaagd. Dinsdag is de wet verschenen, waardoor de genen, die in mindere mate betrokken zijn bij den opstand, naar een concentratiekamp kun nen worden overgebracht voor het verrichten van zwaren dwangarbeid, terwijl het vermogen van schuldigen kan worden geconfiskeerd. De gezant Dr. Rintelen, de politie-ambtenaar Otto Steinhausl en de politie-commissaris Leo Gotzman zijn uit huri functie ontslagen, terwij) hun salaris voorloopig tot twee derde van de oorsprcdlkelijke hoogte is verminderd. De Landeshauptrat van Karinthië heeft alle salarissen der onderwijzers aan de scholen te St. Veit, Voelkermark, Wolfsberg en Feld- kirchen ingehouden, teneinde te onderzoeken in hoeverre deze onderwijzers medeplichtig zijn aan de putsch-poging. Uitf Belgrado wordt bericht dat opnieuw 33 Oostenrijksche Nationaal-Socialisten de grens Joego-Slavië hebben overschreden. Zij waren bij hun aankomst van alle hulpmiddelen ont bloot, doch naar men gelooft, hebben zij van het Duitsche consulaat te Zagreb ondersteuning ontvangen. Uit München wordt gemeld: De persdienst van de Oostenrijksche afdeeling der N.S. D.A.P. is gisteren voor onbepaalden tijd stopgezet. Redenen werden niet opgegeven. Tot dusver kwam de persdienst dagelijks een en soms wel tweemaal uit. Reeds eerder hebben wij bericht dat volgens de Italiaansche bladen de Oostenrijksche Bis schoppen bij de Bondsregeering een stap heb ben ondernomen in verband met Von Papen's benoeming tot Buitengewoon Gezant te Wee nen. De „Messagero" van Rome verneemt hieromtrent nog van zijn Weenschen corres pondent: Blijkbaar houden het Vaticaan en de Groote Mogendheden zich bezig met de vraag, of het opportuun zou zijn, Berlijn te doen begrijpen, wat Weenen niet kan uitleggen, namelijk dat de zending van Von Papen, verre van de her vatting der normale betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk te vergemakkelijken, zulk een -hervatting zal bemoeilijken. Daarentegen verneemt Reuter uit Berlijn dat men in Duitsche regeeringskringen rekent op de instemming der Oostenrijksche regeering met Von Papen's benoeming, terwijl de terugkeer van den Oostenrijkschen Gezant naar Berlijn beschouwd wordt als een uiting van het verlan gen der Oostenrijksche regeering om de goede betrekkingen met Duitschland te herstellen. Men geeft echter te verstaan dat het mogelijk is dat de Oostenrijksche regeering aan haar agreement zekere voorwaarden verbinden zal, bij voorbeeld, dat Von Papen slechts Buitengewoon Gezant zal zijn met een normale diplomatieke zending zonder meer. De Duitsche regeering die zich ten volle reken schap geeft van den ernst der Oostenrijksche kwestie, schijnt zelfs bereid te zijn teneinde ver dere verwikkelingen te vermijden, de politiek welke zij meer dan een jaar ten opzichte van Oostenrijk voerde te desavoueeren. Het Havas-Agentschap meldt: De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, ontving heden den zaakgelastigde van Oosten rijk, Bischoff, die hem dankte voor zijn aanwe zigheid bij de plechtige H. Mis, die Dinsdag in de .Notre Dame" voor wijlen Dr. Dollfuss is op gedragen. Barthou gaf den zaakgelastigde opnieuw de verzekering, dat de Fransche regeering krachtig vasthoudt aan de beginselen, neergelegd in de verklaring van 17 Februari 1934 en dat zij, in nauw contact met de andere mogendheden, die deze verklaring hebben onderteekend, haar vol- ledigen steun zal blijven geven voor de effec tieve handhaving van Oostenrijks onafhanke lijkheid. DE TOESTAND VAN PRESIDENT VON HIN DENBURG GELEIDELIJK ACHTERUIT GAANDE. De diplomatieke reizen en besprekingen in Oost-Europa houden aan; Muehlstein te War schau terug en Lozoraitis naar Moskou. Het Braziliaansche stoomschip „Ruy Barboza" is op een rots geloopen en wordt als verloren beschouwd; passagiers en een deel der beman ning is in Portugal aan land gezet. Incidenten en arrestaties te Parijs bij de Jaurès-herdenking van het socialistisch-com- munistisch eenheidsfront. De staking der textielarbeiders van Verviers verloopt wegens gebrek aan middelen: de orga nisaties willen het werk doen hervatten. Vragen in het Lagerhuis over-de samenstelling van het directorium in verband met art. 17 van het Memel-statuut. De Oostenrijksche regeering heeft een document openbaar gemaakt waarin de instructies der nationaal-socialistische opstandelingen waren vastgesteld. Italië en Bulgarije hebben voor het eerst hun oeconomische betrekkingen door middel van een handelsverdrag geregeld. Benoemingen in het bisdom 's Hertogenbosch. Officieele commissie naar Berlijn ter regeling van het betalingsverkeer. De z.g. ziekendelegatie der V.V.S.U. heeft moei lijkheden ondervonden aan de Duitsche grens. Ernstige mishandeling te Den Bosch. Een aantal veroordeelden van „De Zeven Pro vinciën" hier te lande aangekomen. VERVIERS, 31 Juli (Reuter) De staking der textielarbeiders hier ter stede zal weldra be ëindigd zijn De vakbonden zijn blijkbaar niet langer in sr,aat de staking te financieren en hebben daarom bevel gegeven de staking af te breken en het werk te hervatten. Onder de ar beiders heerscht hierover eenige ontstemming en de leiding der staking zal haar houding na der bepalen. PARIJS, 1 Aug. (Reuter) Bij de gister avond gehouden betooging van het socialistisch en communistisch eenheidsfront ter nagedach tenis aan Jean Jaurès, hebben eenige botsingen met de politie plaats gehad. De incidenten hadden echter geen ernstig karakter. Niettemin zijn talrijke arrestaties verricht. Stand op Woensdag 19 uur vjn.: 757.4 Vorige stand 754.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1