Werkloosheidssubsidiefonds Regale abdij van Egmond Aan de katholieken van Nederland LE GRAND PRIX DE BELGIQUE Brandstichting De financièele gevolgen DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 ACHTSTE EEUWFEEST DER ABDIJ VAN BERNE Voorbereidingen in de omgeving ZUSTERS DOMINICANESSEN Algemeen kapittel te Voorschoten R.K. MIDDENSTANDSBOND Bespreking vorm van reclame DE IJSVOGELNAAR INDIË VERTROKKENj PERSONEELE BELASTING MINISTER DECKERS LEENING ARNHEM AARDAPPELSTEUNREGELING Welke heffingen verschuldigd zijn ARBITRAGE DREYFUS BRIVIO OP BUGATTI OP BUGATTI SOMMER OP MASERATI Wederom heeft het vuur fel ge woed in het gebouw van het Leger des Heils te Arnhem Twee inwoners in arrest Twee verdachten Een half uur vroeger uit de veeren Nederland - Japan De scheepvaartbelangen en de handelsbesprekingen te Batavia Ernstige vergiftiging DE TARIEFWIJZIGING Conflict te Almelo over verlenging van den werktijd De gestie van de Ned. V arkenscentr ale Voorloopig rapport aan de Koningin DE WERKLOOSHEID DE INDISCHE WEERMACHT Critiek op de bezuiniging BURGEMEESTER BROKX Benoeming tot lid van den Volks raad niet aanvaard OPLICHTER AANGEHOUDEN IJ selmondeZ wij ndrecht Monopolishoudster invoer veekoeken De postvluchten De plannen, welke de Regeering, blij kens de circulaire van Minister de Wilde aan de gemeentebesturen, koestert ten aanzien van een betere verdee ling van den druk der werkloosheidslasten, zullen in breeden kring met sympathie wor den bejegend. Want oud als de crisis zelf is al de klacht, dat het in strijd met de rechtvaardigheid is, wanneer de eene ge meente bezwijkt onder de enorme zwaarte van haar werkloosheidsuitgaven en haar belastingen steeds hooger moet opvoeren, terwijl de andere gemeente, bedeeld met na tuurschoon en dientengevolge bevolkt met renteniers of met gegoede forensen, die hun bedrijven en arbeiders (en ex-arbeiders!) elders hebben, zich weinig of geen zorg te maken heeft over den werkloozensteun. Een weinig in den geest van Jhr. de Geer, die in 1929 de verschillen in belastingdruk tusschen de verschillende gemeenten onder ling trachtte te nivelleeren door de instel ling van een Gemeentefonds, gaat thans de Regeering de werkloosheidsuitgaven over al de gemeenten des lands „uitsmeren" door de instelling van een Werkloosheidssubsidie fonds. waarin vloeien zullen: de bijdrage van het Rijk, welke over 1935 vermoedelijk weder 46 millioen bedragen zal, de opbrengst van een aantal opcenten op belastingen (Gemeentefondsbelasting, Ver mogensbelasting en Personeele Belasting) uit welker al of niet hoog opgevoerde opcen ten totnogtoe de gemeenten een deel narer uitgaven trachtten te dekken, en 40 procent van de hoofdsom der Grond belasting, welke in mindering komen op de 75 procent, welke de gemeenten totnogtoe van deze opbrengst ontvingen. Het Rijk bezet met dezen maatregel een deel van het beperkte belastinggebied, dat bij de instelling van het Gemeentefonds nog aan de gemeenten gelaten was. Op de Gemeentefondsbelasting zullen de gemeen ten behoudens uitzonderlijke gevallen niet meer 100 opcenten Kunnen heffen, doch slechts 75, en op de vermogensbelas ting niet meer 50, doch slechts 40. En met de Personeele Belasting is het dito Al is een juiste beoordeeling van dit plan niet mogelijk, zoolang niet meerder e bijzon derheden bekend zijn omtrent de nadere uitwerking van de verdeeling van het ionds en over de opbrengst van de middelen, die dit fonds gaan voeden, toe te juichen valt, dat de heffing van Rijkswege tengevolge heeft, dat thans ook bewoners van gemeen ten, welke geen noemenswaardige werkloos heidsuitgaven hebben, hun speciaal voor dit doel bestemde deel zullen moeten gaan bij dragen. Dat dezen totnogtoe den dans ont sprongen, was nog op den jongsten Partij raad der R. K. Staatspartij een ernstige klacht. Men denke in dit verband ook eens aan de intercommunale öelastingvlucht, welke door de zeer groote verschillen <n den druk van den werkloozensteun in de hand gewerkt wordt. Het is intusschen voor een belastingbeta ler in een stad als b. v. Eindhoven, welke met hare heffingen vrijwel aan het plafond zit, een schrale troost te weten, dat zijn collega in b.v. Wassenaar, waar de werk loosheid gering is, door de instelling van het Werkloosheidssubsidiefonds meer te betalen zal krijgen, indien hij, de Eindhove- naar, niet tevens het vooruitzicht heeft, dat hijzelf tengevolge van de instelling van het fonds zal mogen rekenen op wat verminde ring van druk. Zal dit laatste het geval zijn? Zal het feit, dat de bewoners van gemeenten met geen of weinig werkloozen, gaan bijdragen in de veel hoogere kosten van dezen aard elders, het fords in die mate gaan voeden, dat aan de zwaarst getroffen gemeenten een bijdrage kan worden verstrekt, zóó be langrijk, dat zij tot eenige verlaging van gemeentelijken belastingdruk kunnen over gaan? Met andere woorden: zal een ge meente, welke op de Gemeentefondsbelas ting 100 opcenten hief en welke voortaan nog slechts 75 opcenten zal mogen heffen, omdat het Rijk er 25 voor het algemeene werkloozenfonds inpalmt, tengevolge van dezen maatregel in staat kunnen worden gesteld, er b. m. maar 60 te treffen? Uit Minister de Wilde's circulaire valt het voor den buitenstaander niet zoo één, twee, drie op te maken. Deskundigen op het gebied der gemeentefinanciën als wet houder Rustige en de oud-wethouders Drees en de Miranda bleken óók nog niet voldoen den kijk op de werking van den maatregel in de practijk te hebben. Doch informatie ter bevoegder plaatse leerde ons, dat inder daad vermindering van gemeentelijke las ten als gevolg van deze nieuwe regeling niet uitgesloten is. Dit zou dan te lezen zijn uit die passage in de circulaire, waarin gezegd wordt, dat een extra-bijdrage uit het fonds slechts wordt verleend, indien ten genoege van de Regeering, die zich terzake door Ged. Staten doet voorlichten, wordt aange- Naar wij vernemen zijn tot bijwoning der plechtige pontificale Hoogmis ter bering van het achtste eeuwfeest der Abdij van Beme te Hees wijk op 3 Augustus driehonderd priesters uitgenoodigd. Op Zondag 5 Aug. zullen de Norbertijnen, die de parochiën Bokhoven, Engelen, Oud-Heus- den, Elshout, Vlijmen, Haarsteeg, Hedikhuyzen, IAthoyen, Berlicum en Heeswijk bedienen, fees telijk in de Abdij worden ontvangen. Dan zullen ook de afdeelingen van den N. C. B. verschijnen, met de muziekgezelschappen der dorpen ter huldiging van de jubileerende Norbertijnen. Rondom de Abdij is thans de fraaie versie ring gereed. De straten zijn bevlagd en de we gen, die naar de Abdij leiden, prijken met dui zenden kleine kleurige wimpeltjes, die het ge heel een feestelijk aanzien geven, toond dat inderdaad de inkomsten van de gemeente zoo hoog zijn opgevoerd, als voor de gemeente, rekening houdende met de realiteit, mogelijk is, en dat de huishouding van de gemeente in die mate versoberd is, als in de huidige omstandigheden, nu voor de dekking van de crisis-uitgaven alleiwege zware offers gebracht moeten worden, nood zakelijk is. Wij hopen, dat deze passage ook inder daad in de practijk belastingvermindering in sommige gemeenten beteekener. zal. Al leen in dat geval is van een rechtvaardiger verdeeling der lasten sprake. Want de klacht was niet zoozeer, dat men in de eene gemeente op te lage, maar dat men in de andere op te hooge lasten zit. Woensdag is in het Moederhuis der Zusters Dominicanessen te Voorschoten het tiende al gemeen kapittel der Congregatie gehouden. Als algemeen Overste is herkozen Zr. Maria Hor tensia Bak. Als eerste raadzuster is herkozen Zr. Liduina Hosman, sub-priorin van 't Moe derhuis te Voorschoten; als raadzuster Zr. Pau line Hensen, hoofd der St. Catharinascholen te Rotterdam. Als raadzusters werden gekozen Zr. Armanda Janssen, priorin van het St. Domini- cusklooster te Den Helder en Zr. Rosula Schnit- ger van het pensionaat O. L. Vrouw van Lour- des (Huize Bijdorp) te Voorschoten. Dezer dagen was het hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem in vergadering bijeengekomen. Na een kort openingswoord door den voor zitter werden behandeld diverse ingekomen en verzonden stukken, o.m. enquête nevenwerk zaamheden ambtenaren en de ministerieele Circulaire over deze kwestie; het doen ver tegenwoordigen van het incasso- en informatie bureau van den R.K. Middenstand op de Al- mitento. Medegedeeld werd, dat een vast Hanze-adviesbureau was ingesteld voor Volen- dam, betreffende de Zuiderzeesteunwet en dat voor bepaalde afdeelingen rekesten waren ge schreven aan het gemeentebestuur over kwesties den middenstand rakende. Vervolgens werd o.m. gesproken over een specialen vorm van reclame voor de leden, welke, naar vertrouwd mag worden, spoedig zal zijn uitgewerkt, en de afdeelingen zax wor den toegezonden; over de indeeling der be- stuurdersdagen op 18 en 25 October a.s.; over plannen voor uitzending der middenstands kinderen naar buiten in vacantietijd; ovei de voorstellen der afdeelingen voor de a.s. cen trale raadsvergadering en de prae-adviezen hierop. Voorts kwam in behandeling de begrooting 1935. Hedenmorgen 4.54 uur is het K.L.M.-vlieg- tuig de „Ijsvogel" naar Indië vertrokken. Voor de reis hebben de volgende passagiers geboekt: twee AmsterdamKarachi, twee LeipzigBan doeng, één BangkokSingapore en één Ran goonBangkok. Medegenomen is 301.762 kg. briefpost, 28.080 kg. pakketpost en 100.525 kg. vracht. Hedenmorgen 7.41 uur is de „Ijsvogel" in Leipzig geland. De Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters heeft er in een adres aan den minister van financiën zijn vrees over uitgesproken, dat het voornemen der re geering, om te komen tot de andere verdeeling van de lasten der werkloosheid over de ge meenten tot gevolg zal hebben een opdrijving van het aantal opcenten op de personeele be lasting. In verband hiermede heeft de Bond nog eens uitvoerig gewezen op de buitengewoon onbillijke en onrechtvaardige werking dezer belasting ten aanzien van de koffiehuis-, res taurant- en dergelijke zaken, welke voor deze bedrijven een verkapte bedrijfsbelasting betee- kent en den minister verzocht van deze gele genheid gebruik te maken de personeele belas ting voor genoemde bedrijven op te heffen, al thans ze niet hooger te doen zijn dan voor den handeldrijvenden middenstander in het alge meen. De minister van Defensie die, gelijk men weet met een escadrille watervliegtuigen naar Kopen hagen was gevlogen en, zooals gemeld, Woens dag aan boord van H. M. „Hertog Hendrik" in ons land is teruggekeerd, heeft heden zijn werk zaamheden op het departement hervat. De inschrijving op f 14.132.000 4 pCt. Obliga- tiën, conversieleening 1934, ten laste der ge meente Arnhem, is opengesteld op Dinsdag 7 Augustus bij de Nederlandsche Handel-Maat- schappij, de Incasso-Bank, de Nederlandsch Indische Handelsbank, bij de heeren R Mees Zoonen, bij de N.V. Geldersche Credietverlee. ning, alsmede ten kantore van den gemeente ontvanger tot den koers van 100)41 pCt. met recht van voorkeur voor houders van de niet uitgelote obligatiën der navolgende leerlingen ten laste der gemeente Arnhem, t.w.: 414 pCt. leeningen 1913, 1917, 1928, 19291, 1929II, welke aflosbaar zijn gesteld per 2 November 1934 en de 4)4 pCt. leeningen 19301, 1930II, 1932, welke aflosbaar zijn gesteld per 3 September 1934, en wel in dier voege, dat elke niet uitgelote obligatie der bovenvermelde leeningen, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, recht geeft op toewijzing van een 4 pCt. obligatie der onderhavige leening, met dien verstande echter, dat indien van dit voorkeursrecht ge bruik wordt gemaakt tot een hooger bedrag dan 4 pCt. obligatiën der onderhavige leening beschikbaar zijn, de toewijzing systematisch zal geschieden. Voor uitoefening van het recht van voorkeur moeten de obligatiën der voormelde 4 pCt. leeningen uiterlijk op Dinsdag 7 Augustus vóór des namiddags te 4 uur, op daarvoor bestemde formulieren worden, aangemeld bij een der bovenvermelde kantoren. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblijvende gedeelte der lee ning is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet vervallen coupons, op Maan dag 3 September 1934 ten kantore, waar de inschrijving heeft plaats gehad, worden inge leverd, waartegen 4 pCt. obligatiën worden uit gereikt rnder verrekening met de inschrijvers van f2.50 voor koersverschil en onder uitbeta ling aan dezen van'^Verschuldigde rente. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Maan dag 3 September 1934, ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad, met f 1002.50 per obligatie vermeerderd met 2 dagen rente 4 pCt. is f 0.22, totaal f 1002.72, tegen inont- vangstneming der obligatiën. De leening is aflosbaar in uiterlijk 46 Jaar; de eerste aflossing heeft plaats in 1936. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde voorbehouden. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Maart en 1 Sep tember. De verschuldigde couponbelasting wordt bij uitbetaling op de coupons in mindering gebracht Met ingang van 1 Augustus 1934 is de aard appelsteunregeling 1934 in werking getreden. Deze steunregeling wordt op ongeveer dezelfde wijze uitgevoerd als voor oogst 1933 het geval was. Voor alle vervoer, dus ook voor vervoer van land naar bewaarplaats over den publieken weg, zal dus weer een vervoerbewijs (geleidebiljet) vereischt zijn, welk vervoerbewijs bij den plaat- selijken kantoorhouder aangevraagd kan wor den. Ook de mate der aardappelen, die in con sumptie gebracht mogen worden, (geleidebiljet) zijn gelijk aan die van oogst 1933 n.l. 3560 m.M. bij een maximale lengte van 8 c.M. De minimumprijzen van oogst 1933 vervallen, waardoor tevens het verbod van koopen in de roes wordt opgeheven met dien verstande ech ter, dat partijen bestemd voor binnenlandsche consumptie op het bedrijf van den teler moe ten worden gesorteerd. De heffing voor consumptie zal f 1 per 100 K.G. bedragen zonder meer, terwijl in tegenstel ling met de regeling van 't vorig jaar geen in houding van een gedeelte van den prijs zai plaats vinden. Voor goedgekeurd pootgoed, dat naar het bui tenland wordt vervoerd is een heffing van f 0.25 per 100 K.G. verschuldigd, voor goedgekeurd pootgoed voor het binnenland behoeft geen hef fing betaald worden. Van ongekeurd pootgoed, dat voor het binnen land bestemd is bedraagt de heffing f 2 per 100 K.G. Tevens zal op bonken in bepaalde gevallen een heffing komen van f 2 per 100 K.G. n.l. indien deze bonken bestemd zijn voor: 1. bereiding van patattes frites, echter uitslui tend ten behoeve van inrichtingen, die regel matig aardappelen tot patattes frites verwerken. 2. inrichtingen met speciale kool- en schil- apparaten. Voor de gevallen onder 1 en 2 hierboven ge noemd, zal schriftelijke machtiging van de Ne derlandsche Akkerbouw Centrale vereischt zijn. Op bonken bestemd voor veevoer behoeft geen heffing te worden betaald, het geleidebiljet wordt dus gratis verstrekt. Wellicht zal een cautie geëischt worden ter meerdere waarborg voor de naleving der voorschriften. Het zal verboden worden aardappelen te ge bruiken voor veevoeder, die niet gedenatureerd z(jn, Dus ook de landbouwer, die van eigen oogst aan eigen vee wil vervoederen, is verplicht ver gunning te vragen. Dit geldt zoowel voor het vervoederen van bonken, kriel, als consumptie- maat. Verkoop en levering van aardappelen mag slechts aan erkende handelaren geschieden. Verkoop en levering van aardappelen mag slechts aan erkende handelaren geschieden. De verkooper moet zich bij verkoop en leve ring hiervan overtuigen. De teler-handelaars worden voorloopig voor hetzelfde kwantum er kend als in het vorig seizoen. Voor verdere inlichtingen kunnen de aard appeltelers en handelaren zich wenden tot de plaatselijke kantoorhouders of tot den Kring secretaris. In een op het departement van sociale zaken gehouden conferentie van den Rijksbemiddelaar, prof. Aalberse met partijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de klompenfabriek van de Gebrs. v. d. Velden te Best, is besloten de ge schilpunten aan arbitrage te onderwerpen. t 'n Schitterende overwinning, die de kwaliteit van Essolube bevestigt. Essolube STANDARD AMERICAN PETROLEUM COMPANY GEBOUW PÉTROLEA, s - GRAVENHAGE Nadat verleden Zondag Klarendal te Arnhem was opgeschrikt door een fel uitslaanden brand is vannacht wederom in hetzelfde gebouw van het Leger des Heils een brand uitgebroken, die in hevigheid den vorigen overtrof. In het volkrijke Klarendal ligt de industrieele afdeeling van het Leger des Heils, in den volks mond beter bekend onder den naam van „toe vlucht". Daar wordt aan zwervers, dakloozen, gereclasseerden tehuis verschaft. Het Leger des Heils werkt er aan den zelfkant der maatschap pij. Welke risico's aan zulk een werk verbonden zijn, blijkt wel nu op twee achtereenvolgende Woensdagen zulk een felle brand uitbrak. Verleden week bestond slechts het vermoeden, dat er kwaadwilligheid in het spel was, thans is het vrijwel zeker, dat de brand is aangestoken door een of ander sinister individu, dat zich ont stemd heeft gevoeld. 's Nachts om half drie is brand uitgebroken in de eerste verdieping van het gebouw aan de zijde van den Klarendalschenweg. Voor het vuur ontdekt werd, had het zich reeds dermate uitgebreid, dat de vlammen aan alle zijden uit de ramen sloegen en het huis van den visch- handelaar Rugers aan de overzijde van een bijna twee meter breede steeg gelegen hadden aangetast. De brand werd bijna tegelijktijdig ontdekt door de familie Rugers. die regelrecht in den vuurpoel keek, en een reclasseerings- ambtenaar die in het gebouw slaapt. De laatste werd wakker door het loeien der vlammen. Precies bijtijds ontruimd Op dat oogenblik stond een slaapzaal waar op 24 oude mannen sliepen reeds vol rook, ter wijl ook de vloer reeds begon te branden. Juist op tijd kon de zaal nog worden ontruimd waar bij eenige der oude mannen weerstand boden. De vloer is een minuut later ingestort. De brandweer, onder leiding van Comman dant Jonker, was spoedig ter plaatse met al het materiaal. De heele kring Klarendal en alle manschappen van den hoofdpost waren opge roepen. Door het trappenhuis en een gat in den linker zijgevel werd het vuur bestreden. Door de oefening van verleden week was de brandweer met de opgave volkomen vertrouwd en stuwde ze een zee van water in den vuur poel. De brand was echter in een te ver gevor derd stadium, dan dat de kap van het gebouw nog kon worden gered. De voorzijde brandde geheel uit. Verloren gingen de timmerwinkel, de kleermakerij, de Welk :en aantrekkingskracht kan er uitgaan van een naam! Welke visioe nen uit het verleden doemen er soms uit op en welke verwachtingen in de toekomst worden er door gewekt! De Regale Abdij van Egmond, gesticht in de tiende, verwoest in de zestiende en wederopgebouwd in de twintigste eeuw'. Ziehier dus hoofdmomenten in de geschiedenis van ons volk, die tot ons hart moeten spreken. Kerstening, scheuring, eenheid! Wat in tijden van materieelen voorspoed vorige generaties niet tot stand wisten te brengen, dat willen wij thans volbrengen in dezen crisistijd, terwijl Gods geesel het volk cchijnt te slaan. Ja, juist nu, nu het ora et labora, harde maar ook troostende werkelijkheid is. Op de historische plek te Egmond, bij de grafstede van Hollands eerste vorsten, zal de bescheiden woonplaats verrijzen voor een aantal Nederlandsche Benedic tijnen voor wie de St. Paulus-Abdij te Oosterhout te klein werd. De Hoeksteen voor dit kleine gebouw werd door Z. H. den Paus gezegend en een oorkonde werd door den H. Vader reeds onderteekend. Aai groote en kleine giften kwam tot op heden een bedrag van bijna f 25 000.— bij het Comité binnen. Wij zijn hiermee nog niet halverwege. Maar onwrikbaar staat onze overtuiging, dat binnen enkele maanden met den bouT" begonnen kan worden. Vrienden van Egmond! Treedt naar voren. Het is: nu of nooit. Werkt mee aan deze daad van Katholiek optimisme, aan deze acte van ver trouwen in de waarde van het gebed der monniken. De roem der wereldvermaarde Abdij van Egmond zal ook Uw roem zijn! Het Comité Exc. Jhr. Mr. Ch. RUYS DE BEERENBROÜCK Minister van Staat, Eere-Voorzitter. Dr. L. G. KORTENHORST, 's-Gravenhage. Voorzitter. J. J. M. WIEGMAN, Wassenaar, Secretaris. L. NIEUWENHIJYS, Haarlem, Penningm. A. G. K. BARGE, Amsterdam. Prof. Dr. J. A. J. BARGE, Leiden. Mgr. Dr. P. J. M. van GILS, Roermond. Pastoor W. NOLET, Amsterdam. Gironummer 28485 (Firma Theodoor Gilissen, Amsterdam)3 opslagplaats van lakens en linnen goederen, ter wijl van de keuken en eenige zalen slechts de drie muren bleven staan. Doordat de brandweer het vuur den pas af sneed, zijn de achtergelegen gebouwen gered. Het valide deel der gasten van „Toevlucht" hielp dapper mede den brand te bestrijden. Op het terrein van den brand waren om. aanwezig de loco-burgemeester, wethouder J. W. H. M. Meyer, de commissaris van politie, de heer v. d. Burgt en de inspecteur Groene- veld. Tot hedenmorgen negen uur is de brandweer bezig geweest met nablusschen. De vischhandelaar Rugers kreeg eenige scha de slechts aan de buitenzijde van hgt huis. De Arnhemsche politie heeft op het terrein van den brand twee verdachte individuen ge arresteerd, waarvan een door den rook onwel was geworden en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Deze persoon is aange troffen in de gang. Er zijn enkele aanwijzin gen, die sterk tegen hem pleiten. O.a. is een hor uit een raam van de benedenverdieping verwijderd. Deze verdachte is zwerver en schijnt zich reeds eerder aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt. De tweede gearresteerde heeft verdenking op zich geladen omdat hij, ofschoon hij zich in de buurt van den brand bevond, doorgeloopen is zonder aan iemand kennis te geven. Het gebouw van het Leger des Heils zal on der strenge bewaking worden gesteld om her haling van brandstichting te voorkomen. Men bericht ons van gezaghebbende zijde: Naar aanleiding van het in de Nederlandsche dagbladpers gepubliceerde Reuter-telegram uit Tokio, waarin sprake is van een tusschen de regeeringen van Japan en Nederland te sluiten maritiem verdrag, moet er op worden gewezen, dat er natuurlijk niet gedacht mag worden aan een vlootverdrag, doch dat het enkel gaat over aangelegenheden van particuliere scheepvaart. Misverstand zou echter kunnen ontstaan door hetgeen in enkele bladen meegedeeld is over den uiteindelijken vorm, waarin men naar een regeling streeft. Algeheele overeenstemming is tusschen de beide regeeringen tot dusver nog niet bereikt, al kan gehoopt worden, dat een voor beide par tijen aannemelijke oplossing zal worden gevon den. Van Nederlandsche zijde wordt het van be lang geacht dat, gelet op het onverbrekelijke verband tusschen handel en scheepvaart in de economische betrekkingen tusschen Ned.-Indië en Japan, van de handelsbesprekingen te Ba tavia gebruik, wordt gemaakt om ook de scheep vaartzaken tot onderwerp van, zij het informeel, overleg tusschen de beide delegaties te maken, in de verwachting, dat een zich aan de prac- tische behoeften aansluitende vorm van rege ling ten behoeve van de belanghebbende scheepvaartmaatschappijen tenslotte gevonden zal worden. TJILATJAP, 2 Aug. (Aneta). In de dessa Tji- klapa nabij Sidaredja is bongkrek-vergiftiging voorgekomen. In totaal zijn 10 personen aange tast, waarvan vijf zijn overleden en drie sterven de zijn. Geneeskundige hulp is derwaarts gezon den. Een verslechtering voor de schoenindustrie De federatie van Nederlandsche Schoenfabri kanten te Tilburg heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden betreffende het ontwerp tot wijziging der tariefwet, waarin de vrees wordt uitgesproken, dat ondanks de verhoogiing van het invoerrecht op het gewone schoeisel met 2 pet., het nieuwe tarief een verslechtering be- teekent voor de Nederlandsche schoenindustrie, daar zij in de verhooging van 2 pet. geen vol doende compensatie vindt voor het nieuwe in voerrecht van 3 pet. op leder en van 6 pet. op machines. Verder wijst adressante erop, dat sinds de totstandkoming der tariefwet-Colijn de gemid delde invoerwaarde van schoenen, laarzen en pantoffels hier te lande steeds verder achter uit is gegaan, waardoor de beteekenis van het bestaande invoerrecht zoowel voor den fiscus als voor de industrie steeds is verminderd. Mede gelet op de tariefwetgeving, die in het buitenland bestaat, wil het de federatie voor komen, dat er alle aanleiding bestaat om bij handhaving van het voorgestelde waarderecht van 12 pet., daarnaast minimum-invoer-rech- ten per paar in de nieuwe tariefwet vast te leggen. Met den meesten klem verzocht de federatie de Kamer post 117 overeenkomstig haar voor stel te willen wijzigen door aan het algemeen waarderecht van 12 pet. een minimum-speci- fiek-recht te verbinden, of zoo dit niet moge lijk mocht z(jn, in elk geval het invoerrecht voor schoenen, in verband met het nieuwe in voerrecht op de grondstoffen en machines, tot 15 pet. te willen vérhoogen. Bij de Katoenmaatschappij vJi. Gebrs. Schol ten te Almelo was met ingang van j.l. Maan dag de werktijd met een half uur per dag ver lengd, waardoor natuurlijk ook het loon eenigs- zins steeg. Met dezen maatregel toonden de arbeiders zich echter niet tevreden, zoodat ze op den ge wonen tijd zes uur des morgens de fa briek binnengingen. De directie had daarop medegedeeld, dat, indien de arbeiders niet om half zes het werk begonnen, zij de fabriek zou sluiten. Het gevolg hiervan was, dat Woensdagmor gen om half zes niemand de fabriek binnen ging. Volgens een mededeeling der directie zouden de betreffende arbeiders uitgesloten worden. Verder op den morgen is om kwart voor tien de tweede ploeg ook niet de fabriek bin nengegaan, zoodat de directie de fabriek voor Woensdag gesloten heeft en Donderdag om half zes weer gelegenheid zou geven om aan het werk te gaan. De arbeiders willen geen half uur per dag langer werken, omdat, naar zij vreezen,, de vermeerdering van het loon toch maar van tij- delijken aard zal zijn. De organisaties hebben zich tot heden niet met deze kwestie bemoeid, doch vernomen wordt dat deze toch het plan hebben een con ferentie met de directie aan te vragen. De Commissie van Onderzoek betreffende de crisismaatregelen heeft aan H. M. de Koningin een voorloopig rapport aangeboden omtrent de vraag of bij de gestie van de Nederlandsche Varkenscentrale iets geschied is, dat uit een oog punt van politieke moraliteit afkeuring verdient. In de eerste helft van Juli iets toegenomen De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 9 tot en met 14 Juli 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg ongeveer 581.700, waar van 85.200 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigin gen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 496.500 verzekerden bedroeg in genoemde periode 25.9 pet., tegen 24.9 pet. in de week van 25 tot 30 Juni 1934. In de overeenkomstige verslagperio de van het vorige jaar bedroeg zij 24.2 pet. Bij 1063 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 14 Juli 1934 in totaal 316.972 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 301.222 mannen. Hiervan waren werkloos 294.458 perso nen, waaronder 283.895 mannen. Op 30 Juni '34 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 312.576. Hiervan wa ren werkloos 290.675 personen, waaronder 280.126 mannen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is derhalve sedert 30 Juni toegeno men met 4.396, het aantal werkloozen met 3783. BATAVIA, 2 Aug. (Aneta). Bij de bespreking in den Volksraad van de begrooting van het departement van Oorlog voor het dienstjaar 1935 zegt de heer Hamer het een onjuiste poli tiek te achten de begrooting van het departe ment van Oorlog zoodanig in te richten, dat men van een vijand veronderstelt, dat hij met onze financieele moeilijkheden rekening zal houden. Spreker gispt ten zeerste de thans gevolgde weermachtspolitiek waardoor iedere soldaat zich een slachtoffer hiervan moet voelen Het opvolgen van de adviezen der commissie- Idenburg, zegt de heer Hamer, leidt tot afbraak van onze weermacht. Volgens „De Grondwet" zal de heer Brokx, burgemeester van Zundert, die tot lid van den Volksraad is benoemd verklaard, deze benoe ming niet aannemen en derhalve burgemeester van Zundert blijven. Gedurende de laatste weken is de Rijnstreek onveilig gemaakt door een man, die zich uit gaf voor een longlijder, die niet in staat was om te werken en daarom gelden inzamelde, ten einde een handeltje te kunnen beginnen. Na te zijn gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, is de man te Ter Aa, waar hij nog steeds collecteerde, aangehouden. Hij bleek reeds meermalen te zijn veroordeeld en had in ver band met vroeger gepleegde oplichterijen nog een gevangenisstraf te goed. Hij is naar het Huis van Bewaring te 's-Gra venhage overgebracht. Zaterdagmiddag 4 Augustus a.s., te 12 uur, zal de nieuwe Rijksweg nr. 16 IJselmonde Zwijndrecht officieel in gebruik worden geno men. Bij KB. is de Stichting Nederlandsche Meelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, met ingang van 1 Augustus 1934, aangewezen als monopoliehoudster voor den invoer van vee koeken. De „Oehoe" is uit Bandoeng aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13