PRESIDENT VON HINDENBURG OVERLEDEN Vanmorgen 9 uur te Neudeck Na Hindenburg Hitier Zware slag voor Duitschland Het nieuws van heden VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 Avondblad In dit hachelijk tijdsgewricht verliest Duitschland in von Hindenburg den man, dien het vooral met het oog op het buitenland het moeilijkst missen kon Duitschland zal twee weken rouwen TELEGRAM VAN DEN EX-KEIZER De beurs gesloten IDOOL VAN HELDENMOED EN TROUW Voor God en Vaderland Rijksweer zweert Hitier trouw De „Führer" President BUREAUX: NAS5AULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Donderdagmorgen omstreeks negen uur is te Neudeck iu den ouderdom van 86 jaren de Rijkspresident Generaal Veldmaarschalk von Beneckendorf und von Hindenburg overleden. Sinds het eerste bericht over de verzwakking van zijn gezondheidstoestand verkeerde niet alleen Duitschland, maar ook geheel de wereld in zorg en spanning. De Rijksministers en de leider Adolf Hitler keerden uit hun vacantie-o orden terug. Een kabinetsraad werd belegd en de Rijkskanselier snelde naar het ziekbed van den patriarchalen vader des vaderlands, dat spoedig diens doodsbed worden zou. In het vroege morgenuur kwamen de gewaarschuwde familie-leden in Neudeck bijeen, maar Von Hindenburg had toen reeds het bewustzijn verloren, zoodat hij hen niet herkende. Het snel minderend levenslicht van hem, die in de branding der tijden stand hield als een tweede Barbarossa, die in de Kyffhauser- grotten nog altijd over het lot van Duitschland heet te waken, is thans voor goed gedoofd. Heel Duitschland staat eerbiedig en in rouw aan de baar van den man, die op dit hachelijk oogenblik wel het moeilijkst gemist kon worden. „De Kroonprins zal den Held van Tannenberg in Neudeck onzen laatsten groet over brengen'* De Gener aal-Veldmaarschalk tusschen Hitier en Goering bij de bijeenkomst te Nie- derwald op 29 Augustus 1933, Rijkspresident Paul von Hindenburg 'f Von Blomberg beveelt Wat het Derde Rijk offi cieel zegt Nederlandsche deelneming DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Het WeeniiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii President von Hindenburg bij het verlaten van het stembureau waar hij zijn stem uit bracht bij de laatste verkiezingen voor den Rijksdag. De nieuwe Rijkspresident NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18874 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de.rubriek t Donderdagmorgen om 9 uur 25 staakten plots alle Duitsche radio stations de uitzending. Op dat oogenblik kwam te Berlijn de droe ve mare binnen uit Neudeck dat de Rijkspresident Generaal-Veldmaar schalk von Beneckendorf und von Hindenburg overleden was. Alle zenders schakelden over op de hoofdstad. Minister Goebbels maakte het droeve nieuws aan het Duitsche volk bekend. Daarna zwegen de zenders. Duitschland en heel de wereld hadden kennis genomen van de aangrijpende gebeurtenis welke heel den mor gen van Donderdag met stijgende bezorgdheid gevreesd werd. Een half uur lang bleven de zenders zwijgen. Vervolgens deed dr. Goebbels mededeeling van de in verband met deze gebeurtenis uit gevaardigde wetgevende maatregelen en bepa lingen: lo. een wet betreffende het staatshoofd van het Duitsche Rijk waarbij de ambten van Rijkspresident en Rijkskanselier vereenigd wor den; 2o. een wet op de staatsbegrafenis van den gestorven president; 3o. een verordening van den Minister van Binnenlandsche Zaken over een rouw van veer tien dagen voor alle officieren der weermacht, een verordening over een algemeenen rouw van veertien dagen voor heel het volk; een veror dening over een rouw van veertien dagen vooi alle instanties der nationaal-socialistische partij en een oproep van Rijksweerminister von Blomberg aan de weermacht. De officieele kennisgeving van het overlijden werd gesloten met het lied: „Ich hatt' 'nnen Kameraden". De president van de Berlijnsche Beurs heeft verordend, dat in verband met den dood van den Rijkspresident von Hinden burg ten teeken van rouw de beurs niet alleen Donderdag, maar ook Vrijdag voor allen handel gesloten zal blijven. De ex-Keizer heeft den zoon van Rijkspresi dent Von Hindenburg, Overste Von Hindenburg, in verband met het overlijden van den Rijks- president een telegram gezonden, dat in verta ling aldus luidt: „De Keizerin en ik treuren met bewogen hart met U en het geheele Duitsche volk. Een door God buitengewoon rijk gezegend leven heeft zijn vervulling gevonden. De Kroonprins zal den Held van Tannenberg in Neudeck onzen laatsten groet overbrengen. (w.g.) Wilhelm I. R. De ex-Keizer heeft omstreeks half elf offi cieus en tegen elf uur officieel het bericht ont vangen van den dood van Hindenburg. Hij wei gerde verder ook maar het geringste commen taar te leveren. Op zijn landgoed Neudeck in Oost-Pruisen is de grijze veldmaarschalk en Rijks- president Paul von Beneckendcrff en von Hindenburg op 86-jarigen leeftijd over- leden. Dit is een zware slag voor Duitschland. Een slag dubbel zwaar, nu de nawerking van het nog altijd geheimzinnige Röhmcomplot voort duurt, de economische, politieke en sociale toestand van het Derde Rijk 'zorg blijft baren, Duitschland door het drama te Weenen ernstig gecompromitteerd is in de oogen van gansch de beschaafde wereld, de internationale positie van het Rijk volkomen geïsoleerd werd en zelfs Italië niet meer met de „trouw- en woord brekers" op voet van gelijkheid wil praten. In von Hindenburg verliest Duitschland zijn idool van trouw en heldenmoed, dat ondanks de gewelddadige wisselingen van het régime stand hield, jaren lang. De Keizer, de „Oberste Kriegsherr", vluchtte na den verloren oorlog, maar Hindenburg bleef om het verslagen leger terug te voeren naar het vaderland. De Republiek kwam en deed in 1925 een beroep op hem, en dit beroep was niet te vergeefs. In 1932 werd Hindenburg met een overgroote meerderheid van stemmen als Rijks president herkozen, en ofschoon de last der jaren steeds zwaarder op zijn monumentaal breede schouders drukte, aanvaardde hfj op nieuw het hoogste ambt in den staat. Rijkskanseliers kwamen en gingen, maar Hindenburg bleef. Hindenburg is in hart en nieren steeds een protestantsch diep geloovige, typisch Pruisische, Oost-Elbische landjonker gebleven, welke ingrijpende wijzigingen zich ook in het Duitsche staatsbestel voltrokken. Hij liet Brüning vallen, omdat zijn clan-genooten hem hadden voorgespiegeld, dat Brüning's binnen- landsch kolonisatieplan ten behoeve van de werkloosheidbestrijding en ten nadeele van de oververhypothekeerde Oost-Pruisische latifundia een „bolsjewistische" strekking had, en om ge lijksoortige redenen,, zeide hij generaal von Schleicher het onontbeerlijke vertrouwen op. De eenige man, dien hij duurzaam vertrouwen bleef was Franz von Papen. Von Papen heeft van dit onwankelbaar vertrouwen politiek ge bruik gemaakt. Hij heeft daardoor den socialen generaal von Schleicher als rijkskanselier we ten te wippen en Hitier de macht in handen kunnen spelen. Bij de beoordeeling van de fi guur van von Hindenburg in de laatste jaren van zijn lange leven mag men hen, op wien hij zijn vertrouwen had gesteld, niet uit het oog verliezen. Veel heeft hij zonder uiterlijk teeken van verzet moeten aanvaarden, omdat zijn raadgevers hem ervan wisten te overtuigen, dat dit voor het heil van het vaderland nood- i zakelijk was. Voor God en Vaderland, zoo luidde zijn onveranderd principe, dat hem de kracht en den moed gaf de verantwoordelijk heid te aanvaarden, ook voor dat, wat niet met zijn diepste inzichten strookte. Hij had zóó lang geleefd, dat hij alles op een afstand kon zien en over al het tijdelijke en verander lijke heen in de toekomst schouwde. Op enkele punten echter kende hij geen concessies en wist hij van geen toegeven zoo b.v. wanneer het ging om de belangen van de Oost-Prui sische groot-grondbezitters. Zelfs Hitier heeft dit moeten ervaren, toen hij noodgedwongen moest verzekeren, dat, niettegenstaande de hooge schuldenlast, geen vinger zou uitgesto ken worden naar het feodale groot-gronöbezit. En het is dan ook meer dan symbolisch, dat de Hitleriaansche regeering hem geen beter eeregeschenk wist aan te bieden dan een hon derden hectaren groote „Seholle" ter comple teering van zijn Oost-Pruisisch bezit, en dat hij den laatsten snik heeft gegeven in zijn geliefd slot te Neudeck. Hindenburg had zijn vaderland en den vaderlandschen bodem harts tochtelijk lief met een sterke liefde, niet alleen omdat hij er met den inzet van al zijn veldheer gaven en zijn leven voor gestreden heeft, maar ook omdat hij ermee verbonden was met on verbreekbare banden van een eeuwenoude familietraditie. Al was de uitvoerende macht hem sinds de nationaal-socialistische revolutie ook nagenoeg geheel ontnomen, het de Duit- schers fascineerend prestige van zijn boven alle partijen uitgegroeide figuur werd er nauwe lijks door verminderd. Hij bleef de nationale held en de vader des vaderlands. En dat hij tot op het laatst nog dit prestige liet gelden, bewijst de wijze, waarop hij zijn vertrouweling von Papen na diens rede te Marburg be schermend de hand boven het hoofd hield, en bewijst ook het feit, dat Hitier na de Róhm- revolte het noodig vond zijn handelwijze door den Rijkspresident telegrafisch „im Groszen und Ganzen" te laten goedkeuren. Hindenburg moge al niet in de gelegenheid zijn geweest den laatsten tijd den gang van zaken te dwin gen in de richting, welke hem het beste leek, hij was toch altijd nog een onmisbaren rem, op den nationaal-socialistische wagen, een rem, waarin niet alleen Duitschland, maar ook het buitenland vertrouwen had. Hij heeft alleen den weg voor dien wagen vrij gegeven op voor waarde, dat de Duitschnationalen en conserva tieven mee aan het stuur zouden blijven staan, en indien met die voorwaarde wel eens de hand was gelicht, is dat zeker niet aan hem te wijten geweest. Nu hij, die onsterfelijk scheen, gestorven is, zullen de legenden, die reeds tijdens zijn leven om hem heen werden ge sponnen, worden tot een glanzend eeregewaad, dat hij door ijzeren plichtsbetrachting en trouwe vaderlandsliefde heeft verdiend. Hinden burg vormde de schakel van rasechte Duitsche BERLIJN, 2 Aug. (D.N.B.) De Rijksweer minister von Blomberg heeft op grond van de nieuwe wet, die het Rijkspresidentschap en Kanselierschap vereenigt, bevolen, dat het leger den eed van trouw aan het nieuwe staatshoofd moet afleggen. De eedsformule luidt: „Ik zweer bij God dezen heiligen eed, dat ik aan den leider van het Duitsche Rijk en Volk," Adolf Hitler, den opperbevelhebber der weermacht, onvoorwaardelijk zal ge hoorzamen en als dappere soldaat bereid wil zijn, ten allen tijde mijn leven voor dezen eed te geven." Aansluitend aan de eedsaflegging worden er drie „Hoera's" op den opperbevelhebber uitge bracht en de twee nationale hymnen gezongen. Het Deutsche Nachrichtenbüro zendt ons naar aanleiding van het overlijden van Rijks- president von Hindenburg het volgende com muniqué: Hindenburg is dood! Alle Duitschers staan aan de baar van dezen Groote, in dezen tijd van grootsche evolutie, voor de grootheid van den Duitschen mannen moed. Duitschland staat aan de baar van den Over winnaar van Tannenberg, die uit het Duitsche Oosten de vreeselijke brandfakkel van oorlog en verwoesting rukte, van den grooten Aanvoer der der Duitsche strijdkrachten in den wereld oorlog: van den Man die in den tijd der diep ste vernedering den roep van het volk volgde en offervaardig en vol bezorgdheid het bestuur van het Rijk in zijn handen nam. Die dan den Leider van het ontwaakte nieuwe Duitschland, Adolf Hitler, den 30 Jan. 1933 tot het ambt van Kanselier riep, te midden der stormen van het jaar 1933 met den verwekker en leider van nationaal-socialistisch Duitsch land den onvergankelijken roemvollen bond sloot en zoo de wegbereider tot het Derde Rijk werd. Heel Duitschland staat eerbiedig en in rouw aan de baar van den Man, die reeds voor alle Duitschers een licht, ja, die tot een Duitsche Mythe geworden was. Dadelijk na de ontvangst van het officieele overlijdensbericht van den Duitschen Rijkspre sident Von Hindenburg werden aan het gebouw van de Duitsche legatie aan den Langen Vij verberg te 's-Gravenhage de zwart-wit-roode vlag en de Hakenkruisvlag halfstok uitgestoken. Ook de legaties van andere landen vlaggen ten teeken van rouw halfstok. Bij het Duitsche Gezantschap liggen registers ter teekening, velen maken reeds in de ochtenduren gebruik van deze gelegenheid om hun deelneming te be tuigen. Heden voormiddag begaf de Minister Van Buitenlandsche Zaken, jhr. De Graeff, zich naar het gebouw van de Duitsche legatie tot het brengen van een bezoek van rouwbeklag namens de regeering bij den Duitschen Gezant. traditie en cultuur tusschen het Keizerrijk en het nieuwe Derde Rijk. Mocht ooit dit Derde Rijk aan zijn inwendige spanningen of aan den druk van buitenaf ten gronde gaan, dan mag de eik-oude veldmaarschalk en Rijkspresident zich gelukkig achten, dat hij die catastrophe niet meer heeft behoeven te aanschouwen. Het zou voor hem, die zooveel gedragen heeft wel licht te zwaar zijn geworden. Het is al tragisch genoeg, dat hij na de verschrikkelijke dagen van de Röhmrevolte getuige moest zijn van het afschuwelijke drama, dat zich in Weenen, in het Duitsche broederland, heeft afgespeeld. Duitschland wordt wel zwaar beproefd, maar beproevingen zijn heilzaam, indien zij ten minste met een nederig hart en een bereid- willigen geest worden aanvaard. HITLER VOLGT VON HINDENBURG ALS RIJKSPRESIDENT OP; EEN NIEUWE WET VEREENIGT DE AMBTEN VAN RIJKSPRE SIDENT EN RIJKSKANSELIER. Rijkspresident Von Hindenburg is zonder tot het bewustzijn teruggekeerd te zijn, omstreeks negen uur te Neudc :k gestorven. Zijn familie was in de sterfkamer aanwezig. Rijksweerminister Von Blomberg heeft bepaald dat de Rijksweer Hitier als Rijkspresident trouw moet zweren. In het Saargebied zou men streven naar een mijnstaking om de mijnwerkers er van af te brengen voor den status quo te stemmen. Twee agenten en twee burgers gewond en een burger gedood bij een botsing tusschen com munisten en de Madrileensche politie; ook de soci's in beroering. De scheepvaartbelangen en de handelsbespre kingen met Japan. De werkloosheid in de eerste helft van Juli iets toegenomen. De Lourdes-bedevaart in het vaderland terug. De „IJsvogel" naar Indië vertrokken. Conflict bij de Katoenmaatschappij v.h. Gebr. Scholten te Almelo over verlenging van den werktijd. Ernstige vergiftiging in de dessa Tjiklapa (NX). Brandstichting in het gebouw van het Leger des Heils te Arnhem. 5 Verwachting: Matige tijdelijk wellicht IE krachtige Zuidelijke tot Westelijken of Noordwestelijke wind, zwaarbewolkt met opklaringen, nog kans op eenige re- g genbuien, aanvankelijk iets koeler, later 5 weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 768.6 te Vardö. Laagste barometerstand 741.7 te Holy- head. li Zon op 5.22, onder 8.49. Licht op 9.19. SE Maan op n.m. 11.05, onder n.m. 2.49. Laatste Kwartier 7.47 v.m. illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllli BERLIJN, 2 Aug. (D. N. B.) De Rijksregeering heeft de volgende wet afgekondigd Paragraaf I: Het ambt van Rijks president wordt met dat van Rijks kanselier vereenigd. Dientengevolge gaan de bevoegdheden van den Rijkspresident op den „Führer" en Rijkskanselier Adolf Hitler over. Hij benoemt zijn plaatsvervanger. Paragraaf II: Deze wet treedt in werking op 't moment van het over lijden van den Rijkspresident von Hindenburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1