i f De doodende straal New-Yorksche Beurs POLENS STRIJD TEGEN DE CRISIS i Aan banden die waren versleten. werd menig ongeluk geweten! DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 Stabiliteit der valuta en evenwicht der begrooting hoofddoel Een verklaring van den premier Mechanische en chemische oorlog schakelen de ware held' haftigheid uit" Scherp artikel van Mussolini De Norbertijnen Japan en de Zuidzee- mandaten Aan teruggave behoeft nooit meer gedacht te worden VOLKSGEZONDHEID VAN INDIË Bezuiniging op den post lepra bestrijding Duitsch M.O. (A) Verspreiding en beteekenis in de Noordelijke Nederlanden Hoofdakte Handteekenen L.O. Boekhouden M.O. Nog weinig opleving in ons land Slechts enkele gunstige factoren voornamelijk op de kapitaal markt BRABANTSCHE KLOMPEN- BEURS Bescherming van deze industrie' gevraagd AUTO IN EEN SLOOT Bestuurster levensgevaarlijk gewond MOTOR TEGEN AUTO Twee ernstig gewonden VEEL GEGADIGDEN KWAKZALVER VEROOR DEELD KAPITEIN OVER BOORD ERNSTIGE BRAND Chineesch kassier verdwenen „Stromfest" in Zons Hoogduitsche taal L.O. Examen Nijverheidsonderwijs Handelskennis L.O. Stemming iets beter, koersen over het algemeen hooger. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 Augustus WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN WARSCHAU, 1 Aug. (Reuter). De Poolsche regeeringspartij heeft hedenmorgen een bijeen komst gehouden, waar de minister-president een verklaring heeft afgelegd. Daarin verge leek de premier den strijd tegen de economi sche crisis met een oorlogsfront, dat niet alleen tot Polen beperkt was. Voortgaande zeide hij: Nog steeds zet de Poolsche regeering den strijd tegen de econo mische crisis voort. Haar hoofddoel richt zich op de instandhouding van de stabiliteit der va luta en op het evenwicht der begrooting. Met het oog op de historische ervaringen kan Polen niet denken aan een vermindering van zijn weermacht. Integendeel moet de defensieve kracht van het land in stand gehouden wor den. Over het algemeen, aldus ging de premier verder, kan niet ontkend worden dat er teeke nen zijn van een economische verbetering. Op het gebied van den landbouw denkt de regee ring aan een verdere vrijmaking van schulden. De regeering zal niet dulden, dat het buiten- landsche kapitaal in Polen zich laat leiden door gedachten van een uitgesproken koloniale poli tie. De groote en middelgroote landbouwbe drijven, die onder te groote schuldenlast leven en niet in staat zijn hun verpichtingen na te komen, zullen moeten worden geliquideerd, daar de regeering zich tot voornaamste taak stelt het kleinbezit te beschermen. Tenslotte verklaarde de premier, dat door de laatste hoogwaterramp vijftigduizend gezinnen zijn getroffen. De regeering zal deze gezinnen Eteunen, teneinde hen weer aan werkgelegen heid te helpen. De inrichting van isoleeringskampen acht de regeering een toelaatbaar middel ter opvoeding van die elementen, die terreurmaatregelen te gen de openbare orde willen ondernemen. Met meedoogenlooze strengheid zal de regeering alle verschijnselen van anarchisme uitroeien, in het bijzonder bij de joodsche groepen, om aldus het gezande deel der bevolking te behoeden door zulke elementen besmet te worden. ROME, 1 Aug. In de „Popoio dltalia" schrijft Mussolini een artikel, waarin hij zich keert tegen de „vervalschtng van den oorlog, die een strijd van techniek en wetenschap is gewor den." Nicolas Tesla aldus de Duce komt met een nieuwe uitvinding voor den dag. Het betreft hier de z.g. „doodende stralen", welker macht zóó groot is, dat zij een oorlog zouden kunnen verhinderen. Volken, weest gerust. Tesla zal zijn uitvinding voorleggen aan de ontwapeningsconferentie en men zal zien, hoe de doodende stralen nieuw leven geven aan een reeds overwonnen illusie. De naties zullen zich omringen met een gordel van Tesla-straien en de wetenschap zal zoo den oorlog dooden. Merk waardige illusies! Wanneer iemand den moed had, dezen wetenschappelijken wissel blanco te onderteekenen, dan zouden deze stralen werke lijk de macht hebben, den „status quo" van Versailles oneindig te verlengen. Anderzijds zouden de naties, wien het met het oog op de kosten onmogelijk zou zijn, zich met deze stra len te omringen, automatisch in handen der rijkere naties vallen. Het is niet de eerste maal, dat de vooruitgang de oplossing van hetvredes- probleem zoekt door het karakter van den oor log te vervalschen. Het moet maar eens ge zegd worden, dat de mechanische oorlog en de chemische oorlog slechts bewerken, dat de ware heldhaftigheid wordt uitgeschakeld. Slechts een radicale ontwapening zou de heerschappij kunnen herstellen van de oorlogswaarden, die het respect en de vrees voor den werkelijk goede en dappere garandeeren. Eerst wanneer de dag komt, dat de strijd van man tegen man, van volk tegen volk weer ontbrandt, zal de straal ontketend worden, die leven beteekent, de levensstraal." het overstroomde gebied der Middelzee, die door hun handenarbeid en het beoefenen van ver schillende ambachten het den Norbertijnen- Kanunniken mogelijk maken zich geheel aan den dienst van God en de prediking van het woord te wijden. Dit instituut der conversi ontwikkelt zich langzaam en wordt tenslotte onderworpen aan een z.g. Usus conversorum, een vasten van hoo- gerhand vastgestelden leefregel. Zij kunnen nooit monnik worden en zijn van deze volledig gescheiden. Zij zijn uitgesloten van iedere we tenschappelijke opleiding, ontvangen slechts éénmaal per week een korte godsdienstige on derrichting, hebben de verplichting eens per week te biechten en des Zondags de H. Mis bij te wonen in de kapel van het klooster, doch mogen slechts zeven maal per jaar tot de H. Tafel naderen. Zij mogen niet met vrouwen in aanraking komen en het gebruik van wijn of bier is hun ten strengste verboden. Spoedig echter treden mistoestanden onder deze conversi op, zij hebben een belangrijk aan deel in de twisten tusschen Schieringers en Vetkoopers in Friesland, en herhaalde pogin gen om de orde en tucht onder hen te her stellen hebben weinig succes, zelfs zóó, dat abt Elco een poging tot verbetering met een ge- welddadigen dood moet bekoopen. Sprekend over de wetenschappelijke opleiding der toekomstige Norbertijnen vroeg spreker de aandacht voor het instituut der „puri oblati", dat door de orde van Premonstreit van de Be nedictijnen werd overgenomen. Dikwijls stonden voortreffelijke leermeesters aan het hoofd van deze „puri oblati"; onder hen zijn de meest bekende Sybrandus en Fre- dericus en van dezen laatste verhaalt zijn levens beschrijver, dat niemand in geheel Friesland hem in de kennis der Latijnsche taal evenaarde. GENÈVe, X Aug. In Volkenbondskringen wordt gesproken over een bericht uit Tokio van de „Times", dat hier nog niet officieel bevestigd is en volgens hetwelk de Japansche consul-generaal te Genève, zooals ieder jaar. het rapport over het beheer der Japansche mandaatsgebieden in de Zuidzee zou hebben voorgelegd en het volgende zou hebben ver klaard: 1. Japan zal zijn mandaten niet opgeven, ook wanneer de Volkenbond dat zou verlangen. Japan heeft deze mandaten niet verkregen van den Volkenbond, maar op grond van art. 22 van het verdrag van Versailles van de ge allieerde en geassocieerde mogendheden. 2. Japan zal deze mandaten vervullen in den geest van den Volkenbond. 3. Japan zal ieder jaar, ook als niet lid, den Volkenbond rapport uitbrengen over het bestuur der eilanden. Volgens het bericht in de „Times" wordt in het Japansche rapport van dit jaar verklaard, dat op de mandaatseilanden eenige leger- en vlootstrijdkrachten worden onderhouden en dat ook de bevolking bij de militaire diensten betrokken is. BATAVIA, 1 Augustus (Aneta). Bij de voort zetting van de besprekingen over de begrooting voor het dienstjaar 1935 van den Dienst der Volksgezondheid verklaarde de regeeringsge- machtigde voor den Dienst der Volksgezondheid dr. Offringa, dat de toelating van buitenland- sche artsen tot Ned.-Indië practisch tot staan is gekomen. Het amendement van den heer Iskandar di Nata, waarin aangedrongen wordt op een krach tiger aanvatting van de woningverbetering, ten einde het pestgevaar op meer energieke wijze te bestrijden, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het amendement van den heer Arifin, waarin voorgesteld is om den post leprabestrij ding met 30.000.te verminderen, wordt met 31 stemmen voor en 10 stemmen tegen aangeno men. Daarna wordt de begrooting 1935 van den Dienst der Volksgezondheid aangenomen. DEN HAAG. Geslaagd: Mej. C. M. Woltere, 's-Gravenhage; de heeren E. C. Bruins, Aals meer: W. K. Postma, Groningen. Afgewezen 1 mann. en 1 vr. cand. DEN HAAG, Geslaagd: B. A. Schotel te Dordrecht, afgewezen 2 ml. en 2 vr. candidaten. Dinsdagavond hield pater Lucidius Ver- 6cheure O.F.M., magister van het Minderbroe derklooster te Wychen, een inleiding over het „Probleem van geestelijk leven en zielzorg in de middeleeuwen". Het bleef een select gehoor, waaronder wij ditmaal opmerkten de professoren dr. E. Sassen, dr. J. Oomelissen, secretaris van de Senaat, dr. Duynstee C.ssR., Lr. H. Molkenboer O.P., dr. T. Brandsma, Dr. Smits, adj.-bibliothecaris der R.K. Universiteit, Dom. J. Huyben, mgr. dr. J. van Gils, pater van Driel C.s s.R., syndicus van den Nebo, pater Verwilst OR., liturgist. Verder vertegenwoordigers van de verschillende geeste lijke orden. Woensdag, den derden Congresdag, is 't woord gevoerd door mag. dr. P. Polman O.F.M. uit Wychen en dr. H. Erens van Tongerlo. In de ochtendvergadering van Woensdag van „Ons Geestelijk Erf" mocht de Congres- voorzitter, dr. Stracke, het welkom toeroepen aan den oud-Rijksarchivaris te Zwolle ar. M. Schoengen, die aan de hand van een uitge breid kaartenmateriaal een inleiding hield over: „Verspreiding en beteekenis der Norbertijnen in de Noordelijke Nederlanden". De eerste nederzetting der orde van Premon streit in onze Noordelijke Nederlanden is die van Middelburg; zij dateert van vóór 1127 en wordt gevolgd door de oprichting der abdijen van Mariënweerd en Mariëngaard, waarvan de eerste het moederklooster werd van de abdij Beme bij Heusden. Ook in Friesland en Gro ningen vestigen zich de Norbertijnen, het aan tal stichtingen neemt daar steeds toe en beloopt tenslotte 32 groote abdijen en vrouwenkloosters. Uitweidend over den leefregel in deze instel lingen besprak de inleider in den breede het instituut der aan deze kloosters verbonden con versi; dit zijn leekebroeders, veelal boeren uit DEN HAAG. Geslaagd: Mej. C. E. M. V. Mau- ARNHEM. Geëxamineerd 2 vr. en 5 mannel. cand. Geslaagd: Mej. A. M. M. A. Feddema, Nij- geen, en de heerenA. J. H. Hulshof, Lichten voorde; J. W. H. Willemsen, Nijmegen-; D. den Boer, ATnhem en C. Burggraaf. Barneveld. DEN HAAG. Geslaagd de dames: M. L. Galland. Nijmegen; W. T. de Haer, Amsterdam; W. A. A. Maat, Nijmegen; C. A. Raakland, Laren (N.-H.); H. J. Suhr, Amsterdam; A. B. Suverijn, idem; C'. H. Venderbosch. idem; J. Vermeer, Steenwijk; en de heeren: J. N. E. Derks, Grave; A. J. M.. Iiingeman, Arnhem; J. A. Louwers, Meerveld -hoven; C. J. C. Lucas, Den Haag; H. B. A. Mer kers, Zwolle; L. G. Meeuws, 's-Hage; J. F. Fie- tdrs, Nijmegen; W. H. A. Thijssen, Reuver (L.) A. L. A. Vermeulen, Zwolle; R. van 't Woudt, Vlaardingen; J. van Zijl, Zeist. Deze examens zijn afgelooperr. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: W. J. v. d. Bergh, Amsterdam; J. A. Beijer, Den Haag; J. H. Blom, Voorburg; w. C. van Doorn, Arnhem; S. E. Engel, Den Helder. Rechterhelft J v.h. bord: witJ linkerhelft: roode rand, m. rood door- gestreep te! zwarto P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter is parkeeren straathelft is verboden. i dus vrij. Volgens de maandelijksche mededeelingen van „De Nederlandsche Conjunctuur", uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in overleg met het Nederlandsch economisch in stituut te Rotterdam, wijzen de cijfers duidelij ker nog dan de vorige maand op een stagnatie in de ontwikkeling der arbeidsmarkt. Slechts in enkele beroepen waren de cijfers voor eind Juni minder ongunstig in 1934 dan in 1933. De cijfers betreffende de aanbestedingen voor particuliere rekening en de begonnen wo ningen vertoonen mede eenigen achteruitgang, die vooralsnog in die nopens de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders niet tot uiting ge komen is. De beweging van den invoer van grondstof fen was de laatste maanden onzeker; terwijl de invoer van grondstoffen voor de industrieën, welke productiemiddelen leveren gedurende het afgeloopen halfjaar grooter was dan gedurende het eerste halfjaar van 1933, is dit met de in dustrieën, die direct voor de consumptie wer ken, niet het geval. In- en uitvoer daalden verder naar de waarde, de invoer ook naar het gewicht (ten deele ver moedelijk reactie op abnormale stijging van den invoer in de tweede helft van 1933), terwijl de stijging van den invoer naar het gewicht, ver geleken bij verleden jaar, geheel verdwijnt, wanneer men den uitvoer van zware massa artikelen van mineralen aard buiten beschou wing laat. Ook het groote aantal faillissementen dat in de laatste maanden zelfs eerder weer toenam wijst nog niet op een einde der depressie. De koersen van aandeelen vooral indus- trieele fondsen daalden; men kan dit wellicht als seizoenverschijnsel opvatten, mar ook dan vertoonde de beurs toch in geen geval teekenen van opleving. Hiertegenover staan wel enkele minder on gunstige teekenen: over het algemeen bleef de invoer van krachtwerktuigen en arbeidsmachi- nes toenemen evenals de uitvoer van producten der Nederlandsche nijverheid; de stijging van 't havenverkeer hield aan; de tonnage in aanbouw op Nederlandsche werven was eind Juni nog iets zij het slechts weinig gestegen en bedroeg 70 pCt. meer dan het uiterst lage cijfer van eind Juni van verleden jaar, doch bereikte pas een vierde van het tot dusver hoogste cijfer van eind 1929. Overigens moeten de gunstige factoren voor namelijk gezocht worden op de kapitaalmarkt, waar de verlaging van den rentestand krachtig bevorderd werd door de conversie van staatslee- ningen, tengevolge waarvan thans geen staats leningen van hooger ren te type dan 4 pCt. in omloop zijn. Woensdagmorgen is te St. Oodenrode de ne gende Brabantsche Klompenbeurs geopenu. De belangstelling voor deze beurs was niet zoo groot als de vorige jaren, toen zij vaak gekenmerkt werd door een opgewekt leven. De tijden voor de klompenindustrie zijn slecht, doch het bestuur heeft gemeend, deze beurs toch te moeten hou den, daar zij thans meer dan anders noodig is. Men kreeg echter niet den indruk, dat de klom penmakers zelf met even zoo veel vuur voor de beurs hadden gewerkt als het bestuur. Om tien uur opende de heer van Lieshout, de voorzitter van de klompenmakersvereeniging de bijeenkomst. Hij herinnerde eraan, hoe deze in dustrie reeds lang om bescherming heeft ge vraagd, doch dat tot nu toe deze niet verkregen kon worden. Hij deed een beroep op de burger lijke autoriteiten om zooveel in hun vermogen is, mede te werken om dit doel te bereiken. Hier na opende de burgemeester van St. Oedenrode de beurs. Hij wenschte het bestuur geluk met het initiatief en sprak de hoop uit, dat ook de ze beurs weer haar doel zal bereiken. Na hem sprak de HoogEerw. heer van Erp, deken der plaats. De geestelijke adviseur van den R. K. Nationalen Bond, Pastoor v. d. Ven, herinnerde eraan, hoe de verschillende bonden bij de regee ring een plan hebben ingediend, volgens hetwelk de klompenindustrie zou kunnen worden gehol pen, zonder dat dit al te veel geld zou behoe ven te kosten. Men trof het echter bij het in dienen van dit plan wel heel ongelukkig, daar toen juist de portefeuille van Economische Za ken ad interim werd waargenomen. Van mi nister Verschuur had men wel een en ander verwacht, en ook de nieuwe bewindsman, Mr. Steenberghe, kent de Brabantsche industrie zoo goed, dat men op hem eenige hoop mag vestigen. Deze spreker wees nog op een fout, die volgens hem aan de beurs verbonden was. De klompenmakers vervaardigden speciale klompen voor de beurs, die dan bij een bestelling niet ge leverd kunnen worden, terwijl de beurs er Juist is om de grossiers met het gewone product te laten kennis maken. Ir. Dr. Deckers, lid van Provinciale Staten, wees op den zeer slechten toestand in dit bedrijf. De loonen zijn er over het algemeen niet hooger dan in de werkverschaffing, terwijl voor deze loonen zeer hard moet worden gewerkt. Toch moeten de klompenmakers zich niet laten ver leiden tot het koopen van buitenlandsch hout, dat misschien wel voordeeliger kan zijn. Ër zijn thans weer 80 schepen met Russisch hout on derweg naar Nederland. Spr. hoopt, dat men er niet toe zal overgaan hiervan hout te koopen. Als laatste sprak de opzichter van de beurs, Pastoor van Oirschot, die met Klem erop wees, dat de bescherming van de klompenindustrie niet een plaatselijk of een gewestelijk belang is, doch een landelijk belang, dat evenveel recht heeft op bescherming als de andere industrieën. Hiermede was het officieele gedeelte geëindigd. De aanwezigen maakten een rondwandeling over de beurs, waar inzendingen gekomen waren uit verschillende deelen van het land. Ook eenige fabrieken uit binnen- en buitenland hebben machines gezonden, die gedemonstreerd werden. Woensdagnacht omstreeks drie uur is een personenauto, komende van Antwerpen, op de Locht te Veldhoven op onverklaarbare wijze van den weg geraakt en in den langs der. weg loopende diepe sloot gereden. De auto, die bestuurd werd door de echtgenoote van den autobus-ondernemer P. Martens uit Eindhoven sloeg, doordat de sloot zeer diep was, eenige malen om. De bestuurster kreeg ernstige ver wondingen. Haar linkerarm werd, vermoedelijk doordat deze door een van de ruiten sloeg, vrij wel geheel afgesneden. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De vrouw, die van ds H. Sacramenten is voorzien, is naar het zieken huis te Eindhoven overgebracht. De andere drie inzittenden kregen verwondingen van niet ern- stigen aard. Zij konden, na ter plaatse verbon den te zijn, naar huis terugkeeren. Woensdagavond omstreeks zeven uur reed op den Rijksweg ter hoogte van „Moerlust" een motorrijder, de heer B. de V. uit Amsterdam, tegen een uit de richting Amsterdam komen den auto, bestuurd door den heer B. uit Huizen. De heer V. werd met ernstige hoofdwonden opgenomen en is naar de Majella-stichoing te Bussum overgebracht, evenals de duo-rijdster, mej. S. uit Amsterdam, die ook met hoofdwon den en in bewusteloozen toestand naar de Ma- jella-stichting is vervoerd. Hun toestand is zeer ernstig. Voor de betrekking van secretaris bij de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor West- Friesland te Hoorn hebben zich 482 sollicitan ten aangemeld. De kantonrechter te Leeuwarden heeft Woensdag den kwakzalver J. M. te Steenen- dam, het „boertje van Rinsumageest", veroor deeld tot een boete van 750 subs, twee maan den gevangenisstraf wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. De man was reeds eerder veroordeeld. In de Rijnhaven te Hoek van Holland is aan gekomen het Engelsche plezierjacht „Silver- foam" uit Colchester, waarvan de 65-jarige kapitein Volster Dinsdagmiddag door een stort zee overboord geslagen en verdronken is. Woensdagnacht is door tot nog toe on bekende oorzaak brand ontstaan in de Raad huisstraat te Beek (L.). De brand is ontstaan in het achterhuis van een perceel, waarin ge vestigd zijn het sigarenmagazijn Hoppers en de drukkerij „De Nieuwe Mijnstreek". Het vuur vond in het licht-brandbare mate riaal achter de drukkerij gretig voedsel. De brandweer van Maastricht bestreed het vuur met drie stralen. Aanvankelijk bestond groot gevaar voor uitbreiding, doch mede door den gunstigen wind, konden zoowel de sigarenzaak als de drukkerij behouden blijven. Het achter huis brandde evenwel geheel uit. Een groote voorraad boeken ging verloren. Wel heeft de voorzijde van het pand waterschade bekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. BATAVIA, 1 Aug. (Aneta). Een Chineesch kassier van een Europeesch handelshuis te Batavia is verdwenen met medeneming van een bedrag van ruim f 11.000. De oude betrekkingen tusschen Vadertje Rijn en het oude Duitsche stadje Zons, hebben de bestuurderen van dit plaatsje geïnspireerd wederom een „Stromfest" te organiseeren op 4, 5 en 12 Aug a.s., bij welke gelegenheid op het gebied van folklore en zinvolle historische op tochten voor den liefhebber veel moois te ge nieten valt. (Herpaatsing wegens misstelling). DEN HAAG. Geslaagd de heeren H. G. Nuy- ten, Twello; J. W. Pustjens, Amsterdam; Th. P. J. Rijnbergen, Amsterdam; S. Seldqnrust, Zaandam; D. v. d. Wal, Groningen; G. J. Enne- man. Utrecht; J.è Kleyn Jr.. 's-Gravenhage; Th. G. A. Scholte, Borne, en de dames G. Demmer, Leeuwarden; C. J. E. Haringhuizen, 's-Graven hage; J. U. Knotter, Leiden en M. Fossen, Utrecht. DEN HAAG. Geslaagd practijkexamen Nb, 2 van de 3 candidaten, n.l.: H. J. Wijnants 's Gra- venhage en R. van Wijngaarden, Leeuwarden. DEN HAAG. Akte N XIII (Scheepswerktuig- kunde). Geslaagd: eerste gedeelte M. A. van der Linden, Amsterdam; J. Stil, Epe; tweede gedeelte J. La Hey, Amsterdam; J. F. Vrouwes, IJmuiden; G. Rijnders, Groningen DEN HAAG. (Akte N IV). Geslaagd: J. Benoist, Den Haag W. de Bie, Vlaardingen; A. Engelage tg Appingedam en F. Meessen, Nuth. (Akte N V). Geslaagd: J. v. d. Molen, Amster dam en G. Snlkkenburg, idem. (Akte N h). Geslaagd: A. Kappers, HiUersom; S. FTiels, Scherpenzeel. (Akte N Geslaagd: W. van Aalst, Den Haag; H. Brinkman, Colmschate; W. v. d. Broek, Leiden; A. van Eldijk, Eindhoven en W. Eversteijn, Eind hoven. (Akte N b). Geslaagd: H. J. Wijnants, Den Haag en R. van Wijngaarden, Leeuwarden. (Akte N e). Geslaagd: W. J. Coolen, Asten en R. Eerensteln te Odoorn. Akte N IX a). Geslaagd: S. Schram de Jong, Alphen a. d. Rijn en J. Veringa, Ovetveen. (Akte N XI). Geslaagd de dames: J. Sperry, Haarlem en J. IJzerman, Den Haag. De examens N IX a en N XI zijn hiermede af geloopen. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: C. Wester duin, Woerden; A. Vrooman, Hillegersberg; A. Scholten, Leek; G. J. Vrielink, Winterswijk. NEW YORK, 1 Aug. (Part.) De stemming was heden bij de opening reeds iets verbeterd en in het eerste beursuur kwamen de koersen bijna algemeen iets hooger te liggen. De handel had eenige uitbreiding ondergaan omzetten in het eerste beursuur 200.000 shares tegen 130.000 stuks gisteren al beperkte deze zich voorloopig nog op specialiteiten. Het kwartaal verslag van de U. S. Steel Corp. maakte een vrij gunstigen indruk. De netto winst beliep 5.350.000.tegen een verlies van 6.989.000. in het vorig kwartaal. De bruto-winst is even wel in veel sterker mate gestegen, n.l, van 6.578.000.tot 21.082.000.hetgeen wordt toegeschreven aan de zwaardere lasten waar onder het bedrijfsleven gebukt gaat, tengevol ge van de code-voorschriften. Ook de mede- deeling, dat gedurende drie jaar geen gelden zijn uitgegeven voor vernieuwing en verbetering van installaties, doch dat thans de noodige nieuwe aanschaffingen zullen moeten plaats vinden, zette een domper op het enthousiasme. Nochtans kon de koers van Steels tot boven 35 pet. aantrekken. De overige staalwaarden waren goed van toon en gaven koerswinsten te zien tot 1 pet. Een stimulans verleende de ver betering van de graanprijzen met 1 dollar, ver band houdende met slechte oogstberichten uit het buitenland. Spoorwegshares verkeerden eenigszins in herstel, hoewel de koerswinsten aanvankelijk meerendeels tot fracties beperkt bleven. Koper waarden ontmoetten vraag en konden dientengevolge tot 1 pet. verbeteren. Automobielwaarden waren eveneens goed van toon, hoewel de koerswinsten tot fracties beperkt bleven. Petroleumfondsen profiteerden van de algemeene stemming en werden een kleinigheid hooger afgedaan. Public-utilities ondergingen weinig verandering; alleen Amer. Tel. Tel. gaven een kleine winst te re- gistreeren. Chemische fondsen ondervonden den invloed van de vaste houding van de goe derenmarkten, in verband waarmede ook de warenhuisaandeelen en aandeelen in fabrie ken van landbouwwerktuigen op hooger peil kwamen. Ook de overige beursuren kenmerk ten zich door een vaste stemming en in lang zaam tempo konden de noteeringen montee- ren. Vooral de mijnwaarden traden op den voorgrond, waarvan aandeelen U. S. Smelting een drietal en Homestake Mining een tiental punten verbeterden. Ook spoorwegshares konden van de verbe terde stemming profiteeren. Het slot was vast en Chrysler, Westinghouse, Amer. Tel. en Tel., Int. Harvester, Allied Chemical, Eastman Kodak, Amer. Tobacco, United Fruit, Case Treshing, Sears Roebuck, Du Pont, Amer Celanese, U.S. Rubber, U.S. Steels, U.S. Smelting Am. Smelting, Dome Mines. Mclntyre, Alaska Juneau, Atchison Topeka, Delaw. Lackawana, New-York Central en Union Pacific kwamen a 4 pet. hooger te liggen. De buitenland- sche obligatiën waren verdeeld; die van Duitschland lagen gedrukt in de markt, terwijl voor Argentijnsche papieren goede vraag be- stond. De omzetten bedroegen 780.000 shares Siotkoersen Aug./Juli 1 31 30 Allied Chemical 126 124% 12514 American Can. Co 95 937/g 931/2 Am. Car. Foundry 14% 14 13% Am. For. Power 5 5 5% Am. Smelting Ref. 337/8 32% 327/s 110 108% IO7V4 76V2 75 75% Am. Waterworks 16% 15% 153/4 Anaconda Copper 11% 103/4 107/g Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka 513/4 50% 51%§ 18 17 17 Baltimore Ohio 155/4 15 15% Bethl. Steel Co 28% 27% 267/g Canadian Pacific 127/g 12% 12% 40 38 38 Chase National B. 2334 23% 23%' Chesapeake Ohio 427/b 42% 42% Chic. Milwaukee pref. 47/g 4% 4% Chicago Rock Isl, 2% 2 2 Chrysler Motor 35Vs 33% 33% 1% 1% 13/4 Consol Gas of N.Y, 283/4 27% 27% Continental Oil 18 17% 163/4 7 Dawesleening 463/4 47 47% 5% Youngleening 331/2 337/s 34 Deleware Hudson 16% 371/2 Dupont de Nemours 88% 857/a 85V2 Eastman Kodak 99 97 97% El. Bond Sh. Co. 11% ll3/g 11% General Electric 181/2 18% 177/8 Gen. Gas Electr, 103/4 197/s 20 Gen. Gas EI. cl. A. General Motors 28% 27% 261/2 Great Northern 5 37/8 33/8 71/4 6?/8 7 Illinois Central 161/s 153/g 15 Intern, Harvester '27% 251/2 25% Intern. Nickel 24% 9% 23% 23% Intern. Tel. Tel. 87/s 87/a 18 17% 171/2 Koninkl. Olie 32% 32% 317/s 47/8 4.60 4.65 McKeesport Tin PI. A. 84% 84Vs 80 Miss. Kansas Texas 51/2 5 5% Missouri Pacific 23/8 2% 23/4 Idem pref. 33/4 3% 31/3 Montgomery Ward 23% 23 227/8 Nat. Cash. Reg. Co. 14% 131/2 133/8 National City Bank 23 72 23% 23 Nat. Dairy Prod. G. A. 16% 161/s 157/g 39% 391/4 391/2 New York Central 21% 20 20 72 Nord American Co. 13% 13 123/4 Norfolk Western 178 178 179% 183/4 18 18% 24 23% 24% 3b 341/4 307/s Publ. feerv. N. L 32% 51% 3172 Radio Corp. of Am. 0% 5 0 Sears Roebuck 36% 34% 34% Shell Union Oil 6% 6I/2 67/a Socony Vacuum 14 13% 13/4 Southern Pacific 17% 16% 16% Southern Railway 143/8 133/s 13 Standard Brands 19% 18% 181/4 Stand. Oil of N.-Jersey 43 41% 41% Tidewater Ass. Oil 93/8 9 >4 9 163 101 103% 15% 143/4 14% United Corp. A. 3% 4 4 Unit. States Leather 53/4 5% 53/4 Unit. States Rubber 14% 12% 12% Unit. States Steel Corp. 35% 843/s 343/4 Wabash gew. A 2 2 2% Westinghouse El 313/g 29% 297/s 48u/8 471/2 47/z s exdiv. l ex coupon ex claim. I gedaan en laten. bieden. 3.30—4.30 Kon Olie 14614 Young 2814 United States Steel 21%Yi Bethlehem Steels 17%17% Anaconda 6%6 15/lf Adj. Milwaukee 5 5/16 1 Aug. 31 Juli Brussel 23.461/2 23.46 Oslo Rome 8.56% 8 57% A'dam Madrid 13.66 13 66 Londen Bern 32.60 32.60 Parijs Weenen 18.95 19.00 Berlijn NEW YORK, 1 Aug. 1 Aug. 31 Juli 25.31 25.31 67.61 67 61 5.03% 5.03 6.59 6.591/, 38.75 38.82% 1 Aug. 31 Juli NEW YORK, 1 Aug. 1 Aug. 31 Juli Koffie (Rio) (Santos) Sept. 8.05 8.05 Dec. 10.70 10.86 Dec. 8.20 8.20 Mrt. 10.86-87 10.95 Mrt. 8.27 8.29 Mei 10.93 11.00 Mej 8.35 8.37 Juli 1100 11.04 Sept. 10.66 Rubber Standaard Sept. 14.74 14.70 Jan. 15.26 15.22 Oct. 14.88 14.83 Mrt. 15.48 15.46 Dec. 15.14 15.08 Mei 15.74 15.70 Juli 16.04 Suiker Sept. 1.76-77 1.74 Mrt. 1.86 1.83-84 Oct. 1.79 1.77 Mei 1.89-90 1.87-88 Dec. 1.82 1.80 Juli 1.93-95 1.92-93 Jan. 1.81-82 1.80 Ct.Cuba 3.23 3.18 Tarwe 4.30—5.00 Roode Winter loco 108% 106% Harde Winter loco 111% 109% Tin Loco 51.70 52.10 Sept. 51.70 52.10 Katoen Loco 13.20 13.15 Dec. 13.24 13.15-16 Aug. 12.98 12.90 Jan. 13.28 13.21 Sept 13.05 12.97 Mrt. 13.39 13.30-32 Oct. 13.12-14 13.0 4-05 Mei 13.47 13.41 Nov. 13.18 13.09 Juli 13.52 13.47 CHICAGO, 1 Aug. 1 Aug. 31 JuU 1 Aug 31 JuU Tarwe Haver Juli 99l/g-99 Sept. 46i/2 45% Sept. 103y8-% 1003/4-7/8 Dec. 477/8 4% Dec. 105-1047/8 102%-% Mei 50 Mei 107% 1047/8-3/4 Mais Rogge Sept. 711/4 69% Sept. 76% 74% Dec. 74% 72% Dec. 77% 75% Mei 78% Mei - Reuzel Duluth Lijnzaad Loco 7.35 Sept. 7.52% Oct. 7.671/2 Dec. 7.90 Jan. 8.021/2 7.27 7.45 7.55 7.82% Juli 1.91 Sept. 1.901/2 1.89 1.89 1 Aug. 31 Juli Tarwe Gerst Oct. 887/g Dec. 90% Mei 943/8 87% 883/4 .923/4 Oct. 503/4 Dec. 51% Mei - Rogge Lijnzaad Juli - Oct. 62Vs Dec. 633/g 61% 621/4 Oct. 1.66 Dec. I.653/4 Mei Haver Juli Oct. 413/8 Dec. 411/s Mei 43 38% 397/g 393/8 42 WINNIPEG, 1 Aug. 1 Aug. 31 Juli 493/g 497/g 1.62% 1.62 Opgegeven door v. d. Graaf Co.'s Bureaux v. d. Handel N.V. -Afd. Handelsinformaties Failliet verklaard: 31 Juli: A. W. Breurkes, instrumentsHjper, Fridalaan 22. Haarlemmermeer. G. P. Mossinkoff Jr., kapper, Haarlem, Kremerplein I. O. Baarda, koopman, Haarlem. Nassau- laan 82 rd. Hussen> bloembollenhandelaar, Hlllegom, Wilhelminalaan 8. L. P. Nollen, agent van buitenlandsche huizen, Zandvoort, Haarlemmerstraat 25. H. Duiker Wzn., schipper. Beverwijk, Adri- chemstraat No. 15. W. J. Duiker schipper, Beverwijk, Adrichem- straat 17. A van Zadel H.Jzn„ zonder beroep, vroeger koopman in haarden, kachels err rijwielen, Wijk aan Zee en Duin, Groenelaan 50. N.V. „Jansco", gevestigd te Haarlem, Zijl- weg 59. H. H. P. Driessen Jr., bouwondernemer, Haarlemmermeer, Akerdijk 239. s.. Dela- Kon. Olie Philips Young 146% 198 28%—28 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 1 Aug., Iskra, Leningrad; PlawswoTth, s., Sunderland; ware, s„ Koivisto (voor Zaandam). Vertrokken 1 Aug., Tartary, s., Londen; Quick step. s„ Gdynia; Eurymedon. s., Hull; Or pheus, s., Kopenhagen: Telamon s„ MiddL Zee via Rotterdam; Vulcanus, s„ Hamburg. AMSTERDAM, aangekomen 1 Aug., Iskra, Le ningrad, hout, Houthaven, Gebr. Scheuer; Palsworth, Sunderland, steenkolen, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ULYSSSES, 1 Aug. van Bourgas naar Varna. AMAZONE, 1 Aug. van Amst. naar Kopen hagen. MARS, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 31 Juli Gibraltar. TITUS, Middl. Zee naar Amsterdam, pass, 31 Juli Gibraltar. BACCHUS, 1 Aug. van Barcelona te Genua. TRAJANUS. 1 Aug. van Barcelona te Genua. IRENE, 31 Juli van Kopenhagen te Danzig. TRITON, 1 Aug. van Beyrouth naar Izmir. ORPHEUS, 1 Aug. van Amsterdam naar Kopen hagen. VULCANUS, 1 Aug. van Amsterdam naar Hamburg. TELAMON, 1 Aug. van Amsterdam via Rot terdam naar Midd. Zee. HALCYON LIJN. ROZENBURG, Antwerpen naar Lissabon, pass. 1 Aug. Vlissingen. MAASBRUG, 21 Juli van Porto Ferrajo. STAD ZALTBOMMEL, 31 Juli van Lulea naar Rotterdam-Vlaardingen. MIJ. OCEAAN EURYMEDON, 1 Aug. van Amsterdam naai Huil. ROTT. LLOYD SLAMAT, thuisreis, 1 Aug. van Marseille. JAVA—NEW-YORK-LIJN DJAMBI 1 Aug. van Belawan naar New- York. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—O.-AZIE-LIJN GAASTERKERK, uitreis, 31 Juli van Manilla. DIVERSE SCHEPEN DIJKWATER, Archangel naar Rotterdam- Velsen, pass. 1 Aug. Lodingen. JOBSHAVEN, 31 Juli van B.-Alres naar Rosarlo. JONGE ELISABETH. 31 Juli van Rotterdam te Milazzo. MIDSLAND, 31 JuU van Rotterdam te Im- mlngham. OUDEWATER, Archangel naar Rotterdam, pass. 1 Juli Lödingen. SCHIELAND, 1 Juli van Rotterdam op de Tyne. MOLENWATER, Archangel naar Rotterdam, pass. 31 Juli Udslre. WOENSDRECHT, 31 Juli van Melbourne naar Con*sti3iiiz& DUÏVENDRECHT, Havre naar New-Orleans, pass. 31 Juli Miami. RINA CORRADO, 28 Juli Van B.-Aires naar Amsterdam. LANGLEEBROOK,, 29 Juli van B.-Aires naar Amsterdam. IOANNIS VATIS, La Plata naar Amsterdam, pass. 28 Juli Madeira,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2