Mobilisatie in 1914 herdacht VEEL BELANGSTELLING MUZIKALE OPVOEDING DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 Koningin leefde en leed voor haar volk Saneering bloembollen teelt De „reisweek" In Augustus Neutrale zones De mobilisatie heeft ons land vel' lig gesteld en ons bewaard voor het verliezen van onzen eervollen nationalen naam Herd enkingsred e RIJKSBEMIDDELING Het conflict in het landbouw bedrijf in Zeeland Heffing op teeltvergunning ver hoogd; commissie voor opkoop van het surplus Belangstelling van overheidswege voor het Kath. Congres in Den Haag De vertegenwoordiger van den Minister Cijfer- en balkennotatie Uitreiking diploma's DOOR VICTOR BRIDGES NEERSLAAN VAN WOLKEN Proefnemingen van den heer Veraart Niet van groote propagandistische waarde voor de Spoorwegen HET WEER IN JULI Veel zonneschijn en weinig regen PROF. DR. F. VAN DEN BORNE UIT DE STAATSCOURANT Niet de beschikking over Neder- landsch grondgebied Bij het leger- en vlootmonument op den Scheveningschen boulevard is Woensdagmiddag een korte plechtigheid gehouden ter herden king van het feit, dat twintig jaren geleden leger en vloot werden gemobiliseerd. De plech tigheid was georganiseerd door de hoofdbestu ren van den Nat. Bond Het Mobilisatie Kruis, de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", bij welke vereenigingen zich het Nat. Jongeren Verbond had aangesloten. Op het terras achter het gedenkteeken waren door de Maatschappij „Zeebad" eenige rijen stoelen geplaatst,, waarop autoriteiten plaats namen. O.m. werden ter bijwoning van de plechtigheid opgemerkt de commandant van het Veldleger, luit.-generaal jhr. W. Röell, die den minister van Defensie vertegenwoordigde, generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, gen. maj. Reynders, chef van den Generalen Staf, gen.-maj. Boerstra, chef van den Gen. Staf van het N. I. L„ vice- admiraal De Graaff, chef van den marinestaf, luit.-gen. Gerth van Wijk, voorzitter van „Het Mobilisatie-Kruis", de heer van Bemmelen, voorzitter van „Onze Vloot", de burgemeester van Den Haag, mr. De Monchy, kolonel Onder- dijk, waarnemend voorzitter van „Ons Leger", kol. Sillevis, garnizoenscommandant, de heer W. Inden, voorzitter van het Nat. Jongeren Verbond, kol. Fruyt van Hertog, brigade-com mandant der Grenadiers en Jagers, luit.kol. jhr. De Brauw, commandant van het reg. Gre nadiers, kapt. ter zee b. d. Boelen, luit.-gen. b. d. Swart, oud-legercommandant in Ned.- Indië, oud-vice-president van den Raad van Ned. Indië, luit.-gen. b. d. Muller Massis, oud commandant van het Veldleger, gen.-maj. Le- clercq, kol. b. d. Mazel, luit.-kol. jhr. Repelaer v. Driel, luit.-gen. b. d. v. Terwisga, oud-com- candant van het veldleger, verder generaal Weber en andere gepensionneerde militairen, bestuursleden der vier vereenigingen en vele dames. Klokslag twee uur begon de herdenking met het hijschen van een rood-wit-blauwe- en een oranjevlag ter weerszijden van het monument, waarna de herdenkingsrede werd uitgesproken door ds. I. voorsteegh, voorzitter van den Bond van Chr. Oranjevereenigingen. Spr. noemde den len Augustus sinds 1914 een datum van bijzondere historische beteekenis voor ons volk. Immers was deze datum in 1914 de eerste dag van de mobilisatie der Nederlandsche weer macht, die tegen alle verwachting in geduren de meer dan vier jaren geroepen zou worden tot de vervulling van haar taak. Met dankbaarheid zal ons volk mogen blijven terugzien op datgene, wat stoere volharding in die jaren, onder Gods zegen, heeft mogen be reiken tot heil van land en volk. De weermacht toonde zich paraat! Onder Koninklijke leiding stonden regeering, land- en zeemacht en volk gereed, de neutrali teit te handhaven, de vrijheid en onafhankelijk heid te verdedigen. Sinds dien dag zijn heden 20 jaren voorbij gegaan. Er ware zeker aan leiding om op breedere en grootsche wijze de mobilisatie te herdenken, maar de rouw, over Vorstenhuis en Volk is voor een zoodanige her denking een begrijpelijke verhindering. Terecht heeft men echter gemeend, dat stil gestaan moest worden bij het feit, dat Koningin, weermacht en volk standvastig waakten voor 's Lands veiligheid. Dat heeft respect afge dwongen in de wereld! Onomstootelijk staat vast, dat de mobilisatie van land- en zeemacht ons veilig heeft gesteld en ons be waard heeft voor het verliezen van onzen eervollen nationalen naam. Spr. wilde niet verzwijgen den naam van den toenmaligen minister-president mr. Cort v. d. Linden en dien van generaal Snijders. Op ander terrein dacht spr. aan mannen als dr. van Aalst en zoovelen, die hun groote gaven en krachten besteedden in 's Lands welzijn. Maar boven alles en allen zeide spr. rijst de heroïke figuur van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, die leefde en leed voor en met Haar Volk en Haar verheven voorbeeld gaf bezieling aan hen, die leiding hadden te geven aan heel Generaal C. J. Snijders, opperbevelhebber van land- en zeemacht bij de mobilisatie in 1914 het volk. 't Volk in nood, dat beteekende naar oude traditie: Oranje op de bres! (Geroep: leve de Koningin!) Spr. herdacht hierna de gevallen slachtoffers en hoopte, dat ons volk zou blijven waken voor zijn vrijheid en recht, zijn naam en zijn eer, zijn onafhankelijkheid en zelfstandigheid. Naar het Koninklijk woord zoo eindigde spr. willen wij ons zelf zijn en blijven en allen, wien het echte Neêrlandsche bloed, van vreemde smetten vrij, door de aderen vloeit, blijven on wankelbaar trouw aan Koningin en Vaderland. Onmiddellijk na deze herdenkingsrede speelde de Kon. Mil. Kapel, die op den Strandweg op gesteld stond, twee coupletten van het Wilhel mus. Vervolgens begaven de vier voorzitters, ver gezeld van generaal en mevr. Snijders, den burgemeester, den vertegenwoordiger van den minister van Defensie, de chefs der beide sta ven, den garnizoenscommandant en de leden van het uitvoerend comité zich langs de boulevard- trap naar de voorzijde van het gedenkteeken. De krans van het Mobilisatie-Kruis „Ons Le ger" en „Onze Vloot" werd gedragen door een matroos en een soldaat en de krans van het N.J.V. door twee leden van dit Verbond. I De kransen werden resp. gelegd door generaal Gerth v. Wijk, voorzitter van „Het Mobilisatie- Kruis" en den heer W. Liden, voorzitter van het Nat. Jongeren Verbond. Bij de kranslegging werd niet gesproken. Eenige oogenblikken stilte werden in acht genomen. Hierna speelde de Kon. Mil. Kapel nog twee coupletten van het Wien Neerlands Bloed. Toen de autoriteiten op hun plaatsen waren teruggekeerd, heeft generaal Gerth v. Wijk allen voor hun tegenwoordigheid bedankt. Woensdagavond is namens het Nationaal Jon geren Verbond een krans gelegd aan den voet van het monument, dat ter nagedachtenis van de in den oorlog gevallen Scheveningsche vis- schers aan den Scheveningschenweg bij het Frankenslag is opgericht. stralen van de grootê brandspuit, die met een druk van 9 atmosferen tot ongeveer 40 Meter hoogte in fijn verdeelden toestand tegen den wind in werden gespoten. De waarnemende ge- neraal-brandmeester de heer H. Brand, was met den heer Veraart bij de proefnemingen tegenwoordig. Nadat van 3 uur tot 4 yt uur zonnetijd een flinke regenbui was gevallen, werd om 4.15 de zon, die den geheelen middag achter de wolken massa's schuil was gegaan, zichbaar. Terwij', nog eenigen tijd met spuiten werd doorgegaan, brak de zon na kortere tusschenpoozen steeds verder door en klaarde de lucht geleidelijk ge heel op. Binnenkort zullen deze proefnemingen gelijktijdig in verschillende gemeenten worden gehouden, o.a. in Den Haag, Delft en het West- land, in Noord-Holland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg, waar tal van aan eengesloten gemeenten medewerking hebben toegezegd. Ook zullen deze maand proefnemin gen vanuit vliegtuigen der K. L. M. en der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg worden ge houden, o.a. boven de Noordzee tusschen Sche- veningen en Katwijk. Prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam, arbiter in de loongeschillen in het landbouw bedrijf van het eiland Tholen en van Oost- Zeeuwsch Vlaanderen (district Hulst) heeft de eerste besprekingen gehad met de vertegen woordigers van de landbouwers en van deland- arbeidersbonden. Nog deze week zullen beide partijen hun standpunt schriftelijk voor den arbiter uiteenzetten. Zaterdag volgen de mon delinge toelichtingen en besprekingen en wel voor het district Tholen te St. Maartensdijk en voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te Bergen op Zoom. In het Staatsblad zijn afgekondigd drie Ko ninklijke Besluiten betreffende het Bloembol- lensaneeringsplan 1934, terwijl de daarop steu nende beschikkingen in de Staatscourant zijn gepubliceerd. Het nieuwe saneeringsplan sluit geheel aan bij de regeling van het vorige jaar, behoudens op de navolgende punten: De uitvoering van de besluiten is opgedragen aan de nieuw opgerichte stichting ^Nederland sche Sierteeltcentrale", gevestigd te 's Graven- bage. De heffing op teeltvergunningen is ver hoogd van 0.35 per are (circa 5 ct. per R.R.) op 12 per are voor hyacinthen en 4 per are voor tulpen en narcissen. Het meerdere be drag is bestemd om daaruit het surplus aan le verbare bollen, dat aan het einde van het han delsseizoen niet door den handel is opgenomen, op te koopen tegen een prijs van 85 pCt. van oen binnenlandschen minimumprijs. De hierbo ven vermelde heffingen ad. 12 en 4 zijn maxima en zoo' hoog gesteld, dat vermoedelijk zelfs bij een zeer groot surplus het heffingsfonds voldoende zal zijn om dit surplus te kunnen wegwerken. De kans bestaat, dat de geheele heffing niet benoodigd zal zijn, in welk geval een gedeelte der heffing zal worden geresti tueerd of niet ingevorderd. Overwogen wordt een commissie in te stellen, welke belast zal worden met de uitvoering van den opkoop van het surplus. Voorzoover nog niet ten volle voldaan is aan den inleveringsplicht, wordt alsnog gelegenheid gegeven tot inlevering tot 15 November a.s. Het z.g.n. raam, waaraan de handel in voor export bestemde bloembollen gebonden was, is vervallen, zoodat deze handel door aangeslote nen bij de centrale, voortaan niet meer aan quantiteiten gebonden is. De z.g.n. exportheffing is uniform op 3 pCt. gebracht. De kleinhandel zal zich dit jaar van borderel len moeten bedienen, waarop nauwkeurig de in houd van het postpakket is aangegeven. Men bericht ons voorts dat een dezer dagen de afkondiging is te verwachten van een nieu we Teeltoverdrachtbeschikking, waarin de mo gelijkheid van overdracht van teeltvergunnin gen aanmerkelijk is verruimd. Voorts wordt een invoermonopolie voor bloembollen ingesteld. Bij invoer zal ter voorkoming van misbruiken een prijsverschil moeten worden betaald, hetwelk voor enkele nader genoemde soorten en voor bollen, die ter acclimatiseering naar het buiten land waren gezonden, zeer laag wordt gesteld. Omtrent den eersten dag van het congres der St. Gregoriusvereeniging, waarover we reeds berichtten, zij nog vermeld dat de plechtige Hoogmis in het H. Aloysiuscollege te 's-Graven- hage werd opgedragen door rector H. Vullinghs, directeur van het Ward-Instituut te Roermond, diaken Pastoor Th. M. Beukers, Leiden en sub diaken Pater Jos. Smits van Waesberghe S.J. Tijdens dezen dienst werden de vaste gezangen uitgevoerd door een driehonderdtal schoolkin deren uit de parochie H. H. Engelbewaarders, Den Haag, onder leiding van den heer J. Aertels en de wisselende gezangen door het schoolkoor der St. Josephparochie te Helmond, onder di rectie van den heer Th. Driessen, een en ander volgens de uitgave der St. Gregoriusvereeniging: „Volkszang in de Hoogmis". Daarna ving het eigenlijke Congres voor muzi kale opvoeding der jeugd aan, waartoe zich alle deelnemers hadden vereenigd in de Aula van het St. Aloysius College. Pastoor Beukers, de voor zitter van de Ned. St. Gregorius Vereeniging opende deze eerste samenkomst, die werd bijge woond door den vertegenwoordiger van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, den heer J. J. 't Hart, Inspecteur van de Onderwijsopleiding, met een woord van welkom. Tot haar leedwezen kan Mevr. Dr. Justine Ward door ongesteldheid het Congres niet bijwonen. Pastoor Beukers schetste in zijn openingswoord het doel van het Congres en gaf een over zicht van wat de St. Gregorius-vereeniging tot dusverre deed in 't belang van de muzikale op voeding der jeugd. Spr. illustreerde met citaten uit verschillende uitspraken van Paus Pius X de beteekenis van het streven naar betere muzikale ontwikkeling. In 49 plaatsen in ons land werden reeds cursussen volgens de Ward-methode gegeven. Ondanks bestrijding bleek het Ward- onderricht veld te winnen, zoo zelfs dat Rijks inspecteurs van de Onderwijsinspectie herhaal delijk de loffelijkste rapporten erover konden uitbrengen. Spr. herinnerde hierbij aan de va- cantie-cursussen te Nuth, die van 618 Augus tus a.s. gehouden zullen worden en besloot met den wensch dat het muzikaal onderricht volgens de Ward-methode ook spoedig wettelijke erken ning' moge verkrijgen. Hierna voerde de vertegenwoordiger van Mi nister Marchant, Eerevoorzitter van het Congres de heer 't Hart het woord, waarbij hij de be langstelling van den Minister, die buitenslands vertoefde, aan het H.B. overbracht. In 't belang van de cultureele intwikkeling der jeugd en van het volk wenschte de Minister door zijn vertegen woordiger, welslagen aan 't streven der congres deelnemers toe. Vervolgens hield de heer Jos. Lenriards een lezing over „De muzikale ontwikkeling op de la gere school." Spr. wees op de beteekenis van de Ward- methode o.a. voor de stemvorming, treffen, rhythmsche oefeningen met gebaren, lezen en zingen van de notenbalk, muzikale improvisatie en zangles in hun onderling verband. In aanslui ting op het behandelde door den heer Lennards, volgde een zangdemonstratie met een 2e klasse van de L. S., onder leiding van mej. M. Heilig. Des middags te half drie werd het Congres voortgezet. De voordracht, die gehouden zou zyn door mevr. dr. Justine Ward over „Rhyth- mische Vorming" werd wegens de reeds gemelde verhindering van spreekster, thans voorgelezen aan de aanwezigen. Wij ontleenen er het vol gende aan: Het rhythme is de ziel van de mu ziek. Vaak krijgt men z.g.n. model-uitvoeringen te hooren, van vocale zoowel als van instrumen tale muziek. Deze zijn dan wel è,f wat aangaat klankgehalte, dynamiek en agogiek, maar ont roeren onze ziel niet. Het levend, bezielend ele ment ontbreekt eraan of komt er onvoldoende in tot uiting. Vanzelf dingt zich de vraag op: is het „rhythme"-gevoel wel voldoende ontwikkeld bij de leiders ervan? Meestal blijft deze ontwikke ling beperkt tot een sterk „maat"-gevoel. Het is dan ook niet te verwonderen, dat aan de wer kelijk rhythmische vorming nog al te weinig aandacht wordt besteed. Hoe dit verholpen kan worden door de Ward-methode, werd toegelicht met voorbeelden en gebaren. Na de voorlezing van de rede van mevrouw Ward, die op zeer wetenschappelijk peil stond en uitblonk door heldere verhandeling van de stof, volgde dezen middag nog een voordracht van Rector Vullinghs over: „Cijfer- en balk- notatie", waarin hij 'de beteekenis van het no tenschrift voor het toontreffen behandelde en de voordeelen der Ward-methode schetste, die voor het toontreffen gebruikt wordt in twee soorten notaties. De cijfer- en de traditioneele balknotatie. Mede stelde hij de zoogenaamde Compas- oefeningen in het licht en de verwerking van de leerstof in de verschillende schooljaren. Op het zwarte bord en met zangproeven werd de voordracht van Rector Vullinghs verduide lijkt. Een hoogere klas van de lagere school, onder leiding van den heer Th. Driessen gaf nu een demonstratie Gregoriaansch met verklarende analyse. Aan het eind van den middag had een uit reiking van dlpioma's plaats door pastoor Beu kers, voor degenen, die de vereischte examens voor het Waird-onderricht tot dusverre met goed gevolg afgelegd hebben. Des avonds te half acht opende pastoor Beu kers het congres opnieuw en heette daarbij den Eere-Kanunnik, pastoor W. P. J. Jansen, wel kom, den oud-voorzitter van de Nederlandsche Sint Gregorius-Vereeniging en lid van het Eere comité. Door de zangertjes van St. Joseph te Helmond, werd vervolgens een Gregoraansch Passie-zang spel opgevoerd onder leiding van den heer Th. Driessen, die tevoren een korte verklaring gaf van dit spel, dat begeleid werd met orgel en blokfluit. Het écht kinderlijke en artistieke karakter van de opvoering kwam volkomen tot z'n recht in de met vele belangstellenden gevulde zaal, die aan het einde duidelijk van zijn voldoening blijk gaf. 36 „Niet schieten, kameraad," zei hij. „Je mocht de schilderijen eens beschadigen." Terwijl hij sprak, schudde plotseling het ge heele trapportaal, krakend van een geweldigen slag en daarop volgde het doffe geluid van een vallend lichaam. Tegelijkertijd verscheen het hoofd van den „Tijger" boven de trapleuning. „Alles wel beneden, meneer?" klonk het eenigszins bezorgd. Tony keek op. „Als je klaar bent, kan je wel naar beneden komen en die revolver wegnemen," antwoordde hij kalm. Dat Bugg klaar was bewees zijn onmiddellijk reageeren. Met de vlugheid van een gems sprong hij de trap af en haalde uit den achterzak van den tegenstribbelenden gevangene, een onheil spellend uitziende Mauser revolver te voorschijn. „Daar heb ik 'm," zei hij vroolijk. „Goed ge laden ook naar het schijnt." Tony liet zijn greep los en de eigenaar van het wapen tuimelde achteruit tegen den muur en bleef daar staan hijgen als een visch die pas op het droge is geraakt. „Geef dat ding maar hier," zei Tony terwijl h z n hand uitstak en toen Bugg hem het wa- Dinsdagmiddag heeft de heer A. Veraart op het terrein der brandweerkazerne te Dordrecht een proefneming op kleinere schaal gehouden voor het neerslaan van wolken, welke in den loop der maand Augustus door experimenten op grootere schaal zoowel te Dordrecht als in vele andere gemeenten van Nederland zal wor den gevolgd. Doel dezer proefneming was: le. Om door het krachtig omhoog spuiten van fijn verdeeld water plaatselijk den neerslag te versterken, om daarna meer zonneschijn te verkrijgen, ^e Om door het neerslaan van wolken in het begin van den namiddag te voorkomen, dat later op den avond onweersbuien en voor den landbouw zeer schadelijke hagelbuien zouden optreden. Deze proefneming werd gehouden met twee pen overhandigde, zei hij op de hem eigen ge moedelijke langzame manier: „Als je dien heer boven niet doodgeslagen hebt, ga hem dan even halen en breng hem in de zitkamer.Daarna wendde hij zich tot zijn gewezen tegenstander en zei op gastvrijen toon: „Misschien wilt u ook wel binnenkomen. Ik ben er zeker van, dat wij een aangenaam onderhoud zullen hebben." De vreemdeling die zich geleidelijk begon te herstellen van de beerachtige omhelzing waar mede Tony hem had vereerd, keek afschuwelijk zuur. Hy was geen innemende persoonlijkheid, want behalve dat hij loensch was, werd zijn donker terugstootend gelaat nog ontsierd door het lid- teeken van een zwaardhouw, welks prijzens waardig pogen, om een aanmerkelijk deel van zijn kaak af te hakken, was mislukt. Toch had hij iets krachtigs en heerschends over zich, dat hem behoedde om voor een struikroover aange zien te worden. Behalve door zijn zuur gezicht, maakte hij geen verder protest maar volgde Tony en de re volver in de zitkamer waar hij zich met over elkaar geslagen armen voor den haard plantte en een uitdagende houding aannam. Op de trap klonk het geluid van stompen en stooten en een oogenblik later verscheen Bugg op den drempel. Hij had zijn arm om het middel van den anderen indringer geslagen en droeg den half bewustelooze meer dan hij hem voort duwde. ,,'t Is een beetje harder aangekomen dan ik bedoelde," verklaarde Bugg verontschuldigend In navolging van Zwitserland krijgen we een Nederlandsche reisweek. Maar voor wat de spoorwegen betreft, is het hier niet zoo handig en eenvoudig ingepikt als in Zwitserland, schrijft „Het Rechte Spoor", orgaan van „St. Raphaël". In Zwitserland gold gedurende de heele reis week een enkele-reisbiljet voor een reis heen en terug! Men gaf dus eenvoudig gedurende die week op de spoorwegen een reductie van 50 pCt. Dat trok, tenminste de enkele treinen, waarmee wij in die week in Zwitserland gereisd hebben, zaten tjokvol! Hier moet er weer wat onnoodige Holland- schen rompslomp bij! Wil men in de reisweek de in uitzicht gestelde reductie op de vacantie- kaarten bekomen, dan moet eerst voorafgaan een aanvrage bij de Ned. Reisvereeniging om een legitimatiebewijs, dat men voor niets krijgt, maar toch 12 centen aan porti kost. Nu wil je met een vacantiekaart op reis. Best, maar de reductie krijg je pas, als je ook terug reist met een vacantiekaartop een anderen dag dan waarop je je uitstapje begint. Dat gaat maar niet zoo, want dat zou te een voudig en te aantrekkelijk zijn. Je gaat naar 't loket, betaalt den vollen prijs en je moet je legitimatiebewijs laten afstempe len. Doe je dat niet, of ben je dat ding kwijt, of verlies je 't voor dat je terug reist, dan is je reductie foetsie. Als je nu geluk hebt en dat legitimatiebewijs netjes bewaard hebt en aan Tony, „maar hij begint al weer aardig bij te komen. Hij droeg den patiënt voorzichtig naar een ge- makkelijken stoe en trok zich daarna op den achtergrond terug om verdere bevelen af te wachten. De loensche heer echter, verbrak het eerst de „In mijn vaderland," verklaarde hij eenigszins onduidelijk, „zou zooiets u het leven kosten u beiden bedoel ik." Tony gimlachte toegeeflijk. „Daar ben ik ook zeker van," zei hij. ,Maar dat is de mooie eigen schap van Ha-mpstead; het is er zoo duivesch gezond." Hij zweeg even. ,Gaat u zitten en maak het u gemakkelijk," voegde hij er bij. Er was zooiets onverwachts, zoowel in het ver zoek als in de manier waarop het werd gedaan, dat de bezoeker voor een oogenblik in het onze kere scheen, wat te doen. Eindelijk nam hij plaats op een hoek van de sofa, terwijl zijn meest werkzame oog onvriendelijk op Tony was gericht. Op dit oogenblik begon zijn vriend in den stoel teekenen van belangstelling voor zijn omgeving aan den dag te eggen. Na eenig knipoogen en een paar maal hoofdschudden, ging hij plotse- ing rechtop zitten en keek eenigszins verbaasd om zich heen. Zijn verbaasde blik beef ten slotte nisten op den loop van de revolver, welke toe vallig op dat oogenblik juist op zijn voorhoofd was gericht. „Gevoelt u zich al iets beter?" vroeg Tony vriendelijk. De uitdrukking op het gelaat van den aange- weer om een vacantiekaart aan het loket komt, dan krijg je tegen vertoon van je legitimatie bewijs f 2.reductie op een 3e kl. f 2.75 op een 2e klas en f 3.50 op een le klas vacantiekaart! Maar wil je een reisje heen en terug maken op één dag, dan krijg je geen reductie! Is dat nou geen fijne regeling! Als wij „de spoor" willen verlossen van zijn „stijve stroeve bureaucratische" reputatie, dan moet dat net niet zóó gebeuren! Al die briefjesschrijverij en legitimatieuitge verij is nergens anders goed voor, dan om nog meer vijanden van het spoor te maken. Deze maatregel kan niet anders, dan weer veel onnoodig misnoegen tegen de spoorwegen gaan oproepen, door de vele teleurstellingen, welke deze volmaakt overbodige poppekasterij te weeg zal brengen. O. i. zal deze reisweek, zóó opgezet als ze nu volgens de persberichten is, voor het spoor van zeer weinig beteekenis blijken te zijn. Behallve de werkelijk hinderlijke rompslomp welke aan de reductie op de vacantiekaarten vastzit, hebben de verlagingen voor een „reis week" te weinig om 't lijf om het volk in massa naar het spoor te lokken. Waarom de reductie op vacantiekaarten niet per reis gesteld? Waarom geen aantrekkelijke reductie gege ven op de gewone enkele-reis-biljetten? Daar zijn duizenden en duizenden menschen, die wel eens uit willen, maar daarvoor nog geen zes of meer gulden kunnen neertellen en ook geen nacht uit kunnen blijven! Deze „reisweek" laat het overgroote gros van het publiek finaal ongemoeid, stoot dit van zich af en bepaalt zich uitsluitend tot de kleine minderheid, die zes en meer gulden aan een reis kan besteden en een of meer dagen kan uitblijven. sprokene toonde duidelijk aan, dat het op de trap afgespeelde tooneel hem in het geheugen kwam, want instincmaig brach hij zijn hand naar zijn kaak. „Ik herinner mij nu iets," mompelde hij. „Er kwam iets op mij neer, daar op de trap." „Dat komt uit," zei Tony bemoedigend. „Het was de vuist van Bugg. Er zijn maar weinig menschen, die een kaakslag van Bugg ontvan- rgen en zch later precies de détails kunnen her inneren." De vreemdeling keek Tony eenigszins nieuws gierig aan. Hij had een beschaafder en scherp zinniger gelaat dan zijn metgezel, terwijl uit het weinige dat by gesproken had, te hooren was geweest, dat zyn vreemd accent niet zoo opval lend was. „Ik veronderstel," sprak hy, „dat ik met sir Antony Conway spreek. Tony knikte. „U heeft tenminste op my voor, dat u weet tot wien u het woord richt." Een oogenblik was het stil. Toen klonk er een strijdlustige lach op de sofa. „Het is een voordeel, dat u mogelyk met ons deelt," bromde de loensche. Tony wendde zich tot hem. „Behalve het feit, dat u tot het misdadigersgilde schynt te behoo- ren," zei hy „heb ik niet de minste notie, wie gy beiden zijt." Met Iets dat als een onderdrukte vloek klonk, stond de loensche van de sofa op, doch een klei en verandering in de richting van de revolver, hield hem plotseling in bedwang. Het was zijn vriend, die den eenigermate ge spannen toestand oploste. Voorloopig overzicht van het weer in Juli 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bilt. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Juli de ochtend-temperatuur een halve graad boven normaal, in de eerste decade een halve graad beneden, in de tweede en derde een graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 2en en den 3 len resp. 2 '/2 graad beneden en ih graad boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum-tempe ratuur was 1 graad, het gemiddelde minimum een halve ^raad* boven normaal. Te De Bilt kwamen 13 dagen voor met een maximum-temperatuur boven 25 graden, tegen 6 normaal. De neerslag was over het geheele land be neden normaal, in het Noordwesten 5 tot 20 pet., in het Zuiden 50 tot 70 pet., overigens 20 tot 50 pet. beneden normaal. Te De Bilt werden 261 uren zonneschyn waargenomen tegen 206 normaal. Met ingang van 25 September is prof. dr. F. van den Borne, O.F.M., lector in de Middel- eeuwsche Kerkgeschiedenis en Franciscaansche geschiedenis in het Minderbroedersklooster „Alverna" te Wychen, benoemd tot hoogleeraar in de Kerkgeschiedenis aan de Antoniaansche Universiteit der Orde te Rome, bericht de „Msb." Bij beschikking van den Minister van Jus titie zyn: A. aangewezen met ingang van 1 Septem ber 1934 voor den tyd van twee jaren in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken van de Arrondis- sements-rechtbank te: 's-Hertogenbosch a. tot lid: mr. L. L. Beckeringh van Loenen, rechter; b. tot plaatsvervangend lid: 1. mr. K. C. J. M. Sassen; 2. mr. A. A. van Schuijlenburch; 3. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen; 4. mr. J. E. Poerink, allen rechter; Breda a. tot lid: mr. Ch. J. M. H. Roebroeck, vice- president; b. tot plaatsvervangend lid: mr. F. C. A. M. Tilman, mr. G. J. Kronenberg, mr. A. Bis schop Boele, mr. F. A. J. Marres, mr. J. F. B. J. Godding, mr. H. W. W. Andreae, allen rechter, Maastricht: a. tot lid: mr. B. J. M. H. Ruland, rechter; b. tot plaatsvervangend lid: mr. J. G. H. Ga- diot, mr. Th. van Doorninck, mr. A. E. W. Hustinx, mr. F. J. W. M. de Nerée tot Babbe- rich, mr. H. M. F. H. Schillings, allen rechter; Arnhem a. tot lid: mr. J. Houwink, rechter; „U vergeet kolonel" zei hy vriendelijk, „dat, indien sir Antony Conway niet weet wie wy zyn, ons gedrag hem ongetwyfeld een weinig zonder ling moet toeschynen." Hy keerde zich naar Tony. „Indien u ons het voorrecht van een kort privé onderhoud zoudt willen toestaan, geloof ik, dat wy beter tot een wederzydsch begrijpen zou den geraken. Het is mogelyk dat er een misver stand in het spel is." „Dat zou my niet verwonderen," zei Tony vriendelijk. „Wil je 'n oogenblik in de hal gaan, Bugg. Het spijt mij, dat ik er jou buiten moet houden, maar men moet de wenschen van zyn gasten eerbiedigen." Het was de eerste keer, dat Bugg aarzelde een bevel van Tony onmiddellijk op te volgen. ,,'t Kan me niet schelen, wat ze te zeggen hebben, meneer," zei hij verontschuldigend, „maar ik heb er een hekel aan u met die kerels alleen te laten." „Ik ben niet alleen, „Tijger," zei Tony. „Deze uitstekende revolver zal my gezelschap houden." Met tegenzin liep Bugg naar de deur. „Ik blijf vlak by de deur; als u een karreweitje voor my heeft, klopt u maar, meneer." „Dat zal ik," zei Tony op beslisten toon. Hy wachtte tot Bugg de deur achter zich had gesloten en ging toen op den hoek van de tafel zitten met de revolver tusschen zyn knieën. „U kunt beginnen, heeren," zei hy aanmoedi gend. ,Sir Antony Conway," zei de grootste van de twee, „mag ik u een openhartige vraag doen? Is u zich bewust van de identiteit der jonge Naar uit Washington gemeld wordt heeft de verklaring van Baldwin over de luchtpolitiek van Engeland geen byzondere verrassing ge wekt. Men verklaart in Washington, dat Bald win alleen openlijk heeft uitgesproken, wat door de Engelsche bevolking, evenals buiten Engeland, reeds sedert lang gedacht werd. In politieke kringen van Washington verluidt thans, dat reeds tijdens de economische wereld conferentie staatssecretaris Hull in kennis zou zijn gesteld van de Engelsche opvattingen. Reeds toen zou hem zijn medegedeeld dat En geland den wensch heeft, in België en Neder land neutrale zónes ingesteld te zien, welker voorhanden zijn een luchtaanval op de Britsche eilanden zou verhinderen. De verklaring van Baldwin wordt nu slechts beschouwd als een verdere etappe van deze gedachte. Te bevoegder plaatse is men, in verband met Baldwins verklaring, van oordeel, dat ieder, die ook maar eenigszins vertrouwd is met de Nederlandsche regeeringspolitiek, reeds de on mogelijkheid moet begrijpen van de veronder stelling, dat over Nederlandsch grondgebied beschikt kan worden voor de verdediging van een anderen staat. b. tot plaatsvervangend lid: jhr. mr. A. D. H. Quintus, vice-president, mr. C. van Nievelt, rechter, mr. A. H. van Beusekom, rechter, mr. J. H. Smits, rechter, jhr. mr. F. J. M. van Nis pen tot Sevenaer, rechter; Zutphen a. tot lid: mr. A. H. van der Giesen, rechter; b. tot plaatsvervangend lid: mr. H. L. Mees, mr. H. Sluijterman, mr. H. L. Wilkens, aller, rechter; Zwolle: a. tot lid: mr. A. J. M. van Heyst, rechter; b. tot plaatsvervangend lid mr. A. Mercier, mr, W. A. Vos, beiden rechter; Almelo: tot lid: mr. A. Ikman van Burck, rechter; tot plaatsvervangend lid: mr. A. C. Leen- dertz, mr. C. G. Byleveld, mr. A. W. Kleinen- hammans, jhr. mr. G. W. Mollerus, allen rech ters; 's-Gravenhage tot lid: jhr. mr. H. O. Feith, vice-president; tot plaatsvervangend lid: mr. C. J. J. de Joncheere, vice-president; mr. H. Haga. mr. J. H. van Laer, mr. G. H. B. van den Boom, mr. A. J. Paulus, mr. A. W. J. van Vryberghe de Coningh, allen rechter; Dordrecht: tot lid: mr. M. van Aken, rechter; tot plaatsvervangend lid: mr. J. Houvelink, president; mr. J. Bentfort van Valkenburg, mr. J. H. van Welsen, mr. G. A. Schreuder, allen rechter; Amsterdam: tot lid: mr. dr. N. Muller, rechter; tot plaatsvervangend lid: mr. J. Boon, mr. V.'G. A. Boll, mr. dr. H.H. Boas, mr. H. J. Hülsmann, mr. N. de Beneditty, mr. B. de Gaay Fortman, mr. P. F. Swagerman, mr. H. D. Feenstra, mr. J. J. ter Maten, mr. H. P. van Berkum, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken, mr. J. E. Hoekstra, mr. G. J. Jut te, mr. A. C. N. P. Ruys, mr. J. Verdam, mr. M. D. K. S. van Lier, mr. P. H. Smits. jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, mr. J. Sprey, mr. J. Meihuizen, mr. C. J. Heems kerk, mr. W. P. C. Knuttel, allen rechter; Alkmaar: tot lid: mr. A. M. Ledeboer, rechter; tot plaatsvervangend lid: mr. J. Krabbe, mr. W. A. Ubbens, mr. H. M. Fruin, allen rechter; Utrecht: tot lid: mr. C. Veen, rechter; tot plaatsvervangend lid: mr. M. E. Have- laar, president, mr. J. E. van der Meulen, vice- president, mr. D. Kaars Sypesteyn, rechter, mr. T. J. Dorhout Mees, rechter, mr. A. D. van Regteren Altena, rechter, mr. H. P. J. M. Loeff, rechter; Leeuwarden; tot lid: mr. E. J. baron van Imhoff, vice- president; tot plaatsvervangend lid: mr. D. C. Korten- bout van der Sluys, mr. J. F. van Beeck Cal- koen, mr. B. Ph. baron van Harinxma tho Sloo- ten, mr. J. Wedeven, allen rechter; Groningen: tot lid: mr. B. P. Enklaar, vice-president; tot plaatsvervangend lid: mr. H. W. J. Klop- penborg, Jhr. mr. W. E. W. Feith, mr. J. C. A. Katten busch, mr. H. J. E. Engelkens, mr. J. Feitsma, mr. C. J. J. W. van Groeningen, allen rechter; B. aangewezen met ingang van 1 September voor den tyd van een jaar in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken van de arr. rechtbank te As sen: tot lid mr. L. van den By tel, rechter; tot plaatsvervangend lid: jhr. mr. D. J. den Beer Poortugael, president, mr. dr. G. M. Doorn koen, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, mr. J. Wedeven, allen rechter; By K. B. is benoemd tot districts-comman dant der Ryksveldwacht R. F. Hoestra, inspec teur van politie te 's-Gravenhage. Bij K. B. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Heerlen mr. A. H. M. Janssen, burgemeester van Nieuwen- hagen. By K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau L. Vuyk te Rotterdam, lid van de directie van L. Smit en Co.'s Interna tionalen Sleepdienst. By beschikking van den Minister van On derwijs, K. en W. is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche Regeering bij het 12e internationaal veeartsenijkundig congres, dat van 13 tot 18 Augustus 1934 te New-York zal worden gehouden, prof. dr. L. de Blieck, hoog leeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. dame, voor wie u zich zoo byzonder interes seert?" „Natuurlyk ben ik dat," zei Tony. „En mogen wij aannemen, dat, toen u dacht haar te hulp te komen, u uit geheel persoonlijke beweegredenen handelde?" Met zichtbaar onge duld wachtte hij het antwoord af. Tony knikte. „Ik handel nooit anders, dan op eigen initiatief," verklaarde hij. De groote man wendde zich nu tot den loen sche. „Het is juist zooals ik veronderstelde," zei hij met een uitdrukking van triomf op zijn ge laat. De andere staarde echter nog wantrouwend naar Tony. „Wees voorzichtig," mompelde hij. „Wie ver zekert je, dat hy de waarheid spreekt?" De andere maakte een ongeduldig gebaar. „U kent den Engelschen adel niet, kolonel." Nu keerde hy zich weer tot Tony. „Sta ons toe, dat wy ons aan u voorstellen, mijnheer: kolonel Sal- tero van het Livadiaansche leger. Myn naam is Congostasenor Eduardo Congosta. Het is een naam die bij Livadiaansche Loyalisten niet on bekend is." Tony boog zeer beleefd naar hen. „Het doet my zeer veel genoegen met u kennis te maken," sprak hy. „Ik kan wel geen groote bewondering vcor uw voortreffelijken koning koesteren, maar misschien heb ik met zyn betere eigenschappen nog geen kennis gemadkt." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3