Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I STAD S NIE U I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen w s Rijksacademie RINTELEN DREIGT TE ZEGGEN WAT HIJ WEET BLOEDIGE GEVECHTEN IN KARINTHIË MARKTEN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 Bnnmniniiniiimmiiiiiinmnnnfinntinniniiiinniminnminiiiniiiinninmmmmniiiiiiinnininiinig OPNIEUW NAAR DE STRATOSFEER Stakingsonlusten te Minneapolis ARCHIVARIS BOOGMANS t De plechtige Metten ITALIAANSCHE OPERA Weinig publiek, veel succes Nutsspaarbank De successen van de D.H.A.K.-ers Negen kampioenschappen Twee nieuwe records Th. Vriese- koop de held van den dag Wielerbaan Halfweg MARIABOND BISDOM HAARLEM Jaarvergadering te Amsterdam De loting HEEMSTEDE Geen buitenlander directeur Geen bus-staking in Dublin De eischen van het personeel voor gelegd aan een scheidsgerecht bijeen SPOORWEGONTVANGSTEN Mr. Honig lid Provinciale Staten Personalia Examen hoofdakte Gevonden dieren en voorwerpen De vermogens dergenen die met de opstandelingen in verbin ding staan, geconfisceerd Rechters bedreigd WATERPOLO H.P.C.—D.J.K. 4—2 Onaangename verhouding OM DEN AROL-BEKER Volksgerechtshof is NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT jiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiiHiiiiHiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiniiiË Voor den stratosfeer tocht van Max Cosyns is een met waterstof gevulde ballon ver vaardigd, welke rhoet dienen voor het ver richten van peilingen. Max Cosyns bij het instrument MINNEAPOLIS, 1 Aug. (V.D.) Vandaag is Jiet opnieuw tot ernstige stakingsonlusten ge komen. Hoewel de nationale gardisten door de straten patrouilleerden, slaagden de stakende chauffeurs er in, verscheidene vrachtauto's om ver te werpen. Bij den politie-inval in het hoofdkwartier der stakers zijn 40 auto's en een aantal vuurwa penen in beslag genomen. Gisterenavond werden in de St. Josephkerk aan de Jansstraat de Metten gezongen voor de zielsrust van den hoogeerw. heer L. J. Boog- mans z. g. De plechtigheid werd verricht door den hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal met assistentie. Onder de talrijke aanwezigen (de kerk was nagenoeg geheel bezet) bevonden zich o.a. de hoogeerw. heeren plebaan L. A. A. M. Wester- woudt, kanunnik J. C. Aalberse, eenige pas toors en kapelaans en vele parochianen van de parochie van St. Joannes den Dooper in de Amsterdamstraat, waarvan de overledene pas toor is geweest. Vandaag om 9 uur worden de Lauden ge zongen, gevolgd door de pontificale Re quiemmis, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Haarlem-Noord zal plaats hebben. Een voorproef in concertvorm. En dat met riet minder dan zeven solisten: drie sopranen, twee tenoren en twee bassen! Met de nadere qualificatie van leggero of lirico. Dramatico misten we. Trouwens dramatisch ging het niet toe, al kunnen de Italianen het nimmer nalaten een weinig te acteeren. Men mist op net concertpodium natuurlijk veel, zeer veel. Spel, costuums, décor, belichting, bovendien orkest. Doch wat men, vooral in het eerste deel van het programma het meest miste, was warmte, het echte Italiaansche gevoel, het zonnige karakter der muziek. De slecht bezette zaal en de voor dit seizoen tamelijk kille atmosfeer werkte in den aanvang niet mede. Allengs werd het echter beter en na dc pauze klonk de zaal beter, de zanger ging het van „con amore" naar ,,con brio" over, het contact tusschen zaal en podium werd inniger. Men leefde met nart en ziel mede en vroeg, be ter gezegd dwong toegift op toegift af. De acoustiek en wellicht ook het enorme ap plaus na langaangehouden, hooge forto-tonen, gaf aanleiding tot forceeren, zoodat er in eigen lijke zin door enkele solisten nogal eens een harde noot werd gekraakt. De tenore-Hrico Nino Piccaluga deed ons wel versteld staan door zijn groot volume en zijn uithoudingsvermogen, maar zong menigmaal verre van lyrisch. Hij deed zich meer kennen als een helden- of forte-tenor. De bariton Saturno Meletti debuteerde en niet cp ongunstige wijze. Een prachtvol getimbreerd geluid, goed geschoold, doch hij hoedde zich voor te groote stemuitzetting. Detonatie was daar het gevolg van. De bas Dario Caselli, eveneens een debutant, bezit een nobel, omvangrijk geluid. Een echte bas-chantant! Daarnevens de lyrische tenor Luigi Fort, nog even lyrisch, soms ietwat te week en zoetig. Doch hij zong gelukkig ook een nummer ,Jto- rnanza" van Donicetti, waarin een kloek ge deelte voorkwam en dat door hem flink, man nelijk werd vertolkt. Van de dames was Hilde Reggiani geen onbe kende. De coloratuur in de Rigoletto-Romance klonk verrukkelijk en werd technisch gaaf ge zongen. Met de Kickken-aria uit Lakmé was zij iets minder gelukkig. Edmea Limberti, een debutante, stond ver meld als mezzo-sopraan. Het donkere, volle tim bre wijst echter meer op Alt. De stem is groot van omvang, het volume geweldig. Olga Brancucci, lyrische sopraan, zong soms gewoonlijk weelderig (een prachtig morendo) 'n enkele maal ietwat scherp in de lage tonen. We hoorden 16 nummers plus 6 toegiftjes, bekende en onbekende. B.v. een Romance uit „I Vespri Siciliani" van Verdi en een uit „La Fanciulla del West" en een Aria uit Robert, de duivel" van Meyerbeer. Dat is weer het voor deel van een Opera-concert. Niet de aangekondigde Guglicemo de Moor, doch de Hollandsche pianist Henk van der Berg begeleidde. Correct, muzikaal, volgzaam, maar wel eens te bescheiden tegenover het groote volume der solisten. Zooals reeds gemeld: de zaal matig bezet en den vorigen avond te Rotterdam bijna uitver kocht! Enfin, het applaus was er niet minder om. Er is zeker een groote kelder onder onze gemeentelijke concertzaal, want het voetenge trappel veroorzaakte 'n geweldig sterken, hollen klank. Politie, Smedestraat 9, voetrust van een motor; J. Teeuwen, Haitsma Mulierstraat 43, gasmun- ten; Vader, Schotersingel 49, overall; Rama kers, Potgieterstraat 63, portemonnaie m.i.; Vlasveld, Dr. Schaepmanstraat 57, idem; Ken- selaar, Leidsche zijstraat 2, regenmantel; J. Boeru, Nijlstraat 32, ring; J. v. Os, Nassau- straat 1 rd., rozenkrans; Rooze, Schoterveen- straat 37, riem; Scheffer, Gen. de Wetstraat 66, schroevendraaiers; Bureau van Politie, Smedestraat 9, verfkwast en vijl; H. Aukema, Schneevoogtstraat 1, vulpen. Het vergelijkend overzicht over Juli 1934— 1933 van de Nuts-Spaarbank te dezer stede is: aantal behandelde posten bedroeg 13380 (v.j. 13299); aantal inlagen 8151 (v.j. 8310); aantal terugbetalingen 5229 (v.j. 4989)ingelegd f 521.148.98 (v.j. f 524.343.32)terugbetaald f 550.432.18 (v.j. f 479.236.67)minder ingelegd f 29.283.20 (v.j. meer f 45.106.65)aantal nieuwe boekjes 230 (v.j. 256); aantal afbetaalde boek jes 166 (v.j. 120); geledigd in Juli 1934: 377 busjes met totaal inhoud f 8604.98; spaarbusjes op 31 Juli 1934 in omloop: 3467. Het aantal ver huurde kluisloketten was op 31 Juli 1934: 477. Onze voorspelling dat dit jaar, bij de Natio nale kampioenschappen, aan de supprematie van den D. H. A. K. getornd zou worden, is slechts gedeeltelijk bewaarheid. Geen der in het vorige jaar behaalde titels moest worden prijs gegeven, slechts enkele tweede en derde plaat sen moesten ditmaal aan tegenstanders van andere bisdommen gelaten worden. Ondanks het feit dus dat de reis naar Til burg per autobus geschiedde en de Haarlem mers den steun van hun 400 en 800 M.-verte- genwoordiger J. Robert moesten missen, een zeer goed resultaat! 't Was buitengewoon jammer dat de wedstrij den niet op het hoofdterrein van Longa, doch op het veel minder geschikte zijterrein werden verwerkt. De prestaties, die tevens onder bui tengewoon slechte weersomstandigheden werden gedrukt, zouden anders een grootere opruiming onder de bestaande records hebben gemaakt. Door een minder gelukkige loting was de eer- tste serie 100 M. met P. van Egmeren, W. Ho ven, J. D. Ronde, P. Hooyen, K. Hardes en G. Galekop zwaar bezet. De scherpe strijd voor plaatsing deed den eerstaankomenden v. Eeme- ren het nationaal record met 0.1 sec. breken, terwijl Hoven met gering verschil op Ronde en Hooyen zich van de tweede plaats verzekerde. Van de andere Haarlemmers wisten W. v. d. Schot en H. de Lange zich in de tweede en derde serie heel wat gemakkelijker te plaatsen. Met bijzondere interesse werd de finale tege moet gezien. Reeds vanaf het eerste jaar, 1929, was de D. H. A. K. geabonneerd geweest op dezen titel. Toen dus de loopers op het com mando van den starter zich in de zorgvuldig ge graven holes plaatsten, verraadde de plotseling ingevallen stilte: spanning! Een tweetal valsche starts deden de spanning zoo mogelijk nog toe nemen. De derde was goed. Direct maakten De Lange en v. Eemeren zich los om zonder merk baar verschil door de finish te rukken. De Lange won met miniem verschil en evenaarde het zoo juist gevestigde record met 11.3 sec. Door het ontbreken van Robert was Haarlem op de 400 M. alleen door den veteraan Burgman vertegenwoordigd. Deze wist zich uit zijn serie te plaatsen, doch moest in de finale den voor rang geven aan de jeugd. De winnaar R. Hen driks benoodigde 54.7 sec. om kampioen te worden. Toch zou hij dienzelfden middag nog een meerdere vinden.... Op de 800 M. was de D. H. A. K. met Th. Vriesekoop, J. Oosterveer en B. Hoven zeer goed vertegenwoordigd. Eerstgenoemde had ïeeds een snelle 1500 M. achter den rug. De Haarlemmers nemen direct den kop en leggen het overige veld een tempo voor dat alleen de comingman Straathof vermag te volgen. Het telkens wisselen van kop toonde het goede team-werk van de D.H.A.K.-ers. Reeds dachten wij aan een driedubbele zege voor Haarlem, als Vriesekoop met gering verschil voor Oosterveer als eerste eindigt en Hoven zich reeds veilig waant. Straatman weet laatstgenoemde echter nog in de finish te kloppen. De tijd 2 m. 6,3 sec. was, wanneer men in aanmerking neemt, dat de winnaar reeds 1500 Meter in de beenen had, zeer goed te noemen. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat Vriese koop ook bij de 1500 M. een belangrijke rol speelde. In gezelschap van zijn kringgenoot v. Bakel legde hij ook hier zijn tegenstanders een temno voor. dat direct het veld uit elkaar trok. Reeds na 1000 Meter was Haarlem verzekerd van de overwinning. Vriesekoop behaalde hier z'n tweede kampioenschap, terwijl v. Bakel als fweede eindigde. De 5000 M°ter bracht voor Haarlem een zeer groote teleurstelling. Niet omdat epen van Haarlems vertegenwoordigers bil d» drie eerstgenlaatsten behoorde, maar om dat J. Loogman reeds in de eerste ronde we gens een onsportieve daad onmiddellijk gedis kwalificeerd moest worden. Uit den gemaakten tijd blijkt, dat Loogman voor de eerste plaats 'n zeer goede kans had. Ziin onsportieve daad werd dus in dit geval op de juiste wijze be straft. De nationale recordhouder Hummels meende ook ditmaal, evenals voorgaande jaren, zijn tegenstanders door het inla.sschen van tus- schensprints dood te loooen. Hoewel ontactisch, werden deze tusschensnrints voortdurend be antwoord, waardoor Hummels als slachtoffer viel van ziin eigen tactiek. In de laatste twee ronden was hij finaal uitgeloopen en moest ontijdig den strijd staken. F. de Vries uit Hel mond won dit nummer in 16 min. 55,2 sec. Bij de 4 x 100 Meter estafette kwam Haarlem met 2 ploegen uit, een gemengde en de vereeni- eingsploeg „Jong Leven". Hoewel de gemengde ploeg op papier sterker genoemd moest worden, gaf de routine in het overgeven van de vereeni- gingsoloeg den doorslag, zoodat de groenbroe- ken in 47 sec. een borstlengte voor hun kring- genooten eindigden. Roermond plaatste zich hier derde. Bij de Zweedsche estafette (400300200 100 Meter) kwam de D.H.K. ook met twee ploe gen uit. De bezetting van de 400 M. bij de ge mengde ploeg was moeilijk. Vriesekoop was door het loopen van de 1500 en 800 M. niet meer de aangewezen man. Ook Oosterveer bleek niet meer fit. Tenslotte kreeg Vriesekoop de op dracht er nog van te maken, wat er van te maken viel. Als sterkste tegenstander ging op dezen afstand de winnaar van de 400 M. R. Hendriks. Hier bleek wel duidelijk de kracht van Vriese koop, die na het reeds gememoreerde zeer zware programma, toch nog kans zag de overgave op den 300 Meter-man met pl.m. 15 Meter voor sprong te doen geschieden. Burgman slaagde erin dezen voorsprong te handhaven, zoodat v. cl. Schot en Ronda niet meer te benaderen wa ren. De „Jong Leven"-ploeg werd, door het totaal mislukken van den eersten wissel, derde. Met den gemaakten tijd van 2 min. 12,9 sec. ver beterde de D.H.A.K.-ploeg het bestaande natio nale record. Het verspringen met aanloop geschiedde in een bak, die geenszins aan de gestelde eischen beantwoordde. Joh. Mathot, onze beste verte genwoordiger, bleek het meest van de busreis geleden te hebben. Op dit nummer althans bleek hij ver onder zijn kunnen en behoorde zelfs niet tot de drie eerstgeplaatsten. Ook H. r.e Lange beantwoordde niet aan de verwachtin gen, hoewel hij zich wel in de finale wist te plaatsen. Reeds waanden wij dit kampioenschap voor ons verloren, als de Lange met z'n laatsten sprong dezen titel alsnog voor Haarlem wist te verwerven. Zijn 6.45 Meter beteekent in deze minder ideale springgelegenheid een formida bele sprong. Bij het hoogspringen demonstreerde de D. H. A. K. zijn gebrek aan hoogspringers en dat, terwijl de titel hierbij gewonnen werd op 1,62 M. Ook de prestaties bij het polsstokhoogsprin gen leden tengevolge van den slechten aanloop en het slechte materiaal. K. Engelen en W. Kaptein oversprongen hier de 3.30 M., een hoogte, waarop P. Hooyer strandde. Bij de pogingen om tot een beslissing te komen, ontlastte zich wederom een geweldige regenbui, waardoor ook de polsstokken niet meer hanteerbaar werden. Doorspringen was te gevaarlijk, kampioenschappen worden niet ver loot, zoodat we hier de paradoxaal lijkende be slissing kregen: twee kampioen polsstok-hoog springen. Men meende Kaptein als titelhouder den eersten prijs te moeten geven. De Bever- wijksche reus stelde echter sportief loten voor en zag zich toen den tweeden prijs toegewezen. De verwachtingen bij het hink-stap-springen waren niet al te hoog. Immers het falen van Joh. Mathot bij het verspringen deed hier het ergste vreezen. Door het feit echter dat Mathot een klasse superieur is aan z'n tegenstanders, had hij met een onder zijn kunnen blijvende prestatie van 12.61 M. ruimschoots voldoende om z'n tegenstanders achter zich te laten. Oos terveer bracht het in dit nummer tot de derde plaats. Kogelstooten zou het nummer worden, waarbij het abonnementsschap vanaf 1929 door den Limburgenaar Geelen kon worden opge zegd. Laatstgenoemde bleef echter ver onder zijn kunnen, terwijl Chr. Duyn juist z'n beste prestatie iets verbeterde, door zijn eigen record te brengen van 11,9414 M. op 11.98 M Het abonnementsschap werd dus door den tweeden Beverwijkschen reus voor een jaar verlengd. G. Westgeest stootte ook ruim 11.90 M. doch moest na Geelen met de derde plaats genoe gen nemen. Aan spanning ontbrak het dus op dit nummer niet. Kans op de titels bij het speerwerpen en discuswerpen hadden de Haarlemmers niet, doch dat zij niet in de fi nale zouden worden geclassificeerd, hadden wij niet gedacht. G. Westgeest gooide ook nu zijn verste worpen ongeldig, zoodat het tijd begint te worden, dat hij z'n wijze van werpen grondig verandert. Naast de successen op verschillende nummers zullen de D.H.A.K.-vertegenwoordigers wat meer aandacht moeten gaan besteden aan de twee laatstgenoemde nummers en aan het hoog springen. De wedstrijden, die door de verschillende on derbrekingen tengevolge van den regen, eerst om 6 uur geëindigd waren, lieten geen tijd meer over om de tentoonstelling te bezoeken, zooals aanvankelijk het plan was. In zeer genoeglijke stemming werd om 8 uur de terugtocht aanvaard, en bereikten vele deel nemers eerst ver na middernacht hun plaats van bestemming. Voor de lichamelijke conditie van de deel nemers lijkt het ons toch nuttiger, in den ver volge van een snellere wijze van vervoer ge bruik te maken. Intusschen heeft de D.H.A.K. nog op over duidelijke wijze zijn kracht gedemonstreerd. Uitslag van het gedeelte van den wedstrijd, dat Dinsdag werd voortgezet en Zondag j.l. tengevolge van den regen niet had kunnen doorgaan: 1 uurs-koppelrace: 1. J. de Reus-W. Bouquet 42 K.M. 100 M. 16 punten. 2. J. Balk en K. Balk 6 punten, op 1 ronde: 3. B. van Dijk-R. Kroese 18 punten. 4. C. Louwen-H. Pater. 5. H. Cuvelier-R. van Aard. vallen. Zij gaven zich echter niet over, doch verded'gden zich den geheelen dag. De correspondent van de „Vreme" meldt ver der, dat de krijgslist tenslotte toch nog mislukt is doordat de rebellen versterkingen kregen en zich daarop uit de omsingeling konden be vrijden. De „Vreme" meldt voorts dat de opstandelin gen niet beschikken over een berichtendienst, hetgeen hun grootste nadeel vormt tegenover het bondsleger. Afdeelingen opstandelingen zijn inmiddels over de grens naar Zuid-Slavië ge vlucht om niet in handen der bondstroepen te vallen. In den loop van Maandag en Dinsdag zijn ongeveer 350 opstandelingen in kleine groe pen Zuid-Slavië binnengevallen, waar zich thans reeds 1200 Karinthiërs bevinden. Deze zijn in Kroatiën in drie plaatsen, Warasdin, Be- lovar en Poschega geïnterneerd. Zij mogen zich vrij bewegen, maar mogen de plaatsen niet ver laten. Zij handhaven een goede discipline, zoo dat in de kampementen en in den omgang met de bevolking geen wrijving is ontstaan. Verder meldt de „Vreme" nog van de grens dat Dinsdag in West-Karinthië een groote op standige beweging zou zijn begonnen. Ook daar zou thans fel gestreden worden. De opstande lingen zouden een concentrischen aanval op Klagenfurt willen ondernemen. De „Wiener Zeitung" publiceert een besluit van den Ministerraad, dat genomen is op den dag van den opstand. Dit besluit is ondertee kend door Schuschnigg, destijds nog Minister van Onderwijs, belast met de leiding van de regeering op bevel van den Bondspresident. Hierin wordt den oproerlingen gelast in een kwartier het Ballhaus te verlaten. Indien geen bloed was gevloeid, zouden de opstandelingen vrijgeleide tot de grens krijgen Hedenochtend is voor het standgerecht het proces begonnen tegen de beide man nen, die beschuldigd worden den comman dant van de veiligheids-wacht van Inns bruck, kapitein Hickl, 25 Juli j.l. te heb ben vermoord. Naar verluidt is de regeering voornemens het vertrek, waar bondskanselier Dolfuss vermoord is, te laten in den toestand zoo- als bet onmiddellijk na den moord was. De middagvergadering werd geopend met het zingen van „Roomsche Blijdschap". Mej. Sans hield vervolgens een korte cause rie over de financie6le verhouding tusschen hoofdbestuur en afdeelingsbestuur en over versterking der plaatselijke kassen. Mevr. Huyvenaar—Van Beek gaf vervolgens eenige practische wenken inzake het snoepen en de waarborgen, welke daarbij te eischen zijn om te weten of een bepaalde snoeperj alcohol bevat. Nadat gelegenheid was gegeven vragen te stellen, van welke gelegenheid een vrij druk gebruik werd gemaakt, was het woord aan dr H. A. J. M. Sporenberg, uit Eindhoven, tot het houden van zijn inleiding over „Moeder, kind en alcohol". Alcohol, gebracht in het lichaam van den mensch, tast deelen van het lichaam met giftige stoffen aan. Alcohol van bijvoorbeeld 50 pet. heeft een sterk brandenden invloed op het slijmvlies; alcohol is in staat lagere organismen te doo- den. De celletjes, waaruit ons lichaam is opge bouwd zijn eigenlijk te teer om de werking van alcohol ongeschaad te kunnen ondergaan. In en met het bloed verspreidt zich de alco hol door het geheele lichaam met een speciale neiging om zich aan de hersenen te hechten, waardoor het zenuwstelsel wordt verstoord. Voor verschillende afwijkingen, o. a. nier verschrompeling, welke hier te lande vrij veel voorkomt, moet de alcohol aansprakelijk wor den gesteld. Het lichaam heeft wel een groote reserve, maar op een bepaald oogenblik raakt deze op en dan treden ziekteverschijnselen aan den dag. Dan komende tot zijn onderwerp, stelt spr. als vaststaant voorop, dat de invloed van de moeder op het kind reeds voor de geboorte zeer groot is. Het lichaampje, dat de zwangerschap ver oorzaakt, is evenals ieder ander celletje aan den invloed van alcohol onderhevig. Kinderen van drankmisbruikers zijn vaak onsterk en sterven dikwijls reeds voor zij ge boren zijn; ook het aantal vroeggeboorten is in zulke huwelijken vrij groot. Van de kinderen, die blijven leven, zijn er veel onvolwaardig, een onderzoek in verschil lende stichtingen wijst uit, dat vele achter lijken gesproten zijn uit een gezin waar werd gedronken. Alcoholgebruik van zoogende moeders heef' directen invloed op het kind, dat het kwaad met de moedermelk binnenkrijgt. Adviezen, zooals die vroeger wel aan vrou wen gegeven werden om „versterkend" bier te gebruiken, moeten uit den booze worden ge acht. Worden er bij behandeling van oudere pa tiënten wel geneesmiddelen gebruikt, waarin alcohol is verwerkt, geen enkele dokter zal zulke geneesmiddelen aan kinderen toedienen. De volgende clubs hebben ingeschreven voor het Arol-beker-tournooi, dat aan het einde van deze maand begint: Ajax, D.W.S., Z.A.C.. N.A.C., H.F.C., Blauw-Wit, Zeeburgia, A.F.C., U.V.V. en Bloemendaal. De loting had het volgende resultaat: 26 Augustus (le dag) Wedstrijd A 10 uur: Bloemendaal—A.F.C. B 11.15 uur: D.W.S.—U.V.V. C 12.30 uur: ZeeburgiaN.A.C. D 13.45 uur: Blauw-WitH.F.C. E 15 uur: AjaxZ.A.C. F 16.15 uur: Winnaar A—Winnaar B. 2 M.-lijn. D.J.K. ondernam daarop wel eenige tegenaanvallen, maar slaagde er voorloopig niet in het net der gastheeren te vinden. Nadat Mousset eerst op uitnemende wijze een straf- worp had gehouden, moest hij tenslotte in een periode, waarin Zegger en v. Hal (beiden D.J.K.) het water hadden verlaten, zwichten voor een schot van Kooiman (20). Met een zuiver achterwaarts schot slaagde Plantenga er voor de rust nog in den stand op 21 te brengen. Ook na de hervatting bleef Kooiman de ge vaarlijkste man uit de H.P.C.-aanval en gaf zijn medespelers geregeld scoringskansen, waar van Elderink er ook een benutte en met een keurigen doorslagbal den voorsprong der thuis club tot 31 vergrootte. Eerst nadat Kooiman voor H.P.C. den stand op 41 had gebracht, gelukte het Plantenga met een ver, doch zuiver schot de eindscore op 42 te brengen. Aan beide zijden werd het gemis van snelle spelers als Mooi en Kreffer zijn, terdege ge voeld. 60 jaar inwoonster van huize ,,St. Bavo" 't Was Woensdag 60 jaar geleden, dat mej. Pietje Dirksen, als jong weesje van 10 jaar haar intrek nam in huize „St Bavo". Begrijpelijkerwijze kon zulk een gebeurtenis niet onopgemerkt voorbijgaan. Des morgens werd in de kapel een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. De meisjeszaal was voor deze gelegenheid rijkelijk met bloemen versierd, terwijl de stoel der jubilaresse getooid was met groen en bloemen. In den loop van den morgen kwamen de regenten en inwoners van huize „St. Bavo" de jubilaresse feliciteeren. Behalve van de re genten, die de jubilaresse een enveloppe met inhoud aanboden, ontving zij vele cadeaux, terwijl een der meisjes, toen de Eerwaarde Zusters haar kwamen feliciteeren, in een ge dicht den levensloop van de jubilaresse schetste Ook vele ingezetenen kwamen haar compli menteeren. Het was voor de 70-jarige, die zooveel lief en leed heeft meegemaakt, een onvergete lijke dag. Berichten opgenomn in een deel van ons vorig nummer Naar ons van zéér welingelichte zijde ter oore komt, heeft de minister van Onder wijs, mr. H. P. Marchant, de gegrondheid der bezwaren tegen de benoeming van een buitenlander als hoogleeraar aan de Rijks- accademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam erkend, met het gevolg, dat Hein- rich Campendonck, spijts de voordracht door het Curatorium der Academie, niet tot hoogleeraar zal worden benoemd. DUBLIN, 1 Aug. (Reuter). Een dreigende staking van het bus-personeel is voorkomen. De eischen der werknemers zijn onderworpen aan een scheidsgerecht. BERLIJN, 1 Aug. H§den is het volksgerechts hof in alle drie de senaten met zijn zittingen aangevangen. Behandeld worden eenige zaken met betrekking tot voorbereiding van hoog verraad door opruiing bij de politie en de rijks- weer. O. K. Wij ontvangen thans de volgende officieele bevestiging van ons bericht, dat Mr. Honig benoemd is tot lid van Provinciale Staten. Bij besluit van heden is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd Verklaard: de heer mr. A. J. Honig te Haarlem, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan door het overlijden van den heer jhr. mr. D. E. van Lennep te Heemstede, welke vacature is blijven voortbestaan door het niet- aannemen der benoeming, op 27 Juli j.l., door den heer M. W. van der Schans te Boven kerk. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het exa men Boekhouden M. O.: mej. C. A. Immink, alhier. Te Utrecht is geslaagd voor het examen En- gelsch L. O.A. Timmer, alhier. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het exa men Nijverheidsonderwijs Akte No (schilderen) de heer L. v. Narde, alhier. Haarlem, 1 Aug. Geëxamineerd 8 vrl can didates Geslaagd de dames J. Wildschut, Heemstede; J. J. Mulder, Alkmaar; M. J. E. Niesten, Haarlem; J. C. van Putten, Haarlem; C. Schipper, Beverwijk. Boom Kruseman, Acacialaan 8 (Bloemen daal), armband; V. Boekhoven, Spaarnwouder straat 43, blouse; De Graaf, Nieuwe Kerkstraat 26, bezem; Fijlstra, Damaststraat 12, badpak; Toepoei, Fabriciusstraat 28, ceintuur en ket tinkje; E. M. Avelaar, Damiatestraat 44, foto toestel; Drijver, Eindenhoutstraat 12, hand schoen; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, kat; Rozeboom, Weverstraat 17, babymuts; Maasen, Oranjestraat 178, muts; Bureau .van WEENEN, 1 Aug. (Reuter) Reu- ter's correspondent te Weenen ver neemt uit goede bron, dat vele hooggeplaatste Oostenrijkers rillen van angst, nu Rintelen, die snel her steld van de schotwond, welke hij zichzelf heeft toegebracht, dreigt alles te zullen vertellen, wat hij weet. De Weensche Landesgerichtsrat dr. Wenger is wegens hoogverrader- lijke uitlatingen gearresteerd en ter beschikking gesteld van het stand gerecht. De leden van de verschillende rechtbanken, die de deelnemers aan den jongsten opstand moeten berechten, hebben aan de journalisten verzocht, niet hun namen te publiceeren, daar zij voortdurend brieven ontvangen, waarin zij met den dood bedreigd worden. In een buitengewone zitting heeft het kabinet een wet aangenomen, waarbij wordt bepaald, dat de bezittingen van alle perso nen, die betrokken zijn bij den Nazi opstand in beslag zullen worden genomen. In de provincie Karinthië is de verbittering tusschen de Nazi's en de regeeringstroepen zoo groot, dat verscheidene barbaarsche handelingen zijn gepleegd. Gevangenen en gewonden aan beide zijden zijn ernstig mishandeld, waardoor de stem ming aan beide zijden er nog slechter op geworden is. De „Vreme" van Belgrado publiceert een tele fonisch bericht van zijn correspondent uit Un- terdrauburg van de ZuidSlavisch-Oostenrijksche grens, volgens welk bericht gisteren den gehee len dag nog tusschen opstandelingen en bonds troepen in Karinthië zou zijn gestreden. Volgens dit bericht zou de strijd gisteren zelfs het bloe digste geweest zijn en het grootst aantal dooden en gewonden ten gevolge hebben gehad van den srijd die tot nog toe tusschen opstandelin gen en regeeringstroepen is geleverd. De gevechten vingen aan met een manoeuvre van de regeeringstroepen die een krachtigen aan val deden op de stelling der opstandelingen vlak bij de Zuid-Slavische grens waarna zij schijnbaar ordeloos op de vlucht sloegen. De opstandelingen lieten zich hierdoor misleiden en namen onmiddellijk de achtervolging ter hand. Het doel van de krijgslist was de opstan delingen van de grens weg te lokken daar de bondstroepen uit bezorgdheid dat hun schoten op Zuid-Slavisch gebied zouden kunnen neer komen, niet met volle kracht konden optreden. Bij de achtervolging vielen de rebellen in een .hinderlaag. Zij werden van twee kanten aange- Het was een oninteressante en onprettige wedstrijd, welke de zeventallen van H.P.C. en D.J.K. Woensdagavond te Heemstede speelden. Verscheidene malen moesten spelers door den scheidsrechter uit het water gezonden worden, hetgeen de stemming zoowel in het water als op de kant niet ten goede kwam. Beide ploegen verschenen met een invaller Bij H.P.C. ontbrak Mooi, voor wien Elderink inviel, terwijl bij D.J.K. de plaats van Kreffer door v. Hal werd ingenomen. In den aanvang werd het spel nog goed opengehouden en het duurde dan ook niet lang of een der partijen, n.l. de H.P.C. had succes door een fraai schot van Elderink vanaf de De definitieve ontvangsten over de maand April 1934 bedroegen f9.000.189.49 of ruim vier ton meer dan geschat was. Over April 1933 bedroegen de ontvangsten f 10.301.704.71, zoodat er nog een nadeelig saldo is van rond 1.3 millioen. Hierbij is in aanmerking te nemen dat over April 1933 de groote verlaging der goederen tarieven nog niet was ingevoerd. HAARLEM, 1 Aug. Groenent. Tomaten 48 c„ Heerenboonen 712 c., Snijboonen 1016 c. alles per K.G.; Andijvie 35—70 ct.. Spinazie 14—40 ct., Postelein 1235 ct., alles per kist: Sla 60 ct. tot 3 gld. per 100 krop: Rabarber 35 ct. per bos; Wortelen 6—12 ct. Prei 35 ct., Pieterselie 25 ct., Selderij 310 ct. per bos; Bloemkool 4—17 ct„ Komkommet 24 ct. per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4