I IN EN OM HAARLEM j Tandheelkundig 16 Rijksstraatw. 16 SPORT EN WEDSTRIJDEN Onze vacanties SPREEKUREN: Instituut Haarlem Nrd. Telef. 16726 Maandag-, Dinsdag-, Woens dag- en Donderdagavond van 7-9 uur DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 Archivaris Boogmans Moderne bouwkunst UITVAART ARCHIVARIS BOOGMANS DE HEER GRAVENSTEIN 25 JAAR BURGEMEESTER Oud-lid gemeenteraad Haarlem Plechtige uitvaart en begrafenis Lijkrede H. P. C. VI—H. Z. O. 2—1 WIELRENNEN H. S. V. „DE KAMPIOEN" Wekelijksche clubwedstrijden Absoute Op het kerkhof BOEREN EN TUINDERS ONDERLINGE L. T. B. Ontspanningsgebouwen ALLE WERKDAGEN VAN 9-12 UUR EN VAN 1-4 UUR AVONDSPREEKUREN: MONDONDERZOEK KOSTELOOS DUITSCHE OPLICHTER GEPAKT Hij verkocht bloembollen DE ZIEKENFONDSPREMIE En de werkloozen Vereeniging „Haerlem" Personalia Roodvonk Ir. H, van Vreeswijkinterieur Rembrandtbioscoop, Utrecht. TENNIS Tournament Gatiloo WATERPOLO H. P. C. II—D. J. K. II 5—1 DUIVENSPORT De snelpost De Postduivenvereeniging „Spaarnevogels" VOETBAL Jaarvergadering Racing Club Haarlem BiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimMiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii: Het stoffelijk overschot van den Zeereerw. heer L. J. Boogmans, archivaris van het bisdom Haarlem, wordt na de pontifica le H. Requiem-mis de kerk uitgedragen. Stellig niet minder, waarschijnlijk meer dan in de wintermaanden viert de sportgedachte in deze zomermaanden, in den vacantietijd, onder de jongelui hoogtij. Voetbal-, korfbal-, hockey en andere wedstrijden mogen voor enkelen tijd in den ban zijn geslagen, andere spelen en vooral de individueele sportbeoefening staan hoog in eere: zeilen, roeien, wandelen, kam peeren geeft kracht aan menig lichaam en verpoozing aan den geest. De vraag kan worden gesteld of de heftige beoefening van de sport, in den winter zoowel als in den zomer, mogelijk een ommekeer in het karakter van ons volk kan brengen. Ouders en de opvoeders van onze jeugd, het Nederland- sche Volk van morgen, dienen hieraan hun sterke aandacht te schenken. Een ijverige bestudeering toch van de volken, die vroeger of in den tegenwoordigen tijd op intensieve wijze aan sport deden of doen, toont duidelijk aan dat er voordeelen, maar ook na- deelen aan zijn verbonden. Gezondheid en waardige lichaamsbouw zijn er beter op ge worden. Maar wanneer de jeugd eenmaal voor bij is, laat een al te eenzijdige sportbeoefening niet zelden op het individu een zekere gebor neerdheid van geest achter en een begrenzing van inzichten, die, zou zij het algemeen ka rakter worden van een volk, tot een catastrofe voor onze samenleving zou kunnen leiden. Sport is voor hen alles; daarnaast is er geen belangrijk maatschappelijk of godsdienstig vraagstuk meer. Als de trots, waarmede de jonge man zijn spieren en sportieve verrichtin gen beschouwt, niet wordt aangewend om hem ook beter te maken voor de vervulling van zijn maatschappelijke positie, hem sterker te maken in den strijd om het bestaan en zijn eeuwig ge luk, dan is de sportbeoefening geen winst, maar leidt tot een degradatie van den geest. De man, die in de renbaan loopt om zijn lichaam alleen, doet een kwaden ren en elke sportles, die alleen gericht is op de cultuur van het lichaam, is een verloren uur. Een eenigszins uitgebreid profes sionalisme in de sport (voor eenige profs mag een plaats worden afgestaan, omdat zij de sportbeoefening op een zeker peil helpen hou den) is evenzeer te vreezen voor de individuen zelf als voor de maatschappij in het algemeen. Direct gevaar voor Nederland is er nog niet. Wel is het aantal sportbeoefenaars zeer groot geworden, maar naar echt vaderlandsche wijze heeft de Hollander zijn onafhankelijkheid ten opzichte van de sport weten te bewaren. Hoe het niet moet, heeft de korte periode aange toond, dat wjj in Holland allemaal leefden in den roes van voetbalsuperioriteit, in den tijd van het: wij gaan naar Rome! Gelukkig was dat een voorbijgaande periode. Over het alge meen weerstaat ons volk en onze sportieve jeugd goed aan de verleidingen van de sport, om ons tot haar slaven te maken. Wij moeten ons allen met kracht verzetten tegen een regime, dat een zekere Generale Staf van sport-grootheden over de wereld wil stel len, een regime, dat er bijvoorbeeld toe leidt een internationalen wedstrijd gelijk te stellen met een veldslag tusschen twee naties, waarbij een Op 4 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Gravenstein tot burgemeester van Urk werd benoemd. De heer Gravestein woonde vroeger te Haarlem, waar hij o.a. voor zitter van de Anti-Revolutionnaire Kiesver- eeniging en lid van den gemeenteraad is ge weest. In de „Tel." lezen wij het volgende om trent dezen oud-Haarlemmer: verloren wedstrijd als even hachelijk wordt be schouwd als een verloren oorlog. Ondanks vlaggenparade en nationale hym nen bij een landenwedstrijd moeten de deel nemers en moeten wij allen toch nooit ver geten, dat het slechts groote kinderen zijn, die een groote kinderen-spel opvoeren. Als wij de sport zoo beschouwen, dan zal zij de juiste plaats in het leven van ons volk in nemen, dan zal zij slechts dienen om hoogere belangen, maatschappelijke en geestelijke, te dienen; dan zal zij zonder tyrannie op ons uit te oefenen haar ware taak vervullen. De ouders zullen goed doen ook de vacanties van hun kinderen uit dit oogpunt te beschou wen. Laat ze zeilen, canoën, kampeeren, zwem men, maar laten zij dat niet doen om de sport alleen, doch met het doel om daarmede tevens hun karakter te stalen, om er voordeel uit te trekken voor het geheele volgende leven. Eenvoudig en indrukwekkend is de Uitvaart en begrafenis van den hoogeerw. heer L. J. Boogmans z.g. geweest. Nadat gisterenavond om zeven uur het stoffelijk overschot van het Bisschoppelijk museum naar de St. Joseph-kerk was overgebracht, waarbij de zeer velen, die aan weerszijden van de Jansstraat en bij den in gang van de kerk eerbiedig groetten, en ver volgens de Metten waren gezongen, werden he denmorgen in dezelfde kerk de Lauden gezon gen. Deze plechtigheid werd verricht door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, met assistentie vanden zeereerw. zeergel. heer Drs. Th. N. Vlaar O.E.S.A., rector van het R. K. Lyceum te Overveen, en den wel- eerw. heer F. F. v. Buuren, kapelaan te Over veen. Cantores waren de zeereerw. heer pastoor Chr. M. J. Meysing uit Wassenaar en de wel- eerw. heer A. J. I. Leesberg, kapelaan der St. Josephkerk. Op het priesterkoor had plaats genomen de vicaris-generaal van het bisdom, Z.D.H. Mgr. M. P. J. Möllmann. De kerk was geheel bezet. In de eerste vier rijen banken bevonden zich vele pastoors en kapelaans uit Haarlem en omgeving en oud kapelaans van de parochie van St. Joannes den Dooper gedurende den tijd, dat de overledene daar pastoor is geweest. De plaatsen dm genoodigden werden ingeno men door den loco-burgemeester van Haarlem, wethouder mr. J. Gerritsz, wethouder J .W. B. - van Liemt, den heer G. H. Weustink, oud inspecteur van het L. O. en raadslid, voorts door het kerkbestuur van de parochie van den H. Joannes den Dooper aan de Amsterdam straat, twee bestuursleden van de Schoonheids commissie en anderen. Professor J. J. Henneman van het Groot-Se minarie Warmond was aanwezig namens het St. Bernulphusgilde. Voor den aanvang der Lauden werd de dood kist, waarin zich het stoffelijk overschot van den hoogeerw. heer L. J. Boogmans z.g. bevond, en die bedekt was met een paarsen stool, geslo ten. Voordat dit geschiedde, maakten velen nog even van de gelegenheid gebruik een laatsten blik te kunnen werpen op het stoffelijk over schot van den priester, die in zijn leven zooveel in het belang van Kerk, maatschappij en we tenschap had tot stand gebracht. Na de Lauden werd de pontificale H. Mis van Requiem opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, geassis teerd door Mgr. H. J. M. Taskin, proast van het Kathedraal Kapittel en president van het Groot-Seminarie, als presbyter-assistens, de hoogeerw. heeren plebaan L. A. A. M. Wester woud en kanunnik J. C. Aalberse als troondia- kens, de zeereerw. heeren J. M. Vermeulen, pastoor te Bergschenhoek en J. A. B. M. van Blaricum, pastoor te Nes en Swaluwenbuurt. Cantores waren pastoor Chr. Meijsing uit Wassenaar en kapelaan A. J. I. Leesberg, terwijl de zeereerw. heer Th. W. Pichot, secretaris van het bisdom, als ceremoniarius fungeerde. De lagere functies werden door eenige neo misten en priesterstudenten vervuld. De Gregoriaansche gezangen werden door de priesters uitgevoerd. Na de pontificale H. Mis van Requiem hield de pastoor der parochie van St. Jozef, de zeer eerw. heer F. C. van Be .kering, de lijkrede. De zeereerw. spreker schetste allereerst hoe- velen hier samengekomen zijn van heinde en ver, leeken en geestelijken van den hoogsten tot den laagsten rang, met onzen doorluchtigen bis schop aan het hoofd en daarbij het hoogste burgerlijke gezag van deze stad, om de laatste eer te bewijzen aan pastoor Boogmans, te rou wen over hem en troost te zoeken en voor hem te bidden en te offeren. Vele functies heeft de overledene tijdens zijn leven vervuld. Hij was voorzitter van de Schoonheidscommissie in de stad Haarlem, deken van het St. Bernulphusgilde, conservator van het Bisschoppelijk Museum, lid van de Bisschop pelijke Commissie, archivaris van het bisdom, eere-kanunnik van het kathedraal kapittel, en bovenal was hij priester. Dat dit in zijn oog het belangrijkste was, blijkt hieruit, dat hij altijd wilde genoemd worden: pastoor Boogmans. Al dat andere ls voorbij, maar dit eene blijft. Van het priesterschap heeft hij het merktee- ken eeuwigdurend in zijn ziel gedrukt gekre gen. Als priester willen wij hem in het bijzonder eeren. Pries'. ,c was hij met ongewoon veel ta lent, met scherp verstand, een stalen geheugen, smaak en goeden zin voor het schoone, priester van veel studie, maar wat meer is, van veel deugd, gebed en arbeid. Hij behoorde tot de eersten die met veel doch D. J. K. weet nog voor rust den stand op 11 te brengen. Na rust krijgt H.P.C. spoedig een strafworp te nemen, die benut wordt: 21. Dit werkt blijkbaar wat demoraliseerend op de gasten, en vooral op den keeper, die in de eerste helft zijn doel op schitterende wijze ver dedigd had. H. P. C. weet nog driemaal te scoren, zoodat het einde komt met 51. Hiermede is H. P. C. vrij zeker op de tweede plaats. Wat snelheid betreft waren de Hillegommers in de meerderheid, maar vooral het schieten liet te wenschen over. Hoewel H. P. C. een 2—0-voorsprong wist te behalen, kwamen de gasten op het eind goed opzetten, doch konden het slechts tot 1 goal brengen. Klassementwedstrijd 40 ronden met vier klassementen: le klas: 1. R. Groot, 2. Schravendijk, 3. Van Egmond. 2e klas: 1. Heitselaar, 2. R. Groot, 3. van Egmond. 3e klas: 1. R. Groot, 2. v. Egmond, 3. Schra vendijk. 4e klas: 1. Schravendijk, 2. v. Egmond, 3. R. Groot Totaal uitslag: 1. R. Groot 9 p., 2. Schraven dijk 6 p., 3. T. van Egmond 6 p. Omnium Race Junioren sprint: 1. V. Breda, 2. Hensen, 3. Klomp, 4. Kuiper. Tijdrace junioren over 200 M.: 1. Hensen 13 4/5 sec., 2. Klomp 14 sec., 3. v. Breda 14 1/5 sec., 4. Kuiper 14 2/5 sec. Totaaluitslag junioren: 1. Hensen 14 p., 2. v. Breda 13 p., 3. Klomp 9 p., 4. Kuiper 4 p. Afvalwedstrijd 20 ronden: 1. Heitselaar, 2. W. Jansen, 3. de Laat. Koppelwedstrijd 40 K.M. met vier klassemen- moeite en inspanning er naar streefden, om de bevelen van de laatste pausen uit te voeren: Alles in Christus te vernieuwen. Daarom, zij hier met vreugde gezegd, kwam hij ook zoo gaarne en getrouw hier naar deze kerk naar de Hoogmis en de plechtigheden. Een priester van veel arbeid. Wat hij in de Amsterdamstraat gebouwd heeft aan kerk en scholen en opgebouwd door zijn buitengewoon goed godsdienstonderricht, zij hier gemeld met eere. Een priester was hij ook van veel lijden. Wat moet het voor den nog jongen priester zwaar geweest zijn, gedurende een paar jaren zijn dood te zien aankomen, vooral de laatste maanden op zijn ziekbed-sterfbed. Ik heb het geluk gehad, hem de laatste maanden de H. Communie te mogen brengen. Ik heb hem hooren kreunen, maar niet morren. Eén klacht heb ik slechts van hem gehoord: „Dorst". Deze klacht, die Christus zelf liet hooren, moge Hem dus ook in den mond van zijn die naar vergefelijk klinken. Alles tezamen, een voorbeeldig priester, een, waarop zijn bisschop trotsch mocht wezen. Een voorbeeldig priester, aan wien gulhartig in deze uren de verdiende eer wordt bewezen. Maar, zult ge misschien zeggen, was hij niet wat trotsch, zoo te oordeelen naar zijn houding, zijn gang, zijn manieren. Op deze vraag heb ik een antwoord: Bij zijn testament heeft hij een bijschrift ge voegd, waarin hij schreef: Ik dank God voor het wonderschoone leven dat Hij mij beschikt heeft, en ik vraag aan God ootmoedig vergif fenis voor mijn vele fouten en tekortkomingen. Ik vraag ook vergiffenis aan de menschen voor de tekortkomingen in mijn plichten. Ik hoop dat allen den barmhartigen God voor mij zullen bidden. Mijne geliefden, wie zoo schrijft, is geen trotschaard. Hij was een man met een kinder ziel, zóó rein en zóó eenvoudig. Wij zijn gekomen om hem de laatste eer te bewijzen, ook aan zijn priesterleven. Daarom staat zijn stoffelijk overschot hier op de eere plaats in de kerk, dat priesterlichaam, dat de priesterziel meer dan 30 jaar gedragen heeft, dat lichaam, dat alles heeft meegedaan met wat zijn priesterziel gedaan heeft. Het staat met het gezicht naar het volk; dat is de meest na tuurlijke houding van den priester tot zijn volk. Hij ligt daar in de biddende houding met ge vouwen handen, den offerkelk in de handen. Zóó stelt de Kerk het zoo gaarne voor, dat de priester ook in den Hemel voor ons zal bidden en offeren, want hij is priester in eeuwigheid. We zijn hier gekomen om te rouwen over hem en troost te vinden. Wij katholieken rou wen niet in het zwart; dat is eigenlijk de ma nier voor de heidenen; wij rouwen ook niet in het wit, maar wij rouwen in het violette paars. Dat is een droeve kleur, maar daar komt licht door. Dat is geen stikdonkere nacht, maar er is hoop in; dat is de troost. Zoo troost ons Onze Moeder de H. Kerk. Wij rouwen met palmen en lauwrieren omdat wij hopen mogen, dat God hem zal bekronen en hij door God zal gelauwerd worden. Zoo treuren wij over onze dooden. Zoo treuren wij ook over dezen doode met een hoopvol zien naar ten: 1. Metz Oudolf 20 p., 2. Scheidier Kruid 11 p., 3. Moerkerk Brey 10 p., 4. Fruitema Hessels 6 p. De premies werden gewonnen door Metz, Scheidier en Kruid. De tijd over 40 K.M. was 56 min. 2 sec. het licht in de toekomst. Wij zijn al begonnen met voor hem te bidden en te offeren dadelijk bij zijn sterven. Na de hartroerende beden van de Metten en blijde van de Lauden hebben wij het beste en sterkste gedaan, wat we voor onzen doode doen konden. Wij hebben het onbloedig offer van Jezus Christus relf, het H. Misoffer, voor zijn zielerust opgedragen. Wij hebben hem straks wel geprezen, we heb ben hem een rechtvaardige genoemd, maar wij weten uit Gods mond, dat een rechtvaar dige nog zevenmaal per dag kan vallen. Als straks droeve bloedverwanten, schreiende zusters, rouwende priesters rond de geopende groeve staan, denkt dan: Daar staat Christus, die zegt: „Ik ben de Verrijzenis en het Leven; al wie leeft en in Mij gelooft, zal niet sterven in eeuwigheid." Dit troostwoord moet ge goed in u opnemen. Het staat ook gedrukt op zijn bidprentje. En zoo gaan we voort met voor hem te offe ren en te bidden. Zoo voortgaande, geliefden, dan mogen wij vertrouwen, dat hij spoedig zal zijn in den Hemel, dat hij daar voor ons zijn biddende handen zal heffen voor de troon van God en dat hij zich als priester daar al offe rend zal aansluiten bü Jezus Christus zelf, om voor ons verzoening te verwerven. "De absoute werd verricht door Z. H. Exc. den Bisschop met dezelfde assistentie als in de H. Mis. De geestelijkheid deed vervolgens den bis schop uitgeleide nadat eerst het stoffelijk over schot van archivaris Boogmans naar den lijk wagen was gedragen. Hierna ving de tocht naar St. Barbara aan. Te half twaalf was het op den Rijksstraat weg zeer druk van auto's, rijwielen en voetgan gers. die zich naar het R.K. Kerkhof „St. Bar bara" begaven om de begrafenis bij te wonen. De politie had maatregelen genomen om het verkeer in veilige banen te leiden. De absoute en beaardingsplechtigheden wer den verricht door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal met assistentie van pastoor H. J. M. Koevoets uit Muiden en een neef van den over ledene, student bij de Salescianen van Don Bos- co, als sub-diaken. Cantores waren dezelfde eerw. heeren die bij de plechtige Requiem-Mis hadden geassisteerd. Het knapenkoor van de St. Joseph-parochie voerde de liturgische gezangen uit. Bij de bijzetting in het priestergraf troffen wij nog aan architect M. Plate, den heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum namens de Schoonheidscommissie te Haarlem, namens het bestuur van de Leeszaal de heeren G. Weustink, oud-inspecteur van het L.O., J. H. Bart els en dr. H. J. M. Janzen, namens de groep beeldende kunstenaars van de R. K. Kunstenaarsvereeniging den heer Trautwijn. Op het kerkhof was de belangstelling enorm. Met eerbied werden de plechtigheden gevolgd, ondanks den stortregen. Nummer achttien van de twintig mono grafieën over Moderne Bouwkunst in Nederland, die door de N.V. W. L. J. Brusse te Rotterdam worden uitgegeven, brengt in beeld gebouwen voor amusement en ont spanning. Ook op dit gebied is de nieuwe Nederland- sche architectuur niet achtergebleven. Zelfs zou men kunnen zeggen, dat de bouwkunst in ons land, waar het leven in vergelijking tot her buitenland nog een zekere gemakkelijkheid"' en rustige gemoedelijkheid behield, waar de democratie, waar allerlei sociale en humanitaire maatregelen er voor zorg droegen, dat er voor ieder gepaste ontspanning is te vinden (al is het dan niet in den vorm der kleurige volks feesten van zuidelijke streken), voor dit onder deel bijzondere aandacht aan den dag heeft gelegd. Wat wij echter blijven missen is een waar lijk hedendaagsch theater, waar de verschillende muzen kunnen recipieeren. Amsterdam heeft zijn schouwburgvraagstuk nog steeds niet op gelost en menige bioscoop ziet er in zijn genre heel wat beter uit dan de tempels van Thalia, welke door het bestaan van de film voor den waren kunstliefhebber nog steeds niet over bodig zijn geworden. Ook buiten de hoofdstad blijft de schouwburg-outillage, in 't algemeen gesproken, onvoldoende. Maar cantines, thee huizen, zwembaden, paviljoens voor watersport- vereenigingen, hotels, café's en restaurants, ci nema's en sportparken daarin zijn wij waar lijk niet kwaad gesorteerd en de degelijkheid van ons bouwen drukt er zich goed in uit, meer misschien dan.... vroolijkheid. Een typisch voordeeld van modernen bioscoop- bouw is het verbouwde Rembrandt-Theater te Utrecht, ontworpen door ir. H. van Vrees wijk. De gevel is niet bepaald stemmig te noe men, in het kader van de Oudegracht, en het interieur is wel een beetje met klatergoud ge decoreerd. Maar merkwaardig is, hoe hier het voorschrift werd uitgevoerd om in zeer korten tijd te verbouwen, met behoud van de oude buitenmuren en hoe nu de heele binnenbouw, a. h. w. als een reusachtige doos, aan ijzeren balken is opgehangen. Het Amsterdamsche Stadion van Jan Wils blijkt duidelijk een bouw te zijn, die in menig opzicht „model" mag heeten. Voor enkele weken vervoegde zich bij ver schillende exporteurs te Hillegom een man van Duitsche nationaliteit, die voorgaf den heeren mooie Duitsche bloembollenorders te kunnen bezorgen. De man had echter geen verder reis geld en een der exporteurs gaf hem 20. Deze hoorde niets meer en ontving evenmin orders. Een dezer dagen trachtte de Duitscher het zelfde spelletje opnieuw te spelen, doch een exporteur belde de politie op. Bij onderzoek bleek de Duitscher in het bezit te zijn van een volledig stel inbrekerswerktuigen. De Justitie zorgt wel voor het verdere! Aan het college van B. en W. der gemeente Haarlem is namens de vijf Haarlemsche zie kenfondsen: Amsterdamsch Ziekenfonds, Haar- lemsch Ziekenfonds, Nederl. Algemeen Zieken fonds, Rotterdamsch Ziekenfonds en Zieken fonds Ziekenzorg, een brief gezonden, waarin zij, kennis genomen hebbende van het in de couranten vermelde schrijven van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen in zake den bijslag op ziekenfondspremies, den wensch uitspreken in het belang van de sociaal getroffenen, dat in Haarlem uitvoering zal wor den gegeven aan dit ministerieel schrijven. Bovengenoemde vereeniging zal op Woens dag 8, Donderdag 9, Vrijdag 10, Maandag 13, Dinsdag 14 en Woensdag 15 Augustus een ex cursie houden naar het „Huis van Looy". Te Utrecht is geslaagd voor het examen Fransch L. O. mej. C. Barstra, alhier. Te Utrecht is geslaagd voor het examen En- gelsch L. O. mej. M. S. de Vuyst, alhier. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs akte N XI, mej. J. Sporry. alhier. Alhier zijn in de week van 22 tot en met 28 Juli 3 gevallen van roodvonk geconstateerd. Hoewel de tijdsomstandigheden niet erg rooskleurig zijn, hoopt men toch op Urk a.s. Zaterdag opgewekt feest te vieren. Vijf en twin tig jaar lang heeft dan burgemeester Grave stein geregeerd over het eiland. „Als een vorst," zeggen de Urkers, maar bo venal als een vader. De omstandigheden zijn wel eenigszins gewijzigd sedert den tijd dat de burgemeester pas op Urk was. Toen ging men met alle moeilijkheden naar den burgervader, zelfs met familiekwesties. Nu is dat misschien niet meer zoo, maar toch behoeft men op Urk maar even in moeilijkheden te zijn of men gaat naar het hoofd der plaats. En dat men vertrouwen in hem heeft, bewijst wel de vaste overtuiging die de Urkers hebben dat wanneer de burgemeester zich er voor spant, alles ook ir. orde komt. En dat ze die meening niet onder stoelen of banken steken bleek me uit een ge zegde van een Volendammer visscher, die op merkte: „Die burgemeester van joellui die krigt alles kloar voor de Urkers." In deze 25 jaar is ontzaglijk veel veranderd op Urk. De wegen, die bij regenachtig weer altijd modderpoelen waren, zijn bestraat, de open grachten, waarover bij elk huis een brug' getje lag en die ware infectiehaarden voor al lerlei ziekten waren, zijn vervangen door een rioleering. Electrisch licht en waterleiding zijn onder het bestuur van burgemeester Grave stein tot stand gekomen. Geheel nieuwe wij ken zijn bijgebouwd en veel oude krotwoningen opgeruimd. „Een ding heb ik nog niet kunnen verande ren," merkte de burgemeester op, toen wij hem wezen op de vele verbeteringen door hem tot stand gebracht, „en dat is de gemeente-rei nigingsdienst. Deze is nog net als toen ik hier kwam, maar er komt nu spoedig verandering in." De visschersvloot is tijdens het bewind van burgemeester Gravestein ook geweldig uitge breid en bij rampen, welke de vloot soms trof fen, was hij altijd de eerste om te helpen. Vooral de laatste jaren, nu de Zuiderzee afge sloten is, zijn de moeilijkheden op Urk vele. En heel wat moelijke kwesties heeft de burgee- meester al opgelost tot aller tevredenheid. En nu heeft de burgemeester het weer druk om voor een gedeelte van zijn onderdanen weer een vergunning te krijgen om op het IJselmeer te mogen visschen. De burgemeester is behalve lid van de Prov. Staten van N.H., lid en bestuurslid van ver schillende vereenigingen en president-commis saris van de Eerste Urker Stoomboot Mij. tot welker totstandkoming hij veel heeft bijge dragen. De verbinding met den vasten wal is hierdoor veel verbeterd. A.s. Zaterdag kunnen de oud-Urkers met extra booten naar Urk ko men om het feest mede te vieren. De uitslagen der Dinsdag en Woensdag ge speelde partijen voor bovengenoemd tournament luiden Dames-enkelspel: le ronde. Mej. E. Fonkert sl. mevr. Pronk 60, 62. 2e Ronde: Mej. v. d. Haar sl. mej. Philippus 62, 6—1Mevr. Kramer sl. mevr. Scholten 60, 64; mevr. de Ruiter sl. mej. Salomonson 86, 6—4. Dames dubbelspel: 2e Ronde. Mevr. Rankema en mevr. v. d. Broek sl. mevr. Markus en mevr. Wester 6—1 6—2; Mevr. Kramer en mej. E. Fonkert sl. mevr. Scholte en mevr. Wildevoer 6—1, 6—0. Heeren dubbelspel: le Ronde. Strümphler en Elhorst sl. Borgerding en Vermeij 62, 60. 2e RondeIr. de Kamper en Dr. Th. de Crauw psl. B. Adam en L. de Kadt 97, 75; Strümph ler en Elhorst w.o. versus ten Raa en Goemans; Möller en Huyser sl. Boerrigter en N.N. 63, 36 6—3; Vermeulen en v. Bellen sl. v. Stede- ren en Jonkhard 61, 26, 63. 3e Ronde: Strümphler en Elhorst sl. Ir. de Kamper en Dr. de Crauw 61, 61. Heeren enkelspel: le Ronde. Groenewegen sl. Sprengers 46 62, 62; v. Bellen sl. Ir. de Kamper 75, 4—6, 60; v. Driessum sl. v. Has selt 64, 61B. Adam sl. Houtman 810, 75, 63; P. Vermeulen sl. Klok 63, 63. 2e Ronde: de Ruiter sl. Poederbach 61, 64; v. Driessum sl. Wildeboer 61, 62; B. Adam sl. C. Cassée 36, 63, 75; C. Melse sl. Baas 61, 46, 63; Erdman sl. H. Seveke 60, 61; Groenewegen sl. v. Bellen 60, 6—2. Gemengd dubbelspel: le Ronde: Mej. N. Fon kert en v. Driessum sl. mej. E. Fonkert en Kra mer 61, 62; Mevr. Kramer en Erdman sl. mej. Clarkson en v. Huissteden 61 63. 2e Ronde: Mevr. de Ruiter en v. Stederen sl. mej. v. Essen en C. Blankevoort 64, 60; Mej. N. Fonkert en v. Driessum sl. den neer en mevr. Wildeboer 62, 64 Voor rust heeft D. J. K. een heel goede partij gegeven. Wpl had H. P. O. spoedig de leiding, Bovengenoemde vereeniging van postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht van Rozendaal. Afstand 95 K.M. De prijzen werden behaald als volgd: P. R. Vergers 1, 9, 10, 11, 12, 31, 39, 40; P. Martens 2, 18, 25, 27, 28, 33, 35, 38, 43; G. Dolle 3, 37; J. v. d. Linden 4, 16, 17, 42; Brakel 5, 21, 32; J. G. Kuperus 6, 8, 24, 29; E. Egdom 7; Oudolf 13, 20; D. Schuurman 14, 15, 26; Keer- Wolf 17, 30, 36; G. Zaagsma 22; v. d. Bosch 23; T. Luikel 34, 44; Boogaart 41. Eerst getoonde duif om 10 uur 44 min. 39 sec. Laatst getoonde duif om 11 uur 2 min. 32 sec. Wedvlucht Roosendaal, 95 K.M.; H. van Oldemark 1, 26, 32, 41, 42, 43; J. Stap horst 2, 3, 4, 15, 16, 33, 48; G. A. Steijl 5, 7, 18, 20, 37; P. Heijmel 6, 25, 28, 34, 35; J. Keijsper 8, 19, 24; A. Visser 9, 22, 23, 27, 38, 46, 47; C. Beilschmidt 10, 11, 12, 14; J. H. Somers 13, 17, 21, 30, 40, 44, 49, 50, 51; M. de Graaf 29, 36; P. Kerste 31, 45. Wedvlucht Antwerpen, 130 K.M.: G. A. Steijl 1, 3, 10, 11, 18, 19, 21, 26, 27, 36, 45, 46; J. Staphorst 2, 5, 6, 7, 9, 14, 15, 25, 32, 42; C. Beilschmidt 4, 13, 22, 23, 24, 37, 38, 41; P. Heijmel 8, 16, 17; A. Visser 12, 43; J. H. Somers 20, 24, 28, 29, 44; H. v. Oldemark 30, 33, 39, 40; M. de Graaf 31; F. J. Sourenburg 31, 35, 47. Vrijdagavond houdt de Racing Club Haar lem haar jaarlijksche algemeene vergadering in Gebouw Zang en Vriendschap alhier. Woensdag werd in het Gebouw „St. Bavo", te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de L. T. B.-Afdeeling van deze Bedrijfsvsreeniging, welke belast is met de uitvoering der Landbouw- Ongevallenwet. Tevens werd behandeld de jaar rekening van dezelfde Afd. der 3edrijfsziekenkas voor uitvoering der Ziektewet, en het verslag der „Dioc. Ziekte Onderlinge", alle gevestigd te Leiden, directeur de heer Nico van Ommen. Blijkens de balansen bedroeg over het boek jaar 1933 het verzekerd loon voor Ongevallen- Verzekering ƒ8.960.836,—. Voor de geheele Be- drijfsvereeniging bedroeg dit 27.129 400. De eindafrekeningscijfers der premiebetaling luidden als volgt: Landbouw en Veeteelt 1.50 per 100.— jaar loon (vorig jaar ƒ1.95). Tuinbouwbedrijven ƒ1.— per ƒ100.— jaar loon (vorig jaar dito) en Bloembollenbedrijven ƒ0.50 per ƒ100.— jaar loon (vorig jaar 0.70) De uitkomsten zijn derhalve zeer gunstig. Het verzekerd loon der Ziekteverzekering be droeg ƒ7.192.055. Voor de geheele Bedrijfsver- eeniging bedroeg dit 23 548.300. Uit de eindafrekening blijkt dat de geheven premie van 1.80 per 100.— jaarloon voldoen de was om het geheele risico van de Ziektewet te dekken. Ook deze resultaten zijn zeer bevredigend. De balans der „Dioc. Ziekte Onderlinge" le verde een voordeelig saldo op van 6.219.73. Deze instelling voorzag tot heden alleen in de vrijwillige Ziekteverzekering van hen die bui ten de Ziektewet vallen (als de werkgevers zelf en hun inwonende zoons) en dekte het Onge vallen- en Ziekterisico tegenover inwonend personeel, als bedoeld in Artikel 1638 Y. van het Burgerlijk Wetboek. Met ingang van 1 Mei 1934 is ook de gele genheid geopend voor de verzekering tegen de kosten van Ziekenhuisverpleging en Operatie voor het geheele gezin. Uit de toelichting bleek, dat de premie bedraagt per 3 maanden ƒ1.50 per persoon boven 16 jaar en voor gezinsleden beneden dezen leeftijd halve premie. Per gezin behoeft voor hoogstens 4 kinderen premie betaald te worden, zoodat de overige kinderen evengoed verzekerd zijn zonder pre miebetaling. Deze regeling is een belangrijke steun voor groote gezinnen. De financieele commissie was vol lof over t gevoerde beheer. De rekening werd onder dankzegging goed gekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5