NIEUW DRAMA IN FOEKIEN New-Yorksche Beurs COMMUNISTISCHE ACTIE VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 Tweede phase ingeluid mobilisatie herdacht Indisch moordenaar gearresteerd Kunstmatige creatie van Japansche onderdanen, wier belangen eventueel weer door Tokio beschermd zullen kun nen worden Een moord aangenomenvoor tien gulden Officieren en onderofficieren van mitrailleur-afdeeling bijeen ONS GEESTELIJK ERF Interessante beschouwingen OUD-MINISTER CORT VAN DER LINDEN Huldiging in voorbereiding GESTEUNDEN MET EIGEN HUIS Interpretatie van Min. Slotemaker RIJKSBEMIDDELAAR VRAAGT INLICHTINGEN HENRI DE VRIES Examens Mode-vakschool Staatsexamens Notarieel examen OPENING OPENBAAR SLACHT HUIS TE ZAANDAM Groot belang voor de Zaanstreek „MAASBODE" IN DUITSCH LAND VERBODEN ZIEKE VOELT ZICH BETER Na het bezoek aan de piscines te Lour des Audiëntie Hoogduitsche taal M.O. A Hoogduitsche taal L.O. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 2 Augustus FAILLISSEMENTEN Handel gering, koersen over het algemeen iets lager. WISSELKOERSEN STOOMVAARTLIJNEN AMERIK. GOEDERENMARKT n% 74% 7 8% 78% Dec. (Van een bijzonderen correspondent) Het is nog slechts enkele weken geleden, dat wij Japansche plan nen vermochten te signaleeren, welke een invasie in de provincie Foekien beoogden. Wy maakten melding van een koortsachtige reis lust van Japansche „toeristen", die in drommen de provincie doorkruis ten, om de strategische punten te verkennen. Velen van hen waren niet van behoorlijke passen voor zien en zijn herkend als bekende figuren van Nippon's inlichtingen dienst. De tweede phase van de Japansche actie is thans aangebroken. Er is in Foekien een nieuwe communistische troepenmacht slaags geraakt met het Nankingleger. Deze commu nistische troepenmacht is gevormd uit een aan tal communistische legerafdeelingen, die vroe ger verslagen en verjaagd werden, doch zich thans hebben hersteld na versterkingen te hebben gekregen uit aangrenzende provincies, voornamelijk uit Kiangsi. Thans wordt hevig gevochten tusschen 16 divisies van het Nan- king-leger en de communistische desperados. Deze trachten zich meester te maken van de stad Yenpingfoe, een strategisch punt, gele gen aan de Minkiang-rivier, die bij Foochow, de hoofdstad van de provincie in zee uitmondt. Er bestaan sterke aanwijzingen, dat Japansche agenten de hand gehad hebben in de restau ratie der verstrooide communistische strijd krachten. Van Japansche zijde is gesuggereerd, dat de nieuwe communistische actie een voortzetting zou zijn van den opstand van het 19e leger, welke eenigen tijd geleden door de Centrale Regeering energiek werd onderdrukt. Deze voorstelling van zaken is even tendentieus als valsoh. De eene helft van het 19e leger heeft zich aan de troepen van de Centrale Regee ring overgegeven, verkreeg gratie en werd uit Foekien naar het Noorden gedirigeerd. De an dere helft, die tot het laatste toe bleef stand houden, is tenslotte door den opstandigen ge neraal Tsai Tin Kai aan het leger van de Can- ton-regeering overgedragen, juist om te voor komen, dat de soldaten naar de communisten zouden overloopen. Dit restant is door den zeer bekwamen militairen chef van Canton, gene raal Cheng Chi Tang, in nieuwe afdeelingen geëncadreerd. Tsai Tin Kai zelf heeft zich ten slotte met Nanking verzoend en bevindt zich op het oogenblik in Europa. Dit alles maakt de Japansche beweringen zeer doorzichtig en verdacht. Japan wacht thans met spanning het oogenblik af, waarop de communistische activiteit tot een aanleiding voor militaire interventie kan geforceerd worden. Met een haast, die overal intense ver wondering heeft gewekt, heeft Nippon er de laatste maanden voor zorg gedragen, dat zich een zoo groot mogelijk aantal Japansche onderdanen aanstonds in Foe kien zouden gaan vestigen, om toch vooral een voldoende aanleiding te hebben, om terstono in te grijpen, zoodra de door Japan verwachte en begunstigde troebelen in Foekien zouden uitbreken. De groote moeilijkheid was echter, dat er in Japan zelf niet voldoende Japansche on derdanen waren, die zich geroepen gevoelden, om ten behoeve van politieke avonturen in Foekien te gaan wonen. Nippon heeft die moeilijkheid op bijzonder geraffineerde wijze weten op te lossen. Het heeft eenvoudigweg op Formosa gevestigde Chineezen in grooten ge tale onder allerlei pressiemiddelen tot vesti ging in Foekien weten te bewegen. Zooals bekend werd het tegenover Foekien gelegen eiland Formosa destijds door Japan op China veroverd. De Chineesche inwoners van Formosa zijn echter steeds hun nationaliteit getrouw gebleven, evenals aan hun Chineesche taal, zeden en gewoonten. Zij onderscheiden zich in niets van andere Chineezen. In China zelf geldt het „jus sanguinis". In gevolge de Chineesche wetten moeten dus Chineesche in woners van Formosa, zoodra zij Chineesch grondgebied betreden, als Chineesche onder danen beschouwd worden. Japan wil echter zelfs in China geen Chineesche wetten erkennen en blijft de Formosaansche Chineezen in Foekien als Japansche onderdanen beschouwen. Dit maakt de atmosfeer nog meer geladen en rijp voor conflicten en het zijn zeker niet de Ja panners, die daar rouwig om zijn. In tegendeel is het koren op hun molen. Slagen de Nanking-troepen er spoedig in de communisten meester te worden, dan zal een Japansche invasie in Foekien wellicht alsnog voorkomen kunnen worden. In het andere ge val is deze waarschijnlijk onafwendbaar De regeering van Canton heeft reeds maat regelen getroffen. De troepenmacht van het Noord Oostelijk gedeelte van Kwantoeng, dat aan Foekien grenst is versterkt. Bovendien is professor Chang Ching Hui, een der bekwaam ste strategen van de militaire academie van Canton als adviseur aan de Oostelijke leger afdeelingen toegevoegd. Professor Chang ver blijft thans te Swatow, de voornaamste haven stad in het grensgebied tusschen Kwantoeng en Foekien. Wij lezen in „De Locomotief" van 9 Juli: De drie reeds eenigen tijd geleden gemelde moordzaken in het Kendalsche zijn onlangs geheel opgehelderd. Met de arrestatie van een zekeren Kadis. den hoofddader van den laatsten moord, waarbij het slachtoffer in de riettuinen verborgen werd, zitten nu alle daders achter slot en grendel. Deze Kadis is een berucht type en heeft reeds 22 jaar straf achter den rug, waarvan 10 jaar als kettingganger in de Ombilin-mijnen. Zooals zoo vaak was ook ditmaal een luttel geldsbedrag de oorzaak, dat een moord bedre ven werd. Een Inlandsche vrouw had f 80.op gespaard om voor dit geld een karretje met paard te koopen. Aan een kennis stelde zij dit bedrag ter hand om voor haar een dergelijk vehikel aan te schaffen. Door dezen vrienden dienst te willen bewijzen, teekende de man zoo als later zou blijken, zijn eigen doodvonnis. H- stelde zich in verbinding met een sadokoetsier, die hem vertelde, dat er voor ƒ40.— reeds kar retjes te krijgen waren. Om de zaak nu vlugger te laten afwikkelen, stelde de koetsier voor om het geld te verdeelen, zoodat ieder voor zich op zoek zou kunnen gaan. De één zou den an der waarschuwen, indien hij geslaagd was. Dit voorstel werd aangenomen en nu brak er voor den koetsier een gulden tijd aan. daar hij het bij hem in bewaring gegeven geld ging verbras sen. Toen het op was. kreeg hij echter ook nog zin in de andere 40.Hij kende zijn vriend Kadis in het geval, die na veel „tawarren" het zaakje voor 10.zou opknappen. De zaakwaarnemer van de Inlandsche vrouw werd uitgenoodigd mede te gaan naar Kali- woengoe, daar er in die plaats mooie karretjes te krijgen zouden zijn. 's Avonds werd gedrieën de tocht door de sawahs en riettuinen aange vangen. Op een eenzame plek werd het slacht offer toen door Kadis neergeslagen en in de riettuinen verborgen. Dank zy het feit, dat de moordenaars het lijk slecht verstopten, werd het den volgenden dag reeds vroeg door een mandoer gevonden. De omstandigheid, dat men den doode in Kaliwoengoe niet kende, bracht aanvankelijk groote moeilijkheden met zich mede. Door een toeval kon men den man iden- tificeeren n.l. door een ring, dien de man droeg en dien één der rechercheurs van de veldpolitie herkende als toe te behooren aan iemand wo nende in de buurt van de S. F. Tjepiring. In derdaad bleek het slachtoffer daar vandaan te komen. Het onderzoek bracht toen gauw aan het licht, dat de verslagene op den avond, voor afgaande aan den moord, in gezelschap van den sadokoetsier gezien was. Na zijn arrestatie viel hij direct door den mand en bekende vol ledig: ook dat Kadis tenslotte 20.als zijn aandeel had opgeëischt. Het zoeken was nu naar Kadis, die zich ech ter schuil hield. Door een soort terreur, die hij uitoefende, dorst de bevolking hem niet te ver raden. Aangezien hij als twee druppels water op zijn eveneens in het Kendalsche wonenden broer geleek, kon zijn signalement bekend gemaakt worden. Eindelijk mocht het de politie geiukken hem te arresteeren in het huis van zijn vrouw, dat men steeds in het oog gehouden had. Na omsingeling volgde de arrestatie, waarbij Kadis zich zonder verzet overgaf. Hij kon ook moeilijk anders, daar hij zich.... in adamscostuum in de badkamer bevond. Het bleek, dat hij zich 49 dagen in de riet tuinen heeft weten schuil te houden en nu eens bij deze, dan weer bij gene zijn voedsel op- ei schte. Een mooi stukje politiewerk is hiermede weer tot een goed einde gebracht. Dinsdagavond begon een tweedaagsche her denking van de mobilisatie door de officieren en onderofficieren der voormalige le bereden mitrailleur-afdeeling ten huize van den toen- maligen commandant, kolonel Verbeme, te Den Haag, waarbij ook het comité voor ontwikkeling en ontspanning uit het mobilisatie-kwartier ZoeterwoudeLeiderdorp tegenwoordig was. Aan de gastvrouw werd een groot bloemstuk aange boden. De gastheer gaf een overzicht van de vroolijke en ernstige voorvallen in die dagen. Hij wees er daarbij op, dat een strenge tucht naast een volkomen meeleven met de belangen van de ondergeschikten door alle commandanten het eenige recept is voor een parate weermacht. Alle aanwezigen hebben daarop hun gevoelens geuit. De majoor der Grenadiers H. Honig heeft mede namens de overige gasten, woorden van hartelijken dank gesproken en er op gewezen, dat alle officieren en onderofficieren der voor malige le mitrailleur-afdeeling een mooie car rière gemaakt hebben, welke zij ook te danken hadden aan het voorbeeld van den comman dant. Den dag daarop heeft men te Zoeterwoude doorgebracht. 's Avonds had een feest plaats, waarop bur gemeester Brug van Leiderdorp een rede hield. Ook vele anderen voerden het woord. Mobilisa tie-kruisen werden uitgereikt. De belangstelling voor het Congres van „Ons Geestelijk Erf" biyft groot. Na een hartelijke inleiding van den talentvollen en geheel-in-de- onderwerpen-ingeleefden voorzitter, dr. Stracke 3. J., leidde dr. E. Valvekens Donderdag in het onderwerp „Verspreiding en beteekenis dei Norbertijnen in de Zuidelijke Nederlanden." Mede onder invloed van den H. Norbertus zelf ontstonden verschillende abdijen in de Zuidelijke Nederlanden. De beteekenis dezer stiften voor 't godsdienstig leven in de Zuidelijke Nederlanden is moeilijk te omschrijven, o. m. omdat de archieven geen opdracht hadden hierover talrijke dokumenten te bewaren We weten in hoofdzaak dat deze abdijen aan alle vormen van apostolaat hun aandeel hebben gehad, volgens de eischen van den tijd. De belangrijkste vorm, waarin dit apostolaat zich, vooral vanaf de dertiende eeuw, heeft laten gelden, is het apostolaat der parochie- bediening. Een aanzienlijk deel der Zuidelijke Nederlanden stond onder de parochieele lei ding der abdijen. In ongeveer tweehonderd Zuid-Nederlandsche parochies hebben de abdijen eeuwen lang de zielzorg waargenomen. Daarbij kwam nog de zorg voor de scholen en in tal rijke gevallen voor de openbare liefdadigheid Ook thans nog kan men van den weldadigen invloed dezer actie de sporen bemerken. In den middag werd gesproken over „De Vita Communis" van den Eerbiedwaardigen Bartho- lomeus Holzhauser, herleefd in de Unie Apos- tolica." Dit onderwerp werd behandeld door pastoor Th. Wolters, Nation. Secretaris der Unio Apos- tolica, en pastoor te Wouw. De Unio Apostolica bedoelt de voortzetting te zijn van het Instituut door den Eerbiedw. Bartholomeus Holzhauser in de 17de eeuw in x>uitschland begonnen. In het leven van Holzhauser openbaart zich de leiding der goddelijke voorzienigheid op de meest wonderbare wijze vooreerst in de velerle» moeilijkheden, welke hij te overwinnen had voor hij de H. Priesterwijding kon ontvangen iii deze jaren had zich bij hem de overtuiging gevestigd dat een echt priesterlijk leven buitei. de kloosters alleen mogelijk was door een o.' anderen vorm van gemeenschappelijk leven me. gemsenschap van kerkelijke inkomsten. In 1640 begint hij zijn instituut onder de be scherming van den 'bisschop van Salzburg en al spoedig neemt zijn instituut ook de opleiding van toekomstige priesters ter harte. Ondanks veel tegenwerking verbreidt zijn instelling zich over Duitschland en Zwitserland, zoodat het noodig werd de uselijke goedkeuring der constituties te vraten. In 1647 volgde ue merkwaardige beslissing, door Pius IX in 1867 herhaald: Het instituut heeft geene goedkeuring noodig; het beoogt niets anders dan wat de geestelijkheid der eer ste christentijden heeft gedaan. In 1658 sterft Holzhauser als Pastoor-Deken van Bingen. In de jaren 16801685 ontving het instituut toch zeer uitvoerige pauselijke constituties, waarvan de hoofdgedachten de volgende zijn: Voor de zelfheiliging van den priester en het heil der geloovigen is het gemeenschappelijk leven van de priesters noodzakelijk. De hoofd zaak bestaat vooral in den band, welke tusschen de zielen gelegd worden. De eenheid van den geest wordt bevorderd door de samenleving, een levensregel met gemeenschappelijke gees telijke oefeningen en de gemeenschap van ker kelijke inkomsten. Het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen heeft besloten ter gelegenheid van de herdenking van den aanvang der mobilisatie in 1914 den minister van Staat, mr. P. W. A. Cort van der Linden, te huldigen terzake van het feit, dat het voor een zeer groot deel aan het beleid van dezen oud-premier is te danken, dat Nederland buiten den wereldoorlog is gebleven. Wegens het verblijf buitenslands van mr. Cort van der Linden zal deze huldiging geschie den Zaterdag 1 September a.s., op welken datum de oud-minister zich bereid heeft verklaard een deputatie uit den B.J.L. te ontvangen. Minister Slotemaker de Bruine heeft de vol gende interpretatie gegeven in zake steunrege ling voor hen die een eigen huis bewonen belast met hooge hypotheek. Deze luidt woordelijk: Bewoont een ondersteunde een eigen huis, het welk is bezwaard met een hypotheek, welke on geveer 50 p'Ct. der waarde uitmaakt, dan kan eveneens huurtoeslag worden /erleena Om de zen te kunnen berekenen, telle men de z. g. vaste Jasten (hypotheekrente, assurantiekosten, straat-, polder-, en grondlasten en een be scheiden bedrag voor onderhoudskosten, doch geen aflossingen) over een geheel jaar te za- men, dit bedrag deelt men dan door 52. Geeft de uitkomst hiervan een bedrag, hetwelk hoo- ger is dan het bedrag boven hetwelk huurtoe slag wordt verstrekt, dan kan deze ook in die gevallen worden toegekend, uiteraard tot geen hooger bedrag dan het voor huurtoeslag gestel de maximum. Geeft de uitkomst een bedrag, boven hetwelk huurtoeslag wordt verstrekt, dan moet het verschil op den steun worden in min dering gebracht. De Rijksbemiddelaar, prof. Josephus Jitta heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, be trokken bij een conflict aan de textielfabriek van Gebr. Scholten te Almelo. Henri de Vries, de bekende acteur van „De brand in de Jongejan" wordt 8 Augustus 70 jaar. In combinatie met Louis Gimberg is hij thans bezig met het instudeeren van een nieuwei transformatieschets. UTRECHT, 1 Aug. Op de gehouden examens slaagden voor de Eerste Nederlandsche Modevak school Vereeniglng de volgende dames. Voor coupeuse' mej. S. Schouten en M. v. Meer te Vlaardingen; W. M. Kloppers. Schiedam; J. v. Meurs, Vlaardingen, Ambacht; M. Roodenrijs en C. Parrin te Schiedam. Voor costumiére; mej. K. Guch, G. v. Noord, T. v. d. Kruit, M. A. v. 't Woudt, J. v. d. Arned, S. Roon, N. Prins te Vlaardingen; B. Eikenbroek en A. Weber te Schiedam; C. Korpel, te Vlaardin gen, Ambacht; C. Prins te Maasland; B. v. Beur den en N. Robbemond te Kethel. Voor lingerie: mej. A. M. Vink, A. v. Dijk, C. v. Straalen, H. v. RJJ, W. v. Pelt, H. Klos, M. Zandwijk. J. v. Houweling, M. Prins, L. Don, M. Visser, L. v. d. Willik, E. Penders, M. de Jong, N Steenhoek, te Vlaardingen; A. de Bruin en B. Ligthart te Schiedam. Al deze dames leerden vol gens de methode E.N.S.A.I.D. AMERSFOORT. Geslaagd voor diploma A: mej. M. J. Berg; B. van der Hoek, J. Vink, T. Hartong, Th. H, Gooien, D. M. Jallnk, mej. J. G. Middel- raad, B. J. van Stapele, mej. C. A. Nicolai; afge wezen 13. Geslaagd voor diploma B: T. van Xngen Sche- na.u; C. A. Geurs, Th. Sprey, G. Duchemin, mej. M. J. Istha, T. E. Vlielander Hein, mej, M. Wellink. DEN HAAG. Geslaagd voor deel I: M J. M. van Kinderen te Moerdijk en voor deel II; E. van Surksum te Amersfoort. Te Zaandam is Donderdag in tegenwoordig heid van een groot aantal belangstellenden het in de Oostzijde tegenover de Noorderbrug ge stichte modern ingerichte openbaar slachthuis door burgemeester K. ter Laan geopend. Het is een zeer mooie, breed opgezette in richting, die bedoeld is als centrale slachtplaats voor de geheele Zaanstreek. Bij de opening waren nog slechts vijf Zaan- gemeenten, n.l. Zaandam, Koog, Zaandijk, Oost- en Westzaan aangesloten. Te verwachten is echter vooral na de mededeeling van den inspecteur der Volksgezondheid, dat het in het plan der Regeering ligt te bevorderen, dat alle slachtingen in de Zaanstreek te Zaandam zul len plaats hebben, dat nu ook wel spoedig de andere Zaangemeenten zullen volgen. Behalve B en W. en een groot aantal leden van den Zaanschen gemeenteraad waren aan wezig vertegenwoordigers van de overige 9 gemeenten behoorende tot den keuringskring Zaanstreek, oud-minister van iJsselstein, voor zitter van de commissie tot reiniging van af valwater, ir. Klauwers, inspecteur van de Volksgezondheid, vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken, dr. Reeser voor de vereeniging van directeuren van slachthui zen in Nederland, het bureau van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Zaanland en besturen van slagersvereenigingen en van organisaties van veehouders. Burgemeester ter Laan begon zijn openings rede met dank te brengen aan de Regeering, met name aan de ministers van Financiën, Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken voor de krachtige medewerking, zoomede aan Gede puteerde Staten en voorts aan allen, die tot de tot standkoming van het abattoir hebben bijgedragen. Aan de nog niet aangesloten gemeenten heeft de burgemeester de hand toegestoken en den wensch uitgesproken, dat hun toetreding spoe dig zou volgen. Juist met het oog daarop is het slachthuis in het noordelijkst deel der ge meente gebouwd, om op die wijze tot centraal punt voor de streek te dienen. Dr. Klauwers, inspecteur van de Volksge zondheid heeft het gemeentebestuur van Zaandam geluk gewenscht met den bouw en aansluiting van alle Zaansche gemeenten be pleit. Er Is, zoo deelde de heer Klauwers mede, geen sprake van dat de keuringskring Zaan streek uit elkaar zal gaan. Bevorderd zal wor den, dat alle slachtingen aan de Zaan te Zaandam zullen plaats hebben. De heer Van IJsselsteln noemde Zaan dam in dit opzicht een voorbeeld voor geheel Nederland, terwijl deze gemeente mede ten voorbeeld gesteld kan worden aan de vele In dustrieën, die het openbaar water veront reinigen. Ook ir. Kessener, directeur der Rijksinstelling tot zuivering van afvalwater heeft woorden van waardeering gesproken ten aanzien van de zuiveringsinrichting, die een modelinrichting kan heeten. De kosten f 30.000 hieraan besteed is nuttig besteed geld. Verder hebben nog het woord gevoerd de heer J. A. E. Verkade, namens de Kamer van Koophandel, dr. Reeser, directeur van het Am- sterdamsche slachthuis namens de vereeniging van directeuren van slachthuizen, dr. Rinses, directeur van het thans geopende Zaandamsche slachthuis, dr. Meyer, directeur van het abat toir te Breda en verder vertegenwoordigers van slagers en boerenorganisaties. Naar dr. Rinses met ingenomenheid mede deelde hebber, een groot deel der Zaansche sla gers een werkcoöperatie gesticht, wat hij bij zonder in het belang van de slagers oordeelde. Zoowel uit- als inwendig maakt het gebouw een uitstekenden indruk. Naar wij vernemen is de „Maasbode" voor het tijdvak van 1—15 Augustus in Duitschland verboden. Motiveering van dit verbod is aan het blad onbekend. Een stucadoor. de heer Lucassen, Leliestraat 184 II te Amsterdam, gezinsvader, kon sinds lang niet meer werken, aangezien hij het ge bruik van een zijner armen heeft verloren. Hij was waarschijnlijk lijdend aan het beenmerg en het beeld van zijn physieken toestand was zeer samengesteld en allesbehavel gunstig. Hij heeft al jaren geleden een bloedvergiftiging ge had, vertoont verschillende lidteekens van oude operaties. Thans is hij met de bedevaart naar Lourdes geweest. Sinds het bezoek aan de pis cine, aldus verteld de „Msb.", gevoelt de man zich aanmerkelijk beter; de arm dien hij, ook volgens de vergezellende verpleegster, niet kon bewegen, heeft zijn articulatie teruggevonden. De man zegt voornemens te zijn aanstaanden Maandag weer te zullen gaan werken om voor de zijnen den kost te verdienen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Vrijdag van deze week en Maandag, Woensdag en Za terdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. DEN HAAG. Geslaagd: mej. A. W. Bu- rüch, Amsterdam: mevr. E. C. JansenFritz, Hillegertberg en de heer I. A. M. de Cock, Utrecht. Teruggetrokken 1 ml. en I vr. can- didaat. DEN HAAG. Geslaagd: de heeren J. Algra. Murmerwoude; K. L. W. v. d. Maden, 's-Heer Hendrikskinderen en de dames D. Huyzer, Rot terdam; M. Klaassen, Leiden; P. Belgraver Alphen a/d. Rijn; E. E. K. Scholz, Leiden er. J. G. v. d. Veen, Arnhem en de heeren A. Ad- dicks, Rotterdam; W. P. Bul, Amsterdam; J. G. F. Gharislus, 's-Gravenhage; J. J. Hen- drickx, 's-Gravenhage; E. v. d. Zee, Lekkum (Fr.); J. A. Lokkerbol, Almelo; G. G. M Mah ler, Rotterdam; W. F. Veen, Hilversum en de dames A J. van Paasschen, 's-Gravenhage en M. D. Meyer, Velsen. Van 3.304.30 uur Kon. Olie 147%— 146% Unilever 60%—61 Philips 197 A'dam Rubber 98 U.S. Steel 21 5/8 Beth. Steel 17 7/8—3/8 Anaconda 71/16 Van 4.305.00 uur U.S. Steels 215/8—21 >4 Beth. Steels 17 7/16 Anaconda 7 Opgegeven door v. d. Graaf Co.'s N.V, (Afd, Handelsinformaties) Failliet verklaard; 31 Juli; J. van Gisteren, koopman, Tilburg, chtegaalstraat 20. K. E. S. Want, makelaar, Tilburg, Koestr. 40. P. Suykerbuyk, landbouwer, Halsteren. P. J. Verstallen, caféhouder. Breda, St. An- naetraat 6. 1 Aug.: C. T. Pais, rustend bakker, Ellemeet. Vernietigd door het Hof te Den Bosch het falll. van J. J. M. Vertinden Jr., Echt. Opgeheven wegens gebrek aan actief de falll. van: F. J. Kerkhof, timmerman. Haarlem, Zoete- stra'at 32; C. Rootlieb Jr., handelaar In grafmo numenten, Haarlem, Schoterweg 132; K. Vijzelaar, koetsier. Heemstede, Borneostraat 11. NEW-YORK, 2 Aug. (Part.) Wallstree ie ook vandag weer vaster in en ook de goe derenmarkten gaven een gunstige stemming te zien. De handel droeg echter een kalm karak ter en in het eerste uur gingen er slechts 130.000 shares om tegen 200.000 shares gisteren. Staalwaarden openden echter fractioneel lager onder leiding van U. S. Steel. Steels brokkelden in het verloop af en na het eerste uur beliep het koersverlies reeds 1 punt. De overige afdeelingen werden daarop eveneens zwakker, waarbij thans ook spoorwegwaarden weer sterk op den voorgrond traden. Unions liepen bijna 3 punten teug, Atchison Topeka ruim 1 punt, New-York Central 1 punt. Koper fondsen waren aanvankelijk beter van toon doch volgden later eveneens een dalende koers- beweging. waarbij U. S. Smelting na de krach tige stijging van gisteren, vandaag een flink verlies te incasseeren hadden. Automobiel - aandeelen, petroleumfondsen, warenhuisaan- deelen, tabaksfondsen en fabrieken van land bouwwerktuigen konden zich evenmin nand- haven en leden verliezen tot 1 punt. Public Utilities waren gedrukt, speciaal Am. Tel. Tel. Chemische fondsen hadden een eenigszins onregelmatig verloop. Allied Chemical waren goed gedisponeerd en 1 punt beter. De handel bleef ook gedurende het verdere beursvertoop van geringe afmetingen. De no teeringen vertoonden meerendeels bij den aan vang van de tweede beurshelft een neiging tot terugloopen, daar het publiek een afwachtende houding aannam in verband met den toestand in Europa. Ook het prijsverloop op de goederen markten en in het bijzonder op die-voor granen, kon er niet toe leiden om tot aankoop over te gaan, zoodat een koersafbrokkeling plaats vond. Een uitzondering vormden eenige specialiteiten, die nog wat leven in de brouwerij brachten. Tegen het einde van den beurshandel volgde weer een herstel, zoodat de nadeelige verschil len weer tot een minimum gereduceerd werden. Winsten van 1 pCt. a 1% pCt. konden worden geregistreerd voor Allied Chemical, National Distillers, Auburn Auto, Public Service. Norfolk 6 Western, Reading Railroad en U. S. Smelting, terwijl Union Pacific 1 pCt. lager kwamen te liggen. De omzetten bedroegen 560.000 shares, Slotkoersen Aug.-Juli 2 1 31 Allied Chemical 127 176 124% American Can. Co95% 95 93% Am. Car. Foundry 14% 14% 14 Am. For. Power 5% 5 5 Am. Smelting Ref. 24% 337/8 32V8 Am. Tel. Tel110 110 108% Am. Tobacco B. 76% 76V2 75 Am. Waterworks 16% 6% 15% Anaconda Copper 11% 11% 10% Ass. Gas Electr. Co, 6/s Atchison Topeka 31% 51% 501/8 Auburn Auto 19 18 17 rxui/U c Baltimore Ohio *"/4 15V4 15 Bethl. Steel Co28Vs 2'% 27% Canadian Pacific 12% 12% 126/s Case Treshing 39% 40 38 Chase National B. 24 23% 23% Chesapeake Ohio 43% 42% 42% Chic. Milwaukee pref. 4% 4% 4% Chicago Rock Isl2% 2% 2 Chrysler Motor 35% 35Vs 33% Cities Service 1% 1% 1% Consol Gas of N.Y29% 28% 27V, Continental Oil 18 18 i7% 7 Dawesleening 47 46% 47 5)4 Youngleening 33 A 33 k 33% Deleware Hudson 8% lb% 8'% Dupont de Nemours 88 88% 88?78 Eastman Kodak ?8% 99 97 El. Bond Sh. Co. 11% 11% General Electric i8% 13% Gen. Gas Electriu% 1 y% Gen. Gas El. cl A. /l General m1^ 28% 28% 27% Great Northern 8 8 Hudson Motor Illinois Central 18 A 1& <8 I8 A Intern. Harvester 27 27% 25% Intern. Nickel 24% 24% 23% Intern. Tel. Tel. 9% 9% 8% Kennecott Copper 18% 18% 17% Koninkl. Olie 32% 32% Low priced shares 4% 4% 4.60 Mc.Keesport Tin PI. A. 84% 84 72 84 73 Miss. Kansas Texas 6 5% 5 Missouri Pacific 2% 2% 2% Idem pref3 A 3% 3% Montgomery Ward 23/8 23 5 23 Nat. Cash. Reg. Co. 13% 14% 13% National City Bank 23y2 23,2 23% Nat. Dairy Prod. G. A, 16% 16% 16% Nat. Steei 39% 39% 39 7* New York Central 21 /4 2172 20 Nord American Co. *4% 13% 13 Norfolk Western l/9'« I'8 l78 Novadel *8% 1S% IS Pennsylvania"4 24 23% Proctor Gamble 35% 3b 34% Publ. feerv. N. L34 32% 31% Radio Corp. of Am. 8 A 8/s 8 Siars Roebuck 30 36% 3484 Shell Union Oil - b% Socony Vacuum I4 14 13% Southern Pacific 17% I6/? Southern Railwayl4/^ 14% 13 /s Standard Brands A l9% -*0 A Stand. OH of N.-Jersey 4o% 43 4i% Tidewater Ass. Oil 9% Union Pacific lti4, 7 United Aircraft 18A 18% 44 United Corp. A4% 3% 4 Unit. States Leather 8% 8% Unit. States Rubber 14 1474 12% Unit. States Steel Corp. 88% 80% 34% Wabash gew. Af 4 Westlnghouse El3134 01% 29% Woolworth Build 4<3% 46-/8 47 73 i exenv T ex coupon. ex claim. bieden. I gedaan en laten. NEW-YORK, 2Aug. 2 Aug. 1 Aug. 2 Aug. 1 Aug. Brussel 23 47 Rome 8 57 Madrid 13 66 Bern 32.-2 Weenen 18.95 23.4b% Oslo 8.56% A'dam 13.6b Londen 32.6U Parijs ls.9a Berlijn 25.32 25.31 67 62 67 61 5.03% 503% 6.59% 6 591/8 38 7o 38 82 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 1 Aug.: Astarte, s„ Bremen; Audacity, s„ Londen (voor Zaandam); oigne, s.. Zeebrugge (voor Velsen); Wolfram, s., namburg. 2 Aug.; Winterswijk, s„ Archangel; Lulmneach, 3., Bamourg; Gauss, s„ Antwerpen; Gateshead, s., xvewcastle; Cart Cords, s.. Leningrad; Bowling, s., Leith. Vertrokken 1 Aug.: Marquardt Petersen, s., Emden; Nieuwendam, m.s.„ Nordenham; Theano, 3.. Belfast via R'dam: Whiterock, s„ Sligo; Oceaan, m.s., Londen Rhein, s„ Hamburg. 2 Aug.: Plawsworth, s„ Rotterdam. Aangenomen 2 Aug.: Hebe, s„ Mlddl. Zee; Bis- kaya, s„ Bilbao (voor Velsen; Hontestroom, s„ Londen; Gudur, s., Idem. AMSTERDAM. Aangekomen 1 Aug.: Astarte, Bremen, stukgoed. De Ruyterkade, Van Es Van Ommeren. IJMUIDEN, acsangekomen 2 Aug., Runmarö, s„ Oxelosund (voor Velsen); WPasaborg, s., Lon den (voor Velsen). Vertrokken 2 Aug. Ob, s„ Leningrad; Joma, m.s., Plymouth; Alblreo, s., Archangel; Deuca lion. s„ Mlddl. Zee via Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 2 Aug., Meta Buck, Blankaholm, hout, Tolhuiskanaal, Salomon's Kustvaarbedrijf. 2 Aug.; Wolfram, Hamburg, stukgoed, Handels kade, Holl. Afrika Hjn; Lulmneach, Hamburg, stukgoed, Zeeburgedkade, Verg. Cargadoorskan toor; Winterswijk, Archangel, hout. Houthaven, Gebr. Scheuer; Gauss. Antwerpen, stukgoed. De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; Carl Cords, Leningrad, hout, Houthaven. Ned. Bevr. kantoor; Bowling, Leith, stukgoed en steenkolen, Zeebur gerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, Rietlanden, Idem; Hebe, Middl. Zee, stukgoed, Sumatrakade, NEW-YORK, 2Aug. 2 Aug. 1 Aug. 2 Aug. Koffie (Rio) Sept 8.C4 Dec. 8.17 Mrt 8.24 Mei 8.31 Sept Robber Standaard Sepi 14.95 Oct 13.03 Dec 15.34 Jan 15.46 Suiker 1 Aug. (Santos) 8.05 Dec 10.66 10.70 8.20 Mrt 10.84 10.86-87 8 27 Mei 10.90 10.93 8.3s Jull 10.98 11.00 Aug. 11.01 14.74 1488 15 14 15.26 Mrt Mei Juli 15.69 15.94 16.20 15.48 15.74 16.04 Sepi 1.79 1.76-77 Mrt. 1.87 1 86 Oct. 1.82 1.79 Mei 1.91 1.89-90 Dec. 1.84-85 1.82 Juli 1.96 1.95-93 Jan. 1.84-03 l.Si-82 Ct.Cuba 3.27 3.25 i'arwe Roode Winter loco 108% 1C8% Harde Winter loco 109% 111% Tin Locc 51.70 51.70 Sept. 51.70 51.70 Katoen locc 13.20 13.20 Deo 13.21 13.24 Aug 12.95 12.98 Jan. 13.25 13.28 Sep. 13.02 13.05 Mrt. 13.36 13.39 Oct. 13.09 13.12-14 Mei 13.43 13.47 Nov 13.15 13.18 Juli 13.48-49 13.52 2 Aug. 1 Aug. Tarwe Sept 1C3 103%-% ~ept. 46% Dec. luo%-05 lbo-lu4% Dec 48% Mei 107 %-% 107 Mei 30 Juli CHICAGO, 2 Aug. 2 Aug. 1 Aug. Haver Mais Sepi 7C7/8 Jec 73% Mei 78 Reuzel LOCO Sepi Oct. Dec. Jan. 7.50 7.63 7.75 8.05 8.17i/2 7.35 7.52% 7.67% 7.90 8.02% Kogge 763/8 46% 47% 50 76% 77% Dnlutb Lijnzaad Juli 1.92% Sept. 1.90 1.91 1-90% 2 Aug. 1 Aug. WINNIPEG, 2 Aug. 2 Aug. 1 Aug. Tarwe Gerst Oct. 88% Dec. 90 Mel 93% 88% 90)4 94% Oct 51% Dec o2% Mel 50% 513/8 Rogge Lijnzaad Oct. 62% Oec. 63% Mei 62% 63% Oct. 1.0473 Dec. 1.63'/4 Mei 1.66 1.63% Haver Jull Oct. 41% Dec. 41% Mel 43% 413/g 41% 43 idem; Gudur, Londen, stukgoed, Zeeburgekade, Idem; Hontestroom, Londen, stukgoed. Handels kade, Holl. Stoomb. Mij. KON. HOLL. LLOYD MAASLAND, uitreis. 30 Juli 's avonds te Rlo Janeiro. MONTFERLAND, 31 Juli van B.-Aires n. Amst. KON. NED. STOOMB. MIJ. AGAMEMNON, 1 Aug. van Guatemala n. Bal- timore. AJAX, 1 Aug. n.m. 5 uur 15 van Hamburg n. Amst. ARIADNE, 1 Aug. van Passages naar Bilbao. AURORA, 1 Aug. van Oran naar Palermo. BACCHUS. 1 Aug. van Tarragona n. Valencia. COLOMBIA, 1 Aug. van Madeira n. Barbados, FUNA, 1 Aug. van Bari naar Catania. HEBE, Mlddl. Zee naar Amst., pass. 1 Aug. n.m. 6 uur 10 Lydd. PERSEUS. 1 Aug. van Kopenhagen te Stettin. TELAMON, 2 Aug. van Amst. te Rotterdam. VESTA, 1 Aug. van Vigo naar Llssabcn. VAN RENSSELAER, uitreis, pass. 1 ug. Dun- geness. COSTA RICA, wordt 3 Aug. n.m. 5 uur van W.- Indië te Plymouth en 5 Aug. te Amst. verwacht. HEBE. 2 Aug. van Middl. Zee te Amst. MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO, thuisreis, l Aug. van Napels. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. Uitreis, 2 Aug. te Genua. MAPIA, uitreis, 2 Aug. te Port Said. RÖTT. LLOYD KOTA NOPAN, thuisreis, 1 Aug. van Belawan. KOTA TJANDI, 2 Aug. v.m. 1 uur 30 van Ham burg naar Bremen. BALOERAN, uitreis, .2 Aug. te Southampton. HOiLLAND-AMERIKA LIJN VOLENDAM, toeristenvaart, arr. 2 Aug. te Hoek van Holland. BILDERDIJK, 31 Jull van New Orleans naar Rotterdam. BINNENDIJK. 1 Aug. van Norfolk n. R'dam. DELFTDIJK, 30 Juli van Vancouver n. R'dam. HALCYON LIJN ROZENBURG, pass. 1 Aug. Dungeness, naa* Lissabon. stad DORDRECHT. 1 Aug. van R'dam naar Bagnoli. MIJ. OCEAAN NELEUS, Java naar Amst., 30 Jull van Co lombo. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN NIJKERK, 1 Aug. van Port Said naar Genua. HOLLAND-O.-AZIE LIJN MEERKERK, uitreis, pass. 31 Jull Gibraltar. KON. PAKETV. MIJ. BARENTSZ, 31 Jull van Durban naar East Londen. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKEMBANG, 31 Jull van Hongkong naar Muntok. DIVERSE SCHEPEN BATAVIER in, 2 Aug. Van R'dam te Gra- vesend. WESTPLEIN, 1 Aug. van Lulea naar R'dam. WOLSUM, 1 Aug. van Duinkerken te Archangel. HILVERSUM. 1 Aug. van Archangel n. Zaan dam. BUSSUM, 1 Aug. van Santa Fe te Havre. VEERHAVEN. 31 Juli van New Orleans naar Bremen. REGINA, 2 Aug. van R'dam te Antwerpen. MERWEDE, 1 Aug. van Gorinchem te Charlton. EXPORT, 1 Aug. van R'dam te Londen. LETO, 31 Juli van Montreal te Sharpness. AGATHA, 31 Jull van Pladjoe te Colombo. LEKHAVEN, 31 Jull van Wilmington n. Jack sonville. AMSTERDAM, tank, naar Hamburg, was 1 Aug. 12 uur 10 v.m. 1070 mijlen W.Z.W. van Valentla. MAGDALA, naar Harbourg, was 31 Jull 2 u. 30 n.m. 30 mijlen Z.O. van Niton. MIRZA, naar R'dam. was 1 Aug. 8 uur 25 V.m. 450 mijlen Z.W. van Valentla. NAALDWIJK, naar Cardiff, pass. 31 Jull Niton. BATAVIER VII, 31 Jull van Middlesbro te Boston. EEM. 30 Jull van R'dam te Wasa. BOEKELO, 2 Aug. van Yxpilla naar R'dam- Velsen. WALTER L. M. RUSS, 28 Juli van Bjorneborg naar Zaandam. LISA, 31 Jull van Kopenhagen naar Amst. RONNY, 27 Jull van Hamlna naar Zaandam. NAUMBURG, 1 Aug. van Padang naar Amst. JONGE JACOBUS, 1 Aug. van Algiers te Torrevieja. SIRRAH, 1 Aug. van Onega ^naar Rouaan. WESTPLEIN, 1 Aug. van Lulea c-maar Rot terdam. ZEELAND, 12 Aug. van Rouaan naar Methil. BATAVIER VH, 2 Aug. van Havre naar Bor- deaux.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2