INCASSO-BANK n.v. HANDELSCREDIETEN STADSNIEUWS %Lck wat wiU /êw/ Tandheelkundig 16 Rijksstraatw. 16 Men iMjft om: AARINIE W SPREEKUREN: Instituut Haarlem Nrd. Telef. 16726 Maandag-, Dinsdag-, Woens dag- en Donderdagavond van 7-9 uur werd menig ongeluk geweten! ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 ,l\l K Aan banden die waren versleten. Kap. /3o.ooo.ooo.- Haarlem - Kruisweg 59 Keserve 1 GEMEENTEZAKEN Ruiling grond Uitbreidingsplan Haarlem-Noord Personalia TREKJES No. 827 Haar „groote" vacantie Goedkoope trein Examen hoofdakte VRAGENBUS UIT DEN OMTREK Hulppostkantoor Bennebroek AERDENHOUT-BENTVELD BLOEMENDAAL ALLE WERKDAGEN VAN 9-12 UUR EN VAN 1-4 UUR AVONDSPREEKUREN: MONDONDERZOEK KOSTELOOS DRIEHUIS HEEMSTEDE VELSEN IJMUIDEN STAATSVISSCHERSHAVEN- BEDRIJF IJMUIDEN Verhoogde omzet GYMNASTIEK Graal-turnnieuws 185 6.300.000.— De heer J. Th. Ruygrok, te Bloemendaal. heeft verzocht met de gemeente eene ruiling van grond te mogen aangaan, waarbii aan de ze gemeente, met de bestemming van openba ren weg, in eigendom zal worden overgedragen een gedeelte, groot pl.m. 51 vieik M., en de ge meente in eigendom zal afstaan een gedeelte groot pl.m. 33 vierk. M., van het perceel kad. Sectie D, no. 3255. Genoemde perceelen zijn gelegen aan de noordzijde van de De Haasstraat. De te rui len gedeelten zijn respectievelijk met donker gele kleur en donker roode kleur aangeduid op de voor uwe leden ter inzage gelegde teekening. B. en W. achten het gewenscht vorenom- schreven grondruiling aan te gaan, waardoor het mogelijk zal zijn om de verbreeding van de De Haasstraat over bijna de geheele lengte te doen plaats hebben. B. en W. deelen den Raad mede, dat het ge wenscht is gebleken, om de uitbreidingsplannen voor de gronden gelegen ten noorden van de Pleiadenstraat, Mercuriusstraat en Marsstraat, ten oosten van de Delft, ten zuiden en ten wes ten van den geprojecteerden weg van de Van Nesstraat af naar het punt waar de grens der gemeente Velsen de Jan Gijzen vaart snijdt, te herzien. De naar aanleiding van het vorenstaande ontworpen uitbreidingsplannen, hebben met de daarbij behoorende toelichtende beschrijvingen en de ontwerp-bebouwingsvoorschriften, gedu rende 4 weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaarschriften zijn daartegen niet ingeko men. B. en W. stellen voor genoemde ontwerp plannen vast te stellen. De wijziging omvat het noordelijk gedeelte van het gebied, gelegen tusschen den verkeers weg langs de Delft en den weg langs den zuid westkant van het sportpark aan de Jan Gijzen- vaart. Langs deze beide wegen is de bebouwing half open; voor het overige is deze gesloten. De te stichten huizen zijn gedacht als midden standswoningen en betere arbeiderswoningen. In deze wijk zijn geen secundaire verkeerswe gen ontworpen, doch zuivere woonstraten. In het zuiden is een terrein, bestemd voor school- bouw. De gronden, in de wijziging begrepen, zijn ge legen in en nabij het gebied, omsloten door Delftlaan, Orionweg, Planetenlaan en den Park weg langs de zuid-westzijde van het aan te leggen park langs de Jan Gijzenvaart. De Delft laan vormt een gedeelte van den aan te leggen verkeersweg Noord-Zuid in het Westen dei ge meente. De Orionweg vormt een gedeelte van den Oost-West loopenden verkeersweg, welke Bloemendaal met den Rijksstraatweg naar Amsterdam verbinden zal via Zaanenlaan, Zaa- nenstraat en de geprojecteerde brug ovc-r het Noorder Buiten Spaarne. Een wandelweg (verlengde van de Steenbok straat) doorsnijdt de bebouwing en verbindt den plantsoen-aanleg achter (Junoplantsoen) en rondom het „Huis te Zaanen" met het park aan de Jan Gijzenvaart. In de knik van dezen wandelweg, die het centrum van de woonwijk vormt, is een plein van bescheiden afmetingen geprojecteerd en ruimte voor een te bouwen kerk gereserveerd. De bebouwing is langs de verkeerswegen en den wandelweg meerendeels half open gepro jecteerd, aan de overige straten (zuivere woon straten), is gesloten bebouwing gedacht. De te stichten huizen zijn gedacht ais middenstands- huizen en z.g. burgerwoonhuizen. Mocht t. z. t. behoefte ontstaan aan een openbaar of ander grooter gebouw in deze om geving, zoo is het aangegeven gebouw op den hoek van de Planetenlaan en straat No. 26 hier voor geschikt te achten; het ter plaatse stich ten van een grooter gebouw moet evenwel niet als een eisch worden beschouwd. Bij de gehouden examens, uitgaande van de Alg. Ned. Modevakschool Vereeniging slaagden voor het diploma costumière de dames: A. A. v. Hesteren, J. P. Megens, W. J. de Jong, E. Hof stee, allen uit Haarlem, S. v. Beijeren uit Spaarndam en W. M. Einmahl uit Santpoort, leerlingen der mode-vakschool van H. de Braai, Kloppersingel 75. Verder slaagde voor hetzelfde diploma J. Schipper uit Santpoort, leerlinge der mode-vak- Eén strandstoel staat zoo'n beetje apart. Er zit 'n juffrouw in, die 'n boek leest. Op 'n badplaats let niemand op 'n eenzame juffrouw in 'n eenzame strandstoel. En nog minder als zoo'n juffrouw heel een voudige kleeren draagt, minstens vijf en veer tig jaar en niet mooi is. De lectuur schijnt haar niet te boeienze kijkt meer naar de kinderen, die ravotten op zandbergen en in kuilen. Ze glimlacht nu en danmaar 't heeft er veel van. of achter die glimlach soms iets bitters verscholen ligt. De juffrouw is onderwijzeres en geniet van haar welverdiende vacantie. Maar 't zou zeer vermoedelijk minder taktisch zijn, om dit luidop tegen haar te zeggen. Er zou bij 't woordje „geniet" allicht weer zoo'n pijnlijk lachje op haar gezicht komen. Toch heeft juffrouw Vermolen geen hekel aan haar beroepZe heeft het gekozen met volle overgave, in waarachtige liefde voor de jeugd.. Zelfs 'n groot offer heeft ze er voor gebracht. Dat is al lang geleden..1... ze was goed twin tig en nog vol mooie idealen. Er kwam iemand om haar handze hield van 'mmaar ze wees hem af. school van mevr. C. Broekhuizen, Molenstraat 19, Santpoort. De Nederlandsche Spoorwegen hebben blij kens een advertentie in dit nummer een goed- l'copen trein ingelegd van Den Haag, Leiden, Heemstede-A., Haarlem, Amsterdam en Zaan dam naar Stavoren (Gaasterland), Sneek (Zeil wedstrijden), Leeuwarden en Groningen op Zondag 12 Augustus. HAARLEM 3 Aug. Geëxamineerd 7 mnl. can- didaten. Geslaagd de heeren R. Marinus, Wor- merveer; R. A. Nottelman, Alkmaar; J. C van der Weyer, Ilpendam; A. J. Zwemmer, Haar lem; C. L. F. Slebos, Haarlem. Vr. 1; Wat is de kortste weg per auto van Venlo naar Tilburg? 2. Is het u ook nog bekend of er nog vertra ging is bü de pont te Nijmegen wegens den la gen waterstand? Antw. 1: Venlo, Horst, Station Helenaveen, Deume, Helmond, Geldrop, Eindhoven, Oir- schot, Miergestel, Tilburg, 92 K.M. 2. Dat is van zulke onzekere factoren afhan kelijk dat wij daarover geen oordeel kunnen vel len. Waarschijnlijk zal er echter geen vertraging meer zijn. Vr. 1; Wat is de mooiste weg per fiets van Velsen naar Hilversum? 2. Vandaar naar Vught? 3. Van Vught naar Venlo? 4. Vandaar naar Nijmegen? Hoeveel K.M.? Antw. 1; Velsen, langs Noordzeekanaal naar Amsterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, 'ó-Graveland, Hilversum. 53 K.M. 2. Hilversum, Maartensdijk, Utrecht, Houten, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Vught. 75 K.M. 3. Vught, St. Michielsgestel, Schijndel, Veghel, Gemert, Deurne, Station Helenaveen, Horst, Venlo. 85 K.M. 4. Venlo, Velden, Afferden, Gennep, De Plas- rnolen, Mook, Malden, Nijmegen, 62 K.M. Vr.: Kunt u mij opgeven voor een fietstocht van enkele weken door de Ardennen, met als uitgangspunt Vaals of Eisden? Antw.: Uw vraag is te vaag gesteld. Hoeveel dagen duren „enkele weken?" Wendt u tot een reisbureau. Vr. 1: Wa tis de mooiste wegOudeSchilds.d Vr. 1: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Oude Schild? 2. Wat is de mooiste weg per fiets? 3. Wat is de prijs van het overzetveer van Den Helder naar Texel? 4. Wat zijn de vertrektijden der boot op Z'ondag van Den Helder? Antw. 1: Haarlem, velsen, Beverwijk, Castri- cum, Egmond a. d. Hoef. Bergen, Schoorl, Schoorldam, langs Noord-Hollandsch Kanaal, Stolpenvlotbrug, Callantsoog, Den Helder, Oude Schild. 174 K.M. 2. Zie antw. op vraag I. 3. Enkele reis 75 cent voor de eerste klas en 50 cent voor de tweede klas. 4. Vertrektijden Zondag: 6.50, 9 00, 12.20, 18.30, 21.15. Vr. 1: Wat is de kortste Weg van Uithoorn naar Nijmegen en hoeveel K.M.? (per fiets). 2. En ook, wat de mooiste weg is, d.w.z. door de bosschen, en hoeveel K M.? Antw. 1: Uithoorn, Mijdrecht Wilnis, Breu- kelen, Maarsen, Utrecht (30 KM.), De Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Amerongen, Eist, Rhenen, De Grebbe, Opheusdensche veer, Op- heusden, Doodewaard, Slijk-Ewijk, Lent, Nij megen. 98 K.M. 2. Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nieuwersluis, Loenen, Oud-Loosdrecht, Hilversum, Soestdijk, N.Vi Dat is natuurlijk veel gauwer verteld dan ge- beurd. 't Was 'n lange strijd van veel moeilijke da gen en nachten...., en tenslotte bleef ze haar beroep trouw De kinderen van haar school begrepen niet, wat ze voor hen deeden ook de meeste ouders niet. En later, toen ze meer moest vechten tegen koppige karakters, tegen onwil en gestook, te gen onverstandig optreden van vaders en moe derstoen kwamen er oogenblikken van twijfel en moedeloosheiden dan dacht ze aan het geluk, dat ze voorbij liet gaan. Toch hield ze dapper vol en vond toch ook weer troost in het vele bemoedigende in haar beroep De jaren brachten veel leed. Al vroeg verloor ze haar oudershaar broer en zuster trouwden, vertrokken de een na den ander naar Indiëen ze kwam bij vreemden op 'n kamer Zoo moest ze haast alles met zichzelf uit vechtenwat dikwijls niet zoo gemakkelijk ging. Bij 't kijken naar de blije, stoeiende kinderen dacht juffrouw Vermolen aan andere jonge le vensdie haar zorgen niet meer konden be reiken.... en waaraan al haar werk vergeefsch was geweest. Ze dacht aan Annie de Maal, die met haar achtste jaar al schriften en potlooden wegstal, om ze te verkoopen voor snoepcenten kind van 'n dronkaard en 'n moeder, die haar gezin verwaarloosde. Haar zusje uit de hoogste klas was later gemengd getrouwd, weer geschei den en met 'n ander gaan leven. Ze dacht aan Greetje Schradens, die was op gegroeid in 'n gezin zonder godsdienst en die ze met o zoo'n bang hart van school had zien gaanaan tien, twaalf anderen dacht ze nog Dat had ze nou altijd in haar eenzame va- Soest, Oud-Leusden, Woudenberg, Renswoude, Ede, Arnhem, Elden, Eist, Nijmegen. 117 K.M. ongeveer. Vr.: Waarom zegt men van een week 8 da gen en van 2 weken 14 dagen; b.v. over 8 da gen vonnis of over 14 dagen vonnis, een week is toch geen 8 maar wel 7 dagen? Antw.: Dat is een volksuitdrukking, die ook in andere talen voorkomt. Vr.: Kunt u mij het maandblad opgeven voor ambtenaren bij Rijks- of Gemeentebetrekkin gen? Antw.: Het geschiktste blad lijkt ons „De be- trekkinggids", te verkrijgen: Vijzelstraat 3, Am sterdam. Vraag: Als iemand Belg is van nationaliteit en in Nederland woont, mag die ook zonder middelen van bestaan met zijn gezin in België gaan wonen? en waar kan hij zich melden? Antwoord Ja, hij mag gerust naar België terugkeeren en behoeft zich daarvoor tot nie mand te wenden. Misschien doet hij echter goed met zich bij den Belgischen consul aan te melden Vraag: Kunt u mij ook een middel opgeven om zwam onder den vloer te verwijderen? Antwoord: Het beste is den grond uitgraven en opvullen met schoon zand. Vraag 1: Heeft iemand, die ongeveer 3 jaar in dienstbetrekking is (tandtechniker) wettelijk recht op vacantie, wanneer dit bij indienst treding door den patroon mondeling is toege zegd? Vraag 2: Heeft een dergelijk iemand ook recht op een halven vrijen dag per week? Antwoord: 1 Ja; 2 Zonder nadere bijzonder heden omtrent den aard van de dienstbetrek king, kunnen wij u deze vraag niet beant woorden. Vraag: Hoe moet men jonge poesjes van vlooien ontdoen? Antwoord: Bij een drogist kunt u insecten poeder koopen, dat u voor dat doel kunt aan wenden. Vraag 1Wat is de mooiste en kortste weg per fiets van Assendelft naar Valkenburg, over Den Bosch en Eindhoven? Hoeveel K.M.? 2. Wat is de mooiste en kortste weg per fiets van Valkenburg naar Assendelft over Roer mond, Nijmegen, Arnhem? Hoeveel K.M.? 3. Zijn er nog Katholieke Jeugdherbergen voor Jongens in Den Bosch, Valkenburg en Nij megen? Hoeveel zijn de kosten? Wat is het adres? 4. Zijn de letters K. en F. van lichting 1935 er ingeloot, of zijn deze vrij -'an dienstplicht? Antw.: 1. Assendelft, Zaandam, Amsterdam, Loenen, Breukelen, Maarsen, Utrecht, Schalk wijk, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond, Sittard, Valkenburg. 259 K.M. 2. Valkenburg, Sittard, Roermond, Swalmen, Tegelen, Venlo, Afferden, Gennep, De Plasmo- len, Mook, Malden, Nijmegen, Eist, Elden, Arn hem, Ede, Renswoude, Scherpenzeel, Wouden berg, Nieuw Leusden, Oud Leusden, Soest, Soestdijk, langs nieuwen rijksweg, Baarn, Laren, Crailoo, Diemebrug, Amsterdam, Zaandam, Assendelft. 270 K.M. 3. In Nederland bestaan geen Katholieke Jeugdherbergen. 4. Wendt u cot de gemeente-secretarie van uw woonplaats, afd militaire zaken. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat het hulp kantoor te Bennebroek van Maandag 6 Augustus af voor het publiek zal zijn opengesteld van 9 12, 14—15.30 en 17.30—19. ZONDAG de H.H. Missen te half 8, 9 uur en half 11. Te half 8 Lof met Rozenhoedje. DINSDAG te half 8 ter eere van den H. An- tonius DONDERDAG te 8 uur trouwmis voor Jaco bus Joannes Hoeboer en Ca.herina Isabella Wilhelmina Pront. VRIJDAG te half 8 Lof met preek voor Duit- sche meisjes. ZATERDAG van 3—9 uur gelegenheid om te biechten, te half 8 Lof der Broederschap van O. L. Vrouw. In de week de H. Mis te 8 uur, de H. Com munie wordt uitgereikt óók om 7 uur en half 8. Personalia. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Handenarbeid: de heer A. M. Q Coenen, alhier. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: Vogel, Zijlweg 274, Haarlem, een dames- en kinderregenmantel; J. F. A. Kroner, Adr Stoopplein 21, Overveen, een col lier; Jansen Mollaan 1, Bloemendaal, een witte keeshond; J. Droog, Oostertuindorplaan 7, Haarlem, een 1 kg. ijzeren gewicht; den Boer, Hagestraat 41 Haarlem, een bruin dekzeil; J. P. van Dijk, Gedempte Oude Gracht 28 rd. Haarlem, een gouden schakelarmbandhorloge; W. van Leersum, Nassaulaan 10 rd. Haarlem, een deksel van gouden armbandhorloge en een gouden hangertje; en een witte vlag met blauwe streep; L. Jager, Bloemendaalscheweg 154 Overveen, een paar grijze dameshandschoe nen; Verdel. Vondelkade Aerdenhout, een vul penhouder; Wetering, Coornhertstraat 1 Haar lem, een Lipssleutel No. 4; Boom, Acacialaan 8, Bloemendaal, een armband van oude stuiver tjes; J. v. d. Bijl, President Steijnstraat 96 Haarlem, een damestasch met inhoud; J. M. Brugman, van Ewijckweg 2 Bloemendaal, een cantiesdan was er zooveel tijd om te dern kenen kwamen al die jaren terugMis schien was 't overdreven, om zich zoo bezorgd te maken over kinderen, aan wie ze alles had gegeven wat ze kon gevenMaar ze was eenmaal zooAls ze van een hunner weer hoorde of zag, dat ze de verkeerde weg was op gegaan, dan had juffrouw Vermolen daar ver driet vanen een groote angst kwam haar bekruipen met de zich telkens herhalende vraag, of ze niet méér had kunnen doen Ze had nooit zoo maar automatisch haar plicht gedaan, doch haar taak opgevat als een ver heven roepingdaar had ze toen dan ook dat moeilijke besluit voor genomen. 't Had allemaal anders kunnen zijn. Die jon geman was al jaren getrouwdhad 'n brave vrouw en lieve kinderen Ook zij had dagelijks veel kinderen om haar heenmaar op 'n gegeven oogenblik moest ze die los latendan gingen ze hun eigen leven in 'n eigen omgeving en ze kon weinig of niets voor hen doen En straks ging ze weer naar haar twee ka mersdaar hingen wat kiekjes en portret ten, die alle een eigen herinnering droegen t Waren geen klachten, deze overpeinzingen op dat stille plekje strandZe had haar geloof, haar godsdienst als steun en aanspo ringmaar ze verlangde zoo naar wat meer voldoening. al kon ze zelf niet precies zeg gen, toat er eigenlijk zou moeten veranderen om wat meer vreugde om haar heen te hebben. 'n Meisje van 'n jaar of vijftien liep gehaast voorbij en keek wat schichtig naar de strand stoelHeel even stond ze toen met 'n schok stilstaarde juffrouw Vermolen aan, die eveneens groote oogen opzette en meteen luidop Annie de Maal herkende. 't Meisje kreeg 'n kleur, knikte met "n zenuw achtig lachje en wilde vlug verder gaan. „Zoo'n haast, Annie?" bruine muts; Aarhuis, tent No. 200 aan Bloe- mendaalschestrand, een bril; aan den politie post Aerdenhout, een rijwielpomp; een boekje met aanteekeningen; aan het Bloemendaalsche strand politiepost, een gymnastiekschoentje; een huissleutel; een zakkam met zilveren rand; vier badschoenen; een zakspiegel; een tabaks pijp; aan het bureau van politie te Overveen een portemonnaie met inhoud; een belasting- merk 1933-1934; een Lipssleutel in étui; een sleutel; een roode strik met speld; een sigaret tenkoker een dameshoed; een kindertaschje; een slinger van auto een Avro-speldje en een aantal loten der N. V. Centraal, te 'sGraven- hage. Voetbalwedstrijd De voetbalclub Veteranen van Driehuis spelen a.s. Maandagavond op het bekende terrein bij het „Huis te Velzen" een wedstrijd tegen „Sparta" van IJmuiden. Personalia. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Handenarbeid: de heer C. C. Kop, alhier. Gemeenteraad. Er wordt een openbare ver gadering van den raad dezer gemeente gehou den Dinsdag 7 Augustus, des namiddags 7 uur. ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding rekeningen over 1933. 3. Jaarwedden der wethouders. 4. Wijziging der begrooting van de gemeente voor 1934. 5. Gesloten-verklaring van wegen en gedeel ten van wegen overeenkomstig de artikelen 8 en 47 van het Motor- en Rijwielreglement. 6. Aanvulling van de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren. 7. Intrekking van artikel 1 der Verordening in verband met de „Pensioenwet 1922, Staats blad no. 240". 8. Verhuur van een tuin met toebehooren aan de Wüstelaan te Santpoort. 9. Verkoop van grond. 10. Aangaan van gror.druilingen. 11. Verleenen van toestemming tot het bou wen van een neutrale kleuterschool op aan de gemeente toebehoorend terrein aan de Wüste laan te Santpoort. 12. Vaststelling van het over 1934 aan het bestuur der P. W. A. Cort van der Lindenschool te verleenen voorschot op de vergoeding, be doeld bij artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920. 13. Uitbreiding van het leerplan der Gemeen telijke Visscherijschool te IJmuiden met het onderwijs in radio-telefonie. 14. Vaststelling opnieuw van de verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Velsen. 15. Advies omtrent verlaging van de perso- neele belasting voor perceelen of gedeelten van perceelen. uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis enz. 16. Benoemingen. Belangrijke wedstrijden Evenals het vorig jaar organiseert de V.Z'.V. ook thans weer de kampioenschapwedstrijden van den kring Haar lem van de K.N.Z.B. Aan niet minder dan 4 wedstrijden is dezen keer de kampioenschaps- titel verbonden. Het zijn de nummers: 100 M. rugslag heeren. 100 M. rugslag dames. Onzeker kwam Annie naar de stoel, keek heel even schuw naar de richting vanwaar ze ge komen was en stamelde: „Juffrouw.... ik o, jahoe gaat 't met u? Ik heb niet veel tijd ziet u „Moet je naar huis? Hoe is 't er mee, Annie. en met je moederen je vader?" „Me moeder is doodik ben nog maar alleen met me vaderen dienou ja dat is nog 't zelfde'n beetje erger nog eigenlijk.... „Een beetje erger?" „Jazoo'n beetjemaar ik moet weg.." „Wat doe je zenuwachtig, kindhoe kom je hier zoo? En ben je hier alleen?" „Ja, juffrouwtenminsteme vader is hier ook haast elke dag.... die loopt met 'n harmonicaen dan ga ik ook zoo wel es mee „En leven jullie daar heelemaal van?" ,,'t Mot welen als je dan rekent, dat ie haast alles voor z'n eigen gebruiktD'r zijn ai es 'n paar meneeren bij ons thuis geweest en die hadden 't er over, dat ie hoe noemen ze dat dat ie uit de ouderlijke machten dan zou ik naar 'n gesticht motteof bij vreemde menschen „Zoozooen, Annie., hoe is 't met jou gesteld, kind?" 't Meisje keek haar even aanen zag weer de oogen van vroegerzacht, vol liefde en bezorgdheid. en ze sloeg de hare neer. „Weet je t nog, Annievan die potlooden en schriften enJa, ik had er niet ovtr wil len beginnenmaar nu je me niet durft aan te kijkenWeet je 't nog van de laat ste keerdat je zoo huildeen me zoo echt beloofde dat je nooitnooit meer „Ik mot weg. juffrouwwe gaan met 't treintje van zes uur weer naar huisen „En? Wat doe je gejaagd. Annieen wat zit je toch aan je bloes te frummelenwat heb je daar?" „Niksniks Over de maand Juli 1934 waren de uitkomsten van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui den als volgt: Treil en Zeevischzegen. 76) 10? stoom- en motortreilers f 213.983.44 (f 137 804.38) (162) 184 motorloggers 90.167.75 106 714.01) (500) 473 motorkustvisschers 45.456.24 46.502.63) 6) 21 open booten 184.97 45.25) 5) 3 Duitsche stoomtveilers 9.999.41 15186.43) 31) 51 Deensche motorkotters 27.740.02 23 507.03) (6) 1 Belgische motorkotter 245.83 2.601.91) 2) Zweedsche motorkotter 851.48) Drijfnet. 1) l stoomlogger 3.760.10 4.489.15) 2) 3 motorloggers 7.708.50 4 365 70) 1) Engelsche drifters 1.249.10) Consignatiezendingen 8.866.41 14 094.21) f408.112.67 (f357 611.28) Over de eerste zeven maanden van 1934 waren de bedrijfsuitkomsten: Treil- en Zeevischzegen. 223) 929 stoom- en motortreilers f2.003.983 65 (f 476.953 67) (1155) 1472 motorloggers 913.568.03 1.040.635 97) (5) stoomsnurrevaad 791.03) e) Stoomkustvisschers 2.87181) (2427) 2201 motorkustvisschers 172.190.43 199 744.84) 81) 203 open booten 1.818.61 1.029 81) 7) 20 Duitsche stoomtreilers 49.072.80 18.806 97) (2) Duitsche motorkotters 685.07) 1 Fransche stoomtreilers 4.619.05 1S3) 140 Deensche motorkotters 74.078.32 125 234.28) (19) 10 Belgische motorkotters 2.944.80 7.455.25) 3) Zweedsche motorkotter 1.434.73) Drijfnet 3) 2 stoomloggers 7.619.80 11260.15) (5) 9 motorloggers 11.924.— 11.886.50) 8) 37 Engelsche drifters 41.810.19 15.476.24) Beug 137) 137 stoombeugers 99.348.41 122 197.85) Consignatiezendingen 107.026.77 410.206.42) f 3.490.004.86 (f 2.445.770.59) Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1933. 200 M. schoolslag heeren, 1500 M. vrije slag heeren. Zaterdag 11 Augustus n.m. 3.30 uur beginnen de voorwedstrijden, terwijl de nationale wed strijden Zondag 12 dezer plaats vinden; uur van aanvang 2.30 n.m. Opgevischt De schipper van de motorbot- ter U.K. 71 welke heden alhier is binnengeko men, heeft ter hoogte van Egmond een redding boei opgevischt gemerkt R.IJ.IJ.C. „Gratitude". Het bestuur van de Graaltumclub „Hercu les" maakt bekend, dat Zondag 5 Aug. de nieu we clubvlag zal worden ingewijd, hetgeen met eenige plechtigheden gepaard zal gaan. Het programma is als volgt samengesteld: 's Morgens om 7 uur H. Mis in de kerk te Overveen tot intentie van leden en aspirant leden. Allen gaan in tumcostuum en zullen natuurlijk allemaal ter Communie gaan. De vlag zal op het altaar zijn. Na de H. Mis gaat men gezamenlijk naar de Maria-school, waar de vlagwijding door den weleerw. heer kapelaan Verhaar zal plaats heb ben in een locaal, welwillend afgestaan door de eerw. Zusters. Daarna gemeenschappelijk ontbijt. Het bestuur vertrouwt dat Zondag niemand zal ontbreken. Voor hen, die nog geen kennis maakten met deze club, deelt het bestuur nog mede. dat de oefenavonden zijn: Donderdagsavonds van 78 uur voor de meisjes van 816 jaar in de St. Aloysiusschool Zandvoorterpad, voor de dames van 8.15 tot 10 uur in de St. Antoniusschool, Zijlsingel. MEJ. C. SMIT, secr. Oost-Indiëstraat 38, Haarlem. .„lOKOBlf, r LUB 11 „Heb je me heelemaal niets meer te vertellen Annie?" 't Meisje begon te snikken,Had ik altijd maar bij u op school kunnen blijven, juffrouw... u was zoo goeden als u met me gepraat haddan was ik weer voor 'n heele poos klaaru wist zoo precies wat u tegen me zeggen moest en ik had niemand anders, die aardig tegen me wasen nou alleen met me vader is 't nog beroerder gewordenhij ran selt me als er geen eten isen In de verte klonken veel stemmen, die nader bij kwamenAnnie keek wild die kant uit en gaf 'n gil „Ik moeet weg..,, daar komme ze! O, God., nou is 'tnou is 'tte laat Ze holde wegen Juffrouw Vermolen zag 'n politieagent op 'n fiets aankomen met 'n hee le drom badgasten er achter Ze leunde doodsbleek tegen de kant van de strandstoel.... hoorde de tierende menigte langs zich gaan Lang bleef ze daar zitten.... toen ging ze naar de tram.... leek veel ouder dan toen ze gekomen was.... In de ochtendbladen stond al 'n uitvoerig re laas van de goede vangst van de strandpolitie, die de hand had weten te leggen op n omstreeks 16-jarige dievegge, die 'n gouden armband uit 'n badkoets had weggekaapt. Onder de kennissen en buren wist men al heel gauw, dat het Annie de Maal was, ook omdat de vader vrij uitvoerig in het geval betrokken werd. Nog dezelfde dag was deze spoorloos verdwenen en 'n paar weken later stond 't wel vast, dat hij in 't buitenland 'n goed heen komen had g.. .dit.... Er was veel belangstelling voor de rechts zaakde publieke tribune stond vol vroegere schoolkameraden van Annie de Maal'n pijnlijk verschijnsel, dat wel nooit verdwijnen zal Maar er waren er gelukkig ook, die medelijden Vrienden van de VincentiusvereerJging vergeet ook nu toch ons magazijn niet! Wij behoeven uw gaven niet te bewaren. Er zijn altijd gega digden. Wij geven en helpen zoo graag. Helpt u ons zooveel u kunt asjeblieft. Aan onze dankbaarheid behoeft u geen oogen blik te twijfelen. Algemeen Magazijn Nieuwe Groenmarkt 12 Tel. 11018 of 11078. „Gelooft u in voorteekenen, juffrouw Cre- lissen?" „Het hangt ervan af." „Nou, ik wel, hoor. Ach, als je de eenenzestig al gepasseerd ben. dan hebbie al veel meege maakt. Ik weet nog goed, toen ik nog in het Rozestruikieshoffie woonde, dat 's avonds tus schen 11 en 12 een hond driemaal drie keer hard blafte. Ik beefde tusschen de dekens en dacht: dat beteekent een dooie op het hoffie. En jawel, hoor, het koekeroetje van juffrouw Parara lag 's ochtends dood in z'n kooi." „Zoo, wat zeg je me daarvan. Dag juf „En in dat zelfde Rozestruikieshoffie echt waar, juffrouw, ik zeg in dat zelfde Rozestrui kieshoffie, kwam tegen de avond een zwarte lijster in het kozijn van juffrouw Scala zitten. U weet wel. die juffrouw die geen aardappelen verdragen kon. Ik zeg: Juffrouw Scala dat beteekent een dooie in de familie. En laat ze twee dagen later bericht krijgen dat de tweede vrouw van haar stiefbroer misschien heb u hem nog wel gekend. Hij kamde altijd de poe dels van dokter Pieters dat de tweede vrouw van haar stiefbroer, die kammer, op 85-jarige leeftijd was overleden." „Zoo, u maakt me bang. Maar nu moet ik toch echt naar mijn groente gaan kijken, an ders brandt ze aan. Dag juf...." „Nog effen hooren van die mees boven de deurpost. Dat was bij Aaltje van den Pastoor haar vader thuis. Toen Aaltjes moeder dat vo geltje zag nestelen boven de deurpost toen zegt ze: „Aal, meid, dat beteekent een bruiloft. En zoowaar als ik hier sta te praten, kwam Klaas Peultjes Aal die zelfde avond vragen en „En de bruiloft „Nou, ja, Klaas en Aal hadden 3 weken later luzie, maar dat kon die mees niet helpen. Aal was niet gemakkelijk. Als ik u vertel „Juffrouw Kippies, ik mot echt naar binnen. Ik ruik mijn rooie kool al Als de voorteekenen niet bedriegen, dan krijg ik deze week niets, want er is mij niets gestuurd en ik heb geen uitnoodiging gehad om wat te halen. Wat zou juffrouw Kippies daar van zeggen? Of liever wat zegt u, vrienden, daarvan' FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Uw testament is niet volledig, als de Stich ting „Het Sint-Bonifacius-Missiehuis te Hoorn" er niet in vermeld staat. met haar hadden en vurig hoopten, dat ze niet te zwaar gestraft zou worden. In de bank der verdachten zat 'n mager, ril lend stukje menschzoo vaa achteren gezien kon 't 'n kind van twaalf jaar zijnbijna niemand herkende in haar Annie de Maal. Het duurde niet zoo lang.... ze had bekend en de gouden armband was tusschen haar klee ren gevonden.... er viel dus niets meer uit te zoeken. Het requisitoir was ook kort.... en bracht 'n groote verrassing. De officier deelde mede, dat de vader uit de ouderlijke macht zou worden ontzet en dat de vroegere onderwijzeres van de verdachte zich bereid had verklaaru het meisje tot zich te nemen. Uitvoerige informaties hadden hem de zekerheid verschaft, dat verdachte's opvoeding in dat geval niets te wenschen zou overlaten. Hij vroeg daarom een voorwaardelijke veroor deeling. Er ging "n golf van blijdschap en ontroering door de publieke tribune.... De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak en Annie had haar vrijheid terug. In de hal stond juffrouw Vermolen te wach ten.... en voor ze er erg in had hing Annie, hullend van geluk, aan haar hals.... en begon haar wild-hartstochtelijk te zoenen In 'n oogwenk waren ze omringd door bijna de heele „bevolking" van de publieke tribune.... en juffrouw Vermolen zag tientallen bekende gezichten Ze gaven haar allemaal de hand, en feliciteerden Annie en zeiden om t hardst, dat ze 't prachtig en mooi en fijn vondenen of ze es mochten komen.... en of de juffrouw en Annie ook es bij hun kwamen't was 'n gepraat en gekwebbel van je welste. En juf frouw Vermolen lachte maar.... lachte maar.... Tot een der omstanders opeens „Leve juf frouw Vermolen" riep en ze allen in jubel-uit barsting „hoera" schreeuwden. Toen liep juffrouw Vermolen even wegen grabbelde in haar taschje naar d'r zakdoek. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13