Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper" j voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws Brutale brand stichting MAUSOLEUM TE TANNENBERG VOOR VON HINDENBURG Wat de tonq streelt UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN Een Nazi-pamflet OORLOGSSCHEPEN NAAR FOE TSJAU PIELAGE EICHHOLTZ TURKIJE BETREURT DEN BONDGENOOT FUNKE'S GESNEDEN ROGGEBROOD |iiiiiiiiniHmiriiininiii!niminmimnTniimiinmiiimnnmiiniiiiniiiiii!iiiiminiiiiiiiiiminiiiiiiiiii[iii^ ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 Voor lijfsbehoud der H.O.V. Een openluchtconcert op het H.F.C.-terrein HAARLEM—BLOEMENDAAL— SANTPOORT Brockway mag één rit per half uur in elke richting rijden LUXOR-THEATER Nachtvlucht PALACE-BIOSCOOP V oorprogramma REMBRANDT-THEATER Hoera ik ben een zwerver GEMEENTERAAD Personalia De toestand van Dr. von Rintelen Von Papen te Neudeck AMSTERDAM Tijdens N.S.B.-vergadering in hetzelfde perceel zes bed den in brand gestoken Vuur snel bedwongen Koningin Elisabeth naar Napels Dr. Rintelen zou op bevel van Schuschnigg neerge schoten zijn Britsche torpedojager en Ameri- kaansche kanonneerboot onderweg MILITAIRE BELANGEN- VEREENIGINGEN Wijziging in Indië Kaas was altijd onze specialiteit en is het ook nu nog Zijlstraat 18 - Telefoon 11078 VRAAG UW BAKKER CROOTE HOUTSTRAAT 118, TEL 13151 ROYAL PUFF (fijner dan'ncracker) per half ponds pak 37 ct. PROF. DR. F. J. FERON Benoemd tot president van het Groot-Seminarie te Roermond FREIHERR VON LANGEN OVERLEDEN Ruiter van internationale bekendheid VOEDSELTEKORT VERWACHT Finland huldigt de nagedachtenis van den aanvoerder in den Vrijheidsoorlogder Finnen Nederl. deelneming ONGELUK MET GESTOLEN AUTO VROUW DOODGEVALLEN Uitvoer van mais uit Zuid-Afrika Aardappelziekte Nieuw wereldrecord van Jack Medica Lijk opgehaald siiiilliiiiiiillllliiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiniiiiiimiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiijiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiirë De voorzitter van de H. O. V. mr. A. Beets deelde ons mee, dat de quaestie met den Nea. Toonkunstenaarsbond tot tevredenheid van den bond en de H. O. V. is geregeld. De heer Olman, die namens den Toonkun stenaarsbond de onderhandelingen heeft ge voerd, heeft toegezegd de boycot te zullen in trekken. Zooals we reeds uitvoerig berichtten betrof het hier een sommatie van den Ned. Toon kunstenaarsbond, om het salaris der musici zon der de 5 pet. korting volledig te betalen over het tijdvak 1—14 Juli. Om de kas der H. O. V. te stijven is het be stuurslid Luyken, die evenals de heer de Krouw voorioopig in het bestuur is opgenomen, met het voorstel gekomen, om evenals dit in Amsterdam is geschied, in Haarlem een open luchtconcert te geven. Allereerst is toen naar een terrein uitgeke ken. Tenslotte werd het H. F. C.-terrein aan de Spanjaardslaan welwillend beschikbaar ge steld. Het concert is vastgesteld op Woensdag 5 September, des avonds om 8 uur. Daar het H. O. V.-orkest te klein is, heeft de heer Luyken zich in verbinding gesteld met de V. A. R. A., met het gevolg dat het V. A. R. A.- orkest zijn medewerking zal verleenen. Het concert zal door de V. A. R. A. worden uitge zonden. Tot alle zangvereenigingen is een uitnoodi- ging gericht. De volgende koren hebben naar aanleiding hiervan hun medewerking toege zegd: De Stem des Volks, directeur Antoon Kre- lage; Doopsgezind Zangkoor, directeur Jac. Zwaan: Door Zang Vriendschap, directeur F. Pijlman: Haarlems Luistervinken Koor, direc teur Willem Hespe; Haarlems Zanggenot, di recteur L. Keereweer; Johez, directeur J. Schef- fer; Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", directeur Frits Schuurman; Kunst na Arbeid, directeur A. Bak; Polyhymnia, directeur Wil lem Hespe; Proza en Poëzie, directeur Jan Boo- da; Scnotens Chr. Gemengd Koor, directeur Jac. Zwaan. Het geheel zal worden uitgevoerd onder lei ding van Frits Schuurman. Het programma luidt; 1. Ouverture Egmont, L. v. Beethoven, or kest; 2. Koor XIII: „Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes" uit ,,Die Schöpfung", Jos. Haydn, gem. koor en orkest; 3. Hallelujah-koor uit „Der Messias", G. F. Handel, gem. koor en orkest; 4. Ouverture Der Freischütz, C. M. von Weber, orkest; 5. Einzug der Gaste auf Wartburg uit „Tannhauser", R. Wagner, orkest; 6. Soldaten- koor uit „Faust", Ch. Gounod, mannenkoor en orkest; 7. Landerkennung, Edv. Grieg, man nenkoor en orkest; 8. Ons Hollandsch, B. Zweers, mannenkoor en orkest; 9. Ouverture „1812", P. Tschaikowsky, orkest. Het bestuur der H. O. V. heeft zich voor de beste geluidsoverkomst in verbinding gesteld met professor P. Fokker. Oorspronkelijk zou het orkest op de tribune worden geplaatst. Het dak is hiervoor echter te kort, daarom zal het nu voor de tribune zijn plaats krijgen, terwijl het de bedoeling is, dat op zekere hoogte boven de tribune een xeil wordt gespannen, waardoor het orkest-geluid zoo goed mogelijk tot zijn recht zal komen. Voor de zangver eenigingen bestond hiervoor geen probleem. Voor de generale repetitie en de verlichting is ook ae grootst mogelijke medewerking toe gezegd, om deze zoo goed en goedkoop mogelijk gereed te krijgen. De burgemeester, de heer Maarschalk, heeft zich bereid verklaard als voorzitter van net comité van aanbeveling zitting te nemen. Voor dit comité zijn voorts een 30-tal heeren uit de stad aangezocht. De programma's, die in diverse kleuren wor den uitgevoerd, zullen tevens dienen als toe gangsbewijs. Er zullen een 4000-tal onoverdekte zitplaatsen, 400 overdekte en 5000 staanplaat sen zijn. Dit getal kan nog worden opgevoerd, indien noodig. De leden van de medewerkende zangvereeni gingen hebben zich belast met den voorverkoop der plaatsbewijzen. Ofschoon het H. O. V. orkest in September niet in H. O. V. verband is, hebben de leden zich uit den aard der zaak bereid verklaard, om aan de generale repetitie en de uitvoering hun medewerking te verleenen. Bij K. B. is beschikt op het beroep van de N. V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland voor zoover daarbij aan de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Mij., te Heemstede vergunning is verleend tot het uitoefenen van een autobusdienst van Haarlem over Bloemendaal naar Santpoort en terug. Met handhaving van het bestreden besluit, voor het overige, is een der voorwaarden zoo danig gewijzigd, dat de dienstregeling niet meer dan één rit per half uur in elke rich ting mag inhouden. De film „Nachtvlucht", die deze week in het Luxor-Theater draait, is een zeer fraai pro duct van de Metro-Goldwyn-Mayer. Het hoofd thema moge wat gezocht zijn, de strak gehou den uitwerking er van geeft een geweldige spanning, die bijna beklemmend op de toe schouwers werkt, en volop bevredigt. De schit terende opnamen van de vlucht over het on herbergzame Andesgebergte, in stormjachten en over een kokende oceaan, afgewisseld door vre dige huiselijke tafereeltjes, is er op berekend den moed van de dappere vliegtuigbestuurders met een aureool van bewondering en eerbied te omgeven. De held van het verhaal, dat ont leend is aan het boek van Saint Exupéry, is Rivière, de directeur van een luchtvaartmaat schappij, prachtig gespeeld door John Barrymore. Door zijn vasthoudendheid bewerkte hij de in stelling van nachtvluchten en zette deze door toen zij door de groote moeilijkheden 'dreigden te mislukken. Dat hij daarbij op bijna on- menschelijke, althans onmenschkundige, wijze door het opleggen van boeten voor kleine tekort komingen den bestuurders en mecaniciens een ijzeren discipline inprent, moge onbegrijpelijk schijnen, het past in den opzet van de film en geeft er een krachtig relief aan. Door den nacht naderen de vliegtuigen. Men leeft met de bemanning en met het personeel in de luchthaven de moeilijkheden mede en men komt onder den indruk der gevaren alsof men ze zelf beleeft. Eén vliegtuig is te laat. Het toestel uit Pategonië, bestuurd door Fabian, is door den storm afgedreven. Geheel de angst van de bemanning maakt men mede tot aan de laatste oogenblikken toe. De vlieger veronge lukt. Intusschen wacht zijn vrouw met het eten. Zij wordt ongerust en gaat op het kan toor der Maatschappij informeeren. Een scène, die herinnert aan Kniertje in „Op Hoop van Zegen", alhoewel niet zoo sterk gespeeld als door mevrouw Esther de Boer. Mooi van regie is hier hoe men het ongeluk meeleeft op het kantoor der maatschappij, in de kamer van den directeur, in de woning van Fabian en tegelijkertijd in het vliegtuig zelf. Een andere vlieger vertrekt. Omdat het zijn plicht is. Het is een film, die gedurende meer dan een uur met groote aandacht gevolgd wordt. Als bijprogramma heeft Luxor een inte ressante sportopname van rugby-spel en eeni- ge comedies. Van de hoofdfilm „Vader Adam" hebben we gisteren al uitvoerig verteld, en ook 's avonds was deze film nog altijd even amusant en even geestig, zoodat we niet anders kunnen doen, can haar nogmaals met warmte aanbevelen. Het voorprogramma gaf ons in het nieuws o.a. een toespraak van den Koning van Enge land, ter gelegenheid van de opening van den Mersey-tunnel te Liverpool. Een Max Fleischer teekenfilm: „The sailor" sloot het filmische gedeelte van het voorpro gramma. Op het tooneel Kanui en Lola, die ons op Hawaiian muziek onthaalden, waarbij vooral de vingervaardigheid van Kanui opviel, die dan cok luide bijvalsbetuigingen aan het publiek ont lokte. Al Joson kent iedereen, tenminste er be staat alle aanleiding voor om dat te veronder stellen, want hoewel men geruimen tijd niets meer van hem gehoord heeft, ligt ongetwij feld het succes van vroeger, toen hij filmen lang om zijn Mammie liep te gillen, nog diep in ieders geheugen gegrift. In deze film is hij een zwerver, maar een bijzonder soort, die heel erg dik met den bur gemeester van New-York bevriend is. ,'t Klinkt voor ons begrip misschien en beetje vreemd oat een burgemeester met zoo'n gewonen zwer ver op goeden voet staat, maar in Amerika is 2ooiets heel gewoon. Behoudens dat, is deze zwerver echter bovendien nog zoo iets als een zwerver-vanger, want hij fluit maar even en al wat het Park aan zwervers herbergt komt bij hem een visite afleggen. Alleen wanneer de koning der zwervers een damestaschje ge vonden heeft met een 1000 dollar billet er in, komen de zwervers zonder geroepen te zijn en probeeren van hem het geld af te troggelen. Als het zoo ver is, begint de eigenlijke film, want het taschje behoort aan het meisje des burgemeesters, welke laatste maar niet wil ge- iooven, dat het lieve wicht die schat verloren heeft en haar uit wantrouwen de huur opzegt, of, zooals wij dat zouden noemen, den bons geeft. Het schaap lijdt smartelijk om dat ver lies, springt in den snellen vloed, waaruit zij door den zwerverskoning gered wordt. Zij blijkt haar geheugen kwijt te zijn en in dien abnor- maien toestand wordt zij stapelgek op haar zwerversredder. Deze krijgt een baantje van den burgemeester om het voorwerp zijner lief de te voeden en te verzorgen, doch als later uitkomt dat het meisje van den burgemeester en van den zwerver hetzelfde is, krijgt het meisje bij het zien van haar oorspronkelijke liefde het geheugen weer terug en kent dan natuur lijk weer niet haar pas verworven schat, die met een gebroken hart en zonder te zingen afdruipt. Fox Journaal geeft verder als eerste opna me de begrafenis van dr. Dollfuss, terwijl Po lygoon met binnenlandsche gebeurtenissen komt. Verder nog een teekenfilm en een vliegfilm van Berlijn naar Rome, beide het bekijken ten volle waard en op het tooneel het bekende marionettentheater The Rulyans, dat reeds ge- ruimen tijd geleden in ditzelfde theater een daverend succes oogstte. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 8 Augustus 1934, des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten, des avonds te 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw lid J. de Kadt; 2. Mededeeüngen en ingekomen stuk ken (liggen ter inzage); 3. Ruiling grond: a. De Haasstraat; b. Frederikspark. 4. Verkoop grond: a. Burgemeester Sandbergstraat (Gebr. De Vries); b. Marsstraat (R. Mulder); c. Pla- dellastraat (v. d. Laan en De Vries); 5. Aan koop grond Tuinlaantje. 6. Wijziging 8 en 9 Uitbreidingsplan Noord; 7. Wijziging no. 15 vervangende wijziging no. 1 van het uitbrei dingsplan. Noord. 8. Motie-Meijers inzake ver haal van steun verleend krachtens crisissteun regeling met prae-advies Burgemeester en Wethouders. 9. Motie-Peper inzake handeldrij ven door ondersteunden. Geslaagd is te Utrecht voor het examen Engelsch L. O., mej. V. J. Duvosel, alhier. De heer J. W. Middelink, alhier, is geslaagd voor de examens in de Engelsche Handelscor respondentie en Nederlandsch van de Vereeni- ging van Leeraren en Mercurius. WEENEN, 3 Aug. (D.N.B.) In den toestand van dr. von Rintelen is een verslechtering in getreden. Dr. von Rintelen is aan de linker zijde volkomen verlamd. NEUDECK, 3 Aug. (D.N.B.) Vice-kanselier von Papen heeft vandaag eenigen tijd bij het stoffelijk overschot van den overleden Rijks president vertoefd. Bij zijn vertrek uit Neudeck had von Papen een onderhoud met eenige hem Dekende dag bladvertegenwoordigers. Maandag a.s. te 12 uur wordt de rouwzitting van den Rijksdag, waar Hitier het woord zal voeren, per radio uitgezonden. De uitzending wordt des avonds te 20 uur herhaald. Dinsdag 7 Augustus te 11 uur wordt de plech tigheid bij het Tannenbergmonument uitgezon den met herhaling te 20 uur. Mussolini heeft het volgende telegram doen toekomen aan rijkskanselier Hitier: „Het overlijden van rijkspresident von Hin denburg heeft een smartelijken weerklank ge vonden in het Italiaansche volk, dat steeds een diepe bewondering heeft gehad voor zijn groot heid als soldaat en staatsman. Ik verzoek Uwe Excellentie namens de fascistische regeering en mijzelf de betuigingen mijner deelneming te willen aanvaarden." Een geheimzinnig geval van brandstichting heeft zich Vrijdag avond voorgedaan in het perceel Ceintuurbaan 286 tegenover de Fer dinand Bolstraat, waarin o.m. een vergaderlokaal van de N. S. B. is gevestigd. In het bewuste pand is beneden een café gevestigd, dat op de eerste verdieping 'n dubbel lokaal als vergaderzaal aan de N. S. B. heeft verhuurd. Op de tweede en derde verdieping zijn kamers voor pensiongasten. Vrijdagavond werd in de vergaderzaal een bijeenkomst van N. S. B.-ers gehouden Om streeks kwart vóór elf, toen de vergadering bijna was afgeloopen, bemerkte de kellner van het café, die consumpties had rondgebracht, dat van de bovenverdiepingen een sterke brand lucht neerdaalde. De kellner maakte alarm en waarschuwde op straat een agent, die onmid dellijk de vergadering ontbond en het huis deed ontruimen. De brandweer werd telefonisch gewaarschuwd en rukte van de Honthorststraat en Achter gracht uit onder bevel van brandmeester Hoeymans. Op de bovenverdiepingen stond een dichte rook, zoodat men van de rookmaskers gebruik moest maken. Twee stralen werden uit gelegd: een langs het trappenhuis en een bui tenom via de magyrusladder. Het bleek dat een zestal bedden op de tweede en derde verdieping in brand stond. Het vuur had zich reeds aan gordijnen en vloerbedek king medegedeeld, maar kon geluk kig nog vrij snel bedwongen wor den. Na de eerste blussching werden de smeu lende dekens en matrassen uiteen gehaald en naar buiten geworpen, waar zich spoedig een walmende massa vormde, die gestadig nat moest worden gehouden. Een paar half ver brande dekens bleven als een vreemdsoortige guirlande aan den steundraad van het tramnet hangen. Omstreeks twaalf uur kon het brand weermateriaal geleidelijk inrukken. De politie van het bureau Pieter Aertszstraat stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in naar de toenracht van het gebeurde. Er bestond geen twijfel of hier was brandstichting in het spel geweest. De publieke belangstelling was buitengewoon groot. De politie had uitgebreide maatregelen getroffen, om belemmering van het verkeer te voorkomen. Op 31 Juli heeft de Ritencongregatie de z.g. antipreparatoire vergadering gehouden, waarin gediscussieerd is over de heldhaftige deugden van de Dienares Gods Victoire Therèse Couderc medestichtster van de Congregatie der Zusters van O. L. Vrouw van het Cenakel. Bij besluit van de „Propaganda Fide" zijn benoemd tot voorzitter van het Liefdewerk voor de Voortplanting des Geloofs in de Apostolische Delegatie Zuid-Afrika de zeereerw. John O'Rourke van het Ap. Vicariaat van Kaap de Goede Hoop, en tot voorzitter van hetzelfde liefdewerk in Bolivia de zeereerw. pater Luis Jurado O. F. M. NAPELS, 3 Aug. (Reuter.) De Koningin- Moeder van België zal, naar gemeld wordt, hier midden Augustus aankomen en blijven tot de blijde gebeurtenis in het gezin van het Italiaan sche Kroonprinselijk Paar heeft plaats gehad. De Prinses van Piemont, die morgen 28 jaar oud wordt, verwacht de blijde gebeurtenis tegen het einde van de volgende maand. De Ko ningin-Moeder zal verblijf houden in de villa Rosebery. Het Kroonprinselijk Paar is in 1930 in het huwelijk getreden en dit zal hun eerste kindje worden. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer WEENEN, 3 Aug. (Reuter) De buitenlandsche dagbladcorrespondenten vonden heden een merkwaardig pamflet in hun brievenbus. De terroristische Bondskanselier Dollfuss, heet het daarin, vond den dood dien ieder fat soenlijk mensch hem toewenschte. Menschen, die hun positie bouwen op onderdrukking, ster ven niet op een hoogen leeftijd. Dollfuss moet dat geweten hebben, daar hij zich buiten wet en rechtvaardigheid plaatste. Na Planetta en Holzweber als helden ver heerlijkt te hebben, spoort het pamflet de Oos- tenrijksche Nazi's aan om den Italiaanschen invoer te boycotten en de boycott der Oosten- rjjksehe staatsmonopolies vol te houden. Sensationeel wordt het pamflet, waar het zegt, dat dr. Rintelen geen poging tot zelfmoord deed, maar op bevel van Schuschnigg door de katholieke stormscharen van achteren werd neergeschoten. SHANGHAI, 3 Aug. (Reuter) Een Engelsche torpedojager heeft instructie gekregen zich on middellijk naar Foetsjau te begeven, ter be scherming van de Engelsche onderdanen, in verband met het dreigende oprukken van com munistische troepen in de richting der stad De Amerikaansche kanonneerboot „Sacra mento" is eveneens naar Foetsjau vertrokken. BANDOENG, 3 Aug. (Aneta). Naar het „A. I. D. De Preangerbode" meldt, bracht de Règeering een wijziging in den bestaanden leidraad voor vereenigngen van militairen bij de landmacht. Voortaan zal alleen aan belangen-vereenigin- gen op godsdienstigen grondslag vergund zijn zich te laten bijstaan door (geestelijke) advi seurs voor het geven van raadgeving en steun. De aanstelling dezer adviseurs moet door den legercommandant worden goedgekeurd. Andere organisaties moeten volstaan met een beschermheer of een administratieve hulp, welke ook aan eerstgenoemde vereenigingen zal worden toegestaan. In normale gevallen worden dames, en in bet algemeen niet-leden niet meer tot vergaderingen toegelaten. Wij hebben een mooie vette Edammer kaas, die wij verkoopen per stuk voor 68 cent Beslist een koopje N.B. Dat wij lekkere ouderwetsche ham verkoopen weet U toch? HYGIËNISCH verpakt BLIJFT VERSCH Naar wij vernemen is door den Bisschop van Roermond tot president van het Groot-Semi narie te Roermond benoemd de zeereerwaarde hooggeleerde heer dr. F. J. Féron, thans pro fessor aan genoemd Seminarie, in de plaats van Mgr. dr. G. Bauduin, wien op zijn verzoek eer vol ontslag is verleend. De bekende ruiter Freiherr von Langen, die bij de Military te Doeberitz bij een val met zijn paard Irene ernstig werd gewond, is Don derdagavond in het St. Jozef Ziekenhuis te Potsdam aan de gevolgen zijner verwondingen overleden. Een bijzondere tragische omstandig heid is, dat het ongeluk juist op den 46sten verjaardag van den ruiter gebeurde. Zijn grootste succes heeft Freiherr von Lan gen geboekt op de Olympische Spelen te Am sterdam, waar hij op „Draufgaenger" de dressuurproef heeft gewonnen. KOEPANG, 3 Aug. (Aneta). In de maand September wordt in Manggarai een tekort aan voedsel verwacht. Voor Oost-Soemba denkt men dat in de maand October een voedseltekort zal voorkomen De Resident vroeg gelden aan voor den aankoop van drie duizend picol rijst; deze gelden zullen worden verstrekt. Het departement van binnenlandsch bestuur merkt op, dat in genoemde streken ook buiten den malaisetijd voedselschaarschte voorkomt. BERLIJN, 3 Aug. (Reuter) De Ber- Iijnsche correspondent van Reuter verneemt, dat de Duitsche regeering voornemens is een mausoleum op te richten voor het stoffelijk over schot van Rijkspresident Von Hin denburg op het voormalig slagveld van Tannenberg. Dit mausoleum zou dan niet alleen een gedenkteeken voor Hindenburg zijn, doch het zou tevens een nieu wen band vormen tusschen Oost- Pruisen en het overige Duitschland. De regeering zal echter eerst tot de oprichting van dit mausoleum over gaan, als zij de toestemming van de familie Hindenburg heeft. In Neudeck, meldt D.N.B., zijn Vrijdagmor gen de besprekingen begonnen voor de voor bereiding der overbrenging van het stoffelijk overschot naar het Tannenberg-gedenkceeken. Vermoedelijk zal de gestorven Generaal Veld maarschalk in den nacht van Maandag op Dinsdag naar het gedenkteeken van Tannenberg overgebracht worden. Tegen middernacht zal de rouwstoet onder militaire begeleiding en met fakkellicht slot Neudeck verlaten. In den vroegen morgen van Dinsdag wo.:dt dan het Tannenberg-gedenk- teeken bij Hohenstein bereikt. Het stoffelijk overschot van President von Hindenburg zal daar op den zoogenaamden veldheerentoren worden opgebaard. Het verkeer in Frysbart is op het oogenblik vry druk. Velen dergenen die met huize Neudeck betrek kingen onderhielden of er gewerkt hebben, komen thans afscheid nemen. De bekende Berlijnsche beeldhouwer prof. Jo seph Thorak heeft gisterenavond het dooden- masker van Von Hindenburg genomen. De Rijksbisschop heeft bepaald dat Zondag 5 Augustus in alle Evangelische kerken van Duitschland een plechtige rouwdienst gehouden zal worden voor den overleden President. In verband met het overlijden van Rijkspre sident von Hindenburg heeft de Braziliaansche regeenng met ingang van heden 3 dagen offi- cieelen rouw bevolen. Ook de bladen brengen uitvoerige artikelen, aan den overledene ge wijd. De president richtte een telegram aan Hitier, waarin hij zegt met oprecht leedwezen kennis genomen te hebben van den dood van Von Hindenburg, wiens lang leven geheel gewijd was aan zijn land: iets waarvoor hij de liefde zijner landgenooten en de achting der geheele wereld verwierf. Aan het Duitsche Volk mijn deelneming bij dit groote verlies. In den loop van den dag hebben gisteren in de registers van rouwbeklag aan het Duit sche Gezantschap te Den Haag onder meer hun bandteekening geplaatst de Vice-President van den Raad van State, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, Staatsraad Muller Massis, oud-coinman- dant van het Veldleger en de tegenwoordige commandant van het Veldleger, jhr. W. Röell. De Groot-Officier van het Huis van H. M. de Koningin, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare heeft gisteren in opdracht van Hare Majesteit een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij den Duitschen Gezant, in verband met het overlijden van den Rijkspresident von Hinden burg. De in Ned. Indië gevestigde Duitschers, meldt Aneta, toonen allerwegen deelneming in het verscheiden van Rijkspresident von Hinden burg. Overal werd van Duitsche zijde halfstok gevlagd. Op 7 Augustus zal een rouwdienst plaats hebben in de Willemskerk te Batavia. Reuter verneemt uit Istamboel: Het bericht van het overlijden van Von Hindenburg werd hier met diepe droefheid ontvangen, temeer, daar de vroegere veldmaarschalk van den bondgenoot in den oorlog hoog werd vereerd. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vlagt halfstok, terwijl ook talrijke huizen half stok vlaggen. In de ochtendbladen worden lange beschouwingen gewijd aan den overledene; sommige bladen verschijnen zelfs met rouw rand. Alle bladen brengen foto's uit het leven van Von Hindenburg. Bij het overlijden van President Von Hinden burg hebben de Finsche Minister van Oorlog, Oksala, en de opperbevelhebber van het leger, generaal Oestermann, een hartelijk condoléan ce-telegram aan Rijksweerminister von Blom berg gezonden. Zij memoreeren daarin, dat 'n belangrijk deel der officieren van het Finsche leger onder het opperbevel van Von Hinden burg heeft gestreden. Ook de Finsche ochtendbladen wijden zeer waardeerende artikelen aan den grijzen veld maarschalk. Met Hindenburg wordt een stuk Duitsche Geschiedenis begraven. „Uusi Suomi" en „Helsingin Sanomat" danken Hindenburg voor hetgeen hij, als legeraanvoerder, voor Fin land in den Vrijheidsoorlog der Finnen, gedaan heeft. Omtrent het auto-ongeluk dat, zooals gemeld, Donderdag in Eerbeek is gebeurd en waarbij twee personen ernstig werden gewond, verne men wij nader, dat de slachtoffers zijn W. Lib ber en Fr. Pril, beiden uit Enschede, waar zij den wagen hadden ontvreemd. Hun is 'n voor ioopig verhoor afgenomen. Bij onderzoek bleek, dat de remmeii niet in orde waren en tevens, dat zij nog slechts twee liter benzine in voor raad hadden, zoodat zij de reis spoedig zouden hebben moeten onderbreken. De auto is thans vrijgegeven. De bestuurder L. is er het ergst aan toe; hij heeft ernstige inwendige kneuzingen opgeloo- pen. Donderdagavond is de bejaarde juffrouw Beute te Banneperveen van een wagen geval len, doordat het paard op hol sloeg. De vrouw bekwam zoodanige verwondingen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Het Departement van Landbouw van de Unie van Zuid-Afrika te Pretoria bericht, dat er geen gronden bestaan voor de geruchten, dat de ex port van maïs uit de Unie van Zuid-Afrika ver boden zal worden. Het ligt ook niet in de be doeling een dergelijke regeling te treffen. Het surplus, voor den export bestemd, wordt op 6.000.000 zakken van 200 pond berekend. In het etmaal van 's avonds I Augustus tot 's avonds 2 Augustus is in Friesland de weers gesteldheid gunstig geweest, voor het optreden van aardappelziekte, behoudens iets te geringe bewolking. Jack Medica, die momenteel de snelste lange afstandzwemmer van Amerika is, heeft weder om een nieuw wereldrecord gevestigd. In Ho- noloeloe maakte hij op de 400 M. vrije slag den fantastischen tijd van 4 min. 40.6 sec. Het oude record stond met 4 min. 46.4 sec. op naam van den jongen Japanner Makino. Uit het water aan de Haringkade te Sche- veningen is Donderdagavond opgehaald het lijk van een onbekenden man, naar schatting oud 50 of 55 jaren. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding. Het hoofd was gedeelte lijk van den romp gescheiden, vermoedelijk door een schroef van een boot. Aan den lin kerringvinger bevond zich een gouden dames ringetje. Het lijk is overgebracht naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats. De commissaris var politie der ^fdeeling C. te 's Gravenhage verzoekt bekend te worden gemaakt met de indentiteit van dit lijk. Nader wordt gemeld, dat het lijk is gebleken te zijn dat van den 60-jarigen G. V., wonende in de Kerklaan te Scheveningen. De man was ongehuwd en is 31 Juli j.l. het laatst gezien, yan misdrijf is niets gebleken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4