Engeland en Centraal-Europa GEEN DIRECT BELANG ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 w* Public Enemy Number 1 De lustrumfeesten van T.Y.B.B. „Het nationaal-socialisme, eerst gewantrouwd, is thans voor de Engelschen een voor werp van verachting" Het Westertoren-toumooi TENNIS Tennistournament „Jatiloo" WIELRENNEN Wielerbaan Halfweg VOETBAL Interessant voetbaltournooi T roost-tournooi ATHLETIEK DE TWEEDE R.K. ATHLETIEK- DAG VAN „HOLLAND" Alle nationale kampioenen onder de inschrijvers Wie wint de 10 X 100 M. estafette? Nieuwe records? 'AAN HET LIJNTJE Een fotografische scherts van de kabeltouwenwaarmee de pas aangekomen „Christiaan Huygensgemeerd ligt. DE GESCHIEDENIS VAN DEN PRINS HENDRIKBEKER „Haarlem" tien maal achtereen winnares ZWEMMEN Zwemfeest bij H. P. C. DAMMEN Causerie Jack de Haas WATERPOLO NereusH. V. G. B. 61 (gestaakt) DUIVENSPORT „De Luchtgids" P. V. H. A. K. UIT DEN OMTREK Droevig BENNEBROEK VELSEN Gemeenterekening 1933 OOGST DOOR HAGELSCHADE VERNIELD ZANDVOORT i (Van onzen correspondent te Londen) Engeland heeft bij de gebeurtenissen in Oos tenrijk geen direct belang. Het heeft er zelfs niet, in denzelfden zin als Frankrijk, indirect belang bij. Doch wel in een geheel anderen zin. Het Duitsch-Oostenrijksche probleem is geen lokaal, doch een Europeesch vraagstuk. Werd zijn oplossing geforceerd, dan zou een gewel dige crisis, zoo niet een oorlog, het gevolg hier van zijn. In die crisis of in dien ooi log zou Groot-Brittannië onmogelijk de rol van een „neutrale" kunnen blijven vervullen. Bovendien is het een onderteekenaar van de verdragen van Versailles en St. Germain. Vel zijn er weinigen, die thans niet erkennen, dat. hoewel van de bestendiging der vanzelf uiteen vallende Donau-Monarchie geen sprake kon zijn, de staatsheden in 1919 een ernstige fout begaan hebben door het „scheppen" van een Oostenrijk, dat economisch noch politiek een toekomst had. De verdragen evenwel kunnen niet omverge worpen worden, tenzij door een daad van ge weld en overmacht. Alleen hun herziening, met toestemming van alle belanghebbende partijen Is mogelijk. Tegen herziening heeft Engeland sinds lang reeds geen enkel bezwaar. Het had ruim drie jaren geleden geen tegenwerpingen tegen den voorgestelden Duitsch-Oostenrijkschen douane- bond, maar kan er niet in toestemmen, dat deze, in strijd met den geest der verdragen, op een zijdig initiatief van Weenen en Beriy'n doorge voerd werd. In dien tijd zou de openbare mee ning in Engeland zich zeker ook niet verzet hebben tegen een verwezenlijking van den An schluss, indien deze althans tot stand had kun nen komen zonder dat de andere groote Mo gendheden en de kleine Entente er haar veto tegenover gesteld hadden. Door de vestiging van het Hitlerisme in Duitschland, en de daaraan gepaard gaande, van Berlijn en München uit bestuurde Nazi agitatie in Oostenrijk, onderging de positie, van Britsch standpunt bezien, een verandering, of schoon hierdoor in Engelands principieele hou ding geen wijziging kwam. Het Anschluss-vraagstuk immers was plot seling geheel van karakter veranderd. Werd het in Duitschen zin opgelost, dan zou er niet alleen een Groot-Duitschland ontstaan (waartegen Engeland geen ernstig bezwaar gehad zou heb ben), maar een Groot-Nazirijk. Dit zou een triomf geweest zijn voor de Nazi-agitatie, welke zich niet tot Oostenrijk beperkte. Het zou bo vendien een versterking geweest zijn van een Duitschland, dat hier niet langer beschouwd werd als vredelievend en het herstel van eigen (werkelijk of vermeend) onrecht beoogend, maar dat men integendeel was gaan duchten als aggressief, militairistisch en geneigd tot het plegen vap onrecht aan andere volken. Bovendien was de door Dr. Dollfuss beli chaamde politiek voor Engeland een bewijs, dat het met het volste recht onderscheid mocht ma ken tusschen een Groot-Duitsch en een Groot- Nazi streven van Berlijn. Het eerste kon door Londen wel, het laatste kon niet geduld en ge wettigd worden. Terwei verder in 1931 Berlijn en Weenen, sympathiek samenwerkend, Europa voor het voldongen feit van een economischën Anschluss hadden willen stellen, was sinds de vestiging van het Hitlerime alle harmonie tusschen de beide Duitsche hoofdsteden verdwenen. Berlijn wilde Oostenrijk veroveren door er het Natio- naal-Socialisme aan te kweeken en een revo lutie uit te lokken, welke het land bijna auto matisch tot een Duitsche provincie gemaakt zou hebben. De Nazi-propaganda in Oostenrijk leverde een directe bedreiging voor den Europeeschen vrede op. Te Weenen immers kwamen de belangen van Italië en Duitschland met elkaar in botsing. De integriteit van Oostenrijk was voor Mus solini geworden wat de onafhankelijkheid der „Lage Landen" sinds de dagen van Koningin Elisabeth voor Engeland is. In 1914 ontbrandde een Europeesche oorlog, doordat de belangen van de Donau-Monarchie en Rusland elkaar ontmoetten in den Balkan. Een uitbarsting, dit maal met Weenen tot centrum, moest voorko men worden door solidariteit, of schijnbare solidariteit, tusschen Groot-Brittannië, Frank rijk en Italië. De vertegenwoordigers dezer drie mogendheden deden in Febuari te Berlijn stap pen met het doel een einde te maken aan de Duitsche ondermijnings-agitatie in Oostenrijk. En in het Lagerhuis legde Sir John Sim an de verklaring af, dat „de integriteit en onafhanke lijkheid van dat land een der doeleinden was der Britsche politiek". Maar in deze verklaring laschte hij een be langrijken tusschenzin in, die veel te weinig aandacht heeft getrokken. Die tusschenzin luid de: „Terwijl Groot-Brittannië geen enkelen wensch heeft zich te mengen in de binnenland- sche aangelegenheden van een ander land". Deze verklaring heeft Sir John Simon Don derdag in het Lagerhuis herhaald, en !n tal van berichten uit Rome, waar men er thans de beteekenis wèl ten volle van begrepen schijnt te hebben, wordt gezegd, dat men zich in Italiaansche regeeringskringen teleurgesteld voelde. Ook in Engeland was men niet algemeen bevredigd. Evenals in Februari bestaat er thans een groot verschil tusschen het Engelsche en het Italiaansche, en klaarblijkelijk ook het Fran- sche standpunt een verschil, dat even groot is als dat tusschen de belangen welke Engeland, Italië en Frankrijk by Oostenrijk hebben. Groot-Brittannië heeft, evenals de twee an dere landen verklaard, dat het hecht aan de integriteit van Oostenrijk. Maar het heeft hier bij niet uitsluitend gedacht aan Duitschland, doch ook aanItalië zelf. Indien laatstge noemd land diplomatiek of militair in Oosten rijk ingreep ten einde de Nazi-beweging den kop in te drukken, dan zou Engeland dit even zeer als een aanslag op de integriteit van dat land beschouwen en bovendien als een daad waardoor een Duitsche tegenactie zou kunnen worden uitgelokt. Niet zonder zeer goede redenen heeft Sir John Simon den nadruk gelegd op het „niet mengen in binnenlandsche aangelegenheden". Hij heeft te verstaan willen geven, dat Engeland de jong ste gebeurtenissen in Oostenrijk beschouwt als een „binnenlandsche aangelegenheid", waarin de mogendheden zich niet kunnen mengen. In dit verband is het opvallend, dat, terwijl bijna de geheele pers de wanhopige pogingen van Hitier om elke verantwoordelijkheid voor het drama te Weenen van zich af te wijzen met een zekere verachting beantwoord heeft, de „geïnspireerde" bladen den nadruk leggen op de formeele onschuld der Duitsche Nazi-regeer ders. Ook doen zij ijverig uitkomen, dat Oosten rijk in staat blijkt te zijn zelf den opstand te onderdrukken. Wanneer de Britsche regeering zegt, dat zij de integriteit van Oostenrijk wenscht, dan be doelt zij hiermede ook, dat zij geen Italiaan sche pogingen om een soort feitelijke suzereini- teit over dat land te vestigen, zal aanmoedigen. Hieruit volgt niet, dat zij weigeren zou deel te nemen aan een démarche te Berlijn, welke ten doel zou hebben bij de Duitsche regeering aan te dringen op het tegengaan van verdere pogingen der Nazi's tot het aanstoken van on lusten in Oostenrijk. Maar zij zal zich niet op het standpunt willen plaatsen, dat de jongste troebelen door Duitschland geïnspireerd waren en dus geen zuiver-„binnenlandsch" aspect hadden. Engelands belang bij Oostenrijk is te indirect dan dat de regeering niet alles zou vermijden om een internationale aangelegenheid te ma ken van iets, dat zij als een binnenlandsch con flict kan voorstellen. Bovendien zien de staatslieden te Londen, maar vooral de permanente leiders van het Foreign Office .zeer scherp. Dat in deze kwestie enkele weken na de ontmoeting van Mussolini en Hitier te Venetië Italië schuimbekkend tegenover Duitschland staat is hun alles behalve onaangenaam. De eenigszir.s bondgenootschappelijke verhouding, weike, naar het uiterlijke althans, een tijdlang bestaan heeft tusschen het Nazi-rijk en het Fascisten-rijk. werd door velen in Engeland als een gevaar voor Europa beschouwd van het oogenblik af waarop Mussolini in het vaarwater van Hitler dreigde te geraken. Dat de Italiaansche dicta tor, mede als „bondgenoot" van Hitler, net vorige jaar meer en meer de houding aannam van arbiter van Europa, vervulde diplomatieke kringen te Londen reeds van bezorgdheid, maar die bezorgdheid groeide aan, toen het den schijn keeg alsof Mussolini de pleitbezorger van elk van Duitschlands eischen werd. Men meent, dat alleen de Duitsch-Italiaan- sche belangentegenstelling in Oostenrijk het sluiten van een feitelijk bondgenootschap tus schen Berlijn en Rome voorkomen heeft een bondgenootschap, dat Engeland gedwongen haa óf tot een volmaakt isolement". óf tot een (niet- gewenschte) aansluiting bij Frankrijk. Men laat dus gaarne aan Italië de taak over tegen Duitschland te toornen, terwijl Engeland zijn formule van Februari herhaalt. Verder meent men, dat Italië's houding eer. nieuwe en zware slag is voor het prestige der Nazi's in Duitschland zelf, en dat de angstwek kende isolatie, waarin dat land zich thans be vindt, zijn redding kan zijn van een systeem, dat tot een maand geleden toe gewantrouwd werd, maar dat thans (men leze de gematigste Engelsche bladen!) een voorwerp van verach ting geworden is. .Public Enemy Number One!" noemt de „Ob server" in een hoofdartikel het Nationaal-So- cialisme. De regeering meent, dat die „Public Enemy" nieuwe kracht zou putten uit een gemeenschap pelijk optreden der Mogendheden, maar dat de verbolgenheid van Italië, volgend op den moord op Dr. Dollfuss, hem doodelijk compromitteeren zal in de oogen van de fatsoenlijke massa van het Duitsche volk, dat zijn waar karakter niet gekend heeft. Wanneer wij uit het lijvige feestprogramma nog noteeren op 2 September een H. Mis met algemeene H. Communie en ontbijt, receptie, junioren- en vetèranenWedstrijd en intieme feestavond voor leden met gasten, en op 9 Sep tember een groote feestavond in de Gem. Con certzaal met medewerking van de bekende fa milie Hoffmann,' dan blijkt daaruit voldoende de levenskracht van een onzer grootste R. K. sportvereenigingen. De gëël-zwarten kunnen met eere gaan feest vieren! V. S. V. neemt ook dit jaar weer deel aan den strijd om den Westertoren. Deze keer zijn Spartaan, Xerxes en O. S. V. (Oostzaan) de medegegadigden. Morgen speelt V. S. V. tegen Spartaan. De uitslagen der Vrijdag gespeelde partijen luiden: Heeren-Enkelspel. 3e ronde; J. de Ruiter sl. Gröenewegen 2-6, 6-4, 6-0; C Melse sl. v.d. Eijken 6-3, 6-2; Erd- man sl. Vermeulen- 6-3, 6-3. Heeren Dubbelspel. 3e ronde. J. de Ruiter eh C. Melse sl. Möller en Huyser 6-0, 6-2. Dames Enkelspel. 2e ronde. Mej. Zon-Smits sl. mej. Tonkert 6-2, 6-3: J. de Ruiter en C. Melse sl. Möller en Huyser 6-0, 6-2. Dames Dubbelspel. 2e ronde: Mevr. Kühn en Mevr. Kamerbeek sl. Mej. Blikslager en Mej. N. Tonkert 6-2, 6-4. 3e ronde: Mevr. Kühn en Mevr. Kamerbeek sl. Mevr. Rankema en Mevr. v. d. Broek 6-2, 6-1 3e ronde: Mevr. Kühn en Mevr. Kamerbeek sl. mevr. Rankema en Mevr. v. d. Broek 6-2, 6-1. Mevr. Kramer en mej. E. Tonkert sl. Freule v. Riemsdijk en mevr. Strümphler 5-7, 6-2, 10-8 Gemengd Dubbelspel. 3e ronde: Mevr. Kramer en Erdman sl. Freule v. Riemsdijk en Elhorst 4-6, 6-4, 6-2. Zooals reeds gemeld staat de a.s. Zondagmid dag (5 Aug.) in het teeken van de R.K. Wieler sport. Dien middag om 2 uur zullen R.K, Am sterdam en R.K. Haarlem eikaars krachten meten op de Halfwegsche Wielerbaan. Deze dag is voor de R.K. Wielersport van groot belang. Allen die met de R.K. Sport- beweging sympathiseeren en verdere belangstel lenden worden verwacht. Katholiek Halfweg en omgeving stelt een daad; steunt de R.K. Sport- beweging. Op 1 September a.s. herdenkt onze Haarlem- sche eerste klasse-vereeniging den dag waarop zij vóór 15 jaar werd opgericht. Dat dit belang rijk feit den geel-zwarten reden tot feestvieren geeft, spreekt vanzelf en een ijverig lustrum comité is reeds geruimen tijd werkzaam deze feestviering voor te bereiden. De lustrumwed strijden voor de lagere elftallen zijn reeds in vollen gang, terwijl op de Zondagen 19 en 26 Augustus, 2 en 9 September de T.Y.B.B.-ter- reinen in het middelpunt- zullen staan van be langrijke sportgebeurtenissen, waarvoor wij nu reeds de belangstelling van Roomsch Haarlem komen vragen. Op de Zondagen 19 en 26 Augustus a.s. wordt een specifiek Haarlemsch tournooi gehouden, waaraan alle Haarlemsche I.V.C.B.-vereenigin- gen met hun eerste elftal zullen deelnemen. Het programma voor den eersten dag luidt: 2 uur: H.B.C. I—D.S.S. I 3.15 uur: Geel wit IT.Y.B.B. I 4.30 uur: Santpoort I Onze Gezellen I. Op 26 Augustus worden dan de demi-finales en de finale gespeeld. Dat dit tournooi, waaraan alle vereenigingen met hun sterkste elftal deelnemen, uiterst be langwekkend zal worden, staat nu reeds vast. Op Zondag 2 September, den eigenlijken her denkingsdag, speelt T.Y.B.B. I een eerewedstrijd tegen Kolping I uit Helmond, no. 2 der Bra- bantsche eerste klasse. Met de keuze van dezen tegenstander kan T.Y.B.B. zich gelukwenschen en deze wedstrijd zal ook uit propagandistisch oogpunt de noodige voldoening schenken. Op Zondag 9 September besluit T.Y.B.B. I de feestelijkheden met een wedstrijd tegen Blauw zwart I uit Wassenaar. Dames Enkelspel. Ie ronde. Freille v. Riemsdijk sl. mevr. Pronk 6-1, 6-1. 2e ronde. Freule v. Riemsdijk sl. mej. Salo mons 6-3, —6. Heeren Enkelspel. Ie ronde. Houtman sl. H. Frenkel 4-6, 7-5, 6-3; v. Hasselt sl. Boerrigter 6-2, 6-3. 2e ronde. De Winter sl. Sprengers 8-10, 6-3, 6-3. Zondag a.s. komen de R. K. athleten uit het Bisdom Haarlem ten tweede male naar het R. K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heemstede, om daar hunne door training ver kregen resultaten door chronometer of meet lint officieel te doen vastleggen. 't Is niet onmogelijk, dat de juryleden meer malen de stopwatch eerder zullen indrukken of het meetlint verder zullen moeten uitrollen dan ooit tevoren, hetgeen dan even zooveel malen een nieuw Diocesaan of zelfs Nationaal record zal beteekenen. De prestaties van de DHAK-ers j.l. Zondag bij de Nationale Kampioenschappen, die onder zulke buitengewone ongunstige om standigheden werden verwerkt, wettigen dit ver moeden alleszins. Immers H. de Lange verbeterde in Tilburg reeds het record 100 M. met 0.1 sec., Th. Vriese- koop benaderde op 800 en 1500 M. op enkele seconden de bestaande records, terwijl hij te vens de recordhouder 400 M. bij de Zweedsche estafette sloeg op een wijze, die hem zeker tot recordverbetering op de 400 M. in staat stelt. Ook de reeds lang verwachte 7 M.-sprong is niet verre meer. De Lange's 6.45 M. in een slechte bak met een slechten aanloop schenkt ons het vertrouwen, dat als alle factoren gun stig zijn, deze internationale prestatie door hem bereikt kan worden, temeer daar hij de daar voor benoodigde snelheid reeds vrij dicht be nadert. Ook Chr. Duijn, de Beverwijksche ko- gelstooter, is momenteel weer in topvorm, ge tuige zijn 11.98 M., waarmede hij zich Natio naal kampioen wierp. Slechts het feit, dat niet in alle opzichten aan het voorgeschrevene in het wedstrijd-reglement was voldaan, deed deze prestatie niet voor homologatie in aanmerking komen. A.s. Zondag is alles in orde, als Chris zich dus kwaad maakt (een toestand, waartoe hij heel moeilijk te brengen is) gaat hij boven de 12 M. Ten slotte noemen wij bij het discus werpen W. Kuijt en G. Westgeest als twee ath leten, die zeker het vermogen bezitten „tegen de veertig" te werpen. Om hun zooveel mogelijk in dit pogen te steunen, wordt de werpring met Pijnlijke zorg in orde gemaakt. Beiden verlan gen echter daarnaast veel warmte, een factor, die buiten het vermogen van de organiseerende vereeniging ligt. Voor den op records belusten toeschouwer Het Amsterdamsche Stadion van Jan Wils. een wedstrijd dus, welke in dit opzicht vele kan sen biedt. Voor den meer ontspanning zoekenden toeschouwer een wedstrijd, welke door zijn tal rijke nieuwelingen-nummers rijk aan interes sante races beloofd te worden. Als nieuw nummer gaat deze middag de 10 x 100 M. estafette, waarop Jong Leven, De Ba taven en Holland inschreven. Hoewel wij eerst genoemde vereeniging de meeste kans als eerste recordhouder geven, is dit nummer rijk aan kansen voor mislukken, zoodat een voorspelling altijd gewaagd is. De wedstrijden vangen om twee uur aan en zijn ongeveer half vijf geëindigd. Het is thans tien jaar geleden, dat wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, op verzoek van kapitein, thans overste, Scharroo een beker beschikbaar stelde voor een wedstrijd tusschen de heeren- athletiekvereenigingen in Nederland. Deze wedstrijden werden het eerst gehouden in Dordrecht op 27 Juli 1924 en het tweede ge deelte vond te Arnhem plaats op 31 Augustus. „Haarlem" werd winnares met 50 punten voor V. L. met 44 en „Holland" met 33 pt. A.V. '23 en Blauw-Wit eindigden op de vierde en vijfde plaats met resp. 28 en 18 p. In 1925 vond het eerste deel plaats op 19 Juli te Haarlem en het tweede deel te Arnhem op 30 Augustus. „Haarlem" bezette de eerste plaats met 105 pt„ gevolgd door A. V. '23 met 95 en Blauw-Wit met 47 pt. In Enschede vond het eerste deel van de wed strijden in 1926 plaats, op 11 Juli en het tweede deel te Haarlem op 1 Augustus. Wederom werd „Haarlem" winnares, thans met 116(4 p„ gevolgd door A.V. '23 met 91(4 pt. In 1927 kwam er een nieuwe regeling, waarbij bepaald werd, dat de wedstrijdnummers op een dag verwerkt moesten worden. De wedstrijden vonden toen in Den Haag plaats op 10 Juli en „Haarlem" werd eerste met 85 pt„ A.V. '23 tweede met 68 en V. en L. derde met 60 pt. 'Nijmegen organiseerde op 9 September 1928 de wedstrijden waarbij 't record polsstokh.springen zoowel door Pasma, als van d. Zee verbeterd werd en gebracht op 3.60(4 M. Ook hier werd „Haar lem" eerste met 96 punten. Blauw Wit tweede met 49 en Feyenoord derde met 35(4 punt. Te Werve eindigde op de vierde plaats met 35 pt. Eerst in 1929 kwam er eenige spanning. Bij de wedstrijden, die toen op 28 Juli in Den Haag gehouden werden bezette „Haarlem" de eerste plaats met 89.6 pt, op den voet gevolgd door V. en L. met 89 pt. Hier verbeterde A. Hoogerwerf het record 1000 M. Voor en na is het puntenverschil nooit zoo klein geweest, en bedroeg minstens 6 pt. Hilver sum zag op 17 Augustus 1930 de wedstrijden van zeer nabij. Hier werd „Haarlem" eerste met 102 3/7 p. Pro Patria tweede met 47(4 p. V. en L. derde met 36 en A.V. '23 vierde met 30 p. Op 2 Augustus 1931 organiseerde „Haarlem" voor het eerst een heelen P.H. beker-wedstrijd. Voor de genomen moeite werd zij beloond met een overwinning van 90(4 p. op A.V. 1923 met 61(4 p. en V. en L. met 56(4 p. Voor de negende maal in successie won „Haar lem" den beker in 1932 op 17 Juli in Hilversum, met 83 1/3 p. A. V. '23 werd tweede met 70 1/3 punt. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan kreeg V. en L. in 1933 de vergunning om op 2 Juli de wedstrijden te organiseeren. Ook hier werd „Haarlem" winnares met 84 p. tegen V. en L. met 76 p. en A.V. '23 met 55(4 p. Van de athleten, die voor „Haarlem" in de P.H. beker-wedstrijden uitkwamen hebben A. v. Welsenes, A.Kaan en G. Eysker alle P. H. beker wedstrijden meegevochten om „Haarlem" in het bezit van dit kleinood te stellen. Het H. P. C.-feest, Zondagmiddag in de zweminrichting te Heemstede belooft zeer bij zonder te worden. Zoo zal een felle strijd gevoerd worden in de 100 M. vrije slag heeren (Nationaal) tevens kampioenschap, van den kring Haarlem. Hier zal J. c. Scheffer van D. J. K. den wisselbeker verdedigen o. a. tegen v. Hemsbergen (Haarlem) C. A. Kreffen (D. J. K.) en S. L. Mooi (H. P. C.) Mooi zal trachten revanche te nemen op zijn nederlaag tegen Kreffen in Sittard. Hier zal Mooi stellig wel beslag leggen op den kampioenstitel, kring Haarlem. In de 5 x 50 M. vrije slag estafette (Natio naal) zal de houder van den wisselbeker H. Z. en P. C. dezen beker niet kunnen verdedigen. Wel heeft U. Z. C. dit jaar weer ingeschreven. Voor de 5 x 50 M. estafette dames om het kam pioenschap van den kring Haarlem. Niet min der dan drie H. P. C. ploegen zullen starten. In de demonstratie schoonspringen zijn Stotijn (H. Z. en P. C.) en Truus Klapwijk door een startverbod in verband met de kampioen schappen in Maagdenburg verhinderd uit te komen. Nu zal o. m. springen N. v. d. Voort, kampioen van Haarlem. Aanvankelijk zou H. Z. en P. C. een polo wedstrijd spelen tegen H. P. C. H. Z. en P. C. was echter te elfder ure ver hinderd. Daarvoor zal nu U. Z. O. in de plaats treden. Als voorzitter-kamprechter zal fungeeren de heer B. J. Moolenaar en starter de heer G. Blitz. Als het weer medewerkt, belooft het a.s. Zon dag een echt waterfeest te worden. Meester Jack de Haas heeft uit Algiers aan het bestuur der Haarlemsche Damclub medege deeld dat hj) de causerie over het damspel op Maandagavond 20 Augustus in het clublokaal der Haarlemsche Damclub, tuinzaal hotel „Royal", Stationsplein, zal komen houden. Door meester De Haas zullen o.m. Blanke- naar's eindspelen worden behandeld, gezien in verband met het Russische eindspel. Deze causerie Delooft bijzonder interessant te zullen worden, aangezien meester De Haas de laatste 15 jaren de geheele wereld heeft door kruist en daardoor gelegenheid had het dam spel in de verschillende landen en werelddeelen te bestudeeren. Bovendien staat De Haas een der weinigen nog overgebleven oprichters van den Nederl. Dambond bekend als een onderhoudend en aangenaam causeur. Rol haalt den bal en al spoedig moet doel man. Stam handelend optreden. Nadat hij eenige schoten gestopt heeft, geeft Drijver hem het nakijken. De Nereus-voorhoede is vrij on gevaarlijk, maar de achterhoede dezer Zaan- kanters is bijzonder op dreef. Niet alleen word't den H. V. G. B.-aanval weinig kans gegeven, maar de achterspelers zwemmen herhaaldelijk op. Zethoven is naar voren gekomen. Met een onverwacht schot passeert hij Boeree. Even daarna is het de midachter A. v. d. Toorn, die doelpunt. Dit schot was gemakkelijk houdbaar. Bij een aanval van Nereus plaatst een der H.V.G.B.-verdedigers verkeerd en Honing heeft geen moeite den stand op 31 te brengen. Deze stand blijft tot de rust gehandhaafd. In de tweede helft heeft een onaangenaam voorval een ontijdig einde aan deze ontmoeting gemaakt. De reserve-scheidsrechter, die dezen wedstrijd leidde, had reeds voor de rust eenige eigenaardige beslissingen genomen. Drijver moest 't water uit. H.V.G.B. zette met zes man den strijd voort en Nereus kon er lustig op los scoren, vooral ook omdat de Haarlemmers geen tegenstand meer boden. Toen ook Rol het water moest verlaten, volgde d'e rest dit voor beeld. H-V.G.B. heeft bii den K.N.Z.B. protest aangeteekend. De Postduivenvereeniging „De Luchtgids" hield een wedvlucht van Antwerpen, over een afstand van 130 K.M. De eerstgetoondé duif bereikte een snelheid van 1299.05, de laatste prijswinster 1184.13 meter per minuut. De prijzen werden be haald door: W. H. Spoor 1, 10, 16, 18, 27, 30, 34, 41, 48; A. J. Leurs 2, 3, 4, 5, 7, 9, 28, 33, 36, 42: J. Zwart 6, 37; P. J. Verputten 8, 15, 19. 20, 23, 35, 38, 45, 46; Th. Cornet 11, 17; W. Dernison 12; Ed. v. Bree 13, 21, 32; W. Hertog 14, 29; J. Borst 18a, 32a: J. M. Göbel 22, 39; Joh. v. d. Pol 24; J. P. Kruüer 25; Ch. Geisler 26; Ch. Reiber 31; J. J. Vrugt 40 44; P. M. Kok 43: G. Kors. In concours stonden 237 duiven. Door bovengenoemde vereeniging werd op 15 Juli 1.1. een wedvlucht gehouden van Bordeaux, afstand 932 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: C. Koning 1, 6; J. Radsma 2, 7; G. H. Stouten 3, 4, 8; J. J. Hart 5; J. Pieke 9. Door dezen uitslag is 't Damkampioenschap gewon nen door den heer G. H. Stouten, 2e C. Koning, 3e J. J. Hart. Door dezelfde vereeniging werd Zondag 22 Juli een wedvlucht gehouden met jonge dui ven vanaf Antwerpen, afstand 131 K.M. Los 7 uur. De eerste duif bereikte naar hok te 8 uur 43 min. 32 sec., laatste prijswiner 8 uur 53 min. 43 sec. Als volgt werden de prijzen behaald: J. J. Hart 1, 2, 17, 25, 27, 30, 33, 36; H. J. Pet- ter 3, 13, 35; J. Pieke 4, 12, 14; C. Koning 5, 18, 31, 32, 34; E. Cassée 6 20; J. Terhorst 7, 16, 29. 37; H. v. Alphen 8, 11; J. W. Cornet 9, 19; P. Dhaene 10, 22 24; M. Groeneveld 15 C. v. Meurs 2x 26; S. Heltlager 23, 28. Te Callantsoog is van een familie uit Assen, naar Callantsoog gekomen om te kampeeren, een 17-jarige zoon bij het baden in zee verdronken. Het lijk is opgehaald. Personalia Te Utrecht is geslaagd voor 't examen Fransch L.O. mej. P. J. Bergmans, al hier. Kunst na Arbeid. Maandag as., des avonds te 7.30 uur, zal door de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" een rondgang worden ge maakt door de gemeente, waarbij ten bate der kas zal worden gecollecteerd. B. en W. bieden den raad de gemeentereke ning aan over 1933. Voor zoover den gewonen dienst betreft be droegen de inkomsten 3.690.015.70 en de uit gaven ƒ3.869.442.14, zpodat deze dienst sluit met een nadeeïig saldo van 179.426.44. De kapitalendienst wijst aan inkomsten be dragen aan van respectievelijk 982.982.54(3 en 1.069.571.13(4, zoodat het nadeelig slot op de zen dienst 86.588.59 bedraagt. Met betrekking tot het nadeelig saldo, op den gewonen dienst ad 179.426.44, merken B. en W. het volgende op. In den gewonen dienst is verantwoord een bedrag van 100.000, hetwelk renteloos door het Rijk is verstrekt. De gemeente heeft volgens berekening van B. en W. van het Rijk nog te goed rond 61.000, als nog verschuldigde bijdrage in de kosten van steunverleening. Het eigenlijk nadeelig saldo is dus ƒ179.426.44 ƒ100.000 ƒ61.823.35 217.603.09. Wanneer men in aanmerking neemt, dat onder de gewone uitgaven is ge bracht het nadeelig saldo van 1931 ad 55.355.54 en 66.628.06 van het tekort over 1932, dan ziet men dat de eigenlijke dienst 1933 een tekort heeft van ƒ95.619.49. Vóór het aanbrengen van diverse bezuinigingen was met weglating van de dekking der tekortên over 1931 en 1932 het te kort geraamd op 345.001.07. Ter vergelijking van de netto kosten van werkloosheid en armwezen geven wij hieronder die van 1930 en 1933. 1930 1933 Subs. inst. Maatsch. Hulpb. ƒ115.850.— 181.500.— Onderst, werkloozen 17.488.91 976.737.53 Werkverschaffing 14.135.79 Subs, werkl.kassen 20.524.68 68.756.47 Ontw. curs. werkl. 3.206.42 Bijdrage crisiscomité 5.695.— Rijksbijdrage ƒ153.863.59 ƒ1.250.031.21 633.123.35 Blijft ten laste der gemeente ƒ153.863.59 616.907.86 In 1933 kwam dus meer ten laste der ge meente dan in 1930 463.044.27. Door den hagelslag van 18 Juli j.l. getroffen tuinders hebben onder leiding van den L. T. B. vergaderd in tegenwoordigheid van de commis sie, gevormd om de schade op te nemen. Aan wezig waren de burgemeesters der gemeenten Uithoorn, Leimuiden en Nieuwveen, het Tweede Kamerlid v. d. Weijden, de Rijkstuinbouwcon- sulent J. Koeleman van Aalsmeer, de voorzitter eer Bloemenveiling van Aalsmeer J. v. d. Mar en de heer C. v. Spronzen, controleur van de groenten- en fruiteentrale te Ter Aar. De heer P. W. Pouw heette bijzonder welkom de commissie, die zich bereid heeft verklaard hier aanwezig te zijn om inlichtingen te geven omtrent haar onderzoek. Spr. spoorde de aan wezigen aan, groot vertrouwen te stellen in de commissie. Groot is 't werk, dat zij reeds ver licht heeft. Nog grooter werk wacht haar. Haar invloed bij de regeering is groot. Laten wij dus alles haar in handen geven. Vervolgens kreeg het woord burgemeester Vos de Wael van Uithoorn, voorzitter der commis sie. Spr. gaf een overzicht van wat er gebeurd was. Op 18 Juli was in pl.m. 20 minuten tijds des avonds te 8 uur de geheele augurken- en fcoonenoogst vernield. De Weleerw. heer J. Sijm, kapelaan van De Kwakel, had hem hiervan ver wittigd. Spr. nam eerst de zaak niet ernstig op. Maar toen hij zeif was gaan kijken, begreep hij, dat hier de natuurelementen verschrikkelijk badden huisgehouden. Geen augurk waar nog een blad aanzat. Het leven der planten was door den hagel doodgeslagen. Hij begreep, dat hier het bestaan der tuinders geheel was ver nietigd. De verdiensten waren weg en dat in dezen tijd, nu de hoop op uitvoer naar Duitsch land zoo levendig werd en dus de prijzen nog al op peil stonden. Weg alles! Manr.en stonden te schreien op hun vernietigde velden. Hier moest hulp verleend worden.. Een commissie werd benoemd, die de schade zcu opnemen. Deze commissie heeft geconsta teerd dat 61 tuinders van Uithoorn, 20 van Nieuwveen, 13 van Leimuiden, 2 van Mijdrecht, 2 van Alkemade, 3 van Ter Aar en 1 van Nieuw koop zijn getroffen. Aan augurken zijn 34 H.A., aan booner. 35 H A. en aan Chrysanten 5 H.A. door den hagel geslagen. Zaterdag was Ie staat van beschadiging ge reed en ging nu naar Den Haag. De voorzitter eer commissie heeft het daar betreurd, dat geen oer autoriteiten uit Den Haag ter plaatse is ge komen. Telegrammen waren reeds verzonden aan de Ged. Staten der provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht De voorzitter had de meening aat het uiterst moeilijk zal zijn iets te krijgen. De Chrysanten-telers krijgen waarschijnlijk niets, of het moest zijn van de crisissteunregeling. Dinsdag zijn de burgemeesters weer in Den Haag geweest, doch zoo goed als onverrichter- zake huiswaarts gekeerd. Waar zal 't geld van- Gaan moeten komen? De gemeentekassen zijn uitgeput. Waarschijnlijk uit den pot van alge meene rampen, waar weinig mere inzit. Het staat er dus nog niet best voor. Spr. spoorde de aanwezigen aan, niet mop perend naar huis te gaan De commissie zal al les in 't werk stellen om wat te krijgen. Een adres zou gezonden worden aan de controleurs van Directe belasting, teneinde teruggaaf of ontheffing van de grondbelasting te verkrijgen. Dit adres werd onderteekend door alle grondeigenaars. De staat van hagelschade is verzonden naar den Minister van Binnenlandsche Zaken en die van Economische Zaken, aan den heer v. d. Weijden, lid van de Tweede Kamer en aan den heer Valstar, regeeringscommissaris voor den Tuinbouw. Een schrijven over de schade werd gericht aan den particulier-secretaris van H. M. de Ko ningin en aan de Commissarissen der Koningin in Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland. Aan het eind der vergadering sprak de heer J v. d. Meer. Hij wilde langs den weg der lief dadigheid steun zien te krijgen, zooals ook bij de ramp te Borculo gebeurd is Vervolgens zou eenige hulp gevraagd worden bj de Raffeisen- bank, bij de veilingen te Aalsmeer, 't Centraal Bureau van veilingen te Den Haag; 't Papen fonds te Den Haag en de Middenstandsbanken. Ook de heer Bakhuizen, burgemeester van Leimuiden, wilde alles doen om steun te krijgen, sl zou 't ook door 'n landelijke collecte zijn. Hulde werd gebracht aan den heer v. d. Weij- cen, lid van de Tweede Kamer die zich reeds zooveel moeite getroostte om de getroffenen te helpen. Een der aanwezigen, de heer Matth. Kleyn, dankte de commissie voor haar werk, waarop alle hoop gevestigd is. Kalm ging de vergadering uiteen, in de hoop aat milddadig Nederland de alhier getroffenen zal ondersteunen. De nood is hoog. Groote ge zinnen moeten ondersteund worden. Wie kan, helpt s.v.p. Reeds is 500 ontvangen, een ap peltje voor den dorst. Vertrouwend, dat allen zullen beseffen wat het zeggen wil: „een prach tig gewas te hebben en dat vernietigd is in 20 minuten door den hagelslag, waardoor de ver diensten worden vernietigd," spreken we den wensch uit, dat Nederland helpen zal. Stuurt uw gelden op naar den burgemeester van Uithoorn: Gironummer 71802 onder het motto „Hagelschade." Burgerlijke Stand Geboren: J. E. Vuist- Wiegman, z; J. Kamstra-Volbeda, d; M. C. van Leeuwen-Verbeek, d; F. Winnubst-Sutorius, d; G. Kossen-Barels, d; A. M. Rutte-Siykerman, d; D. Stevens-Hendriks, z. Overleden: Petrus J. Huijg, 53 j; Klaas Boon, 60 j; Jan de Vries, 57 j; Harmine G. Wikke rink, 59 j. echtgen. van B. A. Reimes; C. v. Pel, 27 j, ongehuwd. Personalia. Te Den Haag is geslaagd voor het eamen Duitsch L. O.: mej. Meyer, alhier. Verkoop van grond Door H. Kaspers te Santpoort is aan de gemeente verzocht, aan hem te willen verkoopen, tegen den prijs van 5500 in totaal, een perceel bouwterrein aan de Wijnoldy Daniëlslaan aldaar, ter grootte' van ongeveer 1345 M2. Verder is ingekomen een verzoek van J. F. Philips Jr. te Santpoort om van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein aan de Wustelaan en een geprojecteerde straat aldaar, ter oppervlakte van ongeveer 3015 M2, zulks tegen den prijs van 5.50 per M2 voor een langs de Wüstelaan liggend gedeelte, ter grootte van ongeveer 1310 M2, en van 6.per M2 voor een langs de Wüstelaan en de bedoelde gepro jecteerde straat liggend gedeelte, ter grootte van ongeveer 1705 M2. Tegen inwilliging van deze verzoeken bestaan by B. en W. geen bezwaar. Strandfeest V.V.V. Donderdag 9 Augustus zal op het afgezette strandgedeelte het jaar- ïyksch strandfeest door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer worden gegeven. Evenals andere jaren zal weer een „Zandbouwwerken- wedstryd" voor de jeugd georganiseerd worden. De kinderen, die aan dezen wedstryd willen deelnemen, moeten zich negen uur v.m. bevin den voor het hotel Groot-Badhuis. Na afloop volgt omniddeliyk de prysuitdeeling in genoemd hotel. Uitzichttoren. Contractueel is de pachter van den uitzichttoren gehouden een half uur na zonsondergang den toren voor het publiek te sluiten. Thans heeft hij verlof bekomen bij gunstig weer den toren voor het publiek toe gankelijk te stellen tot elf uur des avonds Dan is de toren van buiten af door schynwerpers verlicht Daar deze late openstelling nog nooit voorgekomen is, kunnen de inwoners zelf huii dorp eens by avond vanuit de hoogte bekyken!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7