SCHEURING BIJ DE BELGISCHE SOCIALISTEN De volksstemming in Duitschland Staatsvijand No. 1 TANNENBERG, HINDENBURG'S LAATSTE RUSTPLAATS Het nieuws van heden ROL VAN DE ACTION SOCIALISTE P. A. M. KAT Otto von Habsburg te Namen GRAFKAPEL IN DEN ..FELDHERRNTURM" DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZONDAG 5 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 I Door de campagne van den salon socialist Spaak zouden vele ar beiders hun vertrouwen in de vakorganisaties hebben verloren Een ultimatum Aanslag voorbereid op Roosevelt? Zak met dynamiet bij den spoorweg gevonden De memoires van Roehm ACCOUNTANTSKANTOOR Het Weeriiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'ji Veertig millioen kiezers zullen op de bekende manier bewerkt worden Goebbels reeds in actie Bank-holiday in Engeland Zullen in Oostenrijk worden gepubliceerd NEDERLAND—MONACO De vuurtoren van Tevennec Zijn lugubere geschiedenis Litauen verbiedt 23 Duitsche bladen DE TOUR DOOR BELGIË De Tour de Belgiqueis begonnen. De renners bij de controle van de eerste etappe Berucht zakschutter De bandiet „babygezicht" heeft thans Dillinger's eeretitel gekregen Duitsche bisschoppen wekken hun geloovigen op voor Von Hin denburg te bidden ÏOI saluutschoten Geen aanslag op Mgr. Bares Het noodweer in Amerika Zestien dooden Een transatlantische luchtdienst? Hebben de Azteken gevlogen? Acht nieuwe records Wat wij er van maken! DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Korte berichten K. N. S. M. FJORDEN-REIS NIEUWE HAARLEMSCHE ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18879 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek r Van onzen Belgischen correspondent BRUSSEL, 3 Augustus Een paar jaren geleden stichtte de jonge socialistische advocaat en volksverte genwoordiger SpaaK een weekblad, L'Ac- tion Socialiste genaamd, waarin hij altijd de oudere roode leiders bestreed. Deze waren naar zijn meening geen authentieke Marxisten meer, zij behoorden een meer revolutionnaire politiek te volgen. Te pas en te onpas predikte Spaak de algemeeue staking aan, doch telkens werden zijn voorstellen door de meerderheid der partij verworpen. De tegenwoordge leiders schildert hü als nieuwe rijken af, als verdelgers van de arbeidersbeweging, soms zelfs als lafaards. In een der laatste nummers van het blad stelde de zeer bescheiden heer Spaak zich be schikbaar om Vandervelde als hoofd der partij te vervangen! Dat het ai die omstandigheden op den duur. spaak moest loopen ligt voor de hand. De Belgische socialistische partij bestaat, zooals men weet, uit twee hoofdgroepen. De eerste, van louter politieken aard,- is de Con- seil général of partij-raad, samengesteld uit politieke persoonlijkheden. De tweede, ge noemd Syndicale Commissie, is, zooals het woord zegt. van syndicalen aard en omvat de leiders der socialistische vakorganisaties. In den partijraad werd het optreden van Spaak dikwijls gehekeld, doch deze zette zijn campagne onverstoord voort. Tijdens een zit ting noemde Anseele hem misprijzend: het advocaatje Hubin verweet Spaak meermalen dat hij de verzuchtingen der arbeidersklasse niet begrijpt, daar hij van ultra-burgerlijke afkomst is. Spaak is inderdaad de zoon van een der di recteuren van den Munt-schouwburg; zijn moeder is de zuster van den gewezen libera len minister Janson. Anderen gingen nog verder en noemden hem een salon-socialist, iemand die in openbare vergaderingen de arbeiders opruit en 's avonds in smoking de schouwburgen en mondaine clubs bezocht. Nu heeft ook de Syndicale Commissie tij dens een congres over het geval beraadslaagd. Betoogd werd dat vele arbeiders door de campagne van de Action Socialiste hun ver trouwen in de socialistische vakorganisaties hebben verloren en tot de christen-demokraten Zijn overgegaan. Een syndicale leider verklaarde dat hij en Zijn collega's dichter bij het volk staan dan het kliekje van den heer Spaak. Wat kennen die heeren van de ellende die dikwijls het ge volg is van een mislukte staking? Wat weten zij van de ontberingen en lasten die voor de arbeiders kunnen voortvloeien uit opstandige gebaren? Hun inkomsten loopen geen gevaar en in geval van oproer zijn ze ver van de ge vaarlijke plaatsen. Het recht om over alge- meene staking te beslissen behoort in de eerste plaats aan degenen die er de verantwoordelijk heid en het risico van te dragen hebben. Aldus deze afgevaardigde. De vergadering diende daarna de volgende motie in: Het congres, overwegende de onbehen dige en lasterende campagne van het blad „L'Action Socialiste", is van gevoelen dat dergelijke actie nood lottig is voor de belangen der arbeiders, daar zij hun vakorganisaties verzwakt en twijfel en wantrouwen zaait in den geest der aangeslotenen; ontkent het recht aan personen, zonder mandaat, die bijgevolg geen verantwoorde lijkheid dragen, zich te mengen in de lei ding en de politiek van de vakbeweging; veroordeelt de houding van het blad „L'Action Socialiste" tegenover de vakbe weging; verzoekt het comité van de Syndicale Commissie den Algemeenen Partijraad (Conseil général) mede te deelen dat het in geval geen bepaalde en spoedige sancties genomen worden, het vraagstuk der be trekkingen tusschen de Syndicale Com missie en de socialistische partij voor zijn aangesloten organisaties zal brengen. Deze motie wordt algemeen als een ultima tum beschouwd. Men denkt dat de Socialistische Algemeene Raad de noodige sancties zal ne men, daar de Syndicale Commissie met haar 600.000 aangesloten leden een groote moreels en financieele macht vertegenwoordigt. De politieke partij-organisaties worden inderdaad door de Syndicale Commissie, o.a. in verkie zingstijd, ruimschoots gesubsidieerd. Zal de heer Spaak uit de partij worden ge sloten en zal deze daarna tot de communisten overgaan? Deze en andere vragen worden ge steld en zullen wellicht spoedig opgelost zijn. SPOKANE, 4 Aug. (Reuter.) Nabij de spoor lijn, waarover hedenmorgen vroeg de trein zou passeeren, waarin president Roosevelt was ge zeten, is een verzegelde zak gevonden, waarin zich dynamiet en andere ontploffingsmiddelen bevonden. De presidentieele trein passeerde zonder ongevallen. In verband hiermede hebben de federale auto riteiten besloten uitgebreide voorzorgsmaat regelen te nemen tegen een aanslag op den president. OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord- westelijke tot Znidwestelijken wind, ge- E= deeitelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Langzamerhand warmer. Ej ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllü BERLIJN, 4 Aug. (Reuteh) Gister morgen is dr. Goebbels begonnen met de voorbereiding van de groote verkiezings campagne, welke meer dan 40 millioen Kie zers moet bewerken „Ja" te stemmen bij de volksstemming op 19 Augustus over de vraag: „Keurt u de wet, waarbij Hitier Rijksleider wordt, goed?" Alle propagandamiddelen zullen worden uit gebuit. Duizenden S. A.-lieden, Hitlerjongens en meisjes zullen stroobiljetten uitreiken, aan plakbiljetten opplakken en vergaderingen orga- niseeren. Eiken dag zullen de partij commissarissen redevoeringen houden in alle plaatsen, in zalen, in de parken, vanaf auto's, spreekgestoelten, enz. enz. Meer dan 200.000 luidsprekers zullen over het geheele land worden geplaatst, zoodat overal de officieele redevoeringen gehoord zullen worden. In de komende weken zullen in alle bioscopen sprekende films worden gedraaid met een rede van dr. Goebbels, terwijl bovendien een film over het leven van Hindenburg zal worden vertoond. Op den dag van de stemming zullen alle niet-kiezers uit hun huizen worden getrommeld en aangespoord hun stem uit te brengen, zoodat de vole 100 pet. van de kiezers zijn stem zal uitbrengen. WEENEN. 4 Aug. (Reuter). Reuter meent te weten, dat in het najaar de memoires van den 30 Juni geëxecuteerden Nazi-leider Roehm, in Oostenrijk zullen worden gepubliceerd. Een ver trouwensman van Roehm werkt er op het oogenblik aan. Men verwacht dat hierin sensationeele ont hullingen zullen worden gedaan. LONDEN, 4 Augustus De Londenaars ver trekken reeds in drommen naar buiten om Augustus-bank-holiday te vieren. Meer dan 20.000 locomotieven en 43.000 spoor wagens hebben vandaag een afstand van 4 mil lioen mijl afgelegd. Naar schatting zullen ge durende het week-end dagelijks meer dan 1.250.000 auto's en tien millioen rijwielen over de wegen rijden. Sedert 30 jaar zijn de treinen, omnibussen en vliegtuigen niet zoo bezet ge weest als vandaag. Knottenbelt en T.,andau na hun op Vrijdag gespeelden wedstrijd om de Davis-Cup op de M.E.T.S.-banen te Scheveningen BREST, 4 Aug. (Reuter). De vuurtoren van Tevennec' aan de stormachtige kust van Fi- nisterre, welke binnenkort door den minister van Openbare werken, Flandin zal worden be zocht heeft een zeer lugubere geschiedenis De eerste wachter van dezen vuurtoren werd krankzinnig, en zijn opvolger verklaarde, dat hij geheimzinnige stemmen hoorde, die hem zeiden, dat hij de post moest verlaten, hetgeen hij dan ook deed. De derde wachter werd daarop dood in zijn bad gevonden. Daarna werden een vader met zijn zoon tezamen op den toren geplaatst om het licht te bedienen, doch op zekeren nacht bemerkte de zoon, dat zijn vadei zich de keel had doorgesneden met een scheermes. Dit was nog niet het einde van de rampen, want tijdens een storm werd de muur van de huiskamer weggeslagen, juist op het oogenblik, dat een baby zou geboren worden. De autoriteiten besloten toen den vuurtoren van Tevennes te automatiseeren en er geen wachter meer op te plaatsen. KOWNO. 4 Aug. Naar officieel gemeld wordt zijn bij besluit van den directeur van het de partement voor staatsveiligheid drie en twin tig groote Duitsche dagbladen tot 1 Januari a.s. in Litauen verboden. Deze bladen mogen niet in het land worden ingevoerd of verspreid. Deze maatregel steunt op het feit, dat de betrokken dagbladen voort durend beleedigende en de Litausche openbare meening ophitsende berichten en artikelen had den gepubliceerd. Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 4 Augustus: In tegenstrijd met de geruchten als zou men niet weten waar Aartshertog Otto von Habsburg vertoeft, wordt gemeld, dat de Aartshertog mo menteel te Namen verblijf houdt. CHICAGO, 4 Aug. (Reuter.) Nu het stoffe lijk overschot van John Dillinger begraven ligt op het kleine kerkhof in Indiana, is George „Babyface" Nelson bevorderd tot „Staatsvijand No. 1". De verschillende politie-autoriteiten hebben het bevel uitgevaardigd: „Maak u mees ter van Nelson, dood of levend", en de politie spant alle krachten in om thans dezen bandiet onschadelijk te maken. De federale autoriteiten, trots op het succes Dillinger uit den weg te hebben geruimd, zijn er zeker van, dat ook Nelson in hun handen zal vallen. Nelson, alias Lester Gillis, is een „zak-schut- ter", d. w. z. dat hij zeer goed met zijn revol ver weet te raken, zonder het wapen uit zijn zak te halen. Hij is betrekkelijk klein van stuk en tenger gebouwd en wordt Babyface genoemd om zijn onschuldig uiterlijk. Reeds op jeugdigen leeftijd geraakte hij in de misdadigerskringen van Chicago verzeild. Hoewel een van de laatste aanwinsten van de bende van Dillinger, werd hij toch spoedig hun voornaamste revolverheld. De politie beschuldigt hem de man te zijn, die den federalen politieman Baum doodde, toen de bende van Dillinger zich in April te BERLIJN, 4 Aug. (D. N. B.) In overleg met de familie van Von Hindenburg heeft de leider en Rijkskanselier Adolf Hitler be paald, dat de definitieve bijzetting van het stoffelijk overschot van den Rijkspresident zal geschieden in den „Feldherrnturm" van het monument te Tannenberg, die als graf kapel zal worden ingericht. In verband met de rouwplechtigheden voor Rijkspresident Von Hindenburg zal de Berlijn- sche beurs Maandag en Dinsdag gesloten zijn. Deviezennoteeringen zullen in het gebouw van de rijksbank bekend worden gemaakt. De voorbereidingen voor de groote plechtig heid en de bijzetting van Rijkspresident Von Hindenburg zijn in vollen gang. Dag en nacht wordt ononderbroken doorgewerkt aan het bouwen der tribunes, het inrichten van tele fooncellen enz. Op de trappen van het monu ment is een katafalk ingericht, waarop de kist met het stoffelijk overschot van den overleden rijkspresident geplaatst zal worden. Rijksweer- officieren zullen de kist naar de katafalk dra den, terwijl twee generaals en twee admiraals ernaast zullen schrijden. De plechtigheid be gint met 101 saluutschoten. In verband met de bijzetting van Von Hin denburg heeft de regeeringscommissie voor het Saargebied voor as. Dinsdag alle vermakelijk heden en politieke bijeenkomsten verboden. De Fransche regeering heeft besloten, dat Dinsdag as., den dag van de bijzetting var. Von Hindenburg, alle openbare gebouwen half stok zullen vlaggen. De Aartsbisschop van Keulen Z. Em. Kard. Schulte heeft aan de geloovigen van het Keul- sche Aartsbisdom een herderlijk schrijven ge richt, waarin hij Von Hindenburg prijst als den verdediger der eer van het Duitsche volk in den oorlog en als den vader des vaderlands na den oorlog. Het schrijven besluit met deze woorden: De groote doode was een voorbeeld van christelijke overtuiging, trouw en plichtsver vulling. Betuigt hem uw dank door een stil gebed. Zoo voldoet gij aan het woord van den Apostel en tegelijk aan het gebod der Kerk, die ten allen tijde voor de overheid gebeden heeft en haar geloovigen aanspoort voor de overheid te bidden. Ook Mgr. Dr. Jacobus von Hauck, Aartsbis schop van Bamberg en Mgr. Mathias Ehren- ïried, bisschop van Würzburg, hebben in dien zin een herderlijk schrijven tot hun geloovi gen gericht. Vanwege het Duitsche gezantschap zal Dins dagavond 7 Augustus half 9 in het Gebouw vooi Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een herdenkingsavond plaats hebben in verbana met het overlijden van den Rijkspresident Von Hindenburg. Tot het bijwonen van dezen avond worden alle Duitschers en vrienden van Duitschland uitgenoodigd. Little Bohemia in Wisconsin door een politie- cordon heensloeg. In 1931 werd Nelson gearresteerd wegens roof, doch na zeven maanden in de gevangenis te Jolliet in Illinois te hebben doorgebracht, wist hij te ontsnappen. Behalve Nelson zullen ook de bandieten John Hamilton en Homer van Meter worden neer geschoten, wanneer zij toevallig voor den loop van de politie-revolvers komen. ROME, 4 Aug. (Reuter)Volgens ten Vaticane ontvangen berichten is het gerucht, dat een aanslag gepleegd zou zijn op den bisschop van Berlijn Mgr. Bares, van iederen grond ontbloot. NEW-YORK, 4 Aug. Het ongewoon hef tige noodweer, dat in verschillende deelen der Vereenigde Staten heeft gewoed, heeft niet min der dan 16 dooden geëischt, van wie 15 in Ohio en een in West-Pennsylvanie. Verscheidene ste den zijn zonder licht. Voor de eerste maal in de geschiedenis heb ben twee groote Fransche watervliegtuigen het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan overgestoken. Het zijn de „Croix du Sud", die van Dakar in Senegal naar Fort Natal in Brazilië is gevlogen en de „Are en Ciel", die hetzelfde traject in de tegenovergestelde richting heeft afgelegd- Het doel van deze vluchten is de mogelijkheid te onderzoeken van een luchtpostdienst tusschen Frankrijk en Zuid-Amerika. Naar uit Londen wordt gemeld, zijn de voor bereidingen voor een regelmatigen trans-Atlan- tischen luchtdienst op Canada thans ver ge vorderd. Reeds zijn inschrijvingen geopend voor een vloot van vliegbooten voor de Imperial Air ways. Het ligt in het voornemen vliegbooten te gebruiken, die vijftig passagiers kunnen ver voeren. Prof. J. Teneubaum, een Poolsch archeoloog en ontdekkingsreiziger, die momenteel te Ma drid vertoeft, ten einde zijn onderzoekingen in Spaansche musea en bibliotheken voort te zet ten, beweert, dat de Azteken goed op de hoogte moeten zijn geweest van de vliegkunst en deze practisch beoefenden. Prof. Teneubaum bracht negen jaren in Mexico door en te Huichtla vond hij een aantal voorwerpen en teekeningen, welke hem er van overtuigden, dat de vliegkunst door de vroegere inwoners van het land moet zijn beoefend. Hü baseert zün theorie op de ontdek king van modellen van vleugels, gemaakt van reigerveeren, welke zü gebruikten om van de bergen in de valleien af te dalen. De aviateurs waren gekleed in een veeren „shirt" met een soort halsdoek om hen te beschermen tegen de koude en de oogen werden beschermd door een soort stofbril, gelük aan die, zooals zij ook thans door aviateurs worden gedragen. Prof. Teneubaum is van meening, dat de Az teken met inderdaad goed succes de vlucht der inheemsche vogels hebben bestudeerd en de grondbeginselen in practük hebben gebracht ten behoeve van hun vliegkunst. Het grootste Amerikaansche handelslucht schip „S 42" heeft een achttal nieuwe records gevestigd. Het luchtschip bereikte een gemid delde snelheid van 157.62 mül per uur over een afstand van 1243 mül. Het luchtschip behaalde voorts snelheidsre cords over een afstand van 600 mül met ladin gen van 1100, 2200 en 4400 Engelsche ponden en eveneens over een afstand van 1200 mül met dezelfde ladingen. Al deze records werden tot nu toe gehouden door Europeesche maatschap- püen. Lindbergh ging mede als passagier Aanslag voorbereid op president Roosevelt? Otto von Habsburg vertoeft momenteel te Namen. Het Vaticaan ontkent, dat er een aanslag op Mgr. Bares gepleegd is. Het stoffelijk overschot van Von Hindenburg zal definitief te Tannenberg worden bijgezet. Duitsche bisschoppen wekken de geloovigen op voor Von Hindenburg te bidden. Bij een brand in Goenoeng-api zijn 128 huizen en 28 pakhuizen in de asch gelegd. Vier jeugdige Nederlanders zullen trachten per zeilschip naar Indië te gaan. In den loop dezer maand zullen zij vertrekken. In den wedstrijd NederlandMonaco om den Davis-beker heeft Nederland het dubbelspel verloren. Verschenen zijn de voorloopige verslagen der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot hef fing van belasting van goederen in de doode hand en tot instelling van een Verkeersfonds. Staking aan de Ned. Schroefboutenfabriek te Helmond voorkomen; regeeringssteun zal wor den gevraagd. 4» Leven we in een „grooten" tijd? Of in een tijd van verwording? De mee ningen loopen sterk uiteen. In ieder geval leven we in een bewogen tijd. En voor ons zelf wordt die tijd wat we er van, maken. Natuurlijk: wij zijn afhankelijk van tallooze facto ren buiten ons, buiten onzen wil en buiten ons vermogen. Maar voor een goed deel wordt toch de tijd waarin we leven beheerscht door den blik dien we er zelf op staan; door den geest waarmede we ons leven doorle ven; door den zin dien wij er aan schenken. „Het leven is wat ge er van maakt" moge al niet voor de volle honderd procent opgaan, toch ligt er een groote waarheid aan ten grond slag. Bouw uw leven op, laat u niet voortsleuren maar kies uw weg en zorg vooral dat ge een zonnigen kijk op het leven behoudt. Bij een gasontploffing in de mijnen van Res- sain (Henegouwen) zijn vüf münwerkers le vend verbrand. De reddingsploeg trof geen spoor van vuur aan. De mijninspectie stelt een onderzoek in. Te Valencia arresteerde de politie den anar- ehosyndicalist Adolfo Vinulsa, die bekend heeft deel te hebben genomen aan den aanslag op den sneltrein BarcelonaMadrid, waarbü 30 menschen om het leven kwamen en velen ge wond werden. Te Graus (Spanje) brak brand uit in een woonwagen, waarin personeel van een reizend- circus verblijf hield. Een vrouw en zes kinde ren verbrandden, terwijl een man zwaar ge wond werd. De start van de Graf Zeppelin voor zün vüfde Zuid-Amerikatocht van dit jaar is uitgesteld in verband met den Westerstorm. Het luchtschip zal Zondagmorgen vroeg om 5 uur 15 naar Rio de Janeiro vertrekken. per Naar de mooiste Fjorden Mailschip -SIMON BOLIVAR" 24 AUG.—4 SEPT. Prijzen van ƒ90.— tot ƒ200.— KONINKL. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. AMSTERDAM Stand op Zondag 1 uur v.m.: 755 Vorige stand: 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1