Stoomtrein ramt Dieseltrein Vlak bij station Amsterdam W,P. Concentratiekamp in Saksen DE ROUWZITTING VAN DEN RIJKSDAG Het nieuws van heden VEEL GEWONDEN, ZEVEN ERNSTIG HITLER HOUDT DE HER DENKINGSREDE Otto Von Habsburg Overstrooming in Perzië DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 Avondblad De voorste Dieselwagen werd aan één zijde geheel opengescheurd Materieele schade niet groot Politie, G.G.D. en brand weer ter plaatse Ruim een uur bekneld Z. H. DE PAUS OP CASTEL G AN DOLF O 1 'mi' /m jfl Treinenloop omgelegd Door onveilig sein gereden? Licht gewonden Na aankomst van Z.H. den Paus op Zijn buitenverblijf Castel Gandolfo, ver scheen Z.H. op het balcon en werd door de inwoners geestdriftig toegejuicht. De dorpsbewoners voor de villa van den H. Vader Groot aantal S.A.-leiders er reeds heengebracht Ook Düsterberg opge sloten llPilR: Het treinongeluk te Amsterdam. De gewonden worden weggedragen In korte trekken schildert hij het helden-leven van den over leden Rijkspresident Hij is niet dood, hij leeft Rouwdienst te Berlijn De plechtigheid te Tannenberg „Der Stürmer" in beslag genomen Voor 14 dagen verboden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Spoedig een onderhoud met Mussolini? Driehonderd menschen verdronken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18880 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zondagmorgen om vijf minuten over half tien is even buiten het station Amsterdam Weesperpoort een vertrekkende Dieseltrein, als voortrein ingelegd, op een binnen komenden stoomtrein geloopen. De tender van de locomotief, die achterwaarts optrok, is daarbij in den linkerzijwand van den voorsten (3e klas) Dieselwagen gedrongen en heeft dezen van de bestuurders cabine tot ongeveer halverwege opengescheurd. Onder de talrijke passagiers in den voorsten wagen, waarvan een aantal tusschen den in elkaar schui- venden wand en banken werd be kneld, ontstond een paniek. Zeven personen werden min of meer ern stig gewond, een aantal licht ge kwetst. De materieele schade was niet groot. De Dieseltrein, bestaande uit vier wagens, was als voortrein ingelegd vóór den stoomtrein richting Utrecht, welke, komende van het Cen traal Station, het Weesperpoortstation om 9.40 zou verlaten. Om 9.35 reed de Diesel, dicht bezet met reizigers, die op dezen stralenden zomer-Zondag naar buiten of op vacantie gingen, van het eerste perron van W. P. Terwijl de achterste wagen nog tusschen de perrons was, boog de motorwagen even buiten het station met matigen gang door een wissel bocht op parallelspoor. Juist op dat oogenblik naderde de stoomtrein van het Centraal Sta tion over het spoor, dat de Dieseltrein verla ten zou. Ter hoogte van den spoorwegovergang vóór de Ruyschstraat, dus even voorbij de sein- brug bij de Blasiusstraat, raakte de tender van de achterwaarts optrekkende locomotief den voorsten Dieselwagen, die in de bocht reed. Met een doffen slag drong de scherpe hoek van den tender in den metalen wand van den Dieselwagen. Eén, twee seconden lang hoorde men een onheilspellend knarsend en krakend scheuren en het rinke len van brekend glas toen, bo ven het gieren der aangezette rem men, weerklonk het gillen en schreeuwen der doodelijk ontstelde passagiers, het angstig hulpgeroep der gewonden. Bijna onmiddellijk stonden de treinen stil. Op het geluid van de botsing stroomden van alle kanten de menschen aan. Van de perrons en over de spoorboomen van den overweg snelde men toe. Het bleek dat de linkerzijwand van den voorsten Dieselwagen (3e klas-afdeelingen) vanaf de bestuurderscabine tot bij den ingang ter halverwege, dus over een afstand van zes compartimenten als een sardlneblik was open gescheurd en weggerold. In de vreeselijke ra vage van hout en ijzer lagen de doodelijk ont stelde reizigers dooreen geworpen, vrouwen en kinderen jammerend, sommigen kermend. Wie nog op de been Was haastte zich naar den uit gang, waar een oogenblik een hevige paniek ontstond, doordat de deur was klem geraakt. Rondom den zwaargehavenden Dieselwagen ontstond een ontzettend gedrang. Reizigers wil den naar buiten, het toegestroomde publiek voor hulpverleening naar binnen. Personeel van de treinen en van het Station W P. regelde zooveel doenlijk in den eersten chaos! Geholpen door enkele reizigers, die hun kalmte niet verloren hadden, bracht men de gewonden, waarvan er verschillenden hevig aan het gelaat bloedden of kermend met been fracturen op den grond lagen, naar buiten. Aan enkele personen, die geheel overstuur waren, gaf men water te drinken. Inmiddels was de politie met twee uitruk- auto's ter plaatse verschenen, gevolgd door twee motorwagens van de brandweer, terwijl de G. G. D. met groot materiaal naar het W. P. station vertrok. Op het eerste alarm zond de dienstdoende geneesheer, dr. Speijer, alle beschikbare zieken auto's naar de plaats des onheils. Spoedig waren hier een vijftigtal brancards en een groote hoe veelheid verbandmateriaal aanwezig. Een vijf tal doctoren, later onder persoonlijke leiding van directeur Heijermans, verleende de eerste hulp. De politie ontruimde onder leiding van inspecteur cie Ruijter het spoorwegterrein. Reeds onmiddellijk bleek, dat als door een wonder geen dooden te betreuren vielen. Zeven personen waren min of meer ernstig gewond, zoodat vervoer naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Verder had een aantal reizigers lichte ver wondingen door rondspringende glasscherven of ongevaarlijke kneuzingen opgeloopen. Na ver bonden te zijn konden zij huiswaarts keeren. Het ergst waren een man, de heer Reiff en zijn dochtertje er aan toe, die tusschen het ijzer van wand en banken bekneld waren ge raakt. Meer dan een uur hebben politie en brandweer moeten breken en zagen voor zij eerst het meisje en toen den vader hadden be vrijd. Het meisje had een bovenbeenfractuur, de man een gecompliceerde onderbeenbreuk. Zij waren met mevr. Reiff—Hoenders, die licht gewond werd, op weg naar een familielid, dat in een sanatorium wordt verpleegd. De heer Reiff, die ondanks den vreeselijken toestand, waarin hij verkeerde, geen oogenblik het be wustzijn verloor, was geheel in de war door het ongeluk, dat nu juist hem moest overkomen. Zijn bevrijding werd pas mogelijk toen men den tender ongeveer één decimeter uit den Diesel trein kon vrijmaken. Naar het O. L. Vrouwegasthuis zijn vijf ge wonden overgebracht: de heer Reiff en zijn dochtertje Margaretha, wonende Haarlemmer weg 61, de heer W. B. Keyer, Marnixstraat 13. die een hersenschudding en bekkenfractuur heeft opgeloopen, de heer C. Kaales, Stadion straat 31, met een ernstige enkelbreuk en mevr. SprengenGosler, Rivierenlaan 42, gewond aan de knieschijf en aan het hoofd. In het Binnen gasthuis is opgenomen ds. Riemerts, Mecklen- burglaan 35, Bussum met een onderbeenbreuk en in het Ned. Isr. Ziekenhuis de heer G. Po lak, Zuider Amstellaan 14, met een rechterbeen breuk. Het ongeluk is met dat al nog betrekkelijk goed afgeloopen. Noch de Dieseltrein, die nauwelijks buiten het station was, noch de stoomtrein reden op volle snelheid. Door de deugdelijkheid van de constructie der Diesel- treinen is de materieele schade niet groot. Geen enkele wagen ontspoorde, de rails werden niet ontzet, de draaistellen en krukken van den ge troffen Dieselwagen bleken nog intact. Ook de tender van de locomotief werd slechts licht be schadigd. Alleen de linkervoorhelft van den 3e klasse Dieselwagen is volkomen verwoest. Wanneer hier een houten want was geweest in plaats van het alu- minium-staal van den Diesel, ware de ramp niet te overzien geweest. Onmiddellijk na het gebeurde werd de trei nenloop omgelegd en gedirigeerd naar het Cen traal Station. Ook de Gooische Tram, waar van de baan vlak langs de plek des onheils voert, werd tijdens het reddings- en bergings werk opgehouden. Omstreeks kwart over elf konden de beide treinen weggereden worden, waardoor de trein van 11.38 weer normaal van het Weesperpoort station vertrok. Over de oorzaak van het ge beurde gingen aanvankelijk verschil lende geruchten. Het schijnt, wat echter niet vast staat, dat de chef, afgeleid door een juffrouw, die hem wat vroeg, te snel het vertreksein heeft gegeven. Gewoonlijk wordt immers gewacht, tot de stoomtrein is binnengeloopen. Verder schijnen noch de chef noch de bestuurder van den Diesel trein te hebben gezien, dat het sig naal op de seinbrug bij de Blasius straat onveilig stond. Daar de baan buiten het Station W. P. ach ter de Vrolikstraat om een bocht maakt, zagen de machinist van den stoomtrein en de be stuurder van den Diesel elkaar op het laatste oogenblik. Een botsing was toen, ondanks krachtig remmen, niet meer te voorkomen. Het onderzoek door justitie en spoorwegautoriteiten is nog gaande. Hangende dit onderzoek is de be stuurder van den Dieseltrein voor- loopig geschorst. Op het terrein van het ongeval waren aan wezig de directeuren van de Nederlandsche Spoorwegen, de heeren Van Dijk en Van Manen met eenige hoofdingenieurs en den stationschef van D. P., den heer Busuqet. Verder wethouder Kropman, commissaris Quanjer, chef van de be trokken sectie en commissaris IJsendok. Van de minder ernstig gewonden zijn nog in de ziekenhuizen verbonden mej. Josephina van Ginkel, Rivierenlaan 242, de vijfjarige Sophia v. d. Voorn, Monnikendammerweg 45, de '.leer D. Ewald uit Haarlem, de heer H. Groels, 2e Helmersstraat en H. Lieren, Bataviastraat 6. Naar wij vernemen, maken de gewonden van het spoorwegongeluk bij het Weesperpoortsta tion te Amsterdam het goed. Ook de toestand van den heer Keljzer, die een zware hersenschudding kreeg, baart geen zorg meer. BERLIJN, 6 AugIn Lichtenburg bij Torgau (Saksen) is Duitschlands nieuwste concentratie kamp ingericht. Een groot aantal S.A. leiders, die onder verdenking staan iets uitstaande te hebben gehad met de Roehm-revolte, zijn naar dit kamp overgebracht. Het kamp wordt bijzon der streng bewaakt en omtrent het lot van de opgesloten is verder nog niets bekend, aldus meldt „United Press" aan de „Telegraaf". Onder degenen, die zich in het kamp bevin den, zijn een groot aantal bekende persoonlijk heden o.a. Werner von Alvensleben, een gewezen officier die kort voor Hitier aan het bewind kwam, een soort schakel vormde tusschen von Papen en Adolf Hitler; verder de gewezen leider van het Berlljnsche bureau voor academische uitwisseling Adolf Morsbach; de bekende ver dediger van Ludendorff in het hoogverraadpro- ces dat volgde op Hitler's putch te Miinchen in 1923, Luetgebrun; baron Medem: en ten slotte de bekende plaatsvervangende leider van den Stahlhelm en candidaat voor het rijkspresident schap Theodor Düsterberg. Het aantal personen, dat zich in het kamp bevindt, zou meer dan tweehonderd bedragen. BERLIJN, 6 Aug. (D. N. B.) Van het gebouw der Kroll-Opera, waar hedenmiddag de eerste groote officieele rouwplechtigheid voor den overleden Rijkspresident, de rouwzitting van den Duitschen Rijksdag, plaats heeft, waaien ds vlaggen halfstok. De straten in de omgeving van het ge bouw zijn reeds van den vroegen morgen af door de S. S. afgezet. De gevel van de Kroll-opera is op stemmige wijze versierd. Tot de eerste étage is de geheele gevel be dekt met frisch dennengroen en van boven afgezet door een rij witte bloemen. Van de balkons hangen lange zwarte doeken. Precies te 12.20 begon de Rijksdagzitting. Goering opende met eenige korte woorden de plechtigheid, waarna Adolf Hitler, Leider en Kanselier van Rijk en volk, onder ademlooze stilte het woord nam. In korte trekken schil derde hij de opkomst van Pruisen in de laat ste eeuw, de oorlogen met Oostenrijk en Frank rijk, waaraan een jong officier deelnam die den naam droeg van von Hindenburg. Deze of ficier was ook als vertegenwoordiger van zijn regiment aanwezig bij de Keizer-proclamatie in de Spiegelzaal van Versailles in 1871 na de overwinning op Frankrijk. Dan herinnert Hitier in korte woorden aan de militaire loopbaan van von Hindenburg, die na een eervollen staat van dienst zich als ambteloos burger in Hannover vestigde. De wereldoorlog breekt uit. De Russen vallen in Oost-Pruisen. De militaire autoritei ten herinnerden zich den generaal in ruste, die Oost-Pruis was en Oost-Pruisen zoo door en door kende. Op 22 Aug. krijgt von Hindenburg de kei zerlijke opdracht, om in Oost-Pruisen het op perbevel op zich te nemen. Een paar weken daarna zijn de Russen geslagen bij Tannen- berg en v. Hindenburg is met wereldroem over laden. Dan schetst Hitier het verloop van den wereldoorlog en het aandeel, dat v. Hindenburg er aan nam. HU roemt zijn trouw en Ijzeren plicht ook na de ineenstorting en zijn natio naal optreden als Rijkspresident. Het Duitsche volk zal de dankbare herinne ring bewaren aan den grootsten en vaardigsten Duitschen edelman en soldaat. Het zal cien Almachtige bidden het volk den juisten weg te wijzen om den vrede voor volk en natie te bewaren en het voor het ongeluk van oorlog te vrijwaren. Hitier sloot zijn rede met de woorden: Rijks president von Hindenburg is niet dood, hij leeft als schutse voort in de herinnering van het Duitsche volk en de Duitsche natie. Hierna speelde het philharmonisch orkest de treurmuziek uit „Götterdammerung" van Rich. Wagner. Na beëindiging der uitzending van de plech tigheden staakten alle aangesloten zenders ge durende vijf minuten de uitzending. BERLIJN, Z Aug. In alle Berlijnsche ker ken was de Zondagdienst voornamelijk gewijd aan de herdenking van de nagedachtenis van wijlen Rijkspresident Von Hindenburg. Bij zonder groot v as de belangstelling in den Ber- lijnschen Dom, waar de toeloop van het publiek voor den buitengewonen herdenkingsdienst zoo groot was dat tegen 1 uur de politie de toe gangen tot de kerk moest afzetten en velen zich tevreden stelden met een plaats in een der portalen, van waar men den dienst kon volgen. Onder de talrijke aanwezige autoritei ten zag men o.a. ook den staatssecretaris van den Rijkspresident Dr. Meissner, en Rijks- weerminister Generaal Von Blomberg. De dienst werd geleid door Rijksbisschop Lud- wig Mueller, die in zijn predicatie o.a. zei, dat Hindenburg een symbool was van wat Duitsch- land was, en en zal worden, en een vermaning aan alle Duitschers om, ieder op de p.laats, die hem is toegewezen, niet zich zelf, maar volk en vaderland te dienen. Te Neudeck hebben Zaterdag en Zondag duizenden de ter teekening neergelegde rouw registers geteekend. Eenige bejaarde dames waren zelfs uit Kiel, Hamburg en München gekomen om den overledene nog eenmaal op zijn doodsbed te zien. HOHENSTEIN, 6 Aug. (D.N.B.) Hedenoch tend vroeg verzamelden zich hier de officieren en manschappen, die afgevaardigd zijn van de verschillende wapens, die deel hebben genomen aan den slag bij Tannenberg. Ook de 53 vaandels en standaarden, welke door de Vaandel-compagnie zullen worden mee gedragen, zijn hier aangekomen. Het Tannenberg-monument is rijk versierd. Maandagavond om 9 uur begint de plechtig heid te Neudeck. Het stoffelijk overschot van Von Hindenburg zal door officieren naar buiten worden gedra gen en op de affuit van een kanon worden ge plaatst. Daarna zal de stoet naar Hohenstein trek ken, in verschillende plaatsen en dorpen, wel ke bekend zijn uit den slag bij Tannenberg. zal halt worden gehouden. De stoet zal dan Dinsdagochtend tusschen 3 en 4 uur te Hohenstein aankomen; de kist zal dan in den veldheerstoren van het Tannen berg-monument worden gebracht. Later zal het stoffelijk overschot worden bij gezet in den maarschalkstoren. Men verwacht, dat 200.000 personen bij de plechtigheid aanwezig zullen zijn. De plechtigheid zal door alle Duitsche zen ders en vele buitenlandsche zenders woraen uitgezonden. NEURENBERG, 5 Aug. (D.N.B.) Het pas ver schenen nummer van het weekblad ,,Der Stür mer", dat geleid wordt door Julius Streicher, is door de politie in beslaggenomen wegens belee- diging van een buitenlandsch staatshoofd. Het blad werd tevens voor den tijd van 14 dagen verboden. Ronwzitting van den Rijksdag. Hitier herdenkt het heldenleven van Von Hindenburg. Munitietrein opgeblazen nabij Charbin. 300 menschen verdronken tengevolge van over- stroomingen in Perzië. Bij een explosie is een electrische centrale te Heroshina zijn 26 personen gedood en 7 ernstig gewond. Interview met Hitier; hij zegt, dat Duitschland geen oorlog zal voeren dan alleen uit zelfverde diging. Onderhoud tusschen Otto van Habsburg en Mussolini? Geweldige vuurzee in Bretagne; heel dorp ver woest. Nieuw concentratiekamp in Saksen; Düsterberg opgesloten. Communisten bij Foetsjau door regeeringstroe- pen verslagen. Te New-York zijn 2 smokkelaars van verdoo- vende middelen gearresteerd, die leden blijken te zijn van een intern, bende. Sovjet-vliegtuigen naar Parijs. Bij het Weesperpoort-station te Amsterdam is een stoomtrein op een Diesel-trein geloopen. Zeven ernstig en vele licht-gewonden. Vier kanovaarders bij Ouddorp verdronken. In het monument voor het Reddingswezen te Den Helder komt een carillon. Nationale Bedevaart naar Dokkum. Feestelijke ontvangst van den Aartsbisschop te Leeuwarden. Ir. E. P. Wellenstein, directeur van Economische Zaken in Ned.-Indië, op 53-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of be- trokken, kans op regen of onweer. Aan- vankelijk iets warmer, later mogelijk iets koeler. 3 Hoogste barom.stand 767.1 te Haparanda Laagste barom.stand 753.2 te Holyhead 3 Zon op 5.28 onder 8.42 - Licht op 9.12 3 Maan op v.m. 0.00 onder nam. 6.59 illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ROME, 6 Aug. Naar verluidt zou aarts hertog Otto von Habsburg in den loop van Augustus een onderhoud hebben met Mus solini, terwijl de Oostenrijksche bonds kanselier Schuschnigg die zooals bekend is een bespreking met den Duce zal voeren, dit onderhoud zou bijwonen. In monarchistische kringen heeft dit bericht groote vreugde gewekt, aangezien men er een teeken in meent te zien, dat Mussolini niet afwijzend meer tegenover een restauratie der Habsburgers staat, terwijl men als vaststaand aanneemt, dat het Vaticaan zelfs zeer gunstig daar tegenover staat. TEHERAN, 6 Aug. (Reuter) Te Firoeskoe, een plaatsje gelegen op den weg tusschen Teheran en Mesjed, hebben groote overstroo mingen plaats gehad, waarbij meer dai^ drie honderd personen om het leven zijn gekomen. Bovendien zijn talrijke kinderen verdronken en is een groote hoeveelheid vee verloren gegaan. Een deel van de stad Tebris werd door het water verwoest. i www n 11 T-r-VV. 'Ju- Stand op Maandag 1 uur n.m.: 760 Vorige stand: 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1