STADSNIEUWS U BEHOEFT NIET MEER TE SCHRIJVEN IMS Haarlem, 6 Aug. Laatste Nieuws S REIS-MARKEN MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 ia ütiï AGENDA Kanovaarders terecht Na den Putsch in Oostenrijk Groote overstroomingen EERSTE H. MIS Pater Ruygrok in de H. Bavo, Noord STADSSCHOUWBURG „De TooverbaU'Het Neder- landsche Tooneelgilde Slecht opgelet Wielrijdster gaf geen teeken NIEUWE ORGANIST DER ST. JOSEPHKERK De heer J. Albert de Klerk AUTOBUSSEN AMSTERDAM— IJMUIDEN Drie gegadigden met drie standpunten VERKEERSONGEVALLEN Motorbestuurster gewond Gouden huwelijksfeest Orgelbespeling Opbrengst collecte Inspecteur G. van Woeraom Personalia BURGERLIJKE STAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VELSER VRIJWILLIGE BURGERWACHT Beëediging van officieren Beëediging Graalleidsters arriveeren aan het Seminarie Hageveld te Heemstede voor het volgen van een retraite ZWEMFEEST BIJ H.P.C. Kampioenschappen van den kring Haarlem VIT DEN OMTREK SPAARNDAM ZAANDAM 7 Augustus INSTELLINGEN Oude mozaïken Fantastisch verhaal van veehouder NAGEDACHTENIS VAN IR. WELLENSTEIN HERDACHT Politie-onderzoeh wordt deze week gesloten Aan het kwistig met groen en bloemen ver sierde altaar in de parochiekerk van den H Bavo in Haarlem-Noord droeg pater Ambro- sius Ruygrok van de Congregatie van het H Sacrament zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd hierbij geassisteerd door den pro vinciaal der paters van het H. Sacrament, den hoogeerw. pater H. Warmendam, als presbyter- assistens, eveneens een zoon van deze parochie en door de beide kapelaans van de parochie, A. J. van Houten als diaken en C. de Koster als sub-diaken. Op het priesterkoor had de herder der parochie, pastoor A. P. v. Eeden, plaatsgenomen. Het zangkoor onder leiding van den.directeur, den heer Jac. de Jong, zong op zeer beschaaf de wijze het „Veni Creator" van Jac de Jong, de „Missa in honorem Sancti Eduardi Regis" van Luinio Refice, terwijl de Gregoriaansche gezangen zeer verdienstelijk werden uitgevoerd. Drie broers van den neomist waren cantores. Na de Mis werd de priestercantate van Haagh S. J. gezongen. Pater W. Pleunis van de Congregatie van het H. Sacrament hield de feestpredikatie naar aanleiding van den tekst „Gij zijt Priester in eeuwigheid." Priester voor de H. Eucharistie, d. w. z. God met ons, priester ook voor de zielen. Uw zending legt een nauwen band tusschen Christus en den priester. Het H. Priesterschap is ingesteld ten behoe ve van de Eucharistie, met het gevolg, dat de priester geheel toebehoort aan Christus in het H. Sacrament. „Pro Christo legatione fungi- mur." „Altijd oefenen we ons ambt uit in naam van Christus." Met een gelukwensch aan den pas gewijden priester, zijn familie en geheel de parochie be sloot de gewijde redenaar zyn gloedvolle feest preek. Ites middags had in de met bloemen en pau selijke kleuren rijk versierde zaal van de St. Caiharina-school een receptie plaats. Pastoor van Eeden bood met enkele toepas selijke woorden namens enkele vrienden en kennissen den neomist een kazuifel met toe- behooren aan. Van de gelegenheid om den jongen priester de hand ter felecitatie te druk ken werd door vele parochianen, kennissen en vrienden van den neomist een druk gebruik gemaakt. Des avonds hield de neomist een plechtig dankiof met Te Deum. Hierbij assisteerden ka pelaan De Koster als diaken en kapelaan van Houten als sub-diaken. Na het lof bracht de mondorgelclub „Dir.- dua" op het kerkterrein een serenade. Dit gezelschap, dat zich aandiende als Kunst cabaret, bespeelde eenige dagen onzen Stads schouwburg. In een voorwoord van het pro gramma wordt medegedeeld, dat dit kunst- cabaret in dezen vorm een wonder is van de groote tooneelkunstenaars, die uit de school van Stanislawski kwamen. We willen niet twijfe len aan de waarheid van deze opmerking, alleen vragen we ons af of de betreffenden die school wel met goed gevolg hebben doorloopen. Niet dat het rollen van dezen tooverbal verve lend was integendeel, daarvoor zorgde Aöolphe Engers wel, die zich als een succesvol, pittig conferencier deed kennen, maar de num mers zelf leken ons over het algemeen niet bijster goed geslaagd. Behoudens enkele ge deelten, maakt het te veel den indruk van een gewilde makelij k, waarbij men trachtte er een zekere waarde aan te geven, door op een ietwat onnoozele manier te moraliseeren, philosopheeren, of idealiseeren. Zoo moesten al degenen, die min of meer tot den zelfkant van de samenleving behoorden met veel jubel en pathos uitroepen, dat zij zoo heerlijk onschul dig waren en heeiemaal niet bang om te ster ven. We kennen deze liedjes-in-de-bus-drama's al te goed, om daar nog van onder den indruk te komen. Hetzelfde is het geval met de over peinzingen van het Amerikaansche vrijheids beeld, waarbij de vleeschgeworden maagd o.a. wijst op het boevendom, om aan te toonen, dat het daar met de vrijheid allesbehalve goed ge steld is. Wij voor ons zouden juist zeggen, dat de daden van al die boeven juist de con sequentie zijn van een absolute vrijheid. Zoo zouden we door kunnen gaan, doch dan schoten we waarschijnlijk het doel van dit kunstcabaret voorbij. Een opmerking willen we daaromtrent nog maken: de beroemde Russische regisseur Stanislawski had zijn reputatie niet alléén te danken aan zijn sublime naturalistische tooneel- opvatting, maar ook en vooral aan de prachtige taal en de meesterlijke dialogen welke men in zijn theater kon beluisteren. En hieraan man gelde het nog al eens bij dit gezelschap, waarbij, zooals we reeds opmerkten de grondoorzaak wel voornamelijk te zoeken is in de vaak geforceerde constructie der nummers. In ieder geval moet men respect hebben voor het heele nummer dat erop volgde, toch is executanten zich aan hun taak gaven, want al was vaak het lekkere geleuter van Adolphe Engers tienmaal amusanter en belangrijker dan het heele nummer dat erop volgde, toch is aan het voornamelijk aan hun serieus voordracht te danken, dat men geïnteresseerd bleef kijken en luisteren. Als best geslaagd artistiek arrange ment zouden we „De Blinde Vink" willen noemen, waarbij men zich door Daumier had laten inspireeren, terwijl het beste speelnummer ongetwijfeld het „Tragisch moment" van Adolph* Engers was. Ten slotte leek ons de opname van het „orkest" in het tooneelverband minder geluk kig, vooral ook daar de muziek het gesproken woord totaal cverheerschte. Het overladen programma werd blijkbaar wegens ontstentenis van verschillende leden van het gezelschap niet geheel uitgevoedr, doch in ieder geval was het ruim voldoende om een avond behoorlijk te vullen. Men beloofde terug te zullen komen en indien dat wat later in het seizoen is, gelooven we zeker, dat er een grooter auditorium aanwezig zal zijn, vooral, indien men ook wat geslaagde ideeën van een ruimer kring anderen in het programma inlascht. Beter vijf „knal-nummers" alléén, dan in samenstelling met vijftien mid delmatige vondsten. Het publiek toonde zich blij, opgetogen en dankbaar. V-t. genomen. De bestuurder kreeg een proces-ver- baal. De motorbestuurster had een bloeduitstor ting in haar dijbeen opgeloopen. Zij werd door een lid van den ongevallendienst verbond- den, vervolgens naar het Diaconessenhuis en tenslotte naar haar huis gebracht. Zondag omstreeks 12» uur heeft op den hoek van den Kleinen Houtweg en de Kampersin gel een botsing plaats gehad tusschen een tramtrein, die in richting Amsterdam reed en een auto die langs den Gasthuissingel aan kwam. De autobestuurder merkte de tram te laat op. Het gevolg was, dat deze tegen den rechterach terkant van den auto terecht kwam. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De auto werd ernstig beschadigd en de bestuurder kreeg een proces-verbaal. Zondagavond kwart over zeven is een 16-ja- rige wielrijdster op het kruispunt Kennemer- plein-Statenbolwerk nabij het viaduct door een auto aangereden. Het meisje veranderde plotseling van rich ting, zonder datt zij een teeken gaf. Ze reed voor den auto langs, kwam te val len en kreeg een lichte hersenschudding. In bewustelooze toestand werd zij een woning op het Statenbolwerk binnen gedragen. Hier is ze door een dokter behandeld, die haar ver volgens met zijn auto thuis bracht. Het rijwiel werd geheel vernield. De autobestuurder die geen schuld treft, heeft zoo krachtig geremd, dat zfjn wagen defect raakte en moest worden weg gesleept. Het kerkbestuur der St. Josephkerk, Jans straat, heeft als opvolger van den heer Hen drik Andriessen, tot organist benoemd den jongen musicus J. Albert de Klerk, zoon van den bekenden toonkunstenaar Jos. de Klerk. De nieuwe organist is leerling van Andriessen en fungeerde vaak als zijn plaatsvervanger. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werden Maandagmorgen be handeld drie aanvragen voor het inwerking brengen van een autobusdienst over den nieu wen weg van Amsterdam naar IJmuiden. Ge gadigden waren de N. V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels", N. V. Mij. „Alkmaar Packet" en H. J. A. van Olffen te Amsterdam. De aanvra ge van de Alkmaar Packet van Amsterdam over Velsen en Beverwijk naar Wijk aan Zet werd tijdens de vergadering ingetrokken. „Stormvogels" vroegen subsidiair een dienst VelsenFordfabrieken vice verse aan. De strijd bepaalde zich tijdens dé monde linge behandeling tusschen Stormvogels en Alkmaar Packet. Mr. Vis verdedigde eerstgenoemde en wees er allereerst op, dat er inderdaad een behoefte aan een dienst is, omdat het rijk de behoefte van een nieuwen weg aanvoelde. Nu maken de Ned. Spoorwegen wel bezwaar, omdat zij een electrischen dienst op dit traject hebben, maar de tusschen gelegen industrie-centra worden daardoor niet bediend. En de spoorreiziger, al dus spr. moet via Uitgeest in IJmuiden komen en tweemaal overstappen. Er moet een autobusdienst komen om Am sterdam N. W.HembrugFordfabrieken en de vele industrieën langs het kanaal verbinding te geven. Wie moet dezen dienst nu hebben? vroeg spr. Volgens hem de maatschappij, die in technisch en verkcers-economisch opzicht de beste is. „Stormvogels" berijden al drie vierde van het aangevraagde traject tot groote tevredenheid van Ged. Staten. Er is een streven om in een bepaald rayon concentratie van autobus diensten toe te passen. Wanneer dit ooit van belang is, is dat in dit geval. Reeds in 1928 diende „Stormvogels" de aanvrage in, zoodat zij de oudste rechten heeft. De aanvrage van de Alkmaar Packet moest spr. bestrijden, omdat deze het vracht- en ple- ziervervoer ï>er water tusschen Amsterdam en IJmuiden behartigd heeft, maar op het gebied van autobussen een volkomen nieuwelinge is. Spr. wees nog op een adhaesie-betuiging van de vereeniging „Santpoorts Bloei" en maakte geen bezwaar tegen het door Amsterdam ver langde vervoerverbod. De directeur van de Alkmaar Packet, mr. J. P. Bosman protesteerde tegen de bewering, dat zijn maatschappij geen ervaring heeft op auto busterrein. Spr. zette uiteen hoe hij zorgde voor den dienst AlkmaarDen Helder en ver schillende plannen in portefeuille heeft. Met stemverheffing verklaarde spr. dat zijn maatschappij sinds 1880 voor het personen vervoer naar IJmuiden zorgt en dat de vis- seliersplaats zeer veel aan de Packet te danken heeft. De vereeniging „IJmuidens Bloei" heeft dat ook erkend en den wensch te kennen gegeven, dat er een combinatie tusschen de aanvragers gevormd zou worden. AZIJN MOSTERD TAFELZURE.NI Zaterdagmiddag om kwart over vier heeft een aanrijding plaats gehad op het kruispunt Rijksstraatweg Zaanenlaan tusschen een auto bestuurd door een inwoner van Castricum en een 23-jarige Haarlemsche motorrijwielbestuur ster. De aanrijding ontstond, omdat de autobe stuurder geen voorrang verleende. Bovendien bleek nog, dat de remmen van den auto zeer onvoldoende werkten. De wagen is in beslag De verdediger van aanvrager van Olffen gaf toe, das zijn cliënt geen ervaring op autobus- gebied heeft, maar meende toch dat anderen ook een kans gegeven moet worden .indien zij in de vervoerswereld een gedegen naam heb ben. Spr. zeide, dat zijn cliënt met 4 wagens wil gaan rijden en „Stormvogels" slechts met twee. Mr. Vis wilde eventueel voor de Alkmaar Packet een vervoerverbod op de vele trajecten die „Stormvogels" rijden en verklaarde de in richting van den dienst te willen onderwerpen aan den wensch van Ged. Staten. Mr. Bosman maakte zich kwaad Over het vervoerverbod door Ml". Vis gewenscht en wees er nogmaals op, dat zijn maatschappij sinds 1880 op de trajecten concessie heeft. Spr. waar schuwde er Ged. Staten voor, dat het brood aan „Stormvogels" gegeven den „dood" van de Alkmaar Packet tengevolge zou kunnen heb ben. Voor de laatste is deze aanvrage een le venskwestie. De beslissing volgt later. Het gouden huwelijksfeest van het echtpaar A. Cuyon en P. J. CuyonVisser, Leidsche- straat 132, is Zaterdag j.l. gevierd. Vandaag, de eigenlijke dag, werd het feest in intiemen kring voortgezet Talrijk waren de gelukwen- schen. De buurtgenooten schonken bloemen. Men hoopte nog eens het diamanten feest te kunnen vieren; dat wenschen wij het echtpaar eveneens gaarne toe. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 7 Augustus, des avonds van 8'A9 yK uur, door den heer Piet Halsema, luidt: 1. Orgelchoral: „O mensch, bewein' dein' Sünde gross" van J. S. Bach; 2. Preludium en Fuga in b kl. t. van J. S. Bach; 3. Zes Fuga's over B. A. C. H., op. 60 van R. Schumann, I, Langsam, II Lebhaft, III. (Andante), IV. Mas- sig, V. Lebhaft (Schersando), VI. Mfissig, nach und nach schneller (Finale)4. Andantino van César Franck; 5. Toccata van Th. Dubois. De collecte, Zondag gehouden in de Kle- verparkkerk ten bate van de St. Marthaver- eeniging, heeft ƒ382.opgebracht. Zooals we reeds berichten zal de heer G. van Workom inspeteur van politei alhier, op 1 September om gezondheidsredenen den dienst met pensioen verlaten. Inspecteur van Woerkom begon zijn politie loopbaan te Haarlem op 21 April 1906 als ad- junet inspecteur en sindsdien heeft bij in verschillende rangen onafgebroken in onze stad dienst gedaan. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Boekhouden M.O., G. F. Disse, alhier. Geboren: 3 Augustus: J. KruijerSchoffel, z.; M. C. P. v. WesterhovenNoijen, z.; A. M. v. Brugge—Rolfes, d.; R. C. v. Beek—Menger, d. Overleden: 3 Augustus: A. H., 3 j., d. v. N M. J. Westerman, Scheldestraat; J. M. J. Sa- cré, 65 j., Gr. Houtstraat; E. F. C. de Goede Kok, 73 j., Berkenstraat. Telefoneer ons Uw antwoord op omroepers onder nummer |y HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 (Omroeper-Service) Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Seivice NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Byna vanzelf gaan na de gebeurtenissen van gisteren, de installatie van een twaalftal offi cieren en de défilé's der B. W.'ers, de gedach ten weer terug naar het stormachtige jaar 1918, toen ook in ons land het dreigend revolutie monster rondwaarde. In dat hachelijk oogen- blik evenwel stond een vastberaden groep man nen op om het koningshuis als handhavers van wet en orde te verdedigen en zoo ontstond de Burgerwacht. De vrij rustige periode die hierna volgde drong de Burgerwacht steeds meer en meer op den achtergrond totdat de onrust der tijden een grondige reorganisatie en versterking van dit instituut allerwege in den lande deed ontstaan. Dit gebeuren bleek wel gewettigd toen voor eenige weken in min of meerdere mate de steden beroerd werden door een communistische agitatie en bleek de B. W. te doen wat zaj beoogt: veiligheid en orde hand haven. Ondanks het feit dat in de gemeente Velsen de B. W. ongeveer 700 leden telt, had zij tot dusver nog geen officieren. In dit tekort is Zaterdagmiddag voorzien door de beëediging van een aantal officieren, welke plechtigheid platas had achter het landgoed „Beeckestein" aan den Rijksstraatweg. Onder de op het terrein aanwezigen merk ten wij o.a. op: burgemeester Mr. F. Rambon- net in ambtscostuum, den Distrlcts-overste van Kennemerland, Hartog Heijs v. Zouteveen, den voorzitter der Haarlemsche B. W. H. M. van Bemmelen met eenige gedelegeerden, kapt. Wolthuis met 'n delegatie uit Amsterdam, 'n delegatie uit Hillegom en voorts den Commis saris van Politie S. de Ridder. Prompt half vier vertrok, voorafgegaan door 't Juliana-corps, een afdeeling geüniformeer den van het mobielvendel, waarachter een aan tal dat nog niet van uniform voorzien was van School K. over den Rijksweg naar Beeckestein, waar een reeds aangekomen afdeeling van het ruitervendel zich bij hen aansloot. Achter het huis vond de troepeninspectie plaats door den burgemeester. Onder commando van commandant J. Dam mers hadden de manschappen zich opgesteld. Nadat de eerste strophen van het Wilhelmus zijn gespeeld, verzocht de burgemeester alle officieren den beëedigingseed af te leggen. Daarna trad ieder van hen achtereenvolgens naar voren en legden met de linkerhand op het vaandel den eed af. Beëedigd werden: J. v. Swinderen—Koop- mans, A. ten Broeke, J. v. Rije, P. v. Speyk, J. A. Hermssen, P. J. Gulikens, G. de Jonge, W. C. Jantjes, J. v. Well, C. Luchtinger, P. v. Marisz, J. Vorstelman. Hierna hield de burgemeester 'n korte toe spraak, waarin hij allereerst de officieren ge luk wenschte. Spr. wees hen erop dat het offi cier-zijn allerminst een eerebaantje of sinecure is, maar wel degelijk een moeilijke en inspan nende taak; voorts zette spr. uiteen hoe de of ficieren als aanvoerders allereerst de belangen moeten dienen van de B. W.'ers, die onder hen staan. Daarna stelde de burgemeester de geïnstal- leerden voor aan de onder-officieren, korpo raals en overige B. W.'ers en legde hun den plicht op krachtens den reeds vroeger afgeleg- den eed hun te gehoorzamen en spoorde beide groepen aan om in den geest van eendracht samen te werken om in moeilijkheden een waarborg te zijn voor de veiligheid en orde in Velsen. Tot slot wees spr. nog op de historische betee- kenis van de plek, waarop zij stonden. Voor heen was het de oefenplaats van het cavalerie regiment van Boreel van Hogelanden. Met een drievoudig; „Lang leve de Koningin" eindigde spreker. Hierna namen luit. P. J. Gukkers en luit. J. A. Hermssen de leiding over. Vervolgens sprak kapt. Wolthuys namens de Amsterdamsche Burgerwacht eenige woorden, waarin hy zijn belangstelling uitsprak voor de afdeeling Velsen en het van groot belang achtte dat de verschillende afdeelingen in nau wer contact met elkaar kwamen. Spr. eindigde met een gelukwensch aan de officieren en hun commandant, alsmede aan den burgemeester. Achtereenvolgens spraken nog de heer Van Bemmelen en de Commissaris van Politie eeni ge woorden van felicitatie. Tot slot defileerden het mobiele en ruiter vendel voor den burgemeester, de officieren en de genoodigden, waarna de plechtigheid ten einde was. A.s. Zaterdag zal het clubgebouw van de Burgerwacht officieel worden geopend. Buitengewoon mooi zomerweer begunstigde Zondagmiddag het jaarlijksche zwemfeest van H.P.C. No. 1 Eif val wedstrijd voor meisjes-adspiranten H.P.C., bracht al direct beweging in het water. In totaal 22 deelneemsters in 2 groepen. Om ook de jeugdige zwemmers al direct aan het publiek voor te stellen volgde daarna de 50 M. vrije slag jongens adspranten.. Dat hier de polo van invloed is, bleek wel uit den ste- vigen slag der jongens, waar B. Leitz den niet slechten tijd van 32 2/5 sec. maakte. In de 100 M. vrije slag heeren junioren was vooral de tweede serie, waarin Kemper en Sip- kema van H.P.C. startte, de snelste; Ch. ICem- per plaatste zich hier stevig no. 1. Er was natuurlijk veel belangstelling voor de 100 M. vrije slag heeren senioren. Scheffer van D.J.K. was houder van den wisselbeker en Kreffen had Mooi en Tilburg geklopt. In de tweede serie liggen naast elkaar J. v. Hemsbergen, Haarlem, Scheffer, en Kreffen van D.J.K. en op de vierde baan Mooi. Na den start gaan Mooi en Scheffer naast el kander met Kreffen iets achter. Doch Kreffen zet er alles op om gelijk te blijven. Zelfs op 75 M. is er nog niets van te zeggen, maar dan zet Mooi een geweldige eindspurt in, te snel voor Scheffer, met als gevolg dat Kreffer nog Scheffer passeert. Het applaus na dit nummer was dan ook over weldigend. Door dezen uitslag krijgt Mooi van dit jaar den beker en den kampioenstitel kring Haar lem. De 100 M. vrije slag dames ging tusschen A.D.Z. en H.P.C. Mej. de Carpentier (A.P.C.) die als no. 3 eindigde, behaalde den kampioenstitel kring Haarlem. In de 100 M. schoolslag dames seniores be haalt Waalberg A.D.Z. een gemakkelijke over winning, hoewel mej. Steenhuyzen zich als tweede weet te plaatsen van mej. Orthuyzen (A.D.Z'.). De 50 M. rugslag jongens adspiranten was een groote overwinning voor H.V.G/B. Een bijzonder spannend nummer was de 5 x 50 M. vrije slag estafette heeren nationaal, waarvan de bekerhouder H. Z. en P. C. dit kleinood niet kon verdedigen. De eerste vijftallen van H.V.G.B., Haarlem, U.Z.C. en H.P.C. ontmoeten elkander het eerst. Al spoedig nemen U.Z.C. en H.P.C. de leiding. Als de nummers 3 starten is H.P.C. nog iets voor en Brand weet zich te handhaven, maar Dijkema is iets Sneller dan v. Zadel, maar dan een goede start van Mooi, centimeter na centi meter loopt hij op Daatselaar in, om in de laatste 20 M. een geweldige eindspurt in te zetten en zoo 1/5 sec. voor Daatselaar aan te tiikken. De tweede serie met de Waterratten, Haar lem II en H.P.C. II is niet zonder spanning. Alleen de Waterratten vallen tegen en eindigen een tiental meters achter de anderen. In de 5 x 50 M. dames starten allen; H.P.C. I en II en A.D.Z. Hier is A.D.Z. ook overwegend sterker. H.P.C. zonder tegenstand van andere clubs uit den kring, legt gemakkelijk beslag op den kampioenstitel kring Haarlem. Voor de 25 M. vrije slag abonné's van den zwemvijver waren 31 deelneemsters. Leuk was de strijd der kleine meisjes, meest met den schoolslag, als dobberende kopjes op 't water. Voor de afd. jongens was meer strijdvaardig heid, omdat zij allen den crawlslag maakten. Voor de 50 M. schoolslag meisjes adspiranten verschenen enkel H.P.C.-dames. Als slot der wedstrijden de 10 x 50 M. vrije slag estafette heeren Nationaal tusschen U.Z.C., H.V.G.B., Haarlem en H.P.C. Hoewel er eerst eenige spanning was, loopt op het eind' H.P.C. steeds meer uit, om ten slotte met groot verschil te winnen. De totaaluitslag was: I. Afvalwedstrijd voor meisjes-adspiranten H. P.C., groep A: 1. R. Lommerse, 2. J. Schoolder- man, 3. J. Slag, 4. G. v. d. Groen, 5. J. v. Om men. Groep B: 1. A. Molhoek, 2. B. Groene- veld; 3. G. Luyken. Ila. 100 M. vrije slag heeren junioren natio naal: 1. Ch. Kemper H.P.C. 1.07; 2. A. H. Sip- kema H.P.C. 1.08; 3. H. Suerhof, Haarlem, I.11 2/5. lib. 100 M. vrije slag heeren senioren natio naal om den wisselbeker houder J. C. Scheffer, (D. J. K.): I. S. L. Mooi 1.02 (de tijd van zijn eigen Ned. record)2. C. A. Kreffen, D.J.K. 1.03; 3. J. C. Scheffer, D.JK., 1.04 1/5. III. 100 M. vrije slag dames senioren natio naal, tevens kampioenschap van kring Haar lem: 1. L. Helms, A.D.Z.; 2. D. Husken, A.D.Z. 1.17 2/5; 3. H. de Carpentier 1.21 4/5 (kam pioene kring Haarlem). IV. 100 M. schoolslag dames senioren: 1. J. Waalberg A.D.Z. 1.30 4/5; 2. M. Steenhuyzen H.P.C. 1.33 2/5; 3. L. Orthuysen A.D.Z. 1.351/5. V. 50 M. rugslag adspiranten kriing Haarlem: I. H. v. Heerde H.V.G.B.; 2. Joh. Rol Jr. H.V. G.B. 42 4/5; 3. Osterspoor H.V.G.B. 48 2/5. V. 5 x 50 M. vrije slag estafette heeren na tionaal, wisselbeker-houder H.Z. en P.C.: 1. H.P.C. 2 m. 28 sec.; 2. U.Z.C. 2 min. 28 1/5 sec.; 3. Haarlem 2 min. 33 sec. VII. 5 x 50 M. vrije slag estafette dames (na tionaal tevens kampioenschap kring Haarlem): 1. A.D.Z. 3 min. 1 1/5 sec.; 2. H.P.C. I 3 min. 10 2/5 sec. H.P.C. is kampioen kring Haarlem. VIII. 25 M. vrije slag voor abonné's der zwem inrichting beneden 15 jaar met leden van H. P.C.: A. meisjes: 1. J. Hagemeijer 18 2/5 sec.; 2. Annie Nix 21 3/5 sec.; 3. Brackhoven 22 1/5 sec.; Cisca Bergman 22 4/5 sec.; 5. F. Brink man 23 1/5 sec.; 6. Joke Ynthoven 24 4/5 sec. B. Jongens: 1. J. Boetje 18 sec.; 2. G. Fuhri Snethlage 19 sec.; 3. Leo Wilmot 19 sec. X. 50 M. schoolslag meisjes adspiranten kring Haarlem; 1. P. Schalken H.P.C. 45 3/5; 2. C. Kampstra H.P.C. 46 1/5 sec.; 3. M. v. d. Zouwe H.P.C. 46 2/5 sec. XI. 50 M. vrije slag jongens adspiranten van H.P.C.: 1. B. Leih 32 2/5 sec.; 2. J. Vis 35 sec.; 3. H. Stefels 36 1/5 sec XII. 10 x 50 M. vrye slag Estafette heeren nationaal: 1. H.P.C. 5 min. 11 3/5 sec.; 2. N.Z.C. 5 min. 17 sec., 3. Haarlem 5 min. 17 2/5 sec.; 4. H.V.G.B. 5 min. 24 4/5 sec. Rest ons nog te melden, dat een vijftal dames van A.D.Z., mej. de Neve van H.P.C. en de heeren N. v. d. Voort van Haarlem en C. R. Hemsing van het IJ schoonspringen demonstreerde, dat, gehoord 't applaus, wel in den smaak viel en dat een zeer interessante polowedstrijd plaats vond tus schen H.P.C. en U.Z.C., die met 63 door H. P. C. gewonnen werd en een damespolowedstrijd werd ingelascht tusschen de dameszeventallen van H.P.C. en A.D.Z., die door dé H.P.C.-dames met 43 gewonnen werd. Na afloop reikte de Voorzitter onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uit. Voor de zwemsport in het algemeen en voor H.P.C. in het bijzonder is het een goede pro- pagandadag geweest. Jubileumconcert Gisteravond heeft het fan farecorps „Kunstkring" onder begunstiging van schitterend mooi weer, een jubileumconcert ge geven bij gelegenheid van zijn 12 y3 -jarig be staan. Zooals reeds vermeld is, zou dit concert plaats hebben op een versierde schuit in de kleine sluis. Voor den aanvang van dit concert voer het mu ziekkorps onder het blazen van den jubileum- marsch van v. d. Glas en het populaire „Sarie Marais". In de sluis aangekomen werd nog een marsch gemaakt waarna de heer P. Wit Sr. een toespraak hield tot directeur, leden en donateurs. Spr. gaf hierin een kort overzicht van de afgeloopen 12 '/2 jaar waarin het corps ook van tegenspoed niet gespaard is gebleven en toch met een snel tem po van de laagste afd. naar de hoogste afd. is opgeklommen. Hiertoe hebben de leden niet weinig bijgedragen door hun ijver voor het corps Voor dezen ijver bedankte spr. de leden. Ook memoreerde deze nog den tijd dat hij zelf voor het corps stond als dirigent en hoe dit overge gaan was in handen van zijn zoon P. Wit Jr. on der wiens goede leiding ook thans nog schit terende resultaten worden bereikt. Na deze rede werd het concert voortgezet met o.a. „Orpheus in der Unterwelt" van Offenbach en de Onvoltooide symphonie van Schubert. Eerstgenoemd stuk werd zeer goed en in een prachtig tempo ten gehoore gebracht. Ook de stemming was dezen avond heel goed te noemen. De onvoltooide werd eveneens goed gemaakt, de opzet hiervan was mooi rustig. In de pauze werden de leden onthaald op een verversching in het café van den heer Corver. Na de pauze werden nog enkele nummers ge speeld met tot slot weer het „Sarie Marais" wat zeer insleog en waarvan een „bis" verlangd werd, waaraan werd voldaan. Alzoo voor Kunstkring een succesrijke avond, al mogen wij liever een concert op de tent hooren wat toch nog beter tot zeer insloeg en waarvan een „bis" verlangd werd, Vijf jonge honden ontvreemd. Alles wat waarde heeft, schijnt waard, gestolen te wor den. Zoo heeft Zondag een bewoner van de Rosmalenstraat aangifte gedaan van de ont vreemding van vijf jonge honden. Uit het door de politie ingestelde onderzoek kwam aan het licht, dat een jongen zich aan dit feit had schuldig gemaakt, die de dieren voor 15 cent per stuk aan buurtbewoners had verkocht Natuurlijk is tegen den jongen proces-verbaal opgemaakt. Rechterhelft v.h. bord: wit; linkerhelft: roode rand, I m. rood door- gestreep t e J rwarto P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter- is parkeeren straathelft is verboden. dus vrij. GOEDKOOPE KENNEMER BANKVEREENIG1NG HOUTPLEIN 8 Sociëteit „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Rembrandt-Theater „Hoera! Ik ben een IX zwerver"; op het tooneel „Kanni en Lola", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema „Vader Adam"; op het tooneel „Rulyans", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor; „Nachtvlucht", 2.30, 7.00 doorloo- pende voorstellingen. Gebouw „St. Bavo" Leden van de Tram 8 uur; St. Caecilia 8 uur; Rechtskundig bureau 8.30 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert 8.159.15. Rembrandt-Theater „Hoera! Ik ben een zwerver"; Op het tooneel „Kanni en Lola", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Cinema „Vader Adam"; Op het tooneel „Rutgans", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor „Nachtvlucht", 2.30, 7.00 door- loopende voorstellingen. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur. Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Opengesteld: dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. Te Herculanum heeft men mozaïeken ont dekt, die voor de kunstgeschiedenis zeer be langwekkend zijn, omdat zij een overgang vor men van het Romeinsche naar het vroeg christelijke mozaïek. In een bij archeologische opgravingen blootgelegd huis trof men kortge leden de binnenplaats aan, benevens het eet vertrek en een vijver. Een van de wand-mozaïe ken in het eetvertrek stelt Neptunus voor, met Amphitrite of met Amymone gezeten in een halfkoepelvormige, uit schelpen gevormde nis. Vooral de wisselende kleurscha! :ringen van deze nis in alle tinten tusschen diepblauw en melkwit getuigen van groote vaardigheid in de Mozaïekkunst. Een der and-re mozaïeken stelt een jachttafereel voor, temidden van een uitbundige flora. Naar kleuren, stijl, motieven en compositie, doen deze mozaïeken sterk den ken aan de kunst der 4de tot 6de eeuw na Chr. en zij vormen als zoodanig een belang wekkend overgangstype tusschen het Romein- sche en het vroeg-Christelijke stadium der mo zaïekkunst. Naar wij van de zijde der politie te Schie dam vernemen, zijn de vier kano-vaarders, van wie aanvankelijk gedacht was, dat zij in den z.g. Kwaden Hoek in het Goereesche gaat wa ren verdronken, Zondagavond te 11 uur behou den te Schiedam, waar zij woonachtig zijn, aangekomen. Hieruit moet dus worden vast gesteld, dat het verhaal van den veehouder, die gezien zou hebben, dat de kano's omsloegen en de jongens in de diepte verdenen, op fan tasie heeft berust. BATAVIA, 6 Aug. (Aneta). In een plechtige zitting van den Volksraad is de nagedachtenis van den in Holland overleden directeur van het Departement van Economische Zaken, ir. Wellenstein herdacht. De voorzitter van den Volksraad sprak een herdenkingsrede uit welke door de aanwezigen staande werd aangehoord. De heer De Leeuw, voorzitter van den Raad van Departementshoofden, antwoordde namens de Regeering. Vervolgens werd de zitting als teeken van rouw voor een kwartier geschorst. Berichten opgenomn in een deel van ons vorig nummer WEENEN, 4 Aug. Het politle-onderzoek tegen de 144 opstandelingen, die hebben deel genomen aan den inval in de bondskanselarij, zal in den loop der volgende week worden ge sloten. De gearresteerden zullen dan groeps gewijze voor het militair gerechtshof worden gebracht. Tot nu toe zijn zestien personen van de politie-gevangenis overgebracht naar de gevangenis van het militair gerechtshof. Van daag en morgen zullen nog verschillende con frontaties plaats hebben van opstandelingen met getuigen. SHANGHAI, 4 Aug. (V.D.). De rivier Joeng- ting ls buiten haar oevers getreden en heeft groote oppervlakten in de provincie Hoebeh onder water gezet. 19000 huizen zijn door den vloed weggesleurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2