Het Nationaal-socialisme in Oostenrijk Vier slachtoffers Klokkenspel aan de zee llBf MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 DE MINISTERRAAD VAN 25 JULI Dublieuze toestanden DE JEUGDBEWEGING IN DE LUCHTVAART Aansluiting bij de Kon. Ver. voor Luchtvaart Ir. E. P. Wellenstein Na wekenlange ziekte te 's Graven- hage overleden Roekeloos rijder Verkeerschaos hij Muiden door onbesuisd optreden veroorzaakt BEËEDIG1NG BURGER WACHT-OFF1C1EREN Reis naar Mexico ging niet door Drie jeugdige Duitschers, die 12.000 mark verduister den, in de hoofdstad geknipt Pastoor C. Ballangee 15 Augustus bij zijn zestigjarig priesterjubileum É|J &m Zaterdagmiddag werden te Veisen twaalf officieren van de Vrijwillige Burgerwacht beëedigd. De burgemeesterMr, F. L. J. E. Rambonnet, inspecteert de manschappen Twee kano's gekapseisd, waarbij alle inzittenden omkwamen Nog twee menschen vermist KIND VERDRONKEN Tegen onzedelijke propaganda Positieve internationale arbeid DRUIVEN DRINKEN Demonstratie in het Westland Nationale Bedevaart naar Dokkum Feestelijke ontvangst van den Aartsbisschop te Leeuwarden BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch AUDIËNTIE AARTSBISSCHOP H.H. WIJDINGEN Bij de Missionarissen van het H. Hart Het Monument voor het Reddings wezen te Den Helder krijgt een carillon Drie maal daags zal men 't hooren NEDERLAND-JAPAN Opheffing invoerbeperking aarde werk gevraagd HOE GROOT IS DE AFSTAND? Rumor in casa over een school DE AMSTERDAMSCHE GROOTE SCHOUWBURG" F. Luns en N. v. Essen directeuren (Van onzen Weenschen correspondent) De nationaal-socialistische beweging in Oostenrijk heeft zichzelf niet méér kun nen schaden dan zij gedaan heeft door den beestachtigen moord op Dr. Dollfuss. Had het nationaal-socialisme zoowel in Oostenrijk als in Duitschland een andere, van meer psy chologisch en historisch inzicht getuigende po litiek gevoerd, het zou voor het regeerings- systeem-Dollfuss, dat thans onder Schuschnigg heet voortgezet te zullen worden, binnen niet al te langen tijd waarschijnlijk tot een wezen lijk zeer groot en zeer dreigend gevaar zijn ge groeid. Immers gesteld voor de keuze tusschen Italië, den vijand uit den grooten wereldoor log, die Zuid-Tirol genaast heeft, en den natio- nalen bondgenoot Duitschland, zouden zeer vele Duitsch-denkende Oostenrijkers spontaan de zijde van Duitschland hebben gekozen, in dien zoowel Hitier als zijn Oostenrijksche geest verwanten er maar andere politieke methoden op na zouden hebben gehouden. Onmiddellijk na den oorlog sprak zelfs de christelijk-sociale partij zich voor den „Anschluss" uit. Het streven naar rechtsgelijkheid heeft ook in Oostenrijk steeds warmen weerklank gewekt en in econo misch opzicht is de Bondsstaat van nature meer op Duitschland dan op eenig ander land aangewezen. De Oostenrijker in het algemeen voelt echter niets voor een aansluiting bij het Derde Rijk, waardoor zijn land een Pruisische provincie a la Beieren zou worden, en het is de fout van het nationaal-socialistische Duitschland, dat het voor dezen echt-Oosten- rijkschen afkeer nooit voldoende „Verstandnis" heeft gehad. Alleen een betrekkelijk kleine groep van onverbeterlijke Duitsch-nationale los-van-Rome-mannen zijn van den beginne af aan bereid geweest een prussificeering van Oostenrijk eventueel te aanvaarden. De groote nationale beweging in Oostenrijk evenwel voer de slechts oppositie tegen de regeering-Dollfuss, omdat haar elke invloed op de regeering ont nomen was, en niet omdat zij een „rücksichts- lose" gelijkschakeling wilde. Röhm, Habicht en Frauenfeld hebben dat niet begrepen, en Hitier zelf misschien ook niet. Aan Oostenrijks onafhankelijkheid viel nu eenmaal niet te tornen en zeker niet op de terroristische wijze, welke door de radicale Oostenrijksche nationaal-socialistische elementen in practijk werd gebracht. Niette min zijn velen Oostenrijkers eerst de oogen open gegaan, toen den 30en Juni de Röhmre- volte in Duitschland op een ontstellende wijze werd onderdrukt, en vooral toen den 25en Juli te Weenen de Hagen-Siegfried-misdaad vol trokken werd door een handvol rebellen, die op méér steun vanuit het binnenland gerekend hadden dan zij, gelukkig, hebben gekregen. Tot in het hart van de nationaal-socialistische be vraging in Oostenrijk heeft de bloedige schand daad, waaraan bondskanselier Dollfuss ten offer viel, een diepe verontwaardiging gewfckt. Hadden de rebellen op den „Ballhausplatz" de Bondskanselarij alleen maar overrompeld en de aanwezige ministers met de revolver in de hand gevangen genomen om ze als gijzelaars mee te nemen naar het „Wiener Wald" of waarheen dan ook, en hadden ze daarna him krijgsgevangenen weer losgelaten om zoodoende alleen maar te toonen, wat zij konden, indien zij wilden, waarschijnlijk zouden zij dan niet alleen de bewondering van him kameraden, maar misschien ook die van anderen hebben geoogst. In ieder geval zouden zij zich dan niet hebben blootgesteld aan de verachting der we reld en het verlies van velegematigde vrien den. Voor een dollen huzarenrit heeft de wereld en zeker Oostenrijk nog altijd wat bewonde ring over, al zou deze een nog zoo ernstige in breuk op wet en orde zijn, maar voor een laf- hartigen moord kent zij slechts afschuw. Intusschen hoe groot en algemeen de veront waardiging in Oostenrijk over het optreden van 25 Juli der nationaal-socialistische ter roristen ook is, de toekomst van den kleinen en zwaar beproefden Bondsstaat ziet er nog aller minst rooskleurig uit. In den ministerraad,gehou den kort na den dood van Dollfuss, hebben de heeren elkander duchtig in 't haar gezeten, zóó zelfs, dat Bondspresident Miklas in arren moede de bondskanselarij verliet en den raad schor- te, om hem eerst laat in den avond te her vatten. Tijdens dien bewogen ministerraad, waarin het ging om de macht in Oostenrijk, was het gebouw van de bondskanselarij met prikkel- In een betrekkelijk korte spanne tijds heeft zich hier in Nederland de jeugdbeweging voor de luchtvaart ontwikkeld tot een heel sterke beweging, die in vele plaatsen van het land aanleiding is geweest tot de stichting van jeugluchtvaartclubs. De propaganda, welke van dergelijke jeugdorgansaties uitgaat is een natuurlijk, zij brengt de jongeren tot de avia tiek, de jongeren drie straks de luchtvaarders weer zullen moeten leveren. Het werk dat tot nu toe in die jeugdclubs gedaan is, is uiter- ®ard voorbereidend werk geweest. Nu de beweging sterk is uitgegroeid zal men aansluiting zoeken bij de bestaande Neder- landsche Verceniging voor Luchtvaart. De Nederlandsche Vereeniging van Jeugd- Luchtvaartclubs wordt nu ontbonden per 1 Sep,tember. Dat is dan tevens de datum van de verschijning van het nieuwe Jeugdprogram voor de Luchtvaart welk blad den leden der jeugdclubs in handen komt. Er wordt ingesteld een Centrale Jeugdcom missie bestaande uit elf leden, waarvan er vijf, benevens de voorzitter, zullen worden aange wezen door het Hoofdbestuur der vereeniging en vijf, onder wie de penningmeester, aan te wijzen door de gezamenlijke jeugdclubs. Naar wij vernemen zal die commissie staan onder het voorzitterschap van den heer yfsd- aardt Sacré. draad rondom afgezet als een vesting. Waarom? Vreesde men een nieuwen aanval der nationaal- socialisten, die toen het spel reeds zichtbaar had den verloren, of duchtte men misschien gevaar van andere zijde? Zeker, officieel zal de auto ritaire koers in Oostenrijk worden voortgezet, maar of zij recht vooruit dan wel zig-zag zal gaan, dient te worden afgewacht. Tegen of zon der de „Heimwehr" kan een Oostenrijksche re geering het onmogelijk bolwerken, en de ver houding tusschen de „Sturmscharen" en de „Heimwehr", met andere woorden, tusschen de richting-Schusehnigg en de richting-Starhem berg is nu juist niet overdreven hartelijk. „Au fond" speelt in deze verhouding de tegenstelling tusschen cleriealisme en anti-clericalisme een belangrijke rol. De „Heimwehr" en haar aan hang zijn voor niets zoo beducht als voor een grooten invloed van de geestelijkheid en voor een zelfstandig herleven van de officieel ontbonden christelijk-sociale partij, waardoor de politieke toestand weer zou terugkeeren in de banen, wel ke hij met zooveel moeite heeft verlaten. Het is echter een geluk voor de regeering, dat de Duitsch-nationalen onder de nationaal-scoialis- ten onverbeterlijke domooren zijn, die steeds weer dezelfde fouten maken, in plaats van voor deel te trekken uit de opgedane ervaringen. Dat onder deze omstandigheden de opbouw van een idealen christelijken staat in Oostenrijk niet zóó gemakkelijk gaan zal, als sommigen in hun no- belen ijver en enthousiasme meenen te mogen be weren, ligt voor de hand. Zondagavond is in het Ziekenhuis Bronovo, te Den Haag, waar hij sinds eenige weken verpleegd werd, in den ouderdom van 53 jaar overleden ir. E. P. Wellenstein, directeur van Economische Zaken in Nederlandsch-Indië. Zooals men weet vertoefde ir. Wellenstein sinds eenige maanden in ons land om bespre kingen te voeren met de Regeering. Toen Mi nister Colijn zijn reisplannen naar Indië moest opgeven, oordeelde hij toch persoonlijk contact met de Indische regeering noodzakelijk en in verband daarmee is de heer Wellenstein toen per vliegtuig naar Holland gekomen Behalve de tinaangelegenheden, welke een belangrijk deel van den tijd van ir. Wellen stein in beslag namen en waarvoor hij ook eenige malen een bezoek bracht aan Londen, voerde hij algemeen-economische besprekingen met Minister Colijn en met hoofdambtenaren van het Departement. Toen de heer Wellenstein eenige weken in ons land was, werd hij ongesteld, als een gevolg van oververmoeidheid en totale uitputting. De geweldige lichamelijke inspanning, welke in In dië reeds lang van hem geëischt was, was de oorzaak, dat hij reeds in minder goede conditie de reis naar Holland aanvaardde. In Indië had den de doktoren hem reeds gewezen op de on mogelijkheid om deze inspannende en afmat tende levenswijze te blijven voortzetten. De heer Wellenstein zag echter in deze moeilijke tijden de vraagstukken, waarvan de oplossing en be handeling aan hem waren toevertrouwd, steeds in aantal toenemen en hij kon, met zijn groote werkkracht en toewijding voor 's Lands zaken, geen andere methode vinden. Ook in Nederland gunde ir. Wellenstein zich geen rust. De eene conferentie volgde op de andere, terwijl hij dan meestal in de nachtelijke uren hetzij per vlieg tuig hetzij per auto naar Den Haag terugkeerde of zich naar elders begaf, waar hij den volgen den ochtend vroeg een bespreking moest hebben. Eindelijk moest de heer Wellenstein het opge ven. De beide laatste dagen werd de toestand steeds ernstiger en gisteravond laat is de heer Wellenstein ontslapen. Een tragische bijzonderheid is, dat Mevrouw Wellenstein zich eenige weken geleden heeft in gescheept naar Holland om later met haar man weer naar Indië terug te keeren. Zij bevindt zich thans in de Middellandsche Zee en zal Woens dag te Marseille aankomen. De loopbaan van ir. Wellenstein is wel een zeer bijzondere geweest. Als jonge ingenieur ging hij naar Indië en trad in dienst van de Staats spoorwegen en ging eenige jaren later over naar Financiën. Hier doorliep hij de verschillende rangen en werd waarnemend directeur van Fi nanciën en voorzitter van de z.g. Kleine Wel vaartscommissie. Eenige jaren geleden werd hij tot het hooge ambt van voorzitter der Algemeene Rekenka mer benoemd en ongeveer een jaar geleden werd hem de in deze tijden wel zeer gewichtige en moeilijke functie van directeur van Economi- sohe Zaken toevertrouwd. Hij maakte deel uit van de Nederlandsche delegatie voor de handelsbesprekingen met Ja- plan. Van deze delegatie was hij ondervoorzitter. Een tot nu toe onbekend gebleven automobi list heeft door zijn onbesuisd rijden Zondag ochtend op den rijksweg onder Muiden nabijs^e Hakkelaar een verkeersstagnatie veroorzaakt, waarbij twee Amsterdamsche motorrijders er. hunne echtgenooten, die op de duo zaten, ver schillende verwondingen opliepen. D automo bilist reed in een file, komende van de rich ting Naarden, doch verliet op een gegever oogenblik die file, met het klaarblijkelijke oogmerk, in veel vlugger tempo verder te rij den. Hoewel van de tegenovergestelde zijde ver schillend motorrijdrs naderde, beging de be stuurder van deze auto (een blauwe two-seater) de roekeloosheid, links van den weg te gaen rijden. De voorste motorrijder, die van de richtinv Amsterdam kwam, zag den tegenliggenden auto en gaf het stopsein, maar daaraan stoorde de automobilist zich niet en hij reed in onver minderd tempo verder, waarop de motorrijder, de heer G. G„ het den voorzichtigsten weg achtte, zijn machine op den berm te sturen, daar anders een botsing onvermijdelijk was De heer J. A., die achter hem op een motorrij wiel reed, met zijn echtgenoote op de duo, had geen gelegenheid meer, uit den weg te komen en kwam in botsing met den two-seater, met het gevolg, dat hij en zijn duo-rijdster met een zwaren slag op het wegdek kwamen te vallen Beiden bekwamen tal van verwondingen. Hiermede was echter het ongeval nog niet ten einde. De automobilist stopte toen zelfs nog niet, maar reed even onbesuisd verder, met het gevolg, dat de motorrijder, de heer B. A., wiens echtgenoote ook op het duo zat, ijlings wilde stoppen, maar daarbij tegelijkertijd een stuurbeweging moest uitvoeren, om den heer J. A. en diens echtgenoote, die niet in staat ble ken, dadelijk van den weg op te staan, te ont wijken. Deze manoeuvre gelukte, maar had te gelijkertijd tot gevolg, dat ook deze motorrij der en zijn echtgenoote over den weg werden geslingerd. Onmiddelijk kwamen helpers van het Roode Kruis de gewonde personen te hulp. In een auto, welke de Roode Kruis-hel- pers tegenwoordig te hunner beschikking hou den, om zich bij ongevallen vlug te kunnen ver plaatsen, werden de heeren J. A. en B. A„ be nevens hun echtgenooten, naar hun woningen te Amsterdam overgebracht. De ernstig be schadigde motorrijwielen werden eveneens naar Amsterdam vervoerd. Van het gecompliceerde ongeval waren tal van autobestuurders en fiet sers getuige, en volgens sommigen zou de be stuurder van den blauwen two-saeter met een snelheid van zeker 80 K.M. gereden hebben, toen hij zich uit de voeten maakte. Het auto nummer werd niet opgenomen. De rijksveldwachters van Muiderberg er. Muiden, die later ter plaatse kwamen, hebben van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Getracht zal worden, den roekeloozen auto mobilist op te sporen. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft op verzoek van de poütie te Hannover drie Duitschers van 20 tot 24 jaar aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring bij een warenhuis aldaar. Een groot deel van het verduisterde bedrag, ongeveer 12.000 R.M., was nog in hun bezit. Het lag in hun- bedoeling van hier uit naar Maxico over te steken. Zaterdag hadden de Duitschers nieuwe kof fers en kleeren gekocht en toen zij hiermede hun hotel betraden, werden zij opgewacht door rechercheurs van den Vreemdelingendienst, die hen naar het hoofdbureau overbrachten. Zij zullen thans naar Duitschland terug keeren.... 15 Augustus as. herdenkt pastoor C. H. Bal langee te Bussloo (bij Voorst) zijn 60-jarig priester-jubileum, waarvan hjj 35 jaar Pastoor is geweest in Bussloo. Hij werd geboren 14 Februari 1848 te Utrecht en ontving de H. Priesterwijding op 15 Augus tus 1874. Hij begon als jong priester zijn werk in Baam, was daarna kapelaan te Apeldoorn, te Uithoorn en Duistervoorde, waar hij lange jaren is geweest en waarvan hij nu nog geregeld spreekt. Vervolgens werd hij kastoor te Dalms- holte en daarna Pastoor te Bussloo, waar hij, zooals reeds opgemerkt, nu 35 jaren verblijft. Pastoor C. H. Ballangee is de oudste priester in het Aartsbisdom. Voorwaar een zeldzaam jubi leum. Zondagmorgen half elf zijn in den z.g. Kwaden Hoek in het Goereesche Gat twee kano's, elk bemand met twee personen, tengevolge van de ruwe zee gekapseisd. Beide bootjes zijn gezonken en de vier in zittenden zijn jammerlijk verdronken. De identiteit van de slachtoffers is niet be kend. De lijken waren Zondagavond laat nog niet gevonden. Ook de vaartuigen heeft men niet aangetroffen. Men neemt aan, dat de kanovaarders af komstig waren uit Schiedam en op weg naar Oostvoorne. Dat de kanovaarders uit Schiedam afkomstig zijn is bekend geworden door het feit, dat zij den nacht van Zaterdag op Zondag op het strand te Ouddorp hebben gekampeerd en men aldus van hun plannen kennis had gekregen. Het ongeluk zou zijn bemerkt door een vee houder, die zijn koeien aan het melken was. Andere ooggetuigen zouden er niet zijn ge weest. Nader wordt medegedeeld, dat de jongelui op het strand, waar zij gelegen hadden, een ge sprek met den veehouder hebben gehad, waarbij zij melding maakten van hun plah om per kano naar Oostvoorne over te steken. De vee houder had hun dit ten sterkste afgeraden, in verband met de sterke stroomingen, zonder re sultaat evenwel. De burgemeester van Oostvoorne, de heer S. da Silva, deelde ons mede, dat den geheelen Zondag en ook heden geen kanovaarders te Oostvoorne zijn aangekomen of gesignaleerd. Tegen 6 uur gisterenavond kwam een kano vaarder op Loosdrecht vertellen, dat hij bij de Schinkel een omgeslagen zeilboot had gezien. Eenige motorbooten, alsmede de politieboot Zaterdagmiddag had de landbouwer G. Kos ter te Bovenkarspel zijn twee kinderen mee naar het land genomen. Toen de vader huis waarts wilde keeren, bleek een der kinderen weggeloopen te zijn. Het kind werd in een sloot nabij het land verdronken teruggevonden. Afgeloopen week is te 's Gravenhage de Ligue Internationale pour la Vie et la Familie in con gres bijeen geweest. De Ligue werd gesticht in 1927 te Geneve, ter gelegenheid van het World Population Con gres en beoogt een krachtige bestrijding der Neomalthusiaansche propaganda en een daar mee in overeenstemming zijnde actie voor een doelbewuste gezinspolitiek. Aan het Congres werden een tweetal rappor ten overgelegd betreffende het bevolkings vraagstuk. De heer H. Wijffels ('s Hertogen bosch) gaf een overzicht van den loop der be volking in Nederland sedert 1830; het zeer gunstige sterftecijfer camoufleert de reële sterke daling der geboorten, die voor een deel op pe riodiciteit mag worden teruggevoerd, ander deels, in de laatste decennia, ook aan den in vloed van neomalthusiaansche propaganda moet worden toegeschreven. De heer Lefèbvre-Dilon (Parijs) gaf een over zicht over den loop der wereldbevolking in 1933. In zijn met tal van cijfers toegelicht rapport vond het Congres aanleiding den wensch uit te spreken, dat de regeeringen der staten, be dreigd met een ontvolking, die juist op econo misch terrein de ernstigste gevolgen met zich zal brengen, alle geschikte maatregelen zullen nemen om de daling van het geboortecijfer tegen te gaan. Bij de discussies werd ook gewezen op de ge varen, die een te weinig voorzichtige propa ganda voor het stelsel der periodieke onthou ding met zich moet brengen. Uit het rapport van den heer dr. L. Ballet (Brussel) over het in 1933'34 door den Bond van Kroostrijke Gezinnen in België bereikte, bleek, dat ondanks de crisismoeilijkheden het geheel van maatregelen ten behoeve der groote gezinnen getroffen, kon worden behouden, al vragen verschillende kwesties, in verband met de tijdsomstandigheden gerezen, de voortduren de aandacht. Het rapport van den heer Vieuille (Parijs) over de maatregelen der regeering in Frankrijk, schetste dezelfde moeilijkheden, maar kon eveneens op een bevredigend eindresultaat wijzen. De heer van Meegeren (Venlo) zette in een rapport over het Kinderrentestelsel de beginse len uiteen, volgens welke ook voor niet-loon- L trekkenden gezinstoelagen op bevredigende wijze kunnen worden geregeld. Ofschoon het stelsel in zich als logisch en afdoende werd aanvaard, bleek uit het verloop der gevoerde discussies wel, dat groote praktische bezwaren zijn gele gen in de aanpassing van het bestaande aan het door den rapporteur verdedigde systeem. Besloten werd dit belangrijk vraagstuk in studie te nemen. De heer dr. De Boer Cs Gravenhage) zette in een rapport uiteen het belang van het ge zinsstemrecht om te verzekeren, dat 'n algemeen welzijn, verbonden met de behartiging van de rechtmatige belangen van het gezin, tot zijn recht zal komen. Zijn uiteenzetting gaf het Congres aanleiding den wensch te uiteen, dat de gedachte van het gezinsstemrecht zal wor den gepropageerd. Aan het einde van den Congresdag droeg de voorzitter, de heer J. W. F. van Meegeren, voorzitter van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen, die in zijn openingswoord den na druk gelegd had op den opbouwenden arbeid der in de Ligue vereenigde Bonden, het voor zitterschap over aan den heer Lemercier (Brussel) Het achtste congres zal in 1935 te Brussel •bijeenkomen. Steeds nieuwe wegen zoekt de tuinbouw tot afzet van de producten, nu het buitenland zijn grenzen voor onzen grooten export sluit. Het Westland, met zijn uitgebreide en enorme teelten, wacht niet rustig de pogingen af, welke van handelszijde voor verruiming van het af- setgebded, zijn gedaan, doch tracht ook op eigen wijze daaraan mede te werken. De Westlandsche V.V.V., die de contröle uitoefent op de diverse officieele druiven-eet- gelegenheden in deze streek, heeft Zaterdag middag op de kweekerij van den heer Hoekstra onder 's-Gravenzande doen demonstreeren met enkele druiven-persen, teneinde in het West land de gelegenheid te scheppen om druiven te drinken. Een bijzondere demonstratie was om blikken, waarin het druivennat gepasteuriseerd kan worden, hermetisch te sluiten. Op deze wijze zou het mogelijk zijn ook in den winter van het heerlijke sap der druiven te gemeten. Op enkele kweekerijen in het Westland wordt nu gelegenheid gegeven om de druiven te drinken. koersten dadelijk naar de aangeduide plaats en zagen inderdaad een zeilboot. De inzittenden, een dame en een heer, zijn spoorloos verdwenen. Het is een zeilboot, welke zij te pl.m. half één bij De O., een bootenverhuurder te Breukelen, St. Pieter, gehuurd hadden. In badcostuum waren de dame en de heer uit gevaren. De verlaten zeilboot werd weggesleept, terwijl aanstonds met dreggen werd begonnen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, heeft het dreggen tot nu toe geen resultaat gehad. Zondag aan den vooravond van de nationale plein voor de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden Gezellen naar Dokkum, zijn te Leeuwarden de feestelijkheden begonnen. Kort voor zeven uur Zondagavond is Z. H. Exc. Mgr. J. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, vanuit Dokkum, waar Z. H. Exc. des morgens de gerestaureerde Broederschaps- of parochiekerk geconsacreerd had in gezelschap van H. H. Exc. Mgr. L. Hugo, Aartsbisschop van Mainz en Mgr. G. Brandsma Apost. Vicaris van Kisumu op het plein voor de St.Boni faciuskerk te Leeuwarden aangekomen. Daar werden de bisschoppen ver welkomd door de katholieke jeugdorganisaties en door de gemengde kerkkoren der St. Bonifacius- en St. Dominicusparochies die o.m. de meerstem mige hymne „Ecce Sacerdos Magnus" uitvoer de. In de tot die organisaties zangers en de tal rijke aanwezigen gerichte dankbetuiging spoorde Z. H. Exc. Mgr. Jansen de jeugdige personen krachtig aan, God steeds ten zeerste dankbaar te zijn, omdat zij in ons vaderland, in tegenstel ling met verschillende andere landen, door Hem gezegend zijn met de vrijheid, zich te organisee- ren onder leiding van hun voortdurend op het behartigen van hun geestelijk en stoffelijk wel zijn bedacht zijnde bisschoppen en priesters. Bij de komst in de St. Bonifacius-kerk wer den de bisschoppen verwelkomd met Pales- trina's meerstemmige compositie: „Exsultate Deo". Onder het pontificaal lof gecelebreerd door den aartsbisschop, hield rector W. R. de Jong, van de R. K. Kweekschool te Hilversum een pre dikatie over de gemeenschap der heiligen, ligen. Als eerste van de twee redenen waarom wij den H. Bonifacius moeten vereeren, noemde spr. den plicht van dankbaarheid. Als bewijsmate riaal voor die plichtsvervulling gaf spr. een dui delijke belichting van den diep-treurigen toe stand, waarin de in de duisternissen van het heidendom met al zijn zonden, ondeugden en verdere ellende gedompelde bevolking van Fries land voor de komst van den H. Bonifacius op Frieschen bodem zich bevond. Waar Bonifacius eens het oude Germaansche heidendom overwon, is een nieuw modern hei dendom geboren, hetwelk op zijn verwantschap met het oude Germanendom zelfs trotsch durft te zijn. Weer heeft Nederland bekeering noodig: be keering van de tallooze ongeloovigen, die hun einddoel op deze aarde meenen te vinden; be keering van de tallooze andersdenkenden, die als Emmaüsgangers langs den levensweg dolen, ter wijl zü als 't ware wachten tot de Christus hun verschijnt. Voorts bekeering van de halfslachtige Katho lieken, die de beginselen van ons heilig geloof niet laten doorwerken in al hun daden en stre ven en daardoor ergenis aan andersdenkenden geven. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft aan den zeereerw. heer F. M. C. A. Hou- ben overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend! als pastoor der parochie van O. L. Vrouw, Middelares van alle Genaden te Vught en zijn eerw. benoemd tot pastoor te Esbeek. Verder heeft Z. H. Exc. den weleerw. heer H. J. A. Eras, kapelaan' te Millingen, benoemd tot pastoor der parochie van O. L. Vrouw, Midde lares van alle Genaden te Vught. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen zal deze week alleen op Dinsdag 7 Augustus, Woensdag 8 Augustus en Donder dag 9 Augustus, audiëntie verleenen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens zal op 10 Augustus in de kapel der Missionarissen van het H. Hart te Stein (L.) de H. Priesterwijding toe dienen aan de fraters Ant. Smulders, M. de Brouwer, A. Verzijlberg, C. v. d. Loo, Th. Kouw, M- Neijens, H. Witte, J. Jacobs, J. van Hest, C. van Roessel, J. Rijnja, J. Akkermans, N. Hen driks, A. van Lith, A. Seelen, M. Kooien, L. Nieuwenhuis, L. Boeren, V. Viola, allen Missio narissen van het H. Hart, en aan de fraters In het Monument voor het Red dingswezen, dat te den Helder wordt opgericht en waarvan onlangs de aanbesteding heeft plaats gehad, zal een carillon van 24 tot 30 kleine klokken worden opgehangen. Het monument, dat 15 Meter hoog wordt, is ontworpen door den architect P. Kramer te Amsterdam. Adviseurs bh den aankoop en de plaatsing van het carillon zijn Meester J. Vincent, beiaar dier van het Koninklijk Paleis te Amsterdam en de heer Joh. Zwaan, beiaardier van den St. Jacobstoren te 's Gravenhage. Het carillon in het monument zal zich drie maal per dag mechanisch doen hooren: 's mor gens om acht uur een zeemansliedje, 's middags twaalf uur het Wilhelmus en 's avonds zes uur wederom een zeemansliedje. Het carillon zal ook van een handklavier worden voorzien. Het besluit, om in het Monument voor het Reddingwezen een carillon te hangen, valt zeer toe te juichen. Geen schooner symboliek is denkbaar dan de oer-Nederlandsche klokmuziek als altijd-durende herinnering aan onze helden der zee. Amandus Smackers van de Orde der Onge schoeide Carmelieten te Geleen. De Diakenwijding aan frater Vicente Celeste, Missionaris van het H. Hart. De Subdiakenwijding aan frater Bruno van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten te Geleen. Krunschering, Ostiariaat en Lectoraat aan de fraters Ant. Jansen, G. Tangelder, P. Aker boom, A. v. d. Linde, P. Fleming, M- Murphy, Alex. Smulders, J. Wiertz, Ch. v. d. Ouwelant, M. Geers, J. van Maren, Alb. Janssen, J. Rut ten, A. Vriens, J. Nouwens, R. Hettinga, W. O'Connell, N. Onstenk, A. Bomhoff, allen Mis sionarissen van het H. Hart. Het nieuwsbureau Rengo meldt, volgens Reuter, dat de Nederlandsch-Japansche han delsconferentie te Batavia nog altijd op het doode punt staat. Het J a pa use he verbond van exporteurs van aardewerk op de contingentee- ring van den Japansehen invoer in Neder- lanasch-Indïë heeft met een verbod van uit voer naar Nederlandsch-Indië geantwoord, welk verbod door de scheepvaartmaatschappijen wordt gesteund. De exporteurs van katoenen stukgoederen oefenen een streng toezicht uit op den invoer van die goederen naar Neder landsch-Indië. Baron Goh, de voorzitter van de Japansche vereeniging van Kamers van Koophandel, heeft een telegram gezonden aan den Nederlandschen minister van buitenlandsehe zaken, den gouverneur-generaal en de Kamers van Koop handel te Batavia en Soerabaja om aan te dringen op opheffing van de invoerbeperkingen voor aardewerk om een vlot verloop der con ferentie te verzekeren. BATAVIA, 6 Aug. (Aneta). Een comité van Japansche katoenbelanghebbenden heeft te Osaka op 4 Augustus een resolutie aangenomen, waarbij öe regeering wordt verzocht om de aardewerkcontingenteering opnieuw ernstig in overweging te nemen en bij wijziging alle be langhebbenden bij de katoenindustrie te veree nigen en doeltreffende stappen te nemen. Morgen kan een verklaring van de Neder landsche delegatie worden verwacht. Ondanks heeft de raad van Alphen beslo tenten tot ophefing van de O- L. School te Aarlanderveen, waardoor de ouders der betrok ken leerlingen genoodzaakt werden hun kinderen naar de O. L. School te Ter Aar te zenden. De ouders richtten daarop aan den raad een verzoek om vergoeding van de reiskosten, doch B. en W. adviseerden daarop niet in te gaan, omdat de verst van de school verwijderde wo ning op een afstand van 4985 M. gemeten langs den hoofdweg, is gelegen. Zooals men weet, moet de afstand meer dan 5 K.M. bedragen, wil len de ouders voor een vergoeding in aanmerking kunnen komen. Er ontbraken dus tenminste 15 M. aan. Het hoofd der O. L. School te Ter Aar heeft echter onmiddellijk, nadat dit prae-advies van B. en W. bekend werd, met een aantal leer lingen den afstand nog eens nauwkeurig nage meten, doch daarbij kwam men tot de conclusie, dat B. en W. het niet zoo heel ver mis hadden. Zij kwamen tot een afstand van 4993 M. Dus nog steeds 7 M. te weinig om voor een vergoe ding in aanmerking te komen. Intusschen waren adressanten echter tot de ontdekking gekomen, dat een hunner, die vier kinderen op de schooi heeft de andere adressanten tezamen zes nog verder van de school woonde, nJ. volgens hun meening 5593 M. Na bespreking heeft de raad op het verzoek van adressanten afwijzend beschikt. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. „De Amsterdamsche Groote Schouwburg", werden in opvolging van den heer G. H. Kropman tot directeuren benoemd de heeren Frank Luns en Mr. N. R. H. van Essen. De eerste, die ruim zes jaar samen werkte met den ontwerper van het plan, was vanaf de oprichting van de N.V. als technisch adviseur aan haar verbonden. De tweede vanaf de op richting der N.V- haar Commissaris, aanvaardde zijn benoeming slechts voor tijdelijk en alléén op grond der dringende omstandigheden, die het hervatten der werkzaamheden noodzakelijk ma ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5