Von Papen naar Weenen Amerika één natie Trein opgeblazen bij Charbin FINANCIEN INTERVIEW MET HITLER RADIO-PROGRAMMA Explosie in Japan Dagfilm MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 Er is zooveel tegenkanting, dat de Oostenrijksche regeering nog steeds aarzelt De meening van het Vaticaan Roosevelt begint een campagne om industrie en landbouw te red den van de „zelfzucht van het individu De algemeene toestand wordt slechter Ook Holzweber's vrouw voor de rechtbank Beschuldigd van hoogverraad ,Wij zullen Oostenrijk niet aanval len, maar kunnen niet verhinde ren dat men poogt 't vroegere contact te herstellen Geen oorlog dan uit zelfverdediging Hess voor toenadering met Frankrijk Zes en twintig dooden, zeven zwaar gewonden De mijnramp bij Ressaix Een slachtoffer overleden FRANSCHE LEENING AAA WEENEN? Dinsdag 7 Aug. 1934 Mandsjoekwo wil den Oosterspoor weg gewoon in beslag nemen, om een einde aan de aan slagen te maken Wat zal Japan doen? Geweldige vuurzee in Bretagne Heel dorp verwoest Korte berichten Geen slachtstaking te Chicago Conflict op het laatste oogenblik vermeden Narcotica-smokkelaars in de val Leden van een intern.bende Bureau der S.A.I. bijeen te Brussel De strijd bij Foetsjau Communistische troepen verslagen Russisch-Bulgaarsch accoord Diplomatieke betrekkingen hervat Ongeregeldheden in Algiers Sovjet-vliegtuigen Parijs naar KERK TER NAGEDACHTENIS VAN DOLLFUSS INTERN. CONGRES VOOR STENOGRAFIE ROME (K. W. P.) De bijzondere zending van Von Papen naar Weenen heeft in Romein- sche kringen heel wat tongen in beweging ge bracht. De hoofdredacteur van de Reichspost Dr. Funder heeft van Prins Starhemberg meer dan een hard woord moeten incasseeren, om dat hij in een extra-editie van zijn blad de missie van Von Papen had toegejuicht. Italië en Frankrijk beschouwen Von Papen als de Commissaris-generaal van Hitler te Weenen en dat wil men hier tot iederen prijs voor komen. In dit verband is ook het bericht uit de „Mes- sagero" van belang, waarin gemeld wordt dat de Oostenrijksche bisschoppen bij de regeering in Weenen htm bezwaren tegen de benoeming van Von Papen hebben kenbaar gemaakt. In Vaticaansche kringen werd mij verteld, dat ook de H. Stoel bij monde van den Pause lijken Nuntius te Weenen ernstig bezwaar ge maakt zou hebben tegen Von Papen. Dit alles ligt geheel in de lijn van het vernietigend von nis, dat de H. Stoel over het politieke oordeel van Von Papen heeft geveld. Dientengevolge aarzelt de regeering te Weenen met haar toe stemming te geven en Oostenrijk zal er in leder geval op aandringen dat Von Papen niet door Hitler, maar door den Minister van Bui- tenlandsche Zaken uitgevaardigd wordt. In de kringen der kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeders heeft men mij onomwonden gezegd dat Von Papen na de gebeurtenissen van 30 Juni tot 3 Juli al zijn functies uit pro test had moeten neerleggen, ook al had hij zelf dan het land moeten verlaten. Dat Von Papen ondanks het feit, dat zijn trouwste medewer kers waren doodgeschoten, toch in dienst der Duitsche regeering bleef, heeft ln Rome een verpletterenden indruk gemaakt. In Vaticaansche kringen beschouwt men Schuschnigg als den juisten man op de juiste plaats. Men zegt hier dat hij niet zoo concil- iant is als Dollfuss, maar dat hij katholiek is in vmerg en been en dat hij een „aan afkeer grenzende nuchterheid" aan den dag legt tegen lage compromissen. Wat Rinteler betreft, weet ik uit zeer goede bron dat hij een tweeslachtige figuur was. Het was sinds jaren zijn gewoonte van twee wal letjes te eten. gende: Zaterdag werd het stoffelijk overschot van Holzweber gecremeerd. Het crematorium was omsingeld door sterke politieafdeelingen met machinegeweren. Slechts de naaste familie werd in het crematorium toegelaten. De vrouw van Holzweber wilde op de kist een lint met de Duitsche kleuren leggen, het geen de politie echter niet toestond. De evangelische predikant kreeg een waar schuwing toen hij in de lijkrede zeide, dat Holzweber gestorven was voor zijn Duitscne ideaal. De doodsberichten waren door de autoriteiten gecensureerd. Zij mochten alleen vermelden, dat Holzweber „plotseling overleden was". GLtrciES NATIONAL PARK (Montana), 6 Aug. (Reuter) President Roosevelt heeft alhier een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat de regeering een compagne begonnen was ■om landbouw en industrie te redden van „de zelfzucht van het individu". Ook het volk was er thans van overtuigd, welke groote waarde de ontwikkeling der groote electrische centrales, de verbetering van de scheepvaart, de zorg voor de landbouwgronden en de strijd tegen boschbranden voor de wel vaart van het land hebben. Steeds meer wint de overtuiging veld, dat het Oosten van het land belang heeft bij de wel vaart van het Westen en omgekeerd en dat de natie als één geheel moet worden beschouwd en niet als een toevallige verzameling van op zichzelf staande groepen. Bij zijn terugkeer, aldus de correspondent van de „Observer", vindt president Roosevelt den algemeenen toestand slechter dan toen hij vertrok. In de vier weken dat hij afwezig is geweest, is de stijgende lijn in het zakenleven tot stil stand gekomen. Er zijn zelfs teekenen, die er op wijzen, dat de werkloosheid begint toe te nemen. De koersen op da effectenbeurs zijn gestadig teruggeloopen, ofschoon er de laatste twee dagen eenig herstel is Ingetreden. De zenuw achtigheid van Wallstreet weerspiegelt het al gemeen gebrek aan vertrouwen in het land. De rapporten uit de industrie zijn verre van veelbelovend, terwijl de langdurige droogte verwoesting en eenzaamheid heeft gebracht in de welvarendste landbouwdistricten van Amerika. De arbeiders blijven onvoldaan en somber. De gematigde arbeidersleiders hebben steeds meer moeite de militante elementen in be dwang te houden. De persoonlijke populariteit van president Roosevelt is echter grooter dan ooit en er be staat niet de minste twijfel, dat het volk hem enthousiasts zal volgen, onverschillig den weg dien hij voornemens is in te slaan. WEENEN, 6 Aug. (Reuter). De vrouw van den leider bij den nazi-opstand, Holzweber, die op 31 Juli ter dood werd gebracht, zal voor den rechter worden gebracht, aangeklaagd van hoog verraad, omdat zij een Duitsche vlag trachtte te deponeeren op de kist van haar man. yolgens het D. N. B. geschiedde het yol- LONDEN 6 Aug. (Reuter). De „Daily Mail" publiceert een speciaal interview met Hitier, waarin de Rijksleider ver klaarde: „Wij vragen slechts onze tegenwoor dige grenzen te handhaven en wees er van overtuigd, dat wij nooit oorlog zul len voeren dan alleen uit zelfverdedi ging". Tenzij Engeland ons aanvalt, zullen zij nooit met dat land in conflict geraken, niet aan den Rijn noch elders. Wij willen van Engeland niets hebben en ik zou het leven van geen enkelen Duitscher er aan willen wagen om welke kolo nie ter wereld ook te veroveren. Wij weten, dat de voormalige Duitsche kolo nies in Afrika een kostbare luxe zijn, zelfs voor Engeland." Met betrekking tot de Oostenrijksche kwes- tie zeide Hitier: „Wij zullen Oostenrijk niet aanvallen, doch kunnen niet verhinderen, dat de Oostenrijkers het vroeger contact met Duitschland zoeken te herstellen. Oos- tenrijk's onafhankelijkheid was boven el- ken twijfel verheven en niemand twijfelt er aan of de vereeniging van Duitschland en Oostenrijk is op het oogenbl'k onmogelijk daar de oppositie van het overige Europa te sterk zou zijn. Op een vraag of de vereeniging van de func ties van Rijkspresident en Rijkskanselier van blijvenden aard zou zijn, zeide Hitier, dat het zou duren zoolang door een volksstemming de basis der regeering niet wordt weggenomen." PARIJS, 5 Aug. (Reuter). Het „Petit Journal' publiceert een interview, dat zijn verslaggever, Stanislaus de la Rochefoucvald, de vorige maand heeft gehad met den plaatsvervangenden lei der, Rudolf Hess. Ter inleiding zegt de journalist, dat hij van oordeel is, dat Hess de waarheid spreekt, indien hij zegt toenadering met Frankrijk te verlangen. Het is echter de vraag, of, in het onwaarschijn lijk geval, dat een accoord met Hitler en Hess tot stand komt, de aangegane verplichtingen ook zullen worden nagekomen en welken prijs Duitschland verlangt voor die toenadering. In het interview wees minister Hess er op, dat een Fransche frontstrijder. Renaud, op zijn in Koningsbergen gehouden rede heeft geant woord. dat de dictatuur in Duitschland door haar vredelievende redevoeringen beter den wil van de massa vertegenwoordigt dan zekere vertegen woordigers van het parlementaire régime den wil van het Fransche volk. Hess zeide verder, dat de populariteit van Hitier sedert de noodzakelijke zuiveringsactie van 30 Juni is gestegen. Toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland is noodzakelijk, voor al in economisch opzicht. Op de vraag, wat de minister van de positie der regeering ln Frankrijk dacht, antwoordde Hess, dat hij zich niet in Fransche binnenland- sche politieke kwesties wil mengen en dat de Franschen evenmin het recht hebben zich te mengen in binnenlandsche Duitsche kwesties. De la Rochefoucauld eindigt aldus: Thans heeft de Fransche regeering het woord. Rudolf Hess spreekt verstandige taal en in iéder geval spreekt hij ronduit. TOKIO, 6 Aug. Bij een ontploffing bij uit breidingswerkzaamheden aan de electrische centrale van Hiroshima zijn Zaterdagmiddag 26 arbeiders gebood en zeven ernstig gewond. Driehonderd dynamietpatronen, die noodig wa ren om rotsen, die voor het bouwwerk ver wljderd moesten worden, te laten springen, zijn vermoedelijk tengevolge van de ..itte, ontbrand. CHARLEROI, G Aug. (V.D.) Een der slachtoffers van de mijngasontploffing te Res saix is Zondag aan de opgeloopen brandwon den overleden. Dc toestand van drie andere ge wonden is zoo ernstig, dat men vreest, dat zij eveneens nog in den loop van den avond zullen bezwijken. PARIJS, 6 Aug. De socialistische „Populaire verklaart te hebben vernomen, dat de Fransche regeering zich in principe bereid zou hebben verklaard een leening van 350 mlllioen francs te verstrekken aan de stad Weenen. Deze leening zou nog voorbereid zijn door de regee ring Dollfuss en worden verstrekt door een con sortium van groote Parijsche banken. De uit gifte wordt tegen het najaar of den winter verwacht. HUIZEN, 301.5 M. K.R.O. 8.00 Morgen concert. 10.0 Gramofoonmuziek. 10.30 Mu- ziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politiebe richten. 12.15 Boli Saközl en zijn Hon- gaarsch Orkest van Budapest. 1.45 Verzor ging zender. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Ope ning van het ziekentrlduum in de Sacra mentskerk te Breda. Plechtig lof met pro cessie en zegening der zieken. Door het kna penkoor en mannenkoor wordt o.l.v. den or ganist-directeur gezongen. 4.00 Het Trio „Cachet". 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Het Trio „Cachet". 6.30 Gramofoonmuziek. 6.00 C. F. J. Verbeek: „De Almitento. de daad van den middenstand", 6.15 de K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 7.00 Politieberich ten. 7.15 Voordracht. 7.45 Middenstands kwartiertje 8.00 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Gramo foonmuziek. 8.45 De K.R.O.-Boys. 9.15 Voordracht tjpor Tino Medema. 9.30 Gramo foonmuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Gramo foonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. DINSDAG 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein AVRO-klok. 8.01 Morgenmuziek. 10.00 Tijd sein AVRO-klok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Causerie door C. Hoering: „Tets over het verwijderen van vlekken." 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar met me- medewerking van Riek Broekman alt. 12.00 Tijdsein AVRO-klok. 12.01 Lunchconcert d. de „Minstreels", met tusschenspel van gra mofoonmuziek. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Pianodecital door Dirk van der Stan. 3.00 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 4.00 Onderbreking van het program ma en overschakeling naar den versterkten zender zonder „Radio Kootwijk". 4.15 Gra mofoonmuziek. 4.30 Radio-Kinder-Koorzang onder leiding van Jacob Hamel. 5.00 Ver halen voor kleinere kinderen door Mevr. Ant. van Dijk. 5.30 „Palermo" Cabaret- Dancing Scheveningen. Het Walter Schacht orkest. Zang door Franco Gualtieri. 6.30 En semble „Honk Stuurop met zijn vroolfjke Kameraden Arys Swart en Rienus de Boer." 7.00 Festspielhaus te Bayreuth. Uitzending van het tweede bedrijf van Wagner's „Sieg fried". 8.05 Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.10 Maria Roland, jodel en haar instrumentaal Kwartet. Zang door de Utrechtsch Mannen- zangvereeniging „Aurora", o.l.v. Hugo Post. 9.30 Het omroeporkest o.l.v. Nico Treep, met medewerking van Andries Roodenburg. 10.05 Gramofoonplaten. 10.20 Het Omroeporkest in een populairprogramma. 11.00 Nieuwsbe richten Vaz Dias. 11.10 „Palais de Danse" te Scheveningen. Louis Simmonds en zijn or kest. Salvador Pizarro en zijn ensemble. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok én sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Belgisch programma Gevarieerd concert. 7.20 Ver volg concert. 7.35 Accordeon recital door Charles Coppens. 8.20 Gevarieerd concert. 20.40 Vervolg concert. 9.00 Zangrecital door Jeanne Schouterden. 21.35 Symphonisch concert. 9.15 Dansmuziek. .BRUSSEL, 484 M. 1.30 Max Alexys' or kest. 5.20 Omroepsymphonie-orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Maurice Decamp speelt hobo. 8.50 Fransch concert. 9.35 verv. concert. 10.05 mevr. Stradel zingt. 10.30 ge vraagde gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Max Alexys' or kest. 6.50 Populair concert. 8.20 Omroepor kest o.l.v. Franz André 920 verv. concert. 10.30 gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M 3.00 Lis Jacob- sen zingt. 3.20 Teddy Pertersen's orkest. 11.35 Concert. BERLIJN, 357 M. 4.20 Programma uit München. Festspielhaus te Bayreuth. 11.15 Orkest o.l.v. Emil Gielnik. HAMBURG, 332 M 11.10 Muziek van Strauss. 12.35 Kleine omroeporkest. 12.20 Omroeporkest. KEULEN, 356 M. 5.50 Gramofoonmu ziek. 12.20 Middagconcert. 4.20 zie Berlijn. DAVENTRY, 1500 M. 1.20 Orgelrecital door Thomas Hallford. 2.05 Midland Studio orkest. 6.50 Midland Regional. 10.25 Dans muziek. 12.05 Dansmuziek. PARIJS, Poste Paristen, 313 M 7.09 Gramofoonmuziek. 7.55 Chansons op gr. pi. 9.15 Kamermuziek. 10.00 Dansmuziek PARIJS Radio Paris 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 idem. 12.20 Victor Pas cal orkest 10.50 Dansmuziek. MILAAN 369 M. 5.30 Gramofoonmu ziek. 6.20 idem. 9.05 Concert Operetteuitzen ding ROME 421 M. 5.35 Populair concert. 9.05 Concert. 10.35 Dansmuziek. WEENEN, 507 M. 4.35 Pianorecital door muziek. 6.10 Zangvoordracht door Franco Joseflne Rodler. 5.00 Populaire gramofoon- Tibaldi, bariton. 9.10 Orkestconcert. 9.55 Kamermuziek. 10.35 Dansmuziek. 11.10 ld. 12.20 Kwartet Olois Haselbrunner. WARSCHAU, 1345 M. 6.45 Programma van München. 11.00 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 6.20 Gramofoon muziek. 7.21 idem. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Derde acte van Siegfried. Programma Mün chen uit het Festspielhaus VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ CHARBIN, 5 Aug. In den strijd om den Chineeschen Oosterspoorweg, die reeds jaren lang gevoerd wordt, is een nieuwe crisis inge treden. Donderdag is in de nabijheid van Charbin een Japansche munitietrein door een hel- sche machine in de lucht gevlogen. De re geering van Mandsjoekwo verklaart thans, dat deze aanslag niet zonder uitwerking op den politieken toestand kan blijven. De Mandsjoerijsche regeering kan niet instaan voor de veiligheid van het verkeer op de Chineesche spoorwegen, zoolang zich Rus sische ambtenaren in dienst van China be vinden. Een vervanging dezer ambtenaren door Mandsjoereezen is noodzakelijk. Overigens wordt er van officieele zijde op ge wezen, dat invloedrijke kringen der Mandsjoe rijsche bevolking reeds den eisch gesteld heb ben, dat de Chineesche Oosterspoorweg in be slag moet worden genomen en tot eigendom van het volk en de kroon van Mandsjoekwo moet worden verklaard. Het onderzoek naar den aanslag wordt geleid door den chef der Japansche militaire commis sie te Charbin. Verscheidene Russische ambte naren van den spoorweg worden beschuldigd, terwijl men ook den directeur van den spoorweg verwijten maakt. Naar echter uit Tokio verluidt, zal het mini sterie van oorlog daar geen verdere stappen in deze aangelegenheid ondernemen, zoolang het rapport over het onderzoek niet is ontvangen en zoolang de medeplichtigheid van Russische ambtenaren aan den aanslag niet overtuigend is bewezen. Indien men echter omtrent dit vermoeden zekerheid kan verkrijgen, zal met alle gestreng heid worden opgetreden. TOKIO, 5 Aug. Uit Hsinking wordt gemeld, dat in officieele kringen het gerucht de rondte doet, dat de Mandsjoerijsche Minister van Bui- tenlandsche Zaken Ohashi zou overwegen de vertegenwoordigers van Mandsjoekwo uit Tokio terug te trekken aangezien Sovjet-Rusland bij de onderhandelingen over den verkoop van den Noord-Mandsjoerijschen Spoorweg blijk zou heb ben gegeven van gebrek aan goeden trouw, zelfs na de bemoeiingen van den Japanschen Minister van Buitenlandsche Zaken Hirota, die een rede lijk compromis had uitgewerkt. Ook van welingelichte Japansche zijde weet men te bevestigen, dat de onderhandelingen zullen worden afgebroken, tenzij er een grondige wijziging in de situatie intreedt. viaansch vliegtuig een hospitaal in een oude stelling van Paraguay heeft aangevallen. Tal rijke patiënten werden gewond. Prins Harald, de tweede broer van koning Christiaan van Denemarken, viel Zondag van een trap, ten gevolge waarvan hij een been brak. Thans is de eerste doodenlijst van de groote overstrooming van de Yoenting in de provincie Hoepel gepubliceerd. Tot nog toe zijn 200 lijken geborgen. Door de overstrooming zijn 21 steden geïnundeerd en 100.000 huizen vernield. De Amerlkaansche Minister van Buitenland sche Zaken, Cordell Huil, heeft verklaard, niets te weten van het gerucht, dat de Vereenigde Staten een geheime overeenkomst zouden heb ben gesloten met Engeland voor een gezamen lijke actie van de Amerlkaansche en Britsche vloot in geval van het mislukken van de vloot- conferentie, welke het volgend jaar te Londen wordt gehouden. In verschillende deelen van Denemarken heeft een hevige regenval plaats gehad, waar door groote schade is aangericht en zelfs over stroomingen zijn voorgekomen. In Nakskov, in de provincie Laaland, zijn in de lager gelegen wijken de straten verzakt. Deze stad heeft het meeste geleden. Op tallooze plaatsen zijn groote hoeveelheden veevoeder en tarwe door de watermassa's on bruikbaar geworden. Voor het Cluny-museum te Parijs is Zondag een in papier gewikkelde bom ontdekt; het papier droeg het opschrift: „Dood aan de el lendelingen, leve de Sovjets". PARIJS, 5 Aug. (Reuter). Het dorpje L'Aie en Crossac in Bretagne is door een geweldigen brand geheel vernield. De brandweer kon het vuur niet meester wor den, daar er ter plaatse geen water was. Vier personen zijn bij het blusschingswerk gewond. Een groot deel van het vee en de graan- en hooiopslagplaatsen zijn een prooi der vlammen geworden. De brand zou ontstaan zijn door een schoor steenbrand, welke het strooien dak van een huis aantastte. De Prins van Wales heeft medegeholpen om een meisje, dat aan het strand te Biarritz door een golf werd meegesleurd, te redden. De Prins werd door enkele personen herkend, doch hij wist zich aan alle huldebetuigingen te onttrekken. Uit Ascunsion wordt gemeld, dat een Boli- CHICAGO, 5 Aug. (Reuter). De staking in het vee-entrepot is geregeld, nadat generaal Johnson een conferentie van zes uur had ge had met den leider der staking. De nachtploeg van 800 man zal Maandag weer aan het werk gaan. De voorwaarden, waarop de regeling tot stand gekomen is, houden in een werkweek van 48 uur, terwijl voor vaste arbeiders een werkweek van minstens 40 uur wordt gegarandeerd. Extra-uitkeeringen, indien er meer dan 4000 wagonladingen op de markt worden aange voerd. In de loonen zal geen verandering wor den gebracht. NEW-YORK, 6 Aug. (Reuter). De politie heeft hier een tweetal leden van een inter nationale bende smokkelaars in verdoovende middelen gearresteerd. Het hoofdkwartier van de bende bevindt zich te Parijs en onderhoudt zijn betrekkingen met het New Yorksche bijkantoor door middel van code-telegrammen. De politie was de sleutel van deze code mach tig geworden en wist hiermede de beide men- deleden naar een bepaalde plaats te lokken, waar zij werden gearresteerd. Een van hen werd bij de arrestatie gewond. In hun auto werd voor 125.000 dollar aan opium, morphine en heroine gevonden, terwijl in het huis van een van hen een aantal in jectie-naalden en spuitjes werden gevonden. BRUSSEL, 5 Aug. (Reuter). Het bureau van de Socialistische Arbeiders Internationale kwam heden te Brussel bijeen. De bijeenkomst stelde een manifest op ter herdenking van den 20sten verjaardag van het uitbreken van den wereldoorlog. In het manifest wordt herinnerd aan den oorsprong van den wereldoorlog en verklaard, dat op de drie groote Europeesche rijken van 1914 de zware verantwoordelijkheid rust dezen oorlog ontketend te hebben. Slechts de meest verwoede strijd tegen de imperialistische en fascistische machten, aldus het manifest, kan Europa en de wereld van een nieuwen oorlog redden. SJANGHAI, 6 Aug. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat regeeringstroepen erin geslaagd zijn het communistische leger, dat Foetsjau, de verdraghaven in de provincie Foe- kien bedreigde, te verslaan. Leven en eigen dommen der buitenlanders zijn in veiligheid ge bracht. Nader wordt gemeld, dat de troepen er in slaagden, gesteund door bombardementsvliegtui gen, de opstandelingen in wanorde in noorde lijke richting te verdrijven. In de omgeving van Shoeikau werden hevige gevechten geleverd door de achtste divisie van het negende Chi neesche legercorps, dat gedurende eenigen tijd gevaar liep van haar basis te worden afgesne den. Tenslotte slaagde men er echter in Foet sjau, dat practisch al als belegerd beschouwd kon worden te ontzetten. SOFIA, 6 Aug. (Reuter) Officieel is Zon dag een protocol gepubliceerd over het herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Bulgarije, dat „p 23 Juli te Stamboel is onderteekend. Beide landen verplichten zich wederkeerig zich te onthouden van inmenging, zoowel di rect als indirect, in de binnenlandsch-politieke aangelegenheden. Speciaal wordt de actie en propaganda, als mede de bevordering daarvan, vermeld. De overeenkomst verbiedt aan beide partijen op hun gebied het bestaan van organisaties te dulden, die een gewapenden opstand tegen de regeering van het andere land ten doel hebben. Ook het oprichten en ondersteunen van der gelijke organisaties is verboden. Het transport van wapens en munitie en ander oorlogsmatriaal, dat een opstand in de hand zou kunnen werken, is eveneens verboden. Van belang is ten slotte de bepaling, dat beide partijen zich verplichten in hun diplo- matieken dienst geen politieke emigranten te zullen gebruiken. PARIJS, 6 Aug. Te Constantine in Algiers kwam het Zaterdag tot ernstige ongeregeldhe den, die veroorzaakt werden door een dron ken soldaat. Nadat 23 personen in den loop van den nacht bij botsingen gewond waren, ge loofde men, dat de rust definitief hersteld was. Zondag herhaalden de incidenten zich echter. Naar thans vaststaat, kwamen Algerijnsche be woners in botsing met in Constantine gevestig de Joden. De Algerijnen hebben Joodsche win kels in brand gestoken en eenige huizen ge heel vernield. Uit de stad Algiers werden met grooten spoed Senegaleesche troepen, gendarmerie-af- deelingen en brandweer naar Constantine ge stuurd. Gisteravond zou de rust Weer hersteld zijn, doch nadere bijzonderheden ontbreken nog en er doen zelfs geruchten de ronde, dat er talrijke dooden en gewonden zouden zijn. PARIJS, 6 Aug. Maandagmiddag verwacht men op het Parijsche vliegveld Le Bourget de aankomst van het Russische luchteskader on der commando van den leider der civiele lucht vaart Oensjlicht en den chef van den genera- len staf der militaire luchtvaart Chrisjpin. Het is 'n officieel Russisch tegenbezoek voor het bezoek dat de toenmalige Fransche minister voor de luchtvaart Pierre Cot verleden jaar aan Moskou gebracht heeft. De Russische gas ten zullen naast de verschillende officieele ont vangsten gelegenheid hebben dé meeste Fran sche vliegtuigfabrieken te leeren kennen. Za terdag a.s. zal het Russische escader uit Pa rijs vertrekken, doch alvorens naar Rusland terug te keeren zal het eenigen tijd te Lyon verblijven. WEENEN, 5 Aug. (V.D.) Heden is de eerste steen gelegd van het kerkje, dat ter nage dachtenis van Dollfuss wordt gebouwd op den top van de Hohe Wand in Neder-Ooster.rijk. Kardinaal-aartsbisschop Dr. Innitzer celebreerde een H. Mis in de open lucht. Het Zaterdag te Amsterdam voortgezette In ternationaal Congres voor Stenografie begon met een rede van den heer Wendrich, voorzit ter van het Duitsche „Reichsverband" voor persstenografen. Spr. weidde uit over de so ciale positie van den persstenograaf in de ver schillende landen. Hij betreurde het dat de ar beid van zijn ambtgenooten niet meer gewaar deerd wordt. Spr. wees er aan het slot van zijn rede op, dat stenografeeren een intellectueele arbeid is en hooge eischen aan den mensch stelt en verwierp de machines ter vervanging van stenografische werkzaamheden. Daarna nam de heer Zody, stenograaf bij de Staten-Generaal, het woord. Spr. trok een lijn tusschen de door de overheid voor stenografi sche werkzaamheden aangestelde personen en voor privé-werk. Spr. wees er op dat bij het. bepalen van een norm voor vergoeding van stenografischen arbeid rekening gehouden moet worden met verschillende feiten. Spr. zou gaar ne een algemeen geldend tarief vastgesteld willen zien voor per urn* of per bladzijde uit gewerkt stenogram. De heer Grogg uit New-York uitvinder van het Grogg-syysteem, dat zich in alle En- gelsche landen met succes naast het Pitman- stelsel handhaaft opende de rij van spre kers, die mededeeling deden over de geschie denis van het kortschrift. Dr. Dewischeit uit Halle gaf daarna zeer in teressante mededeelingen ten beste over Bis marck en de stenografie. De heer Lang uit Kulmbach sprak nog over de vereeniging van alle Duitsche stenografen. Hjj schatte het aantal actieve stenografen in het geheele rijk op 1.200.000. In de toekomst zal de stenografie volgens spr. nog meer worden bevorderd. De heer Dawe, vertegenwoordiger van Pit man, uit Londen, hield een lange rede over het Engelsche opvoedingssysteem. Hij wees op het groote aantal scholen, in en om Londen, waar tienduizenden des avonds gedurende de winter- De houders van de 4!4 pet. obligaties ge meente Haarlem der leeningen 1917 en 1916 I hebben van hun voorkeursrecht bij de inschrijving op de 4 pet. tweede con- versieleening 1934 een zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie moet worden toege past. Op 10 Augustus a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 2.000.000 4 pet. obligaties gemeente Enschede. 4e De gemeente Groningen is voornemens een 4 pet. leening aan te gaan van f5.71.000 ter aflossing der 4y. pet. leening 1925, waarbij de houders der 4y2 pet. obli gaties recht van voorkeur genieten. De invoering van het rubber-uitvoerrecht in de Buitengewesten heeft geen tegenstand ondervonden, terwijl de aankondiging op welke wijze het uitvoerrecht zal worden besteed, een uitstekenden invloed uitoefent op de bevolking in rubber streken. Te Ba tavia zal een conferentie worden gehouden van directeuren van het Departement van Binnenlandsch Bestuur en Economische Zaken, waarbij de verdere gedragslijn ten aanzien van de restrictie zal worden be paald. Volgens de Locomotief" heeft Japan in zake de handelsconferentie met Nederl.- Indië niets te eischen, slechts te verzoeken. De Japansche handelsbalans sluit met een batig saldo van honderd mïllioen. Dit kan zoo niet voortduren. Voor een land, dat zijn export ziet verminderen is de eenige weg, ook zijn import te reduceeren. Dat Indië dit niet zonder meer doet, doch integen deel bereid is, een weg te zoeken waardoor Japans import ten deele behouden kan blijven, is allereerst en bovenal een belang voor Japan en een teeken van goeden wü van de zijde van lndië. ■Jc Blijkens het „Economisch Weekblad" te Batavia vermeerderde de waarde van de thee in Nederland ingevoerd in het eerste halfjaar van 1934 met ruim 40 pet., alhoe wel de hoeveelheid slechts met 4y, procent steeg. De toeneming van den invoer komt vrij wel uitsluitend ten bate van thee uit Ned.- Indië. De „Times" verneemt uit Rome, dat de Italiaansche Staatscourant een decreet pu bliceert, waarbij een speciaal bedrag van 1.200.000.000 Lire wordt uitgetrokken voor het ministerie van luchtvaart. Bovendien een decreet tot machtiging voor den bouw van twee slagschepen van 35.000 ton élk. De directeur van de Algemeene Explora tie Mij. ontving bericht van de Bataafsche Petroleum Mij. dat Kloeang put 11, op een diepte van 738 M. in productie is gekomen met 57 M3. watervrije olie en 49.000 M3. gas per etmaal. 4e ,Fin. News" verklaart in verband met de vereeniging van de functies van president van de Rijksbank en minister van Econo mische Zaken in den përsóon van dr. Schacht, dat deze maatregel groote voordeelen met zich brengt, vooral wan neer men bedenkt, dat bij de oplossing van het vraagstuk van het verschaffen van de viezen voor den grondstoffeninvoer, een nauwe samenwerking tusschen Rijksregee- ring en Rijksbank noodzakelijk is. 4: In het tweede kwartaal heeft de Radio Corp. een netto winst behaald van 536.000 (v. j. verlies 790.000). In de eerste zes maanden beliepen de bruto inkomsten 36.605.000 (27.519-000) en de netto-in komsten 1.772.000 (v.j. verlies 1.268.900)* Het surplus bedroeg op 30 Juni 11.041.000 (8.583.000). De president der Bethl. Steel Corp. ver klaarde, dat het dividend van 1.75 op de prefer, aandeelen niet beteekent, dat een regelmatige uitkeering hiervan hervat wordt. Hij kan geen vertrouwen bij het zakenleven bespeuren. De zaken die thans gedaan worden zijn grootendeels het ge volg van de uitgaven der regeering, waar van geen uitzicht bestaat op nieuwe be stellingen. ■fc Het aantal wagonverladingen in Amerika is in de week eindigende 28 Juli ten op zichte van de vorige week met 6016 wagons tot 608.848 wagons gedaald. De katoenexporteurs van Lancashire be sloten onmiddellijk allen uitvoer van ka toenen garens naar Duitschland stop te zetten totdat over de betalingen een rege ling getroffen is. Hierdoor worden 50.000 Britsche arbeiders bedreigd. 4e Symington en Wilson ramen een stijging van de rubbervoorraden te Londen met 1200 ton in de afgeloopen week. 4e De opbrengst der Fransche belastingen in het eerste half jaar was circa fr. 1500 mïllioen minder dan begroot werd en fr. 526 mïllioen minder dan in dezelfde pe riode van 1933. Het grootste deel komt op rekening van de vermindering der douane ontvangsten. De opbrengst der omzetbe lasting was fr. 240 mïllioen lager dan de raming. De „Matin" zegt, dat deze cijfers lang niet aan de pessimistische verwach tingen beantwoorden. De daling van den dollar der laatste da gen wordt te Parijs toegeschreven aan aan bod van Fransche zijde, wegens vrees voor inflatie na de aankondiging van zilver- aankoopen door Morgenthau. De berichten dat Amerika binnenkort den goudprijs zou verhoogen, wekte een zenuwachtige stem ming. maanden handelscursussen volgden, waar ste nografie een groote plaats innam. De heer A. Smit uit Amsterdam deed zeer interessante mededeelingen over de door hem verrichte navorschingen betreffende de eerste beoefenaars van stenografie in Nederland. Spr. verwees nog naar de door hem georganiseerde stenografische bibliotheek, die in een der zalen aller aandacht trok. De heer H. Smit uit Arnhem wees op de be langrijkheid van Nederland als export- en door- voerland, hetgeen met zich medebracht het leeren van vreemde talen alsmede stenografie voor de handelsrelaties. Aan de hand van cij fers meende spr. te moeten constateeren dat er in Nederland minder dan in andere landen het verlangen bestaat om hoogere snelheden te bereiken. Een bijzondere attractie voor de Congresbe zoekers vormt de door den heer A. Smit geor ganiseerde tentoonstelling van stenografische literatuur, waar men van alles op de steno grafie betrekking hebbend, kan vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6