Pius XI te Castelgandolfo NACHTELIJKE ROUWSTOET NAAR TANNENBERG f Dollfuss martelaar voor den vrede Het nieuws van heden DE ONGEREGELDHEDEN IN CONSTANTINE 100 K.M. LANGE TOCHT BIJ FAKKELLICHT ECHTE MENSC HEID DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad VREUGDE VAN DE DORPELINGEN Waarschijnlijk een kort verblijf De Dinaso-militie ont bonden Spaansch congres zakt door den vloer Het Ween Werkverschaffingsplan in Frankrijk Rijksvlag dekt de kist Een appèl aan Europa BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18881 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek „De glorie van het buitenverblijf is niet gelegen in het huis, maar in het park" Van Severen beveelt Er zouden 20 dooden zijn. Per vliegtuig keert de gouver neur-generaal terug De Japansche Minister-President, Admiraal Keisuke Okada in den huiseliiken kring als grootvader, Geweldig electriciteitsnet Het Tannenberg-monument zal be waren wat sterfelijk was van Pruisens grootsten zoon Graaf Coudenhove Kalergi hul digt hem als verdediger der Christelijke beschaving Twee arrestaties Bij een uitvaart NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onze Romeinsche correspondent schrijft uit Castelgandolfo, 2 Aug.: Het dorpje Castelgandolfo ziet eindelijk zijn verlangen vervuld: de paus woont er. Gisteravond heeft een rij van snelle auto's die bijna onopgemerkt Rome verlaten hadden, den Heiligen Vader met Zijn gevolg langs de poëtische Via Appia ..aa. dit vredige en schilderachtige dorp gebracht, dat al zestig jaren op hem wachtte. Zestig jaren van doodschheid en verval, waarin het zich nimmer over ziin verloren glans kon troosten. Daarna sinds 1929, hier jaren van opwinding; honder den arbeiders aan het werk. om het paleis uit ziin verval op te heffen, om de stukken van het pauselijk bezit door viaducten met elkaar te verbinden en om uit de wildernis een sier lijk park te scheppen, dat een meesterstuk van architectuur en tuinmanskunst is. Voortdurend donderden de mijnontploffingen, waarmee men de rotsen opbli.-. over het dorp; het waren er meer dan honderdduizend, vóór alles glad en effen was. Maar toen rees de twijfel: zou de paus wel komen? Hij zou het Vaticaan niet verlaten, zei men; de arbeid van het kerkbestuur gunde hem geen respijt; hij gaf niets om het buiten leven.... Alles was gereed; de gazons in het park glansden als zijde onder den p.oederfijnen stofregen, dien de meest volmaakte besproeiïngs- aanleg ter wereld erover uitspreidt; rozen bloeien weelderig langs de nieuwe lanen; fon teinen klaterden onder de oude boomen; de marmeren vloeren in het paleis glommen koel en feestelijk. En de weken gingen voorbij Nu is de paus gekomen en de Castelgan- dolfers zijn content. Het armelijke stadje heeft er inééns een ander aspect van gekregen, het is levendiger en fierder. De burgers drinken hun „espresso" bij de fontein op het dorps plein met een trotscher bewustzijn; zij voelen zich om het in één woord te zeggen na zestig jaren voor het eerst weer „Hagenaars". Want de paus is nu niet, zooals totnutoe een paar malen, slechts voor een korte bezichtiging gekomen, doch hij heeft zijn residentie naar hier verplaatst. De Zwitsers in hun kakelbonte uni formen staan aan den rand van het dorpsplein, waar de ezeltjes aan de fontein komen drinken, terwijl langs de wegen de plechtige „cara binieri" in hun Napoleontische uniform de wacht houden. Langs de dorpsstraten, voor het eerst in hun bestaan door echte steedsche sproeiwagens opgefrischt, rijden de statige auto's met het merk: S. C. V.: Sovrana Citta del Vaticano, die de gansche bedrijvigheid der Vaticaansche bestuursorganen naar dit rustige dorpje overbrengen. De beide functionarissen der pauselijke staatssecretarie, mgr. Ottaviani en mgr. Tardini, kwamen vanochtend al vroeg uit Rome om den paus rapport uit te brengen; kardinaal Fumasoni Biondi, de prefect der Propaganda Pide, kwam voor zijn gebruikelijke ambtsaudiëntie; ook vier Amerikaansche bis schoppen, die nog in het Vaticaan een audiën tie hadden aangevraagd, werden van ochtend in Castelio ontvangen en een vijftigtal zusters uit 'n klooster in den omtrek opende ook al de rü van de pelgrimsgroepen, die de paus ook hier in het „vaderhuis" wil zien, zooals zijn ge liefkoosde uitdrukking is. Het paleis blijkt uitstekend aan zijn doel te beantwoorden. Het is een verkleinde uitgave van het Vaticaan en heeft zijn troonzaal, zijn consistoriezaal, zijn bibliotheek, enzoovoorts. Alles glanst van het verschgepolijs- te marmer der vloeren en het nieuwe damast aan de wanden. De schilderingen en de andere kunstschatten zijn wat minder kostbaar dan die, welke de eeuwen in het Vaticaan hebben opééngestapeld; het is tenslotte een buitenhuis, waar men niet de beste meubelen pleegt neer te zetten. De glorie van net pauselijk zomerverblijf ligt trouwens minder in dit paleis dan wel in het park. Dit is de oude Villa Barberini, het land goed, dat kardinaal Maffeo Barberini, groot beoefenaar der letteren en vereerder der schoonheid, hier in het begin der zeventiende eeuw inrichtte. Hij was het ook, die als Paus TJrbanus VIII het tegenwoordige zomerpaleis voor zijn opvolgers bouwde; maar zelf bleef hij bij voorkeur in zijn landhuis, waar de muze hem nabij was. In 1929 heeft de Italiaansche regee ring dit landgoed, dat eigendom der familie Bar berini gebleven was, aangekocht en tezamen met het paleis aan den H. Stoel afgestaan. Vereenigd met enkele kleinere grondstukken en de aan grenzende Villa Cybo en door twee viaducten, die de toegangswegen tot het dorp overspan nen, met elkander verbonden, maakt het ge heel nu een gebied van ongeveer 55 Hectaren uit, met een lengte van circa 3.5 en een breedte van circa 1,5 K.M. Er was, zooals wij reeds zeiden, een geweldig werk voor noodig om uit de poëtische wilder nis van de oude Villa Barberini het statige en harmonische kunstwerk te maken, dat nu tegen de helling van den Albaanschen heuvelrug ligt uitgespreid. Zacht gloeiende lanen die tusschen de oude boomen door telkens nieuwe verge zichten bieden, zijn over een lengte van tien tallen kilometers aangelegd; breede terrassen wisselen af met vijvers en fonteinen; groene heggen, die in hooge bogen gesneden zijn als de waterleidingen, die het kenmerk der Cam- pagna vormen, omlijsten als een schilderij het landschap, dat zich golvend uitstrekt tot aan den blinkenden zoom van de zee. Een bijzon dere bekoring geven aan dit bloeiende park de resten van de keizerlijke villa, die Domitianus hier achttienhonderd jaar geleden liet bou wen, zooals marmeren zetels, die eenmaal tot een theater behoorden en standbee—.en, die zich in een vijver spiegelen of blank glinsteren aan het eind van een donkere eikenlaan, maar ook machtige bouwruïnen zooals een groote on- deraardsche gang, die niet minder dan honderd nieter lang, vijftien meter breed en twaalf meter hoog b en een grootsche hal vormt, die reeds bestemd is om onder zijn gewelf in 1936 althans een deel van de wereldtentoonstelling van de katholieke pers te herbergen, In een Italiaansche villa is het belangrijkste, want het moeilijkst te vinden, het water. Als men het heeft, laat men het dan ook zien en dit beginsel verklaart de beroemde villa's met hun honderden fonteinen en fon teintjes, hun watervallen en watervalletjes, hun watertrappen en hun waterorgels, die mu zikale waterstralen in verschillende tonen laten spelen. Ook in de pauselijke villa is het water het geheim, waardoor zij een oase van versch groen en kleurige bloemen kan vormen te midden van de verschroeide Campagna. 's Pausen neef, ingenieur Franco Ratti, is een specialist op het gebied van waterleiding en besproeiïngs- aanleg en hij heeft bij den paus, die voor technische volmaaktheid een bijzondere voor' liefde heeft, volkomen waardeering gevonden voor zijn ingenieuze en grootsche plannen. De waterleiding, die het water uit het nabije, maar 150 M. lager gelegen meer trekt en de 55 hecta ren met een dicht spinneweb van buizen door weeft, is misschien de volmaaktste van haar soort, die er bestaat. Over elk gazon, over elk bloemperk, elk hoekje van de moestuinen en de boomgaarden laat zich met een enkelen draai van een sleutel een ragfijne regen sprei den, die even zacht en verkwikkend is als dauw. Het effect ervan is dan ook, dat de grasvel den en de bloemperken midden in de dorste zomermaanden daór liggen als op een eeuwigen Mei-ochtend, dat de struiken en heesters, oleanders, gardenia's, rozen en mimosa's met een onuitputtelüken rijkdom bloeien en dat de moestuin voortdurend frissche groenten le vert, die de Romeinsche markt in dit seizoen niet kent. Dit laatste huiselijke aspect van het pause lijke landgoed is niet het onbelangrijkste. Ter wijl de villa slechts eenige weken in het jaar als „villeggiatura" dient, heeft zij het gansche jaar door de taak, het Vaticaan van levens middelen te voorzien. Daartoe dient mét den moestuin en den boomgaard ook de boerderij, alweer een technisch volmaakte inrichting met een uitgelezen internationale bevolking: brume Zwitsersche koeien, witte Utrechtsche kippen en wat al niet. Zoo is deze „villa" met haar paleis, haar park en haar boerderij een klein maar volmaakt wereldje, dat tusschen zijn oude en nieuwe omsluitingsmuren temidden van het glorieuze landschap der Romeinsche „castelli" ligt, met aan de ééne zijde de groene schelp van den Albaanschen heuvelkring met het blauwe meer in de diepte, en aan den anderen kant de on eindige zwellende vlakte van de Campagna tot aan de turkooizen zee. Hoe ïang de Paus er blijven zal? De Castel- gandolfers vragen ons, als wij het paleis uitko men een journalist weet immers alles of de Paus goed geslapen heeft. Bevalt de lucht hem goed? Vindt hij het landschap niet prach tig? Is hij tevreden over de villa? Want de wapenspreuk van Pius XI luidt raptim transit, „hij gaat schielijk voor bij", en de Castelgandolfers vreezen om het zeerst, dat die spreuk juist ten aanzien van deze „villeggiatura" wel eens kon worden bewaar heid. BRUSSEL, 6 Aug. De stormtroepen der Diet- sche Nationaal-Solidaristen zijn op bevel van den leider der beweging, Joris van Severen, ontbonden. Deze maatregel houdt klaarblijkelijk verband met het besluit van het Belgische parlement, waarbij allen politieken organisaties het dragen van uniformen en het gebruik van wapens wordt verboden. De Dinaso-organisatie zelf wordt door dit verbod niet getroffen. MADRID, 6 Aug. (Reuter.) Tijdens een diner ter eere van deelnemers aan een congres te Santiago de Compostella is een vloer ingestort. Alle gasten vielen in 'n diepen kelder en kon den pas na geruimen tijd uit hun benarde po sitie bevrijd worden. Een vrouw werd op slag gedood. De overige deelnemers werden gekwetst, waarvan velen levensgevaarlijk. Het congres was Zondagmorgen in Santiago de Compostella door den Staatssecretaris in het ministerie van Onderwijs geopend. Verwachting: Matige tot zwakken wind, aanvankelijk uit =j Oostelijke richtingen, later wellicht ver is anderlijk, half tot zwaar bewolkt of be- trokken, kans op regen of onweer, later waarschijnlijk iets koeler. 5 Verdere vooruitzichten: Tijdelijk koeler. illlllllllllllllllllllllllllllUllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli PARIJS, 6 Aug. Volgens „Paris Soir" zijn bij de botsingen te Constantine (Al giers) niet minder dan 40 personen gewond en twintig gedood. De gevechten waren reeds Za terdag begonnen. Zondagmiddag arriveerde een brigade der gendarmerie en pas toen kon de orde worden hersteld. Tegen negen uur Zon dagavond waren de autoriteiten weer den toe stand meester. De Fransche gouverneur-generaal in Algiers besloot in verband met de ernstige situatie, on middellijk per vliegtuig uit Parijs, waar hij momenteel vertoeft, naar Algiers terug te keeren. Volgens de „Matin" heeft de burgemeester van Constantine, Merinaud, na de bo-amgen tusschen Arabieren en Joden de politie opge dragen slechts in het uiterste geval van de vuur wapenen gebruik te maken en slechts nadat te voren in het Fransch en het Arabisch zal zijn gesommeerd. Voorts heeft de burgemeester een proclamatie tot de bevolking doen aanplakken. In extra-treinen zijn verscheidene bataljons ter versterking der troepen te Constantine aangekomen. Bovendien is de sluiting bevolen van een aantal café's, welke in hoofdzaak door Arabieren werden bezocht. PARIJS, 6 Aug. (Reuter.) De minister van Publieke Werken, Flandin, heeft een mede werker van de „Journal" een en ander mede gedeeld over zijn plannen tot werkverschaf fing. Hij wil o. a. geheel Frankrijk met een elec triciteitsnet overspannen, dat de groote indu striecentra zal verbinden. In de noordelijke voorsteden van Parijs zal een onderaardsche sterkstroomkabel worden gelegd, welke op een capaciteit van 220.000 volt berekend is. Boven dien wil hij een grooten stuwdam naar Ame- rikaansch voorbeeld doen bouwen. Verder zal hij het vraagstuk, hoe de auto voor personen- en goederenvervoer nuttig kan worden gemaakt aan de spoorwegen, aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. De nieuwe Rijksweg IJsélmondeZwijndrecht werd officieel door Ir. M. Ze Cosquino de Bussy geopend. Links de burgemeester van IJsélmonde; daarnaast de vier vertegenwoordigers van den A.N.W.B. hiernaast: Ir. Ie Cosquino. NEUDECK, 6 Aug. (D.N.B.) Voor de nachtelijke overbrenging van het stoffelijk overschot naar het Tan- nenbergmonument te Hohenstein werden langs den 100 K.M. langen weg van Brandenburg naar Hohen stein soldaten met fakkels opgesteld, Op de groote trap voor het slot Neudeck staan aan weerszijden twee bij den slag van Tannenberg buitge maakte stukken geschut opgesteld. Het Tannenberg-monument te Ho henstein is omgeschapen in een treurstede. Drie dagen lang is hier WEENEN 6 Aug. (Reuter) Graaf Couden hove Kalergi, de leider der Pan-Europa- beweging, publiceert een artikel, waarin hij dr. Dollfuss herdenkt als een martelaar in den strijd voor den Europeeschen vrede. HU noemt Dollfuss' strijd voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk tevens een strüd tusschen oorlog en vrede, tusschen goed en kwaad. Dollfuss' sterk ste kracht was aldus het artikel gelegen in zUn warme menschelijkheid in tegenstelling tot de z.g. Uebermenschen, die zich vergriiPen aan goddelijk en menschehjk recht. Wat Dollfuss tijdens zün twee-jarig kanselierschap en zün strUd tegen een tienvoudige overmacht voor Oostenrijk heeft gedaan, grenst aan het onge loof elUke. HU heeft Oostenrijk van een speelbal voor internatonale intriges veranderd in een der meest belovende kleine staten van Europa. Dollfuss' vaderlandsliefde heeft een nieuwe ge neratie Oostenrijkers in het leven geroepen, die zich geen afgescheiden lid van het Duitsche volk voelt, doch een drager van een eigen, Oostenryksche zending. Als katholiek kon Dollfuss niet de dwaalleer erkennen, dat taal, klasse en ras het menschdom meer scheiden dan het gemeenschappelUke kindschap Gods het menschdom verbindt. Met alle krachten verdedigde hU de groote nalatenschap van de christelUke, Westersche beschaving tegen den dubbelen aanval, welke haar uit Moskou en Berlijn bedreigt, Nog tUdens ons laatste onderhoud aldus sehryft graaf Coudenhove Kalergi uitte Dollfuss de ernstigste bezwaren tegen de drei gende inschakeling van de Sovjet-Unie in het Europeesche stelsel. Zoodra Dollfuss de identiteit van de belan gen van Oostenrijk met die van de Pan-Euro- peesche beweging inzag, aanvaardde hij als op volger van dr. Seipel het eere-voorzitterschap van den Oostenrij kscben Pan-Europabond. De schoten welke Dollfuss hebben vermoord, moe ten Europa uit zUn lethargie opwekken. ZUn dood is het dringende appel aan het Europee sche geweten om OostenrUks onafhankelUkheid te verankeren in de solidariteit van Europa. RICCIONE. 6 Aug. (Reuter). Alhier is een H. Mis opgedragen voor de zielerust van den Oostenrijkschen bondskanselier Dollfuss. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de weduwe van Dollfuss en de echtgenoote van Mussolini. BOEDAPEST, 6 Aug. (Reuter). BU de Oos- tenrijksche grens zijn twee Weensche politie mannen gearresteerd, die betrokken zijn bU den nazi-putsch. Uit Weenen wordt verder gemeld, dat m den toestand van den voormaligen Oostenrij kschen gezant te Rome, dr. Rintelen, in de laatste dagen geen verandering meer is gekomen. De schotwond heelt op normale wUze, doch, zooals reeds gemeld werd, zUn aan den linkerkant verlammingsverschUnselen ingetreden, die nog steeds aanleiding tot ernstige bezorgdheid ge ven. De behandelende geneesheeren meenen echter, dat het directe levensgevaar geweken Is. De Weensche politiedirectie heeft de inbe slagneming van het vermogen der Duitsche Academische Juristenvereeniging gelast, aange zien deze organisatie Nat -soc. actie zou voeren De krUgsraad te Graz heeft een nationaai- socialist wegens noogverraad tot 15 jaren ker kerstraf veroordeeld De man had op 25 Juli een groep nationaal-socialisten opgeruid tot een gevecht tegen gendarmen. WEENEN, 6 Aug. (V. D.) De bladen publi- ceeren nog steeds bijzonderheden over de ge vechten van 25, 26 en 27 Juli. Het aantal doo den aan de zijde der opstandelingen bearaagt meer dan honderd. Er zijn 6100 personen ge vangen genomen. Aan regeeringszyde zUn on geveer 40 personen gedood, x. De toren van het monument te Tannenberg, waarin het stoffelijk overschot van Rijkspresident Von Hindenburg wordt geplaatst. door honderden arbeiders en dui zend man van den arbeidsdienst ge werkt, om een stemmingsvolle rouw- versiering aan te brengen. Ook de noodige regie-maatregelen voor den opmarsch in den hof bij het monu ment zijn zorgvuldig voorbereid. Tegen den avond arriveerden te Mariënburg (Oost-Pruisen) drie vliegtuigen uit Berlijn, die door een aantal sportvliegtuigen waren inge haald. Het waren de vliegtuigen van Hitier, Goering en overste von Hindenburg. De laat ste was in gezelschap van zijn echtgenoote, veldbisschop Dohrmann en staatssecretaris Meissner. Hitler en Goering begaven zich, na langs de op het vliegveld opgestelde eerefor maties te zyn geschreden, onmiddellUk naar Neudeck, waar zij om 8 uur deelnamen aan een godsdienstige plechtigheid voor den over leden President von Hindenburg, welke plech tigheid overigens beperkt was tot familieleden. Hitier werd overal met opgeheven arm, doch zwijgend begroet. Het was bU deze godsdienstige plechtigheid dat de familieleden afscheid namen van den overleden generaal veldmaarschalk. De kist staat opgesteld op de katafalk in de hal van het huis. De oorlogsvlag dekt de kist en daarop liggen helm en sabel, en in de nabUheid een kussen met den maar schalksstaf en de ordeteekenen. Vier offi cieren houden de doodenwacht. Als het donker wordt, komen de bloed verwanten afscheid nemen: de kinderen, de kleinkinderen, de achterkleinkinderen. Ook het personeel van het huis is in de hal aanwezig. Veldbisschop Dohrmann spreekt met ge dempte stem van den grooten doode. „Blijf bU ons, want het zal avond worden," zoo begint hij" zUn rouwpredikatie. Dan spreekt hU van de goede eigenschappen van den doode, van zijn geloof en zUn trouw. Psalm 62 2 neemt de prediker tot zijn uitgangspunt. „MUn ziel is stil tot God." Dan spreekt hU van het verlies, dat de familie lUdt, eer zU den doode overgeeft aan het volk, waartoe hU behoord heeft en waarvoor hU een vader des vaderlands was. Uit zUn geloof heeft hU de kracht geput om dat te dragen, wat hem het lot heeft opgelegd: het groote en schoone, maar ook het bittere. Dohrmann roemt het geduld, de wonderbare gelatenheid en de hoop, die den overledene kenmerkten. Uit zUn gevouwen handen op het sterfbed hebben wü aldus de predikant nog eenmaal de stilte gevoeld, waarin hü ons De Dinaso-militie in België door den Dinaso- leider ontbonden. Cholera in Britsch-Indië. Groote sterfte in het district Bombay. De ongeregeldheden te Constantine (Algiers). Er zouden 20 dooden zijn. De gouverneur-gene raal per vliegtuig uit Parijs teruggekeerd. Mijnexplosie in Amerika. Reeds 9 dooden. Rolducs sociale studieweek. Arbeidsregeling broodbakkerijen in verband met de viering van Maria Hemelvaart en Aller heiligen. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp Verbindende kracht van onder nemersovereenkomsten. Onze vlasindustrie in nood; onderhoud met de directie van de Ned. Vlasspinnery te Tilburg. Ernstige moeilijkheden by Limburgsche indu- striebedryven. Minister De Wilde eischt opnieuw salarisver- hooging voor het secretarie-personeel te Enk huizen. Beurs van New-York: Door groot aanbod trad een scherpe reactie op; meer kooplust bracht eenig herstel. Dezen nacht is een doode overge bracht van zijn sterfbed naar het monument van zijn wereldroem en laatste rusten. De radiostations heb ben deze plechtigheid uitgezonden en heel de wereld heeft volle aandacht aan een gestorvene besteed, die het ten volle verdiende en wiens leven een opgaan naar beter leven tevens was. Eens zullen ook wij stervenGeen aandacht zal er aan besteed worden en geen duizenden zullen luisteren in den nacht naar hetgeen er met ons stoffelijk omhulsel gebeurt. Wij zijn een dier millioenen ongekenden, wier bestaan is als een schip in donkeren nacht. Maar ons leven zal toch zijn heel eigen beteekenis hebben gehad indien onze gedachtenis bij slechts enkelen dankbaar zal worden geëerd omwille van onze goede werken en meelevend karakter. Ons einde zal zijn eeuwigheidsbeteekenis krijgen, indien Eene de woorden spreekt die meer inhduden dan alle menschelijke eerbetoon: „Kom, gezegende Mijns Vaders Wij bouwen zelf aan den gedach tenistoren van ons eigen geluk. het beeld van ware vriendschap en goedheid des harten was. Hij dankte waar hU kon be velen, hij verzocht waar hU kon eischen. Nog eenmaal dankte de. veldbisschop den doode voor alles, wat hU heeft gedaan voor zUn familie, zUn volk en de wereld. Daarna sprak hU den zegen uit. Het gemengde koor van Freystadt zingt dan Wees getrouw tot in den dood." Daarna spreekt de predikant het gebed uit. De rouwplechtigheid begon te middernacht. De zwart-wit-roode vlag en de presidents standaard wapperden halfstok op slot Neudeck, Officieren der Rijksweer betrokken de eere- wacht. Op de trap voor het slot en ook in het portaal lag een schat van bloemen. De kist, welke door officieren van de RUks- weer naar buiten werd gedragen, was gevolgd door de familie van den Rijkspresident, zUn hofhouding en door leden van het personeel. Voor slot Neudeck stonden de vlaggen opge steld der vroegere regimenten van Von Hinden burg en een afdeeling van het regiment van den Generaal-Veldmaarschalk bU den slag van Tannenberg. De kist werd neergezet voor het portaal. Aan den voet der trappen voor slot Neudeck stond een groep bewoners uit de omgeving met rouw band om den arm. Tromgeroffel weerklonk, ver mengd met de muziek der pUpers. Een muziek corps zette vervolgens een militairen treur- marsch in. Nadat opnieuw de trommels gerof feld hadden, speelde het tweede muziekcorps het lied: „Wir beten an die Macht der Liebe. die sich in Jesu offenbart". Hoornblazers vielen in en dan bad veldbis schop Dohrmann met luider stemme het „On ze Vader", dat hU besloot met de woorden: „De Heer behoede uw uitgang en uw ingang en schenke u rust in eeuwigheid, Amen." (Zie vervolg Laatste Nieuws). iNo t wwwwwuwww ii u i f r s AvV. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 755 .Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1