Verbindende kracht ondernemers overeenkomsten bedenkt hef Telkens weer.. flokuit zijwegen komt verkeer. New-Yorksche Beurs DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 Een crisismaatregel? Ned. Schroefbouten- fabriek Bekend smokkelaar veroordeeld Betreurd wordt dat de Regeering zich beperkt tot dit betrekke lijk enge gebied Moordende concurrentie Algemeen economische werking Het sociale element Prijsverhooging? Toepassing ontwerp Regeeringssteun zou tweeledig kunnen zijn Ook de andere bendeleden gesnapt KATHOLIEKE FEESTDAGEN Arbeidsregeling broodbakkerijen BEDEVAART NAAR DOKKUM De plechtigheden van Maandag WEER EEN NIEUWE PARTIJ Bij voorbaat van mislukking verzekerd BLOEIEND MISSIEHUIS Maar medewerking blijft noodig RIJKSBEMIDDELING WIE HEEFT GESCHOTEN? ONDER ZIJN KAR GERAAKT EN GEDOOD ft DOODELIJK ONGEVAL TE DELFT DIESEL HEEFT PECH KIND ONDER EEN AUTO BOERDERIJ AFGEBRAND Examen hoofdakte Examen Nijverheidsonderwijs Examen boekhouden M» O. Café als „vroolijke keuken" gebruikt Examen Hoogduitsch L. O. Examen Hoogduitsch M. O. A. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 Augustus United States Steels 201/16 Geweldig aanbod I gedaan en l&ten. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp Verbin dende Kracht van ondememersovereenkomsten. Ontleend is daaraan: Vele leden begroetten de indiening van dit wetsontwerp met voldoening. Algemeen wordt in het bedrijfsleven gestreefd naar bindende regelingen, daar het niet aangaat, eenerzijds te klagen over de moordende concurrentie van het buitenland, terwijl men elkander anderzijds in het binnenland een niet minder moordende con currentie aandoet. In verschillende takken van bedrijf levert men tegen prijzen, die de belang rijk verlaagde productiekosten niet dekken. Niet alleen lijden vele ondernemers daardoor verlies, maar ook heele groepen van arbeiders werken dientengevolge voor zeer lage loonen. Particu liere pogingen om in den toestand verbetering te brengen, leverden een gering resultaat op. Maar ook wanneer dergelijke ondememersover eenkomsten door samenwerking tot stand ko men, behoort de overheid daarin te kunnen in grijpen teneinde te kunnen waken voor de be langen van de zwakkere ondernemers, de arbei ders en de consumenten. Terecht wordt dan ook in het ontwerp de mogelijkheid geopend, dat dergelijke overeenkomsten door de overheid onverbindend worden verklaard. Verschillende leden stonden zooal niet afwij zend, dan toch niet zonder huivering tegenover dit ontwerp. Op grond van de gevaren, welke de toepas sing van de te geven bevoegdheden met zich brengt, verklaarden deze leden meer te gevoe len voor een ingrijpen in elk concreet geval bij speciale wet. Eenige andere leden gingen verder en ver klaarden, dat de strekking van dit wetsont werp voor hen onaannemelijk was. Zoodra deze bevoegdheid er zal zijn, zullen talloozen zich tot de regeering wenden om verbindendverkla ring van him afspraken te verkrijgen. De hier aan 't woord zijnde leden meenden te kunnen zeggen, dat het ontwerp het Cesarisme huldigt en in groote mate de rechtszekerheid aantast. Verscheidene leden, die zich met de strek king van dit wetsontwerp konden vereenigen, betreurden het, dat de regeering zich beperkt tot het betrekkelijk enge gebied van de verbin dende kracht van ondememersovereenkomsten. Indien- de bevoegdheden van den Bedrijfsraad zouden worden uitgebreid met wat thans voor ondernemers wordt voorgesteld, zou een veel be ter geheel zijn verkregen. Als grief tegen het ontwerp werd o.m. aange voerd, dat het de bedrijfs-samenwerking in de eerste en voornaamste plaats ziet als een sa menwerking van individueele ondernemers en eerst in de tweede plaats als een samenwerking in organisatorisch verband. Deze leden achtten het dringend noodig, dat bepaalde besluiten van organisaties verbindend kunnen worden ver klaard ook wanneer deze besluiten verplichtin gen inhouden, wijzigen of doen te niet gaan tusschen die vereenigingen en haar leden. De leden, die hiervoren een nadere aanslui ting aan en aanvulling van de bedrijfsradenwet hadden bepleit, wezen erop, dat op deze wijze ook de vakvereenigingen op het nu nader te regelen zeer belangrijke bedrijfsgebied op pas sende wijze zouden worden ingeschakeld. Andere leden betoogden, dat hoewel de orde ning van het bedrijfsleven in de toekomst tot de taak der bedrijfsraden zal behooren, daar van thans nog geen sprake kan zijn. Deze leden zagen liever vastgelegd, dat behalve de Econo mische Raad ook zullen worden gehoord de Nijverheidsraad, de Middenstandsraad en ver tegenwoordigers van de belangrijkste vakcen- tralen der werknemers. Door verschillende leden werd openstelling bepleit van de mogelijkheid, bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten verbindend te verklaren. Verschillende leden vreesden, dat dit ontwerp, wet geworden, de positie van de kleinhandelaren in *t gedrang zal brengen. Mocht de vrees, dat dit ontwerp tot prijsverhooging en verstoring van 't bedrijfsleven aanleiding zal geven, gegrond blijken, dan zal de breede schare van hen, die in eenigerlei vorm als distribuanten of in eenig ambacht aan het productieproces deelnemen, benadeeld worden. Daarom drongen deze leden er op aan, dat de wet ook de noodige voorzie ningen zal bevatten voor de toepassing op het kleinbedrijf. Over de vraag, of dit ontwerp als een crisis maatregel is te beschouwen, heerschte verschil van gevoelen. Een aantal leden was van mee ning, dat het een eerste uiting is van de gewij zigde mentaliteit van het Nederlandsche volk, waarbij de individualistische gedachte plaats maakt voor de organische. Andere leden zagen in dit wetsontwerp aller minst een welbewuste poging om te geraken tot een werkelijk organischen opbouw van het be drijfsleven. Zij beschouwden dit ontwerp in tegendeel als een crisismaatregel, die uit zijn aard van tijdelijken duur behoort te zijn. Zij drongen aan op het stellen van een termijn van 3 of 4 jaren. 2. Indien de regeering van oordeel is, dat be looning voor het tevergeefs ontwerpen en uit werken van project en berekeningen redelijk is en dat daarvoor een vorm te vinden is, welke niet in strijd komt met het algemeen belang, zou zij dan ook een beding tusschen onderne mers toelaten, waarbij buitenstaanders bedreigd worden met belemmering van hun bedrijfsuit oefening door het doen onthouden of duurder laten betalen van grondstoffen, hulpfabrikaten en dergelijke maatregelen? 3. Geeft dit 'wetsontwerp ook de bevoegdheid aan den minister om in het algemeen belang in te grijpen in de overeenkomsten en afspra ken tusschen ondernemers, welke een buiten wettelijke bedrijfsorganisatie met Overheidssanc- tie bergen, zooals b.v. de z.g. corporatie in de Nederlandsche leerindustrie? Naar aanleiding van het bericht, dat de Ned. Schoefboutenfabriek te Helmond gedurende de komende drie maanden pogingen zal aanwen den om steun voor hare industrie, deelde de directie ons mede, dat deze steun tweeledig zou kunnen zijn. De regeering zou kunnen overgaan tot con- tingenteering, waardoor de moordende concur rentie met het buitenland zou verminderen, terwijl men daarnaast een exportpremie zou kunnen geven. De directie zal pogingen aanwenden, om deze maatregelen ingevoerd te krijgen, waardoor haar industrie wederom loonend zou kunnen worden. Als deze maatregelen niet worden in gevoerd, bestaat er groot gevaar, dat de loonen niet kunnen worden gehandhaafd. Ten einde de beteekenis van het wetsontwerp en de opvattingen van de regeering ten aanzien van bedingen en afspraken tusschen onderne mers nader te leeren kennen, zouden sommige leden nog gaarne antwoord ontvangen op een drietal vragen, n.l.: 1. Acht de regeering het oirbaar, dat inschrij vers voor een bepaalde aanneming van werk onderling overeenkomen, de aangeboden aar.- reemsom te verhoogen met een bedrag, hetwelk na gunning van het werk aan één hunner onder alle aannemers moet worden verdeeld?, (z.g, „opzet-cantractf'X, Een berucht Hollandsch grootsmokkelaar, de 28-jarige B-, afkomstig uit Venlo, die reeds in verscheidene groote Duitsche grensplaatsen, zoo als Keulen, Mainz, en Wilhelmshafen wegens smokkelen tot hooge gevangenisstraffen was ver oordeeld, en die onlangs na een sensationeele achtervolging door de beambten van de Duitsche Zollfahndungstelle werd gearresteerd, heeft Za terdagmorgen voor het Gezworenengerecht te Krefeld terecht gestaan. B., die ondanks zijn lang voorarrest zijn moed en brutaliteit niet verloren had, begon zijn ver dediging na het voorlezen van de acte van be schuldiging door de beambten, die hem gear resteerd hadden, heftige verwijten naar het hoofd te gooien over hun hardhandig optreden. Overigens ontkende hij geen enkel misdrijf. 27 malen in de week ondernam hij vanuit Venlo een smokkeltocht in het Óuitsche grensdistrict. De Duitsche grensplaats Huls was de verzamel plaats der smokkelaars, waar de clandestien overgebrachte smokkel artikelen, zooals koffie, tabak, sigaretten, cacao, thee en sigaren aan de Duitsche afnemers werden overgedragen. Iedere tocht vertegenwoordigde een waarde van twee honderd gulden. Op zekeren dag werd B. in zijn gepantserden smokke'auto ontdekt Een verwoede achtervolging werd ingezet. B. was er bijna in geslaagd met buit en wagen te ontkomen, toen op het laatste moment in de nabijheid van Kre feld een omsingeling door de auto's van de dou anebeambten gelukte. B. trachtte nog te voet te ontsnappen, nadat hij auto en smokkelwaar in den steek gelaten had. Door een kogel uit de karabijnen van de beambten getroffen stortte hij neer. Hij werd gearresteerd en naar het gevange- nis-lazaet overgebracht. Enkele dagen vekeerde de hij in levensgevaar. Zijn taai gestel, dat door vele avonturen voor veel gehard was geworden, bracht hem er weer bovenop. Direct na de arres tatie van B. gelukte het de douane ook de andere leden van de bende, waarvan B. leider was, te verrassen en te arresteeren. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte na een terugblik op het leven van den beruchten smokkelaar tegen B. een totale ge vangenisstraf van drie jaren. De overige bende leden werden veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. B. zag af van het recht om hooger beroep aan te .teekenen. De minister van Sociale Zaken heeft ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van de R.K. feest dagen van Maria Hemelvaart en Allerheiligen resp. op Woensdag 15 Augustus en op Donderdag 1 November geen arbeid wordt verricht, toe gestaan, dat door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Dinsdag 14 Augustus en op Woensdag 31 October bakkersarbeid mag worden verricht tusschen 4 en 5 uur voorm., of indien op Zaterdag om 3 uur voorm. met den bakkersarbeid mag worden aangevangen, tus schen 3 en 5 uur voorm. Op genoemde dagen mag gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop alsdan de bakkersarbeid zal mogen aanvangen, arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, worden verricht. Door bakkersgezellen mag op Dinsdag 14 Aug. en op Woensdag 31 Oct. gedurende ten hoogste tien uren gearbeid worden, tenzij een kennisgeving tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der Arbeidsinspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste dertien uren mag bedragen. Maandagmorgen om 6 uur werd en in alle katholieke kerken te Leeuwarden godsdienst oefeningen gehouden. Om circa 8 uur vertrok de speciale bedevaartstrein naar Dokkum, waar deze eenige minuten voor negen uur arriveerde. Op het stationsplein was het intusschen een drukte van belang geworden, daar tientallen bussen met bedevaartgangers uit geheel Noord- Holland hier waren aangekomen. De deelnemers werden tot een stoet geformeerd in afwachting van de bedevaartstrein. Toen deze was aangeko men, sloten hieruit komende pelgrims zich bij den stoet aan en onder devoot bidden trokken de &ORJZ£Sfl pelgrims in openbaren bedegang door het vrien delijke stadje. Ook werden liederen gezongen, waarbij het corps „Cantita Tuba" van Ameland hare medewerking verleende. In het processiepark waren reeds talrijke pel grims vergaderd, toen de stoet daar arriveerde doordat hier om acht uur met de consecratie der nieuwe kapel was begonnen, welke plechtigheid werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G Jansen. Om tien uur ving in de kapel de plech tige Hoogmis met Pontificale assistentie aan Deze werd opgedragen door Deken R. van den Hengel uit Hilversum. De assistentie was als volgt: presbyter assistens deken L. Buvé uit Groningen, troondiakens Deken J. Reuvekamp uit Didam en Pastoor P. Wits uit Harlingen. di aken Deken Stockman uit Arnhem, sub-diaken Pastoor Bruggeman uit Zwartemeer. De lagere functies werden verdeeld door theologanten van het Groot Seminarie te Rijsenburg. Kapelaan B. Dooper uit Baarn hield tijdens de H. Mis de predikatie over Rom. I Vers 17: „De rechtvaardige leeft door het geloof". Van 12 tot 3 uur werd den pelgrims de gele genheid geboden om de relieken van den H. Eo- nifacius, welke in de Broederschapskerk worden bewaard, te vereeren. Tevens bestond de gele genheid, om de geheel gerestaureerde kerk te bezichtigen. Des middags stroomden de deelnemers aan dezen Bonifaciusdag bij uitnemendheid wederom naar het Bonifacius-park, tot bijwoning van het Pontificaal Lof, dat met assistentie wprd opge dragen door Mgr. G. Brandsma. Z. H. Exc. de Aartsbisschop hield tijdens het Lof de predikatie. De St. Bonifacius-bedevaart werd be,-loten met een plechtige H- Sacramentsprocessie dcor het Bonifacius-park. In dezen stoet, waaraan ook de drie kerkvorsten en tientallen priesters en an dere geestelijken deelnamen, waren verschillende groepen gevormd. Onder leiding van den heer Paul M. Verbrug- gen, partijvoorzitter van de R.K.A.P. in Neder land, is in Tilburg een bijeenkomst gehouden met vertegenwoordigers van die afdeelingen der K.D.A.P., die zich omwille van de niet ideëele politiek van de K.D.P. incluis t.a.z. van de in die partij leiding gevende personen, zich van een fusie met de K.D.P. afzijdig wenschen te houden. Er werd in beginsel besloten samen voeging van beide instanties tot stand te bren gen en wel onder den naam van Kath. Arb. par tij „K.A.P." in Nederland. Men schrijft ons: Het in 1927 dus pas zeven jaren geleden opgerichte Missiehuis der Paters Oblaten van den H. Francissus van Sales N.-Goirlescheweg 50 te Tilburg, heeft in dit korte tijdsverloop een meer dan gewone vooruitgang te boeken. Wer den de eerste drie jaren doorgebracht in de moei lijkste omstandigheden zij hadden niets dan een kleine bugerwoning ter beschikking van 1930 af kwam er een ongekende verandering, door den aankoop en in bezitneming van het St. Odulphus-Lyceum, aldaar. Met recht konden zij trotsch zijn op een dergelijke verbetering. Suc cessievelijk werd verbouwd en uitgebreid, daar waar de noodzakelijkheid er van zich deed ge voelen. Als kroon op dit mooie werk, is men dit jaar overgegaan tot den bouw eener waardi ger en meer ruimte-biedende kapel, die een waar kleinood is in het omhulsel van het bestaande gebouwencomplex. Tot dan toe moest men tel ken jare voorzichtig ja zelfs tè voorzichtig zijn met het opnemen van studenten, bang als men was aan alle aanvragenx niet te kunnen voldoen. Nu hierin evenwel is voorzien, kunnen er voor September a.s. nog verschillende jongens opgeno men worden. Het te betalen kostgeld hoeft voor niemand, maar dan ook voor niemand een be zwaar te zijn, omdat het bestuur steeds tot een minnelijke schikking bereid is, waar het zulks noodig acht. Prospectus en andere verdere in lichtingen worden op aanvraag gaarne toege zonden en een persoonlijk bezoek wordt ten zeer ste gewaardeerd. Moge de H. Maagd, de Patrones van het Missiehuis en de H. Franciscus van Sales, wiens geest de Congregatie tracht uit te beelden en te verspreiden, vele en edele jongens toestu ren, die priester willen worden. Dan kan men er van verzekerd zijn, dat een verdere bloei van het Missiehuis gegarandeerd zij. De Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta heeft heden op het Departement van Sociale Zaken een nieuwe conferentie met partijen, betrokken bij een dreigend conflict in de glas industrie te 's Gravenhage. overhandigen van de revolver in de Van Zegge- lenlaan aan een agent van politie gingen bij on geluk twee schoten af, waarbij niemand werd gewond. In het café was duchtig huisgehouden, daar beide partijen met biljartballen, koppen, scho tels, enz., alles kort en klein hadden gegooid. Bij onderzoek door de politie bleek, dat uit de revolver slechts twee en niet vier schoten waren gelost. Toen de ruim zestigjarige landbouwer J. Gommeren te Oud-Gastel, Maandagmiddag om half vijf met paard en kar uit het land den Gastelsehen Dijk opreed, kwam het paard te vallen, waardoor ook G. struikelde. Hij kwam onder den met koren beladen wagen terecht, welke hem over het lichaam ging. De man was op slag dood. De 27-jarige A. Krijgsman te Delft, die al daar heet water voor de wasch rondbrengt, reed op den Oostsingel met zijn handkar. De man werd door 'n hem achteropkomenden auto, bestuurd door den 31-jarigen A. uit Haarlem mermeer, aangereden en circa dertig meter meegesleurd. Hij bleef ernstig gewond liggen. Hij is per politie-auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. De politie heeft voor het onderzoek auto en wagen in beslag genomen. Maandagmorgen heeft Dieseltrein 510, welke om 7.08 uur uit Arnhem vertrekt en om 7.53 in Utrecht moet aankomen, groote vertraging on dervonden, doordat even voorbij het station Driebergen, om 7.43 uur het achterste motoren- stel onklaar raakte. Vermoedelijk is de zekering doorgeslagen, waardoor verder rijden onmoge lijk werd. Op de baan, eenige honderden meters voor het station, tusschen de boomgaarden, kwam de trein tot stilstand. Men heeft onmiddellijk po gingen in het werk gesteld het ongerief te ver helpen, doch dit bleek niet mogelijk. Met een anderen Dieseltrein is de reis later voortgezet, waarmee een uur oponthoud gepaard ging. Maandagmiddag omstreeks twee uur is te Oostvoome een tweejarig jongetje, W. v. d. Blink geheeten, nabij de ouderlijke woning door een personenauto aangereden. De dreumes stak vlak voor den wagen den weg over en werd door het voertuig tegen de straatsteenen ge smakt. Met een ernstige hoofdwonde is de arme kleine naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam overgebracht, waar opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. Het kind ver keert in levensgevaar. De kapitale boerderij van den landbouwer J. Appeldoorn aan den Dwarsweg onder Apeldoorn is tot den grond toe afgebrand. Een zoon van den landbouwer was bezig met het smeren van den melkauto, terwijl een brandend petroleum lampje aan den muur hing. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak viel het lampje op den grond en stond de boerderij spoedig in lichter laaie. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. De te hulp gesnelde buren stelden alle pogin gen in het werk de belendende schuur en drie groote hooibergen te behouden, hetgeen, mede door de gunstige windrichting, na eenigen tijd gelukte. Het vee was in de weide, terwijl de kippen in de schuur behouden bleven. De brandweer was niet aanwezig. De zoon van den landbouwer bekwam lichte brandwonden. De gebouwen waren laag, terwijl de inboedel niet verzekerd was. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd mej. G. J. H. M. Verbeeten, Den Haag en de heeren J. G. Dijkman en J. N. Kraus, beiden Den Haag. DEN HAAG. Geslaagd: Akte N IV J. C. Gelder mans, Scheveningen, F. J. W. Oostendorp, Den Haag; Akte N I L. J. Jansen, Wageningen; Akte N j J. Stel, Exloo en K. Venema, Veendam; Akte N J is afgeloopen. DEN HAAG. Geslaagd de heeren M. van Domp eelaar, H. van Dijk, G. M. H. Tennis, J. Frank, H. Heilbron en I. J. C. Hoek, allen Amsterdam; W. Haasdijk, Den Haag en H. D. A. Haks, Haar lem. Zondag werden van de Van Zeggelenlaan aan het politiebureau Rijswijkscheweg te Den Haag gebracht 'n 33-j. monteur, 'n 33-j. aan genoem de laan wonende verlofhouder, 'n 35-jarige ver lofhouder, en een 51-jarige monteur. Over een betalingskwestie was twist ontstaan tusschen den 33-jarigen verlofhouder en de drie bezoe kers. Volgens verklaringen van den 33-jaxigen en den 51-jarigen monteur zou de verlofhouder uit de Van Zeggelenlaan een revolver uit de gang van zijn woning heben gehaald en daarmede tweemaal in de richting van eerstgenoemden hebben geschoten, waarna hij de revolver naar hen zou hebben geworpen. De verlofhouder echter ontkende ooit een re volver in zijn bezit gehad te hebben en verklaar de, dat de 35-jarige verlofhouder hem met de bewuste revolver had bedreigd, hetgeen door den 33-jarigen monteur werd verhinderd. Volgens hem was in het café niet geschoten, BÜ het DEN HAAG. Geslaagd de heeren J. H. Th. Aal- bers. Haaksbergen; L. Eggink, Oegstgeest; D. v. d. Meulen, Amsterdam; J. Overgaauw, Haarlem; V. W. H. wijnen, Mechelen (L.); P. N. Christen, Bar- neveld; W. L. Weijtze, Rotterdam; H. van Wijk, Amsterdam en de dames M. E Cruyff, Akersloot- Haarlem; A. C. P. van Dun, Amsterdam en L. C. R. Reijckers. 's-Gravenhage. Geslaagd de heeren J. G. L. Ackermans, Maas tricht,; A. M. v. d. Berg, Arnhem: A. J. Klein- Ikkink, Gorssel; C. A. v. Kesteren, Oosterhout; A. J. Oortglesen, Aalten; A. J. v. d. Weel, Utrecht; M. G. Hogeveen, Leeuwarden; N van Gennlp, Rot terdam en A. P. A. M. v. d. Sande, Tilburg. DEN HAAG. Geslaagd mevrouw E. Michelstadter te 's-Gravenhage en de heer R. van Kammen te Amsterdam. Afgewezen 2 vr. en 1 ml. cand. Geslaagd mej. L. A. Swemle, Rotterdam en de heeren H Berndes, Amsterdam en H. A. van Maar- Ie, Haarlem. Afgewezen 1 manl. en I vrouwl. cand. Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda U. S. Steels Bethl. Steels Adj. Milwaukee 147—146% 200—199 60—60% 33% 6%6% 20—19% 16 7/16—16 5% Van 4.305 uur Unilever 61 Anaconda 6%6% NEW YORK, 6 Aug. (Part.) Het eerste beurs- uur werd heden gekenmerkt door een omvang rijke verkoopgolf, die de koersen over de ge- heele linie aanzienlijk deed reageeren, waar door vele fondsen op een nieuw laagcerecord- niveau kwamen. De handel was belangrijk uitgebreid; in het eerste beursuur werden 370.000 shares verhan deld tegen 150.000 Zaterdag. Deze hernieuwde liquidaties zijn een onmiddellijk gevolg van de verdere vermindering van de bedrijvigheid in handel en industrie, waarvan de jongste week berichten duidelijk getuigenis afleggen. Een ernstige teleurstelling vormde de gisteren door President Roosevelt in Montana uitgespro ken radio-rede, die weinig hoop gaf, dat spoe dig belangrijke maatregelen zijn te verwachten om het bedrijfsleven uit de stagnatie te ver lossen. Trouwens Wallstreet vraagt zich af, wat er zou moeten worden gedaan om een verbete ring aan te brengen. Een verdere devaluatie van den dollar zou in geen enkel opzicht baat brengen, want het mangelt het land niet aan voldoende geld, doch aan vertrouwen om dit geld uit te leenen. Bo vendien worden de banken in hooge mate in hun werk belemmerd door de enorme bedragen aan overheidspapier, dat zij de laatste maan den moesten opnemen. De daling begon bij U. S. Steels, die na frac- tioneel lager inzet in snel tempo tot 2 punten beneden het vorig slotpeil inzakten. Ook de ove rige staalwaarden waren in belangrijke mate aan aanbod onderhevig en liepen scherp terug. Bethlehem Steels verloren 1 punt. Spoorweg- shares waren ook vandaag weer een zwakke feature en gaven koersverliezen te zien variee- rende van een fractie tot 4 punten. Koperwaar den stonden aanvankelijk onder druk, doch konden zich later herstellen onder leiding van U. S. Smelting. Motorwaarden verkeerden in reactie, waarbij Chrysler beneden 30 kwamen. Warennuisaandeelen lagen zwak, evenals public Utilities, van welke Am. Tel. Tel. 2 punten inboetten. Chemische waarden konden zich niet aan de algemeene stemming onttrekken, evenmin als tabaksaandeelen, fabrieken van landbouwwerk tuigen er. industrials. In het tweede beursuur trad een gedeeltelijk herstel in, waarbij de handel een aanzienlijke inkrimping te zien gaf. Het herstel was dan ook meer een uitvloeisel van een vermindering van het dringende aanbod dan van een uitge sproken kooplust op het sterk verlaagde koerspeil. Bij den aanvang van de tweede beurshelft trad er een herstel in, dat aanvankelijk van bescheiden afmetingen bleef. Op eenige uitzon deringen na, zooals voor chemische-, tabaks en diverse spoorwegshares, konden de noteerin gen verbeteren, onder invloed van de krachtige verbetering der graanprijzen. Mijnwaarden tra ten van verdere inflatie niet vreemd waren. Ook ten van vedere inflatie niet vreemd waren. Ook verwacht men veel van het herstelprogramma, dat in den herfst ten uitvoer zal worden gelegd De lichte teruggang van de bedrijvigheid in de staalindustrie (taxatie van het American Iron Steel Institute 25.8 pet.) oefende geen in vloed meer uit. Tegen het einde van den beurs handel nam de koopbeweging grooter vormen aan, zoodat in de meeste gevallen de nadeelige verschillen tot een minimum konden geredu ceerd worden of zelfs werden omgezet in een kleine winst. Van de mijnwaarden behaalden Amer. Smelting, U. S. Smelting, Alaska Ju neau, Dome Mines en Mclntyre een voordeeltg avans van 11/8 pet. 5% pet. Daarentegen noteerden Allied Chemical, McKeesport Tin, Norfolk Western, Reading Railroad en Union Pacific 1 pet. a 2 pet. lager. Door de Intern. Nickel werd een kwartaal dividend gedeclareerd van 0.15, tegen 0.10 in het vorig kwartaal. Slotkoersen Augustus Allied Chemical American Can. Co. Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref. Am. Tel. Tel Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethl. Steel Co Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5% Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr. Gen. Gas El. cL A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. TeL Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares McKeesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg. Co. National City Bank Nat. Dairy Prod. G. A. Nat. Steei New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El Woolworth Build 5 exdiv. f ex claim. S 6 123 93% 14% 5% 34 108 74% 15% 11% 47% 19Vi 14% 27 13% 37 42% 4% 2% 30% l3/4 27% 19% 46V4 34% 36% 85 98 11 18% 4 124 93% 14% 5% 3278 108% 75% 15% 11% 48% 19 14% 26V4 12V4 37% 24 42% 4% 21/4 31 l3/4 27% 17% 34 36% 85% 97V4 11% 18 127 95% 15% 5% 33% 109% 76% 15% 11% 50% 20 15% 27s4 127/g 39% 24 427/8 4% 2V4 32% 1% 28 175/4 467/g 343/8 37% 87% 98% HV4 18% 27 26% 27% 13% 13Vs 14Vs 7 67/s 7% 15 15% 15% 25 24% 26% 24% 233/4 24% 9 9 9% 18% 17% 18Vs 32% 32% 32% 4.80: 85% 85 86 5% 5% 6 2% 23/4 3% 33/4 37/8 21% 21% 23 13% 13% 1334 23»/4 23% 23% 157/8 16% 16 38 Va 39% 20% 193/g 203/4 13% 13% 14 176 178 179 18% 22% 223/8 23% ,353/4 35 351/4 32% 32% 34 5% 5% 51/4 32% 32% 347/s 63/4 67/8 7 13% 133/4 14 16% 16 163/4 I2Y4 13% 143/8 18% 18% 191/8 42% 43 43l/4 9 9% 93/s 95 96% 102 15% 15 15% 4 4 4 13% 13% 13% 333/4 333/4 343/4 2 2 2 297/8 296/g 307/g 34% 483/4 30 ex coupon, bieden. 6 Aug. Brussel 23.55 Rome 8.61 Madrid 13.71 Bern 32.72 Weenen 19.05 4 Aug. 23.55 8.61 13.70 32.71 18.95 NEW-YORK, 6 Aug. 6 Aug. 4 Aug. Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 25.36 25.37 67.82 67.83 5.04V8 5.04% 6.61% 6.61 3886 39.11 6 Aug. 3 Aug. NEW-YORK, 6 Aug. 6 Aug. 3 Aug. Koffie (Rlo) (Santos) Sept. 7.78 7.85 Dec. 10.45 10.50 Dec. 7.90 7.97' Mrt. 10.59 10.64 Mrt. 8.0 0 8.06 Mel 10.67 10.70 Mei 8.07 8.12 Juli 10.74 10.78 Sept. 8.12 8.16 Aug. 10.79 10.83 Rubber Standaard Sept. 15.42 15.09 Mrt. 16.15 15.85 Oct. 15.56 15.22 Mel 16.39 16.06 Dec. 15.81 15.47 Juli 16.69 16.38 Jan. 15.96 Suiker Sept. 1.77-78 15.61 Oct. Dec. Jan. 1.78-79 1.80 1.82 1.83 1.84 1.83-84 1.83-84 Mrt. Mei Juli Ct.Cuba 1.86-87 1.90-91 1.95-96 3.31 1.87 1.91-92 1.95-96 3.30 6 Aug. 4 Aug. 6 Aug. 4 Aug. Tarwe Rcode Winter loco 113% 1097/8 Harde Winter loco 116% 112"/8 Tin Loco 51.70 Katoen Loco 13.20 Aug. 12.93 Sept 13.00 Oct. 13.08 Nov. 13.14 51.70 Sept. 51.75 51.70 13.15 12.90 12.97 13.05-06 13.11 Dec. Jan. Mrt. Mel Juli 13.20-21 13.24 13.37 13.43 13.48 13.17-18 13.21 13.35 13.37 13.42 CHICAGO, 6 Aug. 6 Aug. 4 Aug. Haver 6 Aug. 4 Aug. Tarwe Sept. IO7S/4-IO8 104%-% Sept. 487/8 47% Dec. 110%-% lC6%-5/4 Dec. 50% 48% Mei 1127/8-113 109%-8% Mei 53% 50% Mais Sept. 741/4 Dec. 776/a Mei 82 Reuzel Loco 7.95 Sept. 8-10 Oct. 8.25 Dec. 8.52% Jan. 8.67% 72% 75% 79% 7.85 8.00 8.12% 8.42% 8.55 Rogge ^Pt. 83% Dec. 85% 901/3 Dulutb Lijnzaad 80 817/8-82 Juli 2.001/s Sept. 1.99 1.95 1.92 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 6 Aug.: Acclivity, m.s, Rouaan (voor Zaandam); Brunia, s, Oslo. Vertrokken 6 Aug.: Ludwigshafen, s, Z.-Amerika via Antwerpen. AMSTERDAM aangekomen 6 Aug.: Brunia, Os lo, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskant. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 6 Aug. van Swansea te Liver pool. ELPENOR, Java n. Amst., 4 Aug. te Londen. STENTOR, Amst. n. Java, pass. 5 Aug. Perim. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—O.-AZIë LIJN MEERKERK, uitreis, 3 Aug te Genua. SEROOSKERK, 5 Aug. van Amst. te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN HOOGKERK, 5 Aug. van R'dam te Bremen. STREEFKERK, thuisreis, 6 Aug. te Coconada. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, R'dam n. Kalmar, 5 Aug. Uit den N. Waterweg. MAASBURG, 4 Aug. van Porto Ferrajo te Melilla. HOLLAND—AMERIKA LIJN STATENDAM, R'dam n. New-York, pass. 5 Aug. Lizard. KON. NED. STOOMB. MIJ. MARS, Middl. Zee n. Amst., pass. 6 Aug. v.m. 10 u. 25 Lydd. VEST, 6 Aug van Faro n. Olhao. TITUS, Middl. Zee n. Amst., pass. 6 Aug. n.m. 3 u. 30 Lydd. ARIADNE, 6 Aug. van Gijon te Oporto. DIVERSE SCHEPEN SCHIELAND, 5 Aug. van Newcastle te Brussel. THEMISTO, Gdynia n. Londen, pass. 5 Augustus Brunsbuttel. LETO, 5 Aug. van Sharpness n. Port Talbot. THEANO, R'dam n. Dublin, pass. 5 Aug. Lizard. ST. PHILIPSLAND, 4 Aug. van de Tyne te Ko penhagen. LEEGHWATER, Archangel n. R'dam, pass. 5 Aug. Lodingen. DUIVENDRECHT, 4 Aug. van Havre te New Or- BEIJERLAND, 6 Aug. van de Tyne te Delfzijl. DELFSHAVEN, Antwerpen n. Tearsport, pass. 5 Aug. Vlissingen. BATAVIER VIII. 5 Aug. van La Palllce n. R'dam. FLYING SCOTSMAN, m.S., 4 Aug. van Loctudy n. Cardiff. Opgegeven door v. d. Graaf Co's Bureaux voor den Handel N. V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 3 Aug. H. F. Vercauteren, Clinge. A. C. Suiker, stoffeerder, Suringarstraat 30 te Den Haag. G. M. Gramberg, gep. Oost-Indisch ambte naar, Schaarsbergenstraat 172 te Den Haag. J. Etlenne, glashandelaar, van Capellenstr. 48 te Den Haag. C. Bol, sigarenwinkelier, Kempenaerstraaö 97 te Oegstgeest. A. L. M. Erken, werktuigkundige, Maas- trlchtschestraat 56 te Den Haag. J. A. Baars te Voorburg, Geusanstraat 141. A. Fresco, rijwielhandelaar, le van den Boschstraat 10 te Den Haag. N.V. Westlandsche Houthandel statutair ge vestigd te Poeldijk, doch kantoorhoudende te 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 25a. S. Mok, koopman, Zuid Buitensingel 137 te Den Haag. A. Sladek, schoenmaker, 2e Groenesteeg 311 te Leiden. M. Groen, caféhouder. Volkerakstraat 78 te Den Haag. C. Lievaart, groentehandelaar, Aboelstraat 47 te Dén Haag. G. Blokhuis, Badhuisstraat 186 te Den Haag, Scheveningen. J. Boelaars, Jullanastraat 32 te Rijswijk. H. van Harlingen Jr., koopman, Pletterij- straat 111 te Den Haag. 4 Aug. W. J. de Jong, loodgieter, Emmalaant 146a te Middelharnis. B. M. Berkelouw en A. J. Patterson, te zamen gehandeld hebbende onder de firma A. J. BerkelouwPetterson, gewoond hebbende te Rot terdam, Kruiskade 65, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. P. Smit, bloemenventer, Nieuwe Westerstr, 280 te Énkhulzen. J. H. Oldersom, kruidenier, Bassingracht 9 te Den Helder. 6 Aug. L. W. van der Klei), zonder beroep, voorheen kweeker, Dorpstraat 16 huls te Uithoorn. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam het faillissement van J. J. Aarse te Amsterdam, Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van: A. van Elf. zonder beroep, Rotter dam, Joh. Brandstraat 50a en J. J. Boet, aan nemer, Rotterdam, Rakstraat 23. In de week van 31 Juli tot en met 4 Aug. 1934 werden ln Nederland 54 faillissementen uitge sproken. Volgens Handelsbelangen werden gedurende da maand Juli bij de gezamenlijke griffies in Neder land gedeponeerd 57 credlteurenlijsten met een totaal passief van f 948.415.20, waarvan preferent f 116.442.58. Sedert 1 Januari 1934 werden gedepo neerd 1292 credlteurenlijsten met een passief van i 25.776.002.83, waarvan preferent X 5.674.732.8014,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2