STADSNIEUWS Geheimzinnig Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper" 1 voor 75.000gezinnen 1 De rouwzitting van den Rijksdag 'N TROUWE KLANT De uitvaart van von Hindenburg DE TREIN STOND STIL mmnnnrniiïïiiiiiiiiimminnniiiniiniiiiimmimniiininininiinnnininfflHiffliiiniiniiiiiiiiiiiii?^ aiiiuuiHiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminmiiiiiiniiiininTs DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 siiiiniiiiiiuiiiiiuiuuiiiiuiiiüiiüiuiiiuiuiiiiniiuijiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiig GEMEENTEWINKELS B. en W. tegen opheffing Nieuwe provisieregeling Examen hoofdakte HEEMSTEDE Berichten opgenomen in een deel onzer vorige oplaag Hoofdenvacatures bij het O. L. O. .Amsterdammer in het bosch van Crailoo doodgevonden Heden vangt het officieel onder zoek aan naar het spoorweg ongeval met den Diesel- trein Groote boerderijbrand NEPTUNUS-SUCCESSEN Het woonhuis bleef gespaard OM DEN DAVISBEKER 1935 Gaat ook GriekenlandOosten rijk niet door? TENNISTOURNOOI TE AKEN Fraaie Nederlandsche successen NIEUW WERELDRECORD KOGELSTOOTEN Ter gelegenheid van de Negende Nationale Bedevaart ter eere van Sint Bonifacius en Gezellen naar Dokkum heeft Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, de geheel gerestaureerde Broederschapskerk van Sint Bonifacius te Dokkum geconsacreerd. Foto, genomen tijdens een toespraak van den Aartsbisschop. V.l.n.r. Prof. Titus, Brandsma, de Aartsbisschop van Mainz, Mgr. L. Hugo, Mgr. Jansen, Mgr. G. Brandsma en Deken Vaas van Leeuwarden worden. De data van de wereldkampioenschap pen 1935 zuilen worden vastgelegd, terwijl naar men weet net reeds zeker is, dat het volgend jaar deze kampioenschappen in België zullen worden verreden. Naast den Rijksleider Adolf Hitler had Von Papen plaats genomen Bij de zwemwedstrijden te Hengelo Torrance stoot 17.40 meter Menigte brengt Hitier een zwijgenden groet Herdenkingsdienst te 's Gravenhage Japansche stap tegen Rusland Lange lijst van onvriendelijke handelingen Een dronkeman achter het stuur Drie dooden op den weg Het congres van de U.C.I. De Rijksdagherdenking voor Hindenburg Buitengewoon militair vertoon Arpinati verbannen CHOLERA IN BRITSCH-INDIë Groote sterfte in district Bombay MIJNEXPLOSIE IN AMERIKA Reeds negen dooden Te veel gesnoeid Minister eischt opnieuw salaris- verhooging te Enkhuizen Korte berichten De postvluchten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een aanvullings-agenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 8 Augustus 1934 vermeldt exploitatie toonkamers gemeente-lichtfabrieken. In de vergadering van 1 December 1933 is de hiernavolgende motie in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Zij was Ingediend door de heeren P. J. M. v. Tetering, Mr. L. G. v. Dam, A. Baas en J. G. v. Kessel. ..De Raad der gemeente Haarlem noodigt Buigemeester en Wethouders uit overleg te ple gen met de werkgevers-organisaties der Gas- en Electrotechnische Bedrijven omtrent de mo gelijkheid om zonder financieele schade voor de gemeente de beide gemeente-winkels aan deze organisaties ter exploitatie over te dragen." Door ae Sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken is een rap port uitgebracht. Met die Commissie zijn B. en W. van meening, dat het belang der gemeente met het in exploitatie geven der toonkamers aan de betrokken installateurs-organisaties niet zou worden gediend. Immers genoemde organi saties zouden de exploitatie niet zonder meer wenschen over te nemen, maar alleen de op richting van een zelfstandige N.V. speciaal voor dit doel beoogen, waarin ook de gemeente voor een belangrijk deel zou moeten participeeren, terwijl zij de leiding grootendeels uit handen zou moeten geven. Ten einde echter de bezwaren van winkeliers en installateurs grootendeels te ondervangen, hebben B. en W. de thans geldende provisie regeling nader onder het oog gezien. Na gepleegd overleg met de betrokken orga nisaties is omtrent de in het mede voor de leden ter inzage gelegd advies der Sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrie ken d.d. 25 Juni 1934 omschreven provisie-rege ling overeenstemming bereikt. Zij zijn voor nemens de nieuwe provisie-regeling per 1 Sep tember a~s. in te voeren. Gelet op het vorenstaande zijn er naar de meening van B. en W. geen redenen om in de exploitatie der toonkamers wijziging te bren gen. HAARLEM, 6 Aug. Geëxamineerd 2 vrl. en 6 mnl. cand. Geslaagd de heeren C. W. Schraar, Amsterdam; Chr. Schijf, Haarlem; W. F. Boere- fijn, Nieuwer-Amstel; C. J. Zukert, Schagen; mej. A. Bunek, Den Helder. „wijzers in aanmerking te brengen voor de be trekking van hoofd eener school, zijn wij helaas „niet geslaagd." „De Minister van O. K. en Wetenschappen „heeft op ons verzoek daartoe afwijzend be- „schikt, met het oog op de daaraan verbonden „consequenties voor andere, reeds op wacht geld gestelde personen." Dat moet m.i. toch tot nadenken stemmen. Persisteert de schrijver in weerwil daarvan bij zijn meening, dan verschilt hij dus in inter pretatie met den hoogsten bewindsman, die voor richtige uitvoering van de wet de verant woordelijkheid draagt." Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. van Unen, Jac. van Campenstraat 19. dameshandschoen; Wurker, Vondelkade, vul pen; Siem, Raadhuisstraat 54, poes; bureau van politie Raadhuisstraat, huissleutel, sleutel van melkbus, muts en bril: N. H. Pronk, bureau van politie: portemonnaie met inhoud; C. Rusman, Billitonstraat 29, dekzeil; Anema, 2e Hooger- woerddwarsstraat 48, Haarlem, dop van benzine tank; mevrouw Baas-Leef lang, Kerkplein 6, por temonnaie met inhoud; A. Roest, Bankastraat 86, rijwielbelastingmerk; S. Steenhuis, Landzicht laan 5, grijze poes: Vijzelaar, Borneostraat 11, ceintuur; bureau van politie, Raadhuisstraat, sleutel; G. Glerum, Jan van Goijenstraat 33 rijwielbelastingmerk; G. Willemse, Kadijk 16, notitieboekje; A. de Vries,' Koediefslaan 25, bruinlederen tasch met inhoud; v. Stein, Wie- keplein 8, hond: bureau van politie, trekwagen- tje; H. de Reus, Kerklaan 3, cape. Inzender, die ons het eerste „ingezonden" stuk toezond, schrijft ons: Naar aanleiding van uwe toelichting in uw avondblad van 31 Juli bij het ingezonden on der dit opschrift enkele bemerkingen. Niet bij K.B. is deze materie geregeld, maar bij de wet. Het is onjuist, dat de wet van 30 Dec. 1932 zou bepalen „dat met ingang van 1 Jan. 1933 voor schoolhoofd slechts in aanmerking mogen wor den gebracht, diegenen, die wachtgeld genieten als hoofd der school." Letterlijk luidt de tekst „Op de vergoeding volgens het eerste of tweede lid wordt in mindering gebracht de jaarwedde of wedde van den onderwijzer die: a. bij zijn benoeming tot hoofd der school niet in het genot was van wachtgeld, terwijl wachtgeld als „gewezen hoofd" eener openbare lagere school genoten werd door een gewezen onderwijzer, die op het tijdstip van ingang der benoeming niet ouder was dan zestig jaar; b. enz. Behoudens een niet ter zake doende toevoeging is dit ar tikel letterlijk gelijk aan art. 56 der L.O. wet, zooals het volgens de wet van 23 Juli 1927 St. 269 werd ingevoerd: 't is daarna bij de wet van 24 Juni 1929 St. 336 beperkt in zijn toepassing en bij de wet van 30 Dec. 1932 St. 689 weer in de oorspronkelijke lezing hersteld. En de tekst èn de toelichting laten geen twijfel omtrent de vrijheid van B. en W. in hoofdvacatures, zonder gevaar voor de subsidie, onderwijzers-wachtgel ders voor te dragen; om mij ter bekorting te bepalen, in aansluiting bij het ingezonden van 28 Juli 1.1., bij de M. v. Toelichting op het wets ontwerp van 23 Juli 1927, blijkt daaruit zonne klaar, dat de verplichting bestaat een wacht gelder te benoemen 't zij tot hoofd, 't zij als onderwijzer, zoolang er respectievelijk hoof den- en onderwijzers-wachtgelders zijn, doch dat de strikte eisch niet werd opgenomen om een onderwijzer tot hoofd te benoemen en evenmin het omgekeerde, terwijl ook de ver plichting om 60-jarigen te benoemen niet is gesteld; de vrijheid om dit te doen en daar door te voldoen aan de vordering der wet, bleef echter bestaan en de redactie der wet werd zoo gekozen, dat van die vrijheid gebruik kon wor den gemaakt. Overigens is t ook volkomen natuurlijk, dat die vrijheid werd gehandhaafd. Het systeem der wet beoogde nadrukkelijk de vrijheid der gemeentebesturen bij hun keuze zoo min mogelijk te beknotten, wanneer slechts de uitgaven van 't Rijk door 't benoemen van wachtgelders werden verminderd. Mij zijn overi gens van alle genoemde gevallen voorbeelden bekend. Waar uw tegenspraak op onjuiste gronden berust, is daarmede de ondeugdelijkheid van de aangewezen methode dus niet bewezen. Uit de bijlagen en de behandeling in de Kamers ware een en ander nader toe te lichten. Ik meen hiermee echter te kunnen volstaan. De chef van de afdeeling „Onderwijs" ter gemeente-secretarie van Haarlem was zoo vrien delijk hierbij het volgende bijschrift te plaatsen: Geachte Redactie, Ik geef toe, dat het lezen van wetten af en toe moeilijkheden oplevert. Zelfs voor vakmen schen. 't Is dus begrijpelijk, dat „dilettan ten" in verwarring geraken. Het beste middel om uw berichtgever een beter inzicht ter zake bij te brengen schijnt mij kalme herlezing van de gewijzigde wettelijke be palingen. In den tekst heb ik onderstreept de bewoor. dingen: „gewezen hoofd", waar het juist op aan komt. De methode om onderwijzers (geen hoofden) te ontslaan, waardoor ze wachtgelder zou den worden en dan voor benoeming tot „hoof d" in aanmerking te brengen moet dus falen, want zij moeten wachtgeld genieten als „gewezen hoofd" (niet als gewezen onderwijzer). Overigens maant tot eenige voorzichtigheid in deze het voorstel van B. en W. aan den Raad tot ontslag van leerkrachten bij het lager onder wijs. In de toelichting daarop schrijven B. en W. (zie raadsstuk No. 179 van 1934) o.m.: „In onze pogingen om, in afwijking van de „wettelijke voorschriften, Haarlemsche onder De politie te Huizen heeft Zondagavond op aanwijzing van een heer en dame in het bosch van Crailoo gevonden het lijk van een mans persoon tusschen de 40 en 50 jaar. Lijkschou wing, verricht door een der plaatselijke ge- neesheeren, wees uit, dat het lichaam reeds eenige dagen daar had gelegen. Nasporingen, o.a. te Amsterdam verricht, hebben aan het licht gebracht, dat de overledene vermoedelijk is van der Z. uit Amsterdam, die voor eenige dagen uit zijn kosthuis te Amsterdam was ver trokken. De doodsoorzaak schijnt een vergifti ging te zijn. Morgen vindt het sectie-onderzoek te Amsterdam plaats. Het officieele onderzoek naar het spoorweg ongeval bij het Weesperpoortstation zal he den worden ingesteld. Dan zullen verschillende getuigen door de spoorwegautoriteiten gehoord worden en zal de schuldvraag op het tapijt komen. Intusschen hebben wij vernomen, dat de be stuurder van den Dieseltrein, die door een on veilig signaal van het Weesperpoortstation ver trok, nauwelijks het station verlaten had of hij zag, dat het sein op de seinbrug, die ongeveer bij de Oosterparkstraat staat, op onveilig stond. De wagenbestuurder heeft toen onmiddellijk gestopt en de Dieseltrein stond stil, toen de van den anderen kant komende stoomtrein hem aanreed. Aangezien deze trein geen grooter snelheid had dan 20 kilometer, daar hij zijn einddoel naderde, was dus de schok niet groot, maar is de ravage voornamelijk veroorzaakt doordat de Dieseltrein in de flank werd ge troffen, daar hij op de bocht van den weg stond. Ook door de politie en de justitie wordt een onderzoek ingesteld. De aangereden Dieselwa gen mag op bevel der justitie niet vervoerd worden, zoo lang het onderzoek niet is geëin digd. resp. in de nummers 100 M. vrije slag en 200 M. schoolslag. Waar alle „Neptunus"-deelnemers in zeer zwakke series waren geplaatst, kunnen boven staande prestaties dan ook als zeer goed wor den beschouwd. Maandagavond is de boerderij van den land bouwer J. C. Kramers, staande in de buurtschap Ruygoord in den Houtrakpolder, tot den grond toe afgebrand. Twee groote landbouwschuren, twee stroobergen, alsmede een groote hoeveel heid tarwe, rogge, erwten en karwei en een kalf, werden hierbij een prooi der vlammen. Alleen het woonhuis kon bespaard blijven. Bovendien was op het erf van de boerderij een aantal vaten petroleum opgeslagen, welke een voor een met een doffe knal in de lucht vlogen, hetgeen een geweldige rookmassa veroorzaakte, welke het blusschingswerk ten zeerste bemoei lijkte. De brand is ontstaan in een van de stroober gen. Men had op de boerderij den geheelen dag gedorscht, doch bij het uitbreken van den brand bevond de eigenaar zich met zijn personeel op het veld, terwijl de vrouw des huizes den ge heelen dag afwezig was, zoodat op dat moment slechts de dienstbode en de kinderen thuis waren. Zij konden zich allen in veiligheid bren gen. Dank zij de gunstige windrichting liepen de belendende boerderijen en de zich in de nabij heid bevindende kerk geen gevaar. de brandweer heeft het vuur bestreden met vijf stralen, die door twee motorspuiten werden gevoed. Aan blusschen viel echter niet te den ken. De brand is des avonds om zeven uur be gonnen door tot nu toe onbekende oorzaak. Het blusschingswerk nam den geheelen avond en een gedeelte van den nacht in beslag. De schade wordt door verzekering gedekt. Gemeld wordt, dat zeer waarschijnlijk de Da- visbekerwedstrijd GriekenlandOostenrijk, welke te Athene gespeeld zou worden, voor de tweede ronde van het tournooi 1935 geen door gang zal vinden. Men heeft n.l. te Athene niets van de Oostenrijkers vernomen om een datum vast te stellen voor deze ontmoeting. Een en ander vindt vermoedelijk zijn oorzaak in de po litieke verwikkelingen van den laatsten tijd in Oostenrijk. Alhier rekent men er op, dat Oostenrijk den wedstrijd zal afzeggen. Dit zou dan de derde wedstrijd dit jaar zijn, welke werd afgelast. DenemarkenZwitserland is door Zwitserland afgezegd, daarna volgde de ontmoeting Joego slaviëSpanje, die door de Spanjaarden werd afgeseind en thans is GriekenlandOostenrijk aan de beurt. Voor een belangrij'- deel is de oorzaak te zoeken in het feit, dat de proef, om elk jaar een voortournooi te spelen, niet juist is gebleken en dat zelfs de landen, die wel hun voor wedstrijden spelen, zich in groote moeilijkheden bevinden wat betreft andere ver plichtingen, data, nationale en internationale kampioenschappen, enz. Zondag werden de tenniswedstrijden te Aken voortgezet, waarbij onze landgenooten eenige fraaie successen boekten. Zoo won Karsten de finale heeronenkelspel, door zonder veel moeite Hirtz in twee sets te slaan. Mej. Belzer had het in het damesenkelspel wat moeilijker, vooral in de eerste set. Niettemin behaalde zij een fraaie zege op Frl. Cramer (Duitschland)Een derde Nederiandsche zege werd in het heeren dubbelspel behaald, waarbij Karsten en Scheur leer na hevigen tegenstand te hebben ontmoet van Hirtz en Kaus wonnen. De belangrijkste uitslagen luidden: Damesenkelspel Finale: Mej. Belzer (Neder land) si. Frl. Cramer (Duitschland) 75 62. Heerenenkelspel: Demifinale: Hirtz (Aken) sl. Sindern (Godesberg) 63 64. Demifinale: Karsten (Nederland) sl. Strzoda (Duisburg) 60 60. Finale: Karsten (Nederland) sl. Hirtz (Aken) 6—3 6—3. Heerendubbelspel Finale: Karsten en Scheur, leer (Nederland) sl. Hirtz en Kaus (Duitsch land) met 108, 64. De Olympische Spelen 1936 staan als punt van bespreking op de agenda, alsmede een rap port over de wielersport in Nieuw-Zeeland. Ten slotte zal de plaats worden aangewezen, waar in 1935 het 61ste Congres zal worden gehouden. Zondag hadden te Hengelo nationale zwem wedstrijden plaats, georganiseerd door „Weust- hag", voor welke wedstrijden een buitengewoon groote deelname was. „Neptunus" nam met 8 zwemmers(sters) deel, en trad in genoemde wedstrijden op den voor grond door een zestal prijzen te winnen, waar onder tevens het kampioenschap 3 maal 50 M. wisselslag pers. van de afdeeling het Oosten. In dit nummer verrichtte het juniorenlid Wim van Setten de hattrick door in een serie met geen voldoenden tegenstand den besten tijd te maken, t. w. 3 min. 213/5 sec., zeer zeker een buitengewoon goede tijd van dezen veel- belovenden jongen zwemmer. Voorts behaalden de „Neptunus"-estafette- ploegen twee prijzen, en wel 'n tweeden in het nummer 5 maal 50 M. vrije slag estafette dames met 'n tijd van 3 min. 30 2/5 sec., en 'n derden in het nummer 5 maal 50 M. gemengde wissel slag estafette met een tüd van 2 min. 42 4/5 sec. Verder behaalde mej. Beb Stevens 'n derden prijs op de 100 M. schoolslag dames seniores met een tijd van 1 min. 40 sec. Tenslotte behaalden mej. Clara Gunsing en de beer J. Nyenhuis beiden een vierden prijs Zondag werden te Oslo atletiekwedstrijden gehouden, waaraan ook eenige sterke Ameri- kaansche athleten deelnamen. Jack Torrance slaagde er in het wereldrecord kogelstooten te brengen op 17.40 meter, een prestatie, die nog meer opvalt indien men bedenkt, dat het oude wereldrecord stond op 16.80 meter. Dus een ver betering van liefst 60 centimeter! Overigens was Torrance ook met 16.80 wereldrecordhouder, nij verbeterde dus te Oslo zijn eigen prestatie. Wat de andere resultaten betreft, Kane (Amerika) won het nummer 200 meter hard- loopen in precies 22 sec. Hardin (V.S.) won de 400 meter hordenloop in 52 sec. Tweede was de Noor Albrechtsen met een tijd van 54 sec., een nieuw Noorsch record. Eastman won de 800 meter in 1 min. 53.4 sec. Bonthron liep de 1000 meter in 2 min. 29 sec. Ook het estafettenum mer was voor Amerika met een tijd van 42 sec. Noorwegen deed er 43.9 sec. over. In het hoogspringen zegevierde Johnson (V S.) met een sprong van 1.93 meter, terwijl Pea cock (V.S.) het verspringen won met een af stand van 7.44 meter. BERLIJN, 6 Aug. (D. N. B.) Omtrent de rouw zitting van den Rijksdag in de Kroll Opera wordt nog het volgende gemeld. De hal was met rouwfloers behangen even als alle lampen en de spiegels in het gebouw, waardoor de groote zaal in halfduister is ge huld. Ook de pilaren waren met groen ver sierd. Aan den voorkant van de zaal, tegen den muur, achter het presidium, is het reusachtige hakenkruis met terzijde de zwart-wit-roode vlaggen geheel door zwartfloers bedekt. De ruimte voor de regeeringstafels is een zee van witte bloemen, zeldzame lelies, hortensia's en asters, temidden waarvan door een lauwerkrans omgeven een wit borstbeeld van Von Hinden burg prijkt. Tege 11 uur begonnen de uitgenoodigde gas ten te arriveeren. Tegenover het gebouw stond een eere-compagnie van de Rijksweer, alsmede delegaties van de landspolitie, de veldjagers, de luchtvaart, den arbeidsdienst en een S. A.- storm opgelegd. Ondanks den regen had zich op den Koenigs- platz een groote menigte verzameld om de plechtigheid zooveel mogelijk te kunnen volgen met behulp van de luidsprekers, waardoor het in de Kroll-opera gesproken woord ook op het plein was te volgen. Achtereenvolgens arriveerden de Rijksdag leden, de leden van het Corps Diplomatique, onder leiding van den Apostolischen Nuntius Mgr. Orsenigo, de leden der Rijks- en Lands- regeering, de militaire autoriteiten en de ver tegenwoordigers der verschillende standen en organisaties. Peecies 12 uur verscheen Rijkskanselier Adolf Hitler, door alle aanwezigen met opgeheven arm begroet. De Rijkskanselier droeg het bruine uniform. Naast hem nam de voormalige vice-kanse- lier Von Papen plaats. Hitler nam na de openingsrede van Goering het woord en sprak de reeds elders in dit blad opgenomen herdenkingsrede uit. Na de rede van den Rijkskanselier betuigde Goering aan de familie Von Hindenburg de deelneming van den Rijksdag. Toen de Führer voor het Krollgebouw ver scheen bewaarde de menigte een diep stilzwij gen. Zij groette Hitler met opgeheven arm. Reichswehr. Arbeidsdienst en S. A. marcheer de langs den Führer, die vergezeld was door leden van het kabinet en andere vooraanstaan de persoonlijkheden In de Duitsche kapel aan het Emmapark te 's Gravenhage werd Zondag j.l. een herden kingsdienst gehouden voor den overleden Rijks president Von Hindenburg. Des morgens droeg kapelaan K. Müller, rector van de St. Elisa beths Stiftung een H. Mis van Requiem op waarbij hij een gedachtenispredikatie hield en een oproep van den Aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Schulte, voorlas. Onder de aanwe zigen bevonden zich dr. Th. Hoechst, voorzitter van de Duitsche kolonie in Den Haag en de heer Lifferse, voorzitter van de St. Elisabets- Stiftung. Des avonds werd een Ziekenlof opgedragen door kapelaan Müller. Door de geloovigen wer den de Duitsche completen gebeden, waarna predicatie volgde en het „Libera" gezongen werd door een koor. Velen, ook niet-Duitsche Katholieken waren tegenwoordig bij dezen dienst, die besloten werd door den zegen met het Allerheiligste. Aanstaanden Dinsdagavond zal een gemeen schappelijk herdenking plaats hebben van Ka tholieken en Protestanten in het gebouw vooi K. en W., aanvangende 8.30 uur. TOKIO, 6 Aug. (V.D.). Het blad „Nitsji Nitsji" meldt, dat het Japansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken een waarschuwing zal doen toekomen aan de Russische regeering in ver band met een lange lijst van onvriendelijke han delingen, die door Rusland jegens Japan zijn begaan. By die onvriendeiyke handelingen somt het blad op het voortdurend overschreden van de Mandsjoerijsche grenzen door Russische vlieg tuigen, het schieten door Russische kustwachten op Mandsjoerysche schepen, die de Amoer en de Soengari bevaren, het verwerpen wan Hirota's compromis-voorstel betreffende de overdracht van den Noord-Mandsjoery'schen Spoorweg, het weigeren van visa voor den Japanschen gedele geerde voor de roebel- en yen-conferentie te Moskou enz. Het blad voorspelt, dat, indien Rusland deze politiek jegens Japan en Mandsjoekwo zal bly- ven voeren, Japan alle hangende onderhande lingen met Rusland zal afbreken en de noodige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de Russische politiek van provocatie. ANTWERPEN, 6 Aug. (V.D.- Een personen auto, waarvan de chauffeur dronken was, heeft op den weg van Gent naar Aalst drie personen aangereden, waarvan twee op slag werden gedood. De chauffeur reed met razende snelheid ver der en bekommerde zich niet in het minst om zyn slachtoffers. Later werd door zijn woeste rijden nog een vrouw gedood. De auto sloeg tenslotte te pletter tegen een paal. De chauf feur liep een dubbele schedelbreuk op. Men heeft weinig hoop hem te kunnen redden. De andere vyf inzittenden van den auto werden min of meer ernstig gewond. Op 11 Aug. a.s. wordt te Leipzig het zestigste Congres gehouden van de Union Cycliste In ternationale (U. C. I.). Op de agenda staan be halve de gewone huishoudeiyke punten het aan wezen van commissarissen en functionarissen voor de wereldkampioenschappen, welke Zon dag 12 Aug. a.s. te Leipzig beginnen. Voorts zullen eenige reglementswijzigingen, waarvoor enkele voorstellen zyn ingekomen, behandeld Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hy plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzüdig doen zyn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motiveeren. BERLIJN, 6 Aug. (Reuter) De rouwzitting van den Ryksdag, welke Maandagmiddag in de Krollopera werd gehouden en waarin het woord werd gevoerd door den Führer, kenmerkte zich door de buitengewone militaire voorzorgsmaat regelen. Waarschijniyk was nog nooit een her denkingsdienst in de wereld vergezeld van een dergelijk vertoon van gewapende macht. Over al zag men schouder aan schouder soldaten, S.S.-mannen met revolver en bereden politie met sabel. De weg, welken Hitier passeerde, was nauwkeurig bewaakt door Stahlhelmers. PRAAG, 6 Aug. (V. D.) Volgens de „Prager Presse" zou men in welingelichte kringen te Berlijn verwachten, dat' rijkskanselier Adolf Hitler van zün bevoegdheid als rykspresident om zelf zyn opvolger te benoemen gebruik zal maken om niet, zooals men aanvankeiyk aan nam Goering te benoemen, doch den Ryks- weerminister Von Blomberg. (Vervolg) De stoet zette zich dan in beweging. Vooraan gingen de vaandels. Direct daarna volgden de ordedragers, die den maarschalksstaf op een zwart kussen droegen, en zes stafofficieren met de ordeteekenen. De zes paarden, die de affuit, waarop de kist van Von Hindenburg geplaatst zou worden, trokken, waren behangen met zwarte dekklee- den. Acht officieren, waarvan vier van de eere- wacht, twee van de landmacht en twee van de zeemacht, droegen de kist op de affuit. Twaalf officieren der Rijksweer fungeerden als slippen- dragers. De treurparade begint en vrienden ep gevolg, personeel en bewoners van Neudeck en Lan- genau sluiten zich aan. De muziek speelt evn treurmarsch. Buiten wachtte een bataljon Rijks weer, dat zich aan het hoofd van den stoet stelde. Fakkeldragers en cavalerie met getrok ken sabels flankeerden den weg, waar de rouw stoet langs trok. De Ryksweersoldaten, die langs den geheelen weg staan opgesteld, hebben hun fakkels aan gestoken. Nu begint de tocht door den nacht. Op den weg staan de eerecompagnieën aange treden, staat het affuit, waarop de kist met het stoffeiyk overschot wordt geheven. Twee kilometers voor Neudeck staan de escadrons der Rijksweer, de formaties, die thans de kist overnemen en verder zullen begeleiden. De weg voert door donkere bosschen, dan weer door dorpen en langs de velden. De weg is bestrooid met dennengroen, wit zand en bloe men. Langs den weg staat de plaatselijke groepen der NSDAP met haar vanen, afdeelingen Hitler- jeugd, Arbeidsdienst, brandweer, ambtenaren, beambten enz. Ruiters houden den weg vry. Er ligt een plechtige stemming over het geheel: het is stil en rustig, men hoort nauwelijks een woord spreken. In Deutsch-Eylau hangen van alle huizen de zwart-omfloerste vlaggen, rouwguir- landes zijn over de straten gespannen. De weg is ook hier bedekt met groen en bloemen en de toeschouwers staan vele rijen dik. Na Deutsch-Eylau gaat de tocht weer door dorpen, vlakten, langs velden. By den veldheersheuvel van Proegenau is alles voorbereid. Daar zal de doode nog eenmaal stil houden op de plaats, waar hy den grooten slag van Oost-Pruisen heeft geleid. ROME, 6 Aug. (V.D.) De uit de fascistische party gezette vroegere staatssecretaris van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, Arpinati, is veroordeeld tot vyf jaren ballingschap. BOMBAY, 6 Aug. (Reuter.) Tengevolge van den abnormaal hevigen moesson is de cholera- epidemie dit jaar eerder uitgebroken. In de afgeloopen week werden 1963 gevallen gecon stateerd, waarvan 764 met doodelijken afloop alleen in het district Bombay. NEW YORK, 6 Aug. In een kolenmyn te Big Stone Gap (Virginia) heeft een ontzettende ontploffing plaats gehad. Tot nu toe zyn reeds negen dooden geborgen. Men vreest evenwel, dat het aantal slachtoffers grooter is, daar nog verscheidene menschen vermist worden. Door een ouden, niet meer gebruikten put konden 75 mynwerkers gelukkigerwyze aan den dood ont snappen. Onlangs heeft, zooals bekend, de Minister van Binnenl. Zaken door middel van Ged. Sta ten van Noord-Holland tot het Gemeentebe stuur van Enkhuizen het verzoek gericht, om de korting op de salarissen van de Secretarie ambtenaren dier gemeente van 15 pCt. terug te brengen op a 10 pCt. Minister de Wilde heeft thans aan Enkhui- zen laten weten dat hij zyn verzoek handhaaft en wanneer daaraan niet wordt voldaan, hy tot zijn spijt genoodzaakt zal zijn het noodige te verrichten om vermindering van de salaris korting te bevorderen. B. en W. van Enkhuizen hebben nu den Raad opnieuw hun voorstel om de korting van salarissen beneden 1800 te bepalen op 7 Yt pCt. en boven ƒ1800 op 10 pCt. voorgelegd. De Zweedsche regeering zal een millioen Kronen beschikbaar stellen voor uitbreiding van leger en vloot. Het grootste deel wordt besteed voor den bouw van een torpedojager en twee onderzeebooten, waartoe zooveel mogeiyk Zweedsch materiaal moet worden gebruikt. Een sneltrein uit Londen is Maandag bij York op een trein ingereden uit de richting Newcastle. De eerste wagens werden licht be schadigd. Er zyn zes gewonden. Maandagochtend zijn de Italiaansche vloot- manoeuvres begonnen in de Golf van Gaeta. Doel dezer manoeuvres is het oefenen in het schieten by groote snelheden. Mussolini zal persooniyk aanwezig zijn. Een groote autogarage te Buffalo (V.S.) is door brand verwoest. 500 auto's zyn vernield. Maandagmiddag is een groote brand uitge broken in een fabriek van electrische producten te Yainville by Rouaan. De schade wordt op eenige millioenen francs geraamd. Tusschen het puin heeft men de lijken van twee arbeiders vandaan gehaald. Te Douarnenez zyn wegens de overdadige sar dinevangst de prüzen zoo gedaald, dat de kos ten niet meer goedgemaakt kunnen worden. De zeelieden dreigen in staking te gaan, als de ver koop niet onder betere voorwaarden geschiedt. De „Ijsvogel" (uitreis) is uit Jodhpur ver trokken en te Calcutta aangekomen. De „Snip" (thuisreis) is van Djask vertrokken en te' Ruthba aangekomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4