I IN EN OM HAARLEM t 6 t t Waar ons drinkwater vandaan komt EaiMfjMi DE WATERTOREN AAN DEN ZEEWEG ijjp WILEY POST'S PLANNEN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 Huwelijken met buiten landers Gesticht in 1898 Op ÏO.OOO meter hoogte Interessante rondgang door het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf te Overveen De stichting De watertoren Uitzicht Filters NIEUW PAROCHIEHUIS Machinehal DE SUIKERFABRIEK TE HALFWEG Slechts op halve kracht? De watertoren op den Zeeweg CONCERT IN HET BLOEMEN- DAALSCHE BOSCH Door de Haarlemsche Orkestver. VERKEERSONGEVALLEN Te Hillegom Arbeidsongeval aan de Papier fabriek Goedkoope trein DE NATIONALE MISSIE- WEDSTRIJD 4 1 DE AARDAPPELHANDEL MET ENGELAND HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND Worden de marken door de regeering gegarandeerd? VRAGENBUS gVRHIII EuUIIIIIIIllIlllllllllllllllllllIllllIlIlIUIIIIIIIIIillllllllllllIIIIlIIlIllllIlllllHIIIIIIIIIIIllllllllIlllHIlllIIIHIIIIIIIIIllllllIillllllllllllIllllllllllllIlIIIIIIIIlIIllllB I>e klachten over het in Nederland te werk Btellen van buitenlanders zijn bekend. Er zijn zelfs wettelijke voorschriften in de maak om deze soort buitenlandsche concurrentie tot re delijke proporties terug te brengen. Het zijn vooral de kellnere, de musici en de mijnwer kers, die zich in dit opzicht door het buiten land verongelijkt achten. Ook op dit gebied is autarkie weliswaar uit den booze en onhoud baar, maar buitenlanders niet meer van onze vrijgevigheid te laten profiteeren dan onze landgenooten in de overeenkomende landen Worden geprotegeerd, is een redelijke eisch van wederkeerigheid. Nieuw is de blacht over 't feit, dat er zooveel Nederlanders met buitenlanders trouwen. Eigen lijk is dit geen klacht tegen de buitenlanders, maar tegen de Nederlanders, die op vreemden verliefd raken. Maar, zoo redeneeren vooral de teleurgestelde Nederlandsche dames, als de vreemde meisjes in Holland geen werk vonden, zou de kans, dat een Nederlander er verliefd op raakt, geringer zijn en de kans, dat een Hollandsch meisje tot den trouwdag komt, grooter. In hoever de jeremiaden der Hollandsche vrouwen gegrond zijn, kan de statistiek der voltrokken huwelijken in de gemeente over het jaar 1933 en 1932 leeren. Want de toestand in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en andere «teden is vrijwel gelijk aan dien in Haarlem. Het zijn, wat de buitenlanders betreft, vooral Duitsche meisjes die hier in het huwelijk tre den met Nederlanders. In 1932 werden er in totaal 898 huwelijken Besloten. Hiervan waren 91 Nederlanders, die in het huwelijk traden met een vrouw van Duit sche nationaliteit. Dat is ongeveer 10 pCt. van het totaal aantal huwelijken. In 1933 bedroeg het aantal huwelijken in totaal 935. Hierbij waren 83 Nederlanders, die met een Duitsche in het huwelijksbootje stapten. Ook 10 pCt. Wanneer men nagaat, dat dit percentage van 1920 af ongeveer gelijk is, dan valt hieruit af te leiden hoeveel huwelijken er in de laatste tien jaren zijn gesloten tusschen Nederland sche mannen en Duitsche vrouwen. Dat aantal nadert de duizend. Dat dit percentage verband houdt met het feit, dat vooral in de jaren na den oorlog het aantal Duitschers, dat in ons land emplooi vond, zeer groot was, ligt o. i. voor de hand. Het aantal Duitsche meisjes, dat hier trouw de, is grooter dan dat van andere vreemdelin gen. Wij laten hieronder 't lijstje volledig volgen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van het jaar 1932. Deze statistiek kan aanleiding geven tot velerlei beschouwingen over de blindheid der liefde enz., maar zeker is het ook, dat de sta tistiek aantoont hoe het vraagstuk der huwe lijken met buitenlanders zijdelings verband houdt met het werkloozenvraagstuk. Door het onbeperkt toelaten van buitenlandsche vrou welijke werkkrachten schijnt de kans voor het Nederlandsche meisje om tot een huwelijk te komen te verminderen. En de werkloosheid onder de vrouwen in Nederland zou belangrijk minder zijn, als alle Nederlandsch-Duitsche huwelijken zuiver Nederlandsche waren ge weest. In Haarlem zouden er waarschijnlijk ruim duizend Nederlandsche dames meer thans een bestemming hebben dan nu het geval is. Over geheel Nederland bedraagt dit aantal al licht 10.000. Een wet kan hier niet helpen. De natuur gaat boven de leer. En toch schijnt het geval, waarop wij hier de aandacht gevestigd hebben, in krin gen, welke er iets mede te maken hebben, met belangstelling te worden gevolgd. Nationaliteit Man m et Nationaliteit Vrouw Totaal aantal huwelijken 935 (898) Totaal aantal huwelijken 935 (898) Nederlander 807 (768) Nederlandsche 807 (768) 99 1 0) Amerikaansche 1 0) tr 3 1) Belgische 3 1) 83 91) Duitsche 83 91) 1 1) Engelsche 1 1) ft 1 0) Fransche 1 0) ft 1 0) Hongaarsche 1 0) st - 6 6) Oostenrijkische 6 6) 99 1 1) Zwitsersche 1 1) it 1 0) Zonder nationaliteit 1 0) Amerikaan 0 1) Nederlandsche 0 1) Duitscher 3 8) 99 3 8) Belgische 0 1) 99 0 1) Engelschman 1 0) 99 1 0) Franschman 1 1) 99 1 1) Italiaan 1 0) 99 1 0) Oostenrijker 0 1) ft 0 1) Hongaar 1 0) 99 1 0) Zwitser 2 0) 99 2 0) Zonder nationaliteit 2 2) 99 2 2) Duitscher 9 8) Duitsche 9 8) Duitscher 0 1) Oostenrijksche 0 1) Estlander 1 Zweedsche 1 Italiaan 2 Italiaansche 2 Oostenrijker 1 Belgische 1 Tsj.-Slowaak X Joego-Slavische 1 In het buitenland voltrokken te Haarlem ingeschreven: Nederlander 4 1 Nederlandsche Zuid-Af rikaansche Bij het schrijven van dit artikel schoot ons zer, die aan zijn leerlingen vroeg, waar de de anecdote te binnen van den onderwij- melk vandaan komt. „Van de koeien," antwoord de Jan. ,,Niet waar," zei Piet, „die wordt dooi onzen melkboer gemaakt, want die brengt za altijd bij ons thuis!" Om dezelfde reden zou men op de vraag: „Waar komt het water vandaan?" kunnen ant woorden: „Uit de kraan!" of eigenlijk (voor ons Haarlemmers, ten minste)„Uit den watertoren op den Zeeweg!" En dan zou men !(imroszen und ganszen" gelijk hebben ook! Want de wa terdruppel, welke uit den hemel valt en door het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf uit de duinen wordt gehaald, is lang niet dezelfde als die. welke uit de waterkraan vloeit ook zou men zoo zeggen, dat ze „als twee druppels water op elkaar lijken!" Er bestaat eenig ver schil tusschen beide, een verschil, dat veroor zaakt wordt door het ontijzeringsproces, dat het duinwater ondergaat in een speciale installatie, welke wij onder de welwillende*en deskundige leiding van den directeur, ir. P. Graaf v. Rand- Wijck, dezer dagen hebben bezichtigd. Maar men begrijpt: onze pelgrimage naar het Gemeentelijk Waterleidingbedrijf te Overveen, waarvan de heer Blankwater (een zeer toepas selijke naam!) chef is, begon niet met een bezoek aan de eerste de beste installatie van dit bedrijf. Ze begon met een bezichtiging van dat gedeelte, dat het meest in het oog valt, reeds van verre zichtbaar is en aan de vele duizenden die den Zeeweg passeerden, welbekend, n.1. van den watertoren. Gemakkelijk komt men niet in dezen water toren! Wij bereikten het inwendige pas nadat diverse sloten hadden geknarst en hekken waren open- en dichtgesloten. De ingang van den toren prijkt met het jaartal 1898 en dat geeft ons aanleiding eerst eens iets vn de geschiedenis van het water leidingbedrijf te vertellen. Tot 1898 heeft de Amsterdamsche Waterleiding Haarlem van water voorzien en Amsterdam wil de dat ook wel blijven doen, maar.... geen uit breiding van het buizennet tot stand brengen, als dit noodig zou zijn. Ja, toen zat er niets anders voor Haarlem op, dan zelf de schop in den grond te steken en een bedrijf te gaan stichten. De bouw van het bedrijf heeft eenige jaren geduurd. In de machinehal bevindt zich nog een gedenkplaat van de ingebruikneming, gedateerd April 1898 en waarop o.a. de naam van den toenmaligen burgemeester jhr. Boreel van Hoge- landen geschreven staat. De machines dragen het jaartal 1897 en zijn nog onafgebroken ir dienst. Ze worden natuurlijk wel zoo langza merhand onvoldoende (we zullen het maai euphemistisch uitdrukken!) en zijn een „beetje" verouderd Na dit uitstapje in de geschiedenis keeren wij naar onzen watertoren terug. Hiervan vielen ons eigenaardigerwijze onmiddellijk twee, feitelijk irreëele,, eigenschappen het meest op: zijn properheid en prachtig uitzicht. Voor het ove rige heeft de toren de namaak-romantische ar chitectuur van het einde van de vorige eeuw en bestaat slechts uit doodgewone bepleisterde baksteen. Zijn interieur bevat een ijzeren, zeer smalle en hooge trap met ik-weet-niet-meer- hoeveel treden en het ijzeren waterreservoir, aat los op den uitstekenden muur staat, vrij is van den wand en bruto 1200 en netto 1000 kubieke meter water kan bevatten. De smalle, lange wenteltrap gaat dwars door het reservoir heen en daardoor is dit gedeelte zóó donker, dat men inderdaad geen hand voor zijn oogen, en wat erger is ook de treden niet kan zien. Bij elkaar is het beklimmen dus een werkje, dat angstige en duizelige menschen „de stuipen op het lijf kan jagen".-.. Maar is men eenmaal boven, dan is het leed vergeten. Want het uitzicht, dat men er heeft, is daarentegen onvergetelijk. Aan den voet van den ongeveer 25 Meter hoogen toren, die zelf weer op een tamelijk hoogen heuvel staat, be vindt zich het voor het publiek nog ontoegan kelijk park-in- wording en de ruime gemeente- werf van de gemeente Bloemendaal en voor de rest strekt zich naar drie zijden een onafzien baar duintapijt uit, waarover de drukbereder. Zeeweg als een grijs-zwart lint gekronkeld ligt. Hier en daar is een gele vlek (een kale duin' top) of een donkergroene (een dicht bos) zicht baar. Aan den horizon een blauwe streep van de zee en de gigantische vormen van het Hoog ovenbedrijf te IJmuiden. In het Oosten een roode massa: Haarlem. De meer aaneengesloten roode kleur van Haarlem-Noord, de allesbehalve aesthetische groote gashouder, de prachtige oude St. Bavo, het hooge gebouw van „De Spaarne stad" en de massieve nieuwe „St. Bavo" orien- teeren ons omtrent de ligging onzer gemeente. Aan den gezichtseinder prikten op enkele plaatsen ranke kerktorens ten hemel, terwijl in het Zuiden ook zichtbaar was het pompsta tion te Leiduin van de Amsterdamsche Water leiding, met wie het Haarlemsche bedrijf zus terlijk de duinen verdeeld heeft: de eerste het Zuidelijk, de laatste het Noordelijk gedeelte. Ieder blijve op zijn eigen terrein! Maar langer kunnen wij bij het uitzicht van uit den toren niet stilstaan, al is dit eigenlijk wel langer toeven waard. De ongeduldige lezer of lezeres mocht misschien vragen „of er nu niks anders te zien valt daar aan den Zeeweg?" Wij dalen dus de steile pikdonkere kron keltrap weer af, dwars door het waterreservoir heen. De doorsnee-hollandsche huismoeder, op zindelijkheid en reinheid zeer gesteld, denkt wel-,, licht: „Dat reservoir zal wel heel wat keeren schoongemaakt worden!" Mis hoor, moedertje! SB 8 B Als het eenige keeren geschiedt is het al veel! Want het schoonmaken moet door een man gebeuren eneen man draagt bacteriën bij zich. Het streven is er nu juist op gericht, niet alleen geen bacteriën in het water te brengen, maar die er in zijn, er nog uit te halen ook! Overigens: het water is al gezuiverd als het in den toren komt en het beetje achtergebleven vuil doet weinig kwaad meer. Daarom vindt 'n groote schoonmaak slechts zelden plaats. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden, dat slechts één keer in al die jaren het reservoir is leeggeloopen. Eenige jaren geleden ontstond n.l. een breuk in de hoofdbuis nabij den Zijlweg en daaruit stroomde al het kostelijke water weg. Tegen zoo'n lek konden de pompen niet op! Alvorens verder te gaan, zullen wij eerst een schema van de waterwinning laten volgen: Het water wordt uit de duinen in een prise d'eau verzameld en vervolgens naar het ont- ijzeringsgebouw gepompt. Vandaar gaat het naar de filters en tenslotte óf rechtstreeks naar de stad óf naar den toren via een aanvoerlei- ding, welke tevens voor den afvoer aient. Des nachts wordt niet gepompt en wordt Haarlem rechtstreeks vanuit den toren voorzien. Ontijzeringsinstallatie Het gebouw van de ontijzeringsinstallatie draagt het wapen van Haarlem met de spreuk: Vicit Vim Virtus". (Dapperheid overwint geweld). Hier komt de lucht bij het water en overwint: het water raakt zijn ijzerzouten kwijt! Dit geschiedt door het water door vele geasphalteerde ijzeren buizen met ko peren sproeiers te leiden, van waaruit het wa ter omhoog in ontelbare kleine straaltjes de lucht ingespoten wordt. Het water wordt dus fijn verdeeld en kan zich gemakkelijk met de zuurstof vermengen ter ontijzering. Vroeger had men een ander systeem: het water werd over lange bruggen met talrijke kleine gaatjes geleid, waardoor het in straaltjes naar beneden viel. Dit systeem had echter het groote nadeel, dat de bruggen op betrekkelijk grooten afstand van elkaar lagen en het ver deelsysteem daardoor te weinig intensief was. Daarom is het huidige systeem toegepast, dat ook 'n nadeel heeft, n.l. dat de sproeiers ver stopt geraken en dan moet een heele buis met sproeiers uitgeschakeld worden om dien eenen sproeier schoon te kunnen maken. Maar een volmaakt systeem zal wel nooit uit te vinden zijn! Door de opspuiterij in het gebouw heerscht er een geweldig geraas en is het niet gemakkelijk zich verstaanbaar te maken! De bodem is bedekt met steenen met groote gaten er in om het oppervlak (en daardoor de gelegenheid voor het water om zich met lucht te vermengen) zoo groot mogelijk te doen zijn. Van het ontijzeringsgebouw gaat het water via een tamelijk ingewikkeld stel van buizen en buisjes naar twee bezinkingsbakken, welke hou ten schotten hebben om het water tegen te houden. Vroeger waren die schotten er niet en stroomde het water met veel snelheid nog een tiental meters door, waardoor er van het „be zinken" (dat stilstand van het water eischt) niet veel terecht kwam! De naam bezinkingsbakken zegt al welke taak ze hebben, n.l. om het vuil te laten bezinken Van de bakken stroomt het water door een ringleiding, waarvan qr maar één aanwezig is. Een groot nadeel, omdat men ze nu niet voor onderzoek of schoonmaak buiten werking kan stellen zonder den heelen waterloop te moeten onderbreken. Maar ja, degenen, die vroeger de waterleidingsinstallaties bouwden, waren andere personen, dan die ze moesten exploiteeren, met alle nadeelen daaraan verbonden! De ringleiding sluit aan op een ln afdeelin- gen vedeelden vijver, welke nog al dikwijls ge reinigd moet worden. In het midden hiervan bevinden zich de zes filters, welke eveneens aan elkaar tot een eveneens ronde doos zijn ver bonden. Iedere filter bestaat uit de volgende la gen: draineerbuizen, grof grind, fijn grind en rivierzand. Opmerkenswaard is de groene kleur van het water in den vijver. Precies is te zien, waar het water vanuit de ringleiding in den vij ver stroomt, want daar wordt de groene kleur veel lichter. Dit wordt veroorzaakt door be paalde in het water levende bacteriën. Het nieuwe Parochiehuis aan het Zand voorterpad te Overveen, dat op 5 Sept. in gebruik zal worden genomen Vanuit de filters stroomt het water naar de .reinwaterkelder", die 1500, M3. water kan ber gen en dient om de filters regelmatig te kunnen doen functionneeren. De afnemers van het wa ter, dus wij allen, die in Haarlem wonen, zijn n.l. grillige menschen. Nu eens hebben wij veel, dan weer weinig water noodig. En daar kunnen de filters geen rekening mee houden! Bovendien is ook de leverancier van het water, de natuur, erg wispelturig. Ze laat het soms veel, soms heelemaal niet regenen, zoodat het waterleiding, bedrijf wel het meest wisselvallige bedrijf is, dat men zich kan denken, want het kan nooit vooruit berekenen hoeveel ze van de hemel toegezonden krijgt en hoeveel haar arnemers noodig hebben! Zoo gemiddeld wordt er 6000 kubieke meter water per dag afgenomen, maar het is ook wel eens.... 9000, dus anderhalf maal zooveel ge weest. En toen kon men niet even een regen- Duitje bestellen, maar moesten de voorraden aangesproken worden! Over een dag gerekend wordt des morgens het meeste water verbruikt. Om nu te zorgen, dat de filters nooit droog komen te staan, dient zoo'n reinwaterkelder, eigenlijk dus een voorraadschuur. Thans wordt een nieuwe gebouwd, welke 2000 M3. water zal Kunnen bevatten en ƒ55.000 kost. Dat deze bouwsom zoo laag is, komt omdat men nu wél de beheerders van de waterleiding (i.e. de di rectie) de bouwers van den kelder laat zijn, zoodat deze kelder zoo eenvoudig en toch zoo exploitabel mogelijk gebouwd kan worden. Van den reinwaterkelder (de nieuwe is bijna klaar) wordt het water of naar den toren ge pompt of naar de stad geleid. De machinehal bevat drie pompen (één als reserve), die het water uit de duinen en drie (óók een als reserve), die het water uit de dui nen naar de stad of den toren pompen en ieder 315 M3. water per uur kunnen „verduwen". Alle zijn oude, liggende zuigerstoommachines uit 1897. Eenige jaren geleden heeft men het inte rieur reeds verbeterd, zoodat b.v. de chef thans een uitstekend overzicht over het geheele ge bouw heeft en de werkplaats licht en luchtig is. Het Ketelgebouw bevat drie witte, groote, lange ketels. Deze kamer is rechtstreeks op de spoorlijn HaarlemZandvoort aangesloten en de kolenwagens rijden tot vlak voor de ketels in de kolenbergplaats! Het viel ons op hoe een prettige, heel niet hooge, temperatuur erin het geheele gebouw tot zelfs naast de.... ovens heerschte en hoe.,., kraakzindelijk het er is. Waaruit weer blijkt, dat het onderhoud en toezicht nauwkeurig en degelijk is. Men vergete daarbij niet, dat als in het heele uitgebreide bedrijf ook maar een klein detail hapert, het gevaar ontstaat, dat de heele watervoorziening gestopt moet worden en dus wij, Haarlemmers zonder water komen te zit ten! Dat dit nog nooit gebeurd is, tenminste niet op groote schaal, is wel de grootste eer voor allen, die in dit bedrijf werkzaam zijn, op de eerste plaats voor den directeur, die alleen al door de wijze waarop hij de goede en slechte hoedanigheden van zijn omvangrijk bedrijf ons zoo nauwkeurig wist te vertellen, toonde hier „the right man in the right place" te zijn! F. K. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling dit jaar de suikerfabriek „Holland" slechts op halve kracht te laten werken. Mocht dit voornemen werkelijkheid worden, dan ziet het er voor velen minder gunstig uit. Een tegenvaller, die in deze tijdsomstandighe den dubbel zwaar weegt. Men hoorde niet veel meer van den Oklaho- ma-Indiaan Wiley Post, die door zijn kranige vluchten een ieder bekend is. Vooral zijn vlucht rond om de wereld in iets meer dan zes dagen was een prestatie, die niet zoo gemakkelijk ver beterd zal worden. Plotseling was Post komen opduiken: een kleine, oersterke en taaie Indiaan met één oog, niet knap, maar een van de moedigste er ener giekste vliegers ter wereld. En zoo plotseling onttrok hij zich ook aan de algemeene aandacht, tot hij nu weer met zijn duikerspak, waarmee hij een nieuw wereldrecord wil vestigen, de aandacht trekt. De groote MacRobertson International Air Race, de wedstrijd van Engeland naar Australië, van Londen naar Melbourne, is de sensatie uit de luchtvaartgeschiedenis. Een prijs van 10000 pond sterling is uitgeloofd voor dengene, die in den kortsten tijd, via de vastgestelde tusschen- landingen, den afstand aflegt, die over heete en koude landen leidt, over bergen en meren, zeeën en wouden. Wiley Post zal van alle piloten ongetwijfeld het vreemdst uitgedost zijn. Een diepzeeduiker kan er niet merkwaardiger uitzien. Want Post is van meening, dat een record slechts buiten de weergebieden, dus in de stratosfeer of in ieder geval op de grens er van, bereikt kan worden. „Ik heb alles precies uitgerekend," zegt Post bedachtzaam, „ik haal het in 46 tot 50 uur: I 12.000 mijl. Meer tijd heb ik niet noodig Ten- Iminste niet op de vlieghoogte, die ik kies...." In de hangar op het vliegveld staat de goede, oude machine, de „Winnie Mae", een beetje op gekalefaterd, maar feitelijk dezelfde „kist", die wereldrecords maakte. Aan den motor is echter wel het een en ander veranderd. „Natuurlijk. Op 10.000 tot 11.000 meter hoogte helpen ook de mooiste zuurstofmaskers niet. De mensch moet tegen den veranderden druk be schermd zijn, wanneer hij langen tijd op een dergelijke hoogte wil blijven. Dus moet ik een duikerspak gebruiken, dat wel volgens speciale inzichten geconstrueerd is, maar feitelijk diep- zeeduikprincipes in zich vereenigt. Ook mijn Waspmotor mag niet overbelast worden. Hier voor heb ik ook een pakje moeten laten aan meten, waardoor de motor onder een druk werkt gelijk aan die op normale hoogte." Ook de propeller heeft een zeer bijzonderen vorm gekregen. „Dat moet wel, want hij draait in uiterst dun ne lucht. Hoe zou ik vooruit kunnen komen, wanneer ik een standaard propeller zou gebrui ken? Direct na den start klim ik tot 10.000 of 11.000 M. Met kompas en sextant is het dan geen kunst om te navigeeren. Wanneer men anders 185 kilometer per uur haalt, maakt men er daar 300. Inplaats echter van de 300 kilometer zijn er 480 tot 500 te bereiken. De voorwaarden van den wedstrijd dwingen mij de tusschenlandingen in Bagdad, Calcutta, Singapore, Darwin en Charlesville te maken. Waren die tusschenandingen er niet, dan zou ik het nog vlugger kunnen doen dan in 48 50 uur." De nieuwe machine heeft tot tevredenheid proefgedraaid. Het zware duikerspak ligt klaar. Steeds weer inspecteert Post alle toestellen. Of hij zijn Robot, zijn machinecontroleur, die hem bij zijn wereldvlucht kostbare diensten be wees, zal meenemen, weet hij nog niet. Veel hangt hier van de wedstrijdreglementen af. Moed, energie en vernuft zullen strijden en vechten om een wereldrecord op 10.000 Meter hoogte in een duikerspak, Het programma van het concert op Woens dagavond 8 Augustus 8 uur in het Bloemen- daalsche Bosch onder leiding van Frits Schuurman is als volgt: 1. Ouverture Der Freischütz, C. M. v. Weber. 2. Karelia, J. Sibelius. Intermezzo-Ballade-Alla marcia. 3. Algiersche Suite, C. Saint-Saëns. a. Aankomst in Algiers. b. Noorsche Rhapsodie. c. Avondstemming in de Oase. (Altsolo: Fred. Leidner). d. Fransche Marsch. 4. Ouverture GSillaume Tell, G. Rossini. 5. Fantasie over motieven uit de Opera „Der Trompeter von Sackingen", Nessler-Nikisch. (Trompetsolo: W. C. P. de Vries) 6. Twee Hongaarsche Dansen, Joh. Brahms. 7. „Piet Hein", Hollandsche Rhapsodie, P. v. Anrooy. Gisteravond rond 6 uur kwam een luxe- wagen uit een garage aan de Hoofdstraat te Hillegom. De chauffeur bemerkte de tram niet. zoodat een botsing niet uitbleef. De auto schoof met de bumpers onder den voorsten wagen van de tram. Deze werden vernield en die van de tram beschadigd. De auto moest worden op gevijzeld en de tram ondervond een kwartier vertraging. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. De in- en uitrij daar in de Hoofdstraat-bocht over de tramrails is bij het enorme drukke ver voer immer blijvend gevaarlijk. In den nacht van Maandag op Dinsdag ge raakte de papierdrooger V., werkzaam aan de Papierfabriek te Velsen met zijn rechterhand bekneld tusschen een der droogpersen. Zijn hand werd hierbij ernstig verbrand en de pols ge kneusd of gebroken. Na aan de fabriek door dok ter Fieöstra voorloopig te zijn verbonden, is V. tot verder onderzoek naar het Anthonius-zie- kenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht. De Nederlandsche Spoorwegen hebben blij kens een advertentie in dit nummer, een goed- koopen trein ingelegd van Amsterdam Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotter dam naar Antwerpen en Brussel op Woensdag 15 Augustus. Pas noch bewijs van Nederlanderschap noodig. Naar wij vernemen zal op Zondag 30 Sep tember ce nationale Missie-voetbal wedstrijd van de R.K.F. tusschen de vertegenwoordigende elftallen van het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem te Hoorn worden gespeeld. Uitvoerige maatregelen worden genomen om deze bijzonderen wedstrijd, vooral ook door massale belangstelling, te doen slagen. Over het terrein, waarop gespeeld zal worden, wordt nog onderhandeld. 7. En U draalt sen haaien ofhalvan dag om (met alle gevolgen: zie 8) 4 6.als u tegen den slip instuurt, gaat de auto de rondte tollen (xle 7) 5. Als U echter In figuur 3 het ■tuur naar links draait... (zie 6) 4. Zoo wordt de auto in het rech te spoor terug- gedrongea. mi 1 rt, A in I 3. Draal dan voorwielen óók naar rechts (met den (lip méó dusl) 2. Het achterdeel gaatnaarrechts w e g g I ij d (slippen) 1Een auto rijdt A rechtuit (op dit p«- pUr dus naar bovan) I MAA A A Met ingang van 1 September ingrijpend gewijzigd De handel op Engeland is in hoofdzaak com missiehandel. Het grootste gedeelte van de van Holland naar Engeland geëxporteerde tuin bouwproducten wordt in consignatie gezonden, wat voor de exporteurs vanzelf heel wat risico met zich brengt. De geheele aardappelenhandel in Engeland is bijna op commisie-basis ge grondvest, maar ook de verbouwers aldaar ge voelen blijkbaar niet veel meer voor de risico's, welke men loopt door zijn goederen naar de markten in de steden te sturen met de kans om veel te maken, maar ook om heel weinig thuis te krijgen. Althans, volgens het C.O. voor den Groenten- en Fruithandel werden er reeds geruimen tijd stemmen gehoord, die aan dezen commissie handel een eind wenschten te maken en werd er zoo'n aandrang uitgeoefend op de diverse organisaties dat de aardappelenraad tenslot te besloot om een stemming te houden onder de verbouwers hoe men over de verandering van de verkoopwijze dacht. Slchts bij een aan tal van 2/3 van de geteelde oppervlakte heeft genoemde raad het recht, de gevraagde wijzi ging aan te brengen. Bij de stemming is met verpletterende meer derheid besloten, om de goederen in 't vervolg met meer in Commissies te verkoopen. Slechts enkele procenten waren voor de commissie verkoop. Vanaf 1 September mogen dan ook de aardappelen in Engeland niet meer in com missie worden verkocht. Of het ook voor Ne derlandsche aardappelen geldt is niet bekend. Deze worden er niet bij genoemd. De centrale van vereenigingen voor den aard appelen-, groenten- en fruithandel deelt mede, dat door het ministerie van Economische Zaken een circulaire is rondgezonden aan de verschil lende betreffende vereenigingen en organisa ties, waarin de minister van Economische Za ken verzoekt hem zoo spoedig mogelijk en vol ledig op de hoogte te willen stellen van de in Duitschland uitstaande vorderingen, welke ten gevolge van de door de Duitsche regeering ge troffen maatregelen waarbij het betalingsver keer tusschen Duitschland en Nederland be perkende bepalingen zijn opgelegd, niet vlot tend kunnen worden gemaakt. De betreffende organisaties worden door den minister uitgenoodigd ten behoeve van de vol ledige inlichtingen in deze materie, een enque- te te houden onder de leden. Het gaat om eventueele loopende contracten, waarvan de uitvoering tengevolge der ver scherpte deviezenregeling achterwege bleef Te vens vallen onder de enquete de bedragen welke volgens de z.g. Bewirtschaftungs-maatre- gelen op afdoening wachten. Wij herinneren hierbij aan een uitlating op de alg vergadering van den Ned. Tuinders- bond te 's Gravenhage, waarin werd gewezen op een poging van Minister Steenberghe voor zijn benoeming tot minister van Economische Zaken gedaan, om van de regeering te verkrij gen, dat de marken door de regeering zouden worden gegarandeerd. De door den Minister ingestelde enquete wijst er op, dat reeds in deze richting wordt gewerkt. Moge het spoedig gelukken een regeling van deze voor de exporteurs zoo belangrijke zaak te verkrijgen. Het is niet alleen in het belang der exporteurs, ook de producenten zouden met een garantie van de marken gebaat zijn. Voor de handelaren echter een geruststelling. Vraag I: Wat is de kortste en mooiste weg van Heiloo naar Schiphol (liefst niet door Am sterdam)? Hoeveel K.M.? (per fiets). II. Wat is de kortste en mooiste weg van Heiloo naar Hippolytushoef en hoeveel K.M.? (per fiets). Antw. I: Heiloo, Limmen, Castricum, Be verwijk, Velsen, Haarlem (Zomervaart) door den Haarlemmermeerpolder tot Ringvaart bij Schiphol. Totaal 44 KM. II. Heiloo, Alkmaar, langs Noord-Holl. ka naal, Schoorldam, Stolpervlotbrug, Westeinde, Anna Paulowna, Van Ewijcksluis, Wieringen, Westerland, Hippolytushoef. Totaal 51 K.M. Vraag: Zoudt u mij een afdoend middel kun nen geven om wratten te verwijderen? Antw.: Antwoord op geneeskundige vragen wordt in deze rubriek niet gegeven. Wendt u daarvoor tot een geneesheer. Vraag: Op hoeveel dagen heeft een dagmeis je recht op vacantie? Zij is 2 jaar in dezelfde betrekking en er is verder niets overeengeko men. Antw.: Zij heeft geen recht op vacantie. Vraag: Ik heb een contract geteekend voor een schriftelijken cursus ad. 40, te betalen in 8 (maanden) termijnen. Zeven maanden heb ik voldaan, doch daar ik het doel van den cursus niet meer kan bereiken door te hoogen ouder- dam, betaal ik den laatsten termijn van ƒ5 niet. De lessen hiervan krijg ik dan ook niet. Kunnen ze mij nu rechterlijk vervolgen? Antw.: Ja. Bedoelt u met te zeggen, dat u de lessen niet krijgt, dat men contractbreuk tegenover u gepleegd heeft? In dat geval bent u natuurlijk geen lesgeld meer verschuldigd. Vraag: Hoe verwijdert men een inktvlek uit een karpet? Antw.: Eerst met lauw water losweeken, daarna uitwrijven met citroenzuur. Vraag: betreffende loten van Z. te H. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg per fiets (zonder de groote steden aan te doen) van IJmuiden naar Oud en Nieuw Gastel en hoeveel K.M.? Antw.: Een route buiten de groote steden om bestaat niet. Welke route u ook volgt, u moet altijd een groote stad aandoen, hetzij Gouda of Den Haag, hetzij Dordrecht of Rottterdam. IJmuiden-Oost, Driehuis, Bloemendaal, Over veen, Aerdenhout, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassènheim, Oegstgeest, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zegwaard, De Kruisweg, Bergschen- hoek, Rotterdam, Veer Charlois, Goidschalxoord, Krooswijk, Middelsluis, Niemansdorp, Willems- stad, Oude Molen, Stampersgat, Oud-GasteL Totaal 121 K.M. Vraag I: Wat is de mooiste en kortste weg per fiets van Bovenkarspel naar Ter Apel via Enk huizen en Stavoren? n: Wat is de mooiste en kortste weg per fiets van Bovenkarspel naar Ter Apel via den Af sluitdijk? Hoeveel KM.? Antw.: Bovenkarspel, Enkhuizen, Stavoren, Hulsheis, Sondel, Lemmer, .Schoterzijl. Kuinre, Steenwijk, Havelte, Dwingeloo, Orvelte, Zwee- loo, Noord Steen, Emmen, Munsterscheveld, Ter Apel. Totaal 160 K.M. II. Bovenkarspel, Grootebroek, Lutjebroek, Hoogkarspel, Hoorn, Wognum, Aartswoud. Kol- horn, Anna Paulowna, Van Ewijcksluis, Wierin gen, Den Oever, langs Afsluitdijk, Zurig, Har- lingen, Franeker, Dronrijp, Leeuwarden, Drag- ten, Boven Haulerwijk, Veenhuizen, Huis ter Heijde, Kloosterveen, Assen, Rolde, Gieten, Gas- selte, Stadskanaal, Musselkanaal. Ter Apel. To taal 260 K.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5