Het verleden daalt ten grave De winkelsluitingswet gewijzigd EEN CRISISMAATREGEL DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934 DE POLITIEK GAAT VOORT Merkwaardige inter views O.S.P.'ers in ongenade Toepassing in handen der gemeenten Sociale studieweek te Rolduc DRUIVEN-EXPORT NAAR DUITSCHLAND Heffing belangrijk verlaagd BEDEVAART NAAR DOKKUM Toespraak van den Aartsbisschop MOEILIJKHEDEN VEE HOUDERIJ Landbouw en Maatschappij adresseert NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM Het Allerheiligste in de processie van de IXe Nationale St. Bonifacius-bedevaart naar Dokkum TOESTAND OPGEHELDERD Bij de handelsbesprekingen met Japan NAAR DE MISSIE Naar de missie „Onbetrouwbare en onkameraad schappelijke individuen" AUTOVERKEER MET BELGIË Overeenkomst met bevredigend karakter DE REGENMAKER" WEER IN ACTIE Brandweren in het Westland gemobiliseerd GEEN STAKING De voornaamste bepalingen van de nieuwe regeling Radicale hervormingen ONEERLIJKE BOEKHOUDER Eenige duizenden guldens verduisterd KURHAUS-CONCERT Wonderkind Daisy Guth Bij het zwemmen verdronken Examen hoofdakte B De laatste tocht van generaal-veldmaar- schalk Von Hindenburg door het met duizenden flakkerende flambouwen ver lichte nachtelijke Oost-Pruisen, honderd kilo meter lang, is van een fantastische grandiosi- teit geweest. Gesloten in een zware kist werd het stoffelijk omhulsel van den grooten leger aanvoerder op de affuit van ten kanon te midden van troepen met tallooze vaandels ge reden door het land, dat de veldheer eenmaal wist te beschermen tegen de opdringende Rus sische horden. Dit was meer de uitvaart van een krijgsheld dan van een president des vredes. Zoo werden in de oude tijden de Germaansche legeroversten uitgedragen naar hun laatste rustplaats onder de geweldige hunnebedden. Ook Hindenburg's lichaam zal temidden van monumentale steenmassa's rusten in het ge- denkteeken van Tannenberg, dat de herinne ring vereeuwigt aan zijn grootste victorie. Maar terwijl het roemruchte verleden ten grave daalt, gaat de politiek van het heden voort. Het leven herdenkt wel, maar blijft niet stil staan. De plaats van het staatshoofd, welke openviel door den dood van Von Hindenburg, is onmiddellijk door Adolf Hitler ingenomen. Op den „Füh- rer" drukt thans een zwaardere en grootere verantwoordelijkheid dan de meest absolute monarch ooit gedragen heeft. Er is geen in stantie meer, waarop hij zich zal kunnen be roepen, wanneer zijn wetten en maatregelen mochten falen. Hy zal voortaan alleen aan sprakelijk zijn voor alles, Wat er tijdens zijn heerschappij geschiedt. Dat Hitier dit gewild heeft, pleit voor zijn moed, en God geve, dat deze moed geen lichtvaardige overmoed blijke. Hitier beschouwt zichzelven als den drager van den volkswil en het volksvertrouwen. Aan het volk ontleent hij zijn gezag, vandaar dat hij verklaard heeft, dat den 19en Augustus het Duitsche volk zich met een simpel „ja" of „neen" zal moeten uitspreken, of het zijn eigen machtige benoeming tot algeheel en eenig lei der van het Duitsche Rijk al dan niet goed keurt. De keuze, welke het volk wordt gelaten, is uiterst beperkt. Een tegencandidaat is er niet. Hoe zal het volk „neen" kunnen stemmen, nu het niet weet, wat er dan zou geschieden en wie anders dan Hitier dan de leiding yan het Rijk zou moeten nemen? Hoe zal het volk „neen" durven stemmen, nu door de opvolgings- wet der Rijksregeering zoo duidelijk te kennen is gegeven, hoe Adolf Hitler wenscht, dat er gestemd worden zal? Ja, zou het afstemmen van een oppermachtig heerscher, aan wien het leger reeds ijlings den eed van trouw heeft ge zworen, niet leiden tot een hoogst .erwarden toestand, waaruit een burgeroorlog zou kunnen voortkomen? Het Duitsche volk heeft dus fei telijk geen keus, want wie wil de risico's van een burgeroorlog aanvaarden? Te merkwaardi ger evenwel is, dat er naar de Rijksminister van propaganda Dr. Goebbels heeft medege deeld, een geweldige campagne gevoerd zal worden voor deze verkiezing, welke feitelijk door gebrek aan keuze geen verkiezing is. Is men bevreesd, dat de „mopperaars en kanke raars" en de „wanhopende patriotten" toch talrijker zullen, blijken dan voor Hitler's pres tige in binnen- en buitenland gewenscht is? De nationaal-socialistische volksleiders houden er niet van hun motieven het volk aan den neus te hangen, zoodat het volk naar deze motieven maar moet gissen, op gevaar af van het gevoel te krijgen, dat het bij den neus wordt genomen. Dit onaangename gevoel moet na de Röhm- revolte een zeker deel van de S. A. hebben ge had, maar zij, die dat het pijnlijkst ondervon den, leven niet meer, dank zij het overrom pelend optreden van den Obersten Gerichts- herrn". Nu Hitier officieel de alleen verantwoor delijke „Schalter und Walter" in het Der de Rijk geworden is, dient men elk woord dat hij spreekt nauwlettend te beluisteren. Daar om verdient het interview, dat een vertegen woordiger van de „Daily Mail" heeft gehad, bij zondere aandacht. In dit interview heeft Hitier verklaard, dat Duitschland alleen zijn tegen woordige grenzen wenscht te handhaven en slechts uit zelfverdediging eventueel oorlog zal voeren. Hij zal het leven van geen enkelen Duit- scher op het spel zetten om de kostbare luxe van koloniën te verwerven. HU acht Oostenrijks on afhankelijkheid boven eiken twijfel verheven en de vereeniging van Duitschland en Oostenrijk voor het oogenblik onmogelijk, daar het verzet van het overige Europa daartegen te sterk zou zijn. Dit zijn hoogst belangwekkende woorden, welke de trouwe lezers van „Mein Kampf" wel licht zullen teleurstellen. Zij getuigen van een hoopgevenden zin voor de politieke werkelijkheid. Als ze nu maar niet achteraf gedémenteerd wor den. Bij vroegere interviews is dat wel eens ge beurd. Hess en Hitier putten zich uit in demon straties van vredelievendheid, maar de rijksweer- generaal v. Blomberg, die gedoodverfd wordt als Hitler's plaatsvervanger en door sommigen be schouwd wordt ais Hitler's cipier, heeft in vre- delievenden toonaard toch een niet onbedenke lijk geluid laten hooren, dat vooral in Frankrijk onrustwekkende echo's zal wekken. Volgens het „Petit Journal" heeft Von Blom berg n.l. gezegd, dat gelijkheid van bewapening tot Fransch-Duitsche toenadering zou leiden. Anders zullen technische moeilijkheden zich blijven voordoen, telkens wanneer aan de over eenkomsten een nieuwe vorm gegeven moet worden. De voortdurende toeneming der bewa peningen immers eischt, dat de overeenkom sten van tijd tot tijd aan den nieuwen toestand worden aangepast. De twee eenige landen, al dus Von Blomberg, welke veiligheid zouden kunnen waarborgen zijn Frankrijk en Duitsch land. Deze landen zijn buren, en hebben elk een schitterende eigen militaire traditie. Be vrijd van de nachtmerrie der veiligheid zouden Duitschland en Frankrijk niemand behoeven te vreezen. Von Blomberg stelt zich dus blijk baar niet meer tevreden met een beperkte zuiver defensieve herbewapening, maar wil aansturen op bewapeningspariteit met Frank rijk. Inderdaad zou de wereld bij een bewape ningspariteit tusschen Duitschland en Frank rijk bevrijd worden van de nachtmerrie der vei ligheid, maar daarvoor in de plaats zou zij ge kweld worden door de nog verschrikkelijker nachtmerrie van volslagen onveiligheid. Een Duitschland even zwaar bewapend als het zwaar bewapende Frankrijk is een schrikbeeld, dat Europa hevig moet ontstellen. Europa's angst voor Duitschland zal groeien, naarmate Duitschland niemand meer behoeft te vreezen. De woorden van Von Blomberg zijn nu juist niet geschikt om het vertrouwen in Hitler's betui gingen van inzichtige gematigdheid te verster ken en daarom zal het voor Europa van groot belang zijn zoo spoedig mogelijk te weten, hoe het nu eigenlijk met de verhouding Hitier Von Blomberg precies zit. Is Von Blomberg de spreekbuis van Hitier, waardoor de leider dat gene lanceert, wat hij zelf niet zeggen wil, of is Hitier een instrument in de handen van den rjjksweer-generaal? In ieder geval zijn de uit latingen van Von Blomberg gedaah, nadat Hit- Ier alle macht en verantwoordelijkheid in het Derde Rijk reeds op zich had genomen. Met ingang van 1 Augustus is een belang rijke verlaging van de invoerrechten voor druiven naar Duitschland in werking getre den. Voor dien datum bedroeg het invoerrecht voor de druiven niet minder dan 75 mark per 100 K. G. welk bedrag echter nu is verlaagd tot slechts 7 mark. Begrijpelijkerwijze heeft dit vooral in het Westland den handel gunstig beïnvloed, en al worden momenteel niet zoo enorm groote par tijen naar 't buitenland verzonden, toch bracht in de eerste dagen deze gunstige regeling een prijs-stljging met pl.m. vier cent per K. G. teweeg. Thans neemt de aanvoer van de druiven enorm toe, waardoor weer eenige daling van de prijzen is ingetreden, hoewel Maandag in het Westland nog tot 43 cent per K. G. werd betaald. Ook voor de tomaten waren de prijzen iets gunstiger, als gevolg van den grooteren export naar Engeland. Er is zelfs een exporteur, die iederen avond nog een motorvaartuig van uit Maas sluis met tomaten enz. naar Engeland ver scheept. Tijdens het Pontificaal Lof, dat Maandag ter gelegenheid van de Nationale Bedevaart naar Dokkum in het Bonifacius-park aldaar is op gedragen, heeft Z.H.Exc. de Aartsbisschop een treffende toespraak gehouden. Mgr. zeide zich steeds beschermd gevoeld te hebben door de H.H. Bonifacius en Gezellen. Aan hun voorspraak dankt hij voor een groot deel de volharding in zijn priesterroeping. De stichting der Broederschap van St. Bonifacius tot herstel der Nat. Bedevaarten naar Dokkum, alsmede haar steeds succesvol slagen, hebben hem derhalve groote vreugde verschaft. Vooral is zulks thans het geval na den bouw en de consecratie der nieuwe kapel. Dan kwam Mgr. tot zijn eigenlijke predika tie. De op den berg Thabor verheerlijkte en op den berg Calvarië lijdende en stervende, doch na den derden dag glorierijk verrezen Christus, is in de H. Euchariistie onder de gedaante van brood en wijn wezenlijk en waarachtig tegen woordig. Aan de ijverige verkondiging van de Blijde Boodschap omtrent het leven, het lijden, ster ven en glorierijke Verrijzenis van Christus en Diens waarachtige tegenwoordigheid in het Al lerheiligste Sacrament door den H. Bonifacius, hebben wij nè. God vooral het Geloof in die waarheden aan hem te danken. Wij, pelgrims, moeten steeds God' voor 't be zit van deien Schat des Geloofs ten zeerste dank baar zyn. En wel op de eerste plaats door door vurige gebeden en een voorbeeldig christeiyk leven zoo krachtig mogeiyk te streven naar 'n terugkeer onzer andersdenkende gewest- en landgenooten, wier ouders het door den H. Bo nifacius verkondigd en met zyn bloed bezegeld geloof verzaakt hebben, in Christus' Schaaps stal, opdat ook zij vurige aanbidders en ver eerders van Zijn Allerheiligst Sacrament wor den. Door ons zoo dikwijls mogelijk te voeden met het Goddelijk Vleesch en Bloed van Jesus Christus en door het voortdurend inroepen van St. Bonifacius' voorspraak, zullen wy trots al lerlei rampen en tegenspoeden in huisgezin, staat en maatschappij een leven kunnen leiden, hetwelk andersdenkenden krachtig en op den duur onweerstaanbaar prikkelen zal, in den schoot der Katholieke Kerk en bijgevolg tot t door Frieslands Apostel verkondigd Geloof te rug te keeren. Zulks zal ons waarschyniyk veel offers en lijden kosten. Maar door dit lyden zullen wij evenals Jesus Christus de eeuwige glorie ver werven. (Wegens storing in de expeditie bereikte ons bovenstaand verslag zóó laat, dat wy het eerst heden kunnen plaatsen. Red.) Het Bestuur van den Nationalen Bond Land bouw en Maatschappij heeft een adres aan den Minister van Economische Zaken gezonden, waarin gewezen wordt op de moeilijkheden, waarin de veehouderij nog' steeds verkeert. Ook wordt er op gewezen, dat de producten van den Nederlandschen bodem in de eerste plaats in aanmerking dienen te komen voor de natio nale voeding en dat dus de margarine en an dere kunstvetten sluitpost dienen te worden bij de vetvoorziening in ons land. Het gevolg zou h. i. kunnen zijn, dat er meer boter op de Nederlandsche markt geplaatst kon worden en de veehouderij dus geen dwingende beperking zou behoeven te ondergaan. Door de monopolieheffingen op granen en peulvruchten en de contingenteering van vee koeken worden de productiekosten voor de veehouderij verhoogd, terwijl deze tak n g steeds verliesgevend is. Hoewel loonende akker bouw eerste voorwaarde is voor het loonend maken van den geheelen Nederlandschen Land bouw, mag dit niet verkregen worden ten koste van een verliesgevende veehouderij. Verder wordt aangehaald het systeem voor uitvoering der Landbouwcrisispolitiek, dat de Nationale Bond steeds heeft verdedigd en dat beoogt den akkerbouw door voldoend hooge monopolie- heffingen op granen en eiwitrijke voedermid delen, automatisch loonend te maken en met de opbrengst der heffingen de aanpassing der dierlijke productie aan den verminderden ex port mogelijk te maken. Daardoor is een in tensieve exploitatie van den Nederlandschen bodem te bewerkstelligen en zal een groot deel van de Nederlandsche Staatsburgers wederom een bestaan kunnen krijgen. BATAVIA, 7 Aug. (Aneta.) De voorzitters van de Nederlandsche en Japansche handels delegaties hebben een bespreking gehouden, welk onderhoud heeft geleid tot verheldering van de situatie. De voorzitter van de Japansche delegatie, de heer Nagaoka, heeft zijn condoleantie betuigt by het overlijden van Ir. Wellenstein, in leven onder-voorzitter der Nederlandsche delegatie. Van de Congregatie der H. Familie te Oudenbosch vertrekken 24 September a.s. naar de missie van Borneo de Paters T. Diepen, uit 's Bosch, J. Kusters, uit Boxmeer, A. van Ros- sum, uit Mill, en J. Hagens, uit Horst. Tevens vertrekt op dien dag Broeder Longinus, (P. Siebers, uit Grave). Broeder Geerts, van de Lazaristen te Oudenbosch, vertrekt op 22 Augustus naar de missie in China (Shanghai). Pater Math. Stembusch uit Ulestraten, Mont- fortaan, is bestemd voor de missie in Portu- geesch Nyassaland (Zuid-Afrika). In het laatste nummer van „De Fakkel" deelt het bestuur van de O.S.P. mee, dat de party- secretaris en redacteur De Kadt en het lid van het bestuur Sal. Tas zyn geschorst, terwyl het P. B.-lid Henk de Boer zyn functie heeft neer gelegd. In de toelichting op dit in een vergadering van 30 Juli genomen besluit worden de beide geschorste functionarissen als onbetrouwbare en onkameraadschappelijke individuen voor gesteld met wie de party in een weldra te hou den „conferentie" de banden wel voor goed zal doorsnijden. Te Brussel zyn onderhandelingen gevoerd tusschen Nederlandsche gedeelegeerden en verte genwoordigers van het Belgische ministerie van financiën, zoo meldt de N. Rott. C„ over het regime, dat moet worden toegepast wederzijds op de 'over de grens komende automobilisten. België had in 1930 een overeenkomst gesloten met Nederland waardoor een vry grensverkeer voor Belgische en Nederlandsche automobilisten mogeiyk werd. Doch, zoo verzekert men aan Belgische zijde, sedertdien is Nederland toege treden tot de conventie van Genevé, waardoor automobilisten in de wederzijdsche landen vrij verkeer heben gedurende 90 dagen per jaar, op voorwaarde, dat zy voorzien zijn van een fiscaal boekje. Naar aanleiding hiervan had België de overeenkomst met Nederland opgezegd en men weet, dat sindsdien een maatregel was genomen, waardoor met ingang van 1 Augustus voor de Nederlandsche auto's, die tot goederenvervoer dienen of betaald personenvervoer, een fiscaal boekje werd geëischt aan de Belgische grens. Dit leidde tot een zware verkeersopstopping, we gens het onvoorziene karakter van den maatre gel, daar niemand gelegenheid had zich in regel te stellen. De Nederlandsche gedeelegeerden zyn gekomen om een concentie tot stand te brengen voor vrU- en toegang in België, van Nederlandsche toer- auto's en gemakkelijk grensverkeer per auto. Naar het blad verneemt, is er een overeen komst bereikt, die voor beide landen een bevre digend karakter heeft en die in een officieel communiqué zal worden bekend gemaakt. De Westlandsche brandweren zyn Maandag avond plotseling opgeroepen voor een heel by- zonderen dienst, n.l. om regen te maken. Op verzoek van den heer Veraart rukten om streeks zes uur de brandweren van Maasland, De Lier, Naaldwijk, Monster, Poeldijk, Honse- lersdyk en 's-Gravenzande uit, om water in de lucht te spuiten. In ieder van deze gemeenten werd tot acht uur op volle capaciteit gewerkt. Begrijpelijkerwijze trok deze ongewone ar beid van de diverse brandweren ruime belang stelling. Aangezien de bemiddelingspogingen van prof. Aalberse partijen tot overeenstemming hebben gebracht, gaat de staking by de Ned. Schroef- boutenfabriek niet door. Na een lange lijdensgeschiedenis is dan eind el yk een wijziging der Winkelslui tingswet tot stand gekomen. Het onder ling afwijkend standpunt tusschen enkele ka binetsleden ten aanzien van dit onderwerp en de ziekte, gevolgd door aftreding, van Minister Verschuur, die voor zyn heengaan een tweetal herzieningsontwerpen (een verruimingsontwerp en een ontwerp tot technische herziening) bij de Staten Generaal had aanhangig gemaakt, hebben de totstandkoming dezer wijziging aan merkelijk vertraagd. Zooals men zich herinne ren zal, was de Minister van Economische Za ken ad interim om principieele redenen niet voor behandeling van het ingediende z.g. ver ruimingsontwerp te vinden. Een minder ver kwikkelijk debat in de Kamer is daarvan het gevolg geweest. Aanvankelijk toch was ver klaard, dat het geheele kabinet met het voor stel van Minister Verschuur tot tijdelijke ver ruiming van den Zondagsverkoop voor enkele consumptiebedryven accoord ging, terwyl na aanvaarding van zyn interimaat Minister Colyn verklaarde niet genegen te zyn dit ontwerp te verdedigen. Het liberale kamerlid dr. Vos, die reeds eerder een herziening der wet, welke een aanzienlijke verruiming van den Zondagsver koop beoogde, had aanhangig gemaakt, bracht dit ontwerp in de Tweede Kamer wederom ter tafel. Zyn voorstel, dat van verstrekkenden aard was, kon in de Kamer op verre na geen meerderheid vinden. Nadat Minister CoUjn het ontwerp tot tech nische herziening had aanhangig gemaakt by de Tweede Kamer, dienden het liberale Kamer lid dr. Vos en de Katholieke afgevaardigde mr. Teulings amendementen in, welke tot strek king hadden een verruiming van de verkoopge legenheid op Zondag. Het liberale amendement beoogde een blijvende verruiming van den Zon dagsverkoop voor verschillende consumptiewa ren tot 8 uren. Aanneming van dit amendement zou zeker beteekenen aantasting van een der grondslagen van de winkelsluitingswet. Daar voor was de Kamer dan ook niet te vinden, en het amendement werd verworpen met groote meerderheid. Het amendement van mr. Teulings ging veel minder ver. Uitdrukkelijk werd by de indie ning voorop gesteld, dat de Zondagsrustbevor dering een der hoofdpijlers is der Winkelslui tingswet, waarop geen inbreuk behoort te wor den gemaakt. De huidige toestand waarin het winkelbedrijf allerwege verkeert, maakt het ge oorloofd en noodzakelijk de grens der uitzon deringen, welke de wet zelve thans reeds kent, eenigermate te verleggen. Het amendement Teu lings bedoelt alleen tijdelijk voor enkele be paalde middenstandsbedrjjven eenige verlich ting te brengen door meerderen Zondagsverkoop Het amendement werd door de Kamer aange nomen. Aanstonds daarna is op verzoek van Minister Colijn de verdere behandeling van het ontwerp geschorst, aangezien de Regee ring zich over den toestand wenschte te be raden. Een oogenblik dreigde een conflict te ontstaan tusschen Regeering en Volksvertegen woordiging. Gelukkig, vooral in deze omstan digheden, is het niet zoover gekomen. Naar het oordeel der Regeering zou door het amende ment Teulings mogelijk te ver kunnen worden gegaan in die gemeenten, waar de overgroote meerderheid principieel tegen verruiming ge kant is. Bij nota van wyziging, gecontrasigneerd door den inmiddels opgetreden Minister Steen- berghe is het amendement Teulings overgeno men met deze restrictie, dat de daarin neerge legde verruiming alleen toepassing zal vinden in die gemeenten, waar de gemeenteraad, gelet op de crisisomstandigheden, ze noodig oordeelt. Hiermede is bereikt, dat de verruiming van Zon dagsverkoop geen algemeen karakter zal dra gen. Dit verdient zeker toejuiching. Men moet toch wel bedenken, dat er zeker tal van ge meenten zijn waar het overgroote deel de Zon dagssluiting hoog waardeert en geen uitbrei ding daarvan op prijs stelt. De door de Re geering gevonden oplossing, waardoor met de belangen zoowel van voor- als tegenstanders zal worden rekening gehouden, lijkt ons inder daad de meest bevredigende. Tenslotte is dan deze wetswijziging door de Eerste en Tweede Kamer aangenomen. In hoofdzaak zijn daarmede tot stand ge bracht een aantal technische verbeterin gen, welke aan de hand van de twee-jarige praktijk der wettelijke winkelsluiting en op grond van een aantal rechterlijke beslissingen noodzakelijk waren gebleken. Wij achten het niet van belang hier een opsomming te geven van al deze wijzigingen. De voornaamste zijn wel de hierna volgende. Aan den gemeenteraad zal in het vervolg worden overgelaten te beoordeelen of er bij zondere plaatselijke omstandigheden aanwezig zijn, welke afwijking van de bepalingen der wet noodig maken. Koninklijke goedkeuring van deze afwijkingen blijft gevorderd. Uitdrukkelijk bepaalt de wet thans, dat onder de 21 dagen door den Raad aan te wijzen, waarop de wet telijke sluitingstijden niet zullen gelden, geen Zondagen mogen worden begrepen. Voorts moet het geschrift of drukwerk, dat door den winkelier in den winkel is bevestigd, welke naar keuze van den winkelier des Zondags enkele uren geopend mag zijn, door of vanwege den burgemeester zijn gewaarmerkt. Tenslotte vervallen de thans bestaande ver ordeningen, welke afwijking van de wetsbepa lingen inhouden, of welke dagen of gedeelten daarvan aanwijzen, waarop alle winkels in een gemeente of een bepaalde groep gesloten moe ten zijn, uiterlijk binnen zes maanden na in werkingtreding dezer wetswijziging. De voorschriften, die deze wijzigingswet be vat, en welke verband houden met de tegen woordige buitengewone omstandigheden, hou den op te gelden drie maanden na den dag, waarop bij Koninglijk Besluit is verklaard, dat het verder voortbestaan niet meer noodig is. Een ruimere verkoopgelegenheid gedurende den Zondag acht de wet toelaatbaar voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak visch of fruit, hetzij een of meer der navolgende waren, t.w. brood, banket, suiker werk, chocolade, al dan niet tezamen met con sumptie-ijs, wordt verkocht. Deze winkels kun nen alleen voor den verkoop van die waren Zondags zes achtereenvolgende uren geopend zijn. Daarnaast is voor winkels in tabaksarti kelen en voor slijterijen een verkoopgelegenheid op Zondag toelaatbaar gedurende vier achter eenvolgende uren. Deze openstelling van win kels voor den verkoop van vorengenoemde con sumptiewaren gedurende zes en vier uren des Zondags kan alleen gelden, indien en voorzoo ver de gemeenteraad heeft verklaard van oor deel te zijn. dat de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden daartoe aanleiding ge ven. Deze verklaring moet de gemeenteraad afleggen binnen twee maanden na afkondiging der wijzigingswet. Is binnen dien tijd daaraan niet voldaan, dan zal van deze bevoegdheid geen gebruik meer kunnen worden gemaakt. Voorts zal de Raad bedoelde verklaring niet eerder kunnen afleggen, dan nadat de belang hebbenden uit het betrokken bedrijf of bedrij ven zijn gehoord. Het oorspronkelijk ontwerp sprak in plaats van belanghebbenden over het hooren der winkeliers. Deze wijziging is een ge volg van het amendement van het kamerlid Drop. De Regeering heeft zich daartegen met klem verzet. Immers wie men hier onder „be langhebbenden" heeft te verstaan, is erg duis ter. Bedoeld waren door den voorsteller de per soneelsorganisaties. Het oordeel van belang hebbenden beteekent voor den gemeenteraad in geen enkel opzicht een bindend advies. Dit doet wel e enigszins vreemd aan. Ook een hoo- gere macht heeft daarop geen invloed. We mo gen evenwel vertrouwen, dat de Raad zich bij zijn besluit geheel zal laten leiden door de wenschen van de betrokken middenstanders. Teneinde te voorkomen, dat in gemeenten, waar de crisisomstandigheden door den Raad worden erkend een al te uitgebreide openstel ling op Zondag zou plaats vinden, welke mo gelijk zou worden, aangezien de wet nu reeds plaatselijke afwijkingen kent, bepaalt de wet, dat in zoodanig geval de gewone afwijkingen niet zullen gelden. Bovendien mogen onder de ze omstandigheden ten aanzien van sigaren winkels en slijterijen, door de Kroon goedge keurde verordeningen, welke afwijkingen van de wetsbepalingen bevatten, aan deze bedrijven voor den Zondag geen meerdere verkoopgele genheid geven dan twee uren. Maximaal kun nen sigarenwinkels en slijterijen alzoo zes uren van den Zondag geopend zijn. Wij durven de hoop koesteren, dat van de mogelijkheid welke de wet in dezen crisistijd opent, om een uitgebreidere Zondagsverkoop- gelegenheid in het leven te roepen, met bezon nenheid gebruik zal worden gemaakt. De "laatste in de ry van sprekers van den Maandag was Pater J. Colsen C. M. uit Nuth, die de „Noodzakelijke radicale hervormingen in de structuur der samenleving" uiteenzette. Radicale hervorming, zóó, als wy die voor staan, mag nooit beginnen met een neerhalen van al het bestaande, met het gelijkmaken van alles aan den grond. Neen: wij willen evolutie, aansluiten bij, voortbouwen en ombouwen van het bestaande Doch dit ombouwen moet radi caal zijn zóó radicaal als de encycliek Qudra- gesimo Anno dat wil. Wij moeten met kracht nastreven: op sociaal- economisch gebied, het uitroeien van het klas- senstrijdbeginsel, het wegbanen van de moor dende vrije concurrentie, het onmogelijk maken van de economische dictatuur van het kapitaal over de massa en positief: de ordening door de bedrijfschappen. In dit laatste vooral mogen wij ons niet laten temmen door de voorzichtigheidsmaniakken, die wachten wihen tot het vanzelf komt. Wij moe ten bedenken, dat de voorzichtigheid een deugd is van het handelen, niet van het niet-handelen. Op specifiek staatkundig terrein vervolgens moeten wij streven naar een sterker gezag, dat krachtig optreden durft tegen demagogie-op- staatskosten. tegen versnippering in revolution- naire partijtjes. En ook hier moet de corpora tieve gedachte worden doorgevoerd. Om dit alles te verwezenlijken heeft de Paus ons opgeroepen tot katholieke actie ieeken- apostolaat zuiver in hiërarchisch verband zóó dat de priester niet meerdan de assistent en de leek de eigenlijke uitvoerder van het program is geen clericalisme doch een lee- kenactie, waarin wij de wereldoverwinnende eigenschappen van het katholicisme meer uit dragen, dan wij tot nu toe deden. Zoo'n beweging vormt de katholieke stands organisatie, door Pater Jacobs treffend: sociale zielzorg genoemd. Algemeen doorgevoerd is zij het eenige middel om de massa weer voor te lichten en te bezielen om de herkerstening der heele profane wereld offensief te bereiken. Spe ciaal wydt Pater Colsen nog uit over de kern- beweging der Credo Pugno club. Te Den Bosch is de 40-jarige boekhouder L. Th. A. H. zichzelf bij de politie komen aan melden. De man verklaarde, dat hij als boek houder in dienst is geweest bij de firma J„ grossier in vee en vleesch te Stratum bij Eind hoven, waar hij tevens woonachtig was. Hij zeide, dat hij dit jaar ten nadeele van deze firma eenige duizenden guldens heeft verduis terd en dat hij verschillende posten niet in de boekhouding heeft verantwoord. De man is ter beschikking gesteld van de recherche te Eindhoven, die de zaak verder onderzoekt. Carl Schuricht liet de ouverture „Sakantala" van C. Goldmark direct met volle actie inzet ten door het Residentie-orkest, dat jJ. Zon dagavond in de Kurzaal concerteerde. Het was een temperamentvolle inzet voor het niet min der temperamentvolle spel van de elfjarige Daisy Guth, die als soliste haar reputatie van wonderkind op te houden had op de piano. Zij deed dit met het pianoconcert in Es gr. t. van Fr. Liszt, en vermocht, zoo er al twijfel over schoot aan de rechte opgave van haar leeftijd, grootendeels den twijfel weg te nemen, dien men omtrent haar talent mocht gevoed hebben. Men kan natuurlijk in 't algemeen de beteekenis van wonderkinderen betwisten, feit is dat het publiek nu eenmaal van zulk een attractie houdt, al bevredigt het optreden den kunst minnaar gewoonlijk maar matig. De wonder baarlijkheid van Daisy Guth bestaat voorna melijk in haar technische vaardigheid en af richting. Een heimelijk gemis aan diepte, aan innerlijke bewogenheid en rijpheid, hindert den hoorder, al staat hij dan ook perplex voor den „Ausdauer" dien de kleine pianiste toonde te bezitten. Na het zeker niet gemakkelijke concert van Liszt speelde zij voor het dankbaar audito rium een toegift van Chopin. Nogmaals ver baasde zij de zaal door haar fameuze spelvaar- digheid en verwierf zich herhaaldelijk een groot applaus. Na de pauze voerde het orkest het fijne „Ma Mère l'Oye" van Ravel uit. Van deze „Cinq pièces enfantines" excelleerde wel het tweede „Petit Poucet", zonder dat wij daarmee willen beweren dat de andere stukjes veel achterston den bij de vertolking daarvan. Schuricht is de rechte man om in deze teedere, droomerige muziek de snelle en plotselinge hoogtepunten in volmaakten klank uit te laten voeren. Wij hebben dan toch altijd nog meer op met de volwassen wonderkinderen, die zulke kinder stukjes tot monumentale klankenfeesten weten om te tooveren, dan voor het jonge vrouwtje, dat een cliché reproduceert van muziek die een volwassen talent vraagt om levend her boren te worden. Wat zal er tenslotte van Daisy Guth's talenten( die ze in nog onvol komen status voorzeker heeft) groeien, als zij ze zóó moet blijven forceeren? Het is de oude vraag: waar blijven op den duur de wonder kinderen? Het overigens zeer geslaagde con cert werd besloten met de ouverture „Tann- hauser" van Rich. Wagner. Bij de politie te Rotterdam is als vermist aangegeven het 17-jarige meisje J. van Aken. Bij onderzoek heeft men aan den oever van de Waalhaven de kleeren van dit meisje gevon den. Met vrij groote zekerheid moet worden aangenomen, dat zij verdronken is bij het zwemmen in de Waalhaven. De rivierpolitie heeft geruimen tijd gedregd, echter tot gister avond laat zonder resultaat. Te Nes op Ameland waagde zich iemand te ver in zee. Door eenige zwemmers werd hulp verleend, die den man wisten te red den. Intusschen was ook een boot met drie personen te hulp gesneld. Deze kantelde ech ter in de branding. Twee der mannen konden gered worden; de derde verdronk evenwel. BREDA 6 Augustus. Geëxamineerd 8 mannelijke candldateh. Geslaagd de heeren J. Th. A. van der \et, Breda; A. J. H. P. Veuger. Breda.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9