Nederland en de Engelsche luchtvlootplannen Laster van bruine Godloozen De benoeming van von Papen Het nieuws van heden DE RIJN STRATEGISCHE GRENS Familieraad der Habsburgers AANVAL OP HET HKRUIS SNELVERKEER EISCHT SLACHTOFFERS DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad Tendenzen vol gevaar Het Weer Kasj gar in Chineesche handen MlRlHPARf „Een legaat van von Hindenburg" Christelijk huwelijk bedreigd Volkenbond en volken, die niet betalen De Paus te Gastel Gandolfo Badgasten door hagel overvallen Missiekerk aangevallen Vreeselijk ongeluk 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18885 DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ei; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Er wordt beweerd dat de Britsche regeering overleg heeft gepleegd met de Nederlandsche en Belgische regeering Mr. Baldivin OUWEHAND5 Door hem aanvaard voor ont spanning in den Euro- peeschen toestand" De toestand was critiek In villa bij Viareggio Von Papen ,Mag men het nog dulden, dat de beeltenis van den terechtge steld en Joodschen Verlos ser overal te zien is?" - Ex-keizerin Zita Twaalf bus-passagiers in Polen verdronken. Vijf Bulgaar- sche treinreizigers gedood 30 millioen aan vorderingen Radioverbinding met het Vaticaan functionneert dag en nacht Merkwaardig voorval in Hongarije T erugzien Door communistische benden in China Maaimachine snijdt jongetje beide beentjes af g NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Londenschen correspondent) Te Brussel is officieel tegengesproken dat besprekingen gevoerd zijn betreffende de vestiging van neutrale zones in België ter bescherming van Groot-Brittannië tegen luchtaanvallen. De tegenspraak sloeg klaarblijkelijk op het Volgende Amerikaansche Reuter-telegram, dat door het grootste deel der Engelsche pers ge negeerd, maar door de socialistische „Daily Herald" afgedrukt en besproken is: „Aan het licht is gekomen dat op de Lon- densche Economische conferentie (Juni-Augus tus 1933) een Britsch plan voor de vestiging van neutrale zones in België en Nederland, ten einde een luchtaanval op de Britsche eilan den te voorkomen, aan Mr. Cordell Huil, den Staatssecretaris, voorgelegd is." In officieele kringen te Londen werd dit be ticht onmiddellijk tegengesproken als zijnde „Without foundation." Ofschoon wij steeds meer waarde hechten aan officieele bevestigingen dan aan officieele tegenspraken, erkennen wij dat, wat er ook ge beurd moge zijn, de Amerikaansche voorstelling van het gebeurde niet zeer aannemelijk scheen. De leidende figuur op de Economische Confe rentie was Mr. MacDonald, de Conferentie voorzitter. Deze stelde toen nog veel vertrouwen in het welslagen van zijn ontwapenings-poli- tiek, en dat hij Mr. Cordell Huil gesproken zou hebben over plannen, gelijk die waarop het Amerikaansche telegram zinspeelt, is in strijd met alle beginselen en alle antecedenten van den Eersten Minister. Bijna even onwaarschijn lijk lijkt het dat de twee voornaamste gede legeerden ter Conferentie, de heeren Chamber lain en Runciman, militaire aangelegenheden bij Mr. Hull aanhangig gemaakt zouden heb ben. Maar de Amerikaansche ministers heeft gedurende zijn verblijf te Londen natuurlijk met zeer veel menschen gesproken, en het is zeer goed mogelijk dat b.v. Lord Hailsham, de minister van Oorlog, of een ander lid van het kabinet, of een lid van den Oppersten Ver- dedigingsraad Mr. Hull plannen, gelijk in het Reuter-telegram bedoeld, voorgelegd heeft. Maar deze waren dan geen plannen der Brit sche regeering, doch uitsluitend „ideeën" van bepaalde personen of groepen of misschien zelfs van een bepaald bestuurs-departement. Aan de Brusselsche tegenspraak werd ken schetsend toegevoegd dat Mr. Baldwin's jong ste verklaring verkeerd uitgelegd is. Die verklaring, een week geleden afgelegd, baarde alom groot opzien. Mr. Baldwin, de waarnemende Eerste Minister, zeide namelijk dat Engelands (strategische) grens niet meer gevormd wordt door de krijtrotsen van Dover, maar door den Rijn. Zeker kan men deze uitlating opvatten in dien zin dat de minister niets anders beoogde dan de onweerlegbare waarheid vast te stellen dat tengevolge van de sterk toegenomen betee- kenis van het luchtwapen Engeland onder het onmiddellijk bereik gekomen is van Duitsch- land. Maar Mr. Baldwin moet geweten hebben dat Zijn woorden een veel dieperen indruk zouden maken dan wanneer zij uitsluitend een alge meen bekend strategisch feit geformuleerd had den. Hij en zijn raadgevers moeten zich dus terdege rekenschap gegeven hebben van de be- teekenis, welke men in en buiten Engeland hechten zou aan een zoo indrukwekkende uit spraak. Zouden zij geheel voorbijgezien hebben dat, indien de Rijn Engelands strategische grens vormt, Nederland en België binnen die grens vallen? Dit is, zooal geen strategische, dan toch een geographische waarheid waaraan men niet ont komen kan. Mr. Baldwin moge, met betrekking tot de „Lage Landen" niets bedoeld hebben, dit ver andert niets aan het feit, dat Nederland en België (en Noord-Frankrijk) liggen tusschen den Rijn en Engeland. Op dezelfde manier als België ofschoon meer in strategischen dan in geographischen zin in 1914 ondervond dat het lag tusschen Duitschland en Frankrijk. Op dit feit was het veldtochtsplan van Von Moltke gebaseerd. Op dit feit was zelfs de ge garandeerde neutraliteit van België, waartegen dit veldtochtsplan indruischte, gebaseerd. Z^oals thans de Rijn geproclameerd is tot Engelands strategische grens, zoo zag Duitsch land twintig jaren geleden in België's Zuid grens destrategische scheiding tusschen Zichzelf en Frankrijk. Bijgevolg trok het, zich beroepend op mili taire noodzakelijkheid, over Belgisch gebied naar Frankrijk op. Verder mogen wij de vergelijking niet door voeren. Zij is echter reeds treffend ge noeg. Maar wij moeten ook wijzen op een groot Verschil. De Fransch-Belgische grens was voor Duitschland een aanvals- of invalsgrens. De Rijn daarentegen is voor Engeland een verde- digingsgrens. En wel tegen een luchtoffensief, gericht op de Britsche eilanden. België was voor Duitschland het aanvals- gebied tegen Frankrijk. Door de verlegging van Engelands strategische grens naar den Rijn worden Nederland en België Britsch verdedi gingsgebied tegen Duitschland. Onverschillig of Mr. Baldwin dit bedoeld heeft of niet. De „Daily Herald" houdt vol dat zoowel ge durende als na de Economische Conferentie cnofficieele voorstellen gericht zijn tot den heer Colijn. Zoo zouden de Britsche ministers (welke?) hem gevraagd hebben of de Britsche luchtvloot de beschikking zou kunnen krijgen ever de vliegvelden aan de Nederlandsche Oostgrens indien ons land in een over eenkomstige positie mocht worden geplaatst als België in 1914. Geheel afgezien van de vraag of hetgeen de „Daily Herald" beweert, juist is, moeten wij groote waarde toekennen aan het voorbehoud „indien ons land in een overeenkomstige positie mocht worden geplaatst als België in 1914" d.w.z. indien Duitschland reeds te kennen ge geven had Nederland als (lucht-) opmarsch- gebied tegen Engeland te willen gebruiken. Van het oogenblik af waarop Duitschland aan dit voornemen een begin van uitvoering gegeven had, zou onze neutraliteit niet langer bestaan en zouden wij gemeenschappelijke militaire be langen krijgen met Engeland en andere tegen standers van Duitschland. De Britsche generale staf maakt, evenals die van andere landen, veldtochtsplannen op, welke voorzien in de verschillende mogelijkheden, die zich kunnen voordoen. Een dier mogelijkheden is een oorlog tegen Duitschland, waarbij laatst genoemd land het onze voor een soortgelijke keus zou stellen als België in 1914. Het op zulk een geval berekende plan de campagne kan alleen dan van werkelijke waarde zijn indien de militaire overheden weten in hoeverre en hoe militaire samenwerking met het aangeval len land (i.e. Nederland) mogelijk zou zijn. Bij voorbeeld: of Nederland erin zou toestemmen zijn oostelijke vlieghavens ter beschikking van de Britsche luchtmacht te stellen. Het kan in het belang van beide landen zijn dat over deze en dergelijke punten wel eens overleg gepleegd wordt tusschen de militaire overheden en deskundigen. Vooral een klein land als het onze zal bij de organisatie zijner verdediging die immers niet uitsluitend op handhaving der neutraliteit gericht mag zijn rekening hebben te houden met de vraag op Welke hulp van buiten-af het staat zal kunnen maken. Hoe zal Duitschland ons het doeltref fendst kunnen helpen wanneer wij aangevallen worden door Frankrijk of Engeland? Hoe zal Engeland ons het best kunnen steunen, wan neer wij aangevallen worden door Duitschland? Mocht men van Engelsche (of andere) zijde zulk zuiver-militair overleg, indien dit niet reeds plaats gehad heeft, zoe ken, dan is hierin opzichzelf niets dat aanlei ding tot eenig wantrouwen kan geven. Eerst wanneer dit overleg erop gericht blijkt te zijn de verdediging van ons land ondergeschikt te maken aan de strategische eischen van een bepaalde mogendheid (i.e. Engeland) druischt het in tegen onze vitale belangen en tegen onze traditioneele politiek. Indien ons b.v. van Brit sche zijde niet alleen gevraagd wordt of onze Oostelijke vliegvelden, in geval van een Duit- sche aanranding, ter beschikking van onze En gelsche bondgenooten (want dat zouden zij dan feitelijk worden) gesteld zouden worden, maar ook of wij die vliegvelden zoodanig zouden wil len uitbreiden, vermeerderen enz., dat Enge lands veiligheid tegen luchtaanvallen er beter door wordt bevorderd, dan dringt men ons op ze^r gevaarlijk terrein. Niet alleen omdat onze militaire politiek aldus een tegen Duitschland gericht en dus provoceerend karakter zou krij gen, maar ook omdat wij, door haar aldus tot een' belangrijk element in de Britsche defensie te maken, Engeland een (voor ons gevaarlijk) belang erbij zouden geven ons in een oorlog tegen Duitschland tot bondgenooten te wen- schen. Gaat men in Engeland dien kant uit? De „Daily Herald" beweert dat het War Office niet alleen een overeenkomst met Frankrijk wenscht betreffende een snelle concentratie van Britsche vliegmachines in de aerodromes van Noord-Frankrijk, maar ook met Nederland en België. Een militair orgaan, „The Fighting Forces", schrijft: „Onze eigenlijke luchtverde diging ligt in Frankrijk en de Low Countries" (Nederland en België). En Mr. Baldwin heeft Engelands strategische grens verplaatst naar den Rijn. In dit alles beh eft niets alarmeerends te zijn vooral niet wanneer "Wij ons goed rekenschap geven van wat het beteekent. H VERWACHTING: Zwakke veranderlü- j§ 2 ke wind, later uit Westelijke richtingen licht tot half bewolkt, later toenemende 2 bewolking, aanvankelijk nog droog, later Ëj kans op regen of onweer, warm. Verdere vooruitzichten: Toenemende bewolking met toenemende kans op regen. IÊ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ULz-ULLI RHENE OP OEN GQÉ B3E BEPC BERLIJN, 8 Aug. (D.N.B.) Nu de Oosten- rljksche regeering het agrément voor de benoe ming van den gezant Von Papen heeft verleend, zijn aan Ven Papen door den Führer en rijks kanselier de nog van den overleden rijkspresi dent afkomstige oorkonden betreffende zijn ontheffing van de functies van rijksminister en vice-kanselier en zijn benoeming tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Weenen overhandigd. (De omschrijving van de functie is letterlijk van het Duitsche Nieuws bureau. Red.). In een verklaring aan Reuter en United Press zegt Von Papen over zijn opdracht: „De mij door den Führer en rijkskanselier gegeven opdracht is in het aan mij gerichte schrijven van 26 Juli 1934 ondubbelzinnig en duidelijk afgebakend. Ik heb mij voor deze mis sie ter beschikking gesteld, om haar volgens den bedoelden geest te vervullen, omdat ik weet hoeveel voor de ontspanning van den Europee- schen toestand van haar verwezenlijking af hangt en omdat ik aldus mijn land ook in deze nieuwe positie kan dienen. De laatste handtee- kening van den overleden rijkspresident is on der het n mij gerichte schrijven geplaatst, in welk jven wordt gezegd: W -er ik u thans als diplomatiek gezant na a. Weenen zend, dan gebeurt dit in de op rechte hoop dat het u moge gelukken, normale en hartelijke betrekkingen met het verwante Oostenrijksche volk in het leven te roepen. Mijn beste wenschen begeleiden u bij het ten uitvoer brengen van deze verantwoordelijke taak. Dit bevel aldus besluit Von Papen zijn verklaring is tevens een nalatenschap, waar aan niets behoeft te worden toegevoegd. SIMLA, 8 Aug. Chineesche en Mohamme- aaansche soldaten zijn onder commando van generaal Koeng Sjen Han uit Oeroemtsji Kasj- gar binnengerukt. De bezetting der stad was vooral voor het Britsche consulaat een groote opluchting, want sedert de nederlaag en den terugtocht der Toengaansche rebellen was de toestand in Kasjgar zeer critiek. Dievenbenden begonnen verschillende zaken te plunderen en te Aksoe en Marasbasji zouden door Wit-Rus- sen gevormde troepen reeds zijn aangekomen. Binnen korten tijd worden te Kasjgar vlieg tuigen verwacht en uit eenige kleine garnizoens plaatsen hebben de Chineezen troepen in de richting van Yarkand gestuurd. Het schijnt, dat de Chineezen zoo noodig op assistentie van Sovjet-züde kunnen rekenen. ROME, 8 Aug. (Reuter.) De zusters van Aartshertog Otto van Habsburg, de aartsher toginnen Adelaide, Charlotte en Elisabeth, be vinden zich momenteel als gasten op de Bour bon-villa Pianore nabij Viareggio, de ten noor den van Pisa aan de Ligurische zee gelegen stad. Ex-keizerin Zita en de Habsburgsche troonpretendent aartshertog Otto worden hier eveneens binnenkort verwacht. Dit bezoek van ex-keizerin Zita en aartsher tog Otto aan Italië heeft aanleiding gegeven tot elkaar tegensprekende geruchten. In het bijzonder zij melding gemaakt van het gerucht over een voorbereid onderhoud tusschen aarts hertog Otto en Mussolini en van een ontmoe ting in Italië tusschen aartshertog Otto en den huidigen Oostenrijkschen bondskanselier, dr. Schuschnigg. In diplomatieke kringen heeft men echter den indruk, dat deze geruchten met de uiterste voorzichtigheid moeten worden opgenomen. In een interview met een Reutercorrespon- dent verklaarde prins Xavier de Bourbon- Parma, oom van aartshertog Otto, dat de kan sen voor een restauratie der Habsburgers thans gunstiger waren als gevolg van de jongste ge beurtenissen in Oostenrijk. Het eerste wat wij hopen aldus de prins is toestemming om naar Oostenrijk terug te keeren. Aartshertog Otto en ex-keizerin Zita zijn nog steeds in België en wij weten niet, wanneer ze hier zullen komen. De prins uitte verder zijn droefheid over den moord op Dollfuss. Voor Mussolini toonde hij de grootste bewondering. Volgens prins Xavier heeft de onmiddellijke zending van Italiaansche troepen naar de grens Oos tenrijk gered voor een buitenlandsche invasie. In de laatste dagen zijn de voorbeelden van Anti-Christendom in Duitschland weer voor het grijpen. Het dappere „Berliner Kirchenblatt" van Zondag 1.1. publiceert een artikel „Voor positief Christendom. Voor de grond krachten van het volk," waarin het uitlatingen tegen geloof en zeden brandmerkt, die voorkomen in de ïze aflevering van „Nordland", orgaan van de Hitier-jeugd. Daarin staat een artikel tegen het „Jahweismus in seiner Gesamtheit In dit brutale artikel komt een passus voor, waarin het H. Kruis op verschrikkelijke wijze wordt gelasterd. De schrijver beweert, „dat het lijk van een gehangene of onthoofde lang niet zoo ontzettend is om te zien als de lijkvoor- stelling van een mensch dien men aan het kruis nagelde en waarvoor nu Duitsche vrouwen en meisjes biddend neêrknielen, Komt het overeen met de waardigheid van den „Nordischen" mensch van het begin nende tweede tijdvak van duizend jaar van de nog in zwang zijnde Christelijke tijd rekening, om op alle hoeken van straten en pleinen en op de heerlijkste plaatsen van het Duitsche landschap de beeltenis van den terechtgestelde» Joodschen yerlosser te dulden?'8 Ten overstaan van deze ontzettende Gods lastering, schrijft het „Kirchenblatt", mogen de geloovigen nog meer dan vroeger eer en prijs brengen aan Jezus Christus, die door Zijn H. Kruis de wereld heeft verlost. In de „Deutscher Textilarbeiter" wordt een lans gebroken voor het buitenechtelijk moederschap. Het blad schrijft: „Het nationaal-socialisme begroet iedere poging om door gezonde Arische kinderen het ras hoog te houden, zonder er verder naar te vragen, of het kind aan een wettig huwelijk ontspringt of niet. Wij willen gezonde Arische kinderen. Het speelt abso luut geen rol, of de partners getrouwd zijn of niet. Buitenechtelijke kinderen zijn .rassisch" meestal van hooger waarde dan de wettige." Het „Kirchenblatt" zegt, dat men alles moet doen om het Christelijk gezin tegen dit streven te beschermen. Een ander voorbeeld: De „persleider" van de Hitler-jeugd publi ceert in de 13e aflevering van „Nordland" een artikel, waarin het volgende staat: „De Duitsche jeugd van de 20e eeuw belijdt trotsch, dat zij zonder zonde en daarom ook zonder genade kan leven. Moge thans opleven een nieuwe eeuw van Duitsche kracht en eenheid. Moge de op vlammende mythos van het bloed baan brekend werken voor de overtuiging, dat het tijdperk van het Christendom voorbij is en dat in zijn plaats moet komen het geloof aan het bloed en het ras. De naam „heiden" moet in de toekomst voor onze jeugd een eerenaam zijn. Ja, wij zijn trotsch er op de eerste nieuwe heidenen te zijn na een tijdperk van duizend jaar Christendom, dat vreemd is aan onzen aard." Tot zoover, schrijft de „Reichspost", deze godslasterlijke uitlatingen. Wat stelt zich de Hitlerjeugd eigenlijk onder geloof voor? Een koude rilling bevangt ons, als wij eraan denken, welke vruchten deze opvoeding eenmaal zal dragen. Wie haat zaait.... WARSCHAU, 8 Aug. 'n Autobus, welke op weg was van Warschau naar Bialystok, is van den dijk der rivier Bug in het water gereden. Twaalf personen zijn verdronken, twee anderen bleven, evenals de chauffeur, ongedeerd. SOFIA, 8 Aug. (Reuter). Tengevolge van een onjuist signaal is nabij het station Radomir een passagierstrein ontspoord en omgeslagen. Vijf reizigers werden gedood en elf gewond, van wie acht zwaar. PARIJS, 8 Aug. (Reuter). Bij het binnenrijden van het station Arvant is een personentrein tegen een goederentrein aangereden. De machi nist werd op slag gedood. Twee reizigers werden zwaar en 8 anderen licht gewond. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een verkeerden wissel stand. GENÈVE, 8 Aug. (Reuter.) In verband met het uittreden van Duitschland en Japan uit den Volkenbond zal Engeland dit jaar 166.000 goudfrancs meer aan contributie voor den Vol kenbond moeten betalen. In 1935 zal de betaling van Engeland aan den Bond bijna 3% millioen goudfrancs bedragen. De totale begrooting van den Volkenbond, met inbegrip van de neven-organisaties, beloopt ruim 30 millioen goudfrank, hetgeen juist het bedrag is, dat de Bond nog aan achterstallige betalingen van de verschillende landen heeft te vorderen. Gedurende het jaar 1933 bedroegen de kosten van de ontwapeningsconferentie 229.387 goud- frank, en die van de Economische wereldcon ferentie 183.000. Het personeel van het Volkenbonds-secreta- riaat is van 679 tot 627 man teruggebracht, het geen een besparing oplevert van 300.000 frank. De staf van het Internationaal Arbeidsbureau is nagenoeg dezelfde gebleven. Tot de landen, die het vorige jaar hun con tributie aan den Volkenbond niet betaald heb ben, behooren Duitschland, Italië, Polen, Joego slavië, Hongarije, Canada, China, Japan en Nieuw-Zeeland. Sedert het bestaan van den Bond heeft Peru slechts eenmaal zijn contributie betaald. Bo livia, Honduras en Nicaragua hebben sedert 1922 niet meer betaald. ROME, 8 Aug. (V. D.). De radioverbin ding tusschen de Pauselijke zomerresidentie, Castel Gandolfo en het Vaticaan, welke onder persoonlijke leiding van Marconi tot stand is gekomen, is naar men ons meldt, thans regel matig in gebruik. Deze radioverbinding op de ultrakorte golf functionneert dag en nacht. BOEDAPEST, 8 Aug. (Reuter) In de nabij de stad Szombathely gelegen strandbaden heeft zich een ongewone gebeurtenis afgespeeld. De baden waren in verband met de hitte zeer druk bezocht. Plotseling viel een zeer zware hagel bui neer. De duizenden badgasten konden zich niet meer tijdig in veiligheid brengen en velen hunner liepen door de groote hagelkorrels hevig bloedende wonden op. De geneeskundige dienst moest in allerijl worden gealarmeerd om de vele ernstig verwonde baders te verbinden. Familieraad der Habsburgers te Viareggio; Aartshertog Otto aldaar aangekomen. Verklaring van Von Papen over zijn benoeming te Weenen. Autobusongeluk in Polen. Twaalf menschen verdronken. Slachtoffers van het snelverkeer. Twaalf doo- den in Polen, 5 dooden in Bulgarije. Sovjet-vliegers officieel in Italië ontvangen. De groote Lutine-toren wordt geplaatst. Brand in de sacristie van de katholieke kerk te Schagen. Felle boerderijbrand te Landsmeer. Auto met paarden in het Deventersche Kanaal geraakt; zeven dieren verdronken. Een-en-veertig openbare scholen te Amsterdam worden opgeheven; de Raad gaat niet in be roep bij de Kroon. In- en uitvoer over Juli. Beurs van New-York: Na een reactie in den aanvang trad eenig herstel in; aan het slot kwamen vele koersen op hun hoogste punt. Men vreest nieuwe experimenten met den dollar. O O Terugzien kan veel pijnlijks maar ook veel geluk in zich bevatten. Men heeft iemand verloren in het levensgewoel, die iets, misschien zéér veel voor ons beteekende. Lengte van tijd doet hier niets aan toe, want één oogenblik kan een heel levensbegrip omvatten. In de verwarring onzer begrippen, in de herrie van den strijd voor de zijnen, in de wirwar eener groote stad zijn we elkander kwijt geraakt. Het was misschien ook beter zoo. Doch dan ziet men plotseling en onverwacht elkander terug. En in één ondeelbaar moment vliegen maan den ons voorbij. We hebben ons be kommerd in eenzame uren om oude vriendschap. „Hoe zal het die vergaan zijn?" vragen we ons af. En dan ineens een terugzien. Ineens een besef, dat de ander niet te loor ging in een draaikolk maar het zelfrespect be waarde, wellicht weerspiegeld in een jong geslacht. En al moge dit voorbij gaan van twee levens ook maar de kruising van twee uiteengaande lij nen zijn geweestmen is tevreden want men weet de ander goed. Het is zoo'n gelukkig gevoel een ander hoogstaand te weten. TOKIO, 8 Aug. (Reuter.) De Katholieke kerk van de Fransche missie te Funing, in het noor den van de provincie Foekien, is door com munistische benden aangevallen. Een Fransch oorlogsschip is met spoed naar Santuao ver trokken om de Fransche onderdanen te be schermen. Een Chineesch luchtbombardement schijnt den opmarsch der roode troepen, al thans voor het oogenblik, tot staan te hebben gebracht. BRUSSEL, 8 Aug. Te West Vleteren in Vlaanderen maaide een boer te zamen met zijn buurman een haverveld, toen de machine plot seling het driejarig zoontje van den boer, dat op den akker speelde, en tusschen de halmen verborgen zat. aanreed. Beide beentjes van het kind werden afgesneden en korten tijd later overleed het aan de gevolgen in een zieken huis. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 758 Vorige stand: 759.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1