Lutine-toren gaat in zee R Auto met paarden te water MAAR HET SEIZOEN IS BIJNA VOORBIJ... OM DE KONINGIN DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 De „parapluïe" van Janssen Brand in sacristie te Schagen Auto het trottoir op In- en uitvoer over Juli Contïngenteering van veekoeken Aandeelhouders ontstemd door stilstand van het ber gingswerk KUNST EN NIJVERHEID Een tentoonstelling te s Gravenhage De kerk niet beschadigd Voetganger levensgevaarlijk gewond FAILLISSEMENT „ATALANTA' Beslissing in hooger beroep uitgesteld HAAMSTEDER VLIEGVELD Opening van het nieuwe K. L. M.- stationsgebouw Zeven dieren verdronken TERTIARISSENDAG Huldebetooging ter eere van St. Dominicus AMERIKAANSCHE RECLAME Natuurzijde contra wol contra kunstzijde contra katoen ERNSTIGE AANRIJDING BRAND TE NIJMEGEN FELLE BOERDERIJ BRAND Ontstaan door het warmloopen van een motor Aanvankelijk 40 pCt. ter beschik king van de importeurs AUTO OVER DEN KOP VERHOOGING VAN DE VOLKSWELVAART Indië vraagt maatregelen Esperanto-examens Dame ernstig gewond VREEMDELINGEN IN ONS LAND Terecht De „Snip" uit Indië terug UIT DE STAATSCOURANT DOOR VICTOR BRIDGES genoegen$Jjgoe§ G Naar wij vernemen heeft de heer Beckers, die, naar men weet, in overleg met concessionarissen te Amsterdam *n nieuwen, zeer sterken toren heeft doen bouwen in verband met het aan de oppervlakte bren gen van den Lutine-schat, opdracht gekregen dezen toren, welke des tijds naar Terschelling was getrans porteerd, onmiddellijk ter plaatse, waar het wrak is gezonken, op te stellen. Hiermede zal dus aan het oorspronkelijke plan tot berging van het Lutine-goud uitvoering wor den gegeven. Aan deze onver wachtsche opdracht, terwijl het gunstige seizoen reeds bijna is verstreken, is wellicht niet vreemd een omzendbrief, welke namens een Comité ter behartiging van de be langen van houders van Lutine-aandeelen 1933 werd gericht tot de aandeelhouders. Aan dezen omzendbrief ontleenen wij: In een onderhoud van den heer Goldschmidt met de concessionarissen (N.V. Stoomboot Maat schappij Texel te Texel en N.V. Scheepvaart Maatschappij G. Doeksen Zn. te Terschel ling) is om. overwogen om een door den heer «Janssen geconstrueerd eenvoudig toestel te ge bruiken voor de berging van de Lutine-lading. Dit toestel is te vergelijken met een ijzeren parapluie, welke zich opent onder het zand en onder hoogen waterdruk staat. Patent is ver leend. Dit toestel wordt door vele deskundigen speciaal voor de Lutine-werkzaamheden als bij zonder geschikt beschouwd. Het aanbod van den heer Janssen eischte geen enkel financieel offer, noch wijziging in het voorgenomen werkplan, alleen slechts een zeer bescheiden percentage uit de opbrengst der goudlading bij welslagen. De bestuurders der N.V. Stoomboot Maatschappij Texel (heeren Dros) gaven volmondig toe dat het gedemon streerde toestel veel kans op succes kon hebben en stelden in het vooruitzicht binnenkort hier omtrent een beslissing te nemen. Beide conces sionarissen verzekerden uitdrukkelijk dat alles en alles in het werk gesteld zou worden opdat dit jaar succes kon worden bereikt. Sedert is door concessionarissen echter niets ondernomen, wat op ernstige pogingen wijst om de kostbare lading te bergen. Het geheele voor jaar en het grootste gedeelte van den zomer is voorbij gegaan zonder dat de toren Beckers is aangewend, of een ander systeem is toegepast. Eenige aandeelhouders, voorstanders van het systeem Beckers, hebben dan ook den conces sionarissen gevraagd waarom de toren nog niet gebruikt wordt. Hierop werd medegedeeld, dat eerst met zuigers gepoogd zal worden resultaten tG bereiken Het systeem met zuigers heeft echter nooit eenig resultaat opgeleverd, hetgeen concessio narissen in al haar vroegere brochures met na druk hebben verklaard. Om deze redenen be sloten verleden jaar de concessionarissen het systeem Beckers toe te passen en hebben in verband hiermede een beroep gedaan op het publiek. Zooals bekend, is bovendien door den heer Beckers, in overleg met concessionarissen, een nieuwe, zeer sterke toren gebouwd en op grond hiervan zijn eenige aandeelhouders van meening, dat dit systeem dan ook toegepast moét wor- dene doch hiervan is geen sprake, want plot seling kwam de mare dat het voor het plaatsen van den toren van groot belang is dat de uit stekende wrakstukken worden opgeruimd en een diepe kuil moet worden gezogen. Men heeft toen onderzocht of dit inderdaad voor de toepassing van het systeem Beckers noodzakelijk is. «I De heer Beckers deelde echter mede, dat het zandzuigen zeer groot nadeel oplevert voor zijn systeem. Bovendien is er een schrijven der concessio narissen van verleden jaar, waarin zij bevestig den het zandzuigen te hebben gestaakt, omdat de heer Beckers zooveel mogelijk zand op het Lutine-terrein prefereerde. Dergelijke handelwijze geeft tot zeer ernstige bedenkingen aanleiding. De vraag is thans: Wat is de werkelijke reden, waarom het systeem-Beckers niet wordt toegepast? De nieuwe Lutine-toren, die nu reeds maandenlang werkeloos op Terschelling staat Contractueel is overeengekomen dat, indien de concessionarissen zonder toepassing van het systeem-Beckers er in mochten slagen de kost bare lading te bergen, zij een aanmerkelijk min der percentage schuldig worden aan den heer Beckers (N.V. Lunex) dan bij gebruik van den toren. Dit zal wellicht een van de redenen zijn waar om zij probeeren alléén de lading te bergen zonder medewerking van derden. Doch het is zeer, zeer twijfelachtig of deze wijze van wer ken in het belang van de aandeelhouders is, vooral indien men bedenkt, dat de goede Luti- ne-dagen zonder het minste resultaat voorbij zijn gegaan. De aandeelhouders hebben hun geld gegeven op grond van het prospectus der uitgifte, waar in door de concessionarissen zelf groote lof ver kondigd werd over het Beckers-systeem. Wij schrijven binnenkort medio Augustus 1934 en er blijven misschien nog enkele werkdagen over voor dit toch reeds moeilijke bergingswerk en dan is het seizoen wederom voorbij. Wat gebeurt er dan met de concessie en met de rechten van aandeelhouders? Stellen de heeren concessionarissen zich mis schien voor, dat na 23 November 1934 (beëin diging der concessie) de aandeelen waardeloos zijn geworden en tracht men thans door schijn- pogingen Lloyds in den waan te brengen, dat er „gewerkt" wordt, om straks direct of indi rect de concessie te verkrijgen zonder de aan deelhouders? En werkt de heer Beckers misschien hieraan mede? Het is onbegrijpelijk hoe de heer Beckers, die toch ook vele geldschieters voor zijn systeem geïnteresseerd heeft, zoo rustig maandenlang op Terschelling kan wachten zonder alles in het werk te stellen om aan den gang te komen. Of hoopt Beckers straks alleen de concessie te krijgen? In aansluiting op het bericht omtrent de plaatsing van den nieuwen Lutine-toren kun nen wij nog mededeelen, dat deze hoogstwaar schijnlijk aan het einde van deze week of het begin der volgende week zal geschieden. In November a.s. zal te 's Gravenhage een tentoonstelling met daaraan verbonden confe rentie worden gehouden (3-30 Nov.) met het doel, een beknopt overzicht te geven van he- dendaagsche beeldende en Nijverheidskunst, de aandacht te vestigen op tekortkomingen ten opzichte van de aesthetische verzorging in Nij- verheidsbedrijven, wegen tot verbetering aan te wijzen en de belangen te behartigen van kunstenaars en industrieelen. Tentoonstelling en conferentie worden geor ganiseerd door de Ned. Ver. Arti en Industriae ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. In het prospectus voor deze tentoonstelling wordt o.m. gezegd: „Er wordt in menig opzicht reeds veel ge daan voor kunst, industrie en kunstenaar. An derzijds echter zijn er juist in onzen tijd ver schillende i'raagpunten, die nog niet zijn opge lost. Dit geldt niet alleen de beeldende kun sten, maar ook de Industrie, die om aesthetische verzórging vraagt. Er zijn verschijnselen, die erop wijzen, dat door den ongunstigen tijd men zich van kunst afwendt en toch is de beteeke- nis van de kunst in de samenleving van zeer ingrijpend belang. Dit aan te toonen is nood zakelijk. Het vraagstuk van de aesthetische verzorging van de voorwerpen van dagelijksch gebruik op zichzelf, de massaproductie van deze, de samenwerking tusschen industrieel en kunstenaar eischen nog veel overweging en bespreking. En zoo zijn er nog tal van voor de samen leving belangrijke v raagstukken in verband met deze materie, die een nadere bestudeering wenschelijk maken." Voorzitter van de commissie van uitvoering is de heer J. D. Ros, secretaris de heer Jan de Quack. Woensdagmorgen is brand ontstaan in de sa cristie van de katholieke kerk te Schagen. Een Zuster, die den brand had bemerkt, waarschuw de den koster. Men begon, in afwachting van de brandweer maar zelf zooveel mogelijk te blus- schen. De brandweer had het brandje vrij spoedig be dwongen. Echter waren toen reeds vele kostbare paramenten en altaarsieraden beschadigd, zoo wel door vuur als door het bluschwater. De kerk bekwam geen schade. Omstreeks 12 uur is woensdagmiddag op het Frankenslag, hoek Prins Mauritslaan te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een voetganger levensgevaarlijk werd gewond. Op dat tijdstip is een personenauto, bestuurd door den 21-jairgen S. B., door tot nu toe onbekende oorzaak het trotoir opgereden en tegen de pui van perceel Prins Mauritslaan opgebotst. Een juist passeerende voetganger, de 55-jarige K. W., wonende in de Van Aerssenstraat, geraakte tus schen den auto en het perceel bekneld, ten gevolge waarvan hij een hersenschudding, een breuk van zijn rechterarm, eenige diepe wonden aan de keel en achter het oor bekwam en zijn linkervoet boven den enkel werd verbrijzeld. Een in den auto zittende dame, de 32-jarige C. C. van H., wonende te Rijswijk, vloog door den schok door de voorruit van den auto en bekwam een snijwonde aan het voorhoofd. Beide gewonden zijn door den G.G.D. over gebracht naar het R. K. Ziekenhuis aan hut Westeinde. De politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van het gebeurde in. Het Gerechtshof te Amsterdam zou heden arrest wijzen in het ingestelde hooger beroep inzake 't faillissement van de N.V. .Atalanta", de drukkerij waar „De Tribune" wordt ge drukt. Naar wij vernemen zal deze uitspraak voor onbepaalden tijd worden aangehouden. De behandeling zal Vrijdag 10 Augustus wor den voortgezet. Op verzoek van mr. Steneker, die voor den Raad van Arbeid de faillisse mentsaanvrage heeft ingediend, zal alsdan mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit in het handelsrecht en burgerlijk pro cesrecht, een schriftelijk advies uitbrengen. Onder zeer veel belangstelling heeft Woens dag de directeur der K. L. M., de heer A. Ples- man, het nieuwe stationsgebouw van de K.L.M. te Haamstede geopend. In zijn rede wees hij op het succes, dat deze lijn gedurende de drie jaar van haar bestaan in Zeeland mocht hebben. Vervolgens voerde de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. Quar- les van Ufford, het woord. Z. Exc. bood namens het provinciaal bestuur zijn gelukwenschen aan de K.L.M. en aan het Gemeentebestuur van Haamstede aan. De heer Kok, voorzitter van het Luchtvaart comité Schouwen-Duiveland, overhandigde den heer Plesman een gedenktegel voor het nieuwe gebouw. Rechterhelft v.h. bord: wit; 2 linkerhelft: 2 roode rand, 2 m. rood door- 2 gestreep t e 2 zwarto P) 2 Aan de linker- 2 zijde d. straat 2 de rechter- is parkeeren 2 straathelft Is verboden. 2 dus vrij. Doordat bij het passeeren de vlotbrug kan telde is te Lemelerveld, onder de gemeente Dalfsen, Woensdagmiddag te omstreeks vier uur, een tractor met aanhangwagen, waarin zich acht paarden bevonden, in het water van het Deventersche Kanaal geraakt. De veehandelaar Van Wegel uit Hattum, die met twee andere personen in de cabine gezeten was, kon, evenals dezen, met moeite worden gered. Men slaagde er nog in één paard levend op den wal te krijgen. De zéven andere dieren zijn jammerlijk verdronken. Het verkeer ter plaatse was Woensdagavond geheel gestremd. Met behulp van een kraan wagen heeft men den wagen en de kadavers uit het water gehaald. De brug hoopte men spoedig te kunnen herstellen. Maandag 20 Augustus as. zullen de Domini- caansche Tertiarissen der Nederlandsche pro vincie, waarbij Tertiarissen der Vlaamsche en Duitsche provincies als gasten tegenwoordig zuilen zijn, hun derden Nationalen Tertiarissen- dag houden in het St. Dominicuscollege te Neerbosch. Deze Tertiarissendag zal dit jaar, nu het zevende eeuwfeest van de heiligverklaring van St. Dominicus wordt herdacht, een speciaal feestelijk karakter dragen. Na de plechtige H. Mis, opgedragen door den Hoogeerw. Pater Schaab, provinciaal der Do minicanen in Nederland, zal op de ochtendver gadering prof. dr. P. Kreling O. P. uit Nijmegen behandelen het onderwerp: „De Dominicaan- sche Tertiaris heeft als apostolaatstaak vooral de geestelijke werken van barmhartigheid." Na de gemeenschappelijke lunch worden de ingekomen vragen behandeld. Verder komen aan de orde: mededeelingen van de Centrale Leiding en verslag der werkzaamheden. Na afloop is er een plechtige huldebetooging ter eere van St. Dominicus met groote proces sie, feestpredicatie door den Promotor provin- cialis der Derde Orde in Nederland en plech tig Lof. Aan de processie nemen deel, behalve de Tertiarissen, Paters, Fraters, Broeders en Zus ters uit alle kloosters en huizen van Nijmegen. „International Textiles", Amsterdam, meldt uit New-York: De Vereenigde Staten staan aan den voor avond van een der grootste reclamecampagnes, die dit aan propaganda waarlijk niet arme land ooit beleefd heeft. Het betreft een reclame campagne voor natuurzijde, waarachter de In ternational Silk Guild Inc. te New-York staat. De Amerikaansche belanghebbenden bij de zijde-industrie hebben zich ondanks de be staande tegenstellingen van de medewerking der Japansche zijdekringen verzekerd. Zij heb ben den titel „Silk Parade" gekozen. Deze Silk Parade zal in September heel Amerika bewer ken. Bijzondere zij de-aanbiedingen door den kleinhandel, propaganda-annonces in de voor naamste vaktijdschriften, radiovoordrachten, filmvertooningen, enz., enz. Door dit alles zal de Silk Parade het publiek de voordeelen van na tuurzijden producten inscherpen. Het goede voorbeeld zal overigens eerdaags door de wolfabrikanten gevolgd worden met een wolparade en het laat geen twijfel, dat de con currentie, zoowel de kunstzijde- alsook de ka toenfabrikanten, met steeds grootere propagan distische campagnes daarop zullen antwoorden. Zuster Harms, verpleegster aan het Provin ciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum (N.-H.), werd Woensdag op weg van de in richting naar haar woning, terwijl zij op haar rijwiel gezeten was, doordat zij verkeerd uit week, aangereden door den auto van den heer C. Schermer uit Castricum, met het droevig gevolg, dat haar de borstkas werd ingedrukt. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer naar een in de nabijheid ge legen woning vervoerd. Haar toestand is ern stig. Door onbekende oorzaak is Woensdag een uit slaande brand uitgebroken in het perceel Smid straat 45 te Nijmegen, waarin de bakkerij van den heer Wuesthoff is gevestigd. De bovenver dieping, waar de brand ontstond, is in gebruik bij mej. Luiken, die daar een opslagplaats van meubels en beddegoed heeft. Het vuur vond gre tig voedsel in het oude gebouw en nam dadelijk een grooten omvang aan. Nog voor de brandweer ter plaatse was had den de vlammen zich een weg gebaand naar de zolderverdieping en door het dak, zoodat de vlammen hoog boven het perceel uitsloegen. Een dichte rookwolk dreef over de stad. De brandweer tastte het vuur krachtig aan en slaagde er binnen een kwartier in het gevaar voor uitbreiding te bezweren. Het bovenhuis is geheel uitgebrand. Het dak is ingestort en de bakkerij liep aanzienlijke waterschade op. Ook het belendende bovenhuis kreeg waterschade. Van den inboedel kon niet veel worden gered. De heer W. is wel mej. L. niet tegen brand schade verzekerd. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de waarde (zon der goud en zilver) van den Nederlandschen invoer over Juli 1934 ƒ86 millioen (v. m. ƒ89 millioen) De waarde van den uitvoer beliep over Juli 58 millioen (v. m. ƒ59 millioen). Het percentage van den invoer, gedekt door uitvoer, was over Juli 67.7 (v. m. 66.7). De invoer van goud en zilver over Juli beliep ƒ16.757.229 en de uitvoer ƒ2.435.061. Woensdagmiddag omstreeks twee uur brak brand uit in de groote boerderij van den heer P. Tessel in de Broekermeer onder de gemeen te Landsmeer. Tegen half vier was van het gebouw nog slechts een gloeiende puinhoop over. De inboedel en de landbouwgereedschappen, alsmede 100.000 K.G. hooi werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is het warm loo- pen van den motor, waarmede men aan het hooihijschen was. Andere huizen liepen geen gevaar, daar de boerderij alleen stond. De veehouder, zijn vrouw en tien kinderen waren, toen de brand uitbrak, afwezig. De nablussching vorderde den geheelen avond en nacht. Het Departement van Economische Zaken deelt ons ter zake van de contingenteering van veekoeken het volgende mede: De Meelcentrale zal aanvankelijk voor een termijn van drie maanden 40 pCt. van het vast gestelde contingent ter beschikking stellen van de importeurs van veekoeken, voorzoover deze op grond van hun invoeren in het basis-tijd vak, althans rechten op invoermachtiging kun nen doen gelden. Voor den afloop van deze periode, dus vóór 1 November a.s., zal worden bepaald welke hoeveelheid in de daarop vol gende periode van drie maanden ter beschik king zal worden gesteld. Ten aanzien van den invoer van Ned.-Indi- sche cocoskoeken wordt deze regeling in zoo verre aangevuld, dat van dit artikel uit Ned.- Indië 6300 ton gedurende het eerste kwartaal van de loopende contingenteeringsperiode zal kunnen worden ingevoerd. Na afloop van deze drie maanden zal ook hier worden bepaald in hoeverre in een volgende periode van drie maanden invoer zal kunnen plaats vinden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bovenbedoelde 40 pCt., welke aanvankelijk ter beschikking van de importeurs zal worden ge steld, worden berekend van het minimumcon tingent van iederen importeur. De op grond van eventueele overeenkomsten met vreemde regeeringen beschikbare extra contingenten zullen in principe ten goede ko men van diegenen, die over invoeren gedurende de basisjaren beschikken. BATAVIA, 8 Aug. (Aneta) Bij den Volksraad is een motie ingediend door den heer Koesoemo Oetoyo, waarbij de Regeering wordt uitgenoo- digd een commissie in het leven te roepen ter bestudeering van maatregelen, welke uiteinde lijk kunnen voeren tot verhooging van de wel vaart van de groote massa der bevolking, voor namelijk voor die van Inheemschen landaard. In deze motie wordt aangevoerd dat een ver schuiving van productiemogelijkheden zal lei den tot omvorming van den economischen structuur dezer landen met hieraan gepaard gaande een gewijzigde verdeeling van het da lende nationaal inkomen. UTRECHT. Examen B. Geslaagd: te Amsterdam mej. E. Mannoury; de heeren H. J. Bosschert en A W. J. Nova; te Alkmaar: mevr. S. A Lutte- rot—Kamper; te Assen: mej. A. W. Bos; te BUt- hoven: mevr. C. Ritmeester—van Reede, te Bus- sum: de heeren H. B. van Essen en KI. Oslnga, te Ede (Geld.): mej. S. H. W. Kautzmann; te Eindhoven: de heeren W. H. Louwersen F. I. Tack; te Heemstede: de heeren G. I. B. Bontje en G. A O. Soeteman; te Hoorn: de heer C. J. Bij- man;' te Leiden: de heer J. de Ren; te Leerdam: de heer D. J. van Hernen; te Leeuwarden: de heer G Kuperus; te Loenen: mej. M. A. Berends; te Overveen: mevr. A. H. M. Verlnga—Beek; te Pur- merendmej. G. C. Schoorl; te Rotterdam. mej« G. Hardinxveld; te Teteringen: mej. C T. A. van der Pluym: te Utrecht: de dames Th. C M. Hoog bergen en P. G. van Selms; te Winkel: mej. D. H. van Dieren; te Woerden: mej. W. Buysert; te Zeist: mej. N. J. R. Bos. DEVENTER. Examen A. Geslaagd: te Apeldoorn: mej. M F. Roelants; te Almelo: de dames A. Hat- ten en H J A. Stellens en de heer M. Remmelts; te Goor (O.): de heer A. Eeftink; te Deventer: de dames A M. Boom, S. Cohen, M. ten Hove— Dwars, H. Houwlnkvan den Bos, C. H. Pippen- ghegers, M. Runeman—Dekenga, A. H. A. Reu- dinkReudink, G. J. Stridiron. J. C. W. Steke- teeWeyler, M. S. M. van Tricht—Dijkhuizen, A. D te Wechel, de heeren J. H. Kerrebijn, H. Tim mer, G. W. van Tricht; te Wilp (bij Deventer): mej. H. Woudsma; te Wijhe: mej. E. van Oene. LEEUWARDEN. Examen A. Geslaagd: te Drach ten: mevr. H. J. JoustraRingler en de heeren P. Dijkstra en J. D. de Vrieze; te Franeker: de heer P van der Loon; te Den Haag: mej. G. de Jong; te Hallum: mej. A. v. d. Meij; te Huizum: mej. J. de Jong en de heer G. de Jong; te Kollum: mej. J. Oostenbrug; te Leeuwarden: mevr. A. Terpstrade Wagt en de heer A. S. Beuker; te 't Meer (Heerenveen)de heer J. van Dijk; te Nieuw-Weerdingemej. K. Venema; te Oude Bildt Zijl: de heer L. Swart; te Oudehorne: de heer J, Loiyens; te Sneek: de heer P. A. van der Goot IJzn.; te Terzooi: de heer Joh. Beeksma. Te Koog aan de Zaan is Maandag aan den provincialen weg de auto van den heer de Graaf, directeur van Ouwehands Dierenpark te Rhenen, door verkeerd manoeuvreeren bij een dwarsstraat over den kop geslagen. De echtgenoote van den heer de Graaf heeft heeft daarbij een bekkenfractuur opgeioopen, hetgeen haar opname in het ziekenhuis te Zaandam noodzakelijk maakte. De heer de G. kwam evenals zijn kinderen met den schrik vrij. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid H. Hermans heeft minister Steen- berghe geantwoord, dat zich bij de voorberei ding van het door zijn ambtsvoorganger in uit zicht gestelde ontwerp eener wettelijke regeling met betrekking tot vreemdelingen, die een zelf standig beroep willen uitoefenen, verschillende moeilijkheden voordoen, verband houdende met door Nederland aangegane internationale ver plichtingen op het gebied van vestiging. Z Exc. is tbans zoekende naar een oplossing in deze moeilijkheden. Hij vertrouwt ter zake binnen kort tot een beslissing te kunnen komen. Naar wij vernemen is Hendrika Louisa van Rijn, die eenige dagen geleden uit een krank zinnigengesticht te Noordwijkerhout ont vluchtte en wier opsporing door den Officier van Justitie verzocht was, te Rotterdam aan gehouden. Zij is naar het gesticht terug gebracht. De „Snip" is Woensdagmiddag om 17.18 uur op Schiphol uit mdië teruggekeerd. Benoemd zijn in Zuid-Holland: tot dijkgraaf van den polder „De Oude Korendijk" c.a. C. van Schouwen te Goudswaard; met 1 Aug. tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Putten A. L. B. Leeuwenburg te Geervliet; met 1 Aug. tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van Putten P. Bouwen Azn. te Geervliet; met 1 Aug. tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Delfland jhr. ir. J. A. Quarles van Ufford te 's-Gravenhage; met 1 Aug. tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van Voome H. Noordermeer „e Oudenhoorn; tot heemraad van den Bokkepolder J. vau Huizen te Goedereede; tot heemraad van den polder De Oude Ko rendijk c.a. H. Boer te Goudswaard, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot heemraad van den polder Nieuw-Beijer- land en Nieuw-Piershil J. D. Kluifhooft te Nic-uw-Bèijerland; tot heemraad van den polder Het Nreuwe- land van Heinenoord, genaamd „de Bosschen' L. P. de Bruin te Heinenoord; in Noord-Brabant: tot heemraad van het waterschap de Zuid-Hollandsche Polder A. den Dekker te Gorinchem. De inspecteur der dir. bel. enz., V. Snickers, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Amsterdam, is verplaatst naar Arnhem en toegevoegd aan het hoofd van de insp. der dir. bel., Ie afd., aldaar. 42 „Ik heb gekkere opmerkingen gehoord, ver klaarde hij, „van veel verstandiger menschen. Er klonk iets als een tik op de deur, waarna deze open ging en Spalding op den drempel ver- scheen. Tony wendde zich tot zijn gasten. „Heeft u ©en auto voor staan? Anders kan mijn chauf feur u wel wegbrengen." Da Freitas maakte een buiging. „Het is zeer vriendelijk van u," zei hij, „doch doet u geen moeite; wü verkeeren in de gunstige omstandig heid, voor ons zelf te kunnen zorgen in elk opzicht." Hij ging naar de deur en Count de Sé volgde hem, zonder Tony eenige aandacht waardig te keuren. Deze stond tegen den schoorsteenmantel geleund en wachtte kalm, tot hij de vertrekken de auto over het grint hoorde knersen; daarna slenterde hij de hal in, waar hij Spalding ont dekte, die juist de voordeur had gesloten. „Zijn miss Francis en mr. Guy al terug?" vroeg hij. „Ja, sir Antony," antwoordde Spalding. „Een paar minuten geleden heb ik hen binnen gela- tea en zij sacütea au la den tufe J& vrij geweest hun mede te deelen, wie er op be zoek waren. U had mij geen instructies gegeven, maar ik veronderstelde, dat u het him wel wilde laten weten." „Jou instructies geven, is tijd verknoeien, Spalding," zei Tony vriendelijk. ,Jouw instinct is onveranderlijk juist." Spalding nam, oudergewoonte het compliment met een buiging aan. „Moet ik de lunch opdienen, sir?" vroeg hij, „of wenscht u nog een kwartiertje te wachten?" „Ik zou het maar dadelijk in orde maken," zei Tony. „Ik heb versterkend voedsel noodig. Bui- tenlandsehe aristocraten hebben iets uitput- tends." Op zijn gemak ging hij den tuin in. Isabel en Guy die wederom op hun vorige plaatsen waren gezeten, sprongen nieuwsgierig op en liepen hem tegemoet. „En?" vroegen zij gelijktijdig. „Hoe staat het er mee?" ,,'t Gaat nog al," zei Tony; „in aanmerking genomen, wat ik heb doorleefd. Ik had er geen idee van, dat deze samenzwering zoo veel her seninspanning zou vergen." „Toe, vertelt u eens, wat Da Freitas zei," vroeg Isabel, terwijl zij haar vingers dooreen strengel de. „Ik zag hem in mijn verbeelding al op zijn afschuwelijke manier glimlachen en u op zijn suikerzoeten toon dreigen." „Hij bewaarde de uiterlijke vormen volmaakt correct," zei Tony vriendelijk en vroolijk; „en oom Philip ook. Maar laten wij naar binnen gaan, dan zal ik jelui alles vertellen, terwijl wij ben aoo aan tafel zain. WÜ ©SSSQjLeS 9S2e niet veroorloven, zich tusschen ons en onze le vensplicht van lichaamsonderhoud te plaatsen. Zij begaven zich naar de eetkamer, waar Spal ding juist de laatste hand aan de lunch legde en onder het consumeeren van een heerlijke lamscotelette, gaf Tony hun een getrouw verslag van zijn jongste interview. „Ik weet niet, wat jelui er van denkt," besloot hij zijn verhaal, „maar ik ben van oordeel, dat Da Freitas een beetje buiten den waarheidskoers geraakte toen hij zei, dat het republikeinsche gouvernement geheel op de hoogte der huwelijks plannen van Peter was. „Ik zou niet weten, hoe zij dat zouden kunnen, tenzij de bondgenooten van Congosta het verteld hebben en dat is niet zeer waarschijnlijk." ,,'t Is mogelijk, dat de republiek ook spionnen hier heeft" opperde Guy. „Zij zullen natuurlijk wel weten, dat de koning plannen smeedt, om terug te komen en je kan er zeker op aan, dat zij hem op de een of andere wijze in het oog houden." Hij zweeg een oogenblik. „Ik ben zeer benieuwd, wat Da Freitas nu zal doen," voegde hij er bij. „Wij behoeven ons niet bezorgd te maken," zei Tony. „Wij zulen het spoedig genoeg weten. Ik heb nog nooit een adellijk heer van middelbaren leeftijd gezien die er meer klaarblijkelijk op uit was om kwaad te stichten." Isabel knikte toestemmend. „Hij heeft altijd een of ander plan klaar, als iets mislukt. Toen hij Premier was noemde men hem in Livadia de zwarte spin." „Zou je denken, dat hij weet, waar Isabel is?" Guy. „Het zou mij niet verwonderen," zei Tony kalm. „Hij gaf mij den indruk, verschillende pij len in zijn koker te hebben." Guy fronste peinzend zijn voorhoofd. „Het lijkt mij niet veilig, haar slechts onder bescher ming van Bugg bij mrs. Spalding te laten. Er staat bij die menschen heel wat op het spel en zij zullen voor geen enkel middel terugdeinzen." „Neen," zei Tony, „om Da Freitas recht te doen wedervaren, zou ik niet denken, dat er in hem een greintje sentimenteel overdreven kieschheid te vinden is." Hij hield even op om zich een glas whisky soda in schenken. „Ik geloof, dat je gelijk hebt, Guy. Het beste wat men tegenover dergelijke gewetenlooze men schen doen kan, is de verleiding buiten hun be reik te houden." „Hoe stel je je voor, dat te doen?" vroeg Guy. ,Ik zal vanmiddag naar tante Fanny gaan en probeeren of ik haar kan overhalen, Isabel te vragen bij haar te komen logeeren. Daar moet zij dunkt mij, toch veilig zijn. Geen sterveling zal toch een koningin in Chester Square gaan zoeken, 't Is zoo'n fatsoenlijke buurt." „Ik geloof, dat ik u hoe langer hoe meer last veroorzaak," zei Isabel op eenigszins verdrietigen toon. „In het geheel niet," zei Guy beslist. „Ieder rechtgeaard mensch vindt het een genot en een voorrecht, te voorkomen dat er onrecht ge pleegd wordt." „Vooral tegenover iemand, die op schoonheid .^an bogen," liejt Tony, er pp xp^n. „Het jg ver wonderlijk, dat juist mooie vrouwen zoo menig maal dupe van het onrecht worden." „Dat is gemis aan zelfrespect en fijnen smaak." zei Guy. „Hè ja, van fijnen smaak gesproken; wat zou je "er van zeggen, Isabel, als wij vanavond eens naar een variété gingen." „Ik zou het dol vinden," verklaarde zij. Èen waas van misnoegen verdonkerde den blik van Guy. „Zou je niet denken, dat een theater meer meer passend zou zijn?" vroeg hij. „Neen," zei Tony, „dat geloof ik niet. Isabel weet niets van de diepere en betere eigenschap pen van ons Engelsche leven en het wordt hoog tijd dat zij die leert kennen. Ik zal met haar naar de „Empire" gaan." Hij zweeg even. „In middels zou ik haar dezen namiddag toch niet gaarne alleen willen laten. Zou jij misschien een paar uurtjes over hebben, Guy? Zeker niet, is het wel „O. ik zal mij wel redden," onderbrak hem Isabel. „U moet zich om mijnentwille niet dé- rangeeren, neef Guy." Guy legde zijn mes en vork neer. Beste Isa bel," zei hij op zijn eigenaardige correcte, waar dige ma,nier, „als je Tony zoo goed kende als ik, dan zou je niet de minste notitie van zijn op merkingen nemen. Ik heb het toevallig vanmid dag in het geheel niet druk en het zal mij bui tengewoon veel genoegen doen, als je mijn ge zelschap voor lief wilt nemen." „Ik vind het erg prettig," zei Isabel, „maar ik ben nu in het geheel niet bang meer voor Da Freitas. Kijk eens wat ik gisteren gekocht heb." Zij stak haar hand in haar zak en haalde een kleine revolver met ivoren kolf te voorschijn. Zij overhandigde het prachtige vuurwapentje aan Tony, om het te laten bekijken. „Ik heb het bij Hevel gekocht," zei ze. „Vindt u 't niet mooi?" „Prachtig," zei Tony. „Ik wist niet dat Hevel zoo bloeddorstig was." „Is het geladen?" vroeg Guy een beetje ang- SU,Ja, zeker," zei Isabel flink. „Hevel zei, dat het iemand op tien meter doodelijk treffen kan." „Da Freitas moet Je op tien meter afstand zeker kunnen raken," verklaarde Tony critisch, „hij is nog al corpulent." „je moet zulke ideeën niet bij haar aanwak keren," viel Guy hierop in. „Wij zijn niet in Livadia of Zuïd-Amerika." Hij wendde zich tot Isabel. „Hier in Engeland schieten de menschen niet op elkaar; dat is tegen de wet en wordt zwaar gestraft. Geef dat ding maar aan mij en laat mij op je passen." Isabel schudde haar hoofd. „Als hij probeert mii te ontvoeren zal ik op hem schieten," sprak zij op beslisten toon. „Ik geef de voorkeur aan de gevangenis boven een huwelijk met Pedro. „Dat is een gezonde en verstandige redenee ring," verklaarde Tony. ..Guy heeft de meeste zie kelijke ideeën betreffende de onschendbaarheid van het menschelijk leven. Hij behoorde lid van de Nationaal liberale Club te zijn." Isabel stak het revolvertje in haar zak en Guy zag er na eenige vruchtelooze pogingen van af, nog verder te po testeeren. £Vyordt yervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3