Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper 1 voor 75.000gezinnen Verhaal van steun in geding Nationaal novum DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 Gemeentewinkels Rapport botsing W.P. N.C.B.-elf tal - Harrow Wanderers Lange afstandsvlucht Het onderwijs in onze Oost Kunstzijdefabriek nabij Gent verwoest Dievenbende inge rekend Dapper optreden van 17-jarig meisje c GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Langdurig debat over de begrip- pen armenzorg en werkloozen- zorg met uiteenloopende conclusies en stakende stemmen Contributie ziekenfondsen Grondzaken Uitbreidingsplannen Gemeentewinkels Verhaal van steun Overige punten Venlo C. C.The Oehoe's Personalia Examen hoofdakte Gevonden dieren en voorwerpen SOVJETVLIEGERS TE PARIJS CRICKET Engelschen scoren 312 runs in de eerste innings Voorgeschreven vertreksein is niet gegeven Conclusies volgende week bekend? Achtergelaten eigendommen Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Twee Canadeesche vliegeniers heden gestart De concordantie blijft gehandhaafd HOLLANDSCHE BARKEN Hoe Engeland dergelijke scheepjes zou moeten benamen UITSTAPJES DER KONINGIN Amersfoortsche politie slaat een goeden slag DE WERKLOOSHEID IN INDIË Steunmaatregelen gedurende het vorige jaar HINDENBURG HERDACHT IN INDIË OM DEN DAVISBEKER Ook Oostenrijk niet van de partij e c 8 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 In de voortgezette raadsvergadering diende de heer PEPER (C.P.) naar aanleiding van de werkverschaffing aan jeugdige werkloozen een motie in, om dezen jongelui kleedgeld te ver schaffen. Wethouder GERRITSZ (S.D.) wees er op, dat de goedkeuring van de regeering op een even tueel besluit dienaangaande noodig zal zijn. In verband met de vacanties zou het werk dan nog geruimen tijd moeten worden uitgesteld, waarna nog de vraag overblijft of de regeering het besluit zal goedkeuren. De motie-Peper werd verworpen met 286 stemmen. De heer REINALDA (SD.) miste bij de me- dedeelingen prae-advies op de vragen van den heer Groenendaal ten aanzien van de contribu tieheffing der ziekenfondsen voor werklooze le den. Spr. vroeg onmiddellijke behandeling. Wethouder ROODENBURG (C.H.) was van meening, dat dan de zaak bedorven zou wor den, daar overleg gaande is met verschillende instanties. De heer REINALDA betreurde het, dat het verzamelen van gegevens zooveel tijd vraagt. Het is in het belang van de gemeente ten spoe digste tot een besluit te komen. Andere ge meenten zijn wel klaar. De heer KUIPER (R.K.) meende, dat, afge zien van de vraag wat de kosten zijn, het be sluit moet worden genomen, dat de gemeente in de contributie bijdraagt. Toen de steunverlaging door de regeering werd opgelegd, was men het er over eens, dat ze niet noodig was. Nu is er gelegenheid om op een andere manier den werk loozen tegemoet te komen. Alle uitgaven staan volgens spr. achter bij dit voorstel. Wethouder ROODENBURG (C.H.) zeide, dat onze Gemeentelijke Geneeskundige Dienst uit stekend werkt. Men kan maar niet raak be sluiten zonder de gevolgen te overzien. B, en W. zullen inderdaad met een behoorlijk voorstel ter tafel komen, maar ze laten het zich niet af dwingen. In de volgende raadsvergadering zal een regeling worden ingediend. Met de laatste mededeeling was de heer Rei- nalda tevreden. B. en W. stellen voor met den heer Ruygrok ruiling van grond aan te gaan aan de De Haas straat, en met mevr. K. HartoghGroen aan het Frederikspark; te verkoopen aan Gebr. de Vries een strook grond aan de Burgemeester Sandbergstraat; aan R. Mulder 705 M2 grond a 13.50 aan de Marsstraat; aan de heeren van der Laan en de Vries 356 M2 grond tegen 13 aan de Pladellastraat; ten behoeve van de verbetering van het Tuinlaantje te koopen 232 M2 grond a ƒ5 per M2. Aldus besloten. Goedgekeurd werd het uitbreidingsplan-Noord met wijzigingen van den aanleg ten Oosten van de Delft. B. en W. stellen voor ten behoeve van de nieuwe R. K. kerk op Oud-Schoten een wijzi ging te brengen in het uitbreidingsplan aldaar. Aldus besloten. De heeren v. Tetering c.s. dienden 1 Dec. 1933 een motie in, om de gemeente-winkels der gas- en electriciteitsbedrijven over te dragen aan de betrokken werkgevers-organisaties. B. en W. stellen voor in den bestaanden toe stand geen wijziging te brengen, doch de pro visieregeling nader onder het oog te zien. De heer v. TETERING (R.K.) betreurde het, dat de organisaties niet het belang hebben in gezien van deze kwestie. Spr. zal de zaak dus laten rusten. De heer WESTERVELD (S.D.) meende, dat hier alleen maar een buiging is gemaakt voer den middenstand. De installateurs krijgen toch hun provisie en het gaat niet aan de bedrijven een belangrijken levensfactor in den vorm van de winkels te ontnemen. De heer v. DAM (V.D.) stelde vast, dat de gemeente door de winkels een terrein heeft betreden, dat niet het hare is. Bij een volgende reeks bezuinigingsvoorstellen moet wel degelijk overwogen worden of de opheffing der winkels niet noodzakelijk is. De heer PEPER (C.P.) behandelde de exploi tatie-rekening der winkels en meende, dat deze zeer nadeelig is samengesteld. Er behoeft geen verlies op geleden te worden. De heer KLEIN (R.K.) zeide, dat de direc teuren de winkels van het grootste belang acht ten. De installateurs hebben verklaard met de gemeente te willen samenwerken in dier voege, dat de winst in hun zakken zou verdwijnen en dat het verlies ten laste van de gemeente zou komen. Geen wonder, dat men daarop niet kon ingaan! De heer JOOSTEN (S.D.) meende, dat het betrokken winkelbedrijf geen vrij bedrijf is Het goed functionneeren van de gemeentebedrijven is in het belang van alle gemeentenaren. Wethouder ROODENBURG (C.H.) is geen voorstander van gemeente-winkels, maar de toonkamers-winkels van de bedrijven wenschte spr. te behouden, temeer daar den midden stander een behoorlijke provisie wordt gegeven. Er mag zelfs verlies op de toonkamers geleden worden, want ze zijn een schitterende reclame en daar moet men wat voor over hebben. De winkels zijn in het belang van den kleinen in stallateur, daar deze niet zooveel keus kan heb ben en nu via de gemeente zijn aandeel in den verkoop krijgt. Het voorstel van B. en W. werd z. h. st. aan genomen. Aan de orde kwam de motie-Meyers, waarin tot uitdrukking kwam, dat geen verhaal mag worden toegepast wegens verleenden steun aan hen, die gesteund worden krachtens een door de regeering vastgestelde crisissteunregeling, B. en W. meenen, dat deze motie niet moet worden aangenomen op gronden van billijkheid en om financieele redenpn. Een uitzondering dient echter te worden ge maakt voor hen, die steun ontvangen als z.g. „uitgetrokkenen". De heer MEYERS (S.D.) dankte B. en W. voor het uitvoerige prae-advies, maar betwij felde of de gronden van billijkheid daarin ge noemd, wel steekhoudend zijn. Spr. somde eeni- ge voorbeelden op, ter versterking van zijn be toog, en herhaalde veel van het gesprokene in de vergadering van 28 Maart j.l. Spr. noemde het een sterk staaltje van B. en W. om tegen de meening van den minister in steun te ver halen. Moet Haarlem de kat de bel aanbin den? De heer KUIPER (R.K.) heeft nog nooit een raaasstukje gezien, dat zooveel tegenstrijdig heden bevat. Het is verschrikkelijk en als spr. een kwartiertje kreeg om het te ontleden, zou er geen spaan van heel blijven. Werkloozenzorg is geen armenzorg! riep spr. uit, dat is ten eenenmale vergeten. En nu is het bezwaar, dat B. en W. naar believen deze zorgen samenvoegen of splitsen. De regeering is het met spr. eens en er is geen wettelijke grondslag om het verhaal op steun toe te pas sen. Als er dan tenslotte verhaal moet komen, laac Haarlem dan niet haantje de voorste zijn. Spr. weet niet welke onbestemde drijver hier aan het werk is geweest. Is het wel voordeelig voor de gemeente, dat verhaal? aldus spr. Zijn de uitgaven voor ad ministratief contrólewerk niet veel grooter dan de baten? Wat heeft het verhaal opgebracht? Spr. vroeg intrekking van de voordracht. De heer KLEIN (R.K.) overwoog, dat de kwestie van het verhaal moeilijkheden brengt naar beide zijden. Daarom diende spr. een motie in, waarin werd aangedrongen steun niet te verhalen zonder dat de raadscommissie van bij stand van Maatschappelijk Hulpbetoon gehoord is. De heer WOLZAK (A.R.) meende, dat er soms wel degelijk gronden voor verhaal zijn. Daarom beval spr. het Haagsche systeem aan. Wanneer er fraude of verkeerde voorlichting voorgevallen is, moet er toch een mogelijkheid tot verhaal zijn en die is er niet als de motie- Meyers zonder meer wordt aangenomen. Mevr. SCHELTEMA—CONRADI (V.B.) voel de veel voor het denkbeeld-Klein, maar wild.e de commissie geen beslissing overlaten. Spr. was bang, dat de motie-Meyers zeer veel moei lijkheden tengevolge zou hebben. De onderhoudsplicht berust niet op de armen wet, maar op het Burgerlijk Wetboek. De mi nister heeft zelf een regeling aangegeven hoe veel in- en uitwonende kinderen aan hun werk loozen vader moeten geven. Het standpunt van den minister wordt dus niet juist weergegeven in den brief van den minister aan Haarlem. De heer v. DAM (V.D.) wees ook op dreigen de onbillijkheden. Er moet mogelijkheid voor verhaal zijn, het dagelijksche leven wijst daar voor voorbeelden genoeg aan. Waarom moet voor armenzorg wel, voor werkloozenzorg géén verhaal mogelijk zijn? Er is geen juist criterium tusschen crisisslachtoffer en arme. Dat ziet de heer Kuiper niet. De heer MARS (S.D.) verdedigde de motie- Meyers. De heer VISSER (C.H.) schaarde zich achter den heer Klein. De heer CASTRICUM (R.K.) huldigde de ar beidende klasse, die in goede tijden vrijwillig, buiten de overheidskas om, gelden stortte voor werklooze broeders. Is men dat vergeten bij de behandeling van de motie-Meyers? Spr. kon de motie-Klein niet steunen, ook al om de verzeke ring niet naar den kelder te helpen. Het drijven van B. en W. kon spr. niet bewonderen. De heer DE BRAAL (A.R.) meende, dat B. en W. met hun prae-advies zijn gekomen op grond van ervaringen. Maar als er verhaal moet worden toegepast, moet dat van den minister uitgaan en niet van den raad. Spr. zal voor de motie-Meyers stemmen. De heer v. KESSEL (R.K.) diende een motie in om voor personen met een inkomen beneden 2000 geen verhaal toe te passen. Wethouder v. LIEMT (R.K.) is bij de meer derheid, die meent, dat verhaal moet kunnen worden toegepast. De toelichting in het raads- stukje gegeven, deelt spr. niet. Spr. voelt het lot van den werklooze door zijr. dagelijkschen omgang met deze menschen zeer diep aan, men kan van hem dan ook geen ver slechteringen verwachten. Maar men moet de zaken nuchter bekijken. De ongeorganiseerden ondervinden wel degelijk het verhaal en de heer Meyers zal dezen toch ook niet in zijn motie willen betrekken? Men moet het er toch uit concludeeren. Spr. weet uit de praktijk, dat er verschillende ouders weigeren kinderen te on derhouden, terwijl ze daartoe ruimschoots in de gelegenheid zijn. Tegen die onwilligen moeten B. en W. kunnen optreden, ook al om prece denten te voorkomen. Het zou tegenover de ge meenschap onrechtvaardig zijn, wanneer daar niet tegen opgetreden werd. Er is te praten over de kwestie, waar men met het verhaal zal beginnen. Soepelheid is voorschrift en zal dit blijven. De kosten van verhaal lagen beneden de ƒ10.000, de opbrengst was ƒ80.000, waaronder een bedrag van ƒ37.000 voor gesteunden. De heer Kuiper kan dus dienaangaande ge rust zijn. In verschillende gemeenten wordt in frappante gevallen verhaald, maar zekerheid kon spr. niet verkrijgen. De meerderheid van B. en W. wilde de motie- Klein overnemen. Wethouder ROODENBURG (C.H.) plaatste zich gaarne achter den minister en.bestreed daarom de motie-Meyers. Dit is geen tegenstrij digheid, volgens spr. De minister staat op het standpunt, dat ook de uitwonende kinderen verplicht zijn bij te dragen. Er staat niet bij, dat die kinderen geacht moeten worden te behooren tot het gezin. De motie-Meyers gaat veel verder. Neemt men de motie aan, dan zullen maatregelen ge nomen moeten worden, die veel onaangenamer zijn. Dan kunnen geen voorloopige uitkeeringen meer gegeven worden. En men moet de preven tieve werking niet over het hoofd zien. Wethouder GERRITSZ (S.D.) deelde mede, dat de toelichting door het voltallige college is gemaakt. Tijdens de vergadering blijkt nu, dat de meerderheid een ander standpunt in neemt. Spr. ging terug in de historie en wees er op, dat men nooit heeft teruggevorderd den steun in oorlogsjaren gegeven. Het betrokken comité stond buiten de armenzorg. Tot de beginselen van de armenzorg behoort het verhaal. De werkloozenzorg staat daar buiten. Dat heeft de raad in 1924 ook als standpunt ingenomen. Theoretisch mag werkloozenzorg armenzorg zijn, formeel niet. Er wordt niet voldaan aan de verwachting, dat de raad zich zou neerleggen bij het advies van den minister. Spr. noemde het een geluk voor het Nederlandsche volk, dat de werkloos heidsverzekering zoo zeer is toegenomen. Ter- wille daarvan moet het advies van de meerder heid van B. en W. niet worden aangenomen, eyeninia.de motie-Klein. In verband met het late uur stelde de VOOR ZITTER (mr. Gerritsz) voor de beraadslagingen te sluiten. Van verschillende zijden vroeg men nog het woord. De heer VISSER: U brengt ons onder de sug gestie van uw rede, dan maar een avondverga dering. Er werd dan gestemd over het al of niet voortzetten der debatten. Met 4 stemmen tegen wenschte de raad stem ming over de voorstellen. Over de motie-Meyers staakten de stemmen met 17 tegen 17. In de volgende vergadering zal dus opnieuw gestemd worden. De motie-Peper over handeldrijven door on dersteunden werd aangehouden, ook een aantal vragen van de communisten bleven liggen tot een volgende vergadering. Tenslotte was er bij B. en W. ingekomen een vraag van den heer G. Oversteegen aan den loco-burgemeester om een nadere motiveering te geven van zijn weigering aan de Communis tische Partij tot het houden van een anti- oorlogsmeeting en demonstratie op 1 Augustus j.l. De VOORZITTER deelde mede, dat hij daar op niet zou antwoorden, daar hem daartoe geen bevoegdheid gegeven is. De vergadering werd daarop gesloten. Door een telefonisch misverstand is gisteren in het raadsverslag gemeld, dat de heer De Kadt als raadslid werd geïnstalleerd. De heer De Kadt was echter niet aanwezig. De tweede wedstrijd van het Haarlemsch toer-elftal ging ditmaal tegen de Venlosche C. C. Wederom werd met ruim verschil gewon nen. Toch was er, vergeleken met het vorige jaar, een verbetering in het spel der Venlo-ers te bespeuren. Het wicketkeepen en het veld- uitzetten was echter bepaald slecht. Kleefstra verliest den toss en Venlo verkiest fielden waarmede echter een verkeerde keus gedaan werd, daar de Oehoe's in snel tempo bijna 200 runs scoorden. Van den Bergh wordt voor 14 prachtig gevangen, terwijl ook Hurk- mans (4) snel verdweenen is. De la Mar (32) en Voogd (22) brengen het tot 60. Van Dalsum (20) en Kleefstra (45) brengen het totaal snel naar boven; de laatste vooral met zeer harde leg-slagen. Op 126 verdwijnt van Dalsum,- ter wijl op 154 Kleefstra gebowled wordt. De staart doet zijn plicht, zoodat het totaal nog 194 wordt. H. Boeree (14) en M. Mijer (1 x 6). Extra's 24. E. Linsen bowlde 126, H. Tas 4 24, P. Offerman 334, Mesters 163, J. Rijven 2—22. De innings van Venlo was bijna geheel die van J. Rijven en H. Mesters. Eerstgenoemde, die over een harde leg-slag beschikte, scoorde een, in de omstandigheden, uitstekende 43, goed gesteund door Mesters (23), waardoor het zelfs 161 kwam te staan. Toen vond H. Boeree zijn vorm waardoor de overige Venlo-ers niet veel meer maakten. Ook Kleefstra deed nuttig werk door twee belangrijke wickets te bowlen. Totaal 96, waarvan 12 bye's. A. v. d. Bergh bowlde 6—8, H. Hurkmans 019, H .Boeree 832, drs. Kleefstra 210, F. van Dalsum 16. Geslaagd voor het examen Engelsch M. O. te Utrecht onze stadgenoote mej. H. J. P. Bet- tink. HAARLEM, 8 Aug. Geëxamineerd 8 mannel. cand. Geslaagd de heeren B. C. Betzema, Haar lem; C. Prinsen, Den Helder. L. van Grondelle, Oostvest 12, ceintuur; P. Nieren, Celebesstraat 19, eend; Walker, Bartel - jorisstraat 3ij, foto's in étui; L. v. d. Gevel, Lu- zacstraat 8, kunstgebit; Hekkert, Nieuwe Kerksplein hond; H. Roland, Kastantjestraat 16, jasje; J. v. Ling, Heerensingel 105, jasja; J. H. Klauwers, Vooruitgangstraat 93, kinder kousen in pkaje; Sanders, Nassaustraat 13, kat; V. Bergen, Javlaan 67, kat; B. Pupenbrink, Gen. Joubertstraat 37, lorgnet; A. Vernout, le Hoogerwoerddwarsstraat 7, muts; M. Koster, Paus Leostraat 9, portemonnaie m. i.; J. Ka- nenbeld, Kolkstraat 28 rd. idem; P. Rijken, As- sendelverstraat 40 a, portemonnaie; J. J. Scheurman, Slamatstraat 10, portemonnaie m. i.; H. Thuis, Vergierderweg 199, idem; Munster man, Talmastraat 24, regenjas; C. Bos, Java- straat 28, rijwielbelastingplaatje; B. H. Was senaar, Maasstraat 46, regenmantel m. i.; Bu reau van Politie, Smedestraat, lap stof; zadel - dekje; J. Bkker, Elzenplein 28, zandschop; O. de Geus, Nassaulaan 34, vulpotlood; H. Lange- veld, Lootsstraat 15, zak m. Evenals te Rome is op het Parijsche vliegveld Le Bourget een escadrille Sovjetvliegtuigen officieel ontvangen. De aankomst der drie vliegtuigen op Le Bourget Op het fraaie Rood en Wit-terrein te Haar lem bonden de Harrow Wanderers Woensdag den strijd aan tegen het N.C.B.-elftal. De Nederlanders, die den toss gewonnen had den, verkozen fielden, zoodat E. W. Wrigley en R D. Steward Brown op den aanval Neuerburg Wunder de Engelsehe innings openden. Voor de lunch werd de honderd nog opge bracht, vooral dank zij Steward Brown en Brooke. Wrigley was n.l. op 1 door Wunder ge bowld, na een run gescoord te hebben. Er werd verscheidene malen gechanged, en op 101 wist Klink het wicket van Brooke, die een nuttige 59 gescoord had, te vellen. Jackson, die hierna inkwam, werd al dadelijk in de slips gemist en met den stand 143 voor 2 werd geluncht. Na de lunch viel op 155 het derde wicket; Steward Brown werd voor 72 door Wunder ge bowld. Op 179 werd Jackson voor 25 gevangen en spoedig kwam de 200 op. De totalen 202 en 203 kostten de Engelschen twee wickets, door toedoen van Neuerburg. Op schitterende wijze ving hij Lawrence op zijn eigen bowlen voor 15, en wist hij Welch voor 11 gebowled te krijgen. Ofschoon het fielden iets beter was dan 's mor gens verhuisden verschillende ballen naar de boundary. Stogdon was er goed in en scoorde een nutti ge 63, alvorens Neuerburg hem door Breuning gevangen kreeg. Na 12 runs van Studd, 16 van Hopton, maakte Breuning met een schitterende oatch op cover-point een einde aan de inning van Anson en tevens aan die der Engelschen. Totaal 312 (18 byes, 2 leg byes-1 no ball). Van de zes bowlers had Neuerburg met 6—70 het meest succes. Wunder nam 2 wickets voor 31 runs, Ingles Arkell 1—6 en Klink 1 voor 67. Ruim vijf uur trokken de Nederlanders naar de mat, n.l. Healy en Kramer. Doch op 4 werd Healy reeds voor 1 gebowled. Toen de telegraaf 21 aanwees nam Hopton zijn tweede wicket, n.l. dat van Kramer 13. Wunder en de la Mar wis ten eveneens de dubbele cijfers te bereiken en op 68 waren er 4 wickets neer. Een run later werd ook Baasbank. voor 13 door Hopton gevan gen, op het bowlen van den inmiddels aange- zetten Duveen (5—69). Captain Labouchère, die dan inkomt, slaat in korten tijd 20 runs bijeen, waaronder 1 zes. Toen er gestopt werd waren er 5 wickets neer voor 91 runs. Mr. Labouchère 20 not out, Breu ning 2 not out. De score was: Eerste innings: Harrow Wanderers E. W. Wrigley b. Wunder 1 R. D. Steward Brown b. Wunder 72 F. R. R. Brooke B. Klink 59 G. R. Jackson c Inglis Arkell b. K. Neuerburg 25 A S. Lawrence cand b Neuerburg 15 W. M. Welch b Neuerburg 11 G. Stogdon c Breuning Neuerburg 63 F. Studd c Rekkers b Neuerburg 12 J. G. Hopton b Neuerburg 16 G R. Anson C. Kreuning b Inglis Arkell 17 A. Duveen not out 0 Extra's 21 De slachtoffers van het spoorwegongeval aan het station Amsterdam Weesperpoort, die wor den verpleegd in O.L. Vrouwe- en Binnengast huis, gaan goed vooruit. Een van hen, ds. Rie men is reeds naar zijn woning te Bussum over- gebra :ht, om daar verder te worden verpleegd. Het rapport, opgemaakt na het onderzoek naar de oorzaak, zal pas de volgende week verschijnen. Vermoedelijk zullen de conclusies deze zijn, dat de fungeerende stationschef den vertrekstaf niet op de voorgeschreven wijze ten teeken van vertrek omhoog heeft gehouden, maar alleen een gebaar gemaakt, waarop de wagenbestuurder voorbarig heeft gereageerd Verder hebben zoowel de wagenbestuurder als de hoofdconducteur van den Dieseltrein, niet gelet op het onveilig signaal op de seinbrug bij de Blasiusstraat. De wagenbestuurder van den Dieseltrein is weer in dienst. Op het bureau Linnaeusstraat liggen nog ver schillende jassen, koffers en tasschen, die na de botsing van den Dieseltrein door verschrikte reizigers in den getroffen wagon zijn achterge laten. Totaal 312 Bowlingcijfers: O. M. R.-W. Neuerburg 21 2 70—6 Wunder 24 2 81—2 Kramer 7 0 46—0 Klink 17 3 67—1 Inglis Arkell 4 2 81 Labouchère 4 0 19—0 N.C.B.-elftal. Eerste innings: Healy b. J. G. Hopton 1 W Kramer cand b Hopton 13 G Wunder c Studd b Lawrence 10 H. de la Mar c Steward Brown b Hopton 21 A. v. Baasbank c Hopton b Duveen 13 G. Breuning not out 2 P. Labouchère not out 20 Extra's 11 (Voor 5 wickets) 91 TORONTO, 8 Aug. (Reuter.) Twee Canadee sche vliegeniers, de kapiteins Leonard Reid en Ayling zijn hedenmorgen om 5.12 uur plaat selijken tijd te Wasage Beach gestart om te trachten het wereldrecord langen afstand, dat op naam staat van Codos en Rossi, te verbe teren. De vliegeniers gebruiken hetzelfde toestel waarmee de Mollisons verleden jaar den At- lantischen Oceaan hebben overgevlogen. Nader seint Reuter: In tegenstelling met hun aanvankelijk plan om via Ierland naar Bagdad te vliegen, zijn de aviateurs voornemens de meer Zuidelijke route via de Middellandsche Zee te nemen, om het vliegen boven Turkije te vermijden. Het is hun n.l. niet toegestaan over Turksch grondgebied te vliegen en zij zou den zich derhalve blootstellen aan het gevaar neergeschoten te worden of gedwongen worden te landen. De Canadeesche vliegers zijn in ieder geval van plan zoolang door te vliegen tot hun ben- zine-vooraad is uitgeput. BATAVIA, 8 Aug. (Aneta). In een redevoe ring, die vier uren duurde, heeft de Regee- ringsgemachtigde voor Onderwijs en Eeredienst, de wnd.-directeur van het Departement, dr. A. D. A. De Kat Angelino, de onderwij sklachten uit den Volksraad beantwoord. Deze eerste redevoering van den heer De Kat Angelino als Regeeringsgemachtigde werd be antwoord met langdurig applaus van Inlandsche zijde. BRUSSEL, 8 Aug. (Reuter.) De kunstzijde fabriek te Woldelgem nabij Gent is heden een prooi cier vlammen geworden. Ofschoon de brandweer van Gent gerequireerd werd, kon deze wegens het gebrek aan water tegen het vuur niets uitrichten en brandde de fabriek geheel uit. De schade bedraagt meer dan drie millioen francs. De „Times" bevat een artikel over de kleine motor- en kustvaartuigen van het in Engeland nog weinig voorkomend model, dat men aldaar aanduidt met den naam van Hollandsche bar ken. Volgens den schrijver vindt men deze sche pen niet alleen op den geheelen Thamesmond tot Londenbridge toe, doch eveneens op de Med- way en in verschillende andere havens. De meestal witgeschilderde schepen zien er helder en goed uit en hebben een hoog achterschip, waar gewoonlijk de reddingboot is opgehangen. Niemand, aldus de „Times", heeft bezwaar tegen deze Nederlandsche schepen zoolang zij diensten onderhouden tusschen Engeland en het continent, doch anders gaat men er in scheep vaartkringen over denken, wanneer deze sche pen lading vervoeren van de eene naar de an dere Engelsehe haven. Zij vervoeren voorname lijk steen en, steenkool en andere soortgelijke ladingen en zouden dit doen tegen een tarief, dat ongeveer sixpence beneden de geldende En gelsehe vrachttarieven blijft. Zij kunnen dat voornamelijk doen door de lagere kosten waar mee ze werken en deze lagere kosten danken zij aan de efficiency, die aan boord heerscht. Het hooge achterschip wijst er al op, dat de verblijven voor de bemanning comfortabel zijn. De stuurman en de dekmatrozen weten meestal iets van de machines en combineeren dat met eenige kennis v. d. navigatie. In het stuurhuis Vindt men handles, waarmee de machines be diend kunnen worden, zoodat de man aan het stuur tevens de machines kan regelen. Een Britsch reeder kwam zoo onder den in druk van de efficiency van deze schepen, dat hij er ook een wilde laten bouwen, doch het Ministerie van Handel verklaarde, dat hij zoo wel twee machinisten als stuurlieden aan boord moest hebben. Hierdoor was onmiddellijk de mogelijkheid, om onder gelijke omstandigheden met de Nederlandsche schepen te concurreeren, verkeken. De schrijver oefent kritiek op de in gewikkelde voorschriften voor de Engelsehe scheepvaart, waardoor den Engelschen reeders mogelijkheden worden ontnomen, die ten ge volge hebben, dat zij machteloos staan tegen over de buitenlandsche concurrentie, die slechts succes heeft door de groote vrijheid op dit ge bied aan boord der Nederlandsche schepen en door den practischen bouw van het bedoelde type. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is omstreeks een uur ingebroken in het pakhuis van de maatschappij „De Veluwe" aan de Koe straat te Amersfoort. De politie, die van deze inbraak lucht had gekregen, omsingelde het gebouw en na een korte drijfjacht gelukte het, vijf jeugdige dieven aan te houden. In het pakhuis waren reeds gereed gezet pakken boter, kaas, worst en thee. Op de daders werd een collectie inbrekers werktuigen aangetroffen. Alvorens alle vijf ingerekend waren, had dit nog wel eenige voeten in de aarde. Zelfs moest een der dieven tijdelijk aan een hek vastge bonden worden, tot ook de laatste gearresteerd was. Uit Ankara wordt gemeld, dat een zeventien jarig meisje te Kustou in Oost-Anatoiië een bandietenbende van vijf en dertig man op de vlucht joeg nadat de bandieten haar vader en haar moeder hadden vermoord. Haar vader, Djemal Bey had een ernstige twist gehad en zijn tegenstanders hadden besloten wraak te nemen. Vijf en dertig man drongen het huis binnen en vermoordden Djemal Bey en diens vrouw. Hun zeventien-jarige dochter, die door het geluid der schoten was ontwaakt, greep een karabijn en begon op de bandieten te schieten. Zij schoot vijf man neer, terwijl zes gewond werden. Op het geluid der schoten kwam boven dien hulp opdagen, zoodat de overige bandieten op de vlucht sloegen. BATAVIA, 8 Aug. (Aneta). Het jaarverslag van het Centraal Werkloozencomité over het jaar 1933 vermeldt o.m. het volgende: In den loop van het jaar is het aantal ge steunde werkloozen op Java met 62 procent gestegen. Het totaal uitgekeerde bedrag aan steun bedroeg in het verslagjaar ruim 825.000. Uit een vergelijking van het aantal steun trekkers. onder hen die bij Arbeidsbeurzen zijn ingeschreven, blijkt dat het aantal werkloozen. die niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien, is toegenomen. Om aan dit, ook thans nog voortdurend accres het hoofd te bieden, zullen maatregelen als o.m. opzending naar Holland en overheveling van onvolwaardige werkkrachten naar Armen zorg, krachtig ter hand worden genomen. In het verslagjaar zijn 107 personen voor re kening van het Centraal Comité naar Holland gezonden. Verder zonden diverse plaatselijke comité's in het jaar 1933 34 mannen, 15 vrouwen, en 38 kinderen naar Nieuw-Guinea. In het verslag wordt ten aanzien van het zen den van werkloozen naar Nieuw-Guinea het volgende opgemerkt: Het resultaat van onze financieele hulp aan werkloozen, als kolonisten naar Nieuw-Guinea gezonden, is tot dusver niet van dien aard. dat daaraan een grooter uitbreiding kan worden gegeven. Eerst wanneer de Nieuw-Guinea-kolonisatie op een hechter basis is gevestigd, zullen werk loozen ginds, met een redelijke kans op succes, een nieuw bestaan kunnen vinden. In het verslag wordt verder met dankbaar heid gewag gemaakt van de hulp door H. M. de Koningin geboden, om de netto-opbrengst, van de tentoonstelling van schilderijen door Haar vervaardigd, aan het comité af te dragen. Door stortingen van de zijde van de onder nemers, waarmede in Juli 1933 een begin werd gemaaxt, trad een sterke verbetering van de kaspositie in, waardoor men 1933 met een niet onaanzienlijk saldo kon besluiten. De vooruitzichten voor 1934 zijn echter zorg lijk. Het totaal der uitgaven voor de geheele steunorganisatie bedroeg reeds eind 1933 ruim 118.000 per maand. Voor 1934 moet gerekend worden op een to taal-uitgaven-cijfer van anderhalf millioen (waarbij het suikerfonds buiten beschouwing wordt gelaten) tegen een raming van één mil lioen over 1933. De volgende ontvangsten voor 1934 zijn ge raamd: 400.000 van den Ned.-Indischen Onderne- mersbond, 200.000 uit een loterij en 100.000 uit subsidies, zoodat nog een bedrag van 800.000 uit particuliere bijdragen zal moeten worden gevonden. BATAVIA, 8 Aug. (Aneta). Op verschillende plaatsen in Ned. Indië is het verscheiden van president Von Hindenburg herdacht. Zoo is o.m. te Batavia een rouwdienst gehouden in de Portugeesche Buitenkerk, waarbij de vice-pre sident van den Raad van Ned.-Indië, de heer Meyer Ranneft, namens den Gouverneur-Ge neraal tegenwoordig was. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin vanuit Ulvik reeds verschillende tochtjes per boot of per auto gemaakt, o.a. naar Odda, even eens aan de Hardangerfjord, Behalve Zwitserland en Spanje staat het nu ook vast, dat Oostenrijk niet zal deelnemen aan het tournooi om den Davis-beker van 1935. De Oostenrijkers zouden te Athene tegen Grieken land moeten spelen, doch zij gingen hiermede niet accoord, omdat zij het klimaat ongeschikt achtten. De Grieken waren echter niet bereid de ontmoeting elders te doen plaats nebben. Daarop heeft de Oostenrijksche Lawn Tennis Bond van deelneming aan het tournooi afgezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4