FINANCIEN RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 Bijzondere genezing? Vrijdag 10 Aug. 1934 Oude vrouw in regenton verdronken Doumergue weer te Parijs Is regen maken toch mogelijk? Na een bezoek aan Beawraing COUPONS OP GOUDBASIS Zaken aangehouden tot 3 Sept. WONDERDOKTER GEVONNIST De wereld wil bedrogen worden NED. POLITIESCHOOL TE HILVERSUM Viering van het derde lustrum NAAR HET RIJNLAND Verkeersstremmingen OP EEN BETONNEN VLOER GEVALLEN JONGETJE OVERREDEN SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN „Rijstvogel" naar Indië Postvluchten T elef oonklapper Nuttige handwerken TE WATER GERAAKT OPENLUCHT-THEATER „Bij Heernonkel" te Valkenburg Fraaie handwerken Hoofdakte Engelsch M.O. A Fransch L.O. Engelsch L.O. BOEK EN BLAD De Katholieke Illustratie F. C. G. Duvergé: Nieuwe zwem- Critici op de huidige regeering krijgen een afstraffing Eenvoudige berekeningen bewijzen het tegendeel Buitenlandsch weeroverzicht U kent deze nie uwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar of hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) ff Men schrijft ons uit Bergen op Zoom: Ongeveer vijf jaar geleden heeft mej. de wed. P. BruysFranken, wonende te Bergen op Zoom, een ongeluk gehad tengevolge waarvan zij sedert dien niet meer heeft kunnen loopen, dan met behulp van krukken binnenshuis. Overigens moest zij steeds in een wagentje ver voerd worden om ter kerke te gaan of om fa milie te bezoeken. Maandagavond nu, nadat zij Zondag naar Beauraing ter bedevaart was geweest, kreeg de vrouw plotseling het gevoel dat zij de macht in haar beenen had gekregen. Zij beproefde te loopen zonder krukken, hetgeen gelukte. Ook kon zij het immer gebogen lichaam weer strek ken en vrijwel rechtop gaan. De reeds zeventig-jarige oude vrouw is over gelukkig en zal nu Zondag, in gezelschap weer van haar haast even gelukkige familieleden en van verschillende belangstellenden opnieuw ter bedevaart gaan naar Beauraing uit dankbaar heid voor de bekomen genezing, die zij toe schrijft aan de voorspraak van O. L. vrouw. Begrijpelijkerwijze doen we hiervan mededee- ling onder het noodige voorbehoud, daar nog geenszins vaststaat, dat hier van een bijzondere genezing gesproken mag worden, terWijl ook de plaatselijke geestelijkheid nog een zeer ge- reserveerde houding aanneemt. De by het Haagsche gerechtshof in hooger beroep aanhangige zaken tusschen de Veree- niging voor den Effectenhandel en de Kon. en de Bataafsche Petroleummaatschappyen, zijn in de zitting van heden nader aangehouden tot de rol van 3 September. Zooals men weet, had de Vereeniging voor den Effectenhandel uitbetaling op goudbasis ge vraagd van de vervallen coupons van de door de Koninklijke en de Bataafsche in Amerika uitgegeven dollarleeningen, hetgeen dooij deze maatschappijen is geweigerd. In eerste instantie heeft de rechtbank de vordering tegen de Koninklijke toegewezen, terwijl de Vereeniging in haar eisch tegen de Bataafsche niet ontvankehjk werd verklaard. Voor den Delftschen kantonrechter heeft zich Woensdag te verantwoorden gehad J. v. D. uit Delft, wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Diverse getuigen, deels uit Delft en deels uit Moercapelle legden verklaringen af over de wonderbare genezingen. Zoo had een jongetje dat pijn in den buik had gezuiverde teer moeten drinken, een juf frouw die last had van haar zenuwen, moest haar eigen geneesmiddel plukken in den tuin, n.L een gepaald kruid en dat trekken. Ten slotte vond het O. M. dat in ieder geval verdachte strafbaar was, en vorderde voor de diverse gevallen vier maal 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Toen de kantonrechter hierop vroeg, of de verdachte nog iets te zeggen had maakte deze een theatraal gebaar en getuigde: „Er zitten hier heel wat oud-patiënten, die ik genezen heb; zy allen zouden voor my kunnen getuigen, maar ik heb dat niet gewild." Verdachte had alleen maar advies gegeven, zeide hy en nu stuurde hy de menschen eerst naar een dokter om zijn advies te laten toetsen. De kantonrechter vonniste in ieder geval toch tot vier maal veertig gulden boete subs, vier maal vyftien dagen hechtenis. De Nederlandsche Politieschool, gevestigd lan de Graaf Florislaan te Hilversum naast ie later gestichte Katholieke School de eenige tn den lande zal op 10 September vyftien jaar bestaan. In de vijftien jaar van haar bestaan heeft ie politieschool ruim 450 politiemannen Neder land ingestuurd. De school is voor de dienaren van Herman dad ongetwyfeld van groote verdienste. Er is thans een commissie benoemd om een groote feestviering op touw te zetten. De com missie bestaat uit de heeren inspecteur Schön, voorzitter, v. d. Ploeg, Veenhof en Waterman, Uien te Hilversum, die een flink program heb ben samengesteld. B. en W. van Hilversum zullen de deelnemers sfficieel ten gemeentehuize ontvangen. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat het verkeer op den hoofdweg Neusz-Schiefbahn. M. Gladbach voor alle verkeer tot 23 Augustus is afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid over Neusz-Kloster- Kreitz-Rheydt. Aan den doorgaanden weg Düsseldorf-Essen hebben ingrijpende werkzaamheden plaats op het vak Am Krummenweg-Esel-Kettwig. Ge poogd zal worden het verkeer over één weg helft in stand te houden, doch het verdient voor het doorgaande verkeer Düsseldorf-Esson aanbeveling gebruik te maken van den nieu wen hoofdweg Am Krummenweg-Breitscheid- Mülheim. Vlaamschen schrijver Jac. Ballings zijn opge lost en dat door welwillende medewerking van den heer C. v. d. Lugt, aan wien het opvoe- ringsrecht vroeger was afgestaan, verdere op voeringen in dit seizoen door het Gezelschap van den Kon. Nederl. Schouwburg van Antwer pen in het Valkenburgsche Openlucht-Theater ongehinderd kunnen worden gegeven. Begunstigd door prachtig zomerweer genie ten de Openluchtspelen dit jaar een enorme belangstelling. Voor een bezet theater wordt iedere avond afwisselend opgevoerd ,,'n Win- tersprookje" door Shakespeare, „De Bultenaar" door P. Féval (beiden met muziek van D. Ster- nefeld) en „Bij Heernonkel". Algemeen is men van oordeel, dat deze spelen tot de meest voor name zomer-attracties in ons land behooren. De 27-jarige fabrieksarbeider T. Vos, uit Foxhol, is in de aardappelmeelfabriek aldaar by werkzaamheden op de bovenverdieping naar beneden gevallen op een betonnen vloer. Hij is in bewusteloozen toestand naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Te Leeuwarden kwam een met zand beladen vrachtauto van Oudkerk de Geraniumstraat inrpden. Het 11-jarig knaapje J. Zondervan wilde meerijden en liep den wagen tegemoet. Net voor den wagen struikelde hij over een hoopje zand, met het gevolg dat hij werd over reden. Dr. Lips die spoedig ter plaatse was, liet den jongen naar het ziekenhuis vervoeren, waar hy eenige uren later overleed. De in de plaatsen Geldermalsen en Buur- malsem sedert geruimen tijd gehouden bespre kingen over het plan tot vereeniging dezer bei de gemeenten schynen tot resultaat geleid te hebben. Ge.d Staten van Gelderland hebben n.l. beide gemeentebesturen uitgenoodigd voor 1 December a.s. een commissie in het levn te roepen, om aan bovengenoemd college advies uit te bren gen over die samenvoeging. Hedenmorgen 4.56 uur is het K. L. M.-vlieg- tuig „De Rystvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevindt zich één pas sagier voor de reis AmsterdamMedan, één voor LeipzigBangkok en één voor Bangkok— Palembang. Verder vervoert het vliegtuig 289.282 K.G. briefpost, 46,805 K.G. pakketpost, 77,380 K.G. vracht, en 36 K.G. dienstvracht. De „Pelikaan" (thuisreis) vloog heden van Singapore naar Bangkok en de „Ijsvogel" (uit reis) van Alorstar naar Bandoeng. De N. V. Pax-Holland heeft een fraaien te lefoonklapper het licht doen zien. Juist om zyn keurige afwerking zal men he mgaame naast het toestel hangen, waar hu van practisch nut kan zijn. AMSTERDAM. Geslaagd de dames: G. M. Saag, A. Schaap, L. C. Schrleken, M. T. A. Sik- kens, A. M. Struve, P. Suvier en A. Verbeek. De 18-jarige jongeman L. van Boere, wo nende in de Boschpolderstraat te Rotterdam is Woensdagavond op den Ruigeplaatweg met zijn fiets te water geraakt. Daar hy niet kon zwem men, zonk hy onmiddellijk. Omstanders waarschuwden de politie, die on- ïniddeliyk begon te dreggen. Toen men den drenkeling had opgehaald, bleken de levensgeesten reeds te zyn geweken. De directie van het Openlucht-Theater te Valkenburg maakt bekend dat de gerezen moeiiykheden inzake het opvoeringsrecht van het successtuk ,3y Heernonkel", van den AMSTERDAM. Geslaagd de dames: J. M. Phi- lips, A. de Jong, P. de Kat en A. Ch. N. Win- terwerp. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren: M. Rein- dorp, S. Vuysje en mej. A. J. Maris, te Amster dam. UTRECHT Opgeroepen 8 mannelijke Candida- ten. Geslaagd J. van Duuren, Vleuten; P. H. van Engelen, Utrecht en C. G. Vleugel, Schalkwek. UTRECHT. Geslaagd mej. H. J. Bettlnk, Haar lem en de heeren B. A. Aalderlnk, A. J. A. C. No- teboom en N. A. M. Peeters, Amsterdam; N. C. G. Spijker, Lelden; L. H. J. Strooy, Bergen op Zoom; A. T. Vink, Angeren en J- M. de Zoete, Rotterdam. UTRECHT. Gesl. de dames L. Kalmijn, Utrecht: C E. Kofman. Schevenlngen; G. Lap, Oldenzaal; H. P. M. Lorlé, Rotterdam; A. M. J. de Lorijn, Nijmegen; Z. G. Martens, Schiedam; J. A. M. van der Nap, Groningen; J. M. A. Nijland, Groenlo; de heeren A. G Kamperpagt, Amsterdam; H. Hegeman, Ede; H. A. Helms, Woudenberg: M. L. Hendrikse, Lan- geraar; P. Henneveld, Delft; C. P. Hoek, Amster dam; J. C. D. Hoeve, Amsterdam; G. P. J. Honse- laar, Den Haag; D. Hageman, Emmer Compas- cuum: E. J. van Halen, Zwagerveen: H. Hamers, Heerlen; P. W. Hemelaar, Rucphen; H. P. C. Hey- nen, Meerlo (L.); S. Hoekstra, Groningen; W. A. Hofs, Winterswijk; G. J. den Hollander, Fijnaart; S. den Hollander, Apeldoorn. UTRECHT. Geslaagd de dames A. Baarda, Gene- mulden; A. Blanken. Schiedam; E. de Boer, Am sterdam; P. Both, Den Haag; E. M. J. van Don kelaar, Zeist; A. Bolt, Groningen; G. E. de Gooyer, Bennekom; E. K. Brouwer, Glanerbrug; M. A. M. Stumpel, Driehuis-Velsen; M. E. T. Geusten, Eys- den; A. y. d. Herberg, Naaldwijk; G. A. Krist, Gro ningen; de heeren F. R. Ashoff, Heemskerk; F. Beenen, Den Haag; A. Brouwer, Haarlem; A. M. ten Hoeve, Woerden: J. Visser, Andijk-West; A. W. Warners, Geldermalsen; G. K. Broeze, Al melo; G. Dil, Oostzaan; J. Jorritsma, Eindhoven; A. Koelbrugge, Groningen; G. J. Schulte. Hengelo; J. H. de Bruyn, Losser; G. Panman, Hilversum; P. J. M. v. d. Beuken, Horst (L.); J. M. Reynders, Kerkrade. 68e Jaargang No. 45. De clou van dit nummer is voorzeker de reportage in woord en beeld van de veron gelukte Hlmalaya-expedltie 1934. Hier wordt het begin van den rampspoedig geëlndigden tocht geschetst en door de fraaie foto's krijgt men wel een goeden indruk van de gewel dige moeiiykheden in het hooge, besneeuwde gebied. Maar ook het bezoek aan de Italiaan- sche tentoonstelling te Amsterdam is interes sant, evenals de vyfhoeksvlucht per K.L.M. boven Nederland en een kennismaking met Te- gelen, het Limburgsch Oberammergau. De sport krygt weer haar deel en de dames zien de ge- bruikeiyke twee bladzyden gewyd aan haar bijzondere belangen. HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuurtje voor zieken en öuden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 Harry HUI en. zijn orkest 1.45 Verzorging zender 2.00 Gramofoonmuziek 3.00 Pianorecital door Malka Sluzewski 3.15 Gramofoonmuziek 3.30 Cello-soll door Louis Schuyer 3.45 Gramofoonmuziek 4.15 Vervolg Cello- en planorecital door Louis Schuyer en Malka Sluzewski 4.30 Gramofoonmuziek 6.00 Land- en Tulnbouwhalfuurtje door Th. Arts 5.30 Het Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 7.00 Politieberichten 7.15 „De beteekenls van het Spellingcompromis" door A. J. Schneiders 7.35 Gramofoon muziek 8.00 Tuinconcert door De Kon. Mil. Kapel o. 1. v. dir. C. L. Walther Boer 9.00 Vaz Dias 9.05 Gramofoonmuziek 9.25 De Kon. Mil. Kapel o. 1. v. kapt. dir. C. L. Walther Boer 10.15 Gramofoonmu ziek 10.30 Vaz Dias 10.35 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 11.45 Gramo foonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 10.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep met tusschenspel van gramofoonmuziek 2.00 Rob Geraerds leest uit: „Een stoombootje in den mist" van Herman de Man 2.30 Het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep 3.00 Gramo foonmuziek 4.00 Sluiting VARA 4.00 Overschakelen naar den zender Kootwijk 4.15 Gramofoonmuziek 5.00 De Noten krakers o. 1. v. Daaf Wins 5.45 Gramo foonmuziek 6.00 Tijdsein 6.01 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 6.30 De Flierefluiters O. 1. v. Jan van der Horst 1 7.50 Gramofoonmuziek 8.00 Sluiting AVRO 8.30 Kurhaus te Schevenlngen. Het Residentie-orkest o. 1. v. Carl Schrlcht VARA 11.00 Jazzmuziek (gramofoonmuziek) 11.30 Populaire gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Hollandsche avond. 7.00 Hollandsch Radio Cabaret van de Radio Luxemburg 7.20 Vervolg Caba ret 7.30 Gevarieerd concert 8.20 Pia norecital door Félicla Blumenthal 8.40 Vervolg planoconcert 9.00 Harry v. d. Lijn, piano. Pianobegeleiding Willem Ret tich, leeraar aan het Haagsch Conservato rium 9.35 Symphonisch concert 10.00 Concert uit het Mondorf le Bain o. 1. v. DuboisSylva. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Gramofoonmu ziek 5.15 Max Alexys en zijn orkest 6.35 Gramofoonmuziek 7.15 Cello 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Arnold Nielsen's ensemble 3.20 Populair concert 8.20 Deensche muziek 10.40 Ouver- tures uit Verdi's opera 12.20 Tijdsein en% klokkenspel. BERLIJN, 357 M. 4.20 Kleine omroep orkest o. 1. v. Willy Steiner 8.35 Omroep orkest 10.00 Idem o'. 1. v. Otto Frlckhoe- fer 11.10 Oude kamermuziek. HAMBURG. 332 M. 11.10 Gramofoon muziek 1.20 Gramofoonmuziek 9.30 Instrumentaal cabaret o. 1. v. Otto Ebel von Sosen 11.20 Populair concert. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orgelrecltal 12.50 B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Henry Hall 1.35 Northern Studio Orkest o. 1. v. John Bridge 2.20 Militair Orkest 3.20 Gramofoonmuziek 3.50 Charles Manning en zijn orkest 4.50 Metropole Hotel Or kest o. 1. v. Emll Colombo 5.35 B.B.C.- dansorkest 8.20 Orgelconcert 8.5C Gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO), 1648 M. 8.20 Gra mofoonmuziek 10.35 Populair concert 12.20 Concert 7.05 Gramofoonmuziek 10.50 Dansmuziek. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 8.32 Omroeporkest. MILAAN, 369 M. 5.30 Kamermuziek 6.15 Gramofoonmuziek 9.50 Symphonie- concert. ROME, 421 M. 5.30 Populair concert 6.15 Gramofoonmuziek 9.05 Operette. WEENEN, 507 M. 4.55 Cellorecltal 5.55 Populair orkestconcert 8.35 Orkest o. 1. v. Bruno Walter 11.50 Dansmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 7.35 Sollstencon- cert 10.50 Dansmuziek. 1 BEROMCNSTER, 540 M. 4.20 Omroep orkest o. 1. v. H. Hoffmann 5.50 Gramo foonmuziek 8.20 Operettemuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Maria Koenen vervolgt haar meesterlyk ge schreven roman „Het nieuwe begin". Het twee de vervolgverhaal „Het iyk op de brug" schynt in een geheimzinnige sfeer zyn ontknooping te naderen. Korte vertellingen treffen we aan van Franz Hellens en Anne Mulder, die, op ver schillende wyze, de vrouw als steun van den man schetsen. In „De Witte Raaf" zijn weer een aantal ver tellers, dichters en humoristen aan het woord, die voor een ryken inhoud van het populaire bijblad zorgen. „Het Zeilen", door Ed. Hartog. Uitgave N.V. de Arbeiderspers, Amsterdam. Nu de laatste jaren de zeilsport, vooral met kleinere vaartuigen, zoo sterk in populariteit toeneemt, is er ook behoefte aan een boekwerk, dat omtrent den bouw en het onderhoud van zeilschepen en de techniek van de zeilsport op eenvoudige wyze voorlicht. „Het zeilen" voor ziet in deze behoefte. Het geeft een overzicht van vorm en inrichting der verschillende scheepstypen van onze zeilvloot, vertelt hoe een jacht wordt gebouwd en hoe de tuigage in elkaar zit en behandeld verder uitvoerig de theorie van deze mooie sport. Tal van illustra ties en teekeningen verluchten en verduidely- ken den tekst. techniek (Beenslagzwemmen). Uitg. A. W. Sijthoff's Uitgevers mij. N.V. Leiden. 1934. Een grondige studie over het zwemmen heeft de heer Duvergé in dit boekje gegeven. Speciaal aan het zwemmen in vroeger tijden besteedt hy veel aandacht. De strekking van zyn be toog is, dat hy, tegenover den schoolslag een andere, meer natuuriyke zwem-methode aan beveelt, waarby de beenen zich slechts op en neer, de armen zich voor- en achterwaarts be wegen. Met een tachtigtal uitstekend verzorgde illustraties, die aan het werk het karakter van Duitsche „Gründlichkeit" geven, wordt het niet zeer populair geschreven betoog ver- duideiykt. O. L. BERLIJN, 9 Aug. Te BeriynHeiligenseee is gisteravond een oude vrouw op merkwaardige wijze verdronken. Tegen half 9 wilde zy water putten uit een groote regenton en stortte ver- moedeiyk tengevolge van een duizeling met het hoofd voorover in de ton. Pas geruimen tijd la ter werd de 85-jarige vrouw door buren gevon den. PARIJS, 9 Augustus (Reuter) Minister president Doumergue, die heden naar Parijs terugkeert, heeft aan de „Excelsior" verkla ringen afgelegd, die als een antwoord kunnen beschouwd worden op de critiek, welke is uit geoefend op de huidige regeering. Het schynt evenwel, dat de minister-presi dent een vast plan volgt, dat hy nog niet wil bekend maken. Hy zeide, dat men zich er niet over moet verwonderen, dat hy tot nu toe nog geen groote resultaten heeft bereikt. Hy kan geen wonderen doen en iedere nieuwe opbouw eischt tyd. In deze moeiiyke tyden is veel geduld en ver trouwen noodig om iets te doen slagen. Opnieuw duiken berichten op over proeven om regen, wolken en nevels te maken, die wel geslaagd heeten te zijn. Ditmaal zyn het Rus sen ,die ermede bezig zyn geweest. Het heet, dat men te A&Jabad door het uitstrooien van een chemisch preparaat een natten nevel heeft gemaakt en dat door bestrooiing van wolken met deze stof regen is geproduceerd. Verder zou men door het verbranden van een chemi sche stof boven den wind een probaat middel hebben gevonden om nevel, wolken en regen te maken op een terrein benedenwinds gelegen. De conclusie, dat deze uitvinding voor den landbouw over de geheele wereld van onschat bare waarde zou zyn, is natuurlyk juist, maar nu komt toch een andere vraag op, n.l. of men met deze kunstmiddelen in staat zal zijn een voldoende hoeveelheid regen te maken. Het antwoord op die vraag is met behulp van eenvoudige berekeningen gemakkelyk te geven. Laten wy daarby eens even aannemen dat over een groot gebied windstilte heerscht, zoodat na het maken van regen geen nieuwe luchtmassa's worden aangevoerd. Het is uit metingen met behulp van instru menten gebleken hoeveel waterdamp onder nor male weersomstandigheden in den dampkring aanwezig is. Praktisch beperkt zich de water damp tor. de onderste luchtlaag van 5000 meter hoogte. In den zomer is b.v. in ons land de totale hoeveelheid water in een vertikale kolom lucht van een vierk. meter doorsnede 25 K.G. Op goede gronden mag worden aangenomen, dat daarvan slechts tien procent aan onttrokken kan worden om regen te maken. Na deze ont trekking wordt de vochtigheidsgraad der lucht zooveel verlaagd, dat het niet meer mogeiyk zou zijn meer water neer te slaan. Dit komt er dus op neer, dat men 2.5 K.G. water per vierk. meter uit de lucht zooveel verlaagd, dat het niet meer mogeiyk zou zyn meer water neer te slaan. Dit komt er dus op neer, dat men 2.5 K.G. water per vierk. meter uit dc lucht zou kunnen halen. Dit staat gehjk met een geringen regenval, ter nauwernood vol doende om na een periode van groote droogte de gewassen op het land even te bevochtigen zonder dat de diepere aardlagen, waarin zy wortelen, voldoende zouden worden bevochtigd. Aangenomen intusschen, dat de middelen om regen te maken werkeiyk effect hebben, zou een dergeiyke geringe regenval alleen dan wer kelijk gemaakt kunnen worden als de lucht normaal vochtig is. Maar wy zien, dat in pe rloden van groote droogte de lucht tenminste tien procent droger is dan normaal. Onder deze omstandigheden wy zouden zeggen bij een weinig verlaagd vochtigheidsgehalte der lucht lukt het al niet meer langs natuur- ïyken weg regen te maken. Het kan dan hoogst- waarschijnlyk ook niet met kunstmiddelen. Evenwel, al kon het, dan zouden de regenop brengsten weer zooveel geringer zyn. Dat wil dus zeggen dat bij droog weer, dus als de lucht tot op groote hoogte abnormaal droog is, zelfs minder dan de helft der normale vochtigheid bevat, de regenopbrengst terug zou gaan tot zulke kleine hoeveelheden, dat zy praktisch geen belang zouden hebben voor den landbouw. Hiertegen zou kunnen worden aangevoerd, dat men moet rekenen op voortdurenden aan voer van nieuwe luchtmassa's, waaruit weer kleine hoeveelheden regen zouden kunnen wor den gehaald, zoodat men allengs genoeg neer slag zou kunnen maken. Dit zou echter alleen plaatselijk kunnen gebeuren, want de van wa terdamp beroofde lucht zou elders niet meer kunnen afstaan. Regen kan dus onder de gun stige omstandigheden slechts een zeer plaatse- ïyk karakter dragen. Men zou kunnen aanvoeren, dat er toch me nigmaal wolken en regen zyn gemaakt. Inder daad, maar men vergete daarbij niet, dat men dit heeft gedaan in een vochtige lucht, dus onder de meest gunstige weersomstandigheden. Het is dan betrekkeiyk geen kunst een beetje regen te maken, maar of dit lukken zou by zeer droog weer is nog niet bewezen. De natuur maakt geen regen als de lucht abnormaal droog is. De wyze, waarop de na tuur regen maakt, berust op het in het leven roepen van een stelsel van luchtstrooming, dat den meteorologischen naam van depressie draagt. Dit is alleen mogeiyk. wanneer er een vochtige warme en een tegensteld loopende droge, koude luchtstroom langs elkaar heen loopen. Voor het in het leven roepen van dit stelsel is arbeidsvermogen noodig. De natuur ontleent dit arbeidsvermogen aan den water damp van den vochtigen luchtstroom. Is een maal een begin gemaakt met dit proces, dan loopt het daarna eenigen tyd automatisch, waarby veel regen valt uit een luchtstroom, die geweldige hoeveelheden vochtige lucht aan voert. Alleen op deze wyze komt de gewone z.g. landregen tot stand. Wy kunnen met onze geringe hulpmiddelen nooit dit proces in gang zetten, zonder het welk het maken van regen op flinke schaai niet mogeiyk is. .(Nadruk verboden) De depressie op de Noorsche zee overwoeker de het geheele Noordoosten en deed den hoo- gen druk over Skandinavië geheel verdwynen. Een secundaire drong door tot onze omgeving en smolt samen met de zwakke minima over Frankryk, waardoor in onze omgeving de Oos telijke winden tot Westelijke omgingen. Aan vankelijk ging de omslag niet gepaard met re gen of afkoeling: de afkoeling is alleen te mer ken op IJsland waar het gisteren zomersch warm was en hoewel weinig in Schotland en Ierland. In het Oosten en Noordoosten blyft het zeer warm; in Oost-Frankrijk, Zwitserland en Zuidwest-Duitschland vielen nog onweers regens, verder bracht de depressie zwaren regen in Thorshaven. Het weer heeft door deze veranderingen een meer onbestendig karakter gekegen, zoodat voor onze omgeving bewolkt wee met nu en dan regen en later eenige afkoeling verwacht moet worden. ALKMAAR, 8 Aug. N.V. Alkm. Exportveillng. Aardappelen 3.60-A.90 per 100 K.G. Aalbessen 4.00 —9.00 per 100 pond. Andijvie 0.80—5.20 per 100 stuks. Appelen 4.00—10.00, Augurken 2.00—9.00 per 100 pond. Bloemkool I 8.00—16.00, Wem II 2 oo5 50 per 100 stuks. Druiven 20.002700 per 100 pond. Gele kool 1.60 per 100 K.G Groene kool 2.00—6.00, Kropsla 1.905.00, Komkommers 1 004.00, Meloenen 8.0028.00 per 100 stuks. Peren 4.0010.00 per 100 pond. Peterselie 6.70 p. 100 bos. Perziken 4.00—13.00 per 100 stuks. Pos telein 4272 cent per bakje. Rabarber 1.00—3.00 per 100 bos. Roode kool 1.20 ner 100 K.G. Selderie 1.002.00 per 100 bos. Spinazie 0.501.10 per 100 K G idem 4080 cent per bak. Enkele Snij- boonen 1.50—8.00 per 100 pond. Tuinboonen 1.10 —1.95 per zak. Uien 2 50—6.00 per 100 pond. Witte kool 1.00—2.60, Witlof 7.50—9.00 per 100 K.G. Zwarte bessen 4.00 per 100 pond. AVENHORN, 7 Aug. Coöp. Land- en Tuinbouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. 1000 K.G groote Schotsche 4.40, 9500 K.G. Eigenhei mers 4.30—5.00, 15000 K.G. groote Due W. 2.40 2.70 per 100 K.G. 1900 K.G. Roode kool 1.10 i>er 100 K.G. 6000 K.G. Uien: gewone maat 3.603.80, Drielingen 1.902.40. Nep 3.504.40 per 100 K.G. 7000 manden Augurken van 6 K.G.: grof 1416 cent, basterd 25 cent, stek 1012 cent, bommen 7 cent per mand van 6 K.G. 1300 zak Slaboonen van 15 K.G.; dubbele z. dr. 1.752.15. idem m. dr. 1.201.40 per zak van 15 K.G. BARNEVELD, 9 Aug. 1.280.000 kipeieren 3.30 4.00 per 100 stuks. Handel gedrukt. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Aug. 4700 K.G. Tomaten; A 10.60, B 8.10—9.80, O 6.10, CC 2.80. 11000 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen 4.10— 5.60, Eigenheimers 4.605.60, idem blauwe 5.40. 40000 K.G. Roode kool 1.00—1.80. 15000 K.G. Gele kool 1.00—2.00. 6000 K.G. Vroege Witte kool 1.00 1.60. 4300 K.G. Uien: Gele Uien 2.90—3.30, Gele Drielingen 2.303.20. Gele Nep 4.00—4.40, Zilver- nep 4.304.50, Zilverdrielingen 3.50, Zilverulen 0.80. 1650 stuks Bloemkool: I 11.30—14.50, II 2.50 4.10. 1950 K.G. Slaboonen 6.0012.90. 235 K.G. Snijboonen 5.00—10.10. 940 K.G. Druiven; All- kanters 40.60—40.80, Frankenthalers 35.20. ENKHUIZEN, 7 Aug. Visch. 41 vaartuigen met 4175 pond Z.N. Bot 1214.5 cent. 51 vaartuigen met 7418 pond Koraal 17.520 cent, 7 vaartuigen met 489 pond Lij naai 2638.5 cent, 15 vaartuigen met 289 pond Korbot 1314.5 cent, 1 vaartuig met 80 pond Sleepbot 14.5 cent per pond. ENKHUIZEN, 8 Aug. Coöp. Bloemenveiling ,31oemenlust" Asters 24 cent, Centaurea 3 5 cent, Gladiolen 47 cent, Rozen 1024 cent, Zinnia 24 cent, Montbretla 24 cent, Bloem kool 24 cent, Bloemkool 8.8010.00, Roode kool 2.002.30, Slaboonen 4.507.50, Schagerrood 2.60. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Aug. 38000 K.G. aardappelen: Schotsche Muizen 2.605.00, Duken 2.50—2.70, Eigenheimers 4.30—4.80, id. Blauwe 4.70—5.00. 13500 K.G. Spercieboonen 12.10—13.80. 325 K.G. Sniiboonen 3.60—5.10. 7200 K.G. Rabar ber. 14000 K.G. Zilveruien: Zilvernep 4.105 10, Drielingen 3.50—3.90, Zilverulen 0.30—1.30. 13400 K.G. .Uien: Gele Nep 3.70—4.20 Drielingen 2.60— 3.00, Uien 2.703.40, Grove Uien 4.105.10. Roode kool 1.00—1.10 7500 K.G. Gew. Witte kool 1.10— 1.40. 1000 K.G. Gele kool 1.601.70. MAKKUM, 8 Aug. Visch. 300 pond HoekaaX 24— 25 cent, 380 pond Fuikaal 1923 cent, 450 pond Z.N. Bot 12.0012.50. MEDEMBLIK, 8 Aug. Marktver. „St. Joseph" Geldersehe 2.052.25, grove Geldërsche 1.701.85, Fijne Schotsche 2.002.20, idem grove 1.651.85, Wilde Due 1.20-1.30, kleine Schotsche 0.500.60, Borgers 2.402.55, Slaboonen 1.201.80. PURMEREND, 8 Aug. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken" Aardappelen: Bi. Eigenheimers 1.181.48 per 25 K.G. Slaboonen: dubbele 1.181.38, idem z. dr. 1.781.83. enkele z. dr. 1.70 per 15 K.G. Snijboonen: stok 1.302.60, breede stam 0.451.65 per 15 K.G. Roode Aalbes sen 4.0016.00 per 100 K.G. Klapbessen 2050 cent per 10 K.G. Perziken 1.805.40 per 100 st. Pruimen 5.0024.00 per 100 K.G. Komkommers 0.70—3.00 per 100 stuks. Tomaten: A 5.008.00, C 3.005.00 per 100 K.G. Augurken; middel 812 cent, basterd 2024 cent, stek 1214 cent, bom men 6 cent per 6 K.G. Bloemkool 1.5011.00, Roode kool 3.408.00 per 100 stuks. Spinazie 50 cent per 6 K.G. Postelein 1830 cent per 6 K.G. Sla 0 503.40 per 100 krop Andijvie 3674 cent per kist. Wortelen 3.608.00 per 100 bos. Uien 6070 cent, idem Drielingen 4570 cent, idem Nep 1.25 per 25 K.G. Druiven: Frankenthalers 3644 cent. Allcant. 3842 cent per K.G. Meloe nen: suiker 8.0035.00, net 5.00—29.00, ananas 10.0028.00 per 100 stuks. Appels; Codlln Keswick 4.0010.00, Kardinal Julet 7.00—14.00, Mr. Glad stone 5.0012.00, Tulpappel, roode 4.00—12.00, Yellow Transparant 6.0026.00 per 100 K.G. Pe ren; Flapp's Favorite 7.0016.00, Kruideniers 4.00 19.00, Précose de Trévoux 5.0012.00, Suikerpeer I,50—4.00 per 100 K.G. GOUDA, 9 Aug. Aangevoerd in totaal 754 stuks, waarvan 50 slacht varkens: vette 1516 cent per pond, levend met 2 pCt. korting; Lon- densche 1213 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 263 magere varkens 12.0020.00, 269 biggen 6.008.50, 8 runderen 150.00180.00, 45 nuchtere kalveren 3.006.00, 13 bokken en gei ten 2.005 00 per stuk. Handel stug. Algemeene markt. 431 partyen kaas: le kW. met R.M. 20.00—23.00, 2e kw. met R.M. 17.00 19.00, zware tot 25.00, extra zware tot 25.00. Handel matig. 559 ponden boter: Goeboter 6570 cent, Wei- boter 6065 cent per pond. Handel matig. 114500 stuks eieren: kipeieren 3.003.50, idem kleine 2.503.00 per 100 stuks. GOUDA, 9 Aug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. Aanvoer 290800 kipeieren: 56-58 K.G. 2.80 3.00, 58-60 K.G. 3.00—3.10, 60-62 K.G. 3.10—3.20, 62-66 K.G. 3.20—3.60, kleine eieren 58-68 K.G. 3.003.60, kleine eieren 2.502.80 per 100 st. Aanvoer 1000 eendeieren 2.20—2.70 per 100 st. HOORN, 9 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 34 sta pels, 19982 K.G. Fabr. kl. 21.50, boeren kl. 19.50, Boeren comm. 24.00. Handel matig. HEILOO, 8 Aug. Coöp. Veilingsver. „St. Willi- brordus" Doperwten 610 cent, Raspers 10 18 cent, Tuinboonen 59 cent, dubb. Stamslaboo- nen 1013 cent, idem enkele 1318 cent, Fijne Trosboonen 1719 cent, Roode bessen 816 ct. per K.G. Kropsla 2.10—3.20, Andijvie 1.40—2.60 per 100. Wortelen 3070 cent, Rabarber 2540 cent per 10 bos. Postelein 3045 cent, Spinazie 5070 cent per kistje. Meloenen 1930 cent per stuk. SCHAGEN, 9 Aug. Eierveiling. 70.000 kipeieren: 52-54 3.20, 55-57 3.103.30, 58-60 3.203.50, 61-63 3.30—3.70, 64-67 3.70. 1000 eendeieren 2.30. 19 kalkoeneieren 4.50. SCHAGEN, 9 Aug. Veemarkt. 12 paarden 150.00 325.00, 2 plnkstieren 75.0095.00, 30 magere Geldekoeien 80.00140.00, 66 vette Geldekoelen 160.00—235.00. 10 kalfkoelen 150.00—210.00, 36 graskalveren 26.0030.00, 7o nuchtere kalveren 6.0010.00, 60 schapen 10.0015.00, 21 vette kal veren 13.0017.00. 104 lammeren 6.0010.00, 6 bokken en geiten 0.506.00, 38 magere varkens 12.0019.00. 16 vette varkens 2832 et. per K.G. 23 biggen 6.009.00, 12 konijnen 0.251.25, 68 kippen 3060 cent. Hanen 40-50 cent. Eenden 10—35 cent. WARMENHUTZEN, 8 Aug. Zilvernep 3.404.60, idem drielingen 2.503.10, idem uien 0.70, Gele Nep 3.804.20. idem Drielingen 2.402.50, idem Uien 2.20—2.40, Roode kool 1.00, Schotsche Mui zen 5.506.60. idem groote 2.40, Eigenheimers 4.404.90, idem blauwe 4.905.40, Slaboonen II.20—11.80 per 100 K.G. WESTLAND, 8 Aug. Veilingen van den bond Westland. Binnenland. Roode bessen 45 cent, dubbele bessen 910 cent, aardbeien 64 cent, blauwe druiven 30—55 cent, Alicante 3240 ct., Colman 4045 cent, Gros Maroc 4150 cent, Gol den Champion 48—74 cent, Muskaat 60—66 cent per K.G Tomaten: A 0.801.30, B 0.901.40, C 0-861.35, CC 0.250.75 per bak Dubbele boonen 0.801.50 per bak. Snyboon 1015 cent, Postelein 68 cent. Spinazie 28 cent, Stoofappelen 49 cent, Stoofperen 39 cent, Tafelappelen 510 cent, Tafelperen 814 cent per K.G. Bloemkool I 4.008.00, idem II 1.504.00 per 100. Meloenen 1630 cent, kleine 514 cent per stuk. Morellen 20 cent, Perziken 8—11 cent idem II 47.5 cent, idem III 2.58.5 cent per stuk. Augurken 28 ct. per K.G. Pruimen 3045 cent per K.G. Peen 2.70 —2.90 per 100 bos. Andijvie 0.60—1.80 per 100. Kroten 1.00—1.60 per 100 bos. Uien 5065 cent per bak. De 4 pCt. conversieleening gemeente Am- hem ten bedrage van f 14.320.000 a, 100A pCt. met recht van voorkeur aan de houders der 4/2 pCt. obligaties 1913, 1917, 1928, 1929 I, 1929 II, 1930 I, 1930 II en 1933 is op een zeer klein bedrag na geplaatst. Op 14 Augustus a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f5.541.000 4 pCt. obligaties gemeente Groningen tot den koers van 100 pCt., waarbij het recht van voorkeur wordt verleend aan de houders der op 10 September a.s. aflosbaar gestelde 4/2 pCt. geldleening 1925. Als antwoord op een circulaire door de Kamer van Koophandel aan haar leden, teneinde zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden die haar leden bij de betaling van naar Duitschland geleverde goederen zouden ondervinden, berichtte een aantal firma's, dat die moeilijkheden niet van ern- stigen aard zijn. Klachten betroffen alleen koers- en renteverliezen als gevolg van de Nederl.-Duitsche deviezenclearing, terwijl een aantal firma's mededeelde, dat haar afnemers in Duitschland geen deviezenver- gunning kunnen verkrijgen. De Nivas, die langen tijd bij de diverse suikerafdoeningen de prijzen handhaafde, heeft de limite voar de Westkust van Britsch Indië met 5 cent tot f 3.65 verhoogd. De suikerfabriek Kartasoera, waarbij de Intern. Crediet- en Handelsvereenig. Rot terdam groote belangen heeft, heeft alle installaties, eigendomen en gebouwen aan Britsch-Indië verkocht. Volgens de ,JJaily Herald" zal deze week een Duitsch-Engelsch deviezenovereenkomst on derteekend worden, welke overeenkomst de heropening der Engelsche exporten naar Duitschland mogelijk maakt en 700 arbei ders zal gerust stellen, die anders binnen kort werkloos zouden worden. Te Parijs wordt verwacht, dat de minister van financiën een weinig rooskleurig exposé zal geven van de redenen, die zijns inziens het binnenkomen der belastingen verhinde ren en voorloopig zullen blijven remmen. In September a.s. vertrekken drie Japan- sche kooplieden naar Karachi, die tot taak hebben, nieuwe markten voor Japan te ope nen in het nabije Oosten en op den Bal kan. Zij worden uitgezonden door het ver bond van Japansche katoen- en textiel- exporteurs. Het Japansch ministerie van financiën en de Bank van Japan zijn tot overeenstem ming gekomen volgens welk het huidig dis conto zal worden gehandhaafd en scha delijke inflatie zal worden vermeden. Volgens het onderzoek van den assistent resident naar de rubberrestrictie in den R.iouw-Archipel en lndragiri is er geen sprake van aversie tegen het uitvoerrecht op de bevolkingsrubber. De bevolking is tot het inzicht gekomen, dat de opbrengst van het uitvoerrecht in haar belang besteed vjordt. Men zoekt naar een methodeom met deze gelden den aanplant van voedings gewassen te stimuleeren. aangezien de voedselvoorziening in lndragiri slecht is. De officieele raming van den Amerkaan- schen katoenoogst is belangrijk lager. Zij bedraagt 9.19 mïllioen balen of 60.4 pCt.yan den normalen oogst tegen 12.31 mïllioen balen per 1 Augustus 1933. Het definitieve oogstcijfer voor 1933 luidde 13.04 mill, ba len, voor 1932 13.00 mill, en voor 1931 17.09 mill, balen. De dollar was gisteren te New-York in herstel, n.l, van 1.4693 tot 1.4708. De speculatie in Amerika vindt op de goederen- en graanmarkten grooter ope ratieterrein en wendt zich meer en meer van de fondsenmarkt af. Een zetel op de NewYorksche katoenbeurs werd verkocht voor 17.500 of 2000 meer dan de vorige maal. Kennedy, de voorzitter van de beurs-con- trölecommisie, wijst er op, dat de controle- bepalingen der nieuwe beurswet niet al te scherp zouden uitvallen, omdat anders vele Mij.en ongetwijfeld hun aandeelen uit de officieele prijscourant zouden laten schrap pen. De verkoopen van de General Motors wa ren in Juli lager dan in Juni, maar in de eerste zeven maanden hooger dan in het zelfde tijdvak van het vorig jaar. Iron Age raamt momenteel de Ameri- kaansche Staalproductie op 27 pCt. der ca paciteit tegen 26 pCt. de vorige week. Verwacht wordt, dat Vrijdag a.s. de af levering van de U.S. Steel Corporation over de afgeloopen maand zullen worden gepu bliceerd, en dat daaruit een sterke achter uitgang zal blijken. De Amerik. Staalindustrie ontvangt van de automobielnijverheid uiterst langzame bestellingen en verwacht wordt, dat de vraag naar staal voor nieuwe modellen pas laat in September merkbaar zal zijn. De dagelijksche ruw-ijzer productie in Amerika bedroeg in Juli 39000 ton tegen 64.000 ton in Juni. De productie van ijzeren blokken daalde 49 pCt. Op 1 Augustus wa ren van de 281 hoogovens 75 of 26 pCt. in bedrijf. Op 1 Juli 88 hoogovens op 31 pCt. der capaciteit. De Standard Oil of Nebraska passeert het kwartaal-dividend van 0.25 als gevolg van het lage prijsniveau op de benzinemarkt. Vertegenwoordigers van verschillende groote petrol, mijen komen bijeen, om maatregelen te treffen, die de markt moeten ontlasten van de benzine, die tegen dumping-prijzen wordt aangeboden. KERK SCHOOL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6