-msmm PALM O LIVE ...de zeep der feugd Roode klepkooi Pater U. G. Goll Wij blijven sparen DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 HET NIEUWE VLIEGVELD TE HAAMSTEDE OFFICIEEL GEOPEND ^HOTPfyr - Het nieuwe passagekantoor met restauratie in de prachtige omgeving van Haamstede Een stroopersdrama Het schot in de duisternis Wilde staking te Oldenzaal Ongeveer 100 krasters hebben Woensdagmiddag het werk neergelegd Wordt de geheele fabriek stilgelegd? Landvogel vliegt er niet in De „pastoor der Zuiderzeewerken*' Bij zijn priesterfeest Levensbijzonderheden Onaangename ervaring Moeilijkheden voor een Hol- landschen fotograaf in Duitschland Naar de Wadden Vetsmelterij in vlammen Felle uislaande brand te Zaandam Geestelijk adviseur Bond van varkens handelaars Critiek op de Centrale MGR. DR. TH. VERHOEVEN Zilveren priesterfeest EUCHARISTISCHE BOND Naar de H. Landstichting Nijmegen OP STILSTAANDEN AUTO GEREDEN Enkele cijfers uit het jaarverslag der Rijkspostspaarbank over 1933 Vier millioen erbij! Hull-Liverpool Vliegdienst wordt in de winter maanden stopgezet STAATSMIJNBEAMBTEN Regeling der pensioenbijdragen HET CONFLICT BIJ DE CON- FECTIEFABIEK „TWENTE" NIEUWE GLIMMENDE RIJWIELPLAATJES Dief in 't Westland gearresteerd WmSm,, zorgd, dat oorlogvoeren iets vreeselijks is, vooral voor den boer. Immers: „Op het platteland wordt de oorlog nog steeds uitgevochten, de vruchtbare akkers worden tot loopgraven en granaattrechters, boerderijen en huizen gaan in vlammen op, de achtergebleven vrouwen en dochters wor den dikwijls bruut verkracht." De boer van het Zuiden is de eerste om dit te beamen. Alleen verstaat hij een uit spraak als deze niet uit den mond der Nederlandsche S. D. A. P., die toch de ver- dedigingsbelangen van het Zuidelijke plat teland steeds heeft opgeofferd aan den waan eener eenzijdige ontwapening! De benzine der auto's, die Zondag 1.1. het Brabantsche land afraasden om den kerk- gaanden boeren de roode lectuur toe te werpen, had evenzeer kunnen gespaard worden als de aan de vlugschriften bestede inkt. De Zuidelijke landvogel vliegt niet'in de roode klepkooi. Hij herinnert zich dezen zelfden lokvink, die niets te fluiten had, toen in Mexico de katholieken werden ver moord, toen in Spanje de kerken brandden onder de flambouwen van roode petroleurs, en die minder zalvend over „revolutie" kweelde, toen in Weenen de austro-marxis- ten een bloedigen opstand ontketen den.... Woensdagmorgen werd aan de arbeidsters van de spinnerij der firma H. P. Gelderman en Zn. alhier, een loonsverlaging van 10 pet. aangekondigd, welke Woensdag a.s. zou ingaan. De betrokken arbeidsters, ongeveer 100, heb ben Woensdagmiddag onmiddellijk, zonder overleg met de organisaties, 't werk neerge legd, aangezien ze met deze loonsverlaging niet accoord konden gaan. Een viertal krasters de den niet mee aan deze staking. Hedenmorgen had een bespreking plaats tus- schen het hoofdbestuurslid Middelhuis uit En schede met de stakende meisjes van de fabriek der firma Gelderman. Deze meisjes wilden zich niet schikken in de tien procent loonsverlaging. De heer Middelhuis heeft geconfereerd mat den heer Gelderman, maar het resultaat dezer besprekingen is nog niet bekend. De geheele spinnerij is reeds stopgezet. Indien vandaag de zaak niet opgehelderd wordt, zal de geheele fabriek worden stilgelegd. Gebruik steeds Palmolive, omdat daarin de waardevolle olijf- en palmoliën, door meer dan 20.000 schoonheids-experts aanbevolen, op de juiste wijze zijn verwerkt. ct. (2 stuks voor 25 Ct.) Men schrijft ons uit Noord-Brabant: Evenals het in verkiezingsdagen meer malen is geschied, gebeurt 't nu ook in deze periode van landbouwcrisis. De roode klepkooi wordt op het platteland opengezet in de hoop, dat de landvogel er letterlijk en figuurlijk in zal vliegen. Het Katholieke Brabantsche platteland is overstroomd geworden door duizendtal len exemplaren van een acht pagina's groot vlugschrift in het formaat eener •kleine courant. Het draagt tot titel: „Boer en Tuinder" en is uitgegeven door de So ciaal Democratische Arbeiderspartij en het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen. Er valt natuurlijk niet aan te denken op alles in te gaan, wat den boer hier wordt aangeboden. Feitelijk zou zulks ook hierom reeds niet veel zin hebben en in ieder geval overbodig zijn, omdat veel van wat hier gezegd wordt, weinig meer is dan een herhaling van algemeenheden, die de boer op zijn vergaderingen en in zijn eigen pers reeds tot in de treure heeft weerlegd gezien. Hij weet zeer goed, dat niet met holle roode woorden, die den schijn wek ken, alsof het zeer ingewikkelde agrarische probleem in een handomdraaien zou zijn op te lossen, verbetering in de bestaande moeilijkheden kan worden verkregen. En het is hem, dank zij de uitstekende voor lichting van zijn aangewezen katholieke leiders, helder als de dag, dat alleen gede gen en weloverwogen, op de Christelijke gedachte stoelende begrippen, de garantie bieden voor werkelijk solide constructie en herconstructie. Bovendien weet de Bra bantsche katholieke boer, dat daar, waar het socialistisch beginsel meer dan hier te lande den toestand der boeren beïnvloedt, de positie der landbouwers veel en veel on gunstiger is dan in Nederland. Hij heeft bijvoorbeeld wel eens hooren spreken van het leven der boeren in Rusland, een land dan toch, waar het ideaal van het „natio naal grondbezit" het meest werd en wordt benaderd. Dit „nationaal grondbezit" is een der lokmiddelen, waarmede de vrije landvogel in de klepkooi moet worden gevangen. Luister naar wat het propagandablad den boeren opdischt: „Kerkelijke en politieke leiders van de r.-k., anti-rev. en chr. hist, partijen waar schuwen de boeren steeds voor de sociaal - democratie. Sterker, verbieden (deze en volgende spatieeringen zijn van het roode orgaan) zelfs de toetreding als lid der S. D. A. P. Een van de redenen is het argument: De sociaal-democratie is revolutionnair. En: revolutie is een groote zonde! Boeren en tuinders, men misleidt u. Zeker, de sociaal-democratie streeft naar een an dere maatschappelijke ordening. In plaats van het persoonlijk bezit van grond en alle andere arbeidsmiddelen (fabrieken, mijnen, machines, schepen, enz.) verlangen zij algemeen nationaal bezit. In plaats van een voortbrenging en verdeeling der goe deren voor de winst der bezitters wenschen wij een gebaseerd op het algemeen belang, voor de behoeften aller menschen. Ongetwijfeld een ingrijpende m2|itschappe- lijke hervorming. Zóó ingrijpend, dat op die omvorming 't woord „revolutionnair" op zijn plaats is. Maar daarom zondig, daarom on christelijk? Naar onze opvatting is veeleer het tegendeel het geval. Slechts in een socialis tisch ingerichte samenleving kan Christus' liefdeleer in de practijk ten volle toepassing vinden. In de tegenwoordige kapitalistische maatschappij is de toepassing onmogelijk. Dat bewijzen de feiten overduidelijk." Een citaat als dit, waarin men als van ouds den truc herhaalt, om bij de Christelijke gezindheid van den plattelander in het gevlei te komen, is typeerend voor de wijze, waarop men den boer denkt te kunnen verschalken. Nietwaar, de „kerkelijke en politieke lei ders" waarschuwen steeds voor de sociaal democratie, en zelfs verbieden zij het lid maatschap der S. D. A. P., omdat zij revo lutionnair is. En dat „revolutionnair" wordt dan voorgesteld in den zoetsappigen toon van het bovenstaande betoog! Het is de waarheid.... in zakformaat! De S. D. A. P. met hare mede-instellingen is hier te lande den Katholiek verboden, omdat hare beginselen een gevaar vormen voor het eeuwig welzijn der menschen. Daargelaten, dat de hemel op aarde, dien de S. D. A. P. belooft, niet te verwezenlij ken valt, zijn hare fundamenteele grond slagen niet alleen onvereenigbaar, maar lijnrecht in strijd met de Katholieke leer. Het socialisme, algemeen beleefd, zou een ramp zonder weerga zijn voor de samen leving, omdat de menschen, die de samen leving vormen, zouden geleerd hebben te bouwen op het stuifzand der stofvergoding. Als dus de kerkelijke en „politieke" (sic!) leiders het lidmaatschap der S. D. A. P. „zelfs" verbieden, dan geschiedt zulks om een reden, die het den katholieken Bra- bantschen boeren voorgelegd vlugschrift zorgvuldig.... verzwijgt! Voor het overige zijn er teekenen, die erop wijzen kunnen, dat de roode vogelaar een beetje achter de feiten aankomt. Juist dezer dagen nog heeft men kunnen lezen, dat de toestanden in den Brabantschen landbouw geleidelijk iets beter worden. Op de kleigronden werkt men niet meer in die mate met verlies als in 19321933. Vele bedrijven maken zelfs weder winst. Ook op het zand komt een spaarzaam licht straaltje door het wolkenfloers, dat jaren achtereen volmaakt ondoordringbaar was. De boeren zelf en hun leiders zijn de eer sten om hierin de doorwerking der crisis maatregelen te erkennen, regeeringsmaat- regelen, waarvoor geen sociaal-democraat de ministerieele verantwoordelijkheid heeft durven dragen. Het roode geschrift verkondigt, onge wild, ook een groote waarheid. Onder het opschrift „De boer en de oorlog" .wordt ge- Onder den rook van Breda heeft zich een stroopersdrama afgespeeld, dat twee politie mannen bijna het leven heeft gekost. Het was den rijksveldwachter van Minder hout bekend geworden, dat er in de jachtvel den te Dorst werd gestroopt. Hij begaf zich op weg met den gemeenteveldwachter Koppelmans, eveneens uit Dorst en beiden stelden zich ver dekt op langs een zandpad. Toen een zekere A. F. uit Dorst even later langs kwam met een dubbelloopsgeweer, een lantaarn en enkele stukken wild, riepen de po litiemannen hem toe: „Halt, rijksveldwacht!" Rijksveldwachter van Minderhout sprong voor den strooper, doch deze loste een schot op hem. Maar v. M., die de tegenwoordigheid van geest had, om het geweer opzij te slaan, ontkwam daardoor aan den aanval. Beide politiemannen grepen daarop F. vast, die opnieuw poogde te schieten. Na een korte worsteling was de strooper evenwel overmees terd en werd hij voor den burgemeester van Oosterhout geleid, die hem aan een kort ver hoor onderwierp. De man toonde zich daarbij zeer onverschillig. Hij is toen ter beschikking van de justitie gesteld en naar Breda overge- óracht, waar hu in het Huis van Bewaring is opgesloten. Op 15 Augustus e.k. hoopt Pater U. G. Goll, van de orde der P.P. Augustijnen, zijn zilveren priesterfeest te herdenken. Dit heugelijke feit zal ongetwijfeld niet en kel in de parochie van St. Monica te Utrecht, de bakermat der Augustijner-orde in Neder land, waaraan de jubilaris thans is verbonden, doch in breeden kring in den lande een warme belangstelling en innig medeleven wekken. Als wij zeggen breeden kring dan bedoelen wij het uitgestrekte arbeidsveld met in het zuiden Nij megen en in het noorden Friesland en Noord- Holland inclusief de Wadden-eilanden aan de Peripherie. Welk een mooien staat van dienst heeft deze ijverige, plichtsgetrouwe en eenvoudige priester, die de hoogachting en sympathie heeft van allen, die met hem in aanraking zün ge komen, zoowel van katholieken als niet-ka- tholieken. Wij meenen dan ook deze gelegen heid te moeten aangrijpen om enkele bijzon derheden uit dit actief en vruchtbaar priester lijk; leven te memoreeren. Hij werd geboren te Amsterdam en maakte de lagere studiën te Uden en daarna te Eind hoven om vervolgens in September 1903 te Wit- marsum in het noviciaat der Augustijnerorde te treden. Na volbrachte studies ontving hij op 15 Augustus 1909 de H. Priesterwijding. Enkele jaren was hij vervolgens werkzaam als kapelaan aan de St. Augustinuskerk te Utrecht, de eerste kerk van de P.P. Augustij nen na de reformatie in genoemde stad want de statie in de Jerusalemsteeg, welke ruim drie eeuwen door de paters van genoemde orde werd bediend, was slechts een schuilkerk. Van hier ging hij naar Witmarsum in Fries land, waar, gelijk bekend, de Augustijnen een kerk met convent bezitten, van waaruit zij als een geestelijke centrale, tevens in wijden om- De .Residentiebode" van gisteravond meldde, dat de Haagsche foto-reporter Bosman, die Maandag j.l. naar Berlijn was gevlogen om foto's te maken van de plechtigheden te Tan- nenberg, bij aankomst van het vliegtuig op Tempelhof werd opgewacht door eenige hee- ren, die hem mededeelden, dat hij in verze kerde bewaring was gesteld. Het „Volk" weet echter te berichten, dat de heer Bosman reeds in Nederland teruggekeerd is. Maandagochtend was hij naar Berlijn gevlo gen, gewapend met een geldigen pas, een lid maatschapskaart van de Nederlandsche Veree- niging van Persfotografen en andere aanbeve lingen. trek assistentie verleenen. Hier kwamen al spoedig de bijzondere gaven en eigenschappen van Pater Goll aan het licht, zoodat hij daar een veel gevraagd assistentie-geestelijke was. Doch meer in 't bijzonder trad hij op den voorgrond tijdens de mobilisatie-jaren toen hü belast werd met de geestelijke verzorging der onder de wapenen geroepen manschappen, die op de Waddeneilanden waren gelegerd. Voor deze veel tact en breed inzicht vereischen- de geestelijke bemoeienis, wordt bovendien we gens het veelvuldig heen en weer trekken tus- schen vasteland en eilanden een sterke phy- sieke gesteldheid gevorderd. Weer of geen weer, pater Goll was altijd present als het t zieleheil van zijn „jongens" betrof; dat zulks veel van het uithoudingsver- Op het vliegveld Tempelhof ondervond hij geen moeilijkheden. In Berlijn naa de heer Bosman zich tot de politie gewend, om een toegangskaart voor Tannenberg te verkrijgen. Hij werd verwezen naar het rijksministerie van Propaganda, dat tijdelijk een bureau had inge richt te Tannenberg. Gewapend met een aanbeveling, die onze Hollandsche gezant te Berlijn hem welwillend verschafte, vertrok de reporter daarna per trein naar Ostrode en vervolgens met een huur auto naar Tannenberg. Ontelbare malen werd de taxi aangehouden door manschappen van S. A., S. S. of Staatspolitie. Telkenmale werd geïnformeerd, voor welk soort buitenlandsche bladen de persman werkte en eenige malen' werd hem geboden te blijven staan, waar hij stond, in afwachting van verdere orders. Ten slotte ontving hij de mededeelmg, dat slechts aan vijf Duitsche fotografen toestemming tot fotografeeren was verleend. Zijn herhaalde pogingen om in het bezit te komen van een „Ausweis" hadden ten slotte het negatieve gevolg, dat hij door eenige „Staatspolizisten" naar een inkwartieringslo kaal werd gebracht, waar hij Dinsdag den ge- geheelen dag is vastgehouden. Pas na afloop van de plechtigheden werd hü in vrijheid gesteld en kon hü via Beriün naar Holland terugkeeren. Ook op het station in Tannenberg, waar hü na zün invrüheidstelling nog verscheidene foto's maakte, ondervond hij welk een scherp toezicht op fotografen werd uitgeoefend. Te Zaandam is hedennacht half twee 'n felle brand uitgebroken in de vetsmelterü van R. v. Exter aan het einde van het Sluispad. Met het oog op den onaangenamen geur, ge schiedt het vetsmelten in de zomermaanden hoofdzakelük 's avonds in open vuren. Toen de laatste arbeider om 12 uur 's nachts de smelterü verlaten had, was er niets wat eenig gevaar deed duchten. Om half twee werd brand ontdekt door een voorbüganger die dadelük den eigenaar waar schuwde en de hulp van de brandweer inriep. Ondertusschen was de smelterü, waarin zich vüf smeltketels bevonden, elk van tweehonderd liter en een van duizend liter, in lichter laaie gevlogen. Van ver af waren de huizenhoog oplaaiende vlammen zichtbaar. Onder leiding van commandant Kakes bond de brandweer den strüd tegen het vuur aan. Wegens de ligging van het terrein was veel slangenmateriaal noodzakelük. Met een gezamenlüke capaciteit van 2400 L water per minuut werd in ruim een uur tüds het vuur bedwongen. mogen vergt, zelfs al bezit men zeebeenen, behoeft geen betoog. Op de Waddeneilanden heeft hü tijdens de mobilisatiejaren prachtig werk verricht. Na de mobilisatie werd de jubileerende pries ter tot pastoor te Oostzaan benoemd, waar zijn pastoraat door zijne vroegere parochianen nog dankbaar wordt herinnerd. Hierna zag Nümegen hem binnen hare mu ren, alwaar hü o.m. medewerkte aan de voor bereiding tot stichting van een parochiekerk. In deze stad deed hü zich ook kennen als een sociaal voelend mensch en priester, n.l. toen hü benoemd werd tot geestelijk adviseur van de afd. Nümegen van den Ned. R. K. Bond v. Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Nog altüd heeft „St. Raphaël", de actieve bond van de katholieke spoormannen een groo te plaats in zün warmvoelend hart en heeft hü voor deze organisatie een büzondere voorliefde. Pastoor der Zuiderzeewerken Geen wonder dat, toen geestelüke verzorging noodig bleek van allen die bü de Zuiderzeewer ken werkzaam waren, het oog der Kerkelüke Overheid viel op pater Goll, die bereids ge toond had op onderscheiden terrein met zoo veel succes werkzaam te kunnen zün. Van Juli 1929 tot Mei 1933 is hü de pastoor der Zuiderzeewerken geweest; hij bouwde zün houten kerk, primitief wellicht doch intiem, te Kornwerderzand. Zoowel onder de eenvoudige grondwerkers, de zwoegers aan den zwaren dük, als onder de technici en ingenieurs, katholieken zoowel als andersdenkenden, genoot hü een büzondere hoogachting en telde hij talloos vele vrienden. Door zün büzondere talenten, grooten üver en met veel tact wist hü aldaar zün herdersambt uit te oefenen, zoodat zijn persoon nog voort leeft in dankbare herinnering bü allen, die hier gearbeid hebben. Thans als kapelaan van St. Monica te Utrecht met de zielzorg belast wist hü zich in dit ééne jaar bemind te maken bij zijn parochianen, doch bovenal bij de R. K. Werkliedenvereeni- ging, de Jonge Werkman en de Propaganda- club, die het voorrecht hebben hem als geeste- lük adviseur te bezitten. Hoewel 15 Augustus a.s. de eigenlüke dag van het zilveren priesterfeest is, zal de herdenking daarvan plaats hebben op den Zondag daarop volgende, n.l. op den 18den Augustus. Van de zich in het gebouw bevindende 2800 kg. gesmolten dierlüke vetten, welke bestemd zün voor de fabricage van zeepen, kon de eige naar twee duizend kg. vet, dat zich in houten vaten bevond, redden, door deze vaten in een aangrenzende sloot te rollen. De smelterü. alsmede het aangrenzende lo kaal, waarin het gesmolten vet gemalen en ge wogen wordt en welke tezamen in een steenen gebouw zijn ondergebracht, brandden geheel uit, waarbij mede twee reservoirs van duizend kg. verloren gingen. De aaneengebouwde houten loodsen, waarin ongeveer vüf ton eierkolen opgestapeld lagen, kregen eveneens brand- en waterschade. De schade aan gebouw en aan grondstoffen kan op tienduizend gulden worden geschat, welke door verzekering op beurspolis wordt gedekt. Het is zeer twüfelachtig of deze smelterü daar weer zal worden opgebouwd, met het oog op den hinder dien de omwonenden ervan on dervinden. De Nederlandsche Bond van Varkenshande laren heeft te Utrecht zün eerste jaarlüksche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer J. Turksma, dat het niet te verwonderen valt, dat in breede kringen den handelsgemeen schap een geest van verzet zich geopenbaard heeft. De steun aan de varkenshouderü heeft zich geculmnieerd in de verrüking van enkele be langhebbenden ten koste van handelaars, gros sier, slager en andere bedrüfsondernemingen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental van den bond thans 1822 bedraagt. De verslagen werden goedgekeurd. De heer J. Turksma te Leeuwarden werd als bondsvoorzitter en de heeren A. Renes, G. de Vos en C. Smits als leden van het hoofd bestuur herkozen. De rechtskundige adviseur van den bond, mr. dr. J. P. Hoogland heeft in een inleiding crisis maatregelen in het algemeen besproken. Hü concludeerde, dat bü de varkenshandelaren de steun een vorm van bedeeling werd. Herhaaldelük is door de gezamenlüke han dels-, slagers- en grossiersvereenigingen aange drongen op verbeteringen in de methode der uitvoering, minder kostbaar, minder omslach tig, maar met een aan zekerheid grenzende betere oplossing. De Nederlandsche Varkenscentrale is in haar beleid te kort geschoten. Rechtszaken als die te Rotterdam brachten ernstige misstanden aan het licht. Moet een handelaar aan de centrale steeds alle mogelüke schriftelüke garanties bieden om aan een levering te kunnen deelnemen of in de steunregeling betrokken te worden, een lichtvaardiger vertrouwen betoonde men tegen over de buitenlandsche vertrouwensmenschen en smokkelaars van bekende origine. Woensdag 15 Augustus hoopt Mgr. Dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwüs en Opvoeding te 's Gravenhage, zün zilveren priesterfeest te vie ren. Al zal de viering van dat feest volgens uit- drukkelük verlangen van den jubilaris zich in hoofdzaak tot de kerkelijke bepalen, ook deze zal slechts in beperkten kring geschieden. Dinsdagavond zal Mgr. Verhoeven in de ka pel van de Zusters der St. Anna-stichting, wier geestelüke leidsman hü is, feestelük in gehaald worden door de familie, de zusters en het bureau-personeel. Woensdag 15 Augustus zal de jubilaris in dezelfde kapel de plechtige Hoogmis opdragen, waaronder Pastoor M. Gas man uit Kampen de feestpredikatie zal hou den. Wegens de beperkte ruimte zullen daarbü slechts enkele intieme vrienden van den jubi laris genoodigd worden. Aan alle anderen, die persoonlük van hunne belangstelling willen doen blijken, wordt daar toe op den dag van het feest gelegenheid ge geven ten huize van den jubilaris, Bezuiden- houtsche weg 269, 's Gravenhage, waar hü 's middags van 2 tot 4 uur receptie houden zal. Uit alleszins vertrouwbare oron kan mee gedeeld worden, dat men den jubilaris grooter genoegen doet met de toezegging, dat men door een H. Mis de geloovige zielen in de feestvreugde doet deelen, dan met de zending van bloemen. De Eucharistische Bond onderneemt Woens dag 29 Augustus een grootschen bedetocht naar de H. Landstichting, om een plechtige hulde te brengen aan den Eucharistischen Koning. De reis gaat per Dieseltrein. Deze vertrekt uit Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rot terdam, 's morgens ongeveer zeven uur. Aan komst Nümegen, H. Landstichting, om half elf. 's Avonds aankomst om half elfOok niet-leden kunnen den tocht meemaken. Voor büzonderheden betreffende prijzen en aanmeldingsadressen zie men den in dit blad voorkomenden Omroeper. Woensdagavond te half twaalf stond op den RÜksstraatweg te Soesterberg een vrachtauto van de firma Van Soest uit Zeist voor het hotel Huis ter Halve. De auto was voldoende ver licht. Op een gegeven moment naderde een per sonenauto, welke een snelheid had van ongeveer 70 K.M. en en deze reed van achteren op den stilstaanden vrachtauto, met het gevolg dat de bestuurder van den vrachtauto, Van Rooy, ernstig gewond werd. Per auto is hü naar de RÜksklinieken te Utrecht overgebracht. De po litie stelt een onderzoek in. Het jaarverslag over 1933 der Rükspostspaar- bank, dat heden verschenen is, geeft in een zes tigtal bladzüden die voor het meerendeel vol staan met cüfers en nog eens cüfers, toch wel eenige interessante gegevens die van belang zijn voor dengene die zich voor de economie van ons volk in cisistijd interesseeren. Vanaf de stichting dezer instelling is het met haar altijd crescendo gegaan en deze opwaartsche beweging is ook in de laatste jaren niet onder broken. In de drie voorafgaande jaren is het totaal-tegoed der inleggers zelfs sneller toe genomen dan te voren: dat was een gevolg van vertrouwenscrisis na den val van het Eng. pond en de verhooging van het rentegevend maximum. Zoo waren er op 31 December van het jaar: 1930: 2.144.026 boekjes waarop in totaal 375.404.520.81. 1931: 2.257.220 boekjes waarop in totaal 439.237.670.42. 1932: 2.260.652 boekjes waarop in totaal 511.401.630.69. In 1933 is de aanwas heel wat minder snel gegaan: de twee hierboven genoemde factoren waren uitgewerkt, maar toch steeg het totaal aantal boekjes tot 2.267.676, waarop een totaal tegoed van 528.696.821.92. In het laatste jaar daalde het aantal inlagen en steeg het aantal terugbetalingen, maar toch bleven de to taal-inlagen nog boven de terugbetalingen: er werd 4.221.827.57 méér ingelegd. Uit de cijfers blükt dat er per 1000 zielen van onze bevolking gemiddeld 274 inleggers zün die dan tezamen 63.774.42 op hun boekjes hebben. Het gemid delde tegoed per boekje bedraagt 233.14. Op 31 December 1933 werd aan rente op de rekeningen der inleggers bügeschreven het respectabele bedrag van 13.078.316.28, dat is 1.001.536 57 méér den het vorig jaar. Dat er nog steeds menschen zijn, die niet op de kleintjes passen, blijkt uit de volgende cüfers: Vo.gens de Rijkspostspaarbank-wet wordt het tegoed van inleggers die in geen dertig jaar iets van zich hebben laten hooren, in het reservefonds van de instelling gestort. Aldus zün in 1933 verjaard 12.467 boekjes met een totaal van 4.952.62! De luchtlün Amsterdam—Hull—Liverpool zal met ingang van 6 October worden stopgezet, bericht de „Telegraaf". Gedurende de winter maanden za! het traject niet bevlogen worden, daar de toestand der vliegvelden in Huil en Liverpool zoodanig is, dat deze in het najaar geen voldoende veiligheid biedt. Over het alge meen is men niet ontevreden over de resul taten dezer nieuwe luchtlün. De autoriteiten in Hull en Liverpool hadden gaame ook in de wintermaanden deze lün bevlogen gezien, maar de K.LM. wenschte in verband met het risico der vliegvelden hierop niet in te gaan. Thans zal men in de maand Maart of April van het volgend jaar weer met deze nieuwe luchtlün voortgaan. Tusschen de directie der Staatsmünen en de Algemeene Beambtencommissie is overeenstem ming bereikt over het voorstel der directie. Thans betaald de directie 12'A pet. en betalen de beambten 6% pet. van het maandloon als bü'drage in de pensioenkas. De totale bijdragen, zijnde 18% pet. zullen gelükelijk over de Staatsmünen en de beambten worden verdeeld, zoodat beide partijen 9pet. te betalen krügen. Dit beteekent derhalve voor de beambten een verhooging der tegenwoordige büdrage met 3% pet. van het maandloon. De Rüksbemiddelaar, prof. Josephus Jitta, heeft partüen, betrokken bü een dreigend con flict aan de Electrische Confectiefabriek „Twen te" te Enschede opgeroepen tot een bespreking op Vrijdag 10 Augustus in het gemeentehuis te Enschede. Op het terrein der veilingvereeniging Wes- terlee in het Westland was een liefhebber van de nieuwe rüwielplaatjes bezig de karretjes die met zulk een nieuw plaatje waren getooid, daarvan te ontdoen. Enkele personen die dit hadden opgemerkt, grepen den man, waarna de politie werd ge waarschuwd. Toen deze kwam, was de vogel reeds gevlo gen. De agenten zetten hem na, maar de man zag kans snel op een vrachtauto te klimmen. Hü had evenwel pech, want toen hü zich reeds in veiligheid waande, en de zich moe trappende veldwachters steeds verder achter bleven, moest de vrachtauto onverwachts stop pen, om een autobus der W. S. M. te laten passeeren. De dief werd toen opnieuw gegrepen, zonder dat ontsnappen verder mogelük was. Hü had een nüptang om de plaatjes te ver- wü'deren, reeds in het water geworpen. De man, die afkomstig bleek uit Schiedam, is ter beschikking van den Officier van Jus titie gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9