Magister Alb. Doodkorte O.P. VER VERWIJDERD IDEAAL Der Sociaal-demo cratie Nieuw materiaal Bij zijn veertig-jarig priesterfeest Rijk en gemeenten HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 Staking te Oldenzaal opgeheven De anonieme kaarten De kosten van ons onderwijs In de Roer gereden Lichtvaardig pleit Onderzoek van Kerkelijke Recht bank ter plaatse van de marteling VAN HET TWENTE RIJNKANAAL De sluis van het Twente Rijnkanaal nabij Delden. Zij is 10 M. diep12 M. breed en 144 M. lang EERSTE M ARIA-OCTAAF TE ROERMOND Plechtigheden te Kapel in t Zand Postvluchten De loonsverlaging is voorloopig teruggenomen H.H. WIJDINGEN De viering van het jubileum Onderzoek naar betrouwbaarheid van zich aandienenden schrijver NA DEN DOOD VAN PRINS HENDRIK HULL—LIVERPOOL Volgend jaar definitief voort zetting luchtdienst BLOEMENHANDEL Over het algemeen nog ongestadig en weinig regen Jongelieden waren er met ontvreem den auto van door MGR. FERD. HAMER Behoorlijke saneering gevraagd C. VISSER OVERLEDEN Oud-burgemeester van Alphen aan den Rijn DE BELASTINGDRUK IN INDIË Nieuwe tijdelijke opcentenheffing Het Kerkelijk onderzoek, dat werd ingesteld in verband met het proces der zaligverklaring van Mgr. Ferdinand Hamer, die tijdens den Boxer-opstand in 1900 om het geloof werd ge marteld, maakt thans goede vorderingen. Eeni- ge leden van de Kerkelijke Rechtbank hebben onlangs een bezoek gebracht aan het oude stadje Two-Sheng, waar de bisschop ter dood werd gebracht en daar alle getuigen gehoord die het drama hadden bijgewoond. Mgr. Hamer die 21 Augustus 1840 te Nijmegen werd gebo ren, kwam naar Mongolië als een der eerste gezellen van Fr. Verbist, den Stichter van de Congregatie van Scheut. Tegelijk met Mgr. Ha mer werden 7 priesters en 3000 katholieke lee- ken door de Boxers omgebracht. Van Zondag 12 Aug. tot Zondag 19 Aug. wordt in de kapel in 't Zand te Roermond het eerste Maria-oetaaf gevierd. Dit octaaf zal worden ge sloten door een plechtige processie met het Al lerheiligste en het Wonderbeeldje van O. L. Vrouw vanuit de genade-kapel naar het Kruis wegpark. Deze processie, waaraan duizenden deelnemen, is samengesteld uit verschillende groepen bruid jes, die symbolische voorstellingen dragen. Aan iederen zieke wordt afzonderlijk de zegen met 't Allerheiligste gegeven. Zieken die zich daarvoor aan de Kapel in t Zand aanmelden zal een ge reserveerde plaats in het Kruiswegpark worden aangewezen. Deze plechtigheid wordt gehouden Zondag 19 Aug. om vier uur. Iederen Zondag is er in het Kruiswegpark een H. Mis om acht uur waaronder gelegenheid bestaat de H. Communie te ontvangen. De „Ijsvogel" (uitreis) vloog van Alorstar naar Bandoeng. Na meerdere conferenties, zoowel met den districts-bestuurder van St. Lambertus. der. heer Middelhuis, als met een deputatie uit de stakende meisjes, is tenslotte door de fa. Gel derman te Oldenzaal het volgende voorstel ge daan: le. de 10 pet. loonsverlaging wordt voorloopig teruggenomen; 2e. Dinsdag a.s. zal een bespreking plaats hebben over deze kwestie langs organisatori- schen weg te regelen. Op deze voorwaarden zouden allen heden morgen het werk hervatten. Naar aanleiding van dit voorstel werd gis terenavond langdurig in het St. Josephgebouw beraadslaagd, met het gevolg, dat allen heden morgen het werk weer hervat hebben. Heden heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens in de kapel der Missionarissen van het H. Hart te Stein (L.) de H. Priesterwijding heeft toe gediend aan de volgende eerwaarde fraters: Ant. Smulders, M. de Brouwer, A. Verzijlberg, C. v d Loo, Th. Kouw, M. Neijens, H. Witte, J. Jacobs, J. v Hest, C. v Roessel, J. Rynja A. Ak kermans N. Hendriks, A. v Lith, A. Seelen, M. Kooien, L. Nieuwenhuis, L. Boeren, V. Viola, allen Missionarissen van het H. Hart en aan een universeel wijsgeer, een diep denker en oorspronkelijk vorscher op het gebied der phi losophic. De thomistische wijsbegeerte heeft hij ver duidelijkt en verscherpt en geen wonder dan ook, dat pater Doodkorte de beste thomist van ons land wordt genoemd. Een zijner beste leerlingen, thans zelf hoogleeraar, heeft eens gezegd, dat een half jaar publiceeren den Ma gister wereldberoemd zou maken. Magister Doodkorte geeft nog geregeld phi- losophische cursussen aan de studenten te Delft, Groningen en Utrecht. Naar zijn oordeel zijn onze katholieke leiders in het algemeen te weinig philosophisch geschoold en op menige plaats heeft hij daarom hulp geboden, wan neer een bepaalde kring van intellectueelen het gemis aan deze kennis voelde en dit door het volgen van curssussen wenschte aan te vullen. Vooral ook onder zijn leiding kwam de uit gave tot stand van de „Wijsgeerige grondbe grippen", waarin zoo bevattelijk mogelijk eenige onderwerpen, de philosophie nauw rakend, be handeld worden. Bij dit alles kennen degenen, die het voor recht hadden met pater Doodkorte in contact te komen, hem toch als een zeer eenvoudig priester en wij herinneren ons een lezing met lichtbeelden over de Nederlandsche provincie der Dominicanen van een confrater, die, toen hij van de meest bekende orde-leden een beel tenis het zien, moest mededeelen, dat aan deze serie ontbrak een portret van Magister Dood korte. Deze vermaarde geleerde wasser nooit toe gekomen een portret van zich te laten maken. Wij besluiten met Magister Doodkorte onze hartelijke gelukwenschen aan te bieden en hopen, dat hij nog vele jaren vruchtbaar moge werken. frater Amandus Smackers van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten te Geleen. De diakenwijding aan frater Vicente Celeste, Missionaris van het H. Hart. De Subdiaken wij ding aan frater Bruno van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten te Geleen. Kruinschering, Ostiariaat en Lectoraat aan de eerwaarde fraters: Ant. Jansen, G. Tangelder, P Akerboom, A. v d Linde, P. Fleming, M. Mur phy, Alex. Smulders, J. Wiertz, Ch. v. d Ouwe- lant, M. Geers, J. v Maren, Alb. Janssen, J. Rutten, A. Vriens, J. Nouwens, R. Hettinga, W. O'Connell, N. Onstenk, A. Bomhoff allen Mis sionarissen van het H. Hart. Nauwelijks was te Winterswijk bekend ge worden, dat de algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk bij haar beschikking van 4 Augus tus in hooger beroep gehandhaafd had de uit spraak van de synodus contracta, waarbij ds. E. R. te Winterswijk wegens onchristelijken wandel uit zijn kerkelijk ambt was ontzet, be richt het „Vad.", of de gemoederen werden in opschudding gebracht door een gerucht, als zou in de strafzaak tegen ds. R. een verras sende wending zijn gekomen. Er zou zich bij den advocaat van ds. R., die onlangs de niet toegestane revisie-aanvrage bij den Hoogen Raad heeft ingediend, een persoon vervoegd hebben, die uit gewetenswroeging zich zou hebben aangemeld als de schrijver van tal- looze briefkaarten, die tijdens den langen duur van het proces aan honderden personen ge zonden zijn. Ook de met spelden doorprikte kaarten zouden door hem zijn bewerkt. Er wordt een onderzoek naar de betrouwbaar heid van den vrijwillig zich aangemeld hebben den dader ingesteld. Wanneer dat geheel is afgeloopen, zullen er mogelijk termen gevon den worden om een hernieuwde revisie-aan vrage in te dienen. Koninklijke dankbetuiging aan den Indischen Volksraad BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). H. M. de Konin gin heeft een dankbetuiging gezonden voor de deelneming, door den Volksraad bij den dood van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik betoond. Deze dankbetuiging werd in de zitting van den Volksraad voorgelezen en staande aangehoord. Vanuit Amsterdam in Huil terugkeerdende, zeide de heer Spruit voorzitter van het te Huil gevestigde comité voor het vliegveld en de heer Hamer, stadsingenieur, dat de K. L. M. lucnt- dienst tusschen AmsterdamHull—Liverpool het volgend jaar definitief zal worden voortgezet. Een winterdienst is niet mogelijk, vanwege de onvoldoende bodemgesteldheid van het vlieg veld te Hull en Liverpool, en vanwege de ge ringere belangstelling in den winter. De schrijver van het Buitenlandsch Overzicht in de sociaal-democrati sche Arbeiderspers verzet er zich te gen, dat sommigen hetgeen de nazi's in Duitschland doordrijven, socialisme noe men. En hij voert daarvoor drie argumen ten aan: Primo, zoo zegt hij, handhaven Hitier en de zijnen het kapitalistisch stelsel. Wèl grijpt de Staat, vooral op het gebied van den landbouw, door regeling van productie en in- en uitvoer zeer diep in het bedrijfs leven in, wèl huldigt het nationaal-socialis- me de leuze, dat het welzijn der gemeen schap gaat boven het welzijn van den en keling, maar de privaat-eigendom der pro ductiemiddelen blijft intact. Secundo staat het nationaal-socialisme gelijk met een zeer ver doorgevoerd natio naal egoïsme, hetwelk in lijnrechten strijd is met het ideaal van het socialisme. Dat ideaal is, dat de verschillende landen de artikelen, in welker productie zij zich omdat klimaat en bodemgesteldheid er gunstig voor waren specialiseerden en waarvan zij overschotten hebben, onderling zoo vlot mogelijk uitwisselen. Die weder- keerige ruil van kwaliteitsproducten is te verwezenlijken in een socialistische wereld orde. Tertio huldigt het nationaal-socialisme het leidersbeginsel. De ordening, die het nastreeft, geschiedt niet door overleg, maar door dwang. Democratie wijst het ten scherpste af. Wij moeten zeggen, dat de tegenstelling tusschen nationaal-socialisme en socialis me hiermede aardig in a nutshell geken schetst is. Maar er blijkt tevens uit, hoe onmetelijk ver de verwezenlijking van het ideaal der sociaal-democraten een we reldgemeenschap van elkander schragen de democratisch geregeerde socialistische staten nog verwijderd is. Er is totnogtoe één land, al heeft het den omvang van een werelddeel, waar de pri vaateigendom is opgeheven. De ellende, welke er sedertdien heerscht, is afschrik wekkend, laat staan, dat zij tot navolging verlokt. En zij kan slechts bestendigd wor den door de onmeedoogendst denkbare dic tatuur. De stelling laat zich trouwens ver dedigen, dat in het algemeen een streng dictatoriaal régime onvermijdelijk is over al, waar men den privaat-eigendom zou opheffen. In verschillende landen, die vroeger bol werken waren van de sociaal-democratie, is deze in hoofdzaak door eigen fouten voor langen tijd verslagen. In andere landen werkt zij uit volle overtuiging, in weer andere, omdat zij niet anders kan. mede aan het stuwen naar een handelspo litiek, welke voor die van Duitschland wei nig onderdoet. En is ook de onder vorige regeeringen reeds ingezette Duitsche han delspolitiek weer niet een gevolg van de onverzoenlijke houding der vroegere geal lieerden, in wier kabinetten talrijke soci aal-democraten zitting hadden? Conditio sine qua non voor de komst van den heilstaat, die den sociaal-democraten Wanneer wij het algemeen karakter van de weersgesteldheid van dezen zomer nagaan zul len wij zien, dat geen langere perioden van teer warm weer zijn voorgekomen. De warmste dagen waren verspreid en werden telkens spoe dig gevolgd door een grooter aantal koelere dagen. Hierbij is echter merkwaardig, dat het na warme dagen niet is gekomen tot een langdu rige ernstige verstoring van de gunstige weers gesteldheid, integendeel, de zomer bleef droog en zonnig en de korte perioden van regen achtig weer werden steeds spoedig onderbro ken. Dit algemeen karakter behield het weer tot heden toe en zelfs de laatste verstoring van het warme, windstille weer is weer uitgeloopen °P niets. Met deze algemeene neiging van het weer om droog en goed te blijven dienen wij reke- ning te houden bij het opmaken der verwach tingen. Een vrü diepe depressie, die Dinsdag bij IJs land was verschenen, trok in Oostelijke richting °P en naderde daarbij ons land, waarbij kleine zoogenaamde randstoringen eenigen regen ver oorzaakten doch zoo weinig, dat nauwelijks van regenachtig weer sprake kon zijn. Het voor naamste gevolg was eenige meerdere activiteit in den dampkring, wat meer wind en het uit blijven van groote warmte. Met deze ontwikkeling van de luchtdrukver- deeling, die waarschijnlijk nog iets meer ge accentueerd zal worden, doordat de luchtdruk over de Noordelijke helft van Europa dalende die over de Zuidelijke lichtelijk stijgende is, treedt de weersgesteldheid in een periode van iets grootere activiteit. Er komt daardoor voor loopig een sterkere aanvoer van vochtige oceaanlucht. De meest waarschijnlijke vooruitzichten voor Zaterdag en Zondag kunnen daarom als volgt worden omschreven: Het weer zal voorloopig nog los en veran derlijk zijn met een sterke neiging tot opkla ring na eiken achteruitgang, de wind meest Zuidwestelijk tot Westelijk, sterk afwisselend in kracht, de bewolking zeer veranderlijk, de temperatuur ongeveer normaal voor den tijd van het jaar. Hoewel plaatselijk en voor kor ten tijd regen niet onwaarschijnlijk is, is de algemeene tendenz van het weer nog regenarm. Overigens blijft het weer voorloopig actief. (Nadruk verboden) ook wanneer de privaateigendom is opge heven. Goede, sociale menschen kweeken, voor naastenliefde en rechtvaardigheid strij den, nationaal en internationaal den vre de propageeren onder de menschen van goeden wil, de tusschenkomst der Over heid bevorderen, als het algemeen belang dit eischt, tot die taak beperke zich de sociaal-democratie in den moeilijken over gangstijd, dien zij doorworstelt. Haar ideaal ligt verder dan ooit achter den horizon verwijderd. Zij concentreeren zich met wat minder hoog te mikken. Misschien, dat het meevalt. Het kan geen verwondering wekken,dat de kosten van het onderwijs steeds de belangstelling van velen hebben. Im mers wanneer wij eens de totaal-uitgaven van het Rijk en de gemeenten (dus de besteding onzer belastinggelden) bezien, dan vallen ons dadelijk de enorme bedra gen op, welke de overheid aan de opvoe ding onzer jeugd ten koste legt. Een flinke beperking der onderwijsuitgaven beteekent dan ook steeds een belangrijke verlichting van de zorgen der beheerders onzer finan ciën. Gemakkelijk valt echter in te zien, dat men bij het nemen van bezuinigings maatregelen op onderwijsgebied uiterst voorzichtig moet zijn. Een ondoordacht ge nomen besluit zal zich hier dikwijls jaren lang wreken. Wil men door de tijdsom standigheden gedwongen tot een ver standige bezuiniging overgaan dan is het eerst noodzakelijke: inzicht in de feitelijke verhoudingen bij het betreffende onder wijs. Het juiste antwoord op de vraag: „hoe bezuinigen wij op ons onderwijs?" kan slechts gegeven worden indien wij een an dere vraag beantwoord hebben n.l. „hoe worden de gelden voor het onderwijs be steed?" Bij het zoeken naar het antwoord op de laatste vraag kunnen wij ons licht opsteken bij de Onderwijsstatistiek. Deze afdeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert n.l. behalve de be kende statistieken, welke ons inlichten aangaande leerlingen en resultaten, ook een gedetailleerd overzicht betreffende de kosten van het onderwijs. Van deze kos- tenstatistiek mochten wij een nieuwe (de tweede) editie ontvangen, waaruit wij en kele der belangrijkste gegevens hier zul len releveeren. De titel „De kosten van het lager onder wijs in 1930" is eigenlijk niet volledig. Men vindt er n.l. ook cijfers betreffende de kos ten, voortvloeiende uit de handhaving der Leerplichtwet, de kosten van het bewaar- schoolonderwijs, het buitengewoon lager onderwijs, het vervolgonderwijs, het school toezicht en de onderwijzersopleiding. Voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs werd door Rijk en gemeenten over het jaar 1930 in totaal de kapitale som van ruim f 143 millioen uitgegeven. Het leeuwenaandeel der uitgaven werd voor salarissen besteed. De personeelsuit gaven bedroegen f 106 millioen of bijna 75 pCt. van het totaal; de materieele ex ploitatiekosten vroegen f 36.5 millioen of ruim 25 pCt. Berekend per inwoner be steedde Nederland voor de lagere school f 18. Deelt men de totaal-kosten door het to taal aantal leerlingen dan blijkt een leer ling gemiddeld f 115 te kosten. Vergelijkt men de kosten van het open baar onderwijs met die van het bijzonder dan komt men tot conclusies, die het ver melden zeer zeker waard zijn. Van de reeds genoemde f 143 millioen viel aan het openbaar onderwijs f 62.7 millioen of 44 pCt. ten deel en aan het bijzonder onderwijs f 80.4 millioen of 56 pCt. Berekent men de kosten per leerling dan blijkt een leerling eener openbare school f 132 te kosten, een leerling eener bijzondere school echter slechts f 104. Waren de uitgaven voor een leerling eener openbare school even hoog geweest als die voor een leerling eener bijzonde re school, dan had dit den overheidskas sen f 12.5 millioen bespaard. Een en an der is intusschen geen bezwaar om het leven te rekken der legende, die nog im mer verhaalt van het dure sectarische onderwijs. Overigens zal de sinds 1930 veelvuldig voorgekomen opheffing van vele openbare prutsschooltjes wel een duidelijk merkbare bezuiniging in vol gende kostenstatistieken aanwijzen. Uit 's Rijks kas kwam f 95 millioen van genoemde f 143 millioen, terwijl de ge meenten f 48 millioen voor haar rekening kregen. Voor niet door het Rijk vergoed personeel gaven de gemeenten niet minder dan f 11.4 millioen uit. Deze uitgaafpost voor boventallige en vak onderwijzers, hoewel in normale tijden ter verbetering van het onderwijs wel ge wettigd, zal in crisistijden een der belang rijkste bezuinigingsposten vormen en in derdaad hebben verschillende gemeenten reeds van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. In dit verband valt nog op te mer ken, dat voor een leerling eener openbare lagere school door de gemeenten gemid- Rechterhelft y.h. bord: wit; J linkerhelft: 5 roode rand, m. rood door- i gestreep t e zwarto P) Aan de linker- zijde d. straat J de rechter is parkeeren straathelft is verboden. j dus vrij. deld f 10.30 voor boventallige en vakon derwijzers werd besteed, terwijl de leerlin gen eener bijzondere school slechts f 3 voor dit doel vroegen! Dus nog steeds geen ge lijkstelling! Onverdacht en onmisbaar materiaal le vert deze uitgave voor de verdediging van het bijzonder onderwijs. Een verdediging, die men niet overbodig zal achten, indien men slechts de uitingen in de raadsverga deringen beluistert. M. Donderdag omstreeks elf uur heeft een te Roermond ingekwartierd militair, zekere S., uit Roermond afkomstig, een op de markt staanden personenauto, toebehoorende aan den heer Aerts uit Roggel, ontvreemd en met dezen auto in ge zelschap van den militair Ph. uit Roermond en een zekeren L., eveneens uit Roermond afkom stig, een tochtje gemaakt naar de voorstad St. Jacob. Toen de auto op den weg naar Herten, ter hoogte van de stoomwasscherij van de gebroe ders Gi-esbers was gekomen, reed de auto met inzittenden in den Roer. Door het inslaan van de ruiten wisten de jonge mannen zich uit den auto, die gelukkig niet geheel onder water was geraakt, te redden. L. moest met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd; S. werd in bewusteloozen toestand naar zijn woning overgebracht, terwijl Ph. wonden aan het gelaat kreeg. Het schijnt, dat de jonge mannen onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd. De auto is hedenochtend op het droge ge bracht. Tot de vele priesters, die op 15 Augustus as- den feestdag van Maria ten Hemelopneming, een jubileum vieren, behoort ook de bekende Dominicanerpater en in wetenschappelijke kringen vermaarde thomist, Magister Alb. Dood korte O. P. te Utrecht. De naam Doodkorte heeft vooral in studen tenkringen, waarin de geleerde Dominicaan zich ter ontwikkeling van de academici veel be weegt, een bijzonderen klank, doch zeer velen kennen Pater Doodkorte ook als een warm voelend en met iedereen meelevend priester, die hen menigmaal goeden raad voor het leven wist te geven. Zoo is het ons bekend, dat niet alleen studen ten den weg naar de pastorie der Paters Do minicanen aan de Mariaplaats te Utrecht, waar pater Doodkorte sinds October 1930 verblijft, wisten te vinden, of andere intellectueelen, die dood den steeds bereidwilligen pater bij hun phi- losophische studie worden geholpen, maar ook vele eenvoudigen van geest; pater Doodkorte toch is allerminst een kamergeleerde, wien de buitenwereld niet interessert, hij is ook een priester, die het leven kent. Hij begrijpt de moeilijkheden van een huismoeder of huisvader even goed als den strijd van den jongen man of jonge vrouw, die in het volle leven staat, en allen weet hij te leiden. Aan practische zielzorg heeft de jubilaris zich bij al zijn wetenschappelijk werk vooral weten te geven in de jaren, dat hij te Zwolle ver bleef. Pater Doodkorte werd op 2 October 1869 te Leeuwarden geboren, maakte de lagere studiën aan het St. Dominicus-college te Nijmegen en trad in 1887 in de Orde der Predikheeren In 1894 werd hij priester gewijd en vanaf 1904 tot 1930 was hü te Zwolle, evenwel met een on- derbrekig van vier jaren, (19121916), toen hij te Huissen de Summa van St. Thomas do ceerde. Vooral de armen waren het, die hij in Zwolle met raad en daad heeft ter zijde gestaan. Echter cok in Zwolle heeft hij het grootste deel van zijn wetenschappelijk werk verricht. Vakgeleerden roemen Magister Doodkorte als Wij vernemen, dat het 40-jarig priesterfeest van Magister Alb. Doodkorte O. P. op Woens dag 15 Augustus a.s. slechts in huiselijken kring in de pastorie aan de Mariaplaats te Utrecht gevierd zal worden. Om half elf zal de jubilaris de Hoogmis uit dankbaarheid celebreeren. Er is geen bepaald receptie-uur vastgesteld, doch aan de pastorie is voor hen, die dat wen- schen, gelegenheid den jubilaris te compli menteeren. Het comité uit de landelijke organisaties voor den bloemenhandel heeft in de Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin tot uitdrukking wordt ge bracht er bij de regeering op aan te dringen, dat zoo spoedig mogelijk een behoorlijke saneering voor den bloemenhandel tot stand zal worden gebracht. Een bestuur uit de verschillende organisaties werd gekozen en zal verder handelen. Het ontwerp, dat een betere verdee ling van de werkloosheidslasten be oogt, ondervindt in de sociaal-de mocratische pers geen gunstig onthaal. Al wordt erkend, dat er eenige goede dingen in zitten, het is in zijn geheel toch maar „een voortzetting van de beruchte „af- schuifpolitiek", die in de laatste jaren reeds zooveel kwaad heeft gesticht." De roode redactie wil nu eenmaal, dat het Rijk de kosten van den werkloozen- steun voor zijn rekening neemt. Over die vraag valt in theorie te twisten. De huidige regeling is zeker niet ideaal. Maar van den anderen kant zijn er ook wel motieven, die in principe vóór haar pleiten. De ge meentelijke politiek in goede tijden kan zeer zeker ook van grooten invloed zijn op den omvang der werkloosheid in slechte tijden. En tenslotte hebben haven- en in dustrieplaatsen toch óók in perioden van hoogconjunctuur uit de eerste hand de groote voordeelen van het hoog ontwikkel de bedrijfsleven, dat hen in tijd van cri sis voor de aanzienlijke werkloosheidsuit gaven plaatst. Intusschen hebben wij thans met een gedurende jaren gegroeide practijk te doen.Ook het Rijk heeft zware zorgen. De crisisuitgaven stijgen steeds en de daling van de opbrengst der directe en indirecte belastingen roept den Minister van Finan ciën het „Wees op uw hoede!" toe. Het is wel heel lichtvaardig, als men op dit moment nog pleiten wil voor een vol ledig overnemen van de werkloosheidslas ten door 's Rijks schatkist. De redactie der Arbeiderspers komt, wanneer zij een dusdanig pleit voert, stee vast met de vermogensheffing aandragen. De zeer gegronde bezwaren daartegen zijn al tal van malen uiteengezet. En met de vermogensheffing is blijkbaar thans ook de roode redactie aan het einde van haar Latijn. Want verder weet zij niets anders aan te bevelen dan „een andere redelijke heffing van hen, op wier tafel het brood dagelijks nog niet ontbreekt." We zouden zoo zeggen, dat daar vrijwel iedereen onder zou moeten vallen. Pas immers had Dr. Heyermans, de medische medewerker der zelfde Arbeiderspers, zich te verweren te gen een aantal booze brievenschrijvers, omdat hij het altijd maar brood op de tafel der werkloozen eens door wat origineeler kost vervangen wilde. Er wordt in Nederland per jaar 110 mil lioen aan werkloozensteun uitgegeven. 46 millioen neemt het Rijk voor zijn rekening. Neem ook de rest, eischt de Arbeiderspers. Maar wij vreezen, dat ook een sociaal-de mocratisch Minister van Financiën in een sociaal-democratisch kabinet dien eisch zou moeten afwijzen. Hij zelfs nog eerder dan welke andere Minister ook. Want men denke zich eens de positie van zulk een sociaal-democratisch Minister van Finan ciën in, wanneer in den Ministerraad zijn partijgenooten en ambtgenooten eens wer kelijk allemaal de voorstellen ter tafel zou den brengen, welke him pers zoo in den loop der laatste jaren heeft gedaan. Werk- loozenzorg geheel voor Rijksrekening. De steun aan de gemeenten renteloos. De lee ningen aan Indië dito. De landbouwsteun niet verhalen op den consument, maar linea recta uit de schatkist. Geen kleiner aantal scholen. Geen grooter klassen. Uit breiding van den leerplicht. We doen nu maar een greep uit den overvloed. Maar wilde de sociaal-democra tische beheerder van 's Rijks financiën ook maar alleen deze desiderata in werkelijk heid doen verkeeren, hij zou heffingen- in-eens op het vermogen moeten doen, zoovele malen herhaald, „totdat de (eco nomische) dood erop volgt". Te 's-Gravenhage 84 jaar oud is overleden de heer C. W. C. T. Visser, laatstelijk burgemeester der gemeente Alphen aan den Rijn. De heer Visesr, die 7 Februari 1850 te Wor- kum werd geboren, werd in 1880 benoemd tot burgemeester der gemeente Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde. Na drie jaar volgde zijn benoeming tot burgemeester van Wonseradeel en in 1901 kwam hij als hoofd der gemeente naar Alphen, waar hij tot zijn pensionneering in 1923 werkzaam is geweest en o.m. zeer veel heeft bij gedragen tot samenvoeging der drie gemeenten, Alphen, Oudshoom en Aarlanderveen tot de te genwoordige gemeente Alphen aan den Rijn, waarvan hij bij de vereeniging in 1918 tot bur gemeester werd benoemd. Het stoffelijk overschot van den heer Visser zal Maandag as. op de algemeene begraafplaats te Alphen aan den Rijn ter aarde worden be steld. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op de beschouwingen van den Volksraad inzake de begrooting van het Depar tement van Financiënover het dienstjaar 1935 wordt medegedeeld, dat voor verdere verzwaring van de belasting van hen, die buiten Ned.-In- dië woonachtig zijn en voor Ned.-Indië belas tingplichtig, geen aanleiding bestaat. De instelling van een commissie teneinde de werking van verschillende belastingen en den invloed daarvan op het economisch leven na te gaan, wordt onnoodig geoordeeld. De belasting- politiek wordt stelselmatig aan het economisch leven aangepast. Op het nieuwe tarief van de inkomstenbelas ting zullen vijftig opcenten worden geheven, welke, naar hun aard, een tijdelijk karakter zul len dragen. in hun goede oogenblikken voor oogen schemert, is de verbetering van de gezind heid der menschen. Daarin, niet in de op heffing van den privaateigendom, ligt de eerste aanloop. Op dit gebied zondigden en zondigen de sociaal-democraten evenzeer als anderen. En de gelegenheid tot zondi gen blijft hier Rusland met zijn corrup tie- en sabotagegevallen bewijst het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5