r 1 Naar een Oost-Locarno-pact? Hveetytwud 6 I Katholieke actie in het Saargebied Restauratie der Habsburgers Het nieuws van heden FRANKRIJK DRINGT OP SPOED AAN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 Avondblad DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TEGEN TERUGKEER Het Duitsche Front De droogte in de V.S. Toch geen voedselschaarschte verwacht Russische athleten te Parijs Politie jaagt hij hun aankomst 1S00 communisten uit elkaar Het Weer De toestand te Foetsjau Communistische troepen naderen de voorsteden AUTO IN HET NOORDZEEKANAAL Angst over het lot van een plezierboot Bij het aanbreken van den dag echter behouden de haven binnengeloopen De demping van het Oost er dok te Amsterdam voor de verbreeding van de spoorlijn AmsterdamAmersfoort Naar een nieuwen oorlog? Goemboes gelooft het niet Na den Putsch in Oosten rijk Proces tegen de 9 politie-agenten heden voortgezet ,Wij kunnen thans geen avontuur riskeer en en Italië voelt er niet veel voor Ruslands toetreden tot den Volken bond zou den eersten stap tot verwezenlijking van het pact beteekenen Het wachten thans op Polen en Duitschland Interview met Starhem berg DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Steeds stakingen in de Ver. Staten Thans in de aluminium-industrie De nationalisatie van den zilvervoorraad Spoedig internationale conferentie bijeengeroepen Rare benoemingen Onbekende Pool streken De Noordpool-expeditie van de Oxford-universiteit Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18890 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Naarmate de 13e Januari 1935, de dag, waarop de bevolking van het Saarge- boed over 't lot van haar land bij refe rendum zal moeten besliss, nadert, stijgt ook de activiteit der verschillende groepen om de beslissing te laten uitvallen naar eigen zin. Het vaststellen van den stemmingsdatum en het treffen van voorbereidende maatregelen om een wezenlijk vrij en ordelijk verloop van de stemming te waarborgen, alsmede het beperken van de mogelijkheid van repressailles tegen hen, die zich eventueel tegen Duitschland zouden Uitspreken, hebben wel veel onzekerheden weg genomen, maar de groote onzekerheid, aan welke oplossing de meerderheid des volks de voorkeur zal geven, is blijven bestaan. Drie mo gelijkheden staan, zooals men weet, voor de Saarbevolking open. Zij kan zich weder laten inlijven bij het Duitsche vaderland, waarvan zij na den wereldoorlog werd losgemaakt, zij kan den „status quo" handhaven en 't Volkenbonds régime van de regeeringscommissie bestendi gen en zij kan Frankrijk als haar nieuwe vader land kiezen. Deze laatste is echter een zuiver theoretische mogelijkheid, want de Saarlanders zijn ras-echte Duitschers. Zelfs Frankrijk heeft zich nooit de illusie gemaakt, dat het Saargebied zich vrijwillig tot Fransch territoir zou verkla ren. Vóór de overwinning van het nationaal- socialisme in Duitschland stond het als een paal boven water vast, dat bij een volksstem ming het Saargebied zich weer bij het Duitsche Rijk zou aansluiten, maar sinds Hitier rijkskan selier werd en het nazi-bewind de bruine lakens ging uitdeelen, is die paal wankeler en korter geworden. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Na de nederlaag van het Marxis me in Duitschland zijn vele Duitsche socialis ten en communisten naar het onder Volken- bondsbeheer staande Saargebied uitgeweken en voeren daar met hun vrije pers en propaganda een scherpe en vaak hatelijke campagne tegen de nieuwe machthebbers van Duitschland. Zij verzetten zich in woord »en' geschrift fel tegen de gelijkschakelingsgedachte en pleiten voor pro longatie van het Volkenbondsbestuur. De econo mische en politieke ontwikkeling van het Der de Rijk, welke gegaan is in de fatale richting van een welhaast volkomen isolement, heeft bo vendien bij vele Saarlanders den lust doen bekoe len om zich in de armen van Hitier te werpen. Tenslotte hebben de gebeurtenissen van 30 Juni in München en Berlijn en de tragedie van 25 Juli in Weenen, waardoor het nationaal-socia- lisme zich ernstig gecompromitteerd heeft, in het bijzonder de katholieken in hooge mate ver ontrust. Waar de Saarbevolking voor veruit het grootste gedeelte uit katholieken bestaat, voe len de nazi's en alle in het Duitsche Front ver- eenigde groepen, die het Saargebied naar Duitschland terug willen brengen, zich allesbe halve op hun gemak. Vooral het feit, dat de katholieken een fel anti-nationaal-socialistische organisatie hebben opgericht, baart hun ernsti ge bezorgdheid. Vandaar dat het Duitsche Front op mid delen zon om de groeiende anti-natio naal-socialistische gezindheid in het Saargebied om te zetten in een anti-Fransche. Het Duitsche Front moet het plan gehad heb ben de mijnwerkers op te hitsen tegen de Fran sche mijndirecties. Het zou hen hebben willen overhalen loonsverhooging en uitbreiding van het aantal arbeidskrachten te eischen, in de hoop, dat de mijndirecties deze eischen zouden afwijzen. Daaruit zou dan een groote mijnwer kersstaking moeten ontstaan, waardoor de toe- Stand in het Saargebied zou worden ontwricht. Het Duitsche Front zou dan gelegenheid heb ben te betoogen, dat de arbeiderseischen wel zouden zijn ingewilligd, indien de mijnen in handen van Duitschers zouden zijn geweest en dat alleen een gelijkschakeling met Duitschland de toekomst en de levensomstandigheden der - mijnwerkers kan stabiliseeren en waarborgen op het gewenschte peil. Deze plannen van het Duitsche Front zijn echter uitgelekt en daar door voorloopig onmogelijk gemaakt. Maar dat ze bestaan hebben, bewijst tot welke middelen het Duitsche Front bereid is om een terugkeer van het Saargebied tot Duitschland te verzeke ren. De regeeringscommissie heeft eenigen tijd geleden huiszoekingen laten doen in de bureaux van het Duitsche Front en zijn pers, omdat zij illegale acties vreesde. Tegen deze huiszoekin gen en de daarmee gepaard gaande verzegelin gen heeft het Duitsche Front geprotesteerd en het diende zelfs een aanklacht bij de justitie in. De rechtbank heeft dezer dagen uitspraak gedaan en-verklaard, dat de handelwijze van de regeeringscommissie onrechtmatig was. Voor het Duitsche Front is dit een belangrijk succes, zou men zoo op het eerste gezicht zeggen Maar deze uitspraak werpt een voor de Saarlanders wel scherp licht op het verschil tusschen den rechtstoestand in het Saargebied en dien in Hitler's Rijk. In het Saargebied kan de regee ring nu nog door het gerecht in het ongelijk worden gesteld, maar in Duitschland, waar Hitler's wil principieel met recht wordt ge ïdentificeerd. is dat uitgesloten. Daar worden huiszoekingen en zelfs executies verricht, waar naar zelfs geen onderzoek mag worden inge steld. De veroordeeling van de regeeringscom missie in het Saargebied door het gerecht is dus indirect tevens een veroordeeling van de practijken, waaraan sommige regeerings- instanties zich in Duitschland schuldig ma ken. Het is niet te voorzien, hoe den I3en Ja nuari de volksstemming zal uitvallen, maar valt zij ten nadeele van Duitschland uit, dan zal er een ernstig wrijfpunt tusschen Duitschland en Frankrijk blijven bestaan, dat van onbereken baar nadeel kan worden voor den politieken toestand in Europa. De Saarkwestie toch is, volgens Hitier, de eenige territoriale kwestie, welke een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland in den weg staat; en indien deze kwestie niet overeenkomstig de Duitsche ver langens wordt opgelost, kan zij de wereld nog heel wat leed baren. WASHINGTON, 11 Aug. (Reuter) De mi nister van Landbouw, Wallace, heeft uitdruk kelijk verklaard, dat de droogte het volgend jaar niet zal leiden tot een gebrek aan de voor naamste levensmiddelen. Vleesch zal niet zoo overvloedig voorradig zijn en de prijzen zullen moeten stijgen, maar de volksgezondheid zal niet lijden. PARIJS, 11 Aug. (Reuter) Bü aankomst aan het Gare du Nord van 25 Russische athle ten, die deel zullen nemen aan een communis tisch sportfeest deden zich gisterenavond inci denten voor. Ongeveer 1900 Fransche communisten wacht ten de Russische athleten aan het station op en begonnen bij hun aankomst de „Internatio nale" te zingen. De politie liet deze demonstratie niet toe en trachtte de communisten te verspreiden. Hierbij hadden eenige botsingen plaats, waar bij een persoon, die met het gebeurde niets te maken had, werd gewond. Eenige café's in de omgeving van het Gare du Nord liepen schade op. 1 VERWACHTING: Matige, tijdelijk §j toenemende, Zuid-Westelijke tot Weste- lijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 766.1 te Biarritz en S Toulouse Laagste stand': 744.7 te Thorshavn. H Zon op 5.36 - onder 8.33 - Licht op 9.03 H Maan op v.m. 6.45 - onder nam. 8.42 iiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii TOKIO, 11 Aug. (V. D.) Uit Foetsjau wordt van de zijde der aldaar gevestigde buitenland- sche consulaten gemeld, dat de roode troepen de voorsteden der stad naderen. De Britsche, Amerikaansche en Japansche oorlogsschepen vertoeven nog steeds in de na bijheid. LONDEN, 11 Aug. (Reuter) Te Clacton en Sea in het graafschap Essex heeft men in den afgeloopen nacht in groote ongerustheid verkeerd over het lot van de plezierboot „Clac ton Queen", die met 800 passagiers aan boord uren na den vastgestelden tijd nog niet was binnengeloopen. Om kwart voor twee is een reddingsboot uit- De auto, welke Vrijdagmiddag van de Velserpont achteruit in het Noordzeekanaal reed, wordt opgetakeld. Zooals bekend, hebben twee dames bij dit ongeval het leven verloren gevaren om naar het stoomschip te zoeken dat naar bericht werd, in verband met het zware weder voor anker was gegaan. Hedenochtend om half vijf is het stoomschip echter veilig de haven binnengeloopen. De kapitein verklaarde, dat hij het aanbre ken van den dag had afgewacht, omdat hij door de duisternis de boeien van de vaargeul niet kon zien. PARIJS, 11 Aug. (Reuter) Het „Petit Journal" heeft aan verschillende persoonlijk heden de vraag gesteld: „Zullen wij weer een oorlog beleven?" De Hongaarsche premier, Goemboes, beant woordt deze vraag als volgt: „Een nieuwe oor log zou een catastrofe zijn, waarvan de geheele beschaafde wereld zich nooit zou herstellen.' Goemboes gelooft niet, dat er staatslieden bestaan, die koelbloedig de mogelijkheid van een nieuwen oorlog onder het oog zien. Wie een oorlog wil doen ontbranden, weet niet, wat oor log beteekent. Goemboes is er ten volle van overtuigd, dat slechts een op het vredesbeginsel gebaseerde politiek de wereld kan bevrijden. De Japansche kapitein Iwashita arriveerde te Londen voor voorbereidende besprekin gen aangaande vlootontwapening WEENEN, 19 Aug. Het proces tegen de 9 politie-agenten, die in de Bondskanselarij wa ren binnengedrongen, is verdaagd tot morgen. De president heeft tegen het einde van de zit ting van heden vastgesteld, dat de hoofdschul dige, inspecteur Dobler, zelfmoord heeft ge pleegd. Dit is de man, die zich tijdens ziln ver hoor in het bureau van politie losrukte en uit het raam van de vierde verdieping sprong. LONDEN, 11 Aug. (Reuter) De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat de onderhandelingen over het afsluiten van een veiligheidspact in Oost-Europa het ein de naderen. De Fransche regeering verwacht een spoedige mededeeling van de Poolsche re geering over haar houding ten opzichte van het voorstel. Frankrijk heeft de Poolsche regeering er op gewezen hoe belangrijk het is nog vóór het bijeenkomen van de Vol kenbondsvergadering in September zich voor of tegen het pact uit te spreken. Het antwoord van Polen, onverschillig of hei gunstig of ongunstig is, zal het einde zijn van het eerste stadium der onderhandelingen. De Baltische landen hebben reeds nun prm- cipieele instemming met het veiligheidspact medegedeeld, zoodat dan nog slechts moet wor den gewacht op de houding van Duitschland. De reden dat Frankrijk wenscht, dat nog vóór September althans een voorloopige beslis sing tot stand komt, is, daar nu vaststaat, dat Sovjet-Rusland op de September-bijeenkomst een verzoek tot toelating in den Volkenbond zal indienen. Indien Rusland als lid wordt toegelaten, zou dit den eersten stap tot verwezenlijking van het Pact beteekenen. Van Fransche zijde is men van meening, dat als Polen en Duitschland niet aan het pact wil len deelnemen, het verdrag dan zonder hen moet worden afgesloten, eventueel zelfs slechts tusschen Frankrijk en Rusland. De Times-correspondent voegt aan zijn be richt toe, dat de Franschen niet beweren, dat het lidmaatschap van den Volkenbond of een verdrag met Frankrijk voor de Sovjet-regee ring een ideale oplossing van de Russische pro blemen beteekent. De Sovjet-regeering heeft veiligheid in het Westen noodig, zoodat zij de mogelijkheid heeft zich bezig te houden met het werkelijke of ver meende Japansche gevaar. RIGA, 11 Aug. (Reuter.) De Letlandsche pre mier en minister van Buitenlandsche Zaken, Ulmanis, verklaarde in een te Libau gehouden redevoering, dat het dringend noodzakelijk is, dat er samenwerking tot stand komt tusschen de landen aan de Oostzee. De taak van Letland is in de eerste plaats zijn krachten te vereenigen met die van zijn nabuurstaten, wi/sr geschiedkundige, geogra- Phische, economische en politieke verwondin gen, het gemakkelijkst een welslagen hieivan mogelijk maken. Sedert den eersten dag van onze onafhan kelijkheid, aldus de minister, hebben wij deze taak nagestreefd. Het verbond tusschen Letland en Estland, dat steeds nauwer wordt, is de eerste vrucht onzer bemoeiingen. Thans toont ook Litauen zich tot nauwere samenwerking bereid. Wij kunnen optimistisch zijn, daar de positie van Letland onder zijn buurstaten sterk is en de toestand in het Oostzee-gebied geen reden tot vrees geeft. De Baltische landen staan op het standpunt, dat de toestand in Oost-Europa zoozeer gerijpt is, dat men tot consolidatie kan overgaan door het sluiten van een overeenkomst, welke reke ning houdt met de bestaande betrekkingen. WEENEN, 11 Aug. (Reuter) Tijdens een on derhoud met den correspondent van de „News Chronicle" zeide Prins Starhemberg: „Persoonlijk ben ik monarchist, maar het her stel der Habsburgers Is niet mogelijk, omdat het een Europeesch en geen Oostenrijksch vraagstuk ia." De mogendheden zullen het herstel niet toe laten, en het denkbeeld staat Italië niet aan- Wij kunnen thans geen avontuur riskeeren. De Kleine Entente wenschen wij niet te kwet sen. Al onze kracht moeten wij wijden aan deo opbouw van den Oostenrijkschen staat." Starhemberg voegde eraan toe. dat 95 pro cent van het Oostenrijksche volk, zelfs de So cialisten en Communisten inbegrepen, de Habs burgers zouden verkiezen boven Adolf Hitler, in dien een beslissende keuze tusschen beide moet worden gedaan. Volgens de „Daily Telegraph" zou Starhem berg op een vraag betreffende de benoeming van Von Papen tot Duitsch Gezant te Weenen, ge antwoord hebben: „Wij hebben geleerd geen enkele belofte of waarborg van Duitschland te vertrouwen." Naar een Oost-Locarnopact? Frankrijk dringt op spoed aan. Communistische relletjes te Parijs. Herstel der Habsburgers in Oostenrijk? Prins Starhemberg acht het een Europeesche, geen Oostenrijksche kwestie. Deviezenregeling voor toekomstige transacties tusschen Berlijn en Londen onderteekend. Plannen tot oprichting van een gedenkteeken te Schalkwijk (U.) ter herdenking van de mobi lisatie. Zaandam krijgt nog drie maanden tijd tot her ziening van het ambtenarenreglement. Te Heerenwaarden zijn drie woonhuizen in de asch gelegd. De heer C. Struycken gaat heen als voorzitter der Hanze in het Bisdom Haarlem. WASHINGTON, 11 Aug. (Reuter) Naar de Amerikaansche arbeidsfederatie mededeelt, heeft het bestuur van den bond van arbeiders in de aluminium-industrie besloten heden een staking af te kondigen voor alle fabrieken van de Aluminum Company of America. Alle be middelingspogingen zijn mislukt. De staking geldt voor zeven fabrieken met 15.0000 arbeiders. PARIJS, 11 Aug. (Reuter) Volgens een be richt van de ..Chicago Tribune" gelooft men in verband met het nationaliseeren van de zilver- voorraden in dfe Vereenigde Staten, dat spoedig een internationale conferentie zal worden bij eengeroepen om de stabilisatie der valuta te bestudeeren. BERLIJN (K.W.P.) Naar wij vernemen, heeft Rudolf Hess, directeur van de politieke Nationaal Socialistische Opvoeding benoemd tot leider van de Nationaal-Socialistische Stu- dentenvereenigingen, Hans Gerard Techow, een van de moordenaars van Minister Walter Rathenau. Een Engelsch-Canadeesche expeditie met een scheepje van 100 tonnen, een Noorweegsch stoomscihip de „Signalhorn" genaamd heeft de zer dagen van Londen uit de reis naar het eiland Ellesmereland, ten Noorden van Groenland, aanvaard, om de mogelijkheid van een lucht- verbinding tuschen Canada en Europa te over wegen en verder het ongeveer 500 mijlen var, de Noordpool gelegen, nog onbekend Grant- land te onderzoeken en cartographisch op te nemen. Het plan van deze expeditie werd uitgewerkt door Edward Shackleton, den zoon van den be kenden pooLomderzoeker Ernest Shackleton. die in 1922 op Zuid-Georgië stierf. De onder neming, die onder protectoraat der Oxford- Universiteit en van de Royal Geographical So ciety staat, wordt door den geograaf Dr. Noel Humphrey geleid. Het expeditieschip zal eerst Disko aan de Westkust van Groenland aanloopen en daar ongeveer zeventig sledehonden aan boord ne men. Vandaar gaat het over de statie Theele bij Kaap York naar Ellesmere Land. Het zal vooral van de toestanden waarin het ijs zich be" vindt, afhangen, waar men op dit eiland lan den zal. Men hoopt echter een depot-station der Canadeesche politie te bereiken. Hier zal de expeditie overwinteren en dan in het voorjaar van 1935 trachten noordwaarts in het binnenland van Grand Land door te drin gen. Men weet tot nu toe alleen, dat Hubert Wilkins op zijn Poolvlucht hier hooge rotsen gezien heeft en dat van deze bergketen een groote gletscher naar een groote binnenzee veert. Dit meer, dat op 82 graden N.B. ligt, is reeds in het jaar 1882 door de Grethy-expedi tie ontdekt, die hier ook de overblijfselen van Eskimo-nederzettingen en een geweldige ijsbar- rière aangetroffen had. Men wil met honden sleden over dezen gletscher trekken en dan verder in het onbekende hoogland doordringen. De onderzoekingsreis zal ongeveer een jaar duren. Men is echter voor twee jaar met pro viand uitgerust, zoodat de expeditie ook twee maal in het Poolland kan overwinteren. Na tuurlijk is de expeditie ook van een radio-sta tion voorzien, zoodat zij voortdurend met En geland in verbinding staat. In Panama zijn Vrijdag vrij hevige aard schokken waargenomen over een tijd van drie minuten. Als gevolg hiervan is o.m. het admi nistratiegebouw van het Panama-kanaal te 3alboa Heights gescheurd. De gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Norman, heeft zich na afloop van zijn vacantieverblijf in Canada aan boord van de „Duchess of Bedford" ingescheept om naar Engeland terug te keeren. ïetoïmfa Rollbox (6X9 camera), geheel metaal.. 2.50 Solide metalen Statieven (1.50 Lederen tasschen met slot en langen riem f 0.90 Color-films 23" Sch., 6 X 9, 8 opn0.40 8 m.M.-films voor Kodak, Stewart. Warner e-a. apparaten, per 15 Meter, inclusief afwerken, nu f 3.25. Fraaie en snelle afwerking Uwer vacantie-opnamen tegen lagen prijs! 's Morgens vóór 10 uur gebracht, 's avonds gereed! r\ iniiii in ff 7 t AjyJ. Stand op Zaterdag 1 uur nun.; 757 Vorige stand: 758.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1