Vaderlandsch' luchtpionier New-Yorksche Beurs DE BOM OP „DE ZEVEN PROVINCIËN' DE OUDE HEER KüLLER VERTELT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 Het muitend schip als vijand beschouwd Tegen de autonomisten in Bretagne Rijtuig door een trein gegrepen Wit-Russen in ellende Arie van den Heuvel overleden Per vliegtuig over de Zuidpool? Ontelbare malen een val gemaakt Bedelares met 62.000 dollar De wereldspeler! voor vrouwe» te Londen De betrokken officier-vlieger heeft de bom geworpen met het doel om te treffen Wetsontwerp door de Fransche regeering goedgekeurd Aécht dooden in Amerika Zy moeten Turkye verlaten Vijf en twintig jaar geleden ging hij voor het eerst met zijn monoplane de lucht in Rotterdammer van geboorte VLIEGTUIG NEERGESTORT „Als jij gaat moet ik ook wel „Paarden moesten maar vast wennen. Vleugels moesten fladderen Rare Chineezen De blessure van mejuffrouw Schuurman Boterprijs Geen audiëntie Nijverheidsonderwijs Hoogduitsche taal M.O. A Weinig animo Duitsch L.O. 3&54 AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 Augustus WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN T» Ten vervolge op de beantwoording van vra gen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid Al- barda in verband met de aan de officieren van het esquadrille vliegtuigen, hetwelk tegen „De Zeven Provinciën" optrad, gegeven opdracht in zake het werpen van bommen op dat schip, heeft Minister Deckers o. m. het volgende me degedeeld: De commandant van het esquadrille vlieg tuigen, dat tegen „De Zeven Provinciën" op trad, ontving zijn instructies van den comman dant van het tijdelijk vliegkamp te Oosthaven. Hadden bedoelde berichten dezen laatsten commandant op het oog, dan zou de vraag of de voorstelling, in die berichten gegeven, waar is, ontkennend moeten worden beantwoord. De commandant van het vliegkamp heeft wel degelijk de order gegeven om, na de som matie, eerst een waarschuwingsbom voor den boeg te werpen. Dit antwoord, zou echter aan onvolledigheid lijden. Derhalve laat de Minister hier den juisten gang van zaken volgen. Zoodra in de Indische pers mededeelingen verschenen, die aanleiding gaven tot twijfel aan de eerst gegeven voorstelling, heeft de Minister nadere inlichtingen in Indië ingewonnen. Zulks geschiedde door een telegram van den chef van den marinestaf in Nederland aan den chef van den marinestaf te Batavia, verzonden cp 31 Mei 1934 en telegrafisch beantwoord op 5 Juni d.a.v. Daar dit antwoord de zaak niet voldoende ophelderde, vroeg de Minister 7 Juni 1934 persoonlijk telegrafisch inlichtingen aan den commandant der zeemacht in Neder- landsch-Indië, met verzoek, een nauwkeurig onderzoek te doen instellen door navragen aan betrokkenen. Hieraan is voldaan en uit de resultaten van het onderzoek is het volgende gebleken. Door niet volledig bekende oorzaak is de officier, die de bom heeft geworpen, volgens eigen verklaring niet tegenwoordig geweest by de op 9 Februari 1933, onder leiding van den commandant van het tüdeiyk vliegkamp te Costhaven, gehouden bespreking naar aanlei ding van de aan de vliegtuigen gegeven op dracht, welke opdracht het werpen van een waarschuwingsbom inhield. Hy verbleef echter met alle by de onderneming betrokken officie ren, waaronder de groepscommandant en de groepswaamemer, in hetzelfde hotel. Toen omstreeks 6 uur n.m. op 9 Februari 1933 deze officieren in het hotel waren aangekomen, heeft de evenbedoelde officier van een collega, met wien hy de kamer deelde, een en ander omtrent de gehouden besprekingen vernomen. Op last van den groepscommandant, zoo ver klaarde hy, heeft de groepswaamemer met hem besproken wat er zou gebeuren indien het lei dend vliegtuig zou uitvallen. In dat geval zou de groepswaamemer de leiding overnemen. Hy herinnert zich uit dit gesprek, dat eerst een sommatietelegram zou uitgaan en acht het waarschijnlijk, dat toen ook is medegedeeld, dat de eerste bom een waarschuwingsbom zou zyn vóór het schip. Van zijn kamergenoot had hy reeds omtrent een waarschuwingsbom ge hoord, want aldus getuigt hy, op zyn ge heugen afgaande in den loop van het gesprek had deze officier gezegd: „één bom voor den boeg, één op den bak en één in de pijp." Na hetgeen hem door den groepswaamemer was medegedeeld, verklaart de officier voorts, was zyn taak voor den volgenden dag hem vol doende duideiyk. Den volgenden morgen is intusschen de ge- heele bemanning der vliegtuigen op den steiger aangetreden en heeft de commandant van het tydeiyk vliegkamp te Oosthaven bekend ge maakt, dat na 7 uur de toestand intrad, waar- by het muitende schip als vyand beschouwd moest worden. De officier, die tenslotte de bom heeft gewor- worpen, was in anciënniteit de jongste in de groep van drie vliegtuigen, waartoe hy behoor de. Bovendien zou een ouder officier nog met een vierde vliegtuig vóórvliegen. De kans, dat eerstgenoemde de uitvoerder van de opdracht zou worden, was dus zeer gering. Het groepsvliegtuig van de drie evenbedoelde vliegtuigen viel uit, daar de motoren vóór de start afsloegen. Aan het tweede vliegtuig werd met de armen geseind: „opdracht overnemen". Dit sein werd ook door het derde vliegtuig op gevangen. Toen vloorts bleek, dat ook het tweede vliegtuig niet kon starten, heeft het derde de opdracht, om het vóórvliegend vlieg tuig rendez-vous te geven by Vlakke Hoek, overgenomen. Vervolgens moest dit vóórvlie gend vliegtuig een noodlanding maken en de officier van het eenige nog tot optreden in staat zijnde vliegtuig van de aangewezen groep heeft toen terecht de uitvoering der actie op zich genomen. De met de leiding van dit vliegtuig belaste officier deelde bij het bo venbedoelde onderzoek mede, dat hij de door hem geworpen bom, welke het muitende schip heeft ge troffen, niet als waarschuwingsbom heeft bedoeld, doch dat hij haar wierp met het doel om te treffen. Nadat hy toch de leiding op zich had geno men, aldus verklaarde hy, begon hy zich af te vragen, of er geen tegenspraak bestond tusf schen de inlichtingen, die hy in het hotel had ontvangen, en de latere order, dat „De Zeven Provinciën" als vüand beschouwd moest wor den. Immers, zoo redeneerde hy, by een aan-* val op een vyand werpt men geen waarschu- wingsbommen. Tijd tot rustig overwegen was er niet. Hy moest zijn hulprun maken, de radio communicatie onderhouden met den comman-' dant van het eskader, met het vliegtuig, dat een nodlanding had gemaakt en met de T vliegtuigen: hy moest uit zijn hoofd het som matietelegram opstellen waarin hy volkomen is geslaagd en door overgang in andere golf lengte verbinding zoeken met het muitende schip. Hy kwam tenslotte tot de conclusie, dat hy aan de laatst verkregen opdracht tot hef beschouwen van „De Zeven Provinciën" als vyandeiyk schip den voorrang moest geven en dus het werpen van een waarschuwingsbom achterwege moest laten. Toen door het muitende schip aan de som matie geen gevolg werd gegeven, heeft hy, ja gersgewys richtend, een bom geworpen. Hy koos zijn richtpunt 10 M. voor den boeg, met de bedoeling om het schip ter hoogte van de brug te treffen. Gelyk reeds 16 Mei 1934 in antwoord op de vragen van den heer Albarda werd gezegd, be helsde het rapport van den commandant van het bommen werpend vliegtuig de volgende mededeeling: „Ten 0918 wordt een bom van 50 kg gewor pen, richtpunt ongeveer 10 M. vóór den boeg Zpn." Daaruit is door den commandant der zee macht in Nederlandsch-Indië afgeleid, dat de geworpen bom als waarschuwingsbom was be doeld. Op grond van de van deze autoriteit ont vangen inlichtingen heeft ook de Minister in de stellige overtuiging geleefd, dat zulks het geval is geweest. Op den morgen van 10 Februari 1933 heeft, zooals reeds werd vermeld, de commandant van het tijdeiyk vliegkamp te Oosthaven, op de wijze, als bepaald in het Koninklyk Besluit van 21 April 1922, Staatsblad no. 207, aan alle deelnemers aan de actie bekend gemaakt, dat zy door het militair gezag tot deelneming aan bedoelde actie waren aangewezen en dat „de personen tegenover wie het geweld der wapenen wordt of kan worden aangewend, worden ge- lykgesteld met den vyand." De Minister kan zich zeer goed verplaatsen in den gedachtengang van den officier, die zich door een geheel onvoorzienen loop van om standigheden, plotseling gesteld zag voor de taak het muitende schip tot overgave te bren gen en van oordeel was, dat de order, om het schip als vijand te beschouwen, het werpen van een waarschuwingsbom uitsloot PARUS, 10 Aug. (Reuter.) Vrijdagochtend heeft een kabinetsraad plaats gehad, waarin aan minister Chéron machtiging werd verleend om na het parlementsreces by de Kamer een wetsontwerp in te dienen tot onderdrukking van praktyken, welke indruischen tegen de na tionale eenheid. Naar verluidt is dit wetsontwerp niet alleen bedoeld als een wetteiyke basis, om te kunnen optreden tegen de autonomisten in Bretagne, maar ook als een middel tegen de communisten in den Elzas. De kabinetsraad heeft verder o. m. behan deld de gebeurtenissen te Constantine. De voor gestelde maatregelen werden goedgekeurd. Na de kabinetsraad legden de minister van Arbeid, Marquet, en de minister van Pensioenen Rivollet den minister-president een ontwerp tot staatshervorming voor. Doumergue zal dit plan tydens zyn vacantie, welke hy Zondag op zijn landgoed te Tournefeuille in Zuid-Frankrijk zal voortzetten, bestudeeren om het eventueel in den volgenden kabinetsraad in te dienen. MEMPHIS (Tennesse) 10 Aug. (Reuter). Tusschen Memphis en Louisville is een rijtuig met 9 inzittenden op een overweg door een trein gegrepen. Acht inzittenden werden ge dood, de negende, een 7-jarig kind, werd ern stig gewond. ISTANBOEL, 10 Aug. (Reuter) De Turksche regeering heeft besloten, ook op de Wit-Russen de onlangs aangenomen wet toe te passen, wel ke aan verschillende categorieën van buitenlan ders het werken in Turkye verbiedt. Deze be slissing heeft onder de 2000 arme Wit-Russen groote ontsteltenis verwekt, daar zy naar geen enkel ander land kunnen gaan. ANTWERPEN, 10 Aug. (V.D.) Arie van den Heuvel, de bekende toonkunstenaar, is plotseling overleden te Gent, waar hy algemeen regisseur was by den Koninkhjken Vlaamschen Schouwburg. Arie van den Heuvel werd op 23 April 1860 te Rotterdam geboren. Het lyk werd by toeval ontdekt in een kamer van zyn woning aan de Kapucyenstraat, welke woning hy met zyn zuster betrokken had. De dood, die toe te schrijven is aan een natuuriyke oorzaak, was sedert 36 uren ingetreden. De zuster van den overledene, welke niet meer over al haar geestvermogens beschikte, had nie mand in kennis gesteld van den dood van Arie. Zaterdag zal de teraardebestelling plaats vin den. AUCKLAND, 10 Aug. (Reuter.) De Noorsche aviateur Berndt Balcken, die verleden jaar ver geefs getracht heeft met een eendekker oVer de Zuidpool te vliegen, verklaarde aan een vertegenwoordiger van Reuter in Nieuw-Zee- land, dat hy een nieuwe poging wil wagen. Zijn toestel, de „Poolster", is thans uitgerust met wielen, drijvers en sleden, zoodat hy op land, water en ys kan dalen. Hy voorspelde dat binnen twee jaar een handels-luchtdienst van de Vereenigde Staten op Nieuw-Zeeland, via Honoloeloe en Suva, zal zyn ingevoerd. Deze reis zal volgens Balcken 3 dag duren. Nabij Buzeu (Roemenië) is een militair vlieg' tuig neergestort. De piloot werd op slag ge dood, terwyl de waarnemer ernstig gewond werd, Nu de Nederlandsche aviatiek in het brand punt der belangstelling staat, vonden wy het een aardige gedachte, eens wat te gaan praten met een der pioniers van de Nederlandsche aviatiek, den heer Kiiller, werktuigkundig in genieur, die in Oisterwyk op zyn rustig gelegen wonderschoon landgoed Maarweide woont en daar nu dag aan dag zyn zorgen besteedt aan zijn zilvervossen-farm. De bejaarde pionier van de Nederlandsche luchtvaart, met het voorkomen van een nog jongen man, vertelde ons, dat het nu 25 jaar geleden is, dat hy als jeugdig ingenieur, aan gemoedigd door de premie van duizend Engel- sche ponden, die door Lord Nordcliff waren uitgeloofd voor een vlucht over het Kanaal, zich aan de aviatiek ging wijden. Hy kocht eerst een Wrighttoestel, dat hij later weer inruilde tegen een Blériot. De bestelde „Antoinette" ma chine echter wilde maar niet komen. Tenslotte vertrok hij naar Frankrijk, om daar vliegen te leeren en verkreeg daar met veel moeite een „nieuwe" Antoinette-machine voor 12000 gul dens, die later dezelfde machine bleek te zijn, waarmede Latham geprobeerd had over het Kanaal te vliegen, doch waarmede hij in zee was gevallen. Zonder leermeester begon hy zijn leertijd en rolde 24 September 1909 voor 't eerst in zyn monoplane over het militaire vliegveld Mourmelon-le-Grand. Hy behoorde toen tot de eerste tien vliegers van Europa. De jeugdige pionier viel ontelbare malen, maar gaf den moed niet op. Als buitenlander had hij op het Fransche militaire vliegveld niet veel medewerking. Toch werd zyn naam langzamer hand bekend, maar hy miste de handigheid om zich de welwillendheid van de Fransche pers te verzekeren en ook had hy zich voor zijn vliegdemonstraties geen manager aangeschaft, maar deed alles op eigen houtje, wat later bleek een groot nadeel te zijn geweest. In dien tyd, toen de aviateurs zeer bang waren voor storm en zij eerst keken of de rook van hun sigaren wel recht omhoog steeg, om indien dat niet het geval was, niet op te stygen, legde Küller reeds een buitengewone koelbloedigheid aan den dag en dikwyis kwam het voor, dat hy de eenige was, die opsteeg en zoo tenslotte voor den ondernemer van de vliegdemonstraties de kas redde. In Tours is het voorgekomen, dat er 14 avia teurs by de hangars stonden en geen er van waagde het om het wankele toestel naar buiten te ryden, behalve dan de Nederlander Küller. Latham, die in die dagen zeer beroemd was, dwong hy, by zeer stormachtig weer op te sty gen te Rouen. „Als jy gaat, moet ik ook wel," zoo zeide Latham en toen hij bleek en angstig spoedig weer daalde en Küller kalm in de lucht bleef, schreven de couranten: „Küller est un second Latham." Zoo gevreesd was hy in Frank- ryk, dat men tydens een vliegweek getracht heeft, den motor onklaar te maken en het toe stel te verprutsen. Küller heeft ook met veel succes vliegdemon straties gegeven in Italië, Engeland en Spanje. Hij gaat dan in Nederland vliegen en heeft veel succes te Breda tijdens de vliegweek van 30 October tot 6 November 1910. Daarna te Ede en Soesterberg. Küller was een van de eersten, die garandeerde, bij alle weersgesteldheden te vliegen. Dat was dikwyis voor hem zeer voor- deelig, want als niemand anders opsteeg, kreeg hy ook alle uitgeloofde pry zen. In Breda vlo gen reeds op korte vluchten passagiers met hem mede. In Frankryk maakte hy eens een proefvlucht en kwam toen wel wat te laag boven een kanon met 6 paarden bespannen. De paarden schrok ken en gingen op hol en het kanon viel om. De vliegenier was bang voor een standje van den militairen commandant, maar deze vond, dat de paarden er maar vast aan moesten gewen nen, voor den tyd, dat er oorlog zou komen.... Maar behalve zyn successen had Küller ook veel pech. In Schotland verbrandde zyn toestel eens tijdens het vervoer per trein. Later op de Elta sprak hy nog den eersten Oceaan-vlieger Allcock, die als kleine jongen 't eerst by hem was komen aanloopen, toen hy in Schotland op een bosch een noodlanding had moeten doen. In Verona had hy zeer veel succes. Tydens een demonstratie bevond hy zich hoog in de lucht. Plotseling zag het publiek, dat er iets gebeurd was. Er viel iets omlaag, het toestel schoot om hoog, de vleugels stonden byna loodrecht in de lucht en toen viel het toestel plotseling naar omlaag en met een plof tegen den grond. Op het vliegveld brak een paniek uit. Op den grond lag een vormelooze massa, maar Küller stapte ongedeerd uit den warboel van draden, ge scheurd doek en gebroken latwerk. Hy' was wanhopig, keek naar wat eens zyn toestel was en ging weg, alleen, zonder een woord te zeggen, bijna huilend. Ook werd hy dikwyis byna slachtoffer van het beruchte „blazen". Een vlie genier vloog daarby over een ander heen, ver hief zich boven hem, wanneer men hem juist zou passeeren, de geweldige windstroom der schroef sloeg met haar geheele kracht op de vleugels van den lageren, waardoor deze het evenwicht verloor en onherroepelyk viel. Dan verlaat Küller Europa, waar hy met zyn machine zooveel pech heeft gehad en gaat in 1910 naar Indië. Hy heeft daar veel succes, dank zy ook zyn uitstekenden manager Louis Bouwmeester Jr. De inlanders van alle eilanden waren in den beginne zeer bang van den men- schelyken vogel en zij gingen, de eerste maal, dat hy op een of ander eiland vloog, op de vlucht. Later veranderde dat, als hadden ze 't met elkander afgesproken. De Chineezen rea geerden weer anders en wilden niet betalen, omdat onder de vluchten de vleugels niet ge fladderd hadden. Zyn inlandsche chauffeur was bang om bij den aviateur in dienst te treden en liep eerst den geheelen 'dag in zyn huis te spionneeren, om te zien of 't er niet spookte. Na zijn vlucht over Soerabaja was de chauffeur verdwenen en werd tenslotte teruggevonden onder den auto. Later had hij hem weg moeten doen, omdat hy van zenuwachtigheid half krankzinnig was geworden. Van vele Indische hoofden kreeg de heer Küller prachtige geschenken, ondermeer een wandelstok van zeer byzonder hout en met een bijzonder teeken er op, zoodat hij overal, waar hij kwam, op de bescherming der bevolking kon rekenen. Ook liet de heer Küller ons een prach- 1 tige herinnering aan een sultan zien: een schit terende gouden kris met een meteoorsteen, die heilig verklaard was. Wy vroegen ten slotte den heer Küller, waar om hy niet met vliegen doorgegaan was. „Och," antwoordde hij lachend, „eerstens had my een en ander nog al wat geld gekost, daar ik al drie machines gehad had en ik, indien ik verder wilde vliegen, weer een nieuw toestel zou heb ben moeten koopen, daar het myne verouderd was, maar de doorslag heeft toch de volgende ontdekking gegeven: Uit een anoniem schryven was ik er achter gekomen, dat de Chineezen, op een eiland, waar ik was, een comité hadden gevormd, om my by de volgende demonstratie te laten verongeluk ken, daar ze vonden, dat een vliegweek eigen- lyk gehouden werd, om eens een vliegongeluk te beleven en ze hadden nog niets gezien! Ik had mijn machine goed nagekeken en was opgeste gen. Er was buitengewoon veel belangstelling van de zijde der Chineezen, zooals u zult begrij- pen, die vol spanning mijn manoeuvres volgden en wachtten op de dingen, die komen zouden. Toch voelde ik, dat er nog wel iets aan de ma chine haperde en als 't gegaan was, zooals de Chineezen graag gewild hadden, zou ik in een ravijn gestort zijn met mijn toestel. Maar ik kon nog precies op tyd landen en ontdekte later, dat een moer van de carburator los was, iets, dat uit zichzelf nooit had kunnen gebeuren. Na deze geschiedenis ben ik dan maar meer ingenieur geworden. Het laatst gevlogen heb ik vorig jaar met luitenant Asjes. New YORK, 10 Aug. Eenigen tyd geleden stierf tengevolge van het nuttigen van ondeug delijk eten een bekende bedelares, die in een bepaald stadsgedeelte van New York jarenlang een beroep op de weldadigheid van haar mede- menschen had gedaan en gewoonlijk in de res taurants uit de omgeving de overgebleven etensresten mocht nuttigen. Aangezien het hier een vergiftigingsgeval betrof, moest een lijk schouwing worden gehouden en bemoeiden de autoriteiten zich met dit sterfgeval, dat onder normale omstandigheden niemands aandacht zou hebben getrokken. Thans echter kwam aan het licht, dat de vrouw by verschillende banken in totaal 10 bankrekeningen hield en een ver mogen bezat van 62.000 dollar, dat zy in den loop der jaren bijeengebedeld had. Het staat thans vast. dat mej. Tollien Schuur man onmogelyk heden aan de wedstrijden kan deelnemen, wegens de Donderdag opgeloopen blessure. Onze landgenoote was door dit ongeval zeer teleurgesteld, zy is onderzocht door een ge neesheer, maar deze achtte haar niet in staat aan de verdere wedstrijden deel te nemen, zoo dat zy is uitgeschakeld en haar goede kans op het kampioenschap over 60 Meter niet kan ver dedigen. Het was in de halve finale op de 60 M., toen ik tegen Kuhlmann en Maguire liep, aldus ver telde Mej. Schuurman, dat ik ongeveer 10 M. voor de finish plotseling een vreeselijke pijn in myn dybeen voelde. Later bleek, dat een dy- spiertje geblesseerd was. Ik werd nog op het terrein onderzocht, maar de dokter constateer de helaas, dat deze blessure in geen geval voor Zaterdag zou zijn genezen, zoodat ik van het deelnemen aan alle andere wedstrijden moest afzien. Myn plaats in de finale op de 60 M. zal worden ingenomen door Mej. Doorgeest. Onze estafette is natuuriyk ook verzwakt, al dus besloot Mej. Schuurman haar mededeelin gen. Mej. Schuurman zal tot en met Zaterdag vol ledig rust houden, waarna zy met de andere athleten naar Nederland terugkeert. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat be houdens tusschentydsche wyziging voor de week van 10 tot 17 Augustus de prys van het crisis- botermerk en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op ƒ1.— Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag gen audiëntie verleenen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen M. O. acte N. 1 (letterzetten)de heer H. Brunekreef uit Utrecht. DEN HAAG. Geslaagd mevr. H. O. H. van Los senDouwes Dekker, 's-Gravenhage. Afgewezen 2 ml. en 2 vr. Candidaten. DEN HAAG. Geslaagd de heeren J. Gerritsen. Rotterdam: P. G. Niemeyer, Nieuw-Buinen; J. Zandman, Rotterdam en de dames J. P. Barends. Spekholzerheide (L.); M. C. Huysinga, Amster dam; E. C. Derks, Rotterdam; E. Lütkhoff, Molen berg, Heerlen; A. U. Muss, Rotterdam en M. A. van Steen, Haarlem. NEW YORK, 10 Aug. (Part.) Wallstreet was heden over haar verrassing, veroorzaakt door de nieuwe zilververordening, heen en men had gelegenheid gehad den maatregel nader te be studeeren. In Wallstreet overheerscht de mee ning, dat men hier te doen had met een poli tieke manoeuvre om de inflatie-groep den wind uit de zeilen te nemen en de verkiezingscam pagne voor de democraten te versterken. Men gelooft niet, dat de verordening 'n voorloopster is van 'n verdere devaluatie van den dollar, het geen heden dan ook leidde tot winstnemingen, zoowel op de goederen-, als de effectenmark- ten. De tarwemarkt opende flauw, doch kon zich later weer eenigszins herstellen. De stem ming werd ongunstig beïnvloed door berichten, melding makende van regenval in verschillende gebieden. De tendenz in Wallstreet werd bo vendien gedrukt door de onzekerheid omtrent de toekomst voor het bedrijfsleven en geruch ten, volgens welke de teruggang van de afle veringen van de U. S. Steel Corp, in Juli niet minder dan plm. 50 pCt. kleiner zouden zyn ge weest dan in Juni. Steels daalden in verband hiermede tot onder 34 pCt., waarna een frac- tioneel herstel intrad. De overige staalfondsen leden kleine verliezen. Spoorwegwaarden had den van aanbod te lijden. Atchison Topeka's daalden met 2 pCt., doch konden zich later eenigszins verbeteren. Mijn-aandeelqn waren zwak, speciaal U. S. Smelting, die byna 4 pCt. terug liepen om zich vervolgens in de ochtend uren gedeeltelijk te herstellen. American Smel ting daalden 1 pCt; Anaconda's waren een fractie lager. Automobielaandeelen, petroleum- fondsen, warenhuisaandeelen, public-utilities, tabakswaarden, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, chemische fondsen en rubbershares golden over de geheele linie van een fractie tot 2 pCt. lager. De handel was kalmer dan gisteren bij het slot, doch de om zetten, in het eerste beursuur 280.000 bedragen de, waren toch nog aanzienlyk grooter dan gis teren in het eerste beursuur. Aanvankelyk kwam er in de tweede beurs- helft geen noemenswaardige verandering in de algemeene beurssituatie. By kalmen handel ver- toondeh de koersen slechts kleine fluctuaties, en legden eerder een neiging tot oploopen aan den dag. Spoedig verkreeg het aanbod weer de overhand, waardoor vooral spoorwegshares wer den beïnvloed. De wagonverladingen vertoon den in de afgeloopen week een toename van 2450 stuks. Toen bekend werd, dat de afgeleverde orders van de S. Steel Corp. over de maand Juli een teruggang vertoonden van 615.400 ton, verge leken met de vorige maand nam de verkoopdruk toe. Het slot was gemakkelyk en op pl.m. het laagste punt van den dag. Verliezen van V/2 3 pCt. moesten worden opgeteekend voor Auburn Auto, Chrysler, American Can, Allied Chemical, Sears Roebuck, U. S. Steels, Amer. Smelting, U. S. Smelting, Atchison Topeka, Norfolk Western en Union Pacific. De om zetten bedroegen 770.000 shares. Slotkoersen Augustus 10 9 8 Allied Chemical 12^U American Can. Co. 94Vé Am. Car. Foundry 154/2 Am. For. Power - Am. Smelting Ref36% Am. Tel. Tel109% Am. Tobacco B74% Am. Waterworks 16 Anaconda Copper 12% Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka 46% Auburn Auto 18% Baltimore Ohio 15V2 Bethl. Steel Co27% Canadian Pacific14 Case Treshing 39% Chase National B. 25 Chesapeake Ohio 42% Chic. Milwaukee pref. 4% Chicago Rock Isl2 Chrysler Motor 30% Cities Service 1% Consol Gas of N.Y. 27% Continental Oil18% 7 Dawesleening 48 5Youngleening 35 Deleware Hudson 3 Dupont de Nemours 87% Eastman Kodak 98 El. Bond Sh. Co. 11% General Electric 18% Gen. Gas Electr. Gen. Gas El. cl. A. General Motors 29% Great Northern 144/4 Hudson Motor 7% Illinois Central 154/2 Intern. Harvester 26% Intern. Nickel 25 Intern. Tel. Tel. 9% Kennecott Copper 19% Koninkl. Olie 34% Low priced shares McKeesport Tin PL A. 85V2 Miss. Kansas Texas 5% Missouri Pacific2% Idem pref3% Montgomery Ward 22% Nat. Cash. Reg. Co. 14V* National City Bank 23% Nat. Dairy Prod. G. A. 17 Nat. Steei 40 New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. feerv. N. L Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft M United Corp. A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse El Woolworth Build 5 exdiv. f ex claim. j I gedaan en laten. 1783/4 125 93% 16 14?i 35% 111% 1095/j 74% 75 16% 15% 13 11% 14 49% 47% 20% 19% 16 15% 287/8 27% 14% 14% 40% 38% 251/4 251/4 427/8 42% 5 43/4 2V4 2% 321/a 307/a 13/4 13/4 28§ 28 18% 173/4 48% 473/4 351/3 35 39 38% 89% 87% 991/4 97% 12 11V* 19% I8I/3 30Va 283/4 143/4 133/4 73/4 ih 16% 16 263/4 25% 2514 247/fl 10% 9% 20% 18% 34% 333/8 5.05; 4.87; 86% 85% 6 5% 2% 2% 334 3% 23 21% 14 1334 24 23% 167/g 163/8 Van 3.304.30 uur Kon. Olie Aku A'dam Rubber Unilever U. S. Steels Anaconda 152 32% 102 61% 20 Vs—% 711/16 Van 4.30—5 uur Philips U. S. Steels Anaconda 206 20% 7% 20% 22 21 137/8 14 13% 167 170 170 20 19 21 22% 22 36 351/2 35% 33 337/8 33 6% 63/4 5% 331/4 35 33 7 7% 67/a 14% 14% 133/s 163/4 173/4 17 14% 15 14% 191/4 19% 19 4334 443/8 43 97/8 10% 9% 923/g 95 93 157/8 16% 15% 4 4 4 63/8 6% 6 15% 16% 14% 33 35 34% 2 2 2 31% 32% 31 493/8 49%§ 48% ex coupon. bieden. NEW-YORK, 10 Aug. 10 Aug. 9 Aug. 10 Aug. 9 Aug. Brussel 23.74 23.61 Oslo 25.56 25.60 Rome 8.68 8.62 Adam 68.43 68.55 Madrid 13.80 13..4 Londen 5.08% 5.09 Bern 32.98 32.79 Parys 6.66% 6.6b7/8 Weenen 19.2U 19.05 Berlyn 39.60 39.62 NEW-YORK, 10 Aug. 10 Aug. 9 Aug. 10 Aug. 9 Aug. Koffie (Santos) Bobber Standaard Sept. 15.67 15.95 Mrt. 16.48 16.80 Oct. 15.81 16.10 Mei 16.77 17.04 Dec. 16.10 16 40 Juli 17.15 17.45 Jan. 16.23 16.54 Suiker Sept. 1.78-79 1.79-80 Mrt 1.89 1.91-92 Oct. 1.81 1.82 Mel 1.93 1.96-97 Dec. 1.86 1.87 Juli 1.97 2.00-01 Jan. 1.86 1.87-88 Ct.Cuba 3.33 3.33 Tarwe Roode Winter loco 115 116 Harde Winter loco 119 120 Tin Loco 52.05 52.37% Sept. 52.07% 52.37% Katoen Loco 13.75 13.95 Dec. 13.76 13.96 Aug. 13.50 13.68 Jan. 13.81 14.01 Sept 13.56 13.74 Mrt. 13.92 14.12 Oct. 13.63-64 13.82-83 Mel 13.99 14.18 Nov, 13.70 13.89 Jull 14.04 14.21 CHICAGO, 10 Aug. 10 Aug. 9 Aug. 10 Aug. 9 Aug. Tarwe Haver Sept 109-lC9Vs 110%-% Sept. 52% 53 Dec. 112%*% 1131/4-% Dec. S4s/4 55% Mei 115%-lJ.S 116%-% Mei 57% 58 Mais Sept 79% Dec. 831/8 Mei 87% Reuzel Loco 8.10 Sept. 8.25 Oct. 8.40 Dec. 8.75 Jan. 8.90 793/4 82% 8/% 8.15 8.30 8.37% 8-77% 8.90 Rogge pt. 86% 87% Dec. 89%-% 90%-% Mel 937/s 947/8-3/4 Duiutb Lijnzaad Sept. 2.02% Dec. 2.OIV4 2.02 2.01 Tarwe Oct. 93% Dec. 95 Mei 99 Rogge Oct. 74% Dec. 7o% Mei 794/4 Haver Juil 473/g Oct. 473/s Dec. 49V3 Mei 10 Aug. 9 Aug. 947/g 961/g 100 WINNIPEG, 10 Aug. 10 Aug. 9 Aug. Gerst Oct. 59% 587/g Dec. 60% 597/a Mei - - 743/4 76 46% 46% 4* Lijnzaad Oct. 1.72 Dec. 1.73 Mei - 1.72 1.73 (Rio) Sept. 8.26 Dec. 8.38 Mrt 8.49 Mei 8.56 Juli 8.64 8.18 8.30-31 8.41 8.47 8.53 Sept. 11.04 Dec. 11.14 Mrt. 11.22 Mei 1126 Juli 11.30 10.98 11.08-09 11.14 11.18 11.21 ALKMAAR, 10 Aug. Graanmarkt. Aangevoerd totaal 392 H.L. als: 10 voertarwe 6.50; 1 nieuwe wintergerst 6.00; id. chev. 6.50; 90 haver 6.50 6.75; 18 bruine boonen 1213; cltroenboonen 12; dulvenboonen 8.009.75; kanariezaad 7.75; rood mosterdzaad 24; 125 karwijzaad 17.50; nieuw 18.50 19; 21 blauwmaanzaad 18.5018.75; 127 groene erwten (kleine) 9.60—9.85; id. grauwe 29—38; id. vale 1924. Handel stug. AMSTERDAM, 10 Aug. Ansjovis: Gedaan werden 1933er, soort 25/800 st. p. a., a i 16%. BREUKELEN, 10 Aug. Kaasmarkt. Aan de kaas markt waren heden aangevoerd: 102 wagens, met te zamen 4280 stuks kazen. Gewicht pl.m. 29967 K.G. Prijs le s. R.M. 1719; idem 2e s. 2020; Leidsche 19 per 50 K.G. BINNENLANDSCHE HAVENS UMUIDEN vertrokken 10 Aug.: Olga S„ s, Huil; Everett, s, Riga; Biskaya, s, Cardiff; Island Falk, Deensch polltievaartuig, Noordzee: Venezuela, s, W.-Indië; Britannic, s, Archangel. Uitgaande vastgemaakt^wegens slecht weer: Carl Embla, Carga doorskantoor. IJMUIDEN. Aangekomen 10 Aug.: Nieuwendam. m.s.. Nordenham. AMSTERDAM. Aangekomen 9 Aug.: Juliane. Zaandam, ledig. Rietlanden, Havenbedrijf, De Rietlanden; Hontestroom, Londen, stukgoed, Han delskade, Holl. Stoomb. Mij: Waterland. B.-Aires, stukgoed. Handelskade, Wm. H. Muller Co.; Ajax, Hamburg, stukgoed. Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor. 10 Aug.: Venustas, Follonlca, parriet, J. P. Coenhaven, d'Amaud Co.: Sylt, Jacobstad. hout. Houthaven, M. W. Brandts: Finland. Rouaan. le dig, Rietlanden, Havenbedrijf. De Rietlanden; Marne, Jersey, stukgoed, Javakade. Wm. H. Mül- ler Co.; Elpenor, Java, stukgoed, Borneokade, Meijer Co.'s Scheepv. Mij; Cordillera, W.-Indië, stukgoed, Javakade, Wambersle Zn.; Nieuwen dam, Nordenham, zwavelzuur, Nieuwendammer- kade, Ketjen. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, thuisreis, 10 Aug. v.m. 9 u. van Gibraltar. MODJOKERTO, uitreis, pass. 10 Aug. Ouessant. KEDOE, thuisreis, pass. 10 Aug. Kaap del Armh BALOERAN, uitreis, 10 Aug. van Marseille. KON. NED. STOOMB. MIJ. VENUS, 9 Aug. van Port au Prince n. Kaap Haltiën. BACCHUS, 10 Aug. van Huelva te Setubal. ACHILLES, 10 Aug. Van Amsterdam te Rotter- dam. ARIADNE, 9 Aug. van Oporto naar Vigo. BOD9GRAVEN, 10 Aug. van Hamburg te Ant werpen. CALYPSO, 9 Aug. van Setubal naar Amsterd. D9UCALION, 9 Aug. van Gyon naar Vigo. HEBE, 9 Aug. n.m. 9 uur 15 van Amsterdam te Hamburg. NEREUS, 9 Aug. van Gothenburg naar Aarhuus. ORANJE NASSAU, thuisreis. 11 Aug. n.m. tus schen 810 uur te Havre verwacht. TELAMON, Rotterdam naar Middel. Zee, pass. 9 Aug. Gibraltar. TRITON, 9 Aug. van Lefkandl te Yerakini. ULYSSES, 10 Aug. van Istanboul te Vatl. VENEZUELA, 10 Aug. van Amsterdam naar W.- Indië. AJAX, 9 Aug. van Hamburg te Amsterdam. COLOMBIA, 8 Aug. van Barbados naar Porto Llmon. KONINKL. HOLL. LLOYD. WATERLAND, 9 Aug. van B.-Alres te Amsterd. ZEELANDIA, uitreis, 9 Aug. n.m. 11 uur van Southampton. EEMLAND, Amsterdam naar Durban, pass. 9 Aug. Ouessant. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN AAGTEKERK, uitreis, 10 Aug. te Sydney. ALMKERK, thuisreis, 9 Aug. van Dakar. HOLLANDO.-AZIë LIJN ARENDSKERK, thuisreis, 10 Aug. van Penang. GAASTERKERK, uitreis, 10 Aug. van Shanghai. GROOTEKERK, thuisreis, 9 Aug. van Hongkong. DIVERSE SCHEPEN ALDEGONDA, 7 Aug. van Batavia n. Pladjoe. AN ASTASIA, 9 Aug. van Freshwater te Singa pore. ANGELINA, 8 Aug. van Bangkok n. Singapore. APOLLONIA, 9 Aug. van Constanza te Salonlkl; gaat naar Volo, Constanza en Port Said. AUGUSTINA, 5 Aug. van Singapore n. Shang hai. IRIS, 8 Aug. van Soesoe n. Singapore. J. B. AUG. KESSLER, 7 Aug. van Baiik Pap- pan te Manilla; gaat naar Tarakan, Baiik Pappan. Auckland en Wellington. JOSEFINA, 8 Aug. van Batavia n. Pladjoe. JUNO, 6 Aug. van Hongkong n. Swatow, Foo- chow, Tamsul en Baiik Pappan. MEGARA, 27 Aug. van Houston te Pauillac ver wacht. PAULA, 8 Aug. van Singapore n. Pladjoe. PETRONELLA, 5 Aug. van Singapore n. Bang kok. PHOBOS, 2 Aug. van Sydney n. Baiik Pappan. Tarakan en Hongkong. SEMIRAMIS, 5 Aug. van Yokohama te Singa pore; gaat naar Brisbane, Gladstone en Towns- ville. ST. PHILIPSLAND, 10 Aug. van Kopenhagen op de Tyne. THEANO, 10 Aug. van Belfast te Fowey. ZEELAND, 10 Aug. van Methil te Kopenhagen. JONGE ANTHONY, Antwerpen n. Genua, pass. 10 Aug. Vlissingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2