stoompont gegleden Noordzeekanaal Auto van in het Trein ontspoord te Hilversum i.TWEE SLACHTOFFERS OM DE KONINGIN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 Geen persoonlijke onge lukken De marine in onze Oost Auto tegen een boom Gr oo thandelspri j zen Pont vertrok te vroeg JA ZEKER OOK! Fraude bij een Graan- centrale Het spoorwegverkeer tusschen Amsterdam en Amersfoort gestremd PATER G. LAMBRECHTS ZWARE AANVARING Op het Noordzeekanaal HET GEVONDEN JACHT Raadsel opgelost Van vermindering der defensie middelen ter zee is geen sprake De geest op de vloot Een inzittende gedood VOET AFGEREDEN Nieuw tooneelstuk van Cor Hermus De voedingsmiddelen worden duurder STAKING TE HENGELO Moeilijkheden bij werk verschaffing INDISCHE PENSIOENEN De wijziging van het reglement MIJNPERSONEEL ONTSLAGEN KINDEREN VERDRONKEN UIT DE STAATSCOURANT Toen de auto op den bodem van het Kanaal stond, wisten drie personen eruit te klimmen Te vroeg vertrokken Het lichtingswerk DOOR VICTOR BRIDGES Wat de pontknecht vertelt BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch THEORIE EN PRAKTIJK Verhouding tusschen overheid en de Kamer van Koophandel Dr. Berlage Topy beschouwde haar van terzijde met innig Drie ambtenaren in arrest JONG MISSIONARIS OVERLEDEN Op het veld van eer DR. A. v. d. WEY O. CARM. BAARS FAILLIET Pleegouders van Hongaarsche kinderen Geen spreekuur Malversatie bij de belastingen Begrafenis mr. A. Tak Om even na zeven uur is Vrijdag avond op den spoorwegovergang aan den Hooge Laarderweg te Hil versum een rangeerende personen trein uit de rails geloopen. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de trein ligt scheef over het emplacement, zoodat het verkeer in de richting naar Bussum en Amsterdam gestremd is. De trein uit Amersfoort, die om zeven minu ten over zeven te Hilversum aan kwam, is om twee minuten voor half acht met zijn passagiers over Utrecht naar Amsterdam vertrokken. Ook de D-trein uit Berlijn had veel vertraging. De treinen, die van Amsterdam naar Amers foort en verder gaan, zijn bij Bussum terugge keerd naar de hoofdstad. Met man en macht is men begonnen de lijnen weer vrij te maken. Als gevolg van de ontsporing van twee spoor wegrijtuigen omstreeks 7 uur bij het station Hilversum, waardoor de hoofdlijnen naar Hil versum werden versperd, heeft het treinverkeer van Amsterdam naar het Gooi belangrijke stag natie ondervonden. Treinen die onderweg waren, bestemd voor een verdere plaats dan Bussum, keerden naar Amsterdam terug. Van Amsterdam uit konden reizigers, bestemd voor Bussum, hun bestemming langs den gewonen weg bereiken. Zij die verder dan Hilversum moesten zijn, werden met treinen gedirigeerd via Utrecht naar Amersfoort. Het spreekt van zelf, dat heel wat reizigers hierdoor waren gedupeerd en veel later hun bestemming bereikten dan ze gedacht hadden. In het Redemptoristenklooster te 's Her togenbosch is vrij Plotseling overleden in den leeftijd van ruim 67 jaar de zeereerw. pater G. Lambrechts C. s. s.R. De overledene leed aan een vrij ernstige hartkwaal. Pater Lambrechts werd geboren te Beek bij Frincenhage op den 18en Mei 1867. Den 29sten September 1886 legde hij de H. Geloften af in de Congregatie van den Allerheiligsten Verlos ser. Den 7 October 1891 werd hij priester ge wijd. Aanvankelijk in het juvenaat te Roermond, later in het noviciaat te 's Hertogenbosch, wijdde pater Lambrechts zich aan de vorming van de jeugdige priesters-studenten. Voorts leidde hij vele retraites voor zusters en priester- recollecties. De plechtige uitvaart en begrafenis zal ge schieden Maandag te kwart voor negen in de Redemptoristenkerk te 's Hertogenbosch. Omtrent de reeds vermelde zware aanvaring tusschen een Noorsch en een Nederlandsch stoomschip op het Noordzeekanaal, zij nog ver meld, dat de schade van het Noorsche stoom schip „Anna Sophie" zóó ernstig is, dat het naar Amsterdam moet terugkeeren om gedokt te worden. De „Wieringen" is te Zaandam vastgemaakt. Omtrent het raadsel van het zeiljachtje, dat, zooals gemeld, Donderdagmiddag op 10 K.M. afstand van de Heldersche kust op het IJsel- meer, onbemand en in zinkenden toestand, werd aangetroffen, verneemt „De Telegraaf" dat de eigenaar, de heer Scherpenhuizen, een enthousiast zeiler te Haarlem, er niet mee ver ongelukt is. „Ik had er in mijn vacantie eenige heerlijke dagen mee gezworven op den wijden plas van het IJselmeer, maar moest ten slotte weer te rug en besloot, aldus vertelde deze de boot van Elburg naar Amsterdam te laten sleepen en zelf met den trein te gaan. Het is meer gebeurd, dat een motorboot mijn jacht op sleeptouw nam en er is nooit iets mee gebeurd. Dit keer moest ik er, hoewel tegen mijn zin, toe besluiten, want ik kon de boot niet tijdig genoeg meer uit de kade krijgen. Ik gooide het op een accoordje met schipper Engel, die een motorvrachtdienst onderhoudt van Elburg op Amsterdam en daar ik zelf niet als bestuurder kon fungeeren, vroeg ik iemand, dien ik in Elburg had leeren kennen. Deze, zekere Tiedeman, moest naar een broer in Zaandam en verklaarde zich bereid het bootje tijdens den sleeptocht veilig en wel over het groote water te loodsen. Wat er gebeurd is, weet ik niet. In de buurt van Harderwijk is de boeg van mijn boot wellicht door een golf of een onhandige manoeuvre plotseling onder de motorboot geschoven en lek geslagen. De voor plecht moet zwaar beschadigd zijn, de boeg spriet is stuk en het vaartuig kreeg dadelijk zooveel water dat Tiedeman voort moest maken om aan boord van de motorboot te klimmen. Men moest den sleep loskappen en is toen blijkbaar verder gevaren zonder dat men zich meer om het jacht bekommerd heeft, totdat het betonningsvaartuig het „Vraagteeken" oppikte en naar Enkhuizen bracht. Misschien valt de schade nog mee en kan ik het jacht weer op knappen; want een beste boot is het. BATAVIA 10 Augs. (Aneta). De Regeerings- gemachtigde voor het Departement van Marine, Schout-bij-nacht Van Duim, beantwoordde in den Volksraad de sprekers in eersten termijn bij de behandeling van de begrooting van het Departement van Marine voor het dienstjaar 1935. Spreker merkte op, dat van vermindering der defensiemiddelen ter zee geen sprake is. De verkregen bezuinigingen zijn niet bereikt door vermindering van materieel, doch hoofd zakelijk door besparing op de exploitatiekosten van de vloot. Het aantal in dienst zijnde schepen, de gele genheid tot varen en 't oefenen zijn zooveel mo gelijk beperkt. Uitdrukkelijk wijst spreker hierbij op het tijdelijk karakter van deze maatregelen. Het aantal in dienst zijnde onderzeeërs wordt uitgebreid; in begin van het jaar 1935 zullen de K-XVI, K-XVII, en K-XVIII, in Ned. Indië arriveeren. Voor den marineluchtvaartdienst zijn thans 5000 vlieguren beschikbaar welk aantal in 1935 tot 7300 vlieguren zal worden opgevoerd. De Regeering staat zooals vanzelf spreekt, sympathiek tegenover de gevoelens, welke geuit zijn bij het aan te bieden adres van de stichting Kruiserfonds" (ter bereiking van het schenken van een vierden kruiser) aan den Gouverneur- Generaal. Het moet een verheugend verschijnsel worden geacht, dat, ondanks de crisis, zoovelen nog bereid zijn een persoonlijk offer te brengen ten behoeve van de vloot. Van de 555 Inlandsche schepelingen, die uit de Marine verwijderd zijn, is ongeveer de helft bij rechterlijk vonnis ontslagen; de overigen zijn ontslagen bij administratieven maatregel. Deze laatsten hebben eveneens deelgenomen aan de dienstweigering te Soerabaja en volhardden meerendeels, bij het voorloopig onderzoek, in hun indisciplinaire houding, o.a. door de verkla ring af te leggen dat zij tegen verminderd salaris niet konden werken, weshalve zü uiteraard in den Marinedienst niet gehandhaafd konden blijven. Spreker wijst verder op het groote belang voor de Marine om zich buiten de politiek te houden. Politiek op de vloot brengt noodwendig verdeeldheid mede en schept tweedracht waar slechts eenheid behoort te bestaan. Spreker is van meening, dat hoe minder de Zeemacht zich inlaat met partij-politiek, hoe beter. Voor haar is er maar één politiek: Gehoorzaamheid, trouw aan het gezag, en uiterste plichtsvervulling on der alle omstandigheden. Vrijdagmiddag om drie uur is een auto tus schen De Ginkel en Ede tegen een boom ge reden. Behalve den bestuurder waren in den auto vier personen gezeten. De 30-jarige mej. De Graaf werd bij de bot sing op slag gedood. Haar stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Ede vervoerd. De overigen werden niet gewond en kwamen met den schrik vrij. De auto werd gedeeltelijK beschadigd. Vrijdagmorgen reed de voerman A. C. van Nielen op een paard in de Brielschelaan te Rotterdam. Achter hem reed de stoom tram. Het paard schrok voor de tram en maakte rechtsomkeer. De heer Nie len sprong, teneinde het paard van de tram baan weg te kunnen trekken, van het paard af. Hij slaagde er in het beest voor de locomo tief weg te sleuren, maar raakte daarbij met den linkervoet onder den locomotief. De voet werd afgekneld. De man is in het Ziekenhuis aan den Coolsingel aldaar opgenomen. Door den tooneelspeler Cor Hermus is voltooid een comedie in drie bedrijven „Pension Zonne schijn". Het stuk is door het de Boer van Rijk ensemble ter opvoering aangenomen en zal in het komend seizoen met mevr. Esther de Boer van Rijk in de hoofdrol ten tooneele gebracht worden, onder regie van den auteur. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt betreffende de indexcijfers van groothandels- prijzen mede, dat de in Februari weer begon nen, verdere daling van het algemeen index cijfer der groothandelsprijzen in Juli tot staan gekomen en in eenige stijging (plm. y, pCtl) omgeslagen is. Deze stijgende beweging is toe te schrijven aan de verhooging van de prijzen in de groep voedingsmiddelen (plm. 1% pCt.), In de verslagmaand kwamen belangrijke prijsfluctuaties voor; opgeloopen waren vooral de prijzen van kalfsvleesch (16 pCt.). rijst (10% pCt), melk (9% pCt.), kaas (8 pCt.) en mais (7 pCt), terwijl hooi, tarwe, groene erwten, var- kensvleesch, aardappelen en zemelen gemid deld 3%—5% pCt. hooger geprijsd werden dan de vorige maand. Daarentegen kwamen prijs dalingen van 8—10 pCt. voor bij suiker (ac cijnsverlaging!) en peper. Ook koffie, haver en lamsvleesch werden wat goedkooper. Intusschen hield de dalende tendenz voor de groep „industrieele grondstoffen" aan. Van de 20 noteeringen ondergingen er echter slechts 8 een wijziging. Terpentijn, lijnolie en paarde- huiden daalden 8 a 9 pCt. in prijs, hout, leder en hars 2pCt. Daarentegen steeds de prijs van zilver (plm. 3% pCt.) en die van katoen (plm. 4 pCt.) 120 arbeiders, die werken bij de gemeente lijke werkverschaffing aan den Boekelosche- weg bij de petroleumhaven te Hengelo, zijn in staking gegaan. De oorzaak is, dat de arbeiders de uitbetaalde loonen te laag achten BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) Ter voorbe reiding van de behandeling van de wijziging van het pensioenreglement voor burgerlijke landsdienaren, is een speciale commissie inge steld. Verder kunnen nog als bijzonderheden om trent dit ontwerp worden medegedeeld, dat de minimum-diensttijd voor de groep uitgezonde nen 20 jaar zal bedragen en 25 jaar voor hen, die hier te lande zijn aangenomen. Afvloeiing kan niet meer geschieden alvorens het normaal pensioen volgens den diensttijd is bereikt. Een waarbórg van het pensioenpercentage op veertig procent wordt aannemelijk geacht. De handhaving van het instituut van verminderd pensioen bij korteren diensttijd, wordt niet lan ger verantwoord geacht. Met ingang van 1 September as. is aan ruim 350 man op de Oranje-Nassaumijn IV te Heer len ontslag aangezegd, aldus het „Handels blad". Onder de ontslagenen zijn verschillende Nederlanders. Met 1 September zullen niet meer dan ongeveer 350 man op de Oranje- Nassaumijn IV blijven werken. Het schijnt in de bedoeling te liggen mettertijd deze mijn als bedrijfsschacht stop te zetten en de exploitatie van de Oranje-Nassaumijn III uit te doen geschieden. Het tweejarig zoontje van den heer Tap uit Waarde is door onbekende oorzaak in een sloot geraakt en verdronken. Het 5-jarig zoontje Willem van den kraan schipper Ceelen, die met zijn kraanlichter in de Maashaven te Rotterdam ligt, is over boord geslagen en verdronken. Het lijkje is door personeel van een der po- litiebooten opgehi aid. Benoemd tot ridder in de Oranje Nassau Orde F. C. van Lith, burgemeester van Veghel. Vrijdagmiddag omstreeks kalf vier is te Velsen een tragisch ongeval ge beurd, dat aan twee jonge men- schen het leven heeft gekost. Toen een der stoomponten van den steiger wegvoer, is een personen auto, waarin 6 personen waren ge zeten en die met de achterwielen nog op de klep stond, achteruit in het Noord-Zeekanaal gereden. Vier van de inzittenden konden zichzelf redden, doch de twee anderen zijn verdronken. Omtrent de toedracht van dit ongeval ver nemen wij van den inzittende, Karei Bruyns uit Amsterdam de volgende bijzonderheden. De bestuurder en eigenaar van den auto, de heer G. H. Heynemann, wonende aan den Overtoom te Amsterdam, had in gezelschap van zijn echtgenoote, zijn dochter en zijn zoontje, een uitstapje gemaakt naar Alkmaar. In hun gezelschap bevonden zich nog een Duitsche dame en een vriendje van het zoontje van den heer H. De terugweg leidde over Velsen, waar drie stoomponten het zeer drukke verkeer over het Kanaal onderhouden. De middelste der ponten, een z.g. vrij varende pont van het nieuwste model, lag juist aan den steiger en was bijna volgeladen. De pontknecht beduidde den heer H. dat hij nog mee kon, waarna de auto de pont opreed. Er was echter niet voldoende plaats, waar door de auto met de achterwielen op de klep bleef staan in afwachting dat de overige wa gens ruimte zouden maken en de klep omhoog getrokken kon worden. Reeds vóór dit gebeurd was, voer de pont van den. steiger weg, met het gevolg, dat de klep, toen zij den steun van den steiger miste, onder het gewicht van den auto. naar beneden dook en de wagen het Kanaal ingleed. Omstanders, die het gevaar zagen aankomen, schreeuwden nog „stop", doch de pontbestuurder die op een afgesloten brug staat, heeft dit niet gehoord. De heer H. slaagde er nog in het por tier te openen en uit den wagen te springen. Onmiddellijk daarop verdween de auto in de diepte. De heer H. wilde zich direct weer te water begeven, doch dit werd hem door de omstanders belet. Nog diep onder den indruk vertelde ons Karei Bruyns, hoe hij en zijn 15-jarig vriendje Guus zich, toen de auto reeds op den bodem van het Kanaal stond, door een raampje naar buiten hebben gewerkt, om vervolgens naar de oppervlakte te zwemmen. „Ik zette mij van den auto af en trapte me naar boven", aldus Karei. Mevr. Heynemann had intusschen een por tierraampje ingetrapt en kon zich eveneens naar de oppervlakte werken, waar zij, evenals de jongens, door hulpvaardige handen op het droge werd gebracht. Helaas hebben de dochter, de 20-jarige Annie Heynemann en de 25-jarige Lena Süsseler, af komstig uit Bochum, zich niet kunnen be vrijden. Onmiddellijk na het ongeval daagde van alle Zijden hulp op. De gemeentepolitie van Velsen en de Rijksveldwacht waren spoedig ter. plaat se. Zij hielden de menigte nieuwsgierigen, die van alle zijden kwamen toesnellen, op een af stand. Ook de Roode-Kruis-transportcolonne, onder leiding van den heer Bakker, was zeer spoedig aanwezig, evenals de geneesheeren Dr. Feerstra, Dr. Boosman en Dr. Naessens uit Velsen en Dr. Muys van der Moer en Dr. Boom uit Be verwijk. Allereerst trachtte men met behulp van een kraanwagen den auto te lichten. Dit bleek niet mogelijk, waarna de drijvende bok van den XIV Rustverstoring in Hampstead Met een glans van volmaakte tevredenheid op haar gelaat, liet Isabel haar blikken in het Vriendelijke hel verlichte restaurant rondwaren. „Ik ben er zeker van, dat mijn vader zich ver giste, met te beweren dat wij de rechthebbende erfgenamen van den troon waren," sprak zij. „Hoe het ook zij, ik gevoel mij in het minst niet, als een koningin." „Je moet niet zoo preciseeren," antwoordde Tony. „Je ziet er uit als een koningin en dat is ales, wat een jonge dame mag verwachten." „Toch," hield Isabel vol, „verwacht ik, dat echte koningen en koninginnen een soort inwen dig koninklijk gevoel hebben. Dat heb ik in het geheel niet. Ik gevoel mij duizend maal geluk kiger sedert ik ontvlucht ben, dan ik zou ge weest zijn, als ik op een troon geplaatst was ge weest. Al dat schijnschoon staat mij zoo tegen. Zelfs de half-offideele hofhouding, toen mijn vader nog leefde, maakte mij bijna krankzin nig. Het, was alsof ik omringd werd door een Rijkswaterstaat, die steeds aanwezig is, werd gerequireera. Na drie kwartier gelukte het den auto aan de oppervlakte te brengen en kon den de twee slachtoffers worden bevrijd. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet baten. De lijken werden daarop naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Mevr. Heynemann, die bij het intrappen van de ruit ernstig aan haar been was gewond, werd eveneens naar het Ziekenhuis overge bracht, waar zij ter verpleging moest worden opgenomen. De heer H. en de jongens werden in een hotel opgenomen. Later hebben wij nog den pontknecht ge sproken. Zijn verklaringen komen met het hierboven gegeven relaas overeen. Hij had den anderen wagens order gegeven nog iets door te rijden. Toen dit gebeurd was, beduidde hij den heer H. verder te rijden; op hetzelfde oogenblik ging de bel, waarmee de stuurman het sein geeft, dat de klep opgetrokken moet worden, en voer de pont af. De pontknecht heeft nog getracht den wagen tegen te houden, doch dit bleek niet mogelijk. Machteloos moest hij toezien, hoe de auto met de radelooze inzittenden in het water gleed. De vraag naar de schuld wordt door de politie onderzocht. Een dergelijk ongeval kwam bij deze pont nog niet voor. De veiligheidsmaatregelen zijn van dien aard, dat ongevallen als deze schier tot de onmogelijkheden behooren. Uit bovenstaande verklaringen komt intus schen wel vast te staan, dat de pont te vroeg is afgevaren. Op het terrein van het ongeval merkten wij o.m. op den burgemeester van Velsen, Mr. Ram- bonnet en den inspecteur van politie, den heer Kip. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft den zeereerw. heer F. M. C. A. Hcuben benoemd tot Pastoor te Esbeek. Verder is in zijn plaats benoemd tot Pastoor te Vught (O. L. Vrouw Middelares van Alle Genaden) den weleerw. heer -H. J. A. Eras, die kapelaan was te Millingen. De Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland hebben een adres gericht aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij er aan herinneren, dat in de Memorie van Toe lichting op art. 12 van de Wet, regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der Kamers van Koophandel en Fabrieken het vol gende te lezen staat: „Het behoort regel te worden, dat de overheid, zoowel die van het Rijk of de Provincie als die van de gemeente, de gereorganiseerde Kamers over ontwerpen van wet of verordening, die han del en nijverheid in ruimen zin betreffen, vóór de indiening ervan hoort." Hoewel gedurende de twaalf jaren, dat de gereorganiseerde Kamers van Koophandel en Fabrieken werkzaam zijn, deze met WEiardeering hebben mogen constateeren, dat het Departe ment van Economische Zaken, in vele gevallen aldus gehandeld heeft, zoo kan evenwel geens zins gezegd worden, dat het regel is geworden, dat de Kamers over voor-ontwerpen van wet of verordening, die handel en nijverheid in rui men zin betreffen, vóór de indiening ervan ge hoord worden. De Kamers zijn er mede bekend en zij geven er zich ook rekenschap van, dat het voor de Regeering, vooral in urgente gevallen, practisch niet steeds mogelijk zal zijn om voor ieder voor ontwerp, dat het gebied van handel, nijverheid of verkeer bestrijkt, de adviezen van alle Ka mers van Koophandel af te wachten, maar dit argument kan moeilijk klemmend zijn tegenover de Provincie, die met enkele Kamers rekening heeft te houden, of t.o.v. een gemeentebestuur, dat als regel slechts met één Kamer van Koop handel te maken heeft, aldus het adres. In den zeer zorgvollen toestand van dr. Ber lage is nog steeds geen verandering gekomen. troep idioten. Zoudt u willen gelooven, dat, met uitzondering van miss Watson, u en neef Guy eigenlijk de eerste werkelijk oprechte menschen zijn, die ik ontmoet heb?" „Die zijn er niet veel in de wereld," zei Tony. „Tenminste, dat vind ik. Ik heb altijd een ge voel of ik in de stalles van een schouwburg naar een tooneelspel zit te kijken. De eenige eerlijke menschen zijn iemands vrienden die naast hem zitten en het spel critiseeren en afkeuren." Isabel knikte. „Het is de eerste maal, dat ik mij onder de toehoorders bevind. Tot nu toe heb ik zelfs nooit medegespeeld. Ik heb altijd maar achter de schermen staan wachten, als een plaatsvervangster." Zij hadden juist gedineerd en zaten nu gezel lig bij koffie en sigaretten te babbelen in de aangename atmosfeer van café Bruges. „Ik geloof, dat je tante Fanny eerlijk genoeg zal vinden," zei hij, het restje van zijn sigaret op het aschbakje leggend. „Tenminste ik vind haar verbazend openhartig." „Ik geloof, dat wij het uitstekend met elkaar zullen vinden," zei Isabel. „Naar wat u mij van haar heeft verteld te oordeelen, schijnt zij een allerliefste vrouw te zijn." „Dat is zij ook," verklaarde hij op zeer enthou siasten toon. „Zij is de volmaakste en liefste tante, die men zich denken kan. Stel eens een gewone tante van twee en zeventig jaar voor, die met ons aan boord van de „Betty" gaat." „Ik verlang er al vurig naar," zei Isabel op gewonden. „Ik houd dol veel van de zee. Ik zou wel een reis om de wereld willen maken." Nu komt er rust! Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden dSk (f75.- boeteI). 'tWerd tijd: ze toeterden er maar op los 1 Wie In verband met de knoeierijen bij de Crisis Centrale in Westerhoven heeft de politie te Groningen eenige ambtenaren bij genoemd in stituut aangehouden en overgebracht naar Stadskanaal. Gearresteerd zijn J. K. B., oud veertig jaar, korenmeester te Groningen, D. K., graankleurder bij de Graancentrale, wonen de te Groningen, D. K., graankleurder bij de Graancentrale, wonende te Groningen, en de 57-jarige E. F., eveneens kleurder bij de Graan centrale, wonende te Groningen. De ouders van den 27-jarigen missionaris, pater P. C. van der Bol, van de Congregatie der paters van den H. Geest, die werkzaam was in Engelsch Oost-Afrika, ontvingen dezer da gen het droevig bericht, dat hun zoon tijdens een missiereis van enkele weken was overleden. De jonge priester was afkomstig uit Scheve- ningen, waar Dinsdag een plechtige Requiem mis voor zijn zielerust zal worden opgedragen. Dezer dagen promoveerde aan de Gregoriaan- sche Universiteit te Rome de ZeerEerw. Pater Amandus v. d. Wey O. Carm. tot doctor in de philosophie „cum laude" op een proefschrift getiteld: ..Jakob Anton Zollinger und seine Kantschrift um 1799". De Haagsche rechtbank heeft J. A. Baars, voorheen leider van een fascistische vereeni- ging, failliet verklaard. Naar we vernemen bestaat er voor Hongaar sche kinderen gelegenheid onder geleide te rei zen naar Budapest op 5 September en van Bu dapest op 13 September. Inlichtingen te bekomen bij mej. F. Beretta, Helenastraat 55, Den Haag. Tel. 772731. De directeur-generaal van de P. T. en T. is verhinderd op Vrijdag 17 Augustus a.s. zijn ge wone wekelijksche spreekuur te houden. De strafzaak tegen den Rijksontvanger W. S. uit Horst, verdacht van malversatie ten kan tore van de directe belastingen, is Donderdag niet behandeld voor de Roermondsche Recht bank. De zaak is uitgesteld tot onbekenden datum in September. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden, mr. A. Tak, zal plaats hebben Maandag a.s. om kwart voor twaalf op de begraafplaats „Oud Eik en Dui nen" te Den Haag. De rouwstoet zal per auto om elf uur van het sterfhuis te Voorburg ver trekken. genoegen, „Nu," zei hij, „wij hebben niets, dat ons weerhoudt, tenzij tante Fanny en Guy bezwaar maken. Ik vrees, dat het niet geheel en al met Guy's opvatting van een gebruikelijke en ver standige manier van reizen strookt." „Hij is werkelijk heel ernstig," stemde Isabel toe, „maar toch zeer vriendelijk; ik durf wed den, dat hij er niets op tegen heeft, als ik het hem vriendelijk vraag." „Dat is de eenige kans," zei Tony ernstig. Hij keek op zijn horloge. „Wij zullen nu naar het Empire-theater moeten gaan, anders missen wij de gedresseerde zeeleeuwen en dat zou ik voor geen geld van de wereld willen." Hij betaalde de rekening en op straat geko men, wandelden zij bedaard door de hel ver lichte straten in de richting van Leicester Squa re. Het was een heerlijke avond en Isabel die haar verlangen te kennen had gegeven, om te wandelen, nam de verschillende straattooneelen met belangstelling en genoegen in zich op. Het kan nu juist niet gezegd worden, dat het programma van de Empire veel verfrisschende nieuwigheden bevatte, maar de geestdrift van Isabel werkte aanstekelijk, zoodat Tony, die op dit gebied door en door blasé was op de meest eenvoudige vertooningen een applaus liet vol gen zooals dien dingen in geen jaren was te beurt gevallen. Eerst toen het orkest als slot het „God save the ldng" veel te oneerbiedig-vlug had afgeram meld, slaakte Isabel een zuchtje van voldoening en toonde zich bereid te vertrekken. Zij wandel den langzaam naar de R. A. C.-Garage, waar Tony den auto had gestald en binnen een paar minuten baanden zij zich een weg door de nog volle straten van West-End in de richting van Hampstead. Van Tottenham Court af hadden zij den weg vrij en reden snel huiswaarts. De Hispano vloog onberispelijk Haverstockhill op. Zij sloegen den stillen verlaten hoek van Latimer-lane om en reden onder de schaduw van de boomen ge- ruischloos tot voor het huis van mrs. Spalding. „Kijk," zei Tony, „er zijn nog meer menschen uit geweest vanavond." Hij wees voor zich uit, op den weg, waar on geveer dertig meter verder het achterlicht van een anderen auto, die voor een der huizen stil stond, zichtbaar was. Isabel lachte vroolijk. „Ik hoop, dat zij zich even heerlijk geamuseerd hebben als ik," zei ze hartelijk. Zij stapte vlug uit en Tony volgde haar op den voet. „Ik zal even vooruitgaan en zien of alles in orde is," zei h;j. „Ik heb Bugg gezegd, dat wij tegen half twaalf terug zouden zijn." Hij liep naar het hek, dat geheel door de boo men overschaduwd werd en greep met zijn hand naar de kruk, om het open te doen. Toen hij dit deed, ritselde er iets in de duisternis vlak bij hem. Blisemsnel draaide hij zich om in de rich ting van het geluid, doch het was te laat. Een hevige slag op zijn mond deed hem achteruit te gen het hek tuimelen en nog voor hij zich kon herstellen, vloog een gedaante met de vlugheid van een panter op hem toe en omklemde zijn lichaam als in een ijzeren greep. Op hetzelfde oogenblik sprong een tweede man uit de duis- ternis naar voren en nam Isabel in zijn armen. Half verdoofd als hij was worstelde Tony hevig met zijn onbekenden aanvaller. Zwaaiend, slin gerend en rukkend schuifelden zij achteruit den tuin in tot de schroefsterke greep eenigszins ver minderde. „Bugg," schreeuwde hij met inspanning van al zijn kracht. „Bugg." Nu greep in de duisternis een hand hem bij zijn strot, maar met een ge weldige inspanning gelukte 't hem zich daarvan te bevrijden, waarna hij met zijn voorhoofd te gen den neus van zijn vijand bonkte. Een smart- gil weerklonk door het duister van den nacht en op hetzelfde oogenblik weerklonken er voetstap pen over het tuinpad. Dit geluid ofwel de pijn van den stoot tegen zijn neus scheen een verstorende uitwerking op den vreemdeling te hebben, want zijn greep werd eenigszins losser, waardoor Tony zich vrij kon rukken. Hij hijgde naar adem en het bloed droop van zijn gespleten lippen, doch zijn eenige ge dachte was de veiligheid van Isabel. Dertig me ter verder zag hij in het licht van zijn eigen auto, dat er een geweldige worsteling plaats had. Met een aanmoedigenden uitroep, snelde hij te hulp en op 't zelfde oogenblik weerklonk het scherpe geluid van een revolver, dat als een zweepslag de duisternis doorkliefde. De worste lende massa spleet zich in twee gedaanten, waar van de eene met de handen tegen het hoofd naar den auto waggelde terwijl de andere Isabel in tegenovergestelde richting viel. Tony verzamelde zijn laatste energie in een geweldige poging maar de afstand was te groot. Juist toen hij de plek bijna had bereikt, klonk het geluid van een haastig in den auto springen en vloog de wagen met open deur den weg af. Een oogenblik waren hij en Isabel beiden te uitgeput om te spreken. Hijgend en bevend, met het nog rookende pistooltje in haar hand, vlijde zü zich bescherming zoekend, tegen zijn schou der. „Bravo, Isabel," hijgde hij. Zij keek naar hem op, haar borst ging heftig op en neer en haar bruine oogen vertolkten een soort hartstochtelijke bezorgdheid. „O, Tony," riep zij, „je bent gewond. Je bent een en al bloed in je gezicht." Tony trok zijn zakdoek uit zijn zak en hield hem tegen zijn lippen, ,,'t Is niets," zei hij vrien delijk, „heelemaal niets. Ik bloed zeer gemakke lijk als iemand mij aan mijn mond raakt. Dat doen alle weldoorvoede menschen." Hij bukte zich en nam het revolvertje uit haar hand. „Wie was die mijnheer, op wien je schoot?" vroeg hij. Zij schudde haar hoofd. „Ik weet het niet. Ik heb hem nooit te voren gezien. Het was een ruwe gewone kerel met een rood gezicht. Hij zal er zoo erg niet aan toe zijn," zei Isabel. „Ik richtte op zijn hoofd, maar hij bukte en ik ge loof, dat ik zijn oor er afgeschoten heb." „Enfin, wij zullen er ons maar niet om be kommeren," zei Tony, ,,'t Zal wel zoo'n heel mooi oor niet geweest zijn. Kijk!" vervolgde hij, „daar komt Bugg. Ik ben nieuwsgierig, wat hij met dien anderen kerel heeft uitgevoerd." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3