Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen I STADSNIEUWS Waar de filmband rolt Laatste Nieuws Waf de tonq streelt FUNKE'S ROGGEBROOD StltdczcJi be\Jïötl&ri! EICHHOLTZ |iian::;inimii]nnininnniinniiiiiinnimnnii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiii!imiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiii| ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 Jiïi HOE DE NAAM „NASSAU- PLEIN" ONTSTOND De oude was niet welluidend genoeg Veranderingen KONINGINNEDAG Geen viering te Bloemendaal Agenda voor de Haarlemsche Graalbeweging Algemeen nieuws Het openlucht-concert der H.O.V. Vervoer-opbrengsten N.Z.H. Motordienst Personalia Examen hoofdakte Gevonden dieren en voorwerpen VROUWELIJKE OLYMPIADE TE LONDEN k Bureau Lichamelijke Opvoeding CRICKET QUICK COMB.—THE OEHOE'S Kleefstra scoort een century R. en W. comb.Zandv. C. C. REMBRANDT-THEATER Mijn hart roept om jou PALACE-BIOSCOOP Say it with Music LUXOR-THEATER Stan Laurel en Oliver Hardy CROOTE HOUTSTRAAT 118, TEL 13151 Gesorteerde BISCUITS, in blikken van 6 ons, per blik: 60 ets. Voedzaam en zeer smakelijk VRAAGT HET UW BAKKER J VOETBAL E.D.O. Openingswedstrijden Noorder Sportpark HEEMSTEDE VELSEN IJMUIDEN INTERNATIONALE ALPENRIT Vierde etappe Interview met kanselier Schuschnigg Over Oostenrijks binnen buitenlandsche politiek en De treinontsporing te Hilversum Door den wisselwachter een ver keerde handle overgehaald Loonregeling bij de spoorwegen Commissie met onderzoek gereed TENNISKAMPIOENSCHAPPEN Mej. Rollin Couquerque in de finale dames dubbelspel EUROPEESCHE ROEI- KAMPIOENSCHAPPEN NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT Het Nassauplein viert dit jaar een jubileum, óók een jubileum, zouden we haast zeggen, de tegenwoordige jubileumswoede kennende.... Het is dit jaar n.l. vijftig jaar geleden, dat het plein zijn naam kreeg. Vroeger we hebben er onlangs uitvoerig over geschreven was de Nassaulaan een gracht, evenals de huidige Gedempte Oude Gracht Het Nassauplein vormde toen de uit monding van deze gracht in de Nieuwe Gracht. Op het (tegenwoordige) plein stonden toen de cavaleriestallen van het garnizoen en de huidige Nassaustraat had den minder poëtischen naam van het.... Waaigat! Op 8 April 1859 werd besloten tot demping van de Oude Gracht en de Nassaulaan (toen Kraaienhorstergracht genaamd). Op 5 Juli 1859 (dus precies 75 jaar geleden) werd met deze demping begonnen en op 8 Mei 1861 was deze demping reeds zoover, dat men voor den naam Kraaienhorstergracht officieel het voorvoegsel „gedempt" kon plaatsen. Het verlengstuk van de gracht, waarop de cavaleriestallen stonden, die onder sloopershan- den vielen, had toen nog geen naam en daarom kreeg het 50 jaar geleden den naam van Nas sauplein, waarmee het nu nog getooid is. De bewoners van de Gedempte Kraaien horstergracht vonden den oranjegezinden naam zoo mooi, dat zij den gemeenteraad een verzoek schrift zonden om hun straat naar Nasasu te noemen. De naam met de kraaien er in vond men niet welluidend genoeg! Op 4 April voldeed de gemeenteraad aan het verzoek en zoo ontstond de naam Nassaulaan. Daar ook de bewoners van het Waaigat dezen naam niet welluidend genoeg vonden, werd deze en passant veranderd in Nassaustraat. Vier ja ren daarna kreeg de heele verbindingsweg van de Kruisstraat naar de Nassaulaan en de Kin- derhuisvest dezen naam. De toenmalige naam „Plantage" van het laat ste gedeelte werd daarbij ingetrokken. Er is sedert 1884 wel het een en ander aan de Nassaulaan en het idem plein veranderd. Het prachtige gebouw van de N.V. „De Spaarne- stad" werd er gebouwd, de speelplaats middenop werd veranderd in een parkeerplaats voor auto's (teeken des tijds!), het Oranje-Nassau-insti- tuut ontstond er en menig huis werd gemoder niseerd. Het Nassauplein, eigenlijk een te weidsche naam voor deze verlengde breede straat, werd versierd met den welbekenden Wilhelminaboom, in 1898 opgericht met een fraai hek er omheen en diverse (oranje!) bloemen. Het is thans een statig geheel, dank zij de voorname huizen, meest kantoorgebouwen, waarmede het plein omzoomd werd. De redactie van dit blad, op den hoek er van gevestigd, ziet er met welgevallen op! Het Comité voor de viering van den Konin ginnedag in Bloemendaal en Overveen heeft ge meend in verband met den dubbelen rouw, die ons Koninklijk Huis en daarmede ook ons volk getroffen heeft, dit jaar van de gebruikelijke viering van den 31sten Augustus te moeten af zien. Het Comité heeft besloten niettemin als naar gewoonte de lijsten voor bijdragen ten behoeve van het Comité-Koninginnedag te doen circu- leeren en de opbrengst daarvan af te dragen aan het Crisis-Comité Bloemendaal, hetwelk ook verleden jaar een belangrijk bedrag als saldo der Koninginnedag-viering mocht ont vangen. Het Comité is overtuigd, dat deze bestem ming geheel ligt in de lijn van het saamhorig heidsgevoel en de bereidwilligheid om elkan ders lasten te verlichten, waarin ons Vorsten huis ons volk steeds op nobele wijze is voor gegaan. In vertrouwen wekt het Comité dan ookBloe- mendaals' ingezetenen op, ruime bijdragen bij aanbieding der lijsten te willen verleenen, om aldus op bij de omstandigheden passende wijze waarlijk nationalen zin te uiten. Aan dit bericht kan nog worden toegevoegd, dat het Comité AerdenhoutBentveld besloten heeft, in plaats van de gewone Koninginnedag viering op 31 Augustus a.s. alleen een concert der H.O.V. en een vuurwerk te organiseeren. De 50 KJM. fietstocht zal gehouden worden 16 September. Deze tocht wordt van alle ste den uit georganiseerd. Alle deelneemsters ont vangen 'n kleine herinnering na den goeden afloop. Onkosten 0.25. Weten alle leden de bijzonderheden van den boottocht? Informeer alles op clubhuis. Opge ven bij het contributie-betalen. De clubs gaan deze week weer hun gewonen loop, alleen de Dadenclubs vervallen. Graalhuis Rijksstraatweg verwacht 'n flinke groep leden a.s. Zondag aan eigen clubhuis, om 'n heerlijken fietstocht te gaan houden. 16 Augustus zingen de Graalleden in de St. Jozefkerk de Mis wegens het grootsche feest ter eere van den zeereerw. heer pastoor Beukering. Komt allen in keurig uniform op! Excelsior. In aansluiting op vorige berichten kunnen Wij mededeelen, dat alle maatregelen worden getroffen om deze groote zanguitvoering op .Woensdagavond 5 September te doen slagen. Dank zij de welwillende medewerking van de Eerste Nederlandsche Stalen Steiger Onderne ming N. V. „Holland" firma J. P. Köhnke en de Zeilmakerij der firma J. G. Hoffmann, beiden te Haarlem, wordt met de bestaande overdekte tribune op het H.F.C.terrein een groote ge luidstrechter gevormd, waardoor men een zeer goed resultaat mag verwachten. De staanplaatsen zullen zich bevinden aan de flange zijde bij de Spanjaardsiaan en de zit plaatsen op de onoverdekte tribune en achter de beide doelen. Toegangsbewijzen zijn reeds verkrijgbaar bij de medewerkende zangvereenigingen, den Mu ziekhandel Alphenaar, bij de Sigarenmagazijnen Braat en Mignon" en bij de verder aan te kon digen winkeliers. Bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. waren de vervoersopbreng- sten gedurende Juli 1934 op de lijnen: Scheve- ningen-Leiden-Katwijk-Noordwijk (incl. Stads- lijn Leiden) f116.925; Leiden (Stat.)-Haarlem (Stat.) f23.180; Amsterdam-Zandvoort f119.917; Stadslijnen Haarlem f49.515; Tram- Buslijnen en veren in Waterland f 30.77. Totaal f 340.304. In 1933 was de totaal-opbrengst over Juli: f 383.206. Uit Den Haag wordt ons gemeld, dat bij Kon. Besl. de organisatie van de Schoolcompagnie van den Motordienst is uitgebreid met een kapitein- of luitenant-adjudant. Bij de Schoolcompagnie van den Motordienst wordt op 1 September a.s. overgeplaatst de re serve tweede luitenant C. H. Buitenhuis van het Regiment Motorartillerie te Naarden. De heer B. IJpma alhier is benoemd tot onder wijzer aan de school voor bijzonder lager onder wijs te Utrecht. HAARLEM. Geëxamineerd 7 mannel. can didates Geslaagd de heeren J. Adolfs, Den Helder; J. W. Smulders, Heemstede; J. W. van den Abeele, Haarlem; W. A. Barten, Alkmaar. Eggermond, Harmenjansweg 78, broche; Bu reau van Politie, Smedestraat 9, bril, sleuteltjes; G. Rees, Vinkestraat 3, bril; V. Zanten, Nas saustraat 13, hond; Prins, Kampervest 9 rood, jas; Jung, Schermerstraat 34, ketting met sot; V. Damme, Graaf v. Wiedstraat 7, kin derwagen; Kennel Fauna, Friesche Varkens- markt, 4 katten; Visser, Gen. Joubertstr. 56, haakwerk in pakje; Wijtkamp, Karolingenstr. 47, portemonnaie m. i.; Lanz, Jan Haringstr. 21, rijwielbelastingplaatje; Bureau van Poli tie, Smedestraat 9, sleutels aan ring; H. Stam, Overtonstraat 6, sleutel van melkbus; Dort mund, Slachthuisstraat 82, tasch m. i.; H. Bosman, Reigerstraat 80, zak met inhoud. Vijf-en-dertig landen zijn vertegenwoordigd bij de vrouwelijke wereld- spelen te Londen, waar ook eenige Nederlandsche dames mooie successen behaalden. Hier boven een groepje deelneemsters. Van links naar rechts: mej.Valla (Italië), Jones (Engeland), Mauermayer Duitschland)Vellu (Frankrijk)Van Resteren (België) en Hennah (Palestina) Door bovengenoemd bureau worden, onder auspiciën van den Kring Haarlem van den Kon. Ned. Zwembond op 31 Augustus a.s. van 25 uur groote natonale zwemwedstrijden gehouden. De meest vooraanstaande zwemsters en zwem mers uit Nederland zijn uitgenoodigd hieraan deel te nemen. De entréeprijzen voor deze wedstrijden, welke beoogen de zwemsport in en om Haarlem te pro- pageeren, zullen zeer billijk worden gesteld. Tijd en plaats van voorverkoop zullen nader worden bekend gemaakt. Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'n bord staa^ mag geen enkel voer tuig stoppen De derde wedstrijd der Oehoe's werd tegen een sterke combinatie van de Nijmegenaren ge speeld. Het resultaat was een draw, doch sterk in 't voordeel der Oehoe's, die de overwinning zeker verdienden. Bowlen, batten en fielden wa ren zeer verzorgd, doch op een gegeven oogen- blik overspeelden de bekende Maas Den Hartog Burggraaf den aanval geheel en in suprieuren stijl zetten zij een stand van 123 runs op. Aan de Haarlem-zijde presteerden drs. Kleefstra en H. Boeree hetzelfde, door voor het 6e wicket 134 te maken, waarin Kleefstra een hard gesla gen 100 retired (12 x 4, 3 x 6). In 1 uur werden 135 runs gescoord. Voorwaar tright cricket, daar het fielden van Quick zeer goed was. Haarlem begint te batten, waarbij Voogd (15) en J. J. de la Mar (31) zeer goed werk doen. Voogd wordt zeer fraai in 't verre "eld gevan gen. Kleefstra en Boeree (43) spelen dan een fraaie partij, zoodat het van 5—55 tot 6—184 wordt. De staart, waarvan C. v. Vreeden 8*, brengt het tot 223. Bowling-cijfers Quick: N. Blok 371, H. Penn 572, Maas den Hartog 2—73. Het keepen van Burggraaf. 2 gestumped, 1 gevangen, was zeer goed. Bij Quick waren het dan alleen Maas den Har tog (51) en Burggraaf (71) die runs maakten. Vooral eerstgenoemde speelde een partij, die volkomen af was. Verder maakte Hoekstra nog 10 en Penn een harde 12. Met de laatste men- schen op de mat speelde Quick den tijd uit. A. Heimig ving Den Hartog prachtig uit. C. van Vreeden bezorgde Fiege de run-out dood, ter wijl Hurkmans 4 goede vangen deed. Voogd keepte zeer goed, geen enkele bye. Boeree (3—53) bowlde uitstekend. Verder Hurkmans 044, v. Dalsum 0—19, Kleefstra 1—20, J. J. de la Mar 018, v. d. Bergh 05. Rood en Wit wint den toss en verkiest eersc te fielden. Bij den stand 2 voor 6 ziet het er voor de Zandvoortenaars niet best uit, doch Ingelse en Kruyff zetten een behoorlijken stand op, zoodat pas op 53 het derde wicket valt. Daarna vallen de wickets der kustbewoners snel: het totaal sluit dan ook op 96. De dubbele cij fers haalden: Ingelse 31, W. Kruyff 25, Bur gerhout 14, mr. Extra 13. Bowlingcijfers: R. en W.: Slingenberg 5—44, B. Elfers 216, P. Lichtenstein 223. R. en W. legt er reeds spoedig het hout op, zoodat de runs in snel tempo komen. Vele bats- men dragen aan het hooge totaal iets toe. Op 9 voor 188 wordt de innings voor gesloten ver klaard. Hiervan scoorden: M. Slingenberg 49, M Kruyff 25, M. Everard 23, T. Everard 16 not out, De Haan 16 not out, P. Lichtenstein 16 M. Kamminga 15, Extra's 12. Bowlingcijfers Z.C.C.: W. Kruyff 4—55, In gelse 375, H. Bloemendal 346. Zandvoort, hierna nogmaals ingestuurd, brengt er nu weinig van terecht. Op 52 hebben allen een beurt gehad. Hiervan scoorden: Bolwidt 22, F. Bloemendal 11 en extra's 11. Bowlingcijfers R. en W.: M. Kruyff 4—4. M. Everard 42, P. Lichtenstein 111, Elfers 124. De R. en W.-comb. wint dus met innings en 40 runs. Als Jan Kiepura's hart om iemand roept, dan weet men vooraf, dat het steden ver klinkt en dat zeer velen, hoewel niet direct tot de uit verkorenen behoorend, aan die roepstem gevolg- zullen geven. Dat kon men gisteravond reeds zien, want hoewel het Vrijdags meestal een „lauwe" bioscoopavond is, zoo was het publiek toch reeds in grooten getale opgekomen, om die allereerste klanken van die roepstem op te vangen. Gelukkig heeft Jan Kiepura nog steeds een behoorlijken regisseur gehad, althans iemand, die een aardige film wist te maken, zoodat men zich ook zonder den zang zou hebben geamu seerd. In dit verband herinneren we bijvoor beeld even aan de kortgeleden vertoonde Jozef Schxnidt-film, waarin een minstens even talent vol zanger het ongeluk had, onder een vol maakten prul te moeten werken. Deze film begint aardig, bezit vele verrassen de wendingen, heeft hier en daar uitstekend ge slaagde gedeelten, is goed van fotografie, ter wijl last not least ook de andere medespelenden, zooals Paul Hörbiger, Martha Eggerth, Paul Kemp en Theo Lingen graag geziene en suc cesvolle spelers zijn. Van ieder hunner kan men zeggen, dat zij de „right man in the right place" zijn. Gezien al deze kwaliteiten en eigenschappen is het eigenlijk nog overbodig te zeggen, dat men zich buitengewoon goed amuseert, terwijl zij, die onverhoopt enkel en alleen voor den zanger mochten komen, ook in dit opzicht ge rust kunnen zijn, daar zij ten volle hun hart kunnen ophalen aan het weldadige stemgeluid van Jan Kiepura, die met zijn stem zelfs een heele opera naar buiten lokt en zichzelf naar binnen werkt. Hoe dat mogelijk is, laat zich zoo maar niet in een paar woorden verklaren. Het is echter de moeite waard eens te gaan zien hoe dat in elkaar zit. Voor de huwbare jónge dochters kunnen we inmiddels meedeelen, dat Jan Kiepura's hart niet meer vrij is, terwijl de dito jonge mannen goed doen zich niet in de lieftallige Martha te verlieven, daar dit tweetal, naar verluidt, sinds eenige dagen officieel verloofd is. Hoe kan het ook anders bij zoo'n doordrin gende roepstem van het hart! Van het voorprogramma noemen we als eer ste eenige goedgeslaafde opnamen in Fox Mo- vietone-journaal van von Hindenburg's begrafe nisplechtigheid, waaronder zelfs een opname van dezen sympathieken mensch op het doods bed. Een Silly Symphonie, de welbekende gekleur de teekenfilm van Walt Disney en het Holland- sche journaal van Polygoon completeeren, ter wijl op het tooneel Melachini moderne wonderen doet, door vrouwen door een zeef te laten krui pen en andere heksentoeren laat verrichten. Tenslotte bebloemt hij het heele tooneel, alles tot groote verbazing van het publiek, dat van goochelarij nu eenmaal nooit genoeg kan krij gen. Een programma, dat we gerust voor alle leef tijden kunnen aanbevelen. Dit is een Jazz-film, wat menigeen al veel zal zeggen, maar als we daar dan nog bijvoegen, dat het een Jack Payne-film is, zullen velen opgetogen zijn. Jack Payne! Wie kent Jack Payne niet, ten minste van de radio? Maar wat is Jack Payne van de radio, ver geleken bij Jack Payne van de film! We kennen zijn liedjes, we kennen zijn band, maar we kennen Jack Payne zelf niet en nu maken we daar ineens kennis met hem, niet alleen in zijn hoedanigheid als tune-composer, als liedjes-componist en als bandleider, maar ook als filmacteur. En waarachtig, het acteeren voor de film gaat hem al evengoed af als het zwaaien van den dirigeerstok, wat trouwens geen wonder is, want wat is zijn dirigeeren anders dan actee ren? Hij danst en hij springt voor zijn orkest heen-en-weer om zijn menschen aan te vuren, dat het een lust is om te zien. Jack Payne als filmartist. Ja, het is wel waar, het grootste gedeelte van de film is Jack Payne als band-leider, we hoo- ren in deze film al zijn succes-liedjes, maar daaromheen is een geschiedenis geweven, dit maal gelukkig eens niet de gebruikelijke lief desgeschiedenis, maar die van een componist, die in den oorlog door een val met een vlieg machine zijn geheugen verloren heeft, een ge schiedenis, die heel wat belangwekkender is dan de gewone filmgeschiedenissen en bovendien een, die er niet met de haren is bijgesleept, maar logisch in het geheel past. Toch zal, al zal men óók „de ontwikkeling van het geval" waardeeren, voor velen de Payne-muziek hoofdzaak zijn en we moeten eerlijk zeggen dat, al zijn we over het alge meen geen bewonderaars van deze moderne muziek, we toch van deze film genoten hebben. Alweer een echte vacantiefilm, waar menigeen graag met z'n logee's heen zal gaan. In het voorprogramma, in het nieuws, o.a. de begrafenis van Dollfuss. Voorts nog een Little Jack Little revue, waarin we een aantal van Jack Little's liedjes hooren zooals: „Here's Oceans of love", „In a Shanty in Old Shanty town", „Because they all love you", enz. Op het tooneel Max Marcelli, 'n parodist, die vooral met zijn parodie op de dansen, door ver schillende personen ter gelegenheid van een burgemeesters jubileum uitgevoerd, groot succes had. Wat komt 't er op aan of de film, waarin Stan Laurel en Oliver Hardy optreden, .Pechvogels" heet? Als die twee Amerikaansche komieken op het programma staan is succes verzekerd. Het bewijs is gistermiddag reeds aanstonds in het Luxor Theater bewezen, een „uitverkocht" huis en lachsalvo's dat de pas verjongde muren van de zaal er van dreunden. Nu is de roep van „Pechvogels" al in Amster dam begonnen, daar draaide deze film eerst in twee bioscopen en nu nog steeds in één daar van. Ze zijn weer kostelijk, die twee malloten! Ze willen graag naar een gezellig congres in een verre stad, maar Hardy's vrouw wil er niet van weten. Daarom simuleert Oliver, dat hij dood ziek is en een ontboden „veearts" schrijft hem een reisje naar Honoloeloe voor ter genezing en mevrouw Hardy vraagt Stan om haar man te vergezellen, daar zij zelf zeereizen veraf schuwt. De twee samenzweerders vertrekken dan zoogenaamd naar Honoloeloe, in werke lijkheid naar de stad die zij afgesproken heb ben. Op den eersten avond, wanneer zij op stap zijn, ontmoeten zij een gedelegeerde uit Texas, Charlie Chase. Zij worden dikke vrienden en wanneer Charlie hoort, dat zijn nieuwe vrien den uit Los Angeles komen, besluit hij telefo nisch zijn zuster te roepen, die daar woont. Ook Hardy maakt grapjes met haar, maar ontdekt tot zijn schrik, dat hij met zijn eigen vrouw spreekt. De twee boosdoeners keeren, na veel weder waardigheden, naar hun haardsteden terug en doen het voorkomen, alsof zij werkelijk hun va- cantie in Honoloeloe doorbrachten. Zij schrik ken echter bij hun thuiskomst, wanneer zij bemerken, dat hun vrouwen weg zijn. Op tafel ligt een courant met de opzienbarende mede- deeling, dat het schip, waarmede zij zouden terugkeeren, vergaan is. Volgens de berichten zijn alle passagiers terecht en de geredden zul len een dag later op een ander schip arri- veeren. Stan en Oliver wille ndan in een hotel den nacht doorbrengen, maar op het oogenblik, dat zij het huis willen verlaten, komen hun vrou wen thuis. In de grootste wanhoop klimmen zij op het dak, waar zij in een hevigen regen den geheelen nacht moeten blijven. Al hun moeite blijkt echter tevergeefsch te zijn ge weest, hun vrouwen hebben al uit de couranten vernomen dat zij niet naar Hawaii" waren ge gaan. Als ten slotte de echtparen elkaar ont moeten, moet Stan alles bekennen. Een hevig bombardement moet bewijzen, dat eerlijk uitkomen voor de waarheid meer succes heeft dan uitvluchten verzinnen. In het voorprogramma een kostelijke teeken film, een vermakelijke kinder-klucht plus nog een dwaze een-acter. Jammer, dat de laatste wat uit het kader van „alle-leeftijden" valt. Overigens een gezellig vacantie-programma, dat geen verdere aanbeveling behoeft; Laurel en Hardy spreken voor zichzelf. 19 Augustus: Onderlinge wedstrijd E-D.O. (sixes) vanaf 10 uur. Officieele opening om 3 uur. StormvogelsHilversum: 4 uur. H.V.B.-elftalE.D.O. II: 6 uur. 26 kug.: E.D.O.West-Frisia: 2 uur. E.D.O. IISchoten: 4 uur. Haarlemsche tegen Haarl. schedsr.: 12 uur. 2 Sept: E.D.O.Kinheim: 2 uur. E.D. O.IISchoten: 4 uur. 9 Sept.: E.D.O. I^-R.C.H. I: 2 uur. E.D.O. II—R.C.H. II: 4 uur. 16 Sept.: E.D.O iNog niet bekende tegen partij:. 2 uur. E.D.O. II—H.F.C. II: 4 uur. Een muzikale wandeling Naar aanleiding van de behaalde successen op het 1.1. gehouden concours bij St. Michael, hield de Harmonie Eensgezindheid Donderdagavaond een muzikale wandeling door een groote gedeelte van Heem stede. Het mooie weer lokte honderden wiel rijders en wandelaars uit den tocht mede te maken, terwijl de belangstelling langs den weg eveneens zeer groot was. De bevolking Aan het eind van de vorige maand is het zielental onzer gemeente de 44000 gepasseerd. Op 1 Aug. j.l. bedroeg het aantal inwoners 44003. De bevolking vermeerderde gedurende de maand Juli door vestiging met 93 m. en 134 vrouwen, totaal 227 en door geboorte met 30 m. en 30 vr. De totale vermeerdering bedroeg dus 123 m. en 164 vr. of 287. De vermindering bedroeg door vertrek met 105 m. en 108 vr., door overlijden met 13 m. en 10 vr. Totale vermindering 236. De geheele vermeerdering bedroeg dus 51. Burgerlijke Stand Geboren: J. Looij Ars, z. W. Brijs—van Amen, z. B. Sterk-Kof- man, d. A. van Duyvenbode-Verdoes, d. A. M. C. Scherer-van Zijl, z Overleden: Catharina de Zwarte, 65 jaar, echtgen. van H. J. de Wit. Neeltje van Wijn gaarden, 76 jaar, wed. van G. Verheij. Pie- ter Bot, 82 jaar, echtgen. van M. J. Leeuwe- stein. Maria Zwart 51 jaar, echtgen. van P. Rem. IJmuidens Bloei Voor de Nederlandsche reisweek van 20 tot 27 Augustus heeft ook IJmuidens Bloei gaarne medewerking verleend. Ook hier hebben zich reeds verschillende in richtingen opgegeven voor reductie. Op 1 October hoopt IJmuidens bloei haar 10-jarig bestaan te herdenken. Het bestuur zou gaarne zien, dat voordien het ledental flink werd versterkt. De gemeentesubsidie is geschrapt en groote lichamen hebben de contributie gehalveerd of geheel ingetrokken. Het is noodig, dat de pro paganda voor IJmuiden juist in dezen moeilij ken tijd onverminderd wordt voortgezet. Het bestuur wil dit gaarne doen, maar dan moet het er ook de middelen voor bezitten. Daarom wordt binnenkort een circulaire verspreid, waarin op de ingezetenen een beroep wordt gedaan, om het werk van IJmuidens Bloei te steunen. Opleving in het Visscherijbedrijf. Nu het zich weer laat aanzien dat de visscherij-uitkom sten iets beter zullen worden, is het te verwach ten dat spoedig een aantal trawlers, die ge durende de zomermaanden opgelegd waren, in de vaart zullen gaan. Vorige week zijn de Ita en de Aneta naar zee gegaan, Zaterdag a.s. zal de Holland II van de „Mij Praxis", nu nog in 't dok, zee kiezen. Verbetering Het Personalia-bericht over den heer Jansen, Dondrdag geplaatst, behoorde thuis onder Noordwijk. De Internationale Alpenrit is Vrijdag voort gezet met de vierde en langste etappe. De etappe voerde over voor het grootste deel goede we gen van St. Moritz over het Stilfser Joch naar Venetië. Met een vertraging van een uur ver trokken de 118 overgebleven rijders te 5 uur in den morgen. De eerste moeilijkheid op het 604 K.M. lange traject bood de 2155 Meter hooge Ofen-pas, die echter door alle deelnemers zon der tijdverlies werd genomen. Bij de eerste bergproef naar het Stilfser Joch vielen drie Franschen uit. Enkele andere deel nemers kwamen er met tijdverlies af. In snelle vaart naderde men het tweede proeftraject, op het 10 K.M. lange Fla-traject tusschen Padua en Venetië. Hier werden snel heden tot 100 K.M. per uur vereischt, die ech ter op de uitstekende wegen in het algemeen gemakkelijk werden bereikt. De rijders hadden veel last van het waaiende stof, WEENEN, 10 Aug. (D.N.B.) Alvorens naar Hongarije te vertrekken, heeft Bondskanselier Schuschnigg in een interview met een verte genwoordiger van een Oostenrijksch persagent schap verklaard, dat de regeering den opbouw van den staat autoritair zal leiden. De autori teit zal evenwel in het volk zelf wortelen, even als de autoriteit van Mussolini door het geheele Italiaansche volk wordt gedragen. Men wil verder het volk overtuigen, dat de werkloosheid slechts kan worden overwonnen door vreedzaam samenwerken en niet door re volutie en geweld. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde Schuschnigg, dat deze in de lijn van wijlen bondskanselier Dollfuss zal worden voortgezet. De regeering kan niet toestemmen in een schijnbare onafhankelijkheid van Oostenrijk, deze onafhankelijkheid moet werkelijkheid zijn. Omtrent de treinontsporing bij Hilversum vernemen wij nog het volgende: Het ongeval is ontstaan doordat de wissel wachter B., die reeds meer dan twintig dienst jaren heeft, per ongeluk een verkeerde handle overhaalde. De trein reed met een snel heid van ongeveer 5 K.M.. aan welk feit het te danken is dat slechts twee wagons uit de rails liepen over een afstand van twintig meter. Er bevonden zich geen passagiers in den trein. Van de twee ontspoorde wagons werden eenige gegoten ijzeren stukken afgerukt en de treeplanken beschadigd. Het opruimingswerk werd onmiddellijk door een groote ploeg arbeiders onder leiding van een hoofdingenieur en eenige ingenieurs begon nen. Om 8 uur 15 stond weer een wagon zoo goed als op de rails. De tweede wordt opgevij zeld. Men verwachtte niet voor middernacht de lijn vrij te hebben. Indertijd is gemeld, dat een commissie is in gesteld, die gegevens zou verzamelen ter beoor deeling van de huidige loonregeling van het spoorwegpersoneel. Tevens zou zij onderzoeken, of de loonen al of niet verlaagd behooren te worden en hoeveel die verlaging eventueel zal bedragen. Naar het „Volk" thans verneemt, is de com- misie met haar arbeid gereed gekomen en heeft zij het resultaat van haar onderzoek aan de directie van de Nederlandsche spoorwegen en aan den Personeelraad medegedeeld. Vrijdag zijn te Hamburg de internatonale tennis-kampioenschappen van Duitschland voortgezet, met het verwerken der demi-finales. De matches werden door talrijke toeschouwers bijgewoond. Het weer was niet te warm. In het dames-dubbelspel werd de finale bereikt. Onze landgenoote mej. Rollin Cou querque won met mej. Adamoff van de dames Aussem en Schneider met 6-4, 4-6, 6-X. Vrijdagmiddag om twee uur zijn op de Roth- see te Luzem, onder begunstiging van mooi, zonnig weer, de Europeesche roeikampioen- schappen aangevangen met de voorwedsirijden. Van de vier deelnemende Nederlandsche ploe gen heeft alleen de Argo-twee-met-stuurman zich in de finale weten te plaatsen. De ploeg werd tweede achter Italië, en voor België en Spanje. De Nereus-vier eindigde op de vierde plaats, achter Hongarije, Joego-Slavië en Duitschland en voor België en Spanje. De Laga vier-zonder-stuurman werd derde achter Duitschland en Hongarije en voor Polen. De Njord-acht arriveerde als vierde achter Italië, Denemarken en Erankrijk en voor België en Spanje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4