werkloosheidssubsidiefonds ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 ESPERANTO VRAGENBUS KERKFEEST TE RINNEGOM De parochie van St. Adelbert bestaat 150 jaar SANTPOORT OVERVEEN PROVINCIAAL NIEUWS ONDERLINGE HAGEL VERZEKERING L. T. B HAARLEMMERLIEDE Verlichting in premiebetaling? OVERVEEN Belastingdruk f 80.000 hooger Er blijft maar f 4450 over En Zandvoort betaalt f 74.800 Verminderde draagkracht Slecht seizoen Verwerpen De subsidie bedraagt f 50.200 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN het eenigszins mogelijk was, de leden er zeker van kunnen zijn dat hun belangen, niet alleen bij het College van Commissarissen, doch ook by de Commissie van Bijstand en Advies in goede handen zyn. De heer P. Han, voorzitter van de „Boeren en Tuinders Onderlinge" afdeeling L. T. B., wonen de te Ouderkerk a.d. Amstel, woonde deze ver gadering ook by, en kon niet nalaten er op te wyzen, dat thans bij het Assurantiekantoor L. T. B., te Leiden, waarby ook deze Hagelver- zekering is ondergebracht, de gelegenheid is ge opend dat alle risico's, welke buiten onze eigen Verzekerings-Instellingen vallen, kunnen wor den gedekt. Spreker wees op het groote belang daarvan voor alle boeren en tuinders, dat zy thans we ten, dat zij zich voor alle risico's in het volste vertrouwen kunnen wenden tot hun eigen kan toor. De voorzitter sloot daarna met een woord var dank de vergadering. ESPERANTO Mannen van beteekenis uit de Kath. Esp. beweging Staatsraad Borret (18471914) De Katholieke Esperanto-beweging heeft ook vele sociale werkers onder haar aanhangers ge kend. Staatsraad Mr. Th. Borret was lid van het Eere-Comité van het 2e Katholieke Espe- ranto-Congres en meermalen werden vergade ringen van de Regelings-Commissie in zyn gastvrye woning gehouden. Hy was het ook, die de verschillende zittingen en plechtigheden in de kerk by woonde. Mr. Borret was een groot Esperantist. Er ging geen dag voorbij, of hy las in een Esperanto- boek en dat wilde heel wat zeggen, gezien den drukken werkkring van dezen voortreffelyken Nederlander in het sociale leven. Zelfs vond hij nog tijd om een schets te schryven in het maandblad der Kath. Esperan tisten: „Nederlanda Katoliko", en wel in het Es peranto Het merkwaardige in het leven van deze groote figuur was, dat hy de nieuwe wereld hulptaal geheel in dienst stelde van Kerk en maatschappij. De tyd, waarin hij leefde, was voor de Katho lieken zeer moeilijk. Vooral in de jaren rond 1890 streed Mr. Borret met Dr. Schaepman in de Tweede Kamer voor de Katholieke politiek. Harde uren heeft ook Mr. Borret beleefd, doch hij stond vast in zijn overtuiging. Het is bekend, dat Dr. Schaepman de man is geweest, die geijverd heeft voor een toenade ring tusschen Katholieken en Anti-Revolution- nairen en hij werd in zijn actie door Mr. Borret „rcuw ter zyde gestaan. Borret was ook midden in den schoolstryd geplaatst. Het is hier niet de plaats, daarop die per in te gaan. We kunnen volstaan met ook van Staatsraad Borret te zeggen, wat van Dr. Schaepman geschreven staat (Uit 't Handboek tot de Staatk. Geschiedenis v. Nederl. v. Gosses en Japikse), dat hij „den burgerman en den boed tot 't denken aan staatk. dingen heeft opgewekt". J. E. (Wordt vervolgd) HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel ZATERDAG, 18 Aug. Feest van de verhef fing der Reliquien van St. Bavo, 2e gebed van het Octaaf van Maria; 3e gebed van den H. Agapitus; 4e gebed voor den Paus. 7 uur voor de overleden familie Bispinck, 8.15 uur voor Henricus L. Roozen, 9 uur voor Maria Veel— Walraven. In Duinrust voor Petrus Michael van Schie. In de kapel voor Geertruida C. Roozen. Van 4—9 uur gelegenheid om te biechten, des avonds te half 8 Lof met Rozenhoedje, ter eere van de H. Maagd. Deze week geen H. Mis te half 8 en geen Congregaties. ZONDAG 12 Augustus. Twaalde Zondag na Pinksteren. De stille H. H. Missen zyn te 7 en 9 uur. De Hoogmis te half 11, collecte voor de Kathedraal. De H. Comunie wordt ook te half 9 uitgereikt. Te 7 uur Broederschapslof ter eere van Maria Van Altydd. Bystand. Boekjes s-v.p. meebrengen. DINSDAG: Vigilie van Maria ten Hemelop neming. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Biechtgelegenheid van 78 uur. WOENSDAG: Feest van Maria ten Hemel opneming, verplichte Zondagsviering. De H. H. Missen zijn als op Zondag, te 7 uur Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG: Feest van St. Joachim. VRIJDAG 17 Augustus feest van St. Jeroen, te 6 uur biechthooren voor de schoolkinderen. Te 7 uur Lof ter eere van Maria van Altyd- durenden Bijstand. ZATERDAG: te 7 uur algemeene H. Com munie der schoolkinderen. Van 59 uur biecht hooren. ZONDAG 19 Augustus schaalcollecte voor de kerksieraden. Onze voorouders, die trouw gebleven waren aan het Katholiek geloof, hadden het een paar eeuwen geleden wel moeilijk. In 't begin der 18de eeuw stak het Jansenisme ook in de Eg- monden zyn hoofd op en bleef er heerschen tot het einde der zelfde eeuw. Toen trok het zich meer bepaald terug in Egmond aan Zee. In Egmond-binnen had het tot 1776 een kerkje, dat ten westen, even buiten het dorp stond, links van den tegenwoordigen Adelbertus-weg, als men naar den Akker gaat. Het zich daar nog bevindende Kerkelaantje dankt aan dat kerkje zyn naam. Meer dan 70 jaar moesten de Katholieken naar Heiloo of Alkmaar om hun godsdienst plichten te vervullen. Eindelyk, in 1784, gaf de regeering verlof in Egmond een eigen kath. kerk te bouwen. Op 12 Augustus van dat jaar werd tot pastoor benoemd Joannes Lesscher, die op 5 Sept. d.a.v. in het verlaten Jansenisten kerkje te Egmond-binnen zyn eerste H. Mis op droeg. Wy kunnen ons de vreugde der Egmon- ders voorstellen, nu ze een eigen pastoor in hun midden hadden, en zeker zijn ze niet karig ge weest in hun giften voor den bouw van een nieuwe kerk, waarmee dan ook onmiddellijk kon begonnen worden. Deze kerk kwam te Rinnegom en stond en kele tientallen meters ten zuiden van de tegen woordige kerk, iets ten Z.W. van de pastorie. Het was een laag gebouw, onder één dak met de pastorie, die echter boven de kerk uitstak: dit was regeeringsvoorschrift, evenais de be paling, dat de ingang niet mocht wezen aan den voorkant, maar aan de achterzyde, dus in den tuin van den pastoor. De kerk lag van zuid naar noord en was gedekt met roode pan nen. Zoo actief pakte pastoor Lesscher de zaak aan, dat reeds op 14 Sept. 1785 de hcogecrw. heer A. F. Meijlinck, Aartspriester, de nieuwe kerk kon inzegenen. Dit godsgebouw is in gebruik gebleven tot 1859, onder acht achtereenvolgende pastoors, en kreeg in den volksmond den naam „Preekhuis". Onder pastoor F. F. Meyer, wiens parochie te Alkmaar door combinatie was opgeheven, werd begonnen met den bouw van de tegenwoordige kerk, even ten noorden van den ouden tempel. Als architect was gevraagd een zekere Van der Horst te Hoorn. Zyn teekening en begiooting vielen echter niet in den smaak, zoodat pastoor Meyer zich wendde tot architect Molkenboer te Leiden. De aan den dyk gezette heer v. d. Horst was evenwel geen Joris Goedbloed en eischte voor gedane moeite de som van 836. Het Kerk bestuur wenschte maar niet voetstoots over de brug te komen en raadpleegde beroemde advo caten (Mr. Lipman Martini, Amsterdam, en Mr. Faber, Hoorn). Het einde van het liedje was echter: betalen! Op 8 Sept. 1857 werd de kerk volgens het plan van architect Molkenboer aanbesteed. Aanne mer was Middendorp van Alkmaar voor de som van ƒ33.600, dagelijkse!» opzichter H. Janmaat. De parochianen zouden kosteloos zand en ma terialen aanvoeren. Gedurende den bouw woed de de beruchte Pinksterstorm, die een gedeelte der kap, waarmee men juist bezig was, verniel de. De eerste steen van de kerk werd gelegd op 8 October 1857 door Laurentius Groot, zoon van Cornells Groot en Elisabeth Groot, later Karmeliet te Boxmeer. Op 9 Juni 1859 had de plechtige consecratie plaats door Mgr. F. J. van Vree. De oude pastorie bleef nog eenige jaren in gebruik. De nieuwe kwam tot stand onder der. negenden pastoor: W. Janmaat uit 's Hage, op 9 Januari 1862 benoemd en den 20sten onder hevige koude gearriveerd. Deze hield het in de versleten pastorie onder de roode pannen niet lang uit. Op 8 Aug. 1865 werd de tegenwoordige pastorie aanbesteed voor 13.390. Het volgend jaar was zy voltooid. Nu werd de oude woning verkocht aan Jb. Valkering voor de som van 1500. Deze brak ze af en liet er een nieuwe villa van bouwen: „Koningshof" naby het duin. Pastoor Janmaat heeft wel kunnen genieten van „zijn" pastorie: 30 jaar is hy pastoor te Rinnegom gebleven, een benoeming tot Deken van Alkmaar wees hy van de hand. In 1892 ging hy rusten, maar Rinnegom was hem dierbaar, hy bleef er tot zyn dood in 1895. Nog leeft hy voort in de herinnering van vele Egmonders en vaak hoort men de ouderen met liefde en eer bied van hem spreken. Onder zyn pastoraat werd ook voor het eerst een kapelaan benoemd in 1867. Hy heeft er achtereenvolgens tot 1892 „maar" elf gehad! Opgemerkt dient ten slotte nog, dat Rinne gom niet steeds een parochie is geweest, aan- vankeiyk was het een kerkgemeente of statie. Den 31 Januari 1857 werd deze door Mgr. Van Vree tot parochie met omschreven grenzen ge creëerd. Nadien zyn de parochiegrenzen meer malen gewyzigd, in 't hüzonder by de stichting van de parochiën van Egmond aan Zee en van Egmond aan den Hoef, die telkens een deel der Rinnegomsche parochie overnamen. Deze split singen hebben ook veroorzaakt, dat de kerk van Rinnegom thans verre buiten het centrum der tegenwoordige parochie staat. Hierover hoort men de parochianen van he den wel eens klagen, evenwel hoeveel beter zyn zy er aan toe dan hun voorzaten, die langs de toenmalige schier onbegaanbare zandwegen naar naburige plaatsen ter kerke moesten. Wel is er reden om de gebeurtenis van Augus tus 1784 met biydschap en dankbaarheid te her denken. Wij vernemen, dat er plannen bestaan zoo mogelyk op 9 September a.s. deze herden king met eenige kerkeiyke plechtigheid te vieren. ZONDAG, 12 Aug. 12e Zondag na Pinkste ren, 2e gebed van de H. Clara, Maagd, Stich teres der Clarissen-Orde. Onder de H.H. Mis sen collecte voor de Kathedraal, 7 uur voor Cornelius Metzelaar, 8.30 uur voor een over leden vader, 10 uur de Hoogmis voor het gees- telyk en tydelijk welzyn van de Parochie. Des avonds te half 8 Lof. Daarna Generale Abso lutie voor de leden van de I-rde Orde. In Duinrust H. Mis voor Margaretha Dru- aing—Pollé. MAANDAG, 13 Aug. Feest van den H. Wig- bertus, 2e gebed van de H.H. Hippolytus en Cassianus, 3e gebed A cunctis, 7 uur voor Maria WarmerdamSprokkelenburg, 8.15 uur voorden Zeereerw. heer Leonardus Roozen, 9 uur voor Petrus Paulus Wiegman. In Duinrust voor Lucas van der Putten. DINSDAG, 14 Aug. Vigilie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, geboden vasten- en ont houdingsdag. Feest van den H. Werenfridus. 2e gebed van de Vigilie. 3e gebed van den H. Eusebius, laatste Evangelie van de Vigilie. 7 uur voor een zieke. 8.15 uur voor Martha E. van VlymenBaader, 9 uur voor de overleden familie HuysserCompertz. In Duinrust voor Maria Roozen Ld. WOENSDAG, 15 Aug. Feest van Maria's ten Hemelopneming. Te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, 7 uur voor den Hoog- eerw. heer Lambertus J. Boogmans, 8.30 uur uit dankbaarheid. 10 uur Hoogmis voor het geestelijk en tydeiyk welzyn van de parochie. In Duinrust voor Gesina M. Waterschot. Des avonds geen Lof. DONDERDAG, 16 Aug. Feest van den H. Joachim, den vader van de H. Maagd. H. Mis met Credo. Praefatle van de H. Maagd. 7 uur voor Leonardus Roozen Hz., 8.15 uur voor Lam bertus J. I. Hogeman, 9 uur voor Cornelius Rynierse. In Duinrust voor Petrus A. Neelissen. Na de H. Mis van 9 uur uitstelling van het H. Sacrament tot des middags 5 uur. VRIJDAG, 17 Aug. Feest van den H. Jeroen, 2e gebed van den H. Hyacinthus, 3e gebed van het octaaf van Maria, 4e gebed van den octaaf dag van St. Laurentius, 7 uur voor de over leden ouders van MierloCremers, 8.15 uur voor Alexander F. Herbermann, 9 uur voor Jo annes Michael Kuenen. In Duinrust voor petrus A. Roozen Lz. Over het besluit der Akker- bouwcentrale Onderstaande opmerking, als een scherp pro test bedoeld, naar aanleiding van het per 1 Augus tus 1.1. door de Nederl. Akkerbouwcentrale (N.A. C.) genomen besluit. De verantwoordelijkheid van diegenen, die heb ben medegewerkt, om de aardappelen, die bene den de maat van 35 m.M. zijn, uit den handel te houden, is zeer groot; daar dit toch inhoudt, dat deze aardappelen niet meer als menschelijk voedsel gebruikt mogen worden en mag dit ten aanzien van den aardappeloogst wel beschouwd worden als zijnde 20 25 pCt. van het gewas. Ook mogen de aardappelen boven de maat van 60 m.M. (alléén in het binnenland) voor bijzondere doeleinden gebruikt worden. Nu worden door bovengenoemde regeling de aardappelen binnen de maat van 3560 m.M. met 1.(een gulden) per 100 K.G. heffing duurder. Het behoeft dan ook geen betoog, dat ze voor duizenden steuntrekkende huisgezinnen niet meer als dagelijksche hoofdmaaltijd beschouwd kunnen worden. Wordt het wel terdege ingezien, wat het zeg gen wil in deze zeer benarde tijdsomstandigheden pl.m. Vi gedeelte van den aardappeloogst (con sumptieaardappelen) geheel onnoodig uit den mond van verreweg het grootste gedeelte van de Nederlandsche bevolking te houden? Misschien denkt de N.A.C., dat bij de huidige steunnormen deze maatregel door de duizen den reeds zoo zwaar beproefde huisgezinnen óók nog wel geslikt kan worden? Als neringdoende in deze branche gevoelt men dagelijks maar al te goed de zeer vele verplich tingen, ons door de N.A.C. opgelegd, waarvan voor ons niets anders overblijft dan ontelbare lasten zonder één cent voordeel. Zeer veel zou ondergeteekende over deze laat ste geheel onnoodlge aanwinst willen schrijven, waarvan de gevolgen én door handelaren én door consument nu reeds terdege gevoeld worden. J. M. V. DEURSEN, Ged. Oudegracht 107, Haarlem. Donderdag 9 Augustus heeft de Onderlinge Hagelverzekering L. T. B., directeur de heer Nico van Ommen, te Leiden haar jaarvergade ring gehouden te Den Haag. De heer J. D. de Kok Dzn., te Loosduinen gaf een korte uiteenzetting van den treurigen toestand waarin de Tuinbouw en daarby in het byzonder de glascentra verkeeren. Na eenige mededeelingen werd de Balans, en Verlies- en Winstrekening over het 13e boekjaar behandeld, waaruit bleek dat het afgeloopen jaar sloot met een voordeelig saldo van f 25.895.27. Het verzekerd kapitaal aan broeiglas bedroeg f 5.487.132.35. Besloten werd, evenals het vorig jaar het voordeelig saldo geheel aan het Reservefonds toe te voegen, waardoor dit is gestegen tot een bedrag van f 193.231,28. De rekening werd onder applaus goedgekeurd. Vervolgens werden met groote meerderheid van stemmen herkozen tot lid van het Col lege van Commissarissen, de heer J. D. de Kok Dzn. te Loosduinen en de heer P. J. Barendse, te Honselersdijk. By de rondvraag werden uitvoerige gedach- tenwisselingen gevoerd over de vraag of het niet mogelijk zou zyn dat in deze moeilyke tyden op de een of andere wijze verlichting in de jaarlyksche premiebetaling kan worden ge bracht. Namens het College van Commissarissen deed de voorzitter toezegging dat binnenkort een ver gadering zal worden gehouden door het College van Commissarissen met de Commissie van Bystand en Advies, om te onderzoeken of in deze iets voor het volgende boekjaar kan wor den gedaan. De voorzitter kon bezwaariyk eenige toezeg ging doen, doch gaf de verzekering dat, indien ZONDAG vóór de Hoogmis installatie van den nieuwen pastoor. De H.H. Missen om half 8 en kwart over 10. Onder de H.H. Missen col lecte voor de Kathedraal. Om 2 uur jongens congregatie; om 2.30 uur Lof met rozenhoedje. MAANDAG half 8 Meisjescongregatie. DINSDAG vigilie van Maria ten Hemelopne ming, geboden vasten- en onthoudingsdag. Van 68 uur gelegenheid om te biechten. Geen jon- gemannencongregatie. WOENSDAG feestdag van Maria ten Hemel opneming, te vieren als Zondag. 7.30 uur ge lezen H. Mis; 10.15 uur Hoogmis; 2.30 uur Lof met rozenhoedje. DONDERDAG 10 uur gezongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid. ZATERDAG van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. Dageiyks om kwart vóór 7 uitreiken der H. Commuilie. Zaterdag om half 7. In de week de H.H. Missen om kwart voor 8 en 8.25 uur. A.s. ZONDAG begint het 40 urengebed in deze parochie; om 7 uur uitstelling van het Allerheiligste. Onder de H.H. Missen collecte voor de bestrijding der onkosten van het 40 urengebed. BIJKERK TE SPAARNDAM ZONDAG half acht de H. Mis; om 10.15 uur de Hoogmis; 2.30 uur Lof. Collecte voor de ka thedraal. DINSDAG vigilie van Maria ten Hemelop neming, geboden vasten- en onthoudingsdag. Gelegenheid om te biechten van 3.30—4.30 uur. WOENSDAG feestdag van Maria Hemelvaart, te vieren als Zondag; de H.H. Missen om 7.30 en 10.15 uur. 2.30 Lof met rozenhoedje. ZATERDAG van 3.30—6.30 uur gelegenheid om te biechten. Statuten De Staatscourant bevat de ge- wyzigde statuten van den Ned. R. K. Volksbond afd. Overveen, thans genaamd: Nederlandschen Roomsch Katholieken Volksbond afdeeling Overveen en Omstreken, gevestigd te Over veen. Twee krantenberichten in de laatste paar we ken hebben my byzonder getroffen. En het ergste is dat zy op feiten schynen te berusten. Onwillekeurig doen ze "n mensch uitroepen; O. L. Heer, waar moet het heen? Hoe üiep, hoe ontzaglijk, neen, hoe af- schuwelyk diep is een deel (hoe groot deel reeds?) van ons menschen afgezakt in deze ontredderde wereld! Ik las dan eerst in de krant dat in Duitsch- land een weduwe, slachtoffer van de laatste moordparty, toen zy om het ïyk van haar man vroegeen pakje thuis gestuurd kreeg met een urntje vol asch, als eenig overblyfsel van haar vermoorden en verbranden man. Eenige dagen later vertelde een gemengd buitenlandse!» nieuwsbericht dat toen Dillin- ger, de verfoeide Amerikaansche boef, doorzeefd met kogels van de politie, by den ingang van een bioscoop in elkaar zakte, mannen en vrouwen op het bloedende, lillende ïyk toe schoten. om hun zakdooeken e.d. te besmeeren met het bloed van dien galgebrokals een aandenken aan Amerika's grootsten booswicht. Mogelyk volgt er straks nog een handel in dergelyke curiositeiten. Vrienden, is het niet walging wekkend? Ook gy zult gezegd hebben: Waar moet het heen? Er is maar één antwoord, deze ééne kreet: Terug naar God! Terug naar God! Werken wy toch allen samen om de wereld tot God te brengen. Laten wy, die nog zoo gelukkig zyn het Geloof bewaard te hebben, den stryd aan binden tegen de zedenontaarding, ook soms, om een reactie te helpen opwekken, met opoffe ring van datgene wat niet direct in stryd is met onze christelyke princiepen. Want, geloof me, er zal geen kentering komen, als de Geloo- vigen „met den centimeter afmeten" hoever zü nog juist gaan kunnen. Dat is marchandeeren met hun geweten enwat in 1933 nog niet mocht, kan er in 1934 mee door enz. Sommige menschen helpen ons om den ne ger te bekeeren en brengen hun eigen ziel in gevaar door wuftheid (ruimte van opvatting!!) En waariyk hun ziel om het nu eens anders om te zeggen is even kostbaar als die van een neger. y y FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis. Men wordt Stichter (es) van dit Missiehuis door ineens of by gedeelten 100.te schen ken. wet, dan zal deze gemeente in 1935 pl.m. 9000 minder uitkeering ontvangen, zoodat op de be grooting van 1935 nog voor ƒ5000 dekking zal moeten worden gezocht. Als uitvloeisel van deze beide wetsontwerpen wordt de belastingdruk dus met ƒ80.000 ver zwaard, of met 'A gedeelte van de geheele fi- nancieele draagkracht der gemeente. U ziet dus, dat de regeering radicale maatregelen neemt. Welke belastingen zou de gemeente nu nog kunnen verhoogen? vroegen wy. De directe vermeerdering aan subsidie is dus ƒ50.200 min ƒ28.900 ƒ21.300. Dit is slechts in schyn, want de gemeente moet weer afstaan: 40 pet. van de hoofdsom der grondbelasting, is 15.950, èn 10 opcenten op de vermogensbelas ting, is 900, dus te samen 16.850, zoodat de werkelijke vermeerdering blykt te zyn 21.300 16.850 of 4450. Voor deze meerdere ontvangst worden de be lastingen echter verhoogd ten bate van het werkloosheidsfonds met: 25 opcenten op de fondsbelasting volgens de eerste klasse ƒ21.300; 75 opcenten op de peroneele belasting naar de klasse, waarin de gemeente is gerang schikt ƒ53.500; totaal ƒ74.800. Zooals u dus ziet, kost het deze gemeente, indien het ontwerp wet zou worden, ruim 70.000 gulden. Maar, zoo vroegen wij den wethouder, kunt u dan geen afstand doen van de rijkssubsidie? Afstand doen kunnen wy niet, omdat de opcenten voor het werkloosheidsfonds toch ge heven zouden worden, waardoor wy nog dieper in de misère zouden geraken. U sprak zoo juist van de verminderde draagkracht van de gemeente op het gebied van de belastingen. Kunt u mij ook zeggen in welke belastingen deze verminderde draagkracht het sterkst tot uiting komt? Ook hiervoor zal ik u eenige cyfers noe men. Brachten over het belastingtydvak 1931/32 100 opcenten op de fondsbelasting by rang schikking der gemeente in de eerste klasse, nog ruim 100.000 op, over het boekingstijdvak 1932/33 was dit slechts ƒ85.000, zoodat er een daling is van 15 pet. Ook voor de vermogensbelasting had een da ling plaats en wel van ruim 10 pet. En van de opbrengst van de belasting, welke het minst onder de daling der conjunctuur te Ujden heeft, n.l. de grondbelasting, moeten wy van de 75 pet. er 40 van aan het rijk afstaan. Maar u krygt nu toch een meerder subsidie van ruim 4400, terwyi het ryk de verhoogde belastingen heft. Met dit bedrag kunt u nu toch de gemeentehjke lasten verlichten? Ook in dit geval is u te optimistisch. Even voor de ontvangst van deze circulaire werden de gemeentebesturen opgeschrikt door een an der wetsontwerp, n.l. de wijziging der finan- cieele verhoudingswet. Wordt ook dit ontwerp In het alleruiterste geval mogen wy nog hef fen 10 opcenten op de fondsbelasting en 75 op centen op de personeele belasting. Nu het bad seizoen zoo slecht is en de opcenten op laatst genoemde belasting door het ryk reeds met 75 opcenten worden verhoogd, zou dit wel eens kunnen leiden tot de sluiting van verschillende bedryven, omdat deze druk niet meer te dragen zou zyn. De gemeente is dus op dit gebied uit geput. Wat denkt u van de toekomst? Hopen, dat de Tweede Kamer beide wets ontwerpen verwerpen zal en met een regeling zal komen, waarby alle werkloosheidslasten door het ryk zullen worden gedragen, waardoor den gemeentebesturen weer hun oude taak zal zyn toebedeeld. De werkloosheid is toegenomen. Stonden verleden jaar om dezen tyd nog geen 200 werkloozen ingeschreven, thans is dit aan tal ruim 250. Nu de normen van de steunrege ling zyn verlaagd, waardoor zy zyn gekomen aan den rand van het uiterste minimum en in sommige gevallen zelfs daar beneden heb ik nog eens weer een poging gedaan om uitbrei ding van de werkverschaffing te verkrygen. Voor een object, n.l. het aanleggen van een voetbalveld, heb ik gegronde hoop, dat in den loop der volgende week een gunstige beschik king zal afkomen, waardoor weer aan een 20- tal menschen gedurende 20 weken werk kan worden verschaft. Een ander object, waaraan 50 menschen gedurende een half Jaar zouden kunnen werken, zal na afloop van het seizoen wel goedgekeurd zyn. Dan worden er nog be sprekingen gevoerd om door middel van werk verschaffing te komen tot een belangrijke ver mindering van de woninghuren der bouwveree- niging. Aangezien dit laatste geval echter nog in een beginstadium verkeert, kan ik u hier over nog geen mededeelingen doen. Wy bedankten den wethouder voor dit wel willende onderhoud en wenschten hem verder succes toe by zyn pogingen om het leed, gesla gen door de werkloosheid, zooveel mogelyk te verzachten. IJMOTDEN, 11 Aug. Rijksviechafslag. Tarbot 1.001.35. Tong 1.001.50 per K.G. Zetschol 13.00, kleine Schol 4.1014.00, Schar 3.90 per 50 K.G. van de heden aan den Rijksvischafslag aangekO' men LOGGERS K.w. 114 513.—, K.w. 24 450.—, K.w. 95 412.— K.w. 89 378.K.w. 108 469.K.W. 164 538.—i Sch. 266 582.—. IJm. 204 529.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7