„Boereplaas" en „Plaasleven" Hongersnood in China Bürckel opvolger van Von Papen Het nieuws van heden ZUID-AFRIKAANSCH LANDLEVEN Starhemberg te Rome Vijf millioen boeren dreigen om te komen DE BAROMETER VEREEN IG DL KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZONDAG 12 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad „De boer is koning van zijn do mein, dikwijls duizenden morgen groot Kaf ferangst voor spoken Ruim 200 Polen moeten Frankrijk verlaten Wegens de mijnstaking Het Weer Bezoekt Zondag 19 Augustus de groote Internationale Motorraces te HILVERSUM Het a.s. Saarplebisciet Verbod van vereenigingsreizen naar het Saargebied Een scheepje op den Donau... Twee dooden bij brand in Westfalen K i Protestant, antisemiet en volbloed' Nazi lijkt hij niet de rechte man op de rechte plaats Ook nog antipapist? Oud-minister in Letland veroordeeld Opzienbarend proces De volksstemming Hitier om Regeling voor Duitschers in het buitenland Nieuwe versterking der Fransche grens Het conflict rond den Oosterspoorweg Toestand blijft duister. Roudy ver langt meer veiligheid Dorp in Mecklenburg geteisterd IS boerderijen afgebrand DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Engelands luchtmacht Opleiding tot waarnemer Letland vermijdt het Duitsch NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18891 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Bijzondere correspondentie) Het is een algemeen bekend gezegde, dat de liefde voor zijn land een ieder is aan geboren. Als dit voor één volk geldt, dan geldt het zeer zeker voor het Zuid-Afrikaansche volk. De Zuid-Afrikaner heeft zijn land innig lief; ja eigenaardig genoeg wordt de buitenlan der, die hier langen tijd gewoond heeft, en land en volk heeft leeren kennen, met ditzelfde gevoel voor het land zijner adoptie bezield. Naast deze vaderlandsliefde bezit de Afrika ner een bijna even groote liefde voor „die plaas". De plaas en het plaasleven zijn alles voor hem. Niet uit het oog verloren moet wor den, dat de Afrikaner een geboren boer is, ge boren en getogen op de plaas en dat door om standigheden en den daarmede gepaard gaanden trek naar de groote steden vandaag tal van Afrikaners in de dorpen en steden in hun on derhoud trachten te voorzien, doch zij voelen er zich niet op hun plaats, te midden van het geraas en het gewoel van het groote stads leven; zij verlangen terug naar het rustige, egale en kalme plaatsleven. Een heimwee naar de plaas en de plaasgeneugten, een heimwee, dat zoo mooi in het Afrikaansche lied: „O boereplaas, geboortegrond Elk het jou lief bo alles." vertolkt wordt, bezielt hen. De in stad of dorp wonende Afrikaner gaat minstens een maal per jaar, kost wat het kost, „plaas-toe"; ja, de meesten hebben, zoo zij het maar even bekostigen kunnen, hun eigen plaas. Het geeft hun een gevoel van gerustheid. Zij hebben een „thuis", een vacantie-oord en een plek, waar zij him ouden dag kunnen doorbren gen. Wat zijn wel de bekoring en aantrekking die van de plaas uitgaan? De bekoring en aantrekking van een plaas hangen ten nauwste met die, welke Zuid-Afrika op Afrikaner en vreemdeling uitoefenen saam. De enorme uitgestrektheid, de doodsche stilte en de verlatenheid der Zuid-Afrikaansche vlak ten, in wier midden de plaas gelegen is, oefe nen eene bekoring en aantrekking uit, waarvan men nu eenmaal niet kan wegkomen. Een plaas-boer is koning van zijn domein, dikwijls duizenden morgen groot. In tegenstelling met Holland, wfear ieder stukje grond zorgvuldig bebouwd is, zijn hier slechts enkele stukken gecultiveerd. Het zijn die stukken, die het vruchtbaarst zijn en die het makkelijkst besproeid kunnen worden. De rest van het land is onbebouwd. Hier grazen de koeien ,,beesté" bokken en schapen. De natuur is daar ongerept. Moeizaam zoekt een beekje „spruit" van 'n „kopje" neersijpe lend zijn weg tusschen de rotsen. Hier heeft het wild, schuw voor den mensch, een veilige schuilplaats gevonden. Op bijna iedere plaats Vindt men nog bokken rietbok, steenbok, springbok en duiker, 's Nachts weerklinkt over de plaasvlakte het naargeestig gehuil der jak- halsen en sluipt de moordlustige luipaard tier hier genoemd rond de vee- en schaaps- kralen. In Noord-Transvaal huist ook nog het groot wild; leeuw, buffel en rhinoceros. De plaas in Afrika is een klein stukje geculti veerd land midden in de ongerepte natuur. Het plaasleven heeft ook zijn bekoring, zelfs een zeer groote, en is mede een der factoren waarom men steeds naar de plaas terugver langt. Het plaasleven is een leven in een geheel an dere wereld, een wereld ver, ver van de be woonde wereld. Men is op zich zelf en de plaas- bewoners aangewezen. Wereldlijke geneugten zijn er niet, doch het plaasleven met zijn be koring vergoedt ruimschoots het gemis. In deze op zich zelf staande wereld hoeft men niet, zooals in de beschaafde wereld van Zuid-Afrika, waar er streng op gelet wordt, op kleeding te letten. Men loopt op de plaas in 'n khaki broek en hemd rond en scheert wanneer men er zin in heeft. Ook de plaasvrouw is uiterst eenvoudig gekleed en draagt in haar werk om de zon af te weren, dikwijls een man- nenhoed. Reeds vroeg begint de dag! Net als de zon „uit is" drinkt men „zwart- koffie", de plaasdrank bij uitnemendheid, die dan ook zoowat den geheelen dag gedronken wordt. Het vee wordt door een klein kaffertje piccanin uit de kralen gedreven en weidt den heelen dag onder zijn toezicht ergens op de plaas om tegen zonsondergang weder kraal- waarts gedreven te worden. Na het ontbijt, dat eenvoudig doch goed is, gaat ieder aan het werk. De boer en zijn zoons werken met de kaffers in het veld of zoo het vleesch schaarsch wordt, trekt een hunner er op uit om een bok te schieten en brengt dikwijls niet alleen 'n bok doch ook wilden honing me de naar huis. Een klein vogeltje, honing vogelt je geheeten. wijst hem van tak tot tak springend waar een wilde bijennest is. Na het middageten wordt het werk hervat tot zonsondergang. Dan is de dagtaak klaar! De boer loopt nog eens rond de kralen om zijn vee te zien en te tellen, dikwijls dwaalt er één af, die dan nog gezocht moet worden en meestal spoedig gevonden wordt. Kaffers zijn goede spoorzoekers. Vee dat tientallen mijlen afge dwaald is sporen zij zonder eenige moeite in enkele uren op. Na het avondeten, dat evenals alle maaltij den op de plaas hoofdzakelijk uit vleesch be staat de Afrikaansche plaasmenschen zijn geweldige vleescheters vereenigt het gezin zich en wordt „gesels". 's Zomers „gesels" de familie op de stoep van het huis. De aanblik dien men dan heeft over 't slapende landschap in den stillen zomernacht is onbeschrijfelijk. Een lichte waas hangt zoover men zien kan over het veld. Niets beweegt! De doodsche stilte wordt zoo af en toe door het gehuil van een jakhals verbroken. Al heel spoe dig stopt het gesprek. De bekoring van het schouwspel werkt op ieder en stil, stil starend dwaalt ieders oog over het uitgestrekte Afri kaansche landschap, dat in slaap is. 's Winters als de wind waait, vooral in Au gustus, en de avonden na zonsondergang koud zijn. zit men in de „kombuis" keuken rond een lekker brandend vuur, waarop de groote fa miliekoffiepot staat te pruttelen. Gezellig, warm en behaaglijk zittend dwaalt het gesprek, nadat de alledaagsche zaken besproken zijn naar den ouden tijd terug. Vader en moeder vertellen van hun ervaringen en de boerenoorlog wordt weer opgehaald en de kinderen doorleven dezen weer eens met al de verschrikkingen; of spookge schiedenissen worden verteld. Spoken en het geloof aan spoken spelen op de plaas nog een groote rol. Met groote, diep glinsterende oogen zitten een paar kaffers in een hoek bij de ka chel gedoken, vol angstigen eerbied te luisteren en te huiveren. Kaffers zijn o zoo bang voor een spook! Vroeg gaat men te bed, na eerst nog in den schijn van een kaars electrisch licht is 'n onbekende grootheid een hoofd stuk uit den bijbel gelezen te hebben. De wind huilt rond het huis. Niets dan het gehuil van den jakhals of het gebulk van een koe of ge blaat van een schaap verbreekt de stilte, idie over de plaas rust. Pikdonker is de nacht. Een mooi, doch angstwekkend gezicht deze pikdon kere winternacht op de plaas. Wel een uiterst scherpe tegenstelling met den zomernacht! De plaaskaffer is ook een heel ander type kaffer. De meeste zijn op de plaas geboren en getogen en dienen geslachten en geslachten. Zij voelen zich één met de plaas en de bewo ners. Zij zijn een deel der plaasfamilie. Zij heb ben er hun hutten en stukje grond. Meestal werken zij voor een paar „beeste" koeien of een zeker aantal zakken mais. Viermaal per jaar gaat de familie „dorp-toe" n.l. met „nagmaal". Per ossewagen, hoog met allerlei goederen opgeladen, in dezen moder nen tijd al meer en mer per auto trekt men dorpwaarts, waar men in tenten rond de kerk uitkampt. Het is een festiviteit dit nagmaalfeest. Men ziet er oude bekenden, en hoort, in de bewoon de wereld zijnde, de laatste nieuwtjes en schan daaltjes, die als men weer op de plaas terug is stof geven om maanden en maanden hetzij op de stoep hetzij rond een knappend vuur in de „kombuis" over te „gesels" en te lachen. De plaas in Afrika is niet alleen een oase in Zuid-Afrika's eindelooze en barre vlakten, doch ook een oase in het roezige leven, dat zelfs Zuid Afrika in zijn klauwen heeft; een oase, waar zooals de hollandsche dichter zegt: „het leven gerieflijk heenrolt." WEENEN, 11 Aug. Vice-kanselier Starhem berg is vanmorgen per vliegtuig naar Italië ver trokken. Hij begeeft zich eerst naar het zooge naamde Campo Austria, een vacantiekamp van 200 jonge Oostenrijkers bij Rome. Nader wordt gemeld, dat Starhemberg even na 12 uur op het Romeinsche vliegveld Littorio is aangekomen. Na zijn bezoek aan het vacan tiekamp keerde hij naar Rome terug, waar hij een onderhoud zou hebben met Mussolini. Star hemberg zal verblijf houden in hotel „Ambas sadeur." Van Oostenrijksche zijde wordt er den nadruk op gelegd, dat het bezoek van Starhemberg een privé karakter draagt. Bij zijn aankomst in de vlieghaven werd Starhemberg dan ook slechts ontvangen door den Oostenrjjkschen gezant en den militairen attaché. RIJSSEL, 11 Aug. (Reuter) De 98 Poolsche mijnwerkers, die uit Frankrijk worden gedepor teerd in verband met, hun stakingsactie in de Escarpelle-mijn te Leforest, zijn heden met hun 57 vrouwen en 54 kinderen per specialen trein naar Polen vertrokken. Een sterke politiemacht handhaafde de orde. Het Poolsche consulaat te Rijssel kwam han den te kort om voor al deze personen de pas poorten gereed te maken en daarom werd be sloten het vertrek van den trein te vertragen, totdat alle paspoorten gereed waren. De verwoestingen in de Joodsche wijk van Constantine aangericht zijn zeer aroot. |E Verwachting: Meest matige wind nlt Westelijke richtingen, half tot zwaar be- wolkt of betrokken, enkele regenbuien, wei- nig verandering in temperatuur. H Verdere vooruitzichten: Weinig veran- §1 dering. illlllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Tevens Kampioenschap van Hilversum in 350 en 500 c.c. klasse Senioren. Te houden in Gem. Sportpark, 2 uur. Lange afstand-race voor Junioren. Sterke bezetting. Goede baan. Entréeprijzen zeer goedkoop. LONDEN, 11 Aug. Uit Hankau wordt gemeld, dat de ellende in sommige streken in het bin nenland van China zoo groot is, dat bijna vijf millioen boeren door den hongerdood worden bedreigd. De prijzen van rijst, koren, groenten en andere levensmiddelen bereiken een hoog te, die men sedert jaren niet heeft gekend. Het gevolg is, dat de menschen wanhopige pogingen doen om aan voedsel te komen; zoo hebben eeni ge honderden boeren een overval gedaan op een dorp, waar naar zij vermoedden nog eenige le vensmiddelen waren; zij hebben alle voedsel meegenomen, zoodat de dorpelingen van honger moeten omkomen. SAARBRÜCKEN, 11 Aug. De regeeringscom- missie voor het Saargebied heeft een besluit uit gevaardigd, waarin practisch collectieve reizen naar het Saargebied worden verboden. De betreffende verordening luidt: „In overleg met de door den Volkenbondsraad te Genève ingestelde commissie voor de volks stemming wordt medegedeeld, dat het m ver band met de reeds plaatsvindende voorbereiding voor deze stemming niet mogelijk is, toestem ming te geven voor het gezamenlijk hierheen reizen aan personen, die aan openbare bijeen komsten willen deelnemen of als leden van een vereeniging het Saargebied willen bezoeken." De leider van het Duitsche Front in het Saar gebied heeft bij de regeeringscommissie een klacht ingediend tegen president Knox. Gezegd wordt, dat hij de inbeslagneming der documen ten van het Duitsche Front heeft gehandhaafd in strijd met de beslissingen van den rechter van instructie. De regeeringscommissie heeft medegedeeld, dat het onderzoek van het in beslag genomen materiaal in den loop van de volgende week zal worden gesloten. Daarna zal een uitvoerige uiteenzetting over deze kwestie worden gegeven Volgens het Saarbrücker Abendblatt" zijn op den propagandaleider van het Duitsche Front te Sulzbach Vrijdagnacht 5 schoten gelost, welke echter misten. Een werklooze in het plaatsje Sobor (Hon garije) heeft een geheel compleet miniatuur schip gebouwd van VA meter lengte en het 30 Juli j.l. in de Raab, een zijrivier van de Donau. zonder bemanning en zonder motor van stapel laten loopen, om het de rivier te laten afzak ken tot aan de Zwarte Zee. Op het vaartuigje bevinden zich in herme tisch afgesloten kastjes en buizen in verschil lende talen 'lestelde aanwijzingen en verzoeken aan het publiek. Zoo wordt elkeen, die het scheepje tegen komt, verzocht zijn naam te zet ten in het dagboek, dat zich aan boord be vindt, en bijzonderheden over den loop van het vaartuig te melden. Het scheepje is zoo goed gebouwd, dat het ook in zwaren storm niet kan omslaan. Na zes dagen is het aangekomen te Gyoer aan de Raab, alwaar het door de plaatselijke roeiver- eeniging naar de groote Donau-arm is ge bracht, vanwaar het met den stroom naar Boedapest wordt gedreven. MUENSTER, 11 Aug. Gisteren raakte bij het dorschen in een schuur van een landbouwer te Ladbergen het stroo bü de dorschmachine in brand. In een oogwenk stond de schuur in lichter laaie. Slechts een paar der in de schuur werkende personen konden zich in veiligheid brengen. Een 52-jarige metselaar en een 19- jarig meisje kwamen in de vlammen om. Twee aanwezige boeren werden zoo ernstig gewond, dat voor hun leven gevreesd wordt. Het hoofdbureau van politie te Rotterdam, dat waarschijnlijk wordt afgebroken Nu Von Papen benoemd is tot Gezant te Weenen, heeft Hitier bepaald dat hij als Com missaris voor het Saargebied zal worden opge volgd door Josepn Bürckel. nationaal-socialis- tisch districtsleider in de Paltz, aldus meldt de Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" aan zijn blad. Bürckel staat bekend als een hevige anti-semiet. Hij is bovendien pro testant, terwijl de Saarbevolking voor verreweg het grootste gedeelte uit katholieken bestaat. De nieuwe Commissaris van het Saargebied heeft een groote rol ge speeld bij de ontbinding van het Centrum en van de Beiersche Volks partij in den zomer van 1933. Hij was ook verantwoordelijk voor de arrestatie van talrijke katholieke geestelijken in het district waarvan hij de leider was. Nader seint Reuter uit Berlijn: Berlijnsche diplomatieke kringen beschouwen de benoeming van Bürckel als een aanwijzing dat de Rijksregeering haar politieke oriëntatie in het Saargebied gewijzigd heeft. Zijn voorganger, Von Papen, streefde er steeds naar de nationaal-socialistische agitatie zoo veel mogelijk te mitigeeren. Daarentegen heeft Bürckel zich én als districtsleider in de Paltz èn als groepsleider der S.A., steeds een volbloed Nazi getoond, die zich onderscheidde bij de onderdrukking van het separatisme in het Rijnlana en, volgens „Der Deutsche" door de oppositie welke hij voerde tegen de geal lieerde autoriteiten tijdens de bezetting. RIGA, 11 Aug. Een opzienbarend proces is hier gevoerd tegen den vroegeren minister van Financiën Annus. Hij wordt er van beschuldigd, door onvoordeelig inkoopen van Russisch voe der van slechte kwaliteit voor het staatsmono polie den staat te hebben benadeeld. Het open baar ministerie had vier jaar tuchthuisstraf ge- eischt; Annus is thans veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf. Verwacht wordt, dat ook een vervolging zal worden ingesteld tegen oud-premier Blodniek. Men meldt ons van bevoegde Duitsche zijde: Rijksduitschers, die woonachtig zijn in het buitenland, kunnen aan de op Zondag 19 Aug. a.s. plaats hebbende volksstemming deelnemen, indien zij op den dag der stemming minstens 20 jaar oud zijn. Zij moeten hiertoe voorzien zijn van een stembiljet, dat kosteloos verkrijgbaar is op alle werkdagen bij de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen van het Rijk. Bij het uit reiken van het stembiljet moet de reispas over gelegd worden, welke als bewijs geldt. Voorts moet een bewijs van ingezetenschap overgelegd worden. Hiervoor is het beste geschikt het „Ein- wohnermeldeschein". De aanvrage om een stembiljet te bekomen kan ook schriftelijk ingediend worden. Met dit stembiljet kan de stemgerechtigde op elke wil lekeurige plaats in Duitschland zijn stem uit brengen. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.) De Duitsche radio brengt de komende week eiken dag om 8. 14 16 en 20 uur gedurende 3 minuten korte parolen betreffende de volksstemming, waarvoor per soonlijkheden uit alle levenskringen zullen spreken. PARIJS, 11 Aug. (part.) President Lebrun heeft een bezoek gebracht aan de Fransche vestingwerken in de Vogezen. Anderzijds wordt medegedeeld, dat de Minis ter van Oonog besloten heeft, rond Maubeuge en eveneens bij Valenciennes nieuwe verster kingen aan te leggen. TOKIO, 11 Aug. (V.D.) De Sovjet-ambas- sadzur te Tokio, Yoerenef, bracht gisteren een bezoek aan den Japanschen minister Hirota. ten einde hem mede te deelen, dat de Sovjet- regeering definitief besloten had het op 25 Juli j.l. door Japan gedane voorstel inzake den ver koop van den Chineeschen Oosterspoorweg aar: Mandsjoekwo te verwerpen. Na diepgaande be studeering had de Sovjet-regeering besloten den Mandsjoerijschen autoriteiten nogmaals haar tegenvoorstellen van 31 Juli ter ernstige over weging aan te bevelen. Hirota antwoordde, dat hij persoonlijk geen enkel ander voorstel in overweging kon nemen zooals hij reeds in zijn vorige bespreking met Yoerenef had verklaard, doch hij zou de mede deelingen van den Sovjet-ambassadeur aan Mandsjoekwo overbrengen. MOSKOU, 1 Aug. (Reuter) Uit Charbin wordt gemeld, dat de directeur van den Oost- Chineeschen spoorweg, Roudy, aan den raad van beheer dezer maatschappij een rapport heeft doen toekomen betreffende de aanslagen op den spoorweg. Roudy toont aan, dat van 1 Januari tot 6 Augustus 16 spoorwegongelukken plaats hadden als gevolg van misdadige vernieling der rails; 91 overvallen werden gepleegd op stations sa kazernes. 116 man personeel werd ontvoerd. iS vermoord en 102 gewond. De toegebrachte scha de bedraagt ruim 300 millioen goudroebel. Roudy vraagt derhalve om maatregelen ter verhooging van de veiligheid. FRIEDLAND, 11 Aug. Het dorp Schwichten- berg in Mecklenburg is in den afgeloopen nacht door een grooten brand geteisterd, die zich ten gevolge van den wind en de heerschende droog te met groote snelheid uitbreidde. Vijftien boer derijen met in totaal 48 gebouwen brandden geheel af, terwijl vele koeien, paarden, varkens en pluimvee in de vlammen omkwamen. Pas Zaterdagochtend vroeg was de brandweer, die uit de geheele omgeving gealarmeerd was. den brand meester. Alleen de temidden der bran dende huizen staande dorpskerk bleef gespaard Het dorp Schwichtenberg is in de afgeloo pen vijf jaar thans driemaal door dergelijke branden geteisterd. In het najaar 1929 brand den 18 boerderijen af en in den zomer van 193C 12 boerderijen. Men constateerde toen brand stichting, zonder dat men er in slaagde de daders op te sporen. Ook ditmaal vermoedt men, dat brandstichting de oorzaak is. Tot opvolger van Von Papen als Commissaris voor het Saargebied is benoemd de felle na- t ionaal-socialist, protestant en anti-semiet Bürckel Starhemberg per vliegtuig te Rome aangekomen. Ex-keizerin Zita arriveert te Viareggio (Italië). Oud-minister van Financiën in Letland ver oordeeld. Vijf millioen Chineesche boeren dreigen van honger om te komen. Het conflict rond den Oosterspoorweg blijft on opgelost. Roudy eischt meer veiligheid. De Nederlandsch-Japansche handelsconferentie te Batavia zal spoedig worden hervat. Ir. Wellenstein, directeur van het departement van Economische Zaken in Ned.-Indië, onder groote belangstelling in Den Haag teraardebe- steld. Ministerieele beschikking inzake de Rijksbij drage voor 1934 in de gemeentelijke kosten van werkverschaffing en steunverleening aan werk- loozen. Auto-ongeluk bij Ermelo; de drie inzittenden ernstig gewond. Auto onder Woensdrecht in een sloot gereden; één zwaar- en één lichtgewonde. Beurs van New-York: stemming prijshoudend. O O T itanenarbeid In deze zomersche dagen maken velen een uitstapje naar buiten. Naar bosch, naar strand. Waarheen? vraagt men soms. Naar het werk van Tita nen, zouden we raden. Waar of dit ligt? Vlak bij. Een Fransch geschriftje noemt aldus de drooglegging onzer Zuiderzee. „Un travail de Titans." Als vreemdelingen ons land bezoe ken vragen ze ons allereerst naar de zen reuzen-arbeid welke zoozeer op hun verbeelding werkt. Ze krijgen er niet gauw een begrip van. Geen dem ping, maar drooglegging. Een zee die verdwijnt. Een dijk van eventjes 30 kilometer lengte midden in zee. Hoe krijgen die Hollanders het toch ge daan om hun landoppervlakte met 10 pCt. te vermeerderenzonder bloedig en strijd! Jaer is nog romantiek in de wereld. Een reuzen arbeid door een klein volk. Het is goed als we er eenig begrip van krijgen door eigen aanschouwing. Dat sterkt ons gevoel als natie. LONDEN, 11 Aug. De „Daily Mail" meldt, dat in verband met de uitbreiding van de En- gelsche luchtmacht maatregelen zijn ontworpen om de luchtmacht te voorzien van de noodige personeel-reserve. Leerlingen van vijftien tot zeventien jaar uit de bewapenings-, radio- en fotografische bedrijven zullen worden aange worven om te worden opgeleid tot waarnemers. Op dezelfde wijze wil men een piloten-reserve kweeken. Zij, die tot waarnemer voor de lucht macht worden opgeleid, zullen eerst een cursus van twee maanden in het bedienen van ma chinegeweren en het werpen van bommen moeten volgen. RIGA, 11 Aug. (V. D.) De Letlandsche minis ter van onderwijs en kunst, prof. Adamowitsj, heeft verklaard, dat de regeering heeft beslo ten, in het vervolg op de lagere scholen slechts één taal te doen onderwijzen, en wel niet lan ger het Duitsch, maar het Engelsch. Men wil zich namelijk bevrijden van den een- zfjdigen invloed der Duitsche cultuur. KN\\\\\\\\\\ \V M1"11 I UI II///v/s Stand op Zondag 1 uur v.m.: 758 Vorige Stand: 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1