STADSNIEUWS KAMPONG-EUROPEANEN f 9.SO (VERSTELBAAR) Haarlem, 13 Aug. REIS-MARKEN De blanke bedelaar IETS VOOR U? MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 De moord op von Kahr De dood van prins Gonzalo AGENDA AUTO TEGEN BOOM Dame ernstig gewond OUDE INBRAKEN TE BLOEMEND AAL Vermoedelijke dader ontkent VREEMDE MANIEREN Van Amsterdamsche kwajongens EEN DAPPER MEISJE Redt jongen uit het water Opbrengst collecte Werkloozen hebben reductie VAN EEN SCHOMMEL GEVALLEN Het touw schoot los Gevonden dieren en voorwerpen Ongekeurd vleesch Begrafenis P. J. de Zwart Aanbesteding ten behoeve der Gemeente-Reiniging AUTO GEKANTELD Personalia Oude rijwielplaatjes voor „Herwonnen Levenskracht Melk over de straat Ruzie in de Popelingstraat Serenade voor pastoor van L'eipsig BURGERLIJKE STAND Orgelbespeling V erkeersongevallen UIT DEN OMTREK VELSEN HEEMSTEDE VIJFHUIZEN ZAANDAM DIJK VERZAKT isipii Zondagnacht is ter hoogte van Velsens gasbedrijf een ge deelte van den oever van het IS oordzeekanaal weggezakt MINISTER COLIJN IN BEIEREN Enkele weken vacantie Eerst thans officieel over lijdensbericht De toedracht van het auto-ongeluk NIEUWE WERELDRECORDS OP 800 EN 1000 METER Successen van een jeugdig Japansch zwemmer EEN HANDCESMEED LEESLAMPJE MET PERKAMENT-KAP VOOR BEZOEKT ONZE FRAAIE SHOWROOM LANCE VEERSTRAAT 23-25 Fa. D. S. LËEFLANG 14 Augustus INSTELLINGEN Gisterenmiddag botste een auto, waarin twee dames en twee heeren uit de Haarlemmermeer op den Rijksstraatweg te Bennebroek door on achtzaamheid plotseling tegen een boom. De dame die naast den chauffeur zat schoot door den schok met haar armen door den voorruit, waardoor zij ernstig aan handen en armen werd verwond. Door Dr. Mauschot die al spoedig ter plaatse was werd de wonde gehecht en verbon den, waarna zij naar haar woning kon worden vervoerd. Door de politie wordt de zaak onderzocht. De Rotterdamsche politie arresteerde Vrijdag een beruchten Duitschen inbreker, den machi nist H. Hij werd verdacht, verscheidene diefstallen te Wassenaar en te Bloemendaal te hebben ge pleegd. Zaterdagmiddag werd hij met een politie-au- to naar Bloemendaal getransporteerd. De politie van deze gemeente verdenkt hem er van, dat hij ca. vier of vijf jaar geleden be trokken is geweest bij een aantal inbraken in groote Vila's, waarbij een niet onbelangrijk aan tal gouden enzilveren voorwerpen werden buit gemaakt. De waarde van deze gestolen voor werpen beloopt naar schatting in de duizenden guldens. De verdachte bleef echter bij een langdurig verhoor van den Bloemendaalsche commissaris van politie, den heer Hiemstra, hardnekkig ont kennen. In Wassenaar kwam de waarde van de door hem gestolen sieraden reeds de f3000 nabf). De Haarlemsche Justitie, waaraan de man ter beschikking is gesteld, zal het onderzoek voort zetten. Enkele dagen is Halfweg en omgeving onvei lig gemaakt door een vijftal opgeschoten jongens uit Amsterdam die er hun bedrijf van maakten om in tuinen van particulieren vruchtboomen te plunderen en te vernielen. Op een dezer plun dertochten zijn zij gesnapt en is een der vanda len in handen der politie gevallen. De aange- hondene werd door de politie herkend als dege ne die den vorigen dag nadat hij op den Am sterdamsche straatweg tevergeefs enkele chauf feurs gevraagd had mee te mogen rijden, lang uit voor een naderende auto op den grond ging liggen om zoo den besuurder tot stoppen te dwingen. Voor het veilig verkeer is het niet te hopen dat dit gebruik algemeen zal worden. Onlangs waren eenige jongens, ongeveer 9 a 10 jaar aan het spelen op een schuit met hout in den Kampersingel, toen plotseling een plons gehoord werd: een jongen lag midden in den singel. Algemeene schrik! Een jong meisje na derde op de fiets, gooide haar fiets neer en ging plat op de schuit liggen om den jongen te redden. Er kwam meer hulp, maar zij kon het alleen wel af en trok den jongen op het droge. Hulde voor het dappere meisje! De schaalcollecte ten bate van de St. Vin- centiusvereeniging in de Sint Liduinakerk, waarvoor de Weleerwaarde Pater Pascalis Apel doorn Zondag j.l. onder alle H.H. Missen een liefdadigheidspredicatie hield, bracht f 782,50 op. De armen der St. Vincentiusvereeniging zul len er wel bij varen. Het Centraal Comité voor Werkloozen ver zoekt ons het volgende op te nemen. De Voetbalvereeniging E.D.O. zal evenals het vorige seizoen voor de door haar eerste elftal te spelen wedstrijden een belangrijke reductie ver- leenen op de toegangsbewijzen voor werkloozen. Reeds voor as. Zondag bij de opening van het nieuwe E.D.O. terrein zal reductie worden ge geven. De officleele opening van het nieuwe terrein zal plaats vinden te 15 uur, waarna door Storm vogels en Hilversum en eerewedstrijd zal wor den gespeeld. Toegangsbewijzen zijn vanaf 14 uur verkrijg baar op vertoon van het bewijs van inschrijving van de arbeidsbeurs en contributieboekje of contributiekaart. Niet georganiseerde werkloo zen moeten de uitkeeringskaart overleggen. Met het gereduceerde bewijs zal men echter direct het terrein moeten betreden.. doet een beroep op allen, die nog vervallen rij wielplaatjes in hun bezit hebben, deze in te leveren op bovenaangegeven plaats. Want zoo kan men, zonder dat het geld kost, den strijd tegen de tuberculose steunen. Zaterdagavond schoot, toen de negenjarige D. Ph. aan den Vijfhuizerdijk te Vijfhuizen aan het schommelen was bij de buren, het touw los. De jongen viel van flnke hoogte op den grond. Ernstig gewond aan een zijner beenen werd hij bij den heer B. Sch. binnengedragen. Dr. Kuipers, uit Halfweg, spoedig aanwezig, constateerde een ernstige, gecompliceerde been breuk en achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Per ziekenauto uit Hoofddorp is de jongen toen naar Haarlem vervoerd. Terug te bekomen bij: J. van Putten, Greb- berstraat 26, geld; Post, Teijlerstraat 49, broche; Breuker, Lootsstraat 9, boek; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, twee honden, kat; Da- nings, Ursulastraat 6, kam en sleutel; Bijns- dorp, Tempeliersstraat 40, mes; Mann, Ged. Voldersgracht 14, mes; Spoor, Maasstraat 25, pakje waschgoed; Jacobs, Maxwellstraat 10, re genjas; Bureau van Politie, Smedestraat 10, sleutel, rijwielbelastingplaatje; Marchant, le Vooruitgangstraat 17, idem; Voogd, Bromostr 11, idem; Bakker, Middenweg 96b, sleutel. Een vrachtrijder uit De Beemster, J. F. H., is Zaterdag alhier bekeurd voor het invoeren en afleveren van ongekeurd vleesch. De voorraad werd in beslag genomen en naai et Openbaar Slachthuis gebracht. Hedenmorgen had te Bloemendaal de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. J. de Zwart, in leven een in Bloe mendaal zeer bekende en gewaardeerde per soonlijkheid en verbonden aan tal van orga nisaties. Nadat het stoffelijk overschot gisteravond onder klokgelui en zeer groote belangstelling was overgebracht naar de parochiekerk te Bloemendaal, werd hedenmorgen om half 10 de plechtig gezongen Requiemmis opgedragen door den zeereerw. heer L. P. Willenborg, pastoor der parochie. Zoowel de absoute in de kerk, als op het St. Adelbertuskerkhof, waar hierna de begrafenis plaats had. werden door pastoor Willenborg verricht. Ook thans waren én in de kerk én op het kerkhof velen aanwezig, waar onder vertegenwoordigers van vele corporaties en instellingen (zangkoor, collectanten, R.K. Sigarenwinkdliersvereeniging, enz. enz.). Een schat van bloemstukken (o.a. van directie en personeel van de Rotterdamsche Verzekering- Societeit, van de R.K. Sigarenwinkeliers, col lectanten en zangers) dekte de baar. Het Was een eenvoudige, maar indrukwekkende plech tigheid en uit de zeer groote belangstelling bleek wel hoe geacht en gezien de overledene was in breede kringen van de Bloemendaalsche parochie en daarbuiten. Hedenmorgen werd alhier door den directeur van Openbare Werken aanbesteed: Het maken van werkplaatsen ten behoeve van de Gemeenbte-Reiniging op een terrein aan den Oude Weg te Haarlem. Ingekomen waren 32 biljetten, waarvan de laagste inschrijfster was N.V. Aannemngsbedr. „Noord Holland" te Heemskerk voor f 10.975 Vervolgens werd aanbesteed Het verrichten van glas- en verfwerken ten behoeve van dit gebouw. Ingekomen 9 biljetten. De laagste inschrijver was: Justus Lucas te Spaarndam voor f 604. Gisterenmiddag slipte op den Heerenweg te Heemstede een luxe-auto tengevolge van de gladheid van den weg en kwam daardoor te gen een aan dien weg staanden boom terecht en kantelde om. De auto werd bestuurd door J. P. L. v. d. G. uit Stompwijk. Van de vier inzittenden bekwamen een heer en een dame slechts lichte verwondingen en konden na door Dr. van Aalst uit Bennebroek ter plaatse te zijn verbonden hun weg vervol gen. De auto werd ernstig beschadigd en moest naar een garage worden gesleept. Met ingang van September is aan den heer J. Bouwen, politie-agent, na een ruim 30-jarige dienstvervulling, zoowel in gemeente- als rijks dienst doorgebracht, eervol ontslag verleend. HU is in het genot van pensioen gesteld. Reeds eenige jaren is het gebruik de oude rijwielplaatjes te verzamelen ten bate van „Her wonnen Levenskracht". Ook het plaatselijk comité in Haarlem is daarmede dit jaar begonnen en met succes. Het heeft daarvoor een bus geplaatst in de groote zaal van gebouw „St. Bavo" aan de Sme destraat. Mocht eventueel de groote zaal geslo ten zijn, dan is de heer Stevens, concierge van „St. Bavo", bereid deze oude belastingplaatjes in ontvangst te nemen. Het bestuur van „Herwonnen Levenskracht" Hedenmorgen stond om ongeveer elf uur de driewilige bakfiets met hulpmotor (jammer dat er nog geen speciale naam voor gevonden is) van een melkboer rechts van den weg op den Kleverparkweg nabij de R.K. Kerk, maar zóó dicht bij de tramrails, dat een tram van den dienst op Bloemendaal er niet kon passeeren en de driewielige bakfiets-met-hulpmotor onderste boven reed, waarbij 20 Liter melk verloren ging. Het werd een paradijs dus voor de katten in den omtrek De onfortuinlijke melkboer kreeg, behalve de schade aan zijn fiets en melkvoorraad, ook een bonnetje van de politie, omdat hij de tramrails had moeten vrijhouden. Een ongeluk ligt toch maar in een klein hoekje. GOEDKOOPE Zaterdagavond om half 11 kreeg de politie er kennis van, dat in de Popelingstraat werd ge vochten. Een man en vrouw hadden ruzie, waarbij da echtgenooten elkaar mishandelden. De vrouw moest een klein wondje aan haar linkerwang in het St. Elisabeth's Gasthuis laten verbinden. Procesverbaal wegens mishandeling is opge maakt. RENNEMER BANKVEREEN i G IN G HOUTPLEIN Beide reden in de richting Haarlem. De autobestuurder verklaarde denwielrijder door de hevige regenbuien niet te hebben gezien. Bij de gehouden controle bleek, dat van den auto de ruitenwisscher niet werkte en ook de remmen niet in orde waren. Zoowel de wielrijder als de automobilist wer den licht gewond. Tegen den autobestuurder, een militair is proces-verbaal opgemaakt. Men verzoekt ons te melden dat de R. K. Harmonie „St. Caecilia" niet a.s. Zaterdag (zooals abusievelijk in ons nummer van Zater dag was gemeld) maar a.s. Zondag 19 Augustus naar de Beemster vertrekt om een serenade en concert te brengen aan den jubileerenden pastoor v. Leipsig aldaar. Geboren: 9 Aug.: z. van A. Kluppervan Kruiselbergen; 11 Aug.: d. van A. M. de Graaf— Sintenie; z. van A. M. SchrijberZonderhuis. Overleden: 10 Aug.: j. Ploeg, 57 jaar, Olie slagerslaan; A. KramerStolvoort, 69 j., Kam- aarlaan; P. W. C. Roodenburg, 46 jaar, Ostade- straat. Het programma van de orgelbespling in de Groote- of St. Bavokerk op Dinsdag, 14 Augus tus, des avonds van 8.159.15 uur door den heer Klaas Bakker, luidt; 1. Fuga B. A. C. H. No. 1 R. Schumann 2. Sonate I (Allegro moderato, Adagio, Andan te, Allegro assai vivase) van F. Mendelsohn Bartholdy. 3. Sonate I (a. Introduction et Alle gro, b. Pastorale, c. Finale.) van A. Guilmant 4. Koraal Improvisatie: „Den hoogen God alleen zij eer" van Klaas Bakker Zondagavond kwart over negen heeft op de Amsterdamsche Vaart een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder B. H. en een personenauto, bestuurd door L. Druk houttransport. Aan de Kon. Papier fabriek van Van Gelder Zonen heerscht thans een groote drukte in den houtaanvoer, welke onwillekeurig doet denken aan de seizoendruk- te van jaren terug. Zooals reeds eerder gemeld, is ruim twee maanden geleden de eerste boot gearriveerd met papierhout. Voor de lossing van dit schip werd een 14 tal losse arbeiders aangenomen en toegevoegd aan de vaste ploe gen. Sindsdien zijn regelmatig schepen met groote deklasten aangekomen en thans heeft men al pl.m. 40.000 Kub. Vadem papierhout op de terreinen rond de papierfabriek geplaatst. In totaal verwacht men dit seisoen pl.m. 75.000 Kub. Vadem hout zoodat de helft reeds binnen is. Thans is in lossing het Ned. S. S. „Dijkwater" dat heden, Maandag, leeg moet, omdat nabij de spoorbrug van Velsen het Ned. S. S. „Galge water" en „Alhpar" ieder met pl.m. 1800 Kub. Vadem papierhout liggen te wachten om gelost te worden. Aan den steiger der papierfabriek ligt voorts in lossing het Noorsche S. S. „Iris", geladen met cellulose. Ook hier wordt met spoed gewerkt, omdat nog meer booten met hout onderweg zijn. Men verwacht, dat deze drukte nog ruim een maand zal aanhouden. Diefstal Bij de politie alhier werd aangifte gedaan, van diefstal van een band van een race fiets, uit de rijwielstalling aan de Sportparklaan alhier. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen: bij: H. de Ronde Wilhelminaplein 5, vulpen; J. Luiten, Lombokstraat 2, armbandhorloge; R. Spoor, Sumatrastraat 11, wit mutsje; J. M. H. Ruijzenaars, 2e Zuidpolderstraat 1 te Haarlem, rijwielbelastingmerk in étui; Timmerman, Raad huisstraat 52, alpino muts; Hoef geest Zandvoort- schelaan 73, blauwe jas; G. Kleene, Bomeostraat 64, gouden dasspeld; v. Excel, noodwoning, Heemsteedsche dreef, kindercape; Abswoude, Bomeostraat 61 kinder blazer; Boetje, W. v. d. Veldekade 4, hondje; Blokker, Billitonstraat 7, zak met inhoud; Witsenburg, Const. Huijgens- laan 4, kano; J. P. W. v. Doorn, v. Merlenlaan 21, poesje 1 grijs")Lindeman, Camplaan 39, hondje (Pekineesje). Twintig jaar priester. Zondag was Pas toor NieuwenhuiZen twintig jaar priester. Dit feit werd kerkelijk gevierd. Onder de vroegmis hield de zeereerw. jubilaris een korte predi- catie, waarin hij dank bracht aan de parochia nen voor hun volgzaamheid en voor de mede werking, welke hij steeds had mogen ondervin den in dit eerste jaar, dat hij belast is met de zielzorg van de R. K. Vijfhuizenaars. De plechtige Hoogmis werd door den feeste ling opgedragen. De kerk was keurig versierd. Als diaken fungeerde de zeereerw. heer Nieu- wenhuizen, broer van den jubilaris, en als sub diaken de zeereerw. heer Starmans, beiden leer- aar van Hageveld. Het kerkkoor, versterkt met zangers van de Lijnden, Hoofddorp en Nieuw- Vennep, voerden onder leiding van den heer Jac. Smit op verdienstelijke wijze uit de vier stemmige „Veni Creator" van Jac. de Jong, waarna de drie-stemmige Mis „Sanctae Mathil- dis" van Hubert Cuypers. Na de H. Mis werd een feestlied door de parochianen gezongen. 's Namiddags was er van half twee tot half drie receptie. Velen maakten van deze gelegen heid gebruik om hun zoo zeer beminden pastoor geluk te wenschen. Commandant brandweer Het afscheid van den heer H. Stam Dzn, die wegens vergevor derden leeftijd als commandant van de Zaan- sche brandweer ontslag heeft gevraagd en ge kregen, zal plaats hebben op Zaterdag 1 Sep tember a.s. Zijn gezondheidstoestand laat echter niet toe, dat daaraan een feestelijk karakter zal worden gegeven. Toch wenscht men niet, dat dit met stille trom zal geschieden. Als een bewijs van waardeering voor hetgeen de heer Stam voor de brandweer is geweest, zal er een défilé langs zijn woning aan de Oostzijde plaats hebben, waaraan de geheele brandweer met volledig materiaal zal deelnemen. Daarna zullen eenige oefeningen aan de Haven worden gehouden. Rijwieldiefstal De kerkgangers, die s mor gens per rijwiel naar de H. Mis gaan, zijn tal rijk en het is op het kerkplein dan zwart van de fietsers. Dit heeft de aandacht getrokken van de rijwxeldieven, die een mooie gelegenheid hebben om hun slag te slaan. Zoo heeft Zondag de heer G. het verlies van zijn rijwiel te betreu ren gehad onder de H. Mis van half 8. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR J. M. v. d. MARCK Omtrent het programma der feestelijkheden bij genoemd jubileum vernemen wij nader, dat de jubilaris a.s. Dinsdagavond, des avonds te 7.30 uur, plechtig zal worden ingehaald in het versierde kerkgebouw. Vervolgens wordt een Lof gecelebreerd, ter wijl om 9 uur een fleurig défilé der verschillen de parochiale vereenigingen zal worden gehou den. Des Woensdags, de eigenlijke dag, zal de jubi laris om 10.30 uur een plechtige H. Mis cele- breeren. In den namiddag zal van half twee tot half drie een officieele receptie worden gehouden in het R. K. Vereenigingsgebouw voor de besturen van alle vereenigingen in de parochie en van half drie tot vier uur zal de jubilaris recipieeren voor alle parochianen en belang stellenden. In den avond om 7 uur wordt dan een plech tig Lof met „Te Deum" tot dankzegging ge celebreerd. Van 19 tot 26 Augustus wordt in het R. K. Vereenigingsgebouw een serie feestavonden ge organiseerd voor de parochianen, waarop een toepasselijk programma wordt uitgevoerd. Maandag ontvangen alle gezinshoofden in de parochie een programma der feestelijkheden be nevens een aantal toegangskaarten voor een be paald aangewezen avond. Deze kaarten mogen onderling geruild worden, als een andere avond geschikter zou zijn. Bovendien bestaat gelegenheid tot ruiling bij de heeren F. F. Ranshuysen, sigarenmagazijn, Gedempte Gracht 2 en G. van den Akker, Oost zijde 203. KWEEKELINGEN MET AKTE B. en W. hebben bij den gemeenteraad een voorstel ingediend, waarbij het mogelijk wordt gemaakt kweekelingen met akte aan te stellen. Door het opheffen van de overtollige onder wijzers zijn de klassen zoo groot geworden, dat B. en W. daarvan schade voor het onderwijs verwachten. Hieraan willen zij tegemoet komen door daar, waar dat noodig is, kweekelingen met akte aan te stellen, tegen een vergoeding van 400.per jaar. Het College vertrouwt, dat de extra-uitgaven, die hieruit zullen voortvloeien, te vinden zullen zijn in bezuinigingen op andere onderwijsposten. 30 JAAR BIJ DE POLITIE Den I6en Augustus zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer W. A. Sprokholt bij de politie hier ter stede werd aangesteld. Voor dien was hij als agent werkzaam te Amersfoort en Kampen. 1 Juli 1924 werd hij bevorderd tot hoofdagent. De heer Sprokholt is een uitstekend ambte naar, ijverig en hulpvaardig. Het volgend jaar zal hij den dienst met pen sioen verlaten. Naar we vernemen, verblijft de minister-pre sident dr. H. Colijn thans in Beieren om daar eenige weken vacantie door te brengen. BERLIJN (K. W. P.) De „Germania'' bevat eerst thans het overlijdens bericht van den Bei- erschen Minister-President von Kahr, die uit politieke haat op 30 Juni j.l. werd vermoord. In de advertentie waarin het overlijden wordt be kend gemaakt, lezen we: „Op 30 Juni werd onze teergeliefde echtgenoot, vader en grootvader door den dood plotseling van ons weggerukt. Zijn asch werd in alle stilte bijgezet." FONTAINEBLEAU, 13 Aug. (Reuter). Om trent den dood van prins Gonzalo, den vierden zoon van ex-koning Alfonso, wordt nog het vol gende gemeld. Gonzalo maakte gisteravond een autorit door Karinthië met zijn zuster prinses Beatrix die aan het stuur zat. Om uit te wijken voor een dronken fietsrijder, gaf zij een wilden ruk aan het stuur, met het gevolg dat de auto te pletter reed tegen een muur. Prins Gonzalo werd opgenomen in het zieken huis te Krumpendorf. Een operatie, welke zijn leven nog misschien had kunnen redden, durfde men niet te verrichten wegens de zwakte van hart. Vanmorgen vroeg gaf de prins den geest. Tijdens de Zondag te Tokio gehouden wed strijden om de Japansche zwemkampioenschap- pen won de jeugdige Japansche student Hiroshi Negami het nummer 1500 meter vrije slag in een tijd van 19 minuten 16 3/5 seconde. Tegelij kertijd vestigde hij een nieuw wereldrecord op de 800 meter met een tijd van 10 minuten 4 1/5 seconde en op de 1000 meter een nieuw wereld record van 12 minuten 41 4/5 seconde. Er is een tijd geweest, dat er in Neder- landsch-Indië practisch alleen Neder landers van het mannelijke geslacht aan wezig waren een paar dames uitgezonderd. De eerste gouverneurs zagen er niets geen heil in om Hollandsche vrouwen naar Indië uit te laten komen en pas zeer geleidelijk heeft men dat aanvankelijke standpunt verlaten. Daardoor kreeg de „factorij" een ander aanzien; de „kolonie" ontstond. Maar het zou nog wel twee eeuwen duren eer de Nederlandsche vrouw op Java en vooral cok op de buitenbezittingen, zoo talrijk verte genwoordigd zou zijn, dat normale gezinsvor ming zonder al te groote moeilijkheden mogelijk werd. Dat Inmiddels reeds een gemengde be volking ontstaan was kinderen van Neder landsche vaders en inlandsche moeders welke vroeger of later een sociaal probleem apart zou gaan vormen, kan men betreuren maar heeft men als feit te aanvaarden. Het totaal der Europeesche bevolking bleef zeer lang betrekkelijk uiterst gering in 1880 bedroeg het nog geen 60 000 zielen. Twintig jaar later had dit getal de 90.000 overschreden. Maar dan zet eene toename in, die bijna verbijsterend is. Dit vindt zijn oorzaak door de groote uit breiding van het Westersch bedrijfsleven, cul tures in de eerste plaats, en ook in de uitbrei ding van de overheidsdiensten. In 1930 zien wij dan ook, dat de blanke bevolking van 1900 met bijna 250 pCt. is toegenomen het aantal Europeanen, en daarmee ge.ijkgestelden, be draagt volgens de volkstelling van dat jaar 240.000! Ongeveer de helft hiervan is „versche import", de andere helft ontstond door den na tuurlijken aanwas der Europeesche bevolking, die zich in Indië blijvend had gevestigd. Deze fabelachtige toename werd alleen mo gelijk gemaakt door de ontwikkeling der mo derne techniek, die ook een geheel nieuw ver keerswezen schiep tusschen de eilanden van den archipel onderling en het moederland. De scheepvaart van heden gaat zoo snel en biedt zooveel comfort, dat alles haast onbegrijpelijk dicht bij elkaar gekomen is althans bij vroe ger vergeleken. Juist ook hierdoor ontstond de mogelijkheid voor de Europeesche vrouw om naar Indië te gaan zonder zich bloot te stellen aan de haast onoverkomelijke bezwaren, die daar zoo lang aan verbonden waren geweest. Een dergelijke overstrooming van Indië met tienduizendtallen Europeanen heeft ook reeds in de dagen van voorspoed, die achter ons liggen haar ernstige bezwaren meegebracht en alreeds de uiterst belangrijke structuur veranderingen voorbereid, die zich nu onder den economischen druk zoo snel aan het voltrekken zijn, en die het wezen der geheele Europeesche samenleving in Indië dreigen aan te tasten. Hoe men ook over de Indische menschen van vroeger moge denken zij hadden hun gebre- ,l:en en dikwijls zeer ernstige zij stonden los van de inlandsche samenleving, die zij echter meestal uitstekend kenden, én er boven. Ook al begaven zij zich er dikwijls heel wat meer in dan dit tegenwoordig het geval is. Zij spraken vlot Maleisch, Javaansch, Soen- d&neesch, Madoereesch en hadden er niet de minste behoefte aan de inlanders, die zij be valen, leidden of onderrichtten, Nederlandsch te hooren spreken integendeel! Daardoor en door hun verdere optreden hadden zij een na tuurlijk overwicht, dat hun veiligheid en zeker heid waarborgde ook op zeer groote afstanden van eenig garnizoen of gezagscentrum. Zij wis ten wat zij aan de inlanders hadden en de in landers zagen in hen den „toewan", den heer tot wien zij opkeken. Dat had zijn mooie zijde, ook zijn komische. Bij ernstig gevaar bleef de bevolking rustig zoolang de ,,toewans" bleven bij de uitbarsting van den Kloet bijv. werden de Javanen pas ernstig ongerust toen op verschillende plaatsen de Europeesche vrou wen geëvacueerd werden. Maar ook kon men wel eens het stichtende schouwspel bijwonen, dat een dronken toewan over den weg lag en zijn paardenjongen even verder neergehurkt zat bij de bendy totdat de toewan weer wat zou zijn bij gekomen. Dit, alles met den meesten ernst en zonder dat eenig inlandsch voorbijganger daar notitie van scheen te nemen. Die Hollandsche samenleving droeg nog voor een dertig jaar een speciaal cachet. Ze kende bijv. geen'armen. Hier en daar was in den kam pong wel een enkel weggezakt individu te vin den meestal een gepasporteerd soldaat, die nu heelemaal nergens voor deugde. Maar voor iedereen, die ook maar even van aanpakken wist, was er werk. Tusschen twee betrekkingen in kon men altijd wel bij een vriend terecht een bordje rijst" was altijd te krijgen. De arme blanke bestond in Indië niet. En men liet hem niet ontstaan hij werd of aan een baantje geholpen of naar Holland terug gezonden. Een blanke bedelaar scheen zoo iets monsterachtigs, zou zoo 't prestige van ons ras gecompromitteerd hebben, dat men zichzelf niet kon voorstellen dat ze bestonden. Indische jongens, die met hun ouders tijdens verlof in patria kwamen, ont dekten daar tot hun stomme verbazing den „heer", die zijn hand ophield. „In de Kalver- straat „blank mijnheer" mij vraagt om een dub beltje!" Een blanke straatmuzikant of een blank kind, dat langs de huizen met het een of ander leur de, waren voor een vijfentwintig jaar in Indië onbekende verschijnselen. Een blanke, die zijn hand ophield voor een inlander, zou van dezen ook nooit iets hebben ontvangen geen Ja vaan zou begrepen hebben, dat hij aan een blanke een aalmoes zou kunnen schenken. Inderdaad waren wij toen nog in Indië in elk opzicht het heerschende ras maar daar volgt volstrekt niet uit, dat wij den inlander in die dagen verdrukten zooals dat vroeger tij dens het wanbeheer van de O.I.C. en ook nog onder het cultuurstelsel wel het geval geweest ic. De verdrukkingsidee lijkt soms een obsessie, Sociëteit „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Schouwburg Jansweg: Succesrevue ,,'t Is voor mekaar", kwart over 8. Bloemendaalsche Bosch: Concert door R. K. Harmonie „Euphonia", kwart over 8. Luxor-theater „Pechvogels" 2.30 en 7 uur (doorloopende voorstelling) Rembrandt-theater „Mein Herz ruft nach dir" Op het tooneel: Melachine 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Say it with Music" Op het too neel: Max Marcelli 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, half negen. Schouwburg Jansweg: Succesrevue ,,'t Is voor mekaar", kwart over 8. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, 8.15 tot 9.15 uur. Luxor-theater: „Pechvogels", 2.30 en 7 uur (doorloopende voorstelling). Rembrandt-theater: ,,Mein Herz ruft nach dir" Op het tooneel: Melachine 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Say is with Music" Op het too neel: Max Marcelli 2.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. die vrijheidsmaniakken en revolutionnairen van allerlei pluimage eerst zichzelf en toen den inlander aangepraat hebben. Wü hebben den inlander honderdmaal tegen zichzelf beschermd hem, waar het ons maar mogelijk was, uit de handen van woekeraars en andere parasieten houdend en haast evenveel maal tegen zijn eigen hoofden en vorsten, de goeden niet te na gesproken. Die weet, dat een Javaan van den ouden stempel nimmer tegen zijn eigen hoofd zal getuigen, zal beseffen hoe moeilijk dat dik wijls geweest is. Helaas, dat Indië, waarin elke blanke een „toewan" was, tegen wien men meer of minder opzag en die zich in een zekere welvaart verheugde, is voorbij. De wereldoorlog, vooral ook de tactiek der geallieerden en hun propa ganda, heeft het overwicht van het blanke ras in het algemeen over de gekleurde rassen een welhaast onherstelbaren knauw gegeven. De tientallen millioenen door de Geallieerden aan deze propaganda besteed, het sleepen van ge heele legers van kleurlingen naar de Europee sche slagvelden, leveren nu een geheel onver- wachten oogst. Men heeft met volle handen wind gezaaid en in heel het Oosten wordt nu de wervelstorm geoogst. Ook bij ons in Indië! Daarbij komt de ontwrichting van het geheele economische leven. Men kan zich in patria nauwelijks een voorstelling maken van de ver arming, waarvan de Europeesche samenleving in Indië het slachtoffer is geworden. De blanke bedelaar, die ook voor den inlander zijn hand ophoudt, is een gewoon verschijnsel geworden. Blanke kinderen lëuren langs de huizen met kleinigheden een verkapte bedelarij, zoo geen openlijke. Duizenden Europeanen leven op bijna hetzelfde niveau als de kampong en in tallooze gevallen reeds erin hieronder zijn zeer veel lieden, die volmaakt onschuldig aan hun eigen ondergang zijn. Natuurlijk worden het eerst de zwakkere broeders uit hun werk kring weggespoeld, maar wanneer men nagaat, dat bijv. m de suiker bijna tweederde der em- ployé's op straat is gekomen, dan begrijpt men wel dat volwaardigheid geen zekerheid meer biedt tegen werkloosheid. In Engelsch-Indië, in Zuid-Afrika, in Austra lië en in Amerika kent men de zoogenaamde „colour-bar", den afsluitboom, die 't blanke en het gekleurde ras volkomen gescheiden houdt. Wij Nederlanders ,die zonder eenigen twijfel het rassenvraagstuk veel menschelijker hebben be handeld ook den halfbloed gaven wij rech ten als nergens elders het geval geweest is ondervinden het nu als een nadeel, dat die „colour-bar" niet bestaat. De onderste laag der Indisch-Europeesche sa menleving stort nu als kampong-Europeanen omlaag in de inlandsche samenleving. Tot zeer groot nadeel van ons overwicht van het over wicht, dat wij onverbiddelijk noodig hebben om in Indië het leidende, het leiding gevende, ras te kunnen blijven. Ten koste van wat ook moe ten wij dit trachten te blijven natuurlijk zon der toepassing van geweld, hoofdzakelijk door 't geven van leiding alleen. Maar waar noodig zullen wij niet voor het aanwenden van forsche middelen mogen terug deinzen daar waar het gaat om de orde en de rust te handhaven, het eerste waarop een volk recht heeft. Een zwakke leiding onzerzijds in deze zoo uiterst moeilijke dagen zou de verschrikkelijkste ge volgen hebben én voor de inlanders zelve èn voor de Europeesche samenleving in Indië. De Europeanen in Indië en niet te vergeten de regeering staan voor zeer moeilijke op gaven. Voor opgaven, wier oplossing zich nau welijks vermoeden laat omdat deze ook alweer een onderdeel vormen van het geheel der vraagstukken, dat de heele wereld op zijn kop heeft gezet. Hoe uit deze crisis de kampong-Europeanen ts voorschijn zullen komen is een raadsel. Dat al ons beleid erop gericht moet zijn ze zooveel mogelijk weer naar boven te halen en uit den kampong behoeft wel geen betoog. An ders krijgen wij straks tegenover ons een poli tieke beweging, waarin deze kampong-Euro peanen en de extremistische inlanders schou der aan schouder naast elkaar zullen staan. Wat in landen onder Angel-Saksisch opperbestuur niet te vieezen valt omdat daar de „colour bar" een niét door te breken slagboom vormt tusschen gekleurd en blank. De arme blanken behooren bij ons en niet in den kampong en bij de imandsche bevolking die óp een zoo geheel ander peil van behoeften leeft, dat zij wat voor een blanke armoede is zeer behaaglijk kan beleven. TeD koste van wat cok moeten wij ze weer tot ons trachten op te heffen. Het vraagstuk der Indo-Europeanen is slechts een onderdeel van dit probleem ver moedelijk niet eens het moeilijkste. In de struc tuurverandering, die zich op het oogenblik in de Europeesche samenleving voltrekt in Indië, zijn te gevaarlijke factoren aanwezig dan dat wij er niet naar zouden moeten streven om deze zooveel mogelijk te verwijderen. Gezond ver stand en gezonde christelijke oeginselen zullen ons daarbij moeten leiden meer dan een ethica en een democratie zooals deze de laatste twintig jaar zijn verworden. SAPIENS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2