Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper'' voor 75.000 gezinnen Zeilwedstrijden van de Koninklijke op het Buiten Y. De Bermuda- en Salomonseilanden ONZEN OMROEPER VAN VERKOOP IS GEEN SPRAKE giiimiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiHiiiiwiiiiiiiiiiniiiHnnmiiiiiiiiiiiiiiimi)iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimii^ MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 In de zestiende eeuw werden deze eilanden door Spaansche zeevaarders ontdekt Britsche vlootbasis u Strenge maatregelen tegen verkeersfouten Nieuwe politie-verordening te München Bom in een munitietrein De gespannen toestand in het Verre Oosten Hindenburg en Scapa Flow Oude herinneringen De „levensredder" van Alexander II Radio-luisteraars in Engeland Intern. Wegencongres te München Waar het goud veilig is voor onbevoegden Een modern sprookje De matroos, die steeas gered werd Hei nieuwe raadhuis te Spaubeek FOTOREPORTAGE D« gezellige drukte ven de schuttende jachten in de Oranje-sluizen, voor de Zaterdag op het Buiten Y gehouden zeilwedstrijden van de Koninklijke De burgemeester van Rhenen, jhr. mr. van Holthe tot Echten heeft Zaterdag afscheid genomen van zijn gemeente. De brandweer tijdens het afscheidsdefilé De laatste put van den Zuid Afrikaan Brews, die Zondag bij het intern, golfkampioenschap van Nederland de overwinning be haalde -r~ Lady Willingdon in gesprek op het vliegveld Croydon even voor haar vertrek naar Britsch Indië is officieel in gebruik genomen Het stoffelijk overschot van den bekenden Oostenrijkschen generaal Kusamenk is te Weenen met groote plechtigheid ter aarde besteld Van tijd tot tijd circuleeren berichten door de pers, dat groote staten dit of dat eiland willen verkoopen of ruilen. Zulke berichten worden dan gewoonlijk door den betreffenden staat meer of minder krachtig gedementeerd. Een conservatief afgevaardigde richtte on langs in het Engelsche Lagerhuis aan de re geering de vraag, of de geruchten waarheid bevatten als zou de Britsche regeering van plan zijn om een gedeelte der Salomonseilanden in den Stillen Oceaan aan de Ver. Staten af te staan als tegenprestatie van de annuleering of vermindering van een deel der oorlogsschul den. De Engelsche premier MacDonald antwoord de, dat de regeering van Groot-Brittannië on der geen omstandigheden aan zoo'n transactie dacht. Dit voorval vestigt de aandacht op de niet oninteressante geschiedenis der bedoelde eilan den. In 1568 landde een Spaansch schip onder bevel van Hermando Gallego op een klein eiland in een tot nog toe onbekende eilan dengroep in den Stillen Oceaan. De zeevaarders genoten een feërieken aanblik. Uit de zee ste gen hooge vulkanische rotsen, tropische wou den en bloemenhagen op, verlicht door de hei- stralende tropenzon. De scheepslui dachten bij dezen aanblik zoo vertelt de traditie aan de prachtgebouwen en tuinen van koning Sa lomon en noemden den archipel: Salomons eilanden. Later gingen de herinneringen aan de eilan den, behalve de naam, weer verloren, omdat de scheepspapieren, waarop kapitein Gallego zijn waarnemingen genoteerd had, verdwenen waren. Twee honderd jaar later werden zij door Engelsche en Fransche zeelieden Surville, Short- land Guppy, Woodfort e.a. weer ontdekt en beschreven. De eilandengroep, een deel van den Melanesischen archipel werd in 1863 voorwerp van een overeenkomst tusschen Duitschland en Groot-Brittannië. De Noord-Westelijke groep kwam in Duitsch bezit, de Zuidelijke onder Engelschen invloed. Na den wereldoorlog in het jaar 1921 kreeg Australië het mandaat over de Salomonseilanden. Het meest zuidelijke der eilandengroep, San Christobal, zou de bakermat der Polynesiërs zijn. Hier ligt Makirza, de beste haven van den Archipel en zetel der Engelsche regeering. De bewoners, van nature intelligent en goed be gaafd, zijn uitstekende jagers en visschers, waarbij zij zich bij het visschen van de mo derne techniek dynamiet bedienen. Zij wagen zich op primitieve booten tot ver in de zee en balanceeren met ongelooflijke handig heid op de smalle planken. De grootvaders wa ren nog echte menscheneters, de kleinkinderen leeren als het er op aankomt chauffeeren en toonen veel talent voor de studie. Vrouwen en mannen hebben een buitenge wone voorliefde voor opschik, dragen diademen van mosselen, papegaaienveeren enz. De eerste missionarissen, Fransche broeders van Maria, kwamen in 1840 op de eilanden. Hun hoofd Mgr. Estalle werd daags na de aan komt door de inboorlingen vermoord. Toch werd het missiewerk voortgezet en op het oogenblik zijn er op de Noordelijke eilanden groep ongeveer 10.000, op de Zuidelijke onge veer 6000 katholieken. Het heete en vochtige klimaat is niet gunstig voor de Europeanen, maar toovert een buitengewoon weelderigen plantengroei te voorschijn. Zelfs de koraalban ken zijn met planten bedekt. In de wouden groeien bananenboomen, kokospalmen en heer lijk bloeiende lianen slingeren zich rond de oer woudreuzen en verstikken ze tenslotte. Schijn baar zonder wortels klauteren deze bloeiende wonderen in de natuur. De Bermuda-eilanden, Britsche vlootbasis in den Atlantischen Oceaan, op de route tusschen Canada en de Antillen gelegen werden in 1522 door den Spanjaard Bermudez ontdekt. Zijn hoop hier goud te vinden werd niet vervuld en de eilanden raakten weer in vergetelheid. Bij een schipbreuk kwamen twee Engelschen Thomas Gates en George Somer in 1609 weer op de eilanden. Somer keerde met een groote groep Engelsche kolonisten weer op de Ber muda's terug. Maar deze eerste kolonisatie moest wegens de vreeselijke rattenplaag die op het eiland heerschte, opgegeven worden. Pas toen de butale knaagdieren met vergif en springstoffen uitgeroeid waren konden de Europeanen zich daar blijvend vestigen. Van dien tijd af zijn de Bermuda's in Engelsch bezit gebleven. Van de 150 eilandjes zijn er slechts 50 door 20.000 menschen van Engelsche natio naliteit bewoond. De bodem is vruchtbaar, maar weinig be bouwd. Daar groote rivieren ontbreken, vangt men het water op in putten. De eenige industrie die daar uitgeoefend wordt is de bouw van kleine booten. De Engel schen hebben daar kolendepots voor hunne vloot en provisiemagazijnen, die alle versterkt kent deze nie uwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar of hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) zijn. Het interessantste aan de Bermuda-eilan den is een door een internationaal comité be stuurd biologisch station, dat door de Engel sche regeering en door het Rockefeller instituut met 50.000 pond sterling per jaar gesteund wordt en waarin geleerden van alle deelen der wereld samenkomen voor speciaal biologische studiën. Volgens een nieuwe politieverordening te München zullen weggebruikers, die de verkeers- bepalingen overtreden, worden gestraft met in beslagneming van hun voertuig voor den tijd van een maand. Het voertuig zal gedurende deze maand voor rekening van den eigenaar op het politiebureau gestald worden en de namen van de overtreders zullen in de bladen gepubliceerd worden. Gedurende de eerste twee dagen, dat de nieuwe verordening van kracht was, werden reeds vier automobielen, vijf motorrijwielen en zestien rijwielen in beslag genomen. Sinds maanden worden er te Tokio tusschen Sovjet-Rusland en Japan onderhandelingen ge voerd over het vraagstuk van den Mandsjoe- rijschen spoorweg. Deze spoorweg behoort reeds sedert den Tsarentijd voor de helft aan Rus land. Japan heeft den spoorweg echter bezet: Sovjet-Rusland zou zij nrechtmatig bezit graag verkoopen en Mandsjoekwo zou in naam eige naar worden, maar niemand wil er iets voor betalen. Dit voortdurend slepend houden der onderhandelingen moet men echter niet al te tragisch opnemen. In het Oosten heeft men altijd volop tijd en een oneindig geduld bij het voeren van onder handelingen. Nu is er echter weer een nieuw feit in het geding gekomen, want het ontbrak er nog maar aan dat er in een Japanschen munitietrein bij Charbin een bom tot ontploffing werd gebracht, die niet alleen veel materieele schade aanrichtte, maar waarbij ook talrijke menschenlevens te betreuren waren. Mand sjoekwo legt er thans den nadruk op, dat de Sovjet-Russische spoorwegbeambten niet in hun betrekking gehandhaafd kunnen worden. Men heeft zelfs onomwonden verklaard dat men van daag of morgen den Ooster-spoorweg in beslag zal nemen en tot eigendom van den staat Mand sjoekwo zal verklaren. Met Mandsjoekwo be doelt men natuurlijk Japan, want eerstgenoemd land is financieel, politiek en administratief van Japan afhankelijk. Daarom wordt het onderzoek in Charbin ook geleid door den commandant van de militaire missie en de Japansche minister van Oorlog heeft verklaard, dat onbarmhartig scherpe maat regelen genomen zullen worden, indien uit het onderzoek zou blijken dat Sovjet-Russische ambtenaren medeplichtig waren aan dezen aan slag. Den waarnemenden stationschef en verschil lende andere Russische ambtenaren heeft men ia ieder geval reeds gearresteerd. Toen in den zomer van 1919 de Geallieerde Mogendheden beraadslaagden over de verdee ling der Duitsche vloot, die tien dagen na het sluiten van den Wapenstilstand aan de Engel schen was uitgeleverd, ontvingen zij den 23sten Juni van admiraal Beatty het telegram: „De geheele Duitsche vloot bij Scapa Flow gezon ken." De schepen van het „First Battle Esquadron" (het eerste Engelsche eskader), aan wie de be waking van de Duitsche vloot was toevertrouwd waren des morgens uitgevaren voor het hou den van schietoefeningen. Alleen enkele tor pedojagers waren bij Scapa Flow achtergeble ven. Vanaf de brug staarde de Engelsche com mandant naar de trotsche maar thans mach- telooze Duitsche zeekasteelen; de Marktgraf, de Kaiser en de Grosze Kurfurst, die bij Jut land de „Defence" in den grond had geboord; de Von der Tann, die den slagkruiser „Indefa tigable" in zestien minuten het zwijgen had opgelegd, de Emden, de Hindenburg en zoo veel andere trotsche kruisers, waren toen alle In de macht van het onoverwinnelijke Enge land. Plotseling constateerde de commandant dat het seintoestel aan boord van de Emden sig nalen begon te zenden: „Paragraaf 2: Heden: Antwoord," waarop aanstonds alle Duitsche schepen terugseinden: „Begrepen!" „Met volle kracht vooruit naar de „Friedrich" commandeerde de Engelsche commandant. Maar de „Friedrich der Grosze" zonk reeds met haar voorsteven onder de water-opper vlakte; als walvisschen, die den doodelijken har poen in hun rug voelden, doken plotseling de Kurfurst, de Kaiser en alle overige oorlogs schepen naar beneden. Toen om 10 uur het Engelsche eskader onder commando van Sir Sydney Freemantle weder om bij Scapa Flow de ankers uitwierp was de geheele Duitsche slagvloot gezcnken. Maar in een der masten van de „Hindenburg", die nog even boven de golven uitstak, zwaaide een ma troos een Duitsche oorlogsvlag. Langzaam legde toen ook de Hindenburg zich neer op den bodem der zeeen de Duitsche vlag was van haar oppervlakte verdwenen. Toen Woensdag jJ. na de bijzetting van von Hindenburg in het Mausoleum te Tannenberg een groep oud-zeeofficieren naar hun hotel te rugkeerden, zagen zij langs den weg een gede coreerden oorlogsinvalide, die zijn hand uit strekte voor een aalmoes. Oude herinneringen doken weder op. De oud militair, die de begrafenis van von Hindenburg had willen bewonen, was de matroos van de „Hindenburg", die voor het laatst de Duitsche oorlogsvlag bij Scapa Flow had laten wapperen. In het jaar 1866 schoot een student op Tsaar Alexander II van Rusland. Onder de menigte bevond zich de mutsenmakers-leerling Ossip Kuayniüsarow, Lüj stond toevallig naast den moordenaar en de schrik van het schot, dat vlak naast zijn oor afging, was zoo groot, dat hij bewusteloos in elkaar zakte. Eenige minuten nadat de paniekstemming eenigszins gekalmeerd was, bemerkte een generaal den op den grond liggenden man. Dadelijk verspreidde zich het gerucht, dat Kommissarow de arm van den moordenaar ter zijde had geslagen en zoo het leven van den Tsaar gered had. De niets ver moedende mutsenmakers-leerling werd naar het winterpaleis gevoerd, daar door den Tsaar omhelsd en in den adelstand verheven. Het kwam Kommissarow als een sprookje voor: zijn prachtige woning, de feestelijkheden, die men te zijner eere gaf. Wel hield hij vol, dat hij on schuldig was aan de redding van „den Vader aller Russen" en to eenzelfde uitkomst kwam ook de commissie van onderzoek, maar men liet hem in zijn droom. Hij werd als ritmeester verplaatst naar een verafgelegen garnizoen- stadje, waar zijn nakomelingen nog leven. In Juni 1934 nam het aantal Engelsche luis teraars toe met 34.033 tegen 21.200 in Juni 1933 en 32.350 in Juni 1932. Het aantal beta lende luisteraars bedraagt thans 6.334.000 en het aantal van radiobelasting vrijgestelde blinde luisteraars 39.800. Het eerste internationale wegencongres, dat ooit in Duitschland gehouden is, zal te Mün chen van 3 tot 9 Sept. a.s. bijeenkomen. Het congres, dat bijeengeroepen is door den permanenten internationalen bond van wegen congressen, omvat 55 landen met meer dan tweeduizend leden. De Fransche senator Albert Mahieu is de voorzitter. Op het congres zullen besprekingen gevoerd worden over de verbetering van het materiaal voor wegenbouw en de veiligheidsmaatregelen voor het verkeer op den weg. Een der voornaamste agenda-punten is het groote plan van de Duitsche regeering tot het bouwen van snelle auto-wegen in geheel Duitschland. Het congres zal te Berlijn zijn laatste zitting houden, welke zal worden bijgewoond door Adolf Hitler en Dr. Goebbels. In navolging van Londen is men thans ook te New-York bezig met den bouw van een nieu wen schatkelder, waar het goud en zilver van den staat en alle waardevolle regeeringseffecten in zullen worden bewaard. In het ondoordring bare gebouw zal een aparte kelder worden aan gewend tot het bewaren van het zilvergeld en de papieren der Amerikaansche staatsbonden. Deze nieuwe schatkelder zal in de eerste dagen van September gereed komen en direct in ge bruik worden gesteld. De nieuwe Amerikaan sche schatkamer zal die van Londen en zelfs die te Parijs in veiligheid en ondoordringbaar heid overtreffen. Mocht men het evenwel eens willen probeeren de Amerikaansche schatten te bemachtigen, de straf zal oogenblikkelijk op de zonde volgen, want in de gepantserde mu ren der kluizen bevinden zich gifgas-apparaten. Een zekere dood is het directe gevolg van deze gifgaswerking. Verder bevinden zich in het gebouw verscheidene alarmapparaten, die kun stig en onzichtbaar zijn aangebracht. Het staal, hetwelk langs de muren van den schatkelder is aangebracht, kan zelfs niet door de hevigste vuren worden aangetast en is kogelvrij. In een warenhuis eener stad in Bolivia was een jonge man, Patino, in dienst. Op zekeren dag moest hij naar een klant om een bedrag te innen, maar daar deze absoluut niet in „taat was te betalen, ging Patino op het voorstel in, een stuk grond in betaling aan te nemen. Pa tino's chef was echter over het eigenmachtig handelen van zijn ondergeschikte zeer veront waardigd en de heftige woordenwisseling, die hiervan het gevolg was, eindigde met het ont slag van Patino. Deze mocht echter het stuk grond behouden. Patino en zijn vrouw waren niet bijzonder tevreden gestemd. Ze gingen hun nieuwe bezit eens bekijken, maar hun teleur stelling was groot. Het stuk land was een woes tijn gelijk, geheel ongeschikt om er iets op te verbouwen. Toen Patino wanhopig in den grond aan het graven was, stuitte zijn hand plotseling op metaalbevattend gesteente. Het was tin.... Tegenwoordig is Patino de tinkoning van Bolivia en behoort tot de tien rij leste mannen ter wereld. De zeeman Jacques Black, die onlangs in Liverpool stierf, deed dienst als matroos op de Titanic, Empress of Ireland, Lusitania en Flo- rizan. Alle vier schepen vergingen. Honderden menschen vonden de dood in de golven, maar onder de weinige geredden bevond zich steeds de matroos Black. In Januari 1916 zou hij op nieuw in dienst treden op een transportschip. Toen zijn kameraden zijn merkwaardige ge schiedenis hoorden, werden ze angstig en ge loofden, dat Black ongeluk bracht. Ze smeten den armen man overboord, maar door een toe val werd hij ook ditmaal weer gered. Hij zou blijkbaar niet op zee sterven, maar in zijn bed, als een gewone landrot, hetgeen ook inderdaad geschiedde. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 75.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4