Groot bouwmeester overleden Nederlandsche rondvlucht 1934 Definitieve route en programma GEEN SPRAKE VAN! Henri Hermans DR. H. P. BERLAGE HEENGEGAAN Starhemberg in Italië 391)4 K.M. Totaal 639 K.M. MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 Hij is de man geweest, die de nieuwe beginselen het eerst radicaal en rationeel heeft toegepast Architect uit een tijd van overgang Dr. H. P. Berlage DE NIEUWE OUDSTE MAN? Huichit Baba dingt naar de eer Reorganisatie van de Heimwehr met financieelen steun van Mussolini? Neurath naar Rome? Pater Muckermann Uit de „Katholische Kor- respondenz" Korte berichten - JVtiA rw, Prins Gonzalo f De vierde zoon van ex-koning Alfonso van Spanje Byrd bereikt door de hulpexpeditie Uitgeput, maar goed gestemd Machinegeweertjes als speelgoed Voor kinderen te Moskou Weer ll.OOO K.P.D. leden in Hamburg? 2A Augustus: K.M. Waalhav Augustus Ei rtDHovch-Schiphol Geen rijst meer in Duitschland? Iersche gemeenten in nood Morgen zestig jaar De Fransch-Russische handel IV FILMOPNAME ONDER WATER Amerikaansch experiment Zwerver vermoord in een schuur Gedwongen een groote hoeveel heid brandspiritus te drinken REIS GING NIET DOOR Autobus op weg naar de Ardennen aangereden Dr. Berlage overleed Zondagochtend omtrent 5 uur in zijn woning te 's-Gravenhage. Al eeni- ge welcen was hij zeer zwak en in de laatste dagen was zijn toestand' nog verslechterd. Het einde kwam dus niet onverwacht; zacht en kalm is de vermaarde bouwmeester ontslapen. Indien Cuypers In ons land de grondlegger moet heeten van nieuwe begrippen over bouw kunst na den Waterstaats-stijl, dan is Berlage zeker de man geweest die de nieuwe beginselen het eerst radicaal en rationeel, zonder te steu nen op historische stijlen, heeft toegepast. Hij had met dr. Cuypers déze grondgedachte ge meen, dat de bouwkunstige vormen een juiste uitdrukking moeten geven aan de functie welke zij verrichten. Berlage heeft echter na zijn beginperiode zijn vormen van nieuwsaf zelf gezocht en geen middeleeuwsche of renais- sance-vormen willen toepassen. Zijn optreden is van baanbrekende beteekenis geweest voor onze bouwkunst, ook voor onze binnenhuis kunst, en al zijn er later andere richtingen op gekomen (de „Amsterdamsche School" van De Klerk c.s. en de constructionistische of nieuwe- zakelijkheidsstijl, die overigens het hoofdbe ginsel van Berlage prolongeerde), al wat in Ne derland bouwmeester is zal erkennen, dat het heengaan van dezen kunstenaar een ernstig verlies is voor onze cultuur. Er heerschte dan ook in het einde van 1924 algemeene voldoening, toen men vernam, dat de Senaat der Technische Hoogeschool te Delft, op voorstel van de afdeeling der bouwkunde, had besloten het eere-doctoraat in de techni sche wetenschappen aan te bieden aan Ber lage. Door het verleenen van de hoogste onder scheiding, waarover de Senaat kan beschikken, werd uitdrukking gegeven aan de groote waar deering voor het werk van een kunstenaar, die misschien in het buitenland nog meer dan bin nen onze enge landsgrenzen geldt als de ver tegenwoordiger bij uitnemendheid van onze Nederlandsche architectuur en die door zijn werk en zijn geschriften wegbereider en voor- looper is geweest, die begrippen over bouw kunst en aanverwante kunsten, welke bevruch tend hebben gewerkt voor de ontwikkeling der bouwkunst, heeft getracht te maken tot ge meengoed voor ons allen. In de eerste week van Januari 1925 had de plechtigheid plaats, waarin het eere-doctoraat aan Berlage werd verleend. Bij die gelegenheid heeft prof. ir. J. A. G. van der Steur in zijn rede een aantal levensbijzonderheden over Ber lage meegedeeld, waaraan wij in het onder staande een en ander ontleenen. Hendrik Petrus Berlage werd geboren op den 21sten Februari 1856 te Amsterdam. Hij ging zich vormen tot architect aan de Technische Hochschule in Zurich, die in dien tijd een groote reputatie genoot, omdat Semper er col leges had gegeven en diens geest er nog altijd rondzweefde. In 1878 teruggekeerd bleef hij korten tijd in Arnhem, was bij een der aldaar gevestigde architecten op diens bureau werk zaam, om vervolgens een langdurige studiereis naar Italië te ondernemen. Omstreeks 1881 teruggekeerd in het vader land, vestigde hij zich in Amsterdam, bouwde is associatie met Sanders het thans reeds we der verdwenen Panopticum en vele andere grootere en kleinere werken en ook in deze periode ontstond het winkelhuis van Focke en Melzer, waarvan Berlage wel uitsluitend als de ontwerper mag worden beschouwd en dat een type is voor zijn opvattingen in dien tijd, tevens een type van de architectuur in die periode. In den tijd van zijn samenwerking met Sanders ontstond ook het beursontwerp voor de eerste beurprijsvraag in 1883, waarvan ook Berlage zich zonder tegenspraak het uitsluitend auteursrecht mag toeëigenen en dat met den vierden prijs werd bekroond. Na een vijftal jaren met Sanders te hebben samengewerkt, nam hij in Amsterdam alleen de praetijk op en was tegelijkertijd een tiental jaren leeraar aan de Quellinusschool. Pas later heeft hij zich van Amsterdam losgemaakt en zich in Den Haag gevestigd. Berlage is geworden de architect uit een tijd van overgang en van verandering. Zijn arbeid draagt daarvan de onmiskenbare eigenschappen en ze worden door zijn geschriften duidelijker en klaarder aan ons voorgelegd, dan zonder die blootlegging van denkbeelden en overwegingen zou zijn mogelijk geweest. Maar het merk waardige in den geheelen ontwikkelingsgang van dezen kunstenaar is wel, dat hij zich een maal klaar en duidelijk bewust van het punt, waar zijn weg zou aanvangen, dien weg heeft gevolgd met een vastheid van wil en een door zettend vermogen, dat bewondering afdwingt. Toen Berlage na zijn studie in Zürich en na zijn reis in Italië zich in Amsterdam kwam vestigen, was hij schijnbaar voorbeschikt om den weg te vervolgen, die hem door zijn leer meester Stadler, den trouwen volgeling van en ingewijde in de begrippen van Semper, waren medegegeven op zijn reis voor het leven. Hij vond in Holland de navolging der Renaissance, met als tegenhanger dr. Cuypers en zijn school, die op Viollet Le Due's voetspoor, de kunst in nieuwe banen trachtten te leiden, doch ook al weder door navolging, doch nu van de Middel eeuwsche kunsttradities. Tegenover deze laatste beweging, die de openlijke tegenwerking had van de meeste der in dien tijd het hoogst gewaardeerde mannen, moet Berlage eenigszins twijfelachtig hebben gestaan; zijn geheele persoonlijkheid echter, die voor zoo veelzijdige stroomingen openstond, moet spoedig hebben gevoeld, dat in strenge vasthoudendheid aan een als onomstootelijk waar aangenomen beginsel, niemand der toen malige tijdgenooten het bij een man als Cuy pers kon halen en dat moet hem hebben ge bracht tot de bestudeering der beginselen, die door Viollet le Due in zijn verschillende ge schriften met zoo groot meesterschap waren opgeworpen en verdedigd. Deze studie betee- kent in de ontwikkeling van Berlage's kunst een algeheele ommekeer; doch op een andere wijze dan Viollet le Due zich dat kon hebben gedacht. Niet het teruggrijpen tot historische stijlen en het omkleeden van de gebouwen van dezen tijd met den mantel van het verleden, maar het op eigen wijze verwezenlijken van het groote beginsel van Viollet le Due's geheele betoog: „Toute forme qui n'est pas indiquée par la structure doit être repoussée", werd ook van Berlage het weloverwogen fundament van zijn geheelen arbeid. Hij doorzag echter, dat de Middeleeuwsche vorm niet uitsluitend aan dat beginsel voldeed, daarmede soms ook zelf in lijnrechte tegenspraak kwam en hij zette van den aanvang af zijn werk op den breeden basis van het beginsel zelf, zonder omzien naar de historische traditie; van nieuw af aan be ginnende, steen voor steen opbouwende, balk na balk plaatsende, om zoo te komen tot een eenvoudige, logische, aan strenge practische eischen en schoonheidszin voldoende oplossing van het gestelde probleem. In den nieuwen stijl was Berlage's eerste schepping in 1892 en '93 het gebouw voor de Algemeene Maatschappij van Levensverzeke ring en Lijfrente, aan het Damrak te Am sterdam, in natuursteen opgetrokken. De beeld houwer L. Zijl maakte daarvoor het beeld houwwerk, in breede, monumentale vormen. In 1903 is aan dit gebouw een stuk bijgebouwd, in 1930 kreeg het een andere bestemming. Voor dezelfde maatschappij bouwde Berlage ook het kantoorgebouw te Soerabaja, in 1900, en dat te Leipzig, in 1902. Wij noemen van Berlage's nieuwere werk verder zijn kantoorgebouwen voor „De Nederlanden van 1845", en wel te 'sGravenhage (1909 en 1925), te Rotterdam (1910), Amsterdam (1911), Nijmegen (1911) en Batavia (1913); het gebouw van den Ned. Diamantbewerkersbond (1899); de nieuwe beurs te Amsterdam (1903) en de Amstelbrug (1906); het winkelgebouw van Meddens te 'sGraven hage (1914)een kantoorgebouw te Londen (1914)de boerderij „De Schipbrug" te Laren (1914); de bebouwing van het Mercatorplein te Amsterdam (1925); de Christian Science- kerk te "sGravenhage (1928); de nieuwe brug over den Amstel (1932). Van al deze gebouwen heeft de beurs te Am sterdam wel het meeste opzien gebaard en ook de meeste bestrijding uitgelokt. Thans is men echter wel zoo ver, dat de sobere, heldere, over zichtelijke vormen van dit bouwwerk, de adel dom der projecties en de zorgvuldigheid van het détail, als klassiek worden gezien in de nieuwe bouwkunst van ons land. Buitenland- sche kunstenaars hebben herhaaldelijk hun bewondering betuigd voor den edelen eenvoud van dit bouwwerk. Destijds lokte het echter zooveel verzet uit, dat b.v. de oud-burgemees ter van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman, toen in 1911 een besloten prijsvraag werd uitgeschre ven voor een ontwerp van het Rotterdamsche raadhuis, alle moeite deed om Berlage te hou den buiten den kring van architecten, die werden uitgenoodigd. Overigens heeft Berlage veel aan prijsvragen meegedaan, o. a. aan die van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, in vele waar van hij de bekroning verwierf. Ook heeft hij een ontwerp ingezonden evenals Henri Evers en nog een derde Nederlandsch architect, de heer Krook, in de prijsvraag voor de restau ratie van den Dom te Milaan (1887) en is hij inzender geweest in de prijsvraag voor een ont werp voor een vredespaleis, waarin de Fransche architect Louis Cordonnier bekroond werd. Ook op het gebied van de sierkunst en kunst nijverheid heeft Berlage veel goed werk ver richt. Reeds in 1888 behaalde hij een derde prijs in de prijsvraag, uitgeschreven voor een affiche van de Eerste Nederlandsche Verzeke ringsmij. op het Leven te 'sGravenhage. Prof. A. F. Gips kreeg toen den eersten, G. W. Becker den tweeden prijs. Hü ontwierp vele kalenders en reclameplaten (van de Harwich- Hoek van Hollandlijn b.v. en van de Noord- Hollandsche Tramwegmaatschappij), boekban den voor Couperus' Wereldvrede en Hooge Proeven, de verzorging van verschillende ge denkboeken en de „koppen" van bladen als „Onze Kunst", Vulcaan, het Tijdschrift voor Sierkunst. Bijzondere waardeering vonden zijn décor-ontwerpen voor Vondel's Gijsbrecht, in de prachtuitgave van 1893, die door Derkin deren werd verlucht; zijn reisschetsen en stads gezichten op briefkaarten. Dan dienen zijn talrijke meubelontwerpen ge noemd te worden en zijn ontwerpen voor glas werk, dat te Leerdam werd uitgevoerd. Ook als theoretisch beschouwer van kunst problemen verdient Berlage waardeering, al zal de katholiek het met zijn socialistische maat schappij-beschouwing en zijn vage „religieuze" termen, waarbij het christendom als overwon nen standpunt werd beschouwd, niet eens kun nen zijn. Berlage heeft geschreven in het Bouwkundig Weekblad, in het Bouwkundig Tijdschrift, in Architectura, in de Kroniek van Tak, in het Tweemaandelijksch Tijdschrift en in De Beweging, het in 1905 opgerichte tijd schrift van Albert Verwey, waarvan hij tot de beëindiging in 1919 mede-redacteur was. Met eenige andere architecten leidde Berlage meê de Twintig Monografieën over Moderne Bouw kunst in Nederland, die bij Brusse verschijnen. Wij noemen verder van zijn geschriften: Over Stijl in bouw- en meubelkunst, Gedan- ken über Stil, Grundlagen und Entwicklung der Architectur, Studies over Bouwstijl en Sa menleving, Beschouwingen over Bouwkunst en hare Ontwikkeling, Schoonheid in Samen leving, Mijn Indische Reis. De overledene was Officier in de Orde van Oranje-Nassau en in 1911 ook door de Gro- ningsche Universiteit reeds benoemd tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. Een Nederlander van groot formaat is van ons heengegaan. ISTANBOEL, 13 Aug. (V.D.) Een landge noot van wijlen Zora Agha, den onlangs overle den Turk, die beweerde 156 jaar te zijn, ver klaart thans, dat hij de oudste man ter wereld is. Het is Huichit Baba, geboren in den Kauka- sus, doch geruimen tijd wonende in een voorstad van Istanboel, die onlangs zijn 120sten verjaar dag heeft gevierd. Hij leidt een regelmatig leven en is een goed Mohammedaan, die geen alcohol, doch ook geen tabak gebruikt. ROME, 13 Augustus (V.D.) In gewoonlijk welingelichte kringen doet het gerucht de ronde, dat het voornaamste doel van Starhemberg's bezoek aan Mussolini de bespreking is van een plan tot reorganisatie van de Oostenrijksche Heimwehr tot een goed gedisciplineerd militair corps, dat geschikt is voor de verdediging van Oostenrijk. Men gelooft, dat Italië bereid zou zijn de groote kosten, aan de uitvoering van een dergelijk plan verbonden, te financieren In een rede, die Starhemberg gisteren hield voor de in het Campo Austria te gast zijnde Oostenrijksche jongens, verklaarde de vice-kan- selier: „Signor Mussolini zal verdedigen niet al leen met woorden, maar ook met daden". Prins Starhemberg heeft den geheelen Zondag te Ostia doorgebracht. In den ochtend woonde hij de H. Mis bij in de kerk Regina Pacis. In gezelschap van eenige Italiaansche autori teiten gebruikte Starhemberg de lunch, terwijl hij later met dezelfde heeren ging baden. PARIJS, 13 Aug. In verband met het be zoek van Prins Starhemberg aan Italië wijdt de „Temps" een beschouwing aan een eventueele restauratie der Habsburgers. Het blad is van oordeel, dat een restauratie slechts als laatste mogelijkheid in aanmerking komt, en ook dan nog zou op ernstige moeilijkheden te rekenen zijn. De Romeinsche correspondent van Havas de menteert de geruchten, dat de Italiaansche re geering voornemens zou zijn, het Italiaansche gezantschap te Weenen te verheffen tot een ambassade. Aan de diplomatieke vertegenwoor diging van Italië in Oostenrijk wordt niets ge wijzigd. ROME (K.W.P.) Naar wij vernemen wordt er in de kringen van het Quirinaal rekennig mee gehouden, dat de Duitsche gezant te Rome Baron von Hossel, zal worden teruggeroepen daar deze diplomaat dusdanige relaties onder hield met Dr. Rintelen, dat op zijn tegen woordigheid door de Italiaansche regeering geen prijs meer wordt gesteld. Als vermoede lijke opvolger wordt genoemd Von Neurath, de tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zaken, die verbetering zou moeten trachten te brengen in de verslechterde verhouding tus- schen Italië en Duitschland. men, waarbij 13 personen zwaar en 30 licht gewond werden. Een autocar met kaatsers, hun vrouwen en supporters uit Roeulx (België) is toen de be stuurder voor twee fietsers wilde uitwijken, om geslagen. Tien personen, o.w. de chauffeur, zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis overge bracht, terwijl tien andere personen minder ernstig werden gewond. Ten gevolge van het niet uitbetalen van ach terstallig salaris hebben de post- en telegraaf- beambten op Cuba het werk neergelegd. De politie te Havana heeft een groep communis ten uiteengejaagd, die pamfletten verspreidden Ook alle ambtenaren van het departement van verkeerswezen hebben het werk neergelegd Tien communisten zijn gearresteerd. De „Katholische Korrespondenz", die door pater Friedricht Muckermann S.J. werd uitge geven, en drie weken was verboden, verschijht weer. De naam van Muckermann is als „Her- ausgeber" verdwenen. Naar Kipa verneemt mocht alleen op deze voorwaarde de „Korres pondenz" weer verschijnen. In Bromberg (Poolsche Corridor) is de leider der Duitsche jeugdbeweging, Mielke, gearres teerd. In zijn Woning is een huiszoeking ver richt. Mielke werd verleden jaar reeds tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op een landweg in Essex (Engeland) zijn twee autobussen met elkaar in botsing geko- De definitieve route, welke voor de deelne mers aan de Nederlandsche Rondvlucht is vast gesteld, luidt als volgt: Op Vrijdag 24 Augustus A. Voor de deelnemers uit Waalhaven. Vliegveld Waalhaven, Dordrecht, Gorin- chem, Leerdam, Buurmalsen, Utrecht, Vliegveld Soesterberg. B. Voor de deelnemers uit Schiphol. Vliegveld Schiphol, Amsterdam, Oranje Sluizen, Zaandam, Purmerend, Edam, Monnikenwerf op Marken, Diemen, Bus- sum, Vliegveld Soesterberg. C. Voor alle deelnemers. Vliegveld Soesterberg, Amersfoort, Har derwijk, Elburg, Kampen, Zwolle, Raalte, Vliegveld Twente, Zutphen, Arnhem, Nij megen, Groesbeek, Venlo, Vliegveld Eind hoven. Op Zaterdag 25 Augustus: Vliegveld Eindhoven, Eindhoven, 's-Her- togenbosch, Tilburg, Bergen op Zoom, Hulst, Oostburg, Vliegveld Vlissingen, Goes, Steenbergen, Breda, Vliegveld Gil- ze/Rijen, Vliegveld Waalhaven, Vliegveld Schiphol. Het vertrek van de Lucht havens van Rotterdam en Amsterdam op 24 Augustus is bepaald op 9.00 uur. De deelnemers worden om 10.00 uur op het militaire vlieg veld Soesterberg, waar ver- verschirigen door het offi cierskorps van de Lucht- vaartafdeeling zullen worden aangeboden, verwacht. Om 11.00 uur gaat de tocht ver der naar het vliegveld Twen te, waar ieder om 12.30 pre sent moet zijn. Het bestuur van de Twentsche Aero Club zorgt voor een Twentsche koffietafel en om 15.00 uur vervolgen de vliegers hun reis naar het eindpunt van den eersten dag, het vlieg veld Welschap bij Eindho ven. Daar heeft dadelijk na de landing om pl.m. 17.00 uur een ontvangst plaats vanwege de Noord-Brabant- sche Aero Club. Om 17.30 vertrekken de vliegers naar hun hotels in Eindhoven en omgeving; de passagiers van de K. L. M. brengen den nacht te Oisterwijk door. Den volgenden morgen, 25 Augustus, heeft de start van het vliegveld Eindhoven te 9 plaats. Om 10.30 worden de deelnemers op 't vliegveld Vlissingen verwacht. Vliegers en pas sagiers krijgen dan de gelegenheid zich door een zeebad op te frisschen en gebruiken ver volgens het noenmaal n Hotel Brittannia. Te 13.45 zetten zij hun reis voort naar het mi litaire landingsterrein Gilze-Rijen, waar de aankomst op 15.30 uur bepaald is. Zij worden daar met muziek en een folkloristisch schouw- AHELAME oihhs. VUUMf WEN ASSEM fi» NfrPtl PMNttCHJS 2AMIUN AWAEJt mono. AHSW ZUTPHEN J -GKAVÈNHAcf icHKumm TTERoAM S» •BEttEfTDP-ZtNpHi NIJMEGE mTOGENOOSCH SIN6Q HUIST LONDEN. 13 Aug. (Reuter) De secretaris van ex-koning Alfonso ontving uit Oostenrijk het bericht, dat prins Gonzalo, de vierde zoon van ex-koning Alfonso, op 19-jarigen leeftijd is overleden. De prins bevond zich met zijn vader op reis in Oostenrijk. Het overlijden is een ge volg van de ziekte, welke veroorzaakt is door het auto-ongeluk, dat den prins onlangs is overkomen. WASHINGTON, 13 Aug. (Reuter) De Amerikaansche poolonderzoeker Admiraal Byrd, die den winter op 200 K.M. afstand van het hoofdkamp in een hut alleen heeft doorge bracht, is thans door de hulpexpeditie die hem zou afhalen bereikt. Byrd was volkomen uitge put, maar in een goede stemming. De expedi tie, die onder leiding van Dr. Thomas Poulter stond, had op 8 Augustus „Little America" ver laten. Reeds eerder waren twee reddingspogin gen ondernomen, doch mislukt, daar men dooi de zware stormen tot terugkeer gedwongen werd. Een te Moskou gevestigde wapenfabriek heeft een machinegeweer van het systeem Dyagterew als kinderspeelgoed vervaardigd'. Het model komt nauwkeurig overeen met het echte ma chinegeweer en moet dienen als oefenwapen voor de jeugd. De Moskousche kinderclubs krij gen in September honderd van zulke stukken speelgoed", om met het wapen vertrouwd te raken. BERLIJN, 13 Aug. (V.D.) De „Berliner Boersezeitung" meldt, dat een vooraanstaand communistisch functionaris, Walter Duddins, door het volksgerechtshof te Berlijn tot drie jaar tuchthuisstraf is veroordeeld wegens voor bereiding van hoogverraad. Volgens den procureur-generaal was Duddins een der gevaarlijkste vertegenwoordigers der K. P. D. in Duitschland en leider van het dis trict Groot Thiiringen geweest. Hij zou in Hamburg de communistische partij illegaal heb ben hersteld en er in geslaagd zijn binnen kor ten tijd weer elf duizend communisten in deze illegale organisatie bijeen te brengen. spel ontvangen. Het vertrek is op 16.30 uur vastgesteld en de aankomst op Waalhaven op 17.00 uur. De deelnemers uit Amsterdam ver volgen hun reis een uur later en komen om 18.30 op Schiphol aan. In afwachting van de aankomst van de deel nemers aan de rondvlucht op de vliegvelden Twente, Eindhoven, Vlissingen en Gilze-Rijen zullen de instructeurs van de Nationale Lucht vaart School demonstratie- en kunstvluchten uitvoeren, terwijl tijdens het oponthoud op die vliegvelden de K. L. M. de gelegenheid biedt, tegen speciaal voor deze dagen verlaagd tarief, aan de gebruikelijke pleziervluchten deel te ne men. Het aantal personen, dat zich aan boord van de pl.m. 60 vliegtuigen zal bevinden, wordt op 200 geschat. De Duitschers moeten meer Duitsche gierst eten in plaats van rijst, schrijft de „Völkische Beobachter". Gierst, aldus het blad, bevat de zelfde voedingswaarde als rijst en het is goed- kooper, omdat het in Duitschland zelf ver bouwd wordt. Bovendien zou de schatkist hier door geholpen worden, daar men dan geen buitenlandsche rijst meer behoefde te impor teeren. Het blad verwacht dat de regeering binnenkort 'n dergelijken maatregel zal afkon digen. DUBLIN, 13 Aug. (V.D.) Naar verluidt, verkeeren tal van Iersche gemeenten in finan- cieele moeilijkheden en hebben verscheidene gemeentebesturen wegens gebrek aan kasgela en banksaldi de uitbetaling van werkloozen- steun moeten staken. Zij hebben de regeering te Dublin om hulp verzocht. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief. Morgen wordt het Kamerlid de heer Henri Hermans zestig jaar. Vooral de Katholieke werklieden zullen een erkentelijke gedachte wijden aan de zen voorbeeldigen volksleider, wiens werk op menig gebied zegenrijk is geweest. Zijn actieven aard erfde hij van zijn vader, een onderwijzer te Borgharen (L.) een onderwijzer en publicist van verdien ste, die actueele artikelen, novellen en ge dichten schreef en met de pen in de hand gestorven is. De jonge Hermans nam haar over en schreef als typograaf op een drukkerij te Boxmeer," waar hij van zijn zestiende jaar het brood voor het gezin verdiende, in de schafturen zijn eerste pu blicaties. In de plaatselijke actie hij richtte o.a. den Volksbond te Boxmeer op ontdekte hem de latere Minister Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, die hem als secretaris van Sobriëtas naar Maastricht promoveerde. Naast de drankbestrijding, waarin hij een medestrijdster leerde kennen, die later zijn vrouw werd, hield het secretariaat van den Armenraad bij. Hij lanceerde het idee van Credo Pugno en de standsorganisatie, later door Mgr. Poels overgenomen en door bei den verwerkelijkt, weerde zich in den ge meenteraad en zonder ooit „vrijgestelde" te worden voor de rechten van de ar beiders zoodanig, dat hij als „zwarte duivel" ook wel eens den laster van zijn tegenstan- dersb eliep. Wat hij als Kamerlid sedert 1918 voorzitter der Federatie van R.K. Volks- en Werkliedenbonden, gezocht schrijver, spreker en werker in velerlei com missies praesteerde, gaat de vruchtbaar heid van ook den bekwaamsten autodidact te boven. Opgekomen uit de katholieke arbeiders beweging is Hermans nooit haar vleier ge worden. Hij heeft haar helpen stuwen, maar haar altijd voorgehouden wat naar zijn inzicht de waarheid was, ook al mocht zij een bittere waarheid wezen. Zelfs zijn tegenstanders erkennen met zijn bekwaam heid, zijn grondig en helder oordeel, zijn volhardenden studieain, de achtbaarheid van zijn karakter. Rustig en bescheiden gaat hij zijn gang, een model van een voorganger des volks, dat hij niet enkel schoolt in kennis en tracht te verbeteren in sociale positie, maar dat hij ook zedelijk omhoogheft en godsdienstig opvoedt. Moge de figuur van dezen eerlijken, harden werker nog vele jaren vooropgaan in de beweging, waar hij een zoo voor name plaats inneemt! or PARIJS, 13 Aug. (V.D.) De „Journée In- dustrielle" meldt, dat de kabinetsraad besloten heeft, het risico van Fransche ondernemers, die een uitbreiding der Fransch-Sovjet Russische handelsbetrekkingen voorstaan, gedeeltelijk over te nemen. HAMILTON (Bermuda-eilanden), 12 Aug. (Reuter.) Twee Amerikaansche geleerden, dr. Beebe en Barton, zijn in een metalen kogel tot 765 meter onder den zeespiegel gedaald en heb ben hier filmopnamen gemaakt met behulp van sterke schijnwerpers. Zij verklaren dat op deze diepte een prachtige dieren- en plantenwereld leeft. Te Heerlen komt iederen avond een aantal spiritus-drinkers bijeen in een oude bouwvallige schuur, staande in een weide te Voerendaal. Ze koken en mengen daar hun spiritus en brengen er tevens den nacht door. Zondagavond was het bonte gezelschap daar weer aanwezig en had zich al danig te goed gedaan aan het venijnige vocht, toen er een „vreemde eend" in den bijt kwam, die daar blijkbaar den nacht wilde doorbrengen. Na eenig overleg werd besloten den indringer onschadelijk te maken. De man werd vast gegrepen, terwijl een ander hem dwong ge mengde brandspiritus te drinken. Dit grove spel werd zoolang voortgezet, totdat het slachtoffer ineen zonk en dood bleef liggen. De politie trof het lijk alleen in de schuur aan. De spiritusdrinkers waren verdwenen. Echter heeft de politie kort na het gebeurde twee van hen gearresteerd. Zondagmorgen omstreeks half acht passeer den elkaar op den spoorwegovergang van den Eindhovenschen weg te Valkenswaard een auto car van de „Cito"-onderneming uit Eindhoven, met passagiers, die een reis naar de Ardennen zouden maken en een personenauto van de ga rage Vinken te Valkenswaard, Op de spoorrails slipte de personenauto, met gevolg, dat deze met het achtergedeelte tegen den passagiers- auto aansloeg. De bestuurder van den autocar verloor daardoor de macht over zijn stuur, zoo- aat de autocar tegen de palissaden van de over- wegboomen reed en deze vernielde. De autocar werd zwaar beschadigd. Alle pas sagiers bekwamen min of meer ernstige won den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5