Niet failliet RADIO-PROGRAMMA MARKTEN CROOTE MOGELIJKHEDEN MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 Raad van Arbeid moet de kosten van het proces tegen de „N.V. Atalanta" betalen Kanaaldijk ingestort Tentoonstelling „Stad Tilburg" Een zonnig verloopmaar een nat einde Oeververschuiving bij IJmuiden Mgr. P. Wiliekens S.J. De nieuwbenoemde apostolisch vicaris zal spoedig vertrekken PATER HULSMAN O. P. Weer hersteld naar Curasao BENOEMINGEN Corruptie bij Graan- centrale Drie gearresteerde ambtenaren weer vrij Handel met Rusland Buitengewoon toegenomen In het bisdom van Haarlem Geen verdere salarisverlaging in 1935 te wachten 40-jarig priesterfeest KURHAUS-CONCERT Celloconcert van Dvorak Rector Moonen R. K. pastorie te Acht (N.-Br.) STAKING OPGEHEVEN Dinsdag 14 Aug. 1934 Indische pensioenen Verblindend licht Auto tegen een tentwagentje gebotst Lijk opgehaald uit de Amer Droeve herinnering aan een oud scheepsongeval Oude man verdronken Dood bij motorongeluk De duorijder zwaar gewond Felle brand in hotel te Helmond Aangewakkerd door den wind Verongelukt in de bergen Nederlander het slachtoffer MAN VERDRONKEN Op het strand door een beroerte getroffen? ROBERT CASADESUS Solist met 't Residentie-orkest „PRELUDIUM" VAN SAM SCHUYER Wordt Vrijdag a.s. uitgevoerd Aardappelziekte Stapte aan den verkeerden kant uit de boot Sobriëtas afl. 7 Notarieel examen Overblijfsel van Reimerswaal Staatsexamen Nuttige handwerken DAMMEN OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP Ned. Dambond hecht zijn goed keuring aan een wedstrijd KeilerRaichenbach AT H LET IEK WEDSTRIJDEN TE ARNHEM 19 Aug. a.s. op het Swiftterrein BILJARTEN Competitie 193435 Nederland sche Biljartbond Zware regenval in ons land Onweer tijdens den nacht Geen gewone zomersche „buitjes" Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft in zijn arrest van heden vernietigd het faillissement van de drukkerij N.V. Atalanta waar „De Tribune" werd gedrukt, welk faillissement door de Rechtbank was uitgesproken. De Raad van Arbeid, de aanvrager van het faillissement mist, aldus werd overwogen, de bevoegdheid het faillissement aan te vragen. De vordering betrof deels de uitvoering van de Ongevallenwet en deels de uitvoering van de Invaliditeitswet. Voor de beide respectievelijke vorderingen geeft de Ongevallenwet respectievelijk de Inva liditeitswet de middelen van executie aan en onder deze middelen vermeldt de wet niet het aanvragen van faillissement. De Raad van Arbeid werd veroordeeld in de kosten begroot op tweehonderd gulder.. Het salaris van den curator werd bepaald op 350.eveneens te betalen door den aan vrager. Naar wij vernemen heeft de Raad van Arbeid besloten in cassatie te gaan tegen het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij het faillissement van de N.V. Atalanta werd opgeheven. Hierna betrad de solist van dezen avond, Ni- colai Graudan, de iLettische cellist, die in Sche- veningen geen onbekende is, het podium. Uitge voerd werd door hem het „Concert in b. kl. t. Op. 104", van A. Dvorak. Volkomen beheerscht vertolkte hij de harmo nische, gedragen klankenrijkdom van dit fraaie concert, waarin de gave rust door alle phasen van zijn ontwikkeling behouden bleef en verhevigd werd tot een magistraal effect van diep menschelijke ontroering, in het Allegro Moderato van de Finale. Na de pauze volgde een symphonisch gedicht van O. Respighi „Pini di Roma", waarvan het prachtige Italiaansche karakter onder den di rigent van dezen avond wel zeer bijzonder tot zijn recht kwam. Met de ouverture „11 Vespri Siciliani" van G. Verdi, werd het concert beslo ten. ben niet meer die drukte in Tilburg gebracht, welke men vooral in deze vacantiemaand Augus tus had mogen verwachten. Den voorlaatsten Zondag was het bezoek van vreemdelingen nog groot en heerschte er een gezellige stemming op De verlengingsdagen der Tentoonstelling heb- de tentoonstellingsterreinen, maar de sluitings- week of slotscène is min of meer een tegenval ler geworden. Enkele gehaaste exposanten hadden hun za ken reeds ingepakt en hun stands opgebroken; de textielfabriek stond stop; er werd weinig meer verkocht en vooral kwamen regen en on weersbuiten het feest verstoren. Aan het tentoonstellingsbestuur heeft het niet gelegen dat deze laatste dagen niet aan het werk en aan de verwachtingen hebben beant woord. Voortdurend was men op nieuwe attrac ties bedacht geweest, doch heer „Pluvius" vond dat de aardigheid lang genoeg had geduurd en hij liet het regenen. Zaterdag en Zondag regende het bijna den ganschen dag. De menschen werden weggespoeld van de tentoonstelling en van Venetië, zoodat het grandiooze slot werkelijk in het water is ge vallen. De luchtballon, die aan de buitenwereld het eind der tentoonstelling moest aanzeggen, is nog t^pchen de druppeltjes door naar boven geklom men. Er gebeurde echter in den vooravond niets plechtigs of niets buitengewoons. De suppoosten sloten als op andere avonden de zalen. Daarmede was het groote feest uit en de ten toonstelling voor het publiek gesloten. Eerst later zal de balans opgemaakt kunnen worden, maar Tilburg heeft nu reeds bewezen, dat ook in dezen abnormalen tijd door volhar ding en energie veel kan worden tot stand ge bracht. Zondagnacht is ter hoogte van het Velsens Gasbedrijf een stuk van den oever van den Kanaaldijk over een lengte van ongeveer dertig meter ingestort. De oorzaak van deze oeververschuiving is te wijten aan het baggeren van een geul dwars door het Noordzeekanaal, welke geul bestemd is voor den grooten zinker, die binnenkort daar ter plaatse zal worden geplaatst. Het gedeelte van den dijk waar de verschui ving gebeurde, is Zondagmorgen met het oog op de veiligheid afgezet. Voor de voetgangers is een strook vrijgelaten. De electrische treinen rijden ter plaatse met beperkte snelheid. Z. H. Exc. Mgr. P. Wiliekens S.J., de pas benoemde apostolische vicaris van Batavia, zal reeds zeer spoedig ons land gaan verlaten. 24 Augustus zal Mgr. nJ. te Genua aan boord van de „Christiaan Huygens" de reis naar zijn mis siegebied aanvaarden. Wegens dit spoedige vertrek zal Mgr. Wilie kens dus in Indië de H. Bisschopswijding ont vangen. Deze verhaaste reis houdt verband met de conferentie, die de kerkvoogden van geheel Nederlandsch Oost-Indië tegen 19 September e.k. op Java zullen houden. De eerste van deze uiterst belangrijke conferenties is gehouden in 1925 onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. Gijlswijk O.P., apostolisch delegaat van Zuid- Afrika, destijds Pauselijk visitator van Indië. Bij die gelegenheid werd besloten deze bijeen komsten zoo mogelijk elke vijf jaar te houden. De tweede conferentie was in het bekende col lege van Moentilan in Midden-Java. Dit zal thans de derde bijeenkomst van dien aard zijn. Gedurende de weinige dagen, die Mgr. Wil iekens neg in Nederland zal doorbrengen, is zijn verblijf in de Da Costastraat no. 44 te 's-Gravenhage. Pater Hulsman O.P., redacteur van de „Ami- goe di Curasao", die sinds 15 Mei van het vo rige jaar hier te lande met ziekteverlof ver toefde, is, naar „Ons Noorden" meldt, thans hersteld en opnieuw medisch goedgekeurd. Hij zal 21 September a.s. opnieuw naar Cura sao vertrekken en daar de leiding van de Ami- goe weer op zich nemen. Naar men ons mededeelt, zijn de door de politie te Groningen gearresteerde J. K. B., korenmeter, D. K., graankleurder en E. F., even eens graankleurder, bij de Graancentrale, alle drie wonende te Groningen, welke in verband met corruptie te Westerwolde in de Marechaus seekazerne te Stadskanaal waren opgesloten, Zondagmiddag weer op vrije voeten gesteld. De orders, die de Sovjet-Unie in de maand Juli in Nederland heeft geplaatst, beliepen een totaal bedrag van 1.380.000 gulden. Gekocht werd in Nederland voor 1.171.000 rubber, voor 85.000 tin, voor 6.000 specerijen, voor 65.000 machines en werktuigen en voor 53.700 lompen. Rusland heeft in het eerste half jaar van 1934 voor ongeveer 12.904.000 waren in Nederland gekocht en in de eerste zeven maan den van 1934 voor in totaal 14.284.000, verge leken met een totaal bedrag van ongeveer 14.8 millioen gulden in het jaar 1933, zoodat in de eerste zeven maanden van 1934 door de Sovjet Unie een zelfde bedrag in Nederland is besteed als in het geheel jaar 1933. In deze cijfers is niet inbegrepen het char teren door Sovjet Rusland van Nederlandsche schepen, dat in de afgeloopen maanden even eens buitengewoon is toegenomen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te Velsen-Noord: den Weleerw. Heer G. F. de Beer; te Nederhorst den Berg: den Weleerw. Heer C. A. Tijssen; te Werfers- hoef: den Weleerw. Heer D. de Wit; te Bui- tenveldert: den Weleerw. Heer Th. van Nie- kerk; te Obdam: den Weleerw. Heer J. Buys; te Wormerveer: den Weleerw. Heer A. V. M. Eyckelhofte Noorden: den Weleerw. Heer W. B. Hermans; te Kethel: den Weleerw. Heer J. P. van Beukering; te Bovenkarspel: den Weleerw. Heer P. J. Kroon; te Hoog- made: den Weleerw. Heer A. G. F. Burcksen; te Nieuwveen: den Weleerw. Heer W. A. Ni- colaas. Vervolgens tot Assistent te Beemster: den Weleerw. Heer P. B. Bottelier en tot Assistent te Venhuizen: den Weleerw. Heer F. J. Bank. Tenslotte heeft Z. H. Exc. aan den Wel eerw. Heer J. G. M. Willebrands opdracht ge geven om de studie in de philosophie voort te zetten m Rome. De Weleerw. Heer Th. H. J. Zwartkruis heeft opdracht gekregen om te studeeren in de Engelsche taal aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Alle nieuw-benoemden zijn priesters van het Seminarie Warmond. BATAVIA, 13 Aug. (Aneta) De heer De Leeuw, Regeeringsgemachtigde voor de afdee- ling Financiën, deelde in den Volksraad mede, dat de pensioenkorting over 1935 op 17 pet. ge handhaafd zal blijven. Verdere salarisverlaging of aantasting van overgangsbepalingen gedu rende 1935 ligt niet in het voornemen van de Regeering. De z.e. heer dr. H. J. Verhagen, aalmoezenier van sociale werken te Kerkrade, oud-leeraar van Rolduc, een bekende figuur in de nationale drankbestrijding viert a.s. Woensdag op den feestdag van Maria-Hemelvaart zijn 40-jarig priesterfeest. Het „schoone" jaargetijde doet de laatste Zondagen aan de Kurhausconcerten weinig concurrentie aan. 7X>o was ook Zondagavond de zaal weer goed bezet, om het Residentieorkest onder leiding van Cav. Mario Parenti, den il- lusteren dirigent van het orkest der Italiaan sche Opera, te hooren. Met volle ontplooiing van zijn muzikale kracht opende het orkest den avond met de be kende ouverture van Dominico Cimarora „II Matrimonio Segreto", gevolgd door twee be koorlijke stukken van A. Zanellea: „Laerimae Rerum" en „Boerendans." De z.e. pater Moonen, Montfortaan, is be noemd tot rector te Hoensbroek (Stations Kolonie.) Te Acht zal een nieuwe pastorie worden ge> bouwd. Het werk is voor f 18.540.opgedragen aan de aannemersfirma H. van Heeswijk te Best. Zooals destijds gemeld, zijn op 21 Mei de vloer leggers van Aug. Lachappelle's Parketfabrieken N.V. te Breda in staking gegaan wegens een ge schil over de vacantiedagen. De N.V. heeft in den loop der weken steeds meer arbeiders aangenomen, zoodat, naar de directie mededeelt, de staking practisch ver- loopen was. Van de zijde der organisaties is in de afge loopen weken telefonisch contact met de di rectie gezocht. Tot een persoonlijk onderhoud is het echter niet gekomen. Thans vernemen wij echter, dat van de zijde der werknemers-orga nisaties is besloten tot opheffing der staking. HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Morgen concert. 10.00 Gram.muzlek. 10.30 Muzlek- uitzending voor fabrieken. 11.00 Gram. mu ziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten, 12.15 Lunchconcert op Gram. platen. 1.45 Verzorging van den zender. 2.00 Vrouwen uurtje. 3.00 Zang- en cello-recital m. m.v. Nannie Passtoors-Hansen, sopraan, en Dick Waleson, viool, a. d. vleugel: Fred. Boshart. 5.00 Gram. muziek. 6.00 „De proef op de som" door Pater Fr. Elpidius Bruna O.F.M. 6.15 De KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 7.00 Politieberichten. 7.15 uitzending v. h. R. K Werkliedenverbond. 7.35 Gram mu ziek. 8.00 Het KHO-orkest o.l.v. Marinus van van 't Woud. 8.30 Vaz Dias. 8.35 „In het jaar 1975", hoorspel van Frank Mel- chior. 9.00 Het KRO-orkest o.l.v. Marinus v. 't Woud 9.45 Verslag van de wereldkam- pioenschappen-wielrennen te Leipzig. 10.00 De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 10.30 Vaz Dias. 10.35 De KRO-boys o.l.v. Piet Lus tenhouwer 11.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Tijd sein AVRO-Klok. 8.01 Gramofoon muziek. 10.00 Tijdsein AVRO-klok. 10.01 Morgenwij ding. 10.15 Gram. muziek. 10.30 Het En semble Willy Honsbeek met tusschenspel van Gram muziek. 12.00 Tijdsein AVRO- klok, 12.01 Lunchconcert door „De Min- streels" met tusschenspel van Gram. Mu ziek. 2.30 Kurhaus te Scheveningen. Kinder- matinée door Henri Nolles. Daarna: Geluk- wenschen aan jarige luistervinkjes. 3.50 Gram. muziek. 4.00 Onderbreking van het programma voor het overschakelen naar den zender „Radio Kootwijk. 4.15 Gramofoon muziek. 4.30 Radio-Kinder Koorzang onder leiding van Jacob Hamel 5.00 Dinerconcert door het orkest van het Rembrandt-Thea ter te Amsterdam, o.l.v. Daaf Hartogs met tusschenspel van Grani. Muziek uit de studio. R.V.U. 6.30 Causerie door Jhr. Jan Feith AVRO. 7.00 Concert door „The Ori ginal dutch Ramblers" ol.v. Theo Uden Masman, afgewisseld met zang door Pat Miller en The Rhythm Brothers. 8.00 Tijd sein AVRO-Klok. 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05 Gram. Muziek. 9.00 Mevr. Jacqueline Rooyaards-Sandberg draagt voor. 9.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Robert Casadesus, piano. 10.00 Pianorecital door Robert Casadesus. 10.15 Populair concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico'Treep. 11.00 Nieuwsberich ten van Vaz Dias. 11.10 Vroolijke Gram Mu ziek 1115 Precisietijdsein 1200 Tijdsein AV RO-Klok Sluiting LUXEMBURG, 1304 M 6.30 Belgische avond. Gevarieerd concert. 7.35 idem 7.50 idem. 8.20 idem. 8.45 idem 9.00 Zangrecital door Béatrice Andreani. 9.35 Vioolrecital Zondagavond is nabij Doorn een bestuurder van een auto, afkomstig uitArnhem, verblind door een tegenligger, van achteren tegen een tentwagentje, bespannen met een paard, toebehoorende aan den landbouower J. van Vulpen uit Doom, gereden. De landbouwer bracht twee bezoekers naar huis. Door den schok schrok het paard en sloeg op hol. Het wagentje kantelde. J. van Vulpen werd met een ernstige beenbreuk opgenomen, terwijl mej. Kirpen-Steijn een pols brak. Haar man werd niet gewond. Het wagentje werd ernstig be schadigd. De heer Vulpen is naar het zieken huis te Utrecht vervoerd. Het paard, dat zich had los weten te ruk ken, holde verder in de richting Doom, waar het tegen een auto liep. Deze auto werd vrij ernstig beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het paard zal vermoedelijk moeten worden afgemaakt. Op de Amer tegenover den polder „De Koe koek" is 11 Februari van het vorige jaar een scheepsongeval gebeurd. Op dat tijdstip ie des nachts het zeilschip de „Onderneming", be varen door de Gebroeders Hendrik en Jan van Dongen op tot nu toe onverklaarbare wijze gezonken. Bij het lichten van het vaartuig vond men een der gebroeders levenloos terug in de roef, doch zijn gelaat was zoo onherkenbaar verminkt, dat men niet kon uitmaken of het Hendrik of Jan was. Over de oorzaak van deze ramp tastte men steeds in het duister, terwijl dr. Hulst uit Leiden bij net sectie- onderzoek de mogelijkheid uitsprak, dat aan boord een ontploffing was gebeurd. Het eigen aardigste van het geval bleef evenwel dat het lijk van den tweeden broeder niet was te vin den. Door een op de meer liggende bagger molen werd op 350 meter benedenstrooms van de plaats van de ramp gedeelten opgehaald van een menschelijk lichaam. De baas van den baggermolen waarschuwde de rijkspolitie, terwijl op last van den officier van justitie te Breda het inmiddels naar Rotterdam gevaren motor schip in Rotterdam onder bewaking der politie is gesteld om de stoffelijke resten naar Drim- melen of te brengen. door Edmond Perbal. 10.10 Belgisch sympho- nie concert. 10.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Max Alexys' or kest. 5.20 idem. 6.35 Saint Saëns concert. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Verv. concert. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Max Alexys' orkest. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Omroepsympho- nieorkest o.l.v. Jan Kumps. 9.20 Verv. Con cert. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 3.20 Louis Preii's instrumentaal ensemble. 10.00 Fritz Dietz- mann speelt cello. 10.20 Omroepsymphonie- orkest o.l.v. Launy Grondahl. 11.20 Dans muziek. BERLIJN, 357 M. 5.50 Schubertconcert. 6.50 Pianorecital. 11.10 Gramofoonmuziek. HAMBURG, 332 M. 11.50 Oostenrijksehe muziek gr. pl. 12.35 Concert. 7.20 Het Ne- dersaksische symphonie-orkest. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.10 Populaire muziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Klein omroeporkest. 4.20 Harmonie orkest speelt marschmuziek, 7.20 De Hit- ierjeugd zingt en musiceert. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Stedelijk or- sest. 1.20 Orgelrecital. 2.05 Midland studio orkest. 4.50 Concert. 7.50 Phylis Ccott, so praan en Joh. Rorke, bariton zingen.'8.20 B.B.C. Orkest. 11.05 Joe Loss en zijn Kit Cat Bank. PARIJS, Poste Pariesien, 313 M. 7.10 Po pulaire Spaansche liederen. 7.50 gram. mu ziek. 9.20 Kamermuziek. 10.00 Weensch or kest. PARIJS, Radio 1648 M. 8.20 Gramofoon muziek. 12.20 Populair concert o.l.v. Victor Pascal. 8.20 Gevarieerd progr. 10.50 Dans muziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Gramofoonmuziek. 9.05 El Duo de L'Africana, operette van F. Caballero. ROME, 421 M. 5.35 Orkestconcert. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.05 Concert. 10.35 Dans muziek. WEENEN 507 M. 5.00 Gramofoonmuziek 6.20 Pianorecital. 7.50 Operaconcert. 11.10 Populair concert. 10.50 Dansmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 4.20 Mandolinemu- ziek. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.35 Piano recital. 7.35 Cellorecital. 8.32 Operetteuitzen ding. 10.50 Dansmuziek. BEROMüNSTER, 540 M. 6.20 Gramofoon muziek. 7.35 Omroeporkest. 8.50 Vioolreci tal. 9.10 Cabaretprogramma. 9.40 idem. 9.20 Omroeporkest 10.45 Gramofoonmuziek. nalement als volgt luidt, kon nog niet worden vastgesteld: Leeftijd ongeveer zeventig jaar, lengte 1.73 M„ slank postuur, donkerblond grijzend haar, kort geknipte knevel, groote neus; zwart col- bertcostuum, waarvan de jas gemerkt Fortuin- Purmerend, Alkmaar-Nijmegen; zwarte rijg schoenen, zwarte sokken, gestreept Engelsch overhemd, ondergoed gemerkt J. w. Verder zijn op het lijk gevonden: een porte- monnaie met inhoud, Lipssleutel 685, 12-ritten- kaaui N.- Z.-Holl. Tramwegmaatschappvj van Haarlem en een lot van de Vereeniging voor school- en werktuinen voor Haarlem en omstreken. Op weg van Groningen naar Nijmegen is Zon dagmorgen de vijftigjarige heer W. Fiik, wonen de te Groningen ter hoogte van Assen met zijn motorrijwiel tegen een personenauto gereden. Hij werd van het rijwiel geslingerd en is ernstig verwond naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, alwaar hij korten tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. Zijn 26-jarige zoon, die op de duo was geze ten, bekwam eveneens ernstige verwondingen en een fractuur aan zijn onderarm. Hij werd per auto naar het R. K. Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Zondagmiddag is brand uitgebroken in hotel „St. Lambert" aan de Markt te Helmond, dat bewoond wordt door den heer P. Kuypers. Aan gewakkerd door den feilen wind, stond 't hotel in korten tijd in lichter laaie. Naast het ge bouw is hotel „De Korenbeurs" gelegen, be woond door de familie Francois, welk gebouw groot gevaar zou loopen bij een eventueele uit breiding van den brand. De brandweer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was en haar werk verrichtte onder leiding van den brandmeester Konings, wist het vuur spoedig meester te worden. De bovenverdieping van het hotel brandde geheel uit. Het overige deel, be nevens de geheele inboedel, bleef gespaard, doch liep groote waterschade op. De brand weer moest na de blussching gaten in de pla fonds kappen om het water te laten wegloopen. De waterschade is grooter dan de brandschade. Verzekering dekt de schade. Een te Gstaad in het Bemer Oberland lo- geerende Nederlandsche tourist, Louis Butwies, is nabij Lauenen van een 60 M. hooge rots gestort. De reddingscolonne vond hem met ernstige hoofdwonden; vermoedelijk is hij onmiddellijk na den val overleden. Het slachtoffer had getracht met gewone schoenen een berg te bestijgen. Zondagmiddag te kwart over vijf is te Zand- voort ten Zuiden van het tentenkamp, tusschen de palen 68 en 69, door kampeerders het lijk gevonden van een ongeveer zeventigjarigen ge heel gekleeden man. Dr. C. A. van Fraassen, die de lijkschouwing verrichtte, constateerde, dat het lijk ongeveer twee uren in het water heeft gelegen. Vermoe delijk heeft de man langs het strand gewandeld, toen hij door een beroerte werd getroffen. Bij vloed is de man toen vermoedelijk in zee te rechtgekomen en afgedreven en later weer aan gespoeld. De identiteit van het slachtoffer, wiens sig- lers uit Bergen op Zoom een aarden kannetje op het slib gevonden, dat allerwaarschijnlijkst uit den tijd van vóór de overstrooming van Reimerswaal dateert. Het voorwerp is gaaf en handwerk, en moet eenige eeuwen oud zijn. De groote Fransche pianist Robert Casa desus, wiens Mozart-vertolking vooral be roemd zijn, zal Woensdag a.s. als solist op treden met het Residentie-orkest onder leiding van Carl Schuricht. Door dzen kunstenaar zal in het Kurhaus te Scheveningen Brahms' B- dur Pianoconcert worden uitgevoerd. Naast Tschaikowsky's Zesde Symphonie, Bach's E-dur vioolconcert, Beethoven's twee Romances (sollist Sam Swaap), zal op het Vrijdagavond-abonnementsconcert in het Scheveningsche Kurhaus onder leiding van den componist Sam Schuyer's „Preludium" worden uitgevoerd. Eerstgenoemde werken worden gegeven onder directie van Carl Schuricht. In het etmaal van 's avonds 11 Augustus tot 's avonds 12 Augustus is in Zeelana, op de Z.H.- eilanden en in het midden van het land de weersgesteldheid gunstig geweest voor het op treden van de aardappelziekte. De aankomst van de eerste pleziervaartboot van de firma B. J. Smit uit Markelo, welke Zondagavond te ongeveer half tien terugkwam van een tocht naar Zutphen en hier in de pas geopende haven aan het Twente-Rijnkanaal arriveerde, is tragisch verloopen. De 43-jarige postbode uit Markelo G. J. Leu- verink stapte per ongeluk aan den verkeerden kant uit de boot en verdween in de diepte. Na eenigen tijd werd hij levenloos opgehaald. Het slachtoffer was ongehuwd. In het tijdschrift gaf Dr. Ariëns jaren lang het fijnste van zijn geest en hart. Zelfs den laatsten tijd van zijn leven schreef hij erin met een fleurigheid van geest, die eerder aan de lente dan aan den herfst deed denken. Heel be grijpelijk dus dat deze aflevering vrijwel geheel gewijd is aan den onvergetelijken 16 Juni, toen Ariëns' bronzen beeld te Enschede werd onthuld. Voor zijn vrienden een verkwikking en voor allen een prachtige leering, geven de in extenso opge nomen redevoeringen van Jhr. Ruys de Beeren- brouck, de zeer merkwaardige paneyriek van Z. H. Exc. Mgr. Jansen en de ontroerende woor den van Enschede's oud-burgemeester Edo Bergsma. Al heeft men zelfs alles meegemaakt op dien laaienden Juni-dag toch herleest men alles met innige ontroering. Het versag van de herdenkingsbijeenkomst 's avonds in het Van Heek-park geeft veel goeds en moois. Ik onderstreep dubbel de woorden daar gesproken door den heer De Bruijn, den voorzit ter van het Werkliedenverbond en den secreta ris van Sobriëtas Terwischa van Scheltinga. Verstand en hart spreken daar in edelen wed strijd. Deze aflevering is velen tot een vreugde en voor het nageslacht een goede bron. P. F. OTTEN O.P DEN HAAG. Geslaagd voor Notarieel examen deel I de heer H. van Lawick, te Apeldoorn. Ter plaatse van het Verdronken Land van Reimerswaal in de Oosterschelde hebben zei- AMERSFOORT. Geslaagd voor het examen tot toelating aan de universiteit. Diploma A: E. R. van Heijzenbergen, W. G. S. ten Berge, S. T. J. M. Goosens, J. Wesseling, J. J. van Wa- geningen, mej. N. E. P. ten Have, mej. M. A. Knüpper. Geslaagd voor diploma B: H. van Rijgersma, H. Jansen, mej. F. C. Vemes, J. G. F. Boon, J. B. Plasschaert, G. A. Vermeulen. Uit de vorige slaagde voor dipl. A: E. d'Anema. AMSTERDAM. Geslaagd de dames: A. de Vries, H. P. Born, L. J. v. d. Sluys, H. v. d. Veen, I. W. Naar, M. J. Homans. Naar wij thans vernemen, heeft het bestuur van den Nederlandschen Dambond in zijn be stuursvergadering van Zaterdag j.l. besloten om goedkeuring te verleenen voor het spelen van een match om het wereldkampioenschap tus schen den Nederlandschen kampioen R. C. Kei ler en den Franschen „Pool" Raichenbach. In afwachting van de goedkeuring van den Franschen Dambond, welke ongetwijfeld zal worden verkregen immers, juist de Franschen wilden steeds een match, en niet een rondtour- nooi kan reeds medegedeeld worden, dat de match waarschijnlijk op 16 September a.s. in het Carlton-Hotel te Amsterdam een aanvang zal nemen. Op Zondag 19 Augustus a.s. zullen op het Swiftterrein te Arnhem nationale athletiek- wedstrijden plaats hebben om den Gelderland-, beker. Het programma luidt: 100, 400, 800, 1500 en 3000 Meter hardloopen, Zweedsche estafette, hinkstapsprong, hoog- en verspringen, speer- en discuswerpen en kogelstooten. De inschrijving voor dezen wedstrijd sluit a.s. Donderdag. Men kan inschrijven bij den heer J. Veltman, N. Tynnegieterstraat 52 te Arnhem. Voor de competitie 1934—1935 zijn bij den Nederlandschen Biljartbond reeds een aanzien lijk aantal inschrijvingen binnengekomen. De competitieleider deelt echter mee, dat op verzoek van enkele vereenigingen in verband met de vacanties de sluitingsdatum is uitge steld van 12 tot 22 Aug. a.s. des avonds 12 uur, ten huize van den heer G. Bosje, Eerste van Swindenstraat 5 te Amsterdam. De kern van het depressie-systeem, die Za terdag nog bü de Zee van Noorwegen gelegen was, bevindt zich thans boven Midden-Skandi- navië. De as van het lage druk gebied passeerde Zondagavond en in den loop van den nacht met onweer en zware regen ons land, te De Bilt tapte men 40, te Groningen 17 en te Den Hélder 12 mM. af. Ook over de Britsche eilanden vielen groote neerslaghoeveelheden, zoo meldde Croy don 19 en Shields 17 m.M. In het overige gebied rond de depressie bleef het eveneens regenachtig, al werd het weer wat rustiger. De temperatuur is over het algemeen wat gedaald. Zij kan ons eenige weersverbete- ring brengen in den vorm van verminderde regenkans en lichte temperatuursstijging over dag. Wanneer de barometerdaling, welke zich thans bij IJsland aankondigt, niet al te snel nadert, zou de heerschende slecht-weer-periode voor eenigen langeren tijd onderbroken kunnen worden. Onze weerkundige medewerker seint ons: Sedert eenigen tijd is er in de weersgesteld heid in West-Europa een verandering gekomen, die ten gevolge heeft, dat de langdurige droogte een einde heeft genomen. Wat sommige streken betreft is deze verandering gepaard gegaan met zeer zware regenbuien, hier en daar, maar niet overal, nog met onweersverschijnselen. Zoo viel te de Bilt in het etmaal van Zondag op Maan dag niet minder dan 40 m.M. regen, een hoe veelheid, die voor ons land wel als een buiten gewoon groote geldt. Maar niet overal viel zoo veel. Bij den Haag bijv. was de hoeveelheid slechts 11 m.M. De slagregenbuien waren wel hevig, maar van zeer korten duur. Waar zooveel viel als te de Bilt was dit dan ook een gevolg van den langen duur of van een grooter aantal buien. Wij heb ben bij dezen regen niet te doen met den gewonen zomerschen onweerslagregen. Doordat groote luchtdrukverschillen in West-Europa zijn ontstaan, is een zeer krachtige en breede Wes telijke, zwaar met waterdamp beladen lucht stroom doorgekomen. In dezen luchtstroom tre den thans tal van regenbuien op. Deze buien zijn in verband met de sterke atmosferische actie en het hooge waterdampgehalte der lucht, uit den aard der zaak zwaar. Iets dergelijks hebben wij ook gehad in Augustus en September 1932, toen over het geheele land de regenrecords der laatste jaren werden gebroken. AMSTERDAM, 13 Aug. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 434 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 58 62, 2e kw. 50—58, 3e kw. 44—50 ct. per kg. slachtgewicht, 117 melk- en kalfkoeien 160 205 per stuk, 192 vette kalveren: le kw. 4246, 2e kw. 36—42, 3e kw. 32—36 ct. per kg. levend gewicht, 80 nuchtere kalveren 3.506 per stuk, 95 schapen 1517 per stuk, 525 varkens: vleesch varkens, wegende van 90—110 kg. 35—36 ct. enkele hooger, zware varkens 34—35 ct., vette varkens 3334 ct. per kg. slachtgewicht, 29 paarden 60100 per stuk, 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop: Runderen behoorlijke aan voer, handel stug, prijshoudend. Vette kalveren flinke aanvoer, handel sleepend, lagere prijzen dan Woensdag. Varkens korte aanvoer, luie handel, prijshoudend. AMSTERDAM, 13 Aug. Aardappelenprijzen. Heden onveranderd. Aanvoer 121200kg. ALKMAAR, 13 Aug. Veemarkt. Aange voerd werden: 83 vette koeien 105—230, 20 gras kalveren 16—34, 12 vette kalveren 30—70, idem per kg. 5070 ct., 59 nuchtere kalveren (slacht) 413, 280 vette varkens 3033 ct. per kg. Handel matig. ALKMAAR, 11 Aug. N.V. Eierenveiling voor Hollands Noorderkwartier. 56-58 kg. 3.10 3.30, 58-60 kg. 3.20—3.50, 60-62 kg. 3.20—3.60, 62-64 kg. 3.50—3.70, 64-66 kg. 3.70—3.90, 7500 eendeieren 2.502.70 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Aug. Aan gevoerd werden: 16000 kg. aardappelen: Schot- sche muizen 3.804.40, eigenheimers 5.105.40, blauwe eigenheimers 55.40, due of york 2.70, 440 bos wortelen 1.50, 18000 kg. roode kool 1.20—1.80, 7000 kg. gele kool 1.30—2.10, 1700 kg. vroege witte kool 1.30—1.40, 6100 kg. uien: gele uien 3.503.70, gele drielingen 2.502.70, gele nep 3.904.20, 2400 stuks bloemkool: 1ste soort 10.4012, 2e soort 2.602.70, 2100 kg. slaboonen 7.2011.10, 100 kg. snijboonen 2.60 5.50, 1000 kg. bieten 0.801.60. HOORN, 11 Aug. Veemarkt. 1 zeug 60.00, 20 schrammen 10.0014.00, 18 biggen 6.0010.00. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 13 Aug. Aange voerd werden: 14600 kg. aardappelen: Schot- sche muizen 24.80, dulcen 2.602.70, blauwe eigenheimers 4.805.40, 3800 kg. spercieboonen 10.4012.30, 3300 kg. zilveruien: zilvemep 5.70— 6.10, drielingen 33.60, zilveruien 1.30, 4300 kg. uien: gele nep 3.804.10, drielingen 2.502.80, uien 2.903.50, 2300 kg. roode kool 11.30, 2900 kg. gewone witte kool 1.201.40. OUDEWATER, 13 Aug. Kaasmarkt. Aan gevoerd werden: 66 partijen, 2970 stuks, we gende 14850 kg. 1ste soort 1921, 2e soort 16— 18, zware 23. Handel vlug. PURMEREND. 11 Aug. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Aanvoer 37850 man den Augurken van 6 K.G.: middel 614 cent, basterd 2225 cent, idem II 18 cent. stek 11 Cent, bommen 6 cent per mand van 6 K.G. ROTTERDAM, 13 Aug. Veemarkt. Aanvoer 2353 stuks, t.w.: 377 vette runderen, 346 vette kal veren, 564 schapen en lammeren. 1086 varkens. 5 nuchtere kalveren. Prijzen per kg. Vette koeien 5862 5456, 4044 ct., vette ossen 5456 4650 4244 ct., vette kalveren 7080 6065 4550 ct„ varkens (lev. gew.) 2830 2426 2123 ct., schapen 35—3330 ct.. lammeren 383330 ct. prijzen per stuk: schapen 16 129, lammeren 1197. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer min der, handel willig, prijzen hooger pl.m. 2 ct. Vette kalveren, aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen iets hooger. Schapen en lammeren, aan voer ruimer, handel vlug, prijzen lager. Varkens, aanvoer ruimer, handel traag, prijzen iets lager. ROTTERDAM, 13 Aug. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 6 ct. per kg., Zeeuwsche blauwe Eigenheimers 5,5—6 ct. per kg., Zeeuwsche Eigen heimers 5,56 ct. per kg.. Zeeuwsche bonte en blauwen 6,57 ct. per kg., Westl. Schoolmees ters nieuwe ronde 78 ct. per kg., Blauwpitters 67,5 ct. per kg. Met tamelijken aanvoer, kal- men handel. ROTTERDAM, 13 Aug. Vlas-aanvoer: 750 kg. blauw, schoon 4045 ct. per kg.. 7400 kg. Holl. geel 4045 ct. per kg. Handel kalm, met on veranderde prijzen. WARMENHUIZEN, 11 Aug. Zilvernep 5.806.20, idem Drielingen 3.303.40, idem Uien 0.700.80, Gele Nep 3.704.00, idem Drielingen 2.402.50, idem Uien 2.503.00, Slaboonen 10.0010.60, ld, met draad 7.209.30, Eigenheimers 4.504.70, ld. blauwe 4.604.90, Schotsche Muizen 4.80, idem groote 2.50, Augurken 1.0023.00 per 100 K.G. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn. want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge zinnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6