Schitterende prestaties van Chris Berger mmm m iSMi Sport en Jeugdbeweging Nederlagen van Peacock en Sweeney 11111 - - 'v 1 -f- LOVELOCK WINT VAN BONTHRON mm - 'Mk JAARVERGADERING DER R.K.F. TE DEN BOSCH SNELLE TIJDEN BIJ DEN MARATHONLOOP MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 Beard ongenaakbaar op de 1ÏO meter horden ISPS ÉSllt m Naar de 50.000 leden Landheer vestigt een nieuw Ned. record Uitstekende resultaten van de Ne- derlandsche estafette ploegen. Kusocinsky loopt de 5000 meter in fraaien stijl BERGER WINT DE 200 METER VAN HET KATHOLIEKE KAMP Belangwekkende rede van den federatie-voorzitter, den heer P. van der Heyde Verslagen Bestuursverkiezing Voorstellen De Belg Hendrix komt als eerste aan in den tijd van 2 uur 41 min. 17 sec. VAN DER LINDEN WORDT PROF Tot November blijft hij nog amateur P. VAN KEMPEN—OTTEVAIRE WINNEN TE ALMELO BockomMuller op de tweede plaats in 60 K.M. koppel wedstryd HELD In het Olympisch Stadion te Am sterdam werd gisteren het met span ning verwachte internationale athle tiektournooi gehouden, dat alle vorige gebeurtenissen op dit gebied, die ooit in ons land werden georga niseerd de Olympische Spelen in 1 928 uitgezonderd verre in be langrijkheid overtrof. Helaas lieten de weersomstandigheden te wenschen over, maar toch waren er nog on geveer vijftienduizend toeschouwers naar het Stadion gekomen, om onze Nederlandsche athleten den strijd te zien aanbinden tegen de beste athleten der wereld. Verschillende omstandigheden hadden er toe medegewerkt om tal van internationale sterren naar ons land te krijgen. De beroemde ploeg Amerikaansche athleten, die op haar tour door Europa reeds zoovele lauweren had geoogst en tot nu toe niet geslagen was, verscheen heden middag aan den start. Naast de Amerikanen met een wereldreputatie, Eastman, Hardin, Kane, Bonthron, Peacock, Beard, Johnson, Lyman, enz., kwamen uit de Engelschen Sweeney Cooper, Cornes, Finlay en Stonely, de Austra liërs Metcalfe en Yates, de Nieuw-Zeelander Lovelock, de Zuid-Afrikaner Theunissen en de Pool Kusocinsky. Voorts waren er nog de be kende Belgen Keirsmakers, Prinsen, Devuyst en de Flotow. De verwachtingen waren dus hoog gespan nen en het publiek zal niet bedrogen uitge komen zijn. De weersomstandigheden waren oorzaak, dat er geen topprestaties bereikt wer den, maar ook bleken dezen middag onze Ne derlandsche athleten en in het bijzonder de sprinter Berger uitstekend op dreef te zijn. Hoewel de Amerikanen op verschillende num mers ongenaakbaar waren, hebben zij Zondag middag voor het eerst op hun Europeeschen toer eenige nederlagen geleden. Berger liet n.l. in de finale van de 100 Meter den Amerikaan Peacock achter zich, terwijl hij tevens op fraaie wijze revanche nam voor de te Londen tegen Sweeney geleden nederlaag. Ook op de 200 Meter leverde de Nederland sche crack een fraaie prestatie, door hier voor den Amerikaan Kane en den Engelschman Sweeney te winnen. Bij de 100 Meter hardloopen voor dames stelden de Amerikaansche dames Webb en Badman teleur. Zij hadden weinig in te bren gen tegen de Nederlandsche sprinsters. Een buitengewoon fraai succes oogstte de Nederlandsche estafette-ploeg, bestaande uit de heeren Osendarp, Boersma, Jansen en Berger. Onze landgenooten wonnen hier de 4 maal 100 Meter, terwijl de Amerikanen met Beard, Kane, Johnson en Hardin de tweede plaats bezetten en de Britsche ploeg met Sweeney, Finley, Yates en Theunissen derde werd. Ook het nummer 1500 Meter hardloopen le verde een Amerikaansche nederlaag op. Hier ging de groote strijd tusschen Bonthron, den wereldrecordhouder op de 1500 M. met 3 min. 48.9 sec. en den Nieuw-Zeelander Lovelock, die het wereldrecord over een En- gelsche mijl met 4 min. 7.6 sec. op zijn naam heeft staan. De Nieuw-Zeelander won thans de race in 3 min. 53.3 sec., terwijl Bonthron er 3 min. 54.1 sec. voor noodig had. Nadat de Marathonloopers waren gestart, ving het programma aan met de 100 Meter hardloopen voor heeren. De eerste serie werd onbedreigd gewonnen door den Amerikaan Peacock, die Yates en Boersma niet de min ste kans gaf. De tweede serie leverde een ge makkelijke overwinning op voor Sweeney. Benz en Jansen eindigden als tweede en derde. De derde serie won Berger in 10.8 sec. Osen darp bezette bijna den geheelen afstand de tweede plaats, maar werd vlak voor de eind streep gepasseerd door den Zuid-Airikaan Theunissen. De Nederlandsche dames, die op de wereld- spelen voor vrouwen te Londen de 2e plaats behaalden in de estafette-finale, n.l. de dames Doorgeest, Aalten, Martin en Dalmolen, bene vens mej. Schuurman, die door een blessure niet verder kon uitkomen, werden vervolgens toegesproken door den voorzitter van de KNAU, den heer A. J. G. Strengholt, die den dames bloemen aanbood. Hierna werden de series verloopen van 100 Meter voor dames. In de eerste serie werd bij na geen strijd geleverd en mej. Aalten won ge makkelijk voor mej. de Vries. Mej. Martin won de tweede serie, terwijl mej. Dalmolen hier als tweede over de eindstreep ging. De Amerikaansche mej. Radman stelde te leur en had tegen de Nederlandsche dames niets in te brengen. Ook in de derde serie viel de Amerikaansche deelneemster, mej. Webb tegen. Mej. Doorgeest ging als eerste door de finisch, gevolgd door mej. Messmann. De 400 Meter hardloopen leverde een onbe twiste zege op voor den Amerikaan Harding, die direct na het startschot de leiding had ge nomen. De Engelschman Stonely, die in plaats van Rampling meeliep, bezette de tweede plaats, terwijl onze landgenoot van Rhijn na eenigen strijd op de derde plaats beslag legde. Voor de beslissing van de 100 M. verschenen Sweeney, Benz, Berger, Theunissen, Peacock en Sates aan den start. Onder groote spanning werd het startschot gelost. Berger had een zeer vluggen start en had na enkele meters reeds een voorsprong op Peacock, dien hij ondanks de hardnekkige pogingen van den Amerikaan niet meer afstond, zoodat de Amsterdammer hier een zeer fraaie overwinning boekte en boven dien Peacock zijn eerste nederlaag in Europa toebracht. In de finale 100 Meter voor dames veroverde mej. Aalten de leiding op mej. Doorgeest, die na den start den kop had en won zonder strijd in den tijd van 12.4 sec. Bij de 800 meter hardloopen nam Ben East man onmiddellijk na den start den kop, gevolgd door Sierhuis en v. d. Booren. Bij het begin van de tweede ronde ging de Engelschman Cooper achter Eastman, terwijl Bouwman de 3e plaats bezette. Cooper tracht tevergeefs den Ameri kaan te passeeren, die in fraaien stijl wint. Bouwman eindigde als derde. Bij de 1500 meter kwamen o.m. Bonthron (Amerika), Lovelock (Nieuw-Zeeland) en Cor nes (Engeland) aan den start. Cornes nam de leiding, terwijl Heymans en Lovelock de tweede en derde plaats bezetten. Hierna volgde Bon thron. Corner veroverde een voorsprong van ongeveer vijftien meter en behield dezen gerui- men tijd, terwijl Lovelock en Bonthron bij el kaar bleven. Na het ingaan van de laatste ronde haalde Lovelock Cornes in en op 100 M. voor de finish nam de Nieuw-Zeelander de leiding. Bonthron, die achter geraakt was, kon nog vlak voor de eindstreep Cornes van de tweede plaats verdringen, maar Lovelock kon hij niet meer bereiken. De Nieuw-Zeelander had dus op nieuw gewonnen van den wereldrecordhouder. Devuyst (België) werd vierde en onze landge noot Feenstra vijfde, terwijl Heymans opgege ven had. De 200 meter hardloopen werd met spanning tegemoet gezien. Zou Berger opnieuw succes oogsten? De Amsterdammer nam bij den start den kop, met Osendarp achter hem. De laatste werd echter spoedig door Sweeney een Kane verdrongen. Luide aangemoedigd liep Berger voor wat hü waard was. Hij behield zijn voor sprong en won de race in fraaien stijl vooi Sweeney en Kane. Bij het speerwerpen werd de beste prestatie geleverd door v. d. Pol, die een afstand van 56.375 meter bereikte. De recordhouder van Meyl strandde op 54.75 meter, terwijl Collaris 53.285 noteerde. De groote attractie bij het hoogspringen was de deelneming van den Amerikaan Johnson en den Australiër Metcalfe. Tot 1.75 meter sprong de Amerikaan zelfs zonder zijn trainingspak uit te doen. Metcalfe kwam niet verder dan 1.90 meter, terwijl Johnson 1.95 meter haalde. De Nederlanders Brasser, Roelofs en Jansz bereik ten allen 1.80 meter. Bij het verspringen sprong Peacock 7.10 me ter, terwijl de Nederlander van Welzenes de tweede plaats bezette met 6.90 meter. Na de pauze werden de wedstrijden voort gezet met de 110 meter hordenloop. De eerste serie won de Engelschman Finlay, Kaan ging tot de vierde horde gelijk met hem op, maar toen nam zijn tegenstander een voor sprong, dien hij niet meer afstond. De Amerikaan Beard bracht het publiek in verrukking. In buitengewoon fraaien vorm nam hij de tweede serie voor zijn rekening in 14.5 sec. Mesman Schultz werd tweede in 16.3 sec. In de beslissing, die een spannend verloop had, bleef Kaan tot voor de laatste horde gelijk met Beard en Finlay. Toen gooide de Amerikaan er nog een schepje op en won in 14.9 sec. Fin lay werd tweede in 15.3 sec., terwijl Kaan 15.5 sec. noodig had om de 110 meter af te leggen. De 5000 M. hardloopen leverde een overtui gend bewijs van de superioriteit van den Pool Kusocinsky, die dezen afstand in 14 min. 50.4 sec. liep. Na den start van deze race, die voor het grootste gedeelte in den stroomenden regen werd gehouden, wat een zware handicap was voor de deelnemers, nam Kusocinsky de leiding, op den voet gevolgd door den Nederlander Petit en op ongeveer 20 meter door de Belgen Maré- chal en van Rumst. Na drie ronden zakte Petit af. Langzaam maar zeker vergrootte de Pool zijn voorsprong op de Belgen, die na vijf ron den reeds vijftig meter bedroeg. Ook Petit kwam nog goed mee, terwijl de staart gevormd werd door Bakker, van Iperen en Kok. In den stand kwam practisch geen verandering meer. Na ruim tien ronden werd de staart ingehaald door den in een prachtigen stijl loopenden Pool, die den wedstrijd won in 14 min. 50.4 sec. De Belgen v. Rumst en Maréchal werden tweede en derde, terwijl onze landgenoot Petit op de vierde plaats eindigde in 15 min. 56.1 sec. Kusocinsky bleef echter doorloopen, daar hij een poging wilde doen om het op zijn naam staande record over vier Engelsche mijl (6436 meter) te verbeteren. Hierin slaagde hij even wel niet. Hij legde den afstand af in 19 min. 16.3 sec. overigens een zeer fraaie prestatie on der deze omstandigheden terwijl het record stond op 19 min. 2.6 sec. De estafette 4 maal 100 meter voor scholieren werd gewonnen door de ploeg van het Gem. Lyceum te Den Haag in 45.4 sec. De Nederlandsche dames-estafette ploeg, die uiteraard gehandicapt was door het niet uit komen van mej. Schuurman, legde beslag op de eerste plaats bij de 4 maal 100 meter in 50.7 sec. De Amerikaansche damesploeg moest met de vierde plaats genoegen nemen. De 4 maal 100 meter estafette voor heeren leverde een fraai Nederlandsch succes op. Osen darp, Boersma, Jansen en Berger behaalden hier de overwinning en lieten de tweede en derde plaats resp. aan de Amerikaansche en Engelsche ploeg. Bij het laatste wisselpunt wa ren de Amerikanen, bij wie het overgeven niet erg vlotte, nog iets voor, maar op de laatste 100 meter maakte Berger de Nederlandsche zege tot een feit De 4 maal 400 meter estafette werd niet ge houden. In het nummer hinkstapsprong leverde de Australiër Metcalfe de beste prestatie met een sprong van 14.89 meter. Onze landgenoot Peters bracht het tot 14.51 meter. De Amerikaan Torrance, die pas het wereld record kogelstooten op 17.40 meter had ge bracht, legde, zooals vanzelf spreekt, beslag op de eerste plaats met een worp van 16.25 me ter. Zijn landgenoot Lyman bereikte een afstand van 14.75 meter, terwijl de Nederlandsche mata dor in dit nummer, de Bruyn met 13.875 meter de derde plaats innam. De Nederlander Berger passeert de eindstreep voor Sweeney (Engeland) en Kane (Amerika) in de finale 200 meter hardloopen bij het internationaal athletiektournooi te Amsterdam. De verschillende uitslagen luiden: 100 meter hardloopen: Eerste serie: 1. Peacock (Amerika), 10.7 sec.; 2. Yates (Australië), 11 sec.; 3. Boersma (Ned.), 11.1 sec. Tweede serie: 1. Sweeney (Engeland). 11 sec.; 2. Benz (Ned.), 11.1 sec.; 3. Jansen (Ned.), 11.2 sec. Derde serie: 1. Berger (Ned.), 10.8 sec.; 2. Theunissen (Zuid-Afrika), 11 sec.; 3. Osendarp (Ned.), 11 sec. Beslissing: 1. Berger (Ned.), 10.5 sec.; 2. Pea cock (Amerika), 10.6 sec.; 3. Theunissen (Zuid- Afrika), 10.7 sec.; 4. Sweeney (Engeland); 5. Benz (Ned.), 6. Yates (Australië). 100 meter hardloopen (dames) Eerste serie: 1. mej. C. Aalten (Ned.), 12.8 sec.; 2. mej. A. de Vries (Ned.), 13.2 sec.; 3. rnej. N. Winter (Ned.), 13.3 sec. Tweede serie: 1. mej. J. Dalmolen (Ned.), 12.8 sec.; 2. mej. J. Martin (Ned.), 13.1 sec.; 3. mej. N. Radman (V.S.), 13.3 sec. Derde serie: 1. mej. A. Doorgeest (Ned.), 13.5 sec.; 2. meji. L. Messmann (Ned.), 13.6 sec.; 3. mej. Kosters (Ned.), 13.6 sec. Beslissing: 1. mej. C. Aalten, 12.4 sec.; 2. mej. J. Martin, 12.8 sec.; 3. mej. J. Dalmolen, 12.9 sec.; 4. mej. J. Messmann; 5. mej. J. Doorgeest; 6. mej. A. de Vries. 400 meter hardloopen: 1. Hardin (Amerika), 47.9 sec.; 2. Stonely (Engeland), tijd niet opgenomen; 3. van Rhijn (Ned.), 51 sec.; 4. Prinsen (België), 51.6 sec.; 5. Klazema (Ned.); 6. Veldman (Ned.). 800 meter hardloopen: 1. Eastman (Amerika), 1 min. 53.3 sec.; 2. Cooper (Engeland), 1 min. 56.4 sec.; 3. Bouman (Ned.), 1.59.9 sec.; 4. Dop (Ned.), 2 min. 0.3 sec.; 5. Sierhuis (Ned.); 6. Tackema (Ned.); 7. v. d. Booren (Ned.). 1500 meter hardloopen: 1. Lovelock (Nieuw-Zeeland), 3 min. 53.3 sec.; 2. Bonthron (Amerika), 3 min. 54.1 sec.; 3. Cor nes (Engeland), 3 min. 54.9 sec.; 4. Devuyst (België), 4 min. 6.6 sec.; 5. Feenstra (Ned.), 4 min. 12.7 sec.; Heymans opgegeven. 200 meter hardloopen: 1. Berger (Ned.), 21.9 sec.; 2. Sweeney (Enge land), 22 sec.; 3. Kane (Amerika), 22.2 sec.; 4. Osendarp (Ned.)5. Theunissen (Zuid-Afrika) 6. Yates (Australië). 110 meter hordenloop: Eerste serie: 1. Finlay (Engeland), 15 sec.; 2. Kaan (Ned.), 15.8 sec.; 3. Jansz (Ned.), 15.9 gee.; 4. Beintema (Ned.); 5. Spanjerdt (Ned.). Tweede serie: 1. Beard (Amerika), 14.5 sec.; 2. Mesman Schultz (Ned.), 16.3 sec.; 3. van Leeuwen (Ned.), 16.4 sec. Karman en Stokman gediskwalificeerd. Beslissing: 1. Beard (Amerika), 14.9 sec.; 2. Finlay (Engeland), 15.3 sec.; 3. Kaan (Ned.), 15.5 sec.; 4. Jansz (Ned.); 5. Mesman Schultz (Ned.); 6. van Leeuwen (Ned.). 5000 meter hardloopen: 1. Kusocinsky (Polen), 14 min. 50.4 sec.; 2. v. Rumst (België), 15 mn. 21.1 sec.; 3. Maréchal (België), tijd niet opgenomen; 4. Petit (Ned.), 15 mn. 56.1 sec.; 5. van Iperen; 6. Bakker; 7. Kok. 4 Engelsche mijl hardloopen (6436 meter): Kusocinsky (Polen), 19 min. 16.3 sec. Estafette 4 maal 100 meter (finale scholie ren) 1. Gem. Lyceum, Den Haag, 45.4 sec.; 2. Ie 5-jarige H.B.S., Haarlem, 47.6 sec.; 3. H.B.S., Hoorn, 47.7 sec.; 4. Chr. Lyceum, Zeist, 47.7 sec.; 5. Chr. Lyceum, Haarlem; 6. 4e 5-jarige H.B.S., Amsterdam. Estafette 4 maal 100 meter dames: 1. Nationale ploeg (Aalten, Martin, Dalmolen, Doorgeest), 50.7 sec.; 2. „Brunhilde", Groningen, 53.7 sec.; 3. A.V. „Amsterdam", 53.9 sec.; 4. Ame rikaansche ploeg (Whorley, William, Webb. Radman)5. U.D.A., Utrecht. Estafette 4 maal 100 meter, heeren: 1. Ie Ned. ploeg (Osendarp, Boersma, Jansen, Berger), 42.1 sec.; 2. Amerikaansche ploeg (Beard, Kane, Johnson, Hardin), 42.1 sec.; 3. British Empire (Sweeney, Finlay, Yates, Theu nissen), 42.7 sec.; 4. 2e Ned. ploeg (Eikema, Beeftinck, Benz, v. Geenhuizen); 5. Oostelijke ploeg (Schillemans, v. d. Berge, v. d. Vegte, van Rhijn). Hinkstapsprong: 1. Metcalfe (Australië), 14.89 M.; 2. Peters (Ned.), 14.51 M.; 3. v. Kersen (Ned.), 13.36 M.; 4. v. Musscher (Ned.); 5. Snij ders (Ned.). Speerwerpen: 1. v. d. Pol (Ned.), 56.375 M.; 2. van Meyl (Ned.), 54.75 M.; 3. Collaris (Ned.), 53.285 M. Zondagmiddag hield de R. K. Federatie van Voetbalbonden de jaarlijksche algemeene verga dering in het Oranjehotel te 's-Hertogenbosch. In zijn openingswoord wierp de voorzitter, de heer P. v. d. Heyde te 's-Hertogenbosch, een terugblik op het afgeloopen jaar, dat een strijdperk is geweest an actie en groei. Het ledental is gestegen tot 42.000. De bonden moe ten er nu voor zorgen, dat het volgend jaar de 50.000 is bereikt. De snelle groei van de Fede ratie is voor een niet gering deel te danken aan het mandement van de bisschoppen, dat voor velen een krachtige aansporing is ge weest, zich bij de Federatie aan te sluiten. Het bestuur is er in geslaagd het R. K. Werk liedenverbond af te brengen van zijn plannen, om een aparte arbeiderssportorganisatie te stichten. Voor geregeld contact met deze or ganisatie wordt zorg gedragen. De Missiewedstrijden zijn een buitengewoon succes geweest. Kleine moeilijkheden in de bonden konden tot ieders tevredenheid worden opgelost. Het episcopaat houdt zich op het oogenblik speciaal bezig met de organisatie van de jeugd, in verband waarmede spr. wijst op het vraag stuk van de plaats van het katholieke voetbal in de katholieke jeugdbeweging. Vóór de Katholieke Federatie is geworden, wat zij thans is, heeft zij veel moeten door staan. Aanvankelijk werd de sport uit de jeugd verenigingen geweerd, waaraan het te wijten is, dat die vereenigingen niet dien bloei bereik ten, welke in het tegenovergestelde geval had kunnen worden bereikt. Het mandement van de bisschoppen heeft thans de sport een voorname plaats gegeven in de katholieke jeugdbeweging. De bisschop- De heer P. D. A. van der Heyde werd gisteren herbenoemd als voorzitter der R. K. F. pen bezoeken de sportvelden en hun paleizen staan voor de sportorganisaties open. Het laatste decennium heeft vooral geleerd, dat wie de jeugd niet heeft, geen toekomst bou wen kan. Welk een moeilijke taak zal de jeugd van thans later op de schouders te nemen krijgen. Van zeer groot belang is dan ook het gehalte van de leiders der jeugd van tegenwoordig. Aanvankelijk is de R. K. F. niet als jeugd beweging opgericht, maar eerder tegenover de gevaren van de neutrale sportorganisatie. In derdaad hebben duizenden jongens het behoud van hun geloof aan de katholieke voetbalor ganisatie te danken. De katholieke jeugdbeweging wordt in de huidige dagen krachtig diocesaan gecentrali seerd. In dit opzicht is volle medewerking van de R. K. F. te verwachten. Wie het tegendeel beweert, kent de waarheid niet. Spr. bracht oprechten dank aan de pioniers van de R. K. F., die ontzettend veel werk heb ben verzet. Zij verdienen zeer zeker een plaats in de gereorganiseerde katholieke jeugdbewe ging. Velen hunner zouden hun ervaring als K. J. C.-leider kunnen ten nutte maken. De financieele kracht van de R. K. F. blijve ten goede komen aan de jongens, voortkomend uit de R. K. F. Spr. dankte die diocesen, waar een reegling in dien geest reeds tot stand is gekomen of tot stand zal komen. Zoo, gezamenlijk werkend aan de opvoeeding van de katholieke jeugd, zal bereikt worden, dat de generatie, die ons zal opvolgen, zal be staan uit mannen, waardige strijders in het leger van God, waarop het vaderland zal kun nen rekenen. Spr. gaf daarop een kort overzicht van de plannen, om de voetballvereenigingen uit te breiden tot sportvereenigingen met technische leiding voor de verschillende in de vereeniging ondergebrachte takken van sport. Men ver krijgt daarmede een algeheele centralisatie van de katholieke sportbeweging en voorkomt mede het stichten van al maar nieuwe vereenigingen. Het financieel verslag 19331934 sloot met een bedrag aan inkomsten van 3401,49; aan Uitgaven 3540,37; nadeelig saldo 138,88. De balans 1933'34 sluit met een eindcijfer van 3196,68y,. waarin een kassaldo, groot 2276,7154. De begrooting 1934'35 is sluitend gemaakt met een eindcijfer van 2930. Het saldo van het Missiefonds, dat 1 Aug. '33 bedroeg 1200,23, bedroeg 1 Aug. '34 2371,88. De verslagen (het jaarverslag publiceerden wij reeds) ontlokten enkelen afgevaardigden op merkingen op onderdeelen. Na de toelichting van de bestuurstafel en het aanbrengen van enkele partieele wijzigingen, keurde de vergadering de verslagen goed. Naar aanleiding van een verklaring van rec- torr Vissers, geestelijk adviseur, dat hij zich de vrijheid voorbehield, zijn stem te laten hoo ien, wanneer hij dat noodig oordeelde (dit naar aanleiding van de Haarlemsche junioren-kwes tie) ontstond een levendige discussie. De afgevaardigde van den D. H. V. B., de heer Smits, was van meening, dat de leiders van de R. K. F. zich in de Haarlemsche kwestie gemoeid hadden, zonder dat dit gevraagd was. Hij achtte dit niet juist. De Limburgsche Bond was het er mee eens, dat de R. K. F.-leiders zich niet moeten men gen in zuivere interne bondsquaesties. De heer De Grood, Tilburg en de heer Kruy- ver, Haarlem, betoogden, dat de junioren-kwes tie niet thuis hoort bij de R. K. F., maar bij de diocesane bonden. Zoolang die aangelegen heid niet anders geregeld is, bemoeie de R. K. F. zich niet met de junioren-aangelegenheden. ector Vissers, repliceerend, betoogde met. klem de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van contact met de R. K. F.-leiding, ook in de junioren-aangelegenheden. Bij het ter sprake komen van de organisatie van den Missiewedstrijd HaarlemUtrecht, te houden in Hoorn op 30 September, sprak de heer Smits een opwekkend woord. Hij vroeg het Federatiebestuur, de baten van dezen wedstrijd te bestemmen voor het Missie-Jubileumfonds voor Nederl-Indië. De voorzitter sprak zeer waardeerende woor den van afscheid aan de aftredende bestuurs leden, de heeren J. Stufkens (Utrecht) en H. N. Smits (Haarlem). In de vacature-Smits werd benoemd pater Th. Esser O.E.S.A. In de vacature-Stufkens werd niet voorzien De voorzitter, de heer P. v. d. Heyde, werd met algemeene stemmen herkozen. In de kascommissie werden de aftredende le den herbenoemd. Insgelijks geschiedde met de commissie van beroep. Een voorstel van den I. V. C. B., ter aanvul ling van de bepalingen voor gerechtigdheid van spelers met een nieuwe alinea, luidende: „Spelers, die overschrijving aanvragen naar een vereeniging van een niet bij de R. K. Fe deratie aangesloten bond, worden met ingang van de waarschuwing of van den datum van die aanvraag tot overschrijving in het officieel orgaan van dien bond, ongerechtigd," werd met 121 tegen 55 stemmen aangenomen. Een aantal voorstellen van het R.K.F.-bestuur beoogende invoering van eensluidende voor schriften voor het overnemen van schorsingen en royementen van de bonden door de R. K. F., werd met algemeene stemmen aangenomen. Aangenomen werd voorts een voorstel van de bestuurscommissie van de R. K. F. inzake uni forme voorwaarden voor het aannemen van nieuwe vereenigingen door de aangesloten bon den, behelzende de volgende bepalingen: 1. De vereeniging zal minstens 20 leden moe ten tellen. 2. Zij zal over een eigen speelveld moeten kuflnen beschikken. 3. Zij zal een kleedgelegenheid moeten hebben op het terrein. 4. In plaatsen, waar slechts één parochie is, wordt slechts één vereeniging toegelaten. Het bondsbestuur zal van deze bepalingen in bijzondere gevallen dispensatie kunnen ver- leenen. Waar op dergelijke plaatsen reeds meer dan één club bestaat, zal het bondsbestuur er naar streven, dat deze clubs combineeren. Na de rondvraag sloot de voorzitter de bij eenkomst. Tegelijkertijd met en als onderdeel van het internationaal athletiektournooi in de hoofd stad, had ook thans weer de vereeniging A. A. O. in samenwerking met het weekblad „Het Leven" een marathonloop (afstand 42.200 meter) geor ganiseerd over het bekende Olympische traject. Na den start in het Stadion werd de volgende route gevolgd: Apollolaan, Amstellaan, Amstel- dijk, Kalfje, Ouderkerk, Nes, Thamerdijk, Nes- serlaan (keerpunt), Amsteldijk, Ouderkerk, Kalfje, Zuidelijke Wandelweg, Stadion. Er waren vijf en twintig deelnemers, die te voren een strenge medische keuring hadden ondergaan en om tien minuten voor twee het Stadion verlieten. Elke renner werd op het ruim 42 K.M. lange traject vergezeld door een wiel renner van de vereeniging „De Germaan". Zoo als vanzelf spreekt, was er bij het Stadion en langs den weg groote belangstelling van het pu bhek. De Belgen Hendrix en Mesman hadden direct na den start de leiding genomen en vertrokken in een vlug tempo, op eenigen afstand gevolgd door hun landgenoot Meskens. Hierna volgde Urban uit Driebergen. Bij de Kalfjeslaan ging Meskens aan den kop, gevolgd door Hendrix (op 200 M.), Urban (600 M.), v. d. Berg (650 M.), Cools (700 M.), Landheer (800 M.), Lomé (900 M.), Slingerland (1000 M.) en Koppes (1250 M.). Bij Ouderkerk was de stand nog ongeveer het zelfde. Hendrix was hier een stuk ingeloopen, terwijl Urban en v. d. Berg bij elkaar waren. Landheer was ook naar voren gekomen en had den Belg Cools gepasseerd. Op den terugweg bij Ouderkerk, na ruim 31 K.M. ging Hendrix aan den kop op 500 meter gevolgd door zijn landgenoot Meskens. Hierna volgden successievelijk Landheer, Lomé, v. d. Berg, Cools en Urban. Ook het laatste gedeelte van de route werd in een vlug tempo afgelegd en vroeger dan men verwachtte was de eerste aankomende van deze monsterrace in het Stadion. Het was half vijf, toen juist de 5000 meter verloopen werd. In den stroomenden regen stevende de Belg Hendrix onder geweldig applaus naar de finish. Hij had het traject afgelegd in 2 uur 41 min. 7 sec. Vijf minuten later kwam de Belg Meskens binnen, die een tijd maakte van 2 uur 46 min. 50 sec. Hierop volgde Landheer, de eerste Nederlan der, die onder groot enthousiasme even voor kwart voor vijf door de finish ging. Hij had den tocht volbracht in den fraaien tijd van 2 uur 53 min. 20 sec., waarmede hij een nieuw Neder landsch record vestigde. Na den Amsterdammer Landheer kwamen ach tereenvolgens Lomé uit Rotterdam, v. d. Berg uit Driebergen, Cools (België), Large uit Am sterdam, Urban uit Driebergen, Slingerland uit Leiden en Van Welie uit Amersfoort binnen. Hoogspringen: 1. Johnson (Amerika), 1.95 M.; 2. Metcalfe (Australië), 1.90 M.; 3, 4 en 5. Bras ser, Roelofs en Jansz (allen Ned.), 1.80 M.; 6. de Flotow (België), 1,70 M. Verspringen: 1. Peacock (Amerika), 7.40 M.; 2. van Welsenes (Ned.), 6.90 M.; 3. Nasse (Ned.), 6.355 M. Polsstokhoogspringen: 1- Woodhouse (Austra lië), 3.80 meter; 2. van Oorschot (Ned.), 3.80 meter; 3. Larsen (Denemarken), 3.70 meter. De Amsterdamsche sprinter Arie v. d. Linden zal naar „Het Volk" meldt, in November tot de klasse der beroepsrenners overgaan. Hij heeft reeds eenige contracten voor wedstrijden binnen, zoodat de inzet van zijn nieuwe loopbaan zoo slecht nog niet is. De uitslagen van de Zondag te Almelo ge houden wielerwedstrijden luiden: Stedenachtervolging Venlo, Zwolle, Doetin- chem, Almelo over 5 K.M.: 1. Venlo, koppel gebrs. Driessen; 2. Almelo, Textor-Millink. Achtervolging 5 K.M.: 1. J. Schotman, Zwol le. Op 30 M. Textor, Nijverdal. Afvalrace voor 10 amateurs: 1. Hargeed, Mar- kelo; 2. Scheers, Doetinchem; 3. van Osch, Enschede. Koppelwedstrijd 15 K.M.: 1. Scheers-Poese, Doetinchem, 13 pnt., tijd 21 min. 37.4 sec.; 2. Gebr. Driesen, Venlo, 10 pnt.; 3. Mallink-Der- tink, Almelo, 7 pnt. Omnium voor koppels: 1. Hazet-Oudekeizer 16 pnt.; 2. P. van Kempen-Ottevaire 12 pnt.; 3. Grohs-Gzucalla. Koppelachtervolging voor profs en onafhan- kelijken over 5 Kif.: 1. Bochum-Müller 2 min. 8 sec.; 2. v. d. Leur-v. d. Eist. Achtervolging profs en onafhankelijken: 1. Weisman (Enschede) ingehaald door Vinders (Kerkrade) na 6 ronden. Klassementsrace over 5 K.M. voor profs en onafhankelijken: 1. Müller 19 pnt.; 2. van Reyen 13 pnt.; 3. v. d. Leur 8 pnt. 60 K.M. koppel wedstrijd voor profs en onaf hankelijken: 1. P. van Kempen—Ottevaire 10 pnt. Op 1 ronde: 2. van Reyen-v. Isselt 16 pnt.; 3. Bochum-Müller 15 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9