DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 Pastoor P. Th. Verwer Pastoor A. v. Leipsig Pastoor Th. P. Blom Pastoor Sentenie Pastoor G. Waterreus Pastoor A. M. Heydeman Pastoor J. M. v. d. Marck Pastoor F. H.J.A. Cornet Pastoor J. L. Speet te Houtrakpolder Pastoor L. G. v. Ruyven Onverdroten zielenherder Zielzorger en sociaal priester met groote werkkracht Nieuwkoops tweede bouw pastoor Een vaderlijke herder, vooral voor de jeugd Bevorderaar van kerkelijk schoon Vooral het jeugdwerk gaat hem ter harte Beminde en ijverige liturgist Beminde herder van Lijnden Warm voorstander van den x volkszang Eerste zilveren priesterfeest op Texel Zwaagdyk maakt zich op om op den feest dag van Maria ten Hemelopneming het zilveren priesterfeest van zijn beminden herder, pastoor Verwer, met den meest mogelijken luister te vieren. Dankbaarheid vervult ieders hart, voor de onverbroken zorgen aan hun zieleheil ge wijd, voor de beslommeringen welke hun her der zich getroostte voor het opkomend geslacht, en de zorgen van hun herder bepaalden zich niet alleen tot hun geestelijk welzijn. Zijn Priester- hart klopte ook warm voor hun stoffelijke be langen. Aan den L. T. B. en de Hanze had hij zijn hart verpand. Ternauwernood had hij drie jaren geleden zijn intrede in onze Parochie ge daan, of hij nam de Jeugdorganisatie ter hand. Hij rustte niet, voor de jeugd in al haar geledingen georganiseerd was. Met de oprich ting der Graal werd de kroon op het jeugd werk gezet. Reikhalzend zien de ouders uit naar de zoogenaamde Ouderavonden, waarop sprekers van naam hun wenken gaven bij het moeilijke werk der opvoeding. Vooral in de ja ren, waarin de hartstochten beginnen op te laaien. Maandelijks schaarde hij de gehuwde mannen in de „Heilige Familie" om zich heen. De bond voor groote gezinnen verheugde zich in zijn volle sympathie. De eenvoud en reinheid van zeden bewaarde hij angstvallig in zijn parochie en onvervaard bezwoer hij door zijn optreden het gevaar, wanneer een of ander meisje zich vertoonde in een kleedij, welke an deren tot ergernis kon strekken. Onze herder bemint den luister van Gods Huis. Niettegenstaande de geldelijke zorgen, waaronder hij door vereenigingsgebouw en be waarschool gebukt gaat, plaatste hij in ons lie felijk bedehuis een artistiek uitgevoerd beeld van de H. Theresia van het Kindje Jesus. Aan doenlijk is steeds de kinderhulde op den feest dag van het H. Hart. Jaarlijks bedenkt hij bij het Veertigurengebed of den Biddag nieuwe middelen om eerherstel te geven voor den smaad, den Goddelijken Menschenvriend in zijn Altaargeheim door een verdwaasde wereld aangedaan. Aan het vuur van zijn voor allen toeganke lijk Priesterhart heeft Zwaagdijk te danken, dat het gebleven is, wat het was! Katholiek in merg en been, als zijn voorouders, arbeid zaam, eenvoudig en rein van zeden, een volk, dat den Priester als zijn grootsten weldoener eert. Pastoor Verwer is de vierde herder der Parochie van Sint ozef. Al zijn voorgangers smaakten het voorrecht alhier hun zilveren Priesterfeest te vieren. Zijn priesterfeest zal stellig alle vorige in luister overtreffen, om dat in onze dagen van malaise en zorgen schit terender dan immer te voren blijkt, welk een zegen een sociaal-voelend herder, een met alle rangen en standen meelevend priester voor een Parochie is. Op den feestdag van Maria ten Hemelopneming zal geheel Roomsch Zwaag dijk instemmen met de tonen van het bliide Te Deum: ,,U o God danken wij, dat Gij ons zulk een waren vader als zieleherder geschonken hebt." Pastoor Verwer werd den Sisten Augustus 1883 te Eindhoven geboren. Op zeer Jeugdigen leef tijd vertrok hij naar Zierikzee, waar zijn roe ping tot het Priesterschap ontwaakte. Uit het ouderlijk gezin ontsproten twee kloosterlingen. Een der zusters van den feesteling vertoeft als Godgewijde Maagd in het klooster te Etten; de tweede verliet vaderland en verwanten om in het donkere Afrika 'Oeganda) haar leven in den dienst des Heeren te slijten. Nog telt de jubilaris onder zijn bloedverwanten twee pries ters: de Augustijner Paters H. en N. Nieuwhof zijn neven. De eerste is conrector aan het Gym nasium te Eindhoven: de tweede leeraar aan het Gymnasium te Venlo. Pastoor Verwer bereidde zich aan de Semi naries te Hageveld en Warmond tot het Priester, schap voor en werd priester gewijd den 15den Augustus 1909. Zijn plechtige eerste H. Mis droeg hij op in de parochiekerk te Zierikzee, waarvan de ontslapen herder van Wervershoof, de Zeereerw. Heer Karskens, toenmaals pastoor was. Na een korte assistentie te Bovenkarspel was de feesteling achtereenvolgens als kapelaan werkzaam te Oudorp, Boskoop, Vlissingen, Am sterdam en Den Haag. Om gezondheidsredenen werd hij van daar overgeplaatst naar Bergen als rector van het welbekende Retraitenhuis te Bergen. Als opvolger van pastoor Moes werd hij den 14den April 1931 met de zielzorg van de Parochie van den H. Joseph alhier belast, waar hij door zijn priesterlijken ijver, zijn onvermoeide zorgen voor het geestelijk en stoffelijk welzijn zijner kudde, zijn gemoedelijkheid en medeleven met allen stormenderhand aller harten voor zich won. Pastoor Am. van Leipsig is 23 Januari 1882 te Delft geboren. Op 13-jarigen leeftijd ving hij zün studies aan op het Seminarie Hageveld om deze te vervolgen op het groot Seminarie te Warmond. 15 Augustus 1909 is z.eerw. priester gewijd. Van September 1909 tot 1913 was hij kape laan te Monster, van 1913 tot 1916 te Alphen aan den Rijn, van 1916 tot 1917 te Leiden, daarna tot 1920 te Sloten, vanwaar hij in 1920 werd overgeplaatst naar Haarlem-Noord om in 1923 een benoeming te ontvangen voor Wasse naar vanwaar kapelaan Van Leipsig na een zeer vruchtbaren werkkring in Januari 1930 werd benoemd tot pastoor te Beemster. Pastoor van Leipsig heeft zich doen kennen als een ijverig zielzorger met zeer groote werk zaamheid. Hij interesseert zich zeer veel voor het vereenigingsleven, de liturgie en andere za ken, waardoor het godsdienstig leven bij de ka tholieken kan bloeien en de ijver voor de ka tholieke zaak in het geestelijk en openbare leven kan toenemen. Zoo heeft hij o.a. in Haarlem-Noord een R. K. Harmoniegezelschap opgericht, dat hem thans bij zijn zilveren priesterfeest zal komen huldigen. Als pastoor van de Beemster doet pastoor Van Leipsig zich kennen als een priester van ongekende werkkracht, zoowel in het geestelijk als het openbaar leven. Er is welhaast geen zaak, waarmede het katholiek leven in zijn parochie gediend is. of deze bloeit. Zijn liefde voor de bevordering der liturgie is bü eiken eeredienst duidelijk waarneembaar. Het vereeni gingsleven staat in de Beemster dank zij zijn goede zorgen op een zeer goed peil. Er bestaat, dank zij de activiteit van den pastoor in Beemster een samenwerking tus- schen de verschillende standen welke een zegen is voor de parochie. Het jeugdwerk staat er uit stekend voor. Pastoor Van Leipsig weet de beste medewerkers voor zijn „Jonge Wacht" met ijver te bezielen en met liefde gaan de jongens naar htm pastoor om naar zijn godsdienstige onder richtingen te luisteren. Hij is een ijveraar voor de Missie en zoo bestaat in de parochie ook groote belangstelling en offerzin voor het mis siewerk. Geen wonder dat de parochie van de Beem ster het feest van haar beminden pastoor op luisterrijke wijze zal vieren. Pastoor Theodorus Petrus Blom werd ge boren te Amsterdam 27 November 1883, bezocht het gymnasium der Jezuïeten aldaar, vervol gens de beide seminaries van het bisdom Haar lem en werd op 15 Aug. 1909 te Haarlem door Mgr. A. J. Callier z.g. priester gewijd. Op den zelfden dag reeds werd hij benoemd tot kape laan te Assendelft, waar hij onder drie pastoors is werkzaam geweest. Daarna was hij eenige Jaren kapelaan aan de Rozenkranskerk te Am sterdam en te Uitgeest en een tiental jaren te Leiden. Van hieruit volgde zijn benoeming tot pastoor te Oud-Beijerland en na ongeveer vijf Jaren te Nieuwkoop. Speciaal als kapelaan heeft hij veel gedaan voor de rijpere jeugd in patronaat, Maria-con- gregatie, sport enz. Na de oorlogsjaren heeft hij zich zeer ver dienstelijk gemaakt voor de Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen, waarvoor hem nog een onderscheiding ten deel viel. In Mei 1933 werd hij benoemd tot pastoor in Nieuwkoop, waar het zijn eerste werk is geweest maatregelen te nemen tot den bouw van een nieuwe kerk met pastorie, waar reeds twintig jaren en langer naar is uitgezien en met welken bouw men thans halverwege gevorderd is. Pastoor Blom is een rustig denker, een door tastend werker en een man vol van de heer lijkste priester-ldealen, in wien de parochianen veel vertrouwen stellen. Moge God hem in staat stellen, nog veel in het belang van Nieuwkoops katholieken en hun zielenheil te doen. Zes jaar geleden kreeg Pastoor Sentenie den iangverwachten brief in handen, waarin hij de benoeming tot pastoor zou vinden. De brief bevatte ech.er niet alleen een benoeming tot pastoor, maar tot stichter en bouwpastoor van een nieuwe parochie tusschen de oude paro chiekerken van Lisse en Sassenheim in. Voorloopig zoii hij als assistent in de oude St Agathaparochie werkzaam zijn, om vanuit dezen observatiepost zijn nieuw arbeidsveld te leeren kennen en de meest geschikte plaats voor de nieuwe kerk uit te kiezen. Tot dan toe hadden de katholieke bewoners van het vlakke bollenland in de verte alleen de torenspitsen van hun parochiekerken boven de boomen uit zien steken, nu zouden zy spoedig een kerk in hun midden hebben, want de nieuwe herder zou wel spoedig voor de schaapskooi zorgen. Wie de nieuwe bouwpastoor was, wist men onmiddellijk, en wat de nieuwe herder voor zün kudde zou zijn, begreep een ieder toen de schoolkinderen niet uitgeput kwamen over den nieuwen kapelaan. In September werd de nood kerk ingewyd en kon de pastoor het bestuur over zijn parochie in handen nemen. De paro chie werd gesteld onder de schutse van de H.H. Engelbewaarders. De pastoor heeft dezt patroonheiligen gekozen, omdat de nederzetting halfweg tusschen Lisse en Sassenheim in, waar zoo goed als alleen katholieken wonen, sinds onheuglijke tijden „De Engel" heet. Niemand weet echter, waarom de buurtschap dezen naam neett gekregen. Eind Juli 1930 vierde men het eerste groote parochiefeest, toen Father van der Vlugt met een feeststoet langs de muren van de nieuwe kerk onder en tus schen de stellingen door naar de noodkerk werd geleid, om er zyn eerste plechtige H. Mis te vieren. De stichting van de nieuwe parochie had haar beslag gekregen iii een tijd, dat de uitbun digheid van grooten voorspoed in de geheele streek tot uiting kwam. Pastoor Sentenie liet er geen gras over groeien. In tyden van voor spoed mag men O. L. Heer zeker niet vergeten. Op 15 Augustus zal de zeereerw. heer G. Wa terreus, pastoor der St. Victorparochie te Noord- wijkerhout, zijn 40-jarig priesterfeest vieren. Zijn eerw. werd geboren te 'sGravenhage op 11 Maart 1870 en bezocht, na aldaar de lagere school doorloopen te habben, het College te Katwijk, studeerde vervolgens op „Hageveld" en te Warmond en werd op 15 Augustus 1894 door Mgr. Bottemanne z.g. priester gewijd. Hij ontving als eerste benoeming die van kapelaan te Hoofddorp, waar hij twee jaar werkzaam was; daarna stond hij vijf jaar te Kralingen, vier jaar te Rotterdam aan de Kruiskade, waar na hij om gezondheidsredenen 9 maanden ver- biyf hield te Watergraafsmeer. Hierna volgde zijn benoeming tot kapelaan aan de Duif te Amsterdam, waar hij vier jaar werkzaam was, toen zijn benoeming volgde als pastoor te Rhoon bij Rotterdam. Na een verbiyf aldaar van slechts één jaar werd zyneerw. benoemd tot pastoor in Langendijk, waar hy twaalf jaar werkzaam was, totdat eindelük in November 1923 zyn benoeming volgde tot pastoor der St. Victorparochie te Noordwijkerhout. Veel werd in die byna elf jaren door den zeereerw. pastoor gedaan, vooral voor de ver siering van het kerkgebouw. Zoo werd eenige jaren geleden de beschildering, welke door tijd en weersgesteldheid ernstig geleden had, geheel gerestaureerd en werd de kerk voorzien van een glazuren wandbetegeling, waardoor het in wendige van deze oude kerk zeer werd verfraaid. Ook werd een centrale verwarming aangelegd, waardoor in den 'winter het interieur van de kerk, dat voordien zeer veel van het weer te ïyden had, in goeden staat bleef. Het is voor de kerkgangers nu een aangenaam bedehuis. Bij de parochianen staat z.eerw. als milddadig bekend. Hy is als trouw ziekenbezoeker bekend en bemind. En nu maakt de parochie zich op om dit ju bileum op feesteiyke wyze te herdenken. Hoewel de jubilaris als zün uitdrukkeiyken wil heeft te kennen gegeven geen uiteriyk feest te willen, heeft zijn kapelaan, de weleerw. heer A. F. Loerakker eén feestcommissie opgericht, door wier zorgen de kerk feestelijk wordt ver sierd. Door de diverse vereenigingen worden langs de Kerklaan en by het patronaatsgebouw eenige eerepoorten opgericht. Op 14 Augustus des avonds omstreeks 7 uur, zal de jubilaris aan den ingang van de versierde Kerklaan wor den ingehaald door een stoet van bruidjes, waarby de R.K. Harmonie St. Jeanne dArc haar muzikale medewerking zal verieenen. Daarna wordt een plechtig Lof gecelebreerd, waarna de aanbieding geschiedt van t cadeau, bestaande uit een som geld, van de parochianen. Zoo zullen de parochianen van St. Victor op waardige wyze dit jubileum van hun beminden herder vieren. De Z.E. jubilaris werd geboren te Amsterdam op 19 Aoril 1884 en studeerde aan de Semina ries Hageveld en Warmond. Pastoor Heydeman was vier jaar kapelaan te Velsen om in 1913 naar Rotterdam te worden geroepen, waar Z.E. gedurende acht jaren, naast de zware zielzorg veel en nuttig werk heeft verricht op sociaal gebied. Een klein denkbeeld van. de zware taak, die hij hier ver richtte, kunnen we ons vormen, als wij na gaan, dat tydens het kapelaanschap van Jen jubilaris de organisatie van het vpreenigings- leven nog niet zoo verdeeld was als tegenwoor dig. Alles kwam hier op twee personen neer. Rector Kok verzorgde het stadsgedeelte, terwijl kapelaan Heydeman den linker-Maasoever „be werkte". Inderdaad bewerkte. Want niet min der dan 25 vereenigingen ressorteerden onder zijn leiding, o.m. de R. K. Volksbond, de haven arbeiders en de zorg voor de vrouweiyke jeugd. Ieder, die met R. K. sociaal werk in aanraking komt,' zal beseffen welk een pioniersarbeid in Rotterdam door den jubilaris is verricht. In 1921 werd de jubilaris naar Den Haag overgeplaatst, waar hy eveneens gedurende acht jaren zegenryk arbeidde. In Den Haag werd Z.E. belast met de moeilijke zorg voor de ver waarloosde jeugd. Het resultaat, dat hij be reikte, culmineerde in de oprichting en bouw van een prachtig huis voor het St. Franciscus liefdewerk, welke arbeid evenwel onder groote financieele moeiiykheden tot stand kwam. Ka pelaan Heydeman slaagde er echter in, deze moeiiykheden grooteiyks te overwinnen en al dus voor zyn opvolgers een meer gemakkeiyk begaanbaar pad af te bakenen. Op 20 Juli 1929 volgde de benoeming van Pas toor te Zuid-zype (Burgerbrug)Energiek werd ook hier de nieuwe tyd ingeschakeld. De Graal werd in zyn parochie opgericht, de kerk ge restaureerd, terwyi Z.E. werd benoemd als voor zitter van den Dekenalen Jeugdraad, in welke functie Z.E. de belangen van het jeugdwerk niet alleen in eigen parochie, maar in geheel het Dekenaat yverig behartigde. De parochianen waren het met hem eens en vonden ook, dat er een mooie kerk moest komen. Jan Stuyt z.g. ontwierp de plannen voor een grootsche kerk in centraal bouw met een slan ken klokketoren aan de Noord- en een flinke pastorie aan de Zuidzyde. In October 1931 kon de jubilaris den Bis schop ontvangen voor de kerkconsecratie. Al leen de campanilla staat nog slechts op de groote teekening in de spreekkamer van de pastorie, waar de bezoeker het grootsche ge heel kan bewonderen, dat er langs den straat weg zal staan, wanneer ook de klokketoren de wacht by de kerk zal hebben betrokken. De hulpkerk werd nu tot vereenigingsgebouw ingericht, en het terrein achter de kerk volge bouwd met scholen voor de vele „engeltjes", die de Engelbewaarders in deze parochie on der hun hoede hebben. Het onderwys en de verdere godsdienstige vorming heeft de jubi laris uitsluitend aan religieuzen toevertrouwd. Inmiddels werd er ook gezorgd voor de geloo- vigen in de Kaag, waar een zeer mooi bykerkje werd gebouwd. Pastoor Nicolaus Wilhelmus Sentenie is ge boortig van Hpendam, waar hij op 13 Septem- 18 November 1933 volgde de overplaatsing als Pastoor naar Monnikendam. Al kort na zijn komst bleek, dat Z.E. ook in zijn nieuwe paro chie op de eerste plaats de belangen van de jeugd wilde behartigen. De Congregaties voor jongens en meisjes werden opgericht resp. ge reorganiseerd, het Clubhuis het werk van Pastoor Spigt z.g. geconsolideerd, en de jeugd van de straat in eigen Roomsch milieu gebracht. Voor het katholieke vereenigingsleven toonde hij daadwerkelijke belangstelling. Als herder der zielen heeft Z.E. evenwel op de eerste plaats het geesteiyke belang zyner parochianen op het oog. Eenige weken geleden is, ondanks de zware financieele zorgen, die Pastoor Heyde man in zyn parochie heeft, een begin gemaakt met de restauratie van de kerk. Welke plannen Z.E. in zyn parochie nog ver der wil verwezenlijken, wy weten het niet, doch de eervolle priesterlyke loopbaan van Z. E. is zeker een borg, dat Pastoor Heydeman nog velen zegenrijken arbeid voor zijn parochanen zal verrichten. De parochie maakt zich thans op om het zil veren Priesterfeest van haar herder te vieren Pastoor Heydeman staat nog slechts kort te Monnikendam, doch met geestdrift hebben zich de parochianen achter het Kerkbestuur ver- eenigd om op 15 Augustus hun Pastoor te hul digen, en aldus uiting te geven aan hun gene genheid en eerbied. Mogen alle parochianen God danken voor dit zegenryk en arbeidzaam Priesterleven, en den Opperpriester vragen, dat Z.E. nog zeer vele jaren zyn zegenrijke taak te Monnikendam mag vervullen. Pastoor J. M. van der Marck, die 29 September 1933 den algemeen geachten hoogeerw. pastoor J. Zwart is opgevolgd, heeft zich gedurende dezen tyd van zyn herderlijke bediening te Zaandam doen kennen als een yverig en voort varend priester. Vooral op liturgisch gebied heeft hij daarvan in menig opzicht doen blijken, en daarom streeft hij er naar, ook in het uitwendige den luister in Gods huis te vergrooten. Toen de parochianen het denkbeeld opper den, den priester by zyn zilveren jubileum te eeren door de aanbieding van een stoffelyk huldeblijk, heeft de zeereerw. jubilaris aan stonds te kennen gegeven, dat men hem geen beter geschenk zou kunnen geven dan een fonds beschikbaar te stellen dat zou kunnen dienen, om het inwendige van het kerkgebouw te verfraaien. De parochianen hebben dit zeer op prijs ge steld. Zaandam is voor den gewyden .Jubilaris zyn tweede pastoraat. Mei 1929 werd pastoor v. d. Marck benoemd tot bouwpastoor te Schermer, waar ir een hulp kerk op 29 September van datzelfde jaar de Eerste H. Mis werd opgedragen. Toen begonnen de voorbereidingen voor den bouw van een parochiekerk, die aan alle e«schen zou beantwoorden. Het werk daaraan vorderde zoo gunstig, dat het nieuwe kerkgebouw op het leest van St. Michael twee jaar precies nadat de hulp kerk in gebruik was genomen kon worden geconsacreerd. Vóór zyn benoeming tot pastoor was de zeer eerw. heer Van der Marck kapelaan te Purme- rend, Dordrecht, in de St. Jozefkerk te 'sGra venhage 'en in de St. Magdalenakerk te Amsterdam. ber 1881 zyn pelgrimstocht begon. In zyn twin tigste jaar begon hy de seminarie-studies te Ha geveld in Voorhout. Acht jaar later, op het eind van den theologischen cursus te Warmond, ontving hy de priesterwyding. Met veel enthousiasme zette hij een punt achter de stille studiejaren en trok hy naar Delft om er als assistent den herder van de St. Hippolytus-parochie te gaan helpen. In November 1909 kreeg hy een benoeming tot kapelaan te Wateringen, waar hij vyf jaar bleef. In zyn kapelaansjaren te Noordwyk, van September 1913 tot Maartr 1917 heeft hy ty dens den rumoerigen mobilisatietyd de geeste lyke belangen behartigd van de te Noordwyk ingedeelde katholieke militairen. Hier ook heeft hij als aalmoezenier het Mo- bilisatiekruis verdiend, dat by plechtige gele genheden prijkt op het effen zwart van zyn toog. In Maart 1917 werd hij overgeplaatst naar de St. Elisabeth-parochie aan de Mathenesselaan te Rotterdam, welke parochie hy in September 1921 verliet om in de „Papegaai", de parochie van St. Petrus en Paulus te Amsterdam, op verhaal te komen, daar zyn gezondheid toen veel te wenschen overliet. In Amsterdam is de jubilaris een van de ver schillende geestelyke adviseurs geweest, die met Rector Jansen, den algemeenen geestelyken ad viseur, de besturen der katholieke bonden by- stonden. Na zyn herstel zag hy zich in Augustus 1922 een kapelaansplaats toegewezen in de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezuidenhout te 'sGravenhage, waar hij bleef totdat de Bisschop hem de stichting van de nieuwe parochie opdroeg. De jubilaris is een joviaal man, die de kwink slagen uit zijn mouw schudt en een ernstig woord zoo kan zeggen, dat het steeds in goede aarde valt. De karaktertrek, die hem wel het meest doet kennen als dén herder van zyn schapen, is zyn liefde voor de kinderen. Dageiyks kan men den jubilaris op het kerkplein op en neer zien loopen, als hy na zyn H. Slis een korte recreatie neemt. De geheele schooljeugd komt, voordat zy de kerk ingaat voor de kindermis, den pastoor „goeden morgen" wenschen. De herder kent hen allen by voor- en ach ternaam en vergist zich nimmer. Zoo nu en dan komen er een paar stilletjes terug, de kerk uit, om den pastoor nog eens een hand te geven. Daelt omlaegh, gij Offerengelen: Helpt me loof en bloemen strengelen Tot festoenen; valt aan 't werk; Ciert gewelf en koorpilaren; Overkranst de hooge altaren. Daelt omlaegh, o Offerengelen Helpt me 's herders goudkrans strengelen Op zyn zilv'ren feestgetij. Zoo jubelen, met 'n kleine variant op Vondels vers, de Katholieken van de Lynden op den 15den Augustus, den dag, waarop het 25 jaar geleden zal zyn, dat hun beminde pastoor de heilige priesterwyding mocht ontvangen. De dagen van voorbereiding, tevens dagen van spanning, zullen weldra voorby zyn! Groot en klein, arm en rijk, heel de parochie ver heugt zich, maakt zich gereed om den bemin den pastoor een waardig feest te bereiden. Immers, in den pastoor, den Godsgezant, eeren wy den Christus, die voortleeft in den Priester. Jezus wilde na zyn Hemelvaart z'n kinderen niet als weezen achterlaten. „Zie," zoo sprak Hy, „Ik ben met u tot aan de voleinding der eeuwen." Christus is steeds by ons gebleven: persoonlijk, onzichtbaar jn het H. Tabernakel, onpersoonlijk, zichtbaar in het Priesterdom. Als een tweeden Christus zullen wy onzen pastoor, die voor 'n paar dagen ons verliet, inhalen in onze parochie, wy allen zullen juichen en ju belen, aan den Godsgezant eerbied en hulde betuigen. Hoeveel dank zyn wy God verschuldigd, dat Hy zoo'n eminenten priester in ons midden zond. Met van liefde kloppend hart bestiert hy onze kleine, doch wat grenzen betreft groote parochie. Elk onzer kent hy, elk onzer sticht hy, elk onzer trekt hy door zyn eenvoud en liefde By ziekte of in droeve levensomstandigheden, by een heuglyk familiefeest of by intieme vreug de, pastoor Cornet is aanwezig om troostwoorden te storten in het gebroken hart, om zich mede te verheugen in het beschoren geluk. Dat echt medeleven met de parochianen, dat is het ook juist, waardoor die hechte band gesmeed is tusschen den Herder en zyn kudde, de band, zoo noodzakeiyk om grooten invloed te hebben op het geesteiyk leven der hem toevertrouw den Ziet pastoor Cornet op de vergaderingen der diverse vereenigingen! Reeds vóór den aanvang is hij omringd door verschillende leden, die den pastoor iets hebben te vragen of mee te deelen. Die vertrouweiykheid, gemoedelijkheid, ze doet weldadig aan en heeft een vèrstrekkenden in vloed op de respectieve personen. Diezelfde geest is waarneembaar als pastoor 'n onderwerp heeft ingeleid en zijneerw. daarover de tongen losmaakt. Ongedwongen kruisen de vragen en antwoorden: ze vormen steeds weer méér band tusschen leider en kudde. Geen wonder, dat vooral ook de geestelyke organisaties onder deze eminente leiding tot hoogen bloei gekomen zyn. De beide congre gaties voor jongens en meisjes als een klein plantje begonnen, zyn onder pastoor Cornet uitgedeid tot vereenigingen, die de halve kerk vullen. Een enthousiaste geest heerscht in beide congregaties, een geest, die biykbaar overslaat op de grooten. Ziet eens met wat een geestdrift het Aanbiddingsfeest en Veertiguren gebed gevierd wordt! De rijkversierde kerk is dan avond aan avond gevuld met geloovigen. En hoe ging het in de dagen der H. Missie, door den Pastoor zoo schoon voorbereid? Er zit pit in, en dat danken we aan den ZeerEerw. jubilaris, die met onverdroten ijver steeds werkt aan het waarachtig heil, der hem toevertrouwden. Het geesteiyk heil, ja ook het stoffelijk heil heeft steeds zyn volle aandacht. Bezit de jubilaris een groote liefde tot zyn parochianen, een even groote liefde koestert hy voor zyn kerk, het huis Gods. Dag in, dag uit ziet men den jubilaris in zyn dierbaar be dehuis met spiedend oog rondgaan, naarstig zoekend of (dit zy tot z'n eere gezegd) met weinig kosten niet hier of daar wat verfraaid kan worden. Hoe heeft Pastoor Cornet ge werkt, vaak onder moeiiyke omstandigheden, om het Gods huis te maken tot 'n waardige woonplaats voor den Algoede, maar tevens tot li devote bidstelle voor ons. En is de jubi laris daarin geslaagd? 'n Lief, devoot kerkje, uit welks beschildering en aankleeding de kunstenaar spreekt, staat in 't midden der Pa rochie Hebben wy dus redenen om feest te vieren? Ellenlang zou ons artikel worden als we het geheele werken en doen van onzen jubilaris zouden willen schetsen! We hebben slechts 'n greep gedaan, waaruit de verhouding duidelyk spreekt. Wij gaan dus op, in grooten getale, naar ons lief kerkje om den God der Altaren onzen dank te brengen voor de zegeningen ons ge bracht door onzen beminden Pastoor Cornet. Doch niet alleen storten wy dien dag 'n dankgebed! wy voegen er aan toe 'n smeek gebed: Geve God u, gelukkigen jubilaris, een lang leven, geve Hij u kracht uw zegenrijken ar beid nog lang te verrichten, dat het goud u eens siere. Den 15den Augustus herdenkt onze beminde pastor den dag, waarop hy voor vyf en twintig jaar tot priester werd gewyd. Pastoor J. L. Speet werd geboren te Leiden 22 April 1884 en priester gewyd op 15 Augustus 1909. Hy was achtereenvolgens kapelaan te Heemstede; vanaf 1915 kapelaan aan de toen pas opgerichte parochie van St. Liduina te Den Haag. Vervolgens werd hy kapelaan te Bloemendaal waar hy met de zorg van het Provinciaal Zie kenhuis belast werd. Hier heeft hy byzonder geyverd voor de geestelyke belangen der ver pleegsters en patiënten. Hij zorgde voor de ver siering en verfraaiing van de kapel. Vooral wist jubilaris, dat men zich hem zonder deze maar hij te verkrijgen, dat het Ons-Heer in de kapel bewaard mocht worden. Ten slote volgde de benoeming tot kapelaan aan de Rozenkranskerk, Obrechtstraat te Am sterdam. Hij richtte daar in 1923 de Maria- Congregatie op, stichtte de vereeniging voor de bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Onder zeer groote belangstelling vierde hy al daar zijn koperen priesterfeest. In Maart 1929 werd hij benoemd tot pastoor van den Houtrakpolder. In deze kleine parochie heeft Z. E. buitengewone energie aan den dag gelegd. Vooreerst werd de verfraaiin van het eenvoudig, intieme kerkgebouw ter hand geno men, 't laatst niet 't minst, de kerk werd van centrale verwarming voorzien. Muziekkenner en -liefhebber vooral van den Gregoriaanschen kerkzang, oonde hty zich vooral als werker voor den volkszang. In dit verband zij opgemerkt, dat met de geringe fi nancieele middelen, welke hem ten dienste stonden hy wist te verkrijgen cat de kerk werd verrykt met een pneumatisch orgel. Vurig Ma- ria-vereerder richtte hij hier, evenals in de vo rige parochie te Amsterdam, een jongens- en een meisjes-congregatie op. Ook richtte hy den Eucharistischen bond op. Op sociaal gebied gaf hy eveneens zyn beste krachten, door het oprichten van een landarbei- dersbond „Deus dedit", een afdeeling van „de Graal" en en als geestelyk adviseur van den L. T. B. Een zeer ruimen blik te bezitten in de toe komst van de parochie van St. Gertrudis, toon de pastoor Speet door den bouw van de R. K. parochiale school. Ondanks hardnekkigen te genstand, deels van conservatieven, deels van financieelen aard, vorderde het werk aanvanke- lyk zeer langzaam. Zyn arbeid werd beloond! De R. K. school bleek een zegen voor de jeugd. Nam toch sinds haar opening het kerkbezoek der kinderen niet alleen toe, vooral de veelvul dige en dagelyksche H. Kindercommunie waren het directe, zegenryke gevolg, evenals een grondiger kennis van onzen H. godsdienst. Wy zyn er van overtuigd, namens alle paro chianen te spreken, als wy tot slot van dit ar tikel den innigen wensch uitspreken, dat het onzen zeereerwaarden heer pastoor gegeven moge zyn, nog vele jaren te arbeiden in den Houtrakpolder. God geve den pastoor nog vele jaren van ge zondheid, zegen en geluk tot eigen heil en tot heil van hen, wiens Herder hy is. Aan belangstelling zal het dien dag niet ont breken, maar schenken wy hem vóór alles ons hartelijk gebed. De receptie is van 2 tot 3 uur. H. F. De Zeereerwaarde heer L. G. van Ruyven werd geboren 10 Oct. 1884 te Poeldyk. Na zijn priesterwijding, benoemd tot kape laan te Volendam, en in 1915 tot kapelaan in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam. Den 29 Juni 1929 werd Zyn Eerwaarde pastoor te Den Burg op Texel, waar 11 Juli d.a. v. door den Hoog eerw. Deken van Schagen, de plechtige in stallatie plaats had. Gedurende de vijf jaar, die pastoor Van Ruyven op Texel vertoeft, heêft hij zich hier zeer bemind gemaakt, vooral door zyn vroom heid en de goedheid van karakter. In alles zoekt Z. E. steeds vrede in zyn parochie, ter wijl hy zeer gastvrij is voor zyn vrienden. Pastoor Van Ruyven plaatst zich nimmer op den voorgrond, en dit blykt in alles uit zyn werkzaamheden. Wel is gedurende zijn verbiyf op Texel de bouw voltooid der R.K. school en is voor den koster een nieuwe woning gebouwd, doch pastoor van Ruyven bepaalt zich in hoofdzaak tot verbetering van die zaken, die ander zoo licht over het hoofd worden ge zien. Zoo is onder zyn beheer de kerk gevoegd, een omvangrijk werk, dat echter voor een buitenstaander van niet veel beteekenls schynt. Ook de kerkgewaden werden door hem uitstekend in orde gebracht. Ook dit werk straalt niet naar buiten uit, doch toont den waren geest van den pastoor, die niet werkt vor den dank van menschen. Het is hier de eerste maal, dat hier, zoo lang ook maar iemand zich kan herinneren, een zilveren priesterfeest plaats heeft, niet alleen te Den Burg, doch op het geheele eiland Texel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10