VON PAPEN OP DE MAT m IT De restauratie in Oostenrijk De doodvonnissen voltrokken mËÊËËmmm Het nieuws van heden Tentoonstelling1 Vroom Dreesmann De mijnramp in den Elzas V00RL00PIG GEEN KANS DE BAROMETER t VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Di^bDAG 14 AUGUSTUS 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18894 Advertentieprijzen.- Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek STARHEMBERG BIJ MUSSOLINI Schuschnigg bij Goem- boes Fransche wolf abrieken sluiten Geen afzet meer Arbeidsconflicten in de Ver. Staten UITGEWEZEN POLEN Het Weer Zonder teeken van ontroering gaan de vier Weensche politieman nen den dood in Een harde noodzaak" PETER BENOIT-MONUMENT TE ANTWERPEN Acht arbeiders in de vlammen om gekomen. Gewonde overleden HITLER TE OBERAMMERGAU Diep onder den indruk Met het stellen van een voldongen feit of het volgen van helden methoden is het niets gedaan Vroegere voorbeelden Goebbels verheerlijkt Hitier Propagandarede te Berlijn. Wij moeten de wereld toonen, dat wij eensgezind zijn" De dood van prins Gonzalo Verklaring van den wielrijder Rotsstorting in de Niagara Wegens den feestdag van Maria ten Hemelopneming zal de NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT Woensdagavond NIET verschijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Oosterspoorweggeschil blijft hangen Gedelegeerde van Mandsjoekwo huiswaarts Politieke bannelingen terug in Rio Gandhi eet weer Op de KUNSTAFDEELINC 5de étage, exposeert de be kende kunstschilder H. J. Wesseling, Heemstede eenige van zijn werken HAARLEMSCHE COURANT De Oostenrijksche regeering heeft Von Pa pen pijnlijk lang op de mat laten staan. En terwijl hij op de mat stond, hebben bondskanselier Schuschnigg en vice-kanselier Starhemberg van achter de tochtdeur nog eens flink gezegd, waar het op staat, wanneer hij binnen mocht komen. Oostenrijk zal en moet on afhankelijk blijven en het misdadige nationaal- socialisme zal in den Bondstaat door de regee ring bestreden worden, eventueel tot aan zijn laatsten snik. Tenslotte heeft Weenen Hitler's afgezant toestemming gegeven om binnen te ko men in de voorkamer voor officieele bezoekers, omdat het nu eenmaal niet anders kon. Van Von Papen en zijn opdrachtgever zal het af hangen of er wezenlijk een herstel van normale en hartelijke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland zal worden bereikt. Mocht Von Papen dezelfde rol willen spelen, welke hij in dertijd in Washington als militair attaché heeft gespeeld, of mocht hij een gelijkschakeling be proeven op dezelfde wijze als in Duitschland, dan zal hem onmiddellijk de deur weer worden gewezen. Wel zelden in de diplomatieke geschie denis is een gezant met zooveel achterdocht en reserve door een regeering aanvaard als Von Papen door de Oostenrijksche. Von Papen heeft dit alles over zijn kant laten gaan. Hij ver staat de kunst der lijdzaamheid. In zijn vader land hebben zij, die hij in het regeeringszadel heeft geholpen, hem die kunst wel geleerd. In- tusschen moet het voor Duitschland met zijn superioriteitswaan wel ietwat vernederend zijn, dat het kleine Oostenrijk, waar nota bene nog we! een Duitsch broedervolk huist, zijn verte genwoordiger heeft behandeld als een weinig gewenschten opdringerigen gast, dien men al leen maar binnenlaat, omdat hij reeds een voet tusschen deur en drempel had gezet. De Oos tenrijksche regeering, die reeds zoovele desillu sies heeft gehad, maakt zich niet de minste illusies, omtrent de ware gezindheid van Duitsch land. Hitier moge al zijn afschuw hebben uit gesproken over de wijze, waarop Dollfuss ver moord werd, den 30en Juni zijn er in zijn Derde Rijk dingen gebeurd, welke een verrassende overeenkomst vertoonen met hetgeen de natio- naal-socialistische rebellen op 25 Juli te Wee nen hebben gedaan. Hij moge al Habicht en Frauenfeld, de „Hetzers" tegen Oostenrijk, heb ben gesuspendeerd, hij heeft eerst maandenlang geduld, dat zij hun ondermijningswerk verrich ten. Hij moge al het Oostenrijksche legioen in Beleren hebben laten liquideeren, hij heeft toch ook toegestaan, dat het indertijd gevormd en gewapend en gevoed werd op Duitschen bodem. Men heeft hem te Weenen niet misverstaan, toen hij verklaarde, dat ervoorloopig geen sprake van een Anschluss" kon zijn, om dat geheel Europa zich daartegen zou verzet ten. Hitier geeft uitsluitend noodgedwongen zijn voor het oogenblik mislukte politiek tegenover Oostenrijk op, maar niet omdat hij principieel van standpunt zou zijn veranderd. Wellicht heeft hij nog de hoop, dat de veel sterker dan de Oostenrijksche regeering aanvankelijk wel meende verbreide bruine besmetting van Oos tenrijk het resultaat zal bewerken, dat hij niet heeft kunnen forceeren. Ware het arme en ver minkte Oostenrijk uitsluitend op eigen krachten aangewezen, het zou waarschijnlijk al lang het nationaal-socialisme ten prooi zijn gevallen. Want evenals in Duitschland heeft het natio naal-socialisme in Oostenrijk een geweldigen propagandist in den economischen nood. Dat het nationaal-socialisme in Duitschland den eco. nomischen nood niet heeft kunnen overwinnen, zegt den eenmaal verblinden niets. De daadwerkelijke bewijzen, welke Hitier, zij het ook onder den druk der groote mogendheden en vooral van Italië, heeft geleverd, dat hij thans met Oostenrijk in het reine wenscht te komen, hebben vooralsnog niet al te veel indruk op de regeering te Weenen gemaakt, hoezeer deze regeering ook overtuigd is van de absolute noodzakelijkheid van een toe nadering tot Berlijn. Bondskanselier Schusch nigg heeft een bezoek gebracht aan den Hon- gaarschen minister-president Goemboes, om de sinds 25 Juli vrij algemeen geworden anti-Duit- sche gezindheid uit te buiten en Hongarije, dat zijn vriendschap verdeelt tusschen Berlijn en Rome, meer naar den Oostenrijk welgezinden Italiaanschen kant te doen overhellen. Nu het met de kortstondige eensgezindheid van Hitier en Mussolini is gedaan, kan het hart van Hon garije moeilijk blijven balanceeren tusschen de ze twee liefdes, tenzij Duitschland Mussolini ervan kan overtuigen, dat het voor goed gene zen is van zijn wenschdroom ten opzichte van Oostenrijk. In dat geval zal Italië als vroeger weer de Duitsche gelijkgerechtigdheids- en re visie-politiek gaan steunen en behoeft Hon garije geen keuze te doen. Terwijl Schuschnigg met Goemboes confereerde, vloog Starhemberg naar Rome. Wat hij met zijn vereerden vriend Mussolini heeft besproken, staat niet vast, maar men vermoedt, dat hij voorbereidingen heeft getroffen voor een bezoek van bondskan selier Schuschnigg aan den Duce, waarbij de quaesties zullen behandeld worden, welke te Riccione op het tapijt zouden zijn gebracht, in dien de bruine terroristen Dollfuss niet hadden afgeslacht. Het heet, dat Italië tot het inzicht is gekomen, niet eenzijdig en eigenmachtig in Oostenrijk te kunnen intervenieeren, zonder stukken te maken in Europa en daarom zal ad- viseeren tot een reorganisatie van de „Heim- wehr", waardoor de Oostenrijksche regeering in staat zou gesteld worden de orde in eigen huis volkomen te handhaven zonder directe hulp uit het buitenland. Internationaal-politiek gezien, zou dit inderdaad een goede oplossing zijn voor het Oostenrijksche vraagstuk. Maar voor Oos tenrijk zelf zou een dergelijke reorganisatie, waardoor de invloed van de „Heimwehr" nog grooter en beslissender moet worden, moeilijk heden van binnenlandsch politieken aard kun nen opleveren. Starhemberg en zijn „Heimwehr" zijn volkomen fascistisch georiënteerd en Schuschnigg is evenals Dollfuss in zijn hart christelijk-sociaal. Een versterking van deze controverse, waarin een zeker soort anti-cleri- calisme meespreekt, zou verlammend kunnen werken op den consolidatie-arbeid in Oostenrijk. Het jongste verleden, toen Dollfuss nog leefde en manoeuvreerde, heeft dit maar al te duide lijk aangetoond. PARIJS 14 Augustus (Reuter). Talrijke wol- fabrieken te Roubaix hebben besloten, de vol gende week haar poorten opnieuw te sluiten, daar zij geen afzet voor hun goederen meer hebben. Eenige andere wolfabrieken hebben besloten, om vanaf 15 Augustus, die in geheel Frankrijk als Zondag geldt, de geheele verdere week ge sloten te blijven. NEW YORK, 14 Aug. (Reuter) In verschil lende Amerikaansche steden zijn weer arbeids conflicten uitgebroken, waarbij ook botsingen voorvielen. Te Hammond (Indiana) zijn 5 sta kers van een Engelsch-Amerikaansche zeep fabriek en drie agenten tijdens een gevecht ge wond. De fabriek heeft haar poorten tijdelijk moeten sluiten. Te Minneapolis zijn de chauffeurs van vracht auto's in staking gegaan, nadat zij een bemid delingsvoorstel hadden verworpen. Ook 400 hun ner collega's te Portland (Oregon) hebben het werk neergelegd. Zij eischen hooger loon en betere arbeidsvoorwaarden. De werkgevers heb ben den minister van arbeid om bemiddeling verzocht. 180 mijnwerkers van Poolsche herkomst, die in de Fransche mijn L'Escarpelle werkten, zijn zonder incidenten naar hun vaderland teruggekeerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Westelijken of Zuid- Westelijken wind, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets warmer, gedeeltelijk bewolkt. Hoogste baromterstand 765.6 Silly en p Blackfeld. Laagste barometerstand 751.6 Haparan- s da. Zon op 5.41, onder 8.27. Licht op 8.57. Maan op v.m. 10.20, onder n.m. 9.15. illlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllii WEENEN, 14 Aug (Reuter) De doodvon nissen tegen de vier Weensche politie-beambten Wohlrab, Hackl, Maitzen en Reeb zijn in den afgeloopen nacht voltrokken. Bij toortslicht had de ophanging plaats, welke bij alle aanwezigen sterke ontroering teweegbracht. Aan de hoofd ingang van de gevangenis weenden ouders en vrienden. De veroordeelden echter gingen den dood in zonder een teeken van ontroering of vrees te toonen. Over de terechtstelling schrijft de officieele Wiener Zeitung" o.a. het volgende: Het Weensche militaire gerechtshof heeft gisteren een bijzonder ernstig vonnis geveld. Dit vonnis kon echter niet anders luiden, want het betrof menschen, die door hun eed be stemd waren voor den dienst aan den staat en de openbare orde. Wie hier genade en toe gevendheid had laten gelden, zou een ongerech tigheid hebben bedreven jegens de geheele be volking en jegens den staat, tot wier bescher ming de vier beklaagden waren aangesteld en verplicht. In denzslfden geest schrijft ook de „Reichs- post' In dit proces was het zwijgen en de eensgezinde terughoudendheid der beklaagden veelzeggender dan hun woorden. Na hetgeen dit proces aan het licht heeft gebracht, begint de bevolking te begrijpen, waarom de dynamiet- en bomaanslagen zoo hardnekkig onopgehelderd bleven. De bevolking begint nu te begrijpen, waarom huiszoekingen regelmatig geen succes oplever den, waarom aangiften van het publiek in de papiermand terecht kwamen, zonder dat er no titie van genomen werd, ja zelfs onaangename gevolgen opleverden voor hen, die de aangifte hadden gedaan. Het is een wantoestand, wanneer de bok tot tuinman wordt verheven. Samenzweerders heb ben weinig te vreezen, wanneer degenen, wier beroep het is hen op te sporen of onschadelijk te maken, hun medeplichtigen zijn en zelfs hun leiders. Nu verwondert het ons ook niet meer, dat het onbegrijpelijke en ongehoorde feit van 25 Juli kon geschieden, toen op klaarlichten dag, mid den in een millioenen-stad het centrale gebouw van het staatkundig leven kon worden over rompeld en met geweld bezet. Algemeen zicht op de plechtige inhuldiging van het gedenkteeken voor den Vlaamschen Schouwburg te Antwerpen. PARIJS, 14 Aug. (Reuter) Het ernstige onge luk in de potasch-mijnen van Egisheim m den Elzas, heeft volgens de jongste berichten negen dooden geëischt. Drie zwaargewonde mijnwer kers liggen nog in het ziekenhuis van Muehl- housen; men vreest voor hun leven. Het ongeluk geschiedde in de schacht Sainte Thérèse op een diepte van 860 Meter, gister middag tegen 1 uur. Gewoonlijk werkten 150 arbeiders in de schacht, maar gisteren waren er slechts 12 man, die een kabel van een lift moesten repareeren. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting ont stond een ontzettende ontploffing, die buiten de schacht tot op een afstand van verscheidene kilometers werd gehoord. In een oogwenk stond de schacht in lichterlaaie. Slechts vier arbeiders slaagden er in, zich een weg te banen door de vlammen. Met le vensgevaarlijke brandwonden overdekt werden zij later naai het ziekenhuis vervoerd, waar een hunner weldra overleed. Ondanks alle moeite en inspanningen gelukte het de reddingsploeg niet, tot de andere inge sloten kameraden door te dringen. Zij zijn allen in de vlammen omgekomen. Slechts drie lijken heeft men in den loop van den avond Kunnen bergen. OBERAMMERGAU, 14 Aug. (DNB) Rijks kanselier Hitier heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Omerammergau. Burgemeester Lang ontving deu „Fuehrer" en dankte hem voor zijn bezoek. Overal werd Hitler met „Heil"-roepen begroet. Vooi het Passiespel-theater stonden de menschen opgehoopt. Toen Hitier na het Passiespel het theater verliet, werd hij opnieuw luide toegejuicht en vertoonde hij zich nog vanaf het balcon van De geruchten over het herstel der Habsbur- gers in Oostenrijk willen maar niet verstom men. Keizerin Zita is in Italië en houdt fa milieraad. De pretendent zelf, van wien men in de laatste veertien dagen kon lezen, dat hij in België, Luxemburg, Frankrijk. Oostenrijk en Italië was gezien, vertoeft in het koele Noor den. in Denemarkens metropool Kopenhagen. Het is te hopen, dat de omgeving aldaar, aan welke het totaal onverschillig is, of er een res tauratie zal plaats vinden in Oostenrijk of niet kalmeerend op den sympathieken aartshertog Otto zal werken en dat hij wars zal blijven, méér dan ooit, van uitermate hachelijke, ja tot mislukking gedoemde avonturen. Het ziet er namelijk niet naar uit, dat een restauratie in Oostenrijk voorloopig maar een schijn van kans heeft. Langs den weg van onderhandelingen met de omliggende staten, vooral met die der Kleine Entente, is zij nooit te bereiken, nog minder door het stellen van een „voldongen feit.' Men herinnert zich, hoe Schober, de toenmalige Oostenrijksche bondskanselier, en Curtius, de toenmalige minister van Buitenland- sche Zaken van Duitschland. schipbreuk heb ben geleden, toen zij langs den weg van een geproclameered voldongen feit eener douane unie den „Anschluss" wilden bewerken. De groote en kleine Entente keerden zich direct tegen hen en zij moesten hun plan opgeven. Men herinnere zich den uit Duitschland voor bereiden „Putsch" van 25 Juli 1.1. Men stuurde toen ook aan op het „voldongen feit". Maar Rijkskanselier Hitier zag plots het leger van Italië paraat en zag in, dat de andere mogend heden met dit land één lijn zouden trekken. Hij kon niets anders doen dan den aftocht bla zen en zijn handlangers in Oostenrijk laten vallen. Met „voldongen feiten" en „heldenme thode" is het dus in Oostenrijk niets gedaan. Een heel andere vraag, die weliswaai nog theoretisch, maar wel belangwekkend is, boe een Oostenrijksche restauratie er zou moe ten uitzien. De „Toestand"-schrijver in de „N. R. C." geeft daarop het volgende interessante ant woord: „Het eigenlijke Oostenrijk is nooit een ko ninkrijk geweest, maar in lang vervlogen tijden slechts een hertogdom. Het keizer schap der Habsburgers berustte op de erfenis van het Roomsch keiezerschap, en vloeide niet uit de heerschappij over het oude hertogdom voort. Zou ex-kroonprins Otto koning van Oos tenrijk worden, dan ware dit geen restauratie, maar dé schepping van iets heel nieuws, vol maakt verschillend van karakter van de waar digheid van zijn voorgangers te Weenen. Zijn voortzetting van het Roomsch keizerschap echter zouden de buren als een uitdaging op vatten! Men heeft dit probleem te Steenocker- zeel zeker al theoretisch onder oogen gezien. Als men nu den jongen pretendent Zijne Ma jesteit noemt, wat bedoelt men dan precies? Een keizerlijke of een koninklijke of een „K. u. K." majesteit? Natuurlijk is de pretendent voor zijn aanhangers vanzelf al koning als naaste rechthebbende op den, opengehouden en nog altijd erkenden, troon van het, door een koninklijke regeering geregeerde, en door ko ninklijke diplomaten vertegenwoordigde Hon garije. Dit echter kan geen oplossing van het probleem zijn voor de Oostenrijkers in zijn omgeving. Als zij hem als Zijne Majesteit hun trouw toonen, is hij voor hen nie* de koning van Hongarije, al is die theoretische waardig heid op het oogenblik de waardigheid van den pretendent met den reëelsten ondergrond. His torisch zou hij hun hertog moeten zijn. Het zou interessant zijn te weten, hoe men dit vraagstuk in de omgeving van den preten dent opvat. Dit heeft, politiek beschouwd, groote theoretische bofeekeni^. Handhaaft men het keizerschap, dan moet dit den tegenstand van de Kleine Entente verscherpen. Het koning schap of een hertogdom in Oostenrijk zou een afstand inhouden van aspiraties, die de kwestie een iets makker aspect zou kunnen geven al zou het wantrouwen der buren er zeker niet voldoende door worden bezworen!" Hotel „Wittelsbach", waar hij zijn intrek had genomen. Burgemeester Lang verklaarde, dat de Ober- ammergauers het werk dat zij van hun voor vaderen hadden gekregen, zouden voortzetten. Zij beloofden den „Fuehrer" en daarmee het vaderland te zullen dienen. Hitier antwoordde, dat Oberammergau en het spel van de vertol kers diepen indruk op hem hadden gemaakt. BERLIJN, 13 Aug. In het stadion in de Ber- lijnsche wijk Neukölln hield minister Goebbels gisteren een propaganda-rede voor de volks stemming op 19 Augustus betreffende de over neming van het presidentschap door Hitier. Goebbels zeide dat de veronderstellingen, door de buitenlandsche pers geuit, steeds weer door de feiten zijn gelogenstraft. Zoo had zij bijvoorbeeld verwacht, dat de rijksweer zich niet bij het genomen besluit zou neerleggen: enkele uren laten had de rijksweer echter reeds den eed van trouw aan Hitier afgelegd. Spreker betoogde, dat het bij de stemming van 19 dezer op elke stem aankomt. Immers wanneer er één stem minder wordt uitgebracht dan verleden jaar. dan zou het buitenland reeds zeggen: het is althans één stem van de 40 mil- lioen minder geworden, dus over 40 millioen jaar zal het met het nationaal-socialisme ge daan zijn. Wij moeten de wereld toonen, aldus Goebbels, dat wij eensgezind zijn en dat de emigranten niet slechts tijdelijk, doch voor goed geëmigreerd zijn. Volgens den wil van het Duitsche volk, moet de beste de leiding hebben. Daarom is Hitier de eenige, die het volk kan vertegenwoordigen. Geen keizer, geen koning en geen vroegere par tijleider is er, van wien men ook slechts in de verte hetzelfde zou kunnen zeggen. Hitler is in weerwil van zijn sprookjesachtige loopbaan ge bleven wie hij was. Hij is geen onderhoorige van een kapitalistenkliek en hij zal blijven, wie hij is. Hij vangt zijn dag niet aan met de vraag, wat zeggen de concerns, hoe is de stemming aan de beurs, wat zegt de Dresdner Bank, de Deutsche Bank of de Disconto-gesellschaft. nu is het omgekeerd: de banken, de beurzen en de concerns vragen, wat doet Hitier? Wat in 2000 jaar niet mogelijk was, n.l. uit Katholieken en Protestanten, Zuid-Duitschers en Pruisen, proletariërs en bourgeoisie, een volk te smeden, heeft de Führer volbracht, aldus Goebbels. Morgen of overmorgen zult u op de aanplakzuilen het volgende kunnen iezen: An derhalf millioen K.M. legde de Führer af in 12 jaar in vliegtuig, auto of trein voor de opstan ding van het Duitsche volk 500 of 1000 M. welke gij naar de stembus gaat, om hem daar voor te danken. KLAGENFURTH, 14 Aug. (Reuter.) De fa milie en het personeel van ex-koning Alphonso van Spanje te Pörtschach zijn in diepen rouw over den dood van prins Gonzalo. Het lijk van den prins is naar de residentie van ex-koning Alphonso gebracht en daar opgebaard. De weilrijder, die aanleiding was tot het ver ongelukken van den prins, verklaarde aan de politie, dat hij de prinselijke auto eerst zag toen deze dicht bü was, het volgende oogenblik werd hij tegen den grond geworpen en verloor net bewustzijn. De wielrijder, baron von Neumann, verklaarde, dat hij niet verantwoordelijk is voor het ongeluk. NEW YORK, 14 Aug. (V. D.) Gisteren is met donderend geraas een stuk rots van 200 meter breedte en 17 meter dikte in de Niagara-water- val gestort. Deze storting had plaats aan den rand der z.g. hoefijzervallen. Het machtige rots blok, dat 50 meter viel, deed een waterzuil van 80 meter ontstaan. Dit is de tweede maal sinds enkele jaren, dat in de Niagara-waterval een rotsstorting plaats had. De ramp in de potaschmijn in den Elzas. Negen dooden. De doodvonnissen tegen de vier Weensche politiemannen voltrokken. Goebbels verheerlijkt Hitler in een propaganda rede te Berlijn. Mgr. D. Huurdeman is benoemd tot huisprelaat van Z. H. den Paus. De Westlandsche bloemen- en fruittentoonstel- ling te Poeldijk geopend. De „Postjager" zal definitief deelnemen aan de LondenMelbourne-race. Vrreselijk drama te Zeist. Vader doodt zijn beide kinderen. TOKIO, 14 Aug. (V. D.) Na een bespreking met den Sovjet-arbassadeur te Tokio, Yoerenef, welke geen resultaat opleverde, is Ohasji, die 15 maanden aan het hoofd van een Mandsjoe- kwo-delegatie in Japan verbleef voor het voeren der onderhandelingen over den verkoop van den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg, hedenmor gen uit Japan vertrokken om naar Hsinking terug te keeren. RIO DE JANEIRO, 14 Aug. (V. D.) Een groote menigte had zich gisteren verzameld bij een der aanlegsteigers in de haven van Rio de Janeiro ter verwelkoming van dr. Arthur Bernardus, oud-president van Brazili van 1922 tot 1926, die in 1932 was verbannen doch thans, nu het constitutioneele regime is hersteld, naar Brazilië mocht terugkeeren. Hij werd in triomph naar zijn woning gebracht. Maandag a.s. verwacht men den eveneens terugkeerenden dr. Julio Prestes, die in Maart 1930 tot president was gekozen, doch tengevolge van de revolutie van October 1930 zijn functie nooit heeft aanvaard. WARDHA (Br.-Indië), 14 Aug. (Reuter.) Gandhi heeft zijn vastenperiode beëindigd en heeft honing en sodawater tot zich genomen. Hij ontving een groot aantal telegrammen, waarin hij met den goeden afloop van zijn vasten werd geluk gewenscht. Stand op Dinsdag 2 uur n.m.: 758.4 Vorige stand; 757.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1