Uit de schroefboutenindustrie New-Yorksche Beurs OP VOORRAAD GEWERKT Zwemkampioen- schappen DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 Incident in den raad van Boedapest Mijnexplosie bij Moekden Gtto Von Habsburg te Stockholm Geen voorzieningen aan de F 36 Het geld was op Regeeringsmaatregelen noodig K Socialisten weigeren deelneming I te betuigen aan de Oosten- rijksche regeering Drie en twintig dooden Werkzaamheden aan de vleugel tippen golden een reparatie zonder meer Daarom ging Duitscher maar op strooptocht uit EENIGST KIND GEDOOD LIJK HERKEND DEVIEZENSMOKKELAARS GESTRAFT OPRUIENDE PAMFLETTEN VERSPREID WETHOUDERS TE ENSCHEDE HERKOZEN Drukke reisweek INTERNATIONALE ALPENRIT Successen van Ford WIELRENNEN DE GROOTE PRIJS VAN TURNHOUT Een overwinning voor Kaers DAMMEN Nederlaagwedstrijden Damclub IJmuiden AUTO IN HET MERWEDE- KANAAL Bestuurder weet zich zelf te redden B. Ris overleden Als de toestand zoo blyft, zou de fabriek te Helmond gesloten moeten worden Concurrrentie verzwaard Ook Duitschland Hongarije slaat het Ned. poloteam met 9I Gedetailleerde uilslag Zware nederlaag FAILLISSEMENTEN Bij eenige vraag stijging der koersen, waardoor vele fond sen winst boekten. El. Bond 6h. Ca \L, JK? I gedaan an laten. WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 Augustus STOOMVAARTLIJNEN BOEDAPEST, 13 Aug. (Reuter) Na een we kenlang reces kwam Maandag de gemeenteraad van Boedapest wederom bijeen. In zijn openingswoord besprak de burgemees ter o.a. de gebeurtenissen in Oostenrijk en stel de voor de Oostenrijksche regeering namens de Hongaarsche hoofdstad deelneming te betuigen met het overlijden van Dr. Dollfuss. Tegen de gewoonte in om dergelijke voor stellen zonder meer goed te keuren, verzette de soc. dem. afgevaardigde en partijleider Carl Peyer zich hiertegen zeer heftig. Peyer zeide, dat Dollfuss de Oostenrijksche grondwet met voeten had getreden en zich aan de vrijheid der burgers had vergrepen. Wie met kanonnen op vrouwen en kinderen laat schie ten, zal steeds een zelfde einde moeten vinden als Dollfuss, aldus spreker. De verwarring in den raad werd nog grooter, toen een andere socialistische leider zijn in stemming betuigde met hetgeen Peyer gezegd had. Eerst na langdurige discussies werd het voor stel van den voorzitter met meerderheid van stemmen aangenomen. SJANGHAI, 13 Aug. (Reuter) In de steen kolenmijn Toeschoen bij Moekden zijn bij een explosie 23 mijnwerkers om het leven gekomen. Meer dan dertig arbeiders werden gewond. STOCKHOLM, 13 Aug. (Reuter) Aarts hertog Otto von Habsburg arriveerde Maandag te Stockholm, waar hij in het Grand Hotel zijn intrek nam. Naar aanleiding van het bericht van Aneta- Holland dat vermoedelijk de vleugel-tippen van de F 36 zullen worden versterkt, waaromtrent onderzoekingen bij den Rijksstudiedienst gaan de zouden zijn, hebben wij ons gewend tot de Fokkerfabrieken. Hier sprak men het ten stel ligste tegen, dat aan de F 36 bepaalde voorzie ningen werden of zullen worden getroffen of veranderingen aangebracht. Wel zijn voor en kele weken in de vleugeleinden een paar nieuwe triplexplaten gezet, doch dit was een reparatie zonder verdere beteekenis. Op het eilandje Brienenoord in de Maas, heeft de Rctterdamsche Rivierpolitie een Duitscher aangehouden, bericht de N. R. C., die daar kampeerde en die zich aan „zee- rooverij" bleek te hebben schuldig gemaakt. In den nacht van Donderdag op Vrijdag was de kajuit van het motorjacht ,3eli Madoeri" van den heer Spanjer, dat bij de roeivereeni- ging Nautilus bij de Oude Plantage te Rotter dam lag, opengebroken. Het jacht was juist in gereedheid gebracht voor een vacantietocht, waarvan de dief danig had geprofiteerd. Beddegoed, zooals kussens, dekens, lakens, allerlei kookgerei en levens middelen en gereedschappen werden geroofd. De rivierpolitie heeft bij haar onderzoek een speurtocht op het eilandje Brienenoord onder nomen, waar nogal wat gekampeerd wordt. Op dit romantische eilandje vond men in de tent van een Duitscher al het gestolene uit het motorjacht terug. De Duitscher werd bij zijn tent aangehouden. Hij is de 24-jarige K. H. W. uit Allenstein in Oost-Pruisen. De man was in het bezit van een kano en zeide. dat hij daarmee den Rijn was komen afzakken. Toen hij een tijdje op het eilandje gekampeerd had, was zijn geld op en daarna had hij een strooptocht naar de overzijde van de Maas ondernomen, waarbij hij op het mo torjacht had ingebroken. De aangehoudene zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. In den Grauwen Polder te Etten (N. Br.) is Maandag het zevenjarig eenig zoontje Cornells van den landbouwer F. G., dat in de opening van een schuur stond, bij een hevig onweer door den bliksem getroffen en gedood. In de schuur was geen spoor van het inslaan van den bliksem te bekennen; wel bleek in het dak van een nabijztjnde woning een gat gesla gen te zijn. Aan de familie G. is eenige jaren terug even eens een kind ontnomen door het onweer. Het schrok toen zoo hevig van een donderslag, dat het eenige dagen later aan de gevolgen van den schrik overleed. ten te redden. Korten tijd na het ongeval kwa men we met hem in gesprek. Hij was, wat zeer te begrijpen valt, erg geschrokken, doch had wonder boven wonder geen letsel opgeloopen. Hij vertelde ons, zelf niet begrepen te hebben, hoe hij zich nog heeft kunnen redden; hij had niet eens tijd. den motor af te zetten, die, zoo als hij verklaarde, onder water nog draaide. De auto, die danig beschadigd was, is later door de firma Jongerius met behulp van een kraanwagen opgevischt. Het stoffelijk overschot van den Zondag te Zandvoort verdronken man is door de familie herkend als dat van den 71-jarigen-J. West- mijze, uit Purmerend. De Schepenrechtbank te Krefeld heeft de deviezensmokkelaars Veldhuis en Spruitenburg uit Venlo resp. veroordeeld tot 6% maand ge vangenisstraf en 1000 Mark geldboete en 9 maanden gevangenisstraf en 2000 Mark geld boete. Beide smokkelaars werden ongeveer een maand geleden nabij het Duitsche grensplaatsje Kaldenkirchen aangehouden op het oogenblik, dat zij een aanzienlijk bedrag aan marken, welke zij op een reischèque hadden geïnd, over de grens trachtten te brengen. Het geld en de auto zijn toen in beslag ge nomen. Deze goederen zijn verbeurd verklaard Ten tijde van de onlusten te Amsterdam werden te Groningen eenige arrestaties ver richt in verband met pogingen van het Werk- loozen Strijd Comité om ook in de Noordelijke hoofdstad en omgeving onlusten te verwekken. Dit kwam tot uiting in een pamflet, waar van ongeveer duizend exemplaren in beslag werden genomen. Maandag stonden vier personen voor de Gro- ningsche rechtbank terecht. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Het O. M. heeft de volgende straffen ge- eischt: tegen C. M. M. vier maanden gevange nisstraf, tegen G. L. M. vier maanden gevan genisstraf, tegen De J. vier maanden gevan genisstraf. Tegen E. P. M. werd vrijspraak ge- requlreerd In de Maandagavond gehouden vergadering van den nieuwen raad van Enschede, welke thans 37 leden telt, werden de vier aftredende wethouders herkozen. Het zijn de heeren Nij- kamp (R.K.), Heres (A.R.), Bevers en Soete- kouw (beiden S.D-A.P.) Maandag is ten kantore der Nederlandsche Reisvereeniging het 10.000ste legitimatiebewijs voor de Nederlandsche Reisweek afgegeven. De Nederlandsche .Ford-automobielfabrieken ontvingen de volgende nadere bijzonderheden omtrent den officieelen uitslag van den Inter nationalen Alpenrit: In de moeilijkste klasse wagens met boven de drie liter cylinderinhoud werden twaalf coupes des glaciers voor rijders, die met nul strafpunten eindigden, toegekend, waarvan er zes met Ford. Tot deze zes behooren vier Neder landsche groepen, te weten die van Mutsaers, van Strien, Vissette en Posthumus. Nortier won den tweeden prijs individueel, een gouden me daille, met negen strafpunten. De Alpenbeker in deze klasse werd gewonnen door het Delahayeteam met 2700 punten, tweede was het Nederlandsch Ford-team met 2388 pun ten, beide teams met één uitgevallen wagen. Voor den Grooten Prijs van Turnhout, die Zondag werd verreden, bestond zeer groote be langstelling. De tribunes, die men in de stad op de markt had opgeslagen, waren geheel gevuld en naar schatting stonden langs het geheele traject on geveer 12.000 personen, om hun favorieten toe te juichen. Het parcours liep door de stad en was 1940 meter lang en deze afstand moest 65 maal ge reden worden, zoodat de renners in totaal 126 K. M. moesten afleggen. De uitslag luidt: 1. K. Kaers in 3 uur 37 min., 2. Huijs (op 200 meter), 3. Vissers (op 200 M.), 4. Meeuwis (op 200 meter), 5. Meule- mans in 3 uur 39 min. 20 sec., 6. van Hasselt. 7. Leemans, 8. Derijck, 9. Loopmans, 10. Mertens in 3 uur 42 min. 45 sec., 11. Cardinaels. Naar wij vernemen, schrijft de damclub IJmuiden ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, welk jubileum zij ook met het organi- seeren van andere wedstrijden hoopt te vieren, nederlaag-wedstrijden uit voor vier van haar tientallen. Zij heeft daartoe verscheidene ver- eenigingen in den lande aangezocht. Voor iede re klasse zullen vijf tientallen deelnemen. Maandagmiddag ongeveer vier uur is een luxe auto, die uit de richting Amsterdam kwam, door slippen in het Merwedekanaal onder de ge meente Zuilen te water geraakt. Het ongeval gebeurde een honderdtal meters voorbij de nieuwe brug. Door de gladheid van den weg raakte de ongeveer 49-jarige bestuurder de macht over het stuur kwijt. Hij reed tegen een boom en kwam vervolgens in het water terecht, waarin de auto onmiddellijk wegzonk. De bestuurder heeft zich gelukkig tijdig we- Dezer dagen is te Wormerveer een der bekend ste meesters van Nederland overleden, de heer B. Ris. In 1028 nam hij o.a. deel aan den voorwed- strijd om het wereldkampioenschap, waarin hij de eerste plaats wist te bezetten, zich daarme de het recht verschaffende om in het Olympisch wereldtournooi te Amsterdam uit te komen. Particuliere omstandigheden verhinderden hem dit echter en in zijn plaats werd toen Kuyer gekozen. Eenige malen nam Ris deel aan het kampioenschap van Nederland, waarin hij steeds tot de gedudhtste concurrenten moest gerekend worden. In 1930 won Ris den meestertitel, nadat hij een vorig jaar zich dezen titel, na herkamp met Spittuler, op het kantje had zien ontgaan. In de laatste jaren kwam Ris die den leeftijd van 42 jaar bereikte, slechts weinig meer in wedstrijden uit. Naar aanleiding van het bericht dat de Nederlandsche Schroefboutenfabriek ten aan zien van de loonen der arbeiders gedurende drie maanden den status quo zal handhaven en gedurende dien tijd zal trachten van de regee ring steun te verkrijgen voor hare industrie, hebben wij ons zoowel van de zijde der directie als uit officieele statistieken eenige gegevens verschaft, waaruit blijken kan, dat zekere maat regelen gewenscht en noodzakelijk zijn, vooral omdat de toestand practisch zoo is, dat de loonen der arbeiders afhankelijk zullen zijn van hetgeen de regeering in deze zal doen. Voorop mag worden gesteld, dat deze in dustrie in normalen tijd geen bescherming noo dig zou hebben, daar de inrichting van de be drijven, zoowel technisch als economisch, vol komen gezond is. Slechts door de abnormale concurrentie van het buitenland, welke voor een gedeelte is terug te voeren tot economische tegenmaatregelen in de concurreerende landen, is de toestand zoodanig geworden, dat men er niet langer tegen opgewassen is. Wanneer de toestand zoo zou blijven als hij op het oogenblik is, aldus de directie, dan zou den niet alleen de loonen niet gehandhaafd kunnen worden, maar zouden we de fabriek wel kunnen sluiten, daar thans alleen op voor raad wordt gewerkt, hetgeen wel gedurende een bepaalden tijd vol te houden is, doch nooit kan worden tot een blij venden toestand. Terwijl volgens de officieele statistieken de invoer van 1929 tot 1932 teruggeloopen is van 7.065.558 kg. tot 3.523.060 kg. en in waarde van 2.604.842 tot 1.112.690, is deze in 1933 in vergelijking met 1932 weer gestegen en wel tot 4.194.522 kg. of een waarde van 1.232.988. Bij deze laatste cijfers is ook de invoer van houtschroeven inbegrepen, hoewel deze *n 1933 voor het eerst afzonderlijk in de statistieken staan vermeld. Om de cijfers met elkaar te kunnen vergelijken, hebben we den invoer van houtschroeven gedurende het laatste jaar op geteld bij de invoercijfers van schroefbouten e.d. Volgens de laatste maandstatistieken be droeg de invoer in Juni 1933 265 ton tegen 437 ton in Juni 1934, een waarde van resp. ,'8.000 en 113.000. Van Januari tot Juni 1933 be droeg de imoer 1301 ton en over hetzelfde tijd perk in 1934 2011 ton, in waarde resp. 402.000 en 533.000. Van 1929 tot 1933 is de uitvoer ongeveer met de helft verminderd, doch hierbij is het van groot belang, dat de waarde van den uitvoer niet met de helft, doch met twee derde is ver minderd. Terwijl de uitvoer in Juni 1933 klei ner was dan in Juni 1934, is de totaal-uitvoer gedurende het eerste half jaar van 1934 aan zienlijk gedaald tegenover hetzelfde tijdperk in 1933, en wei van 1714 ton tot 1530 ton, resp. een waarde van 233.000 en 202.000. Deze cijfers van in- en uitvoer staven de bewering van de directie, dat men in 1933 be hoorlijk heeft kunnen werken, doch dat sedert dien.tijd de concurrentie weer aanzienlijk is verzwaard. Pe voornaamste concurrenten zijn Duitschland, België, Zweden en Tsjecho-Slo- wakije. Vooral van deze laatste twee landen ondervindt men valuta-concurrentie, die hoe langer hoe zwaarder wordt. Met Zweden heeft men weliswaar een overeenkomst, doch deze is voor de Nederlandsche industrie ongunstig. Hoewel men pogingen doet hierin eenige ver andering te brengen, kan men niet zeggen, hoe de onderhandelingen zullen verloopen. Verreweg de zwaarste concurrent is echter België, dat tot voor korten tijd alleen concur reerde op het gebied van spoorwegmateriaal, welke echter sedert de oprichting van het Ver koopkantoor voor Schroefbouten ook voelbaar is in de andere productie. Een van de redenen, waarom België zoo sterk is, is gelegen in het feit, dat de loonen daar aanzienlijk lager zijn dan in ons land. Zoo bestaat er tusschen het loon van een arbeider te Brussel en een arbeider te Helmond een verschil van 35 a 40 pet. Hierbij komt nog, dat in genoemd land de sociale verplichtingen minder zwaar zijn dan hier. Met deze mede- deeling bedoelde de directie niet te zeggen, dat zij het als een ideaal zou beschouwen, als de loonen zouden kunnen worden verlaagd, doch zij meende hierin wel een argument te kunnen vinden om aan te dringen op contingenteering. Naast België is ook Duitschland een zware concurrent en dit voor een groot deel om de reden, dat dit land den export op onnatuurlijke wijze stimuleert. Ook is een voorbeeld bekend van een fabriek in Duitschland, die orders zou krijgen van de Rijksspoorwegen, doch alleen op voorwaarde, dat de productie voor den export niet zou worden stopgezet en minstens even groot zou blijven, wanneer men de regeeringsorders niet zou krij gen. Deze productie voor den export moest in ieder geval worden gehandhaafd, ook al zou dit met verliezen gepaard gaan. Ook zijn de prij zen voor den binnenlandschen handel in Duitschland zoo onnatuurlijk hoog, dat deze alleen verklaard kunnen worden uit het feit, dat hieruit de exportpremie betaald moet wor den. Terwijl in de behoeften van de Nederlandsche markt door de Nederlandsche industrie ruim kan worden voorzien, is door deze oorzaken, waardoor het buitenland vaak in een gunstiger positie staat dan Nederland, de uitvoer zoo groot, dat er voor de Nederlandsche bedrijven geen terrein van afzet meer overblijft. Ook op de buitenlandsche markten kan Nederland niet met het buitenland concurreeren, hetgeen naast bovengenoemde redenen, ook nog zijn oorzaak i (Linkerhelft van het bord wit; rechter- helft: roode Irand met S rood doorge- i streepte zwar- i taP)=Aande rechterzijde De f I n k e r- der straat Is straathelft is parkeeren dus vrij. verboden. vindt in het feit, dat het internationale staal- verbond Nederland per ton ongeveer 4.meer laat betalen dan andere landen. Het staalver- bond kan dit doen, omdat Nederland met zijn materiaal totaal afhankelijk is van het buiten land. Bij een totaal verbruik door Nederland van staal bedraagt dit verschil reeds millioenen guldens, die de positie van Nederland op de internationale markt ongunstig beïnvloeden. Als de regeering door het treffen van maat regelen deze ongunstige verhoudingen zou kun nen verbeteren, zou daardoor worden bereikt, dat aan honderden arbeiders in deze industrie en in de nevenbedrijven werk kan worden ge geven. Vooral voor Helmond is deze kwestie van groot belang, daar in deze plaats reeds on geveer een derde deel der bevolking afhanke lijk is van den steun en de werkloosheid een steeds meer dreigend karakter gaat aannemen. Naar wij nader vernemen, heeft de regee ring reeds een aanvang laten maken met het onderzoek naar de vraag, of de schroefbouten industrie voor een der steunmaatregelen, waar over wij reeds eerder in ons blad hebben ge schreven, in aanmerking komt. Bij de Europeesche zwemkampioenschappen is Maandag de eerste beslissing gevallen in het nummer 100 Meter vrije slag voor heeren. De strijd ging tusschen Mooi, Scheffer, Bochenskl (Polen), Gsik (Hongarije) en de Duitsche zwem mers Wille en Fischer. Fischer maakte den besten start en nam dade lijk met een meter voorsprong de leiding. Csik begon reeds op de eerste baan te spurten en bereikte in 26 sec. als eerste het keerpunt, met Fischer en Petterson op de tweede en derde plaats. Na het keeren ging Fischer op Csik af, hij haalde zienderoogen in en op 75 meter lagen beiden gelijk. Er ontspon zich op de laatste 25 meter een vinnige kop-aan-kop race. Men verwachtte een dead heat, doch de jury be sliste ten gunste van den Hongaar. Wille, die op de vijfde plaats lag, zette een formidabele eindspurt in en eindigde als derde. Mooi en Petterson streden hardnekkig om de vierde plaats, die tenslotte in het voordeel van den Nederlander werd beslist, zij het dan ook met zeer gering verschil. De tijd van beiden bedroeg 1 min. 1.4 sec., hetgeen voor Mooi een nieuw Nederlandsch record beteekent. Het oude record stond met 1 min. 2 sec. eveneens op zijn naam. Scheffer stelde teleur; hij was van het begin af op de laatste plaats en kon niet meekomen, hoewel hij zijn uiterste krachten inspande. 100 meter vrije slag heeren, finale: 1 Csik (Hongarije) 59.7 sec.; 2 Fischer (Duitschland) 59.8 sec.; 3 Wille (Duitschland) 1 min. 1.2 sec.; 4 en 5. Mooi (Nederland) en Petterson (Zweden 1 min 1.4 sec. (nieuw Nederlandsch record); 6 Bochenski (Polen) 1 min. 3.3 sec,; 7 Scheffer (Nederland) 1 min. 4.1 sec. Na dit nummer gingen de vlaggen in de masten omhoog, aan de hoogste de Hongaarsche vlag. Staande hoorden de zes duizend toe schouwers het Hongaarsche volkslied aan. In het klassement voor den Europabeker staan Hongarije en Duitschland thans bovenaan met elk dertien punten. Het Nederlandsche poloteam speelde tegen het Hongaarsche zevental en heeft met 91 duchtig klop gekregen. In dezen wedstrijd speel den de onzen bijzonder slecht. Dat wij verlie zen zouden, was een feit, dat reeds van te voren vast stond, doch deze cijfers waren niet noodig geweest, indien Van den Bosch beter gespeeld had. Onze achterhoede verrichtte weliswaar goed werk, doch veel invloed had dit niet op het eindresultaat. In de tweede helft slaagde Daat- selaar erin een tegenpunt te scoren. Vertessy maakte het eerste doelpunt, waarna Halassy twee maal achtereen den bal in het Ned. doel liet verdwijnen. Voor de rust scoorde Keserue het vierde doelpunt der Hongaren. Na het wisselen voerden Vertessy uit een voorzet van Nemeth, Keserue en Nemeth (tweemaal), den voorsprong op tot 80. Een- doorbraak van Ver tessy leidde tot het negende doelpunt door Hommonay. Toen laatstgenoemde wegens een overtreding het water verlaten moest, maakte Daatselaar het eerepunt. Scheidsrechter was de Belg Delahaye, die over het algemeen weinig had in te grijpen. De resultaten van de overige waterpolowed- strijden luidden: Joego-Slavië—Frankrijk 2—1 (2—1). ItaliëZweden 11 (10). DuitschlandTsjecho-Slowakije 41 (30). Vandaag heeft de finale plaats van het num- met 100 meter vrije slag voor dames. Deze wed strijd zal van 18.40 tot 19.00 uur door de Deutschlandsender worden uitgezonden. Opgegeven door v. d. Graaf Co.'s Bureaux v. d. Handel N.V. (Afd. Handelsinformaties) 10 Augustus: Chr. Torn, tuinder, Pijnacker, Pijnackerscheweg E. 278A. D. Franken, fabrikant in jam, handelende onder den naam „Westlandia", Voorburg, West- einde 8084, wonende 's-Gravenhage, Convlva- straat 11. J. Bazuin, koopman, Pijnacker, Noordweg. A. Spiero, 's-Gravenhage, De Ruijter- straat 14. B. Spiero, 's-Gravenhage, Bachmanstraat No. 25 W. van den Wijngaard, koopman 's-Gra venhage, Paulus Buijsstraat 21. De Handelsvennootschap onder de firma Aannemersbedrijf Sanders en Werner v. h. J. H. Sanders en Zoon, R ljswijk (Z.-H.) en de leden S. A. Sanders. Rijswijk, Delftweg 63 en H. Wer ner, Vlaardingen, Cronjéstraat 40. P. J. J. Weber, koopman, 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 764, handelende onder den naam „Vogue". De Handelsvennootschap onder de firma Gebrs. van Laar, bijgenaamd de Schevenlngsche Ijzerhandel, ScKeveningen, Badhuisstraat 25a en de leden Ph. van jjaar en W. van Laar, Sehe- veningen, Badhuisstraat 25a. De N.V. Kinotechnlsch Bedrijfsbureau, sta tutair gevestigd 's-Gravenhage, thans ln liqui datie (per adres Raadbuislaan ft, Wassenaat, Uquidateur). H. J. Preenen Pan., bloembollenkweeker, Sassenhelm. Opgeheven wegens gebrek aan actief: A. Th. M. Geuyen. hulsvr. W. M. Wlllemsen, Didam; O. W. Peters, Arnhem; G. Jager. Tiel; C. van der Raad, Nijmegen, G. J. W. van Beek, 's-Gravenhage, A. van Hemelrijk, 's-Gravenhage, A. F. de Bruyn, Zoeterwoude, G. de Jonge, Hazerswoude. NEW YORK, 13 Augustus. De stemming op de effectenbeurs was heden bij de opening prijs houdend, doch de handel droeg een kalm ka rakter. De verordening in zake de nationalisee ring van het zilver werd nog in den breede gecommentarieerd. Helde men aanvankelijk over tot de meening dat deze nieuwe maatregel moest worden opgevat, als de inleiding tot een infla- tionistische politiek, zoo gaat thans in sommige kringen de opvatting bestaan, dat het zilverde creet is uitgevaardigd, teneinde daardoor de voorstanders van devaluatie van den dollar te ontwapenen. Ondertusschen is weer een sentiment van on zekerheid te voorschijn geroepen door de ver klaring van Roosevelt, dat in de economische politiek geen verandering zal worden gebracht. Hieruit kan niet alleen worden afgeleid, dat men voort zal gaan met het nemen van experimen ten, doch tevens dat aan de reglementeering van het particuliere bedrijf geen einde is geko men. Het schijnt zelfs in de bedoeling van de regeering te liggen, de overheidsinmenging nog verder uit te breiden. Wanneer de regeering zou voortgaan met de bewegingsvrijheid van de particuliere onderne mingen nog verder te beknotten, dan vreest men, dat van de winstmogelijkheid van tal van maatschappijen niet veel zal overblijven. Onder dergelijke omstandigheden ligt het dan ook voor de hand. dat het publiek ten opzichte van Wallstreet zich gereserveerd houdt. De technische positie van de markt is niet slecht, doch wanneer het vooruitzicht bestaat, dat goed gesitueerde ondernemingen, geen di videnden meer zullen betalen, dan bestaat er geen aanleiding om de aandeelen in die onder nemingen te koopen. Alvorens men geen duide lijke aanwijzingen heeft, voor de in de naaste toekomst door de regeering te volgen politiek, verwacht men in het algemeen stille markten met een gedrukte tendenz, tenzij zich factoren mochten voordoen, die in beslist voordeeligen zin kunnen worden uitgelegd. Desniettemin ontwikkelde zich in het verdere verloop eenige vraag en waar maar weinig ma teriaal aan de markt was, viel een koersstijging waar te nemen, waarbij het ongestadige verloop van de graanmarkten geen invloed uitoefende. Verschillende specialiteiten liepen ruim 1 pCt. naar boven. Ook in het verdere verloop bleef de markt grooten deels een vast voorkomen behouden, daar ook aankoopen uit hoofde van dekkingen vielen te bewerkstelligen en bijna zonder onder breking zetten de noteeringen de opwaartsche richting verder voort. Later op den dag, toen U. S. Steels tot boven 35 pCt. waren opgeloo pen, trad er een reactie in, veroorzaakt door de zwakke houding voor schroot. Het weekblad Steel schat de bedrijvigheid in de staalindustrie 1 pCt. hooger dan in de voorafgaande week, terwijl het American Iron Steel Institute een onveranderd percentage (nl. 22.3 pCt.) publiceert. De noteering van U. S. Steels liep 1 pCt. terug, terwijl de overige staalwaarden zich aanvan kelijk konden handhaven. Ook rubberwaarden waren goed gevraagd en U. S. Rubber mon teerden in den loop van den dag een tweetal procenten. Laatbeurs veroorzaakten winstne mingen echter over de geheele linie een reac tie, doch uiteindelijk werd door Chrysler, Auburn Auto, Montgomery Ward, Amer. Tel. <Sz Tel., Westinghouse, American Cab, Amer. Tabacco, Amer. Sugar, Case Treshing, Du Pont, Air Reduction, Steels, U. S. Smelting, Atchison Topeka, Delaw. Hudson, Reading Railroad en Union Pacific toch nog een winst van 1 y„ pCt. a 6 pCt. geboekt. De omzetten bedroegen 810.000 shares. Slotkoersen Augustus 13 11 10 Allied Chemical 127 122^ American Can. Co"V3 94% 94% Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref. 39Yi 37% 36% Am. Tel. TeL 112 109 1097/e Am. Tobacco B. MM#M, ^5 74^4 Am. Waterworks }7 J® Anaconda Copper t /8 12% Ass. Gas Electa. Co, .J} Y? Atchison Topeka 48$ *f'? Auburn Auto 18% 18 Baltimore Ohio '8 Bethl. Steel Co. 28Yg 27Vs 27^ Canadian Pacific 74% 14 14 Case Treshing 41% 39 39Vs Chase National B. 24Y* 244^ 25 Chesapeake Ohio 42Va 42% 42% Chic. Milwaukee pref. 4% 4% 4% Chicago Rock IsL 2 /g 2 2 Chrysler Motor 323lVg 30% Cities Service W* 1% JH Consol Gas of N.Y, 28 27% 2'/a Continental Oil 79 IS8/* 18/2 7 Dawesleening 48 5Youngleening 3378 3e8/* 35 Deleware Hudson 38/2 36Vé 3 Dupont de Nemours 99s'4 88 87/8 Eastman Kodak 98 97$ 98 General Electric 78 181/a 18 Gen. Gas Electa. ~6, Gen. Gas El. cL A. ~Jf /s General Motors 3 /8 29% 29 Great Northern 14Vi Ifh Hudson Motor 1J» Illinois Centaal Y 2 Intern. Harvester 27 25% 26% Intern. Nickel 28 '8 25% 25 Intern. Tel. Tel. 9% 91/3 Kennecott Copper 2919% 19% Koninkl. Olie 34%34% 34% Low priced shares"Yi' McKeesport Tin PI. A. 88 86 85Vs Miss. Kansas Texas YJ? 5% 5% Missouri Pacific 22% 2% Idem pref3/« 3% 3% Montgomery Ward 23/8 22 22% Nat. Cash. Reg. Co. 14 14% National City Bank 7, 23y4 23 Nat. Dairy Prod. G. A. 16% I7 Nat. Steei 33 /8 - New York Central 20Y* 20% Nord American Co. .J;3'4 13% 13% Norfolk Western 168% 167 Novadel 7" Pennsylvania22<4 22 22 Proctor Gamble 39/4 36i/t 36 Publ. öerv. N. L. 33 32% 33 Radio Corp. of Am. nAj «*0^8 3% Sears Roebuck 71^ 331/, Shell Union Oil 14.6/^ Socony Vacuum *2'8 Southern Pacific 1 i'S 1/ 16% Southern Railway ,2^. 13% 14% Standard Brands AXf l^Y* i9Yi Stand. Oil of N-Jersey 88/8 44 4ih Tidewater Ass. OilY 19 9Ys Union Pacific 7°, 92 92% United Aircraft L° 1» 16% United Corp. A8 4 4 Unit. States Leather °7, Unit. States Rubber 19 (8 l8Vt 1S /2 Unit. States Steel Corp. 78 33 33 Wabash gew. AVs 2 2 Westinghouse El3 '8 31% 31H Woolworth Build Su/8 49 49% S exdiv. t e* coupon. ex claim. bieden. NEW-YORK, 13 Aug. 13 Aug. 11 Aug. 13 Aug. 11 Aug. Brussel 23.86 23.86 Oslo 25.73 25.69 Rome 8.72% 8.72 A'dam 68 81 68 75 Madrid 13.88 13.88 Londen 5.11% 5.11 Bern 33.17 33.16% Parijs 6.69% 6.69% Weenen 19.18 19.22 Berlijn 39 87 39.92% NEW-YORK, 13 Aug. 13 Aug. 10 Aug. 13 Aug. 10 Aug. Robber Standaard Sept. 15.74 Oct. 15.86 Dec. 16 13 Jan 16.22 Sniker Sept 1.76 Oct. 1.79 Dec. 1.83 Jan. 1.83-84 15.67 15.81 16.10 16.23 Mrt. Mei Juli 16.50 16.48 16.82 16.77 17.15 17.15 1.78-79 Mrt. 1.85-86 1.89 1.81 Mei 1.91 1.93 1.86 Juli 1.94-95 1.97 1.86 Ct.Cuba 3.32 3.33 13 Aug. 11 Aug. 13 Aug. 11 Aug. Tarwe Roode Winter loco 109% 109% Harde Winter ioco 313% 113% Tin Loco 52.87% 52.371/3 Sept. 52.90 52.37H Katoen Loco 13.60 13.55 Dec. 13.60-62 13.58-60 Aug. 13.35 13.29 Jan. 13.66 13.63 Sept 13.41 13.35 Mrt. 13.77 13.74-75 Oct. 13.48 13.43-45 Mel 13.84 13.79-80 Nov 13.54 13.50 Juli 13.91 13.86 13 Aug. 10 Aug. Koffie (Rio) Sept. 8.15 8.26 Dec. 8.27 8.38 Mrt. 8.37 8.49 Mei 8.47 8.56 Juli 8.55 8.64 13 Aug. 11 Aug. Tarwe Sept. 103%-% 104 Dec. 106%-?t 107 Mei 110%-% 110 Mais Sept 7534 76 Dec. 79 79% Mei 83% 83% Reozel Loco 8.07% 7.75 Sept 8.20 7.87% Oct. 8.30 8.00 Dec. 8.67% 8.35 Jan. 8.82% 8.52V2 13 Aug. 10 Aug. (Santos) Sept. 10.97 11.04 Dec. 11.06-08 11.14 Mrt. 11.12 11.22 Mei 11.19 1126 Juli 11.23 11.30 CHICAGO, 13 Aug. 13 Aug. II Aug. Haver Sept. 49y2 Dec. 51% Mei 537/8 Rogge Sept 83% Dec. 86% Mei 91% 50% 516/s 54% 81% 841/a 887/g Dulntb Lijnzaad Sept. 1.99% Dec. 2.00 1-9734 1.97 13 Aug. 11 Aug. Tarwe Gerst Oct. 88% 871/4 Oct. 55 Dec. 89% 88% Dec. 55% Mei 931/2 91% Mei - Rogge Lijnzaad Oct. 70% 68% Oct. 1.647/g Dec. 71% 69 Dec. 1.6b Mei 75% 73% Mei - Haver Oct. 431/2 42% Dec. 437/a 43% Mei 45% 447/g WINNIPEG, 13 Aug. 13 Aug. 11 Aug. 53% 54 57% 1.65 1.66% Van 3.304.30 uur Aku 33 Unilever 62 Adj. Milw. 5 Anaconda 1 Van 4.30—5.00 uur Aku Unilever Anaconda Beth. Steels 33 62 16% U. S. Steels 20 3/8 BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangek. II Aug.: Astatte, s., Bre men; Hilversum, s., Archangel (voor Zaandam), Alphard, s.. Archangel (voor Velsen), Torborg, s., Curacao, Elisabeth Maersk, s., Archangel. 12 Aug.: Meliskerk, s., Rotterdam; Ford Fisher, s„ Londen (voor Wormerveer); Bodegra ven, s.. Antwerpen; Ceres, s., Middl. Zee; Merel, s„ Londen; Midsland, s., Engeland; Barbara Ma rie, s., W.-Afrika; Iris (Zweed), s., Archangel (voor Velsen); Schieland, s.. Sunston; Walter L. M. Russ, s., Tomea (voor Zaandam); Theano, s., Fowey; Asienn, s., Oxelosund (vocfr Velsen); Vliestroom, s., Hull; Hebe, s., Hamburg. 13 Aug.: Rijnstroom, s., Leith; Amiens, s., Newcastle (voor Velsen); Irene, s., Kopenhagen; J. C. Russ, s„ Frederlkhavn (voor Zaandam); Chr. Huygens, ms., Noorwegen; Margan Abbey, s., Ar changel (voor Zaandam) Rhein, s., Hamburg; Oranje Nassau, W-Indlë; Llngestroom, s., Bristol; Urania, s., Brandshamn; Ek. s., Oslo; Lillie Mat- thiessen, s.. Westervick; Gaasterland, s., Z.-Ame- rlka. Vertrokken 11 Aug.: Lisa, s., Gdynia; Bowling, s., Leith; Marne, ms.. Parijs; Anna Sofie, s., Ar changel; Gateshead, s.. Newcastle; Ajax, s., Ham burg; Juliane, s., Kopenhagen; Poseidon, s., Middl. Zee. Patria, s., Gothenburg; Douglas, s., Goole; Tajandoen, m.s., Hamburg; Queensworth, s., Sun derland; Poelau Tello, m.s., Hamburg; Amazone, s., Kopenhagen; Vechtstroom, s., Hull; Finland, s., Kopenhagen; Hontestroom, s., Londen. 12 Aug.: Nleuwendam, m.s„ Nordenham; Barbara Marie, s., Hamburg. 13 Aug.: Torborg, s., Brugge; Lucerna a., Preston. AMSTERDAM. Aangekomen 11 Aug.: Astarte, Bremen, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es Van Ommeren. 12 Aug.: Torborg, Curasao, stookolie. Steiger Bataafsche Petroleum My, Huys Co.; Elisabeth Maersk, Archangel, hout, Houthaven. Vlnkel Co.; Meliskerk, Rotterdam, stukgoed, Javakade. Holl. Afrika Lyn; Bodegraven, Antwerpen, stuk goed, Surinamekade, Vrachtmail; Ceres, Middl. Zee, stukgoed. Surinamekade. Verg. Cargadoors kantoor; Merel. Londen, stukgoed, Handelskade, General Steam Transport Cy; Midsland, Im- mingham, steenkolen, Rietlanden. Scheepv. és Steenk. Mij; Barbara Marie, Londen, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel My: Schie land, Dunston, steenkolen. Rietlanden, Scheepv. és Steenk. Mij; Theano, Fowey, stukgoed en kiel. Rietlanden. Holl. Stoomb. Mij; Vliestroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot My; Carlshutte III, Rendsburg. kachels, Vlugthaven. Salomon's Kustvaart. 13 Aug.: Hebe. Hamburg, stukgoed, Sumatra- kade, Verg. CargadodTskantoor; Rynstroom, Leith, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. My; Irene, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, Verg. Carga doorskantoor; Chr. Huygens, Noorwegen, toeris ten, Javakade, My. Nederland; Rhein, Hamburg, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es Van Omme ren; Oranje Nassau, W.-Indlë. stukgoed, Surina mekade, Vrachtmail; Llngestroom, Bristol, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomb. My; Urania. Brandshamn, hout, Houthaven, Gebr. Scheuer; Ek, Oslo, stukgoed. Handelskade, Verg. Carga doorskantoor; Lillle Matthiesen, Westervick, stuk goed, Javakade, Wm. H. Müller és Co.; Gaaster land, Z.-Amerika, stukgoed en graan, Engelsche boelen, Idem. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALCYONE, 12 Aug. van Rotterdam naar Hamb. ALDABI, uitreis, pass. 12 Aug. Dungeness. ALWAKI, thuisreis. 11 Aug. van Santos. ALGORAB, 14 Aug. n.m. van B.-Alres te R'dam verwacht. ALGORAB, thuisreis, pass. 12 Aug. Ouessant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2