OM DE KONINGIN DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 Wijziging der Kieswet Nederland—Japan Steunverleeningen Aon bancfen die waren versleten. werd menig ongeluk geweten! „Frissche" politiek Hollanders ontmoeten de Koningin Winst voor de groote partijen De balans WINKELSLUITING TE SCHEVENINGEN Huurwaarde van perceelen te Den Haagverlaging aangehouden Goede resultaten van de onder handelingen met Indië verwacht TWEEPERSOON SZWEEF- VLIEGTUIG Demonstraties op 19 Augustus te Arnhem MUZIEKCONCOURS TE GENEVE De eenigste Nederlandsche deel nemer der vereeniging had goed succes ZEEBAD DOMBURG 100 JAAR Regeling voor telers van suiker bieten en boonen Ook voor boonen GEMEENTE HILLEGOM Conversieleening 1934 TEXTIEL-DET AILBEDRIJ F Naar ordening en saneering INDISCHE MAIS Korting op crisisheffing ingetrokken De Kadt en Sneevliet polemiseeren vriendelijk Naar den ondergang? NAVORDERINGEN OP TANTE POS Een maximum voor Expresse bestelling vastgesteld BEGRAFENIS MR. A. TAK „Kort, zakelijk, maar met een hart vol menschelijkheid" „TECHNIEK EN AMBACHT" Tentoonstelling te Venlo H. M. informeerde belangstellend naar de reis LEGERFORMATIE IN INDIË UIT DE STAATSCOURANT DOOR VICTOR BRIDGES „Guy gaat vast. en zeker mede. Hij is .vanmor In het laatste nummer van „De Vrijzinnig- Democraat" worden eenige beschouwingen ge wijd aan het nieuwe wetsontwerp tot wijziging der Kieswet. Het blad vermeldt daarbij enkele cijfers, die aanduiden, hoe de stand was bij de verkiezin gen in 1933 en hoe het zou geweest zijn, indien alsdan de gewijzigde Kieswet van vorig jaar op dat tijdstip reeds in werking zou zijn geweest. Het laatste staatje toont aan, hoe deze ver kiezingsuitslag van 1933 geweest zou zijn bij het nieuwe wetsontwerp. Bij de Kamerverkiezingen van 1933 ver kregen: zetels Roomsch-Katholieken 28 Sociaal-Democraten 22 Anti-Revolutionnairen 14 Christelijk-Historischen 10 Vrijheidsbond 7 Vrijzinnig-Democraten 6 Communisten 4 Staatkundig Gereformeerden 3 Christen Democraten 1 Nationale Herstellers 1 Katholieke Volkspartij 1 Revolutionnair Socialisten 1 Plattelanders 1 Hervormd Gereformeerden 1 Totaal100 Bij een verkiezing volgens de in 1933 gewij zigde Kieswet zouden deze aantallen zijn: eerste rest. stemmen toewijzing zetels totaal per zetel R. K. 27 4 31 33461 S. D. 21 2 23 34542 A. R. 13 1 14 35703 C. H. 9 1 10 33976 V B, 6 1 7 33958 V. D. 5 0 5 33791 C. P. H. 3 0 3 39410 St. Geref. 2 0 2 46630 Chr. Dem. 1 0 1 38453 Kath. Volksparty 1 0 1 40383 Rev. Soc. 1 0 1 48401 Plattel. 1 0 1 47649 Herv. Geref. 0 1 1 33981 Maken wij de balans op, dan zien wü dat winnen de R.K. (3) en de S.D.A.P. (2i zetels, terwijl de V.D., de Communisten, de Staatkun dig Gereformeerden en Nationaal Herstel elk 1 zetel zouden verliezen en de laatste van de thans zittende partijen uit de Kamer zou ver dwijnen. Na de invoering van de thans voorgestelde Wijzigingen zouden, zoo geeft ons het laatste staatje te zien, reeds aanstonds uit de Kamer verdwijnen de Staatkundig Gereformeerden, de Christen Democraten, de Katholieke Volkspartij, de Revolutionnair Socialisten, de Plattelanders en de Hervormd Gereformeerden. Er zouden dan volgens hetzelfde staatje niet 10, doch 16 restzetels zijn toe te wijzen en wel aan de 7 dan overgebleven partijen. Het resultaat van deze toewijzing zou zijn als volgt: eerste rest. stemmen toewijzing zetels totaal per zetel R. K. 27 6 33 32410 S. D. 21 4 25 31948 A. R. 13 2 15 33329 C. H. 9 1 10 33978 Vrijheidsb. 6 2 8 32344 V. D. 5 1 6 31497 Communisten 3 0 3 39407 De R.K. zouden dus volgens de samenstelling van de huidige Tweede Kamer met 5, de S.D.A.P. met 3, de A.R. met 1 en de Vrijheids bond met 1 zetel vooruitgaan. De Christelijk Historischen en de Vrijzinnig Democraten zou den op hun aantal vertegenwoordigers blijven staan, terwijl de Communisten 1 zetel zouden Verliezen. Indien de in 1933 aangenomen wijziging der Kieswet reeds had gewerkt, dan zouden boven de reeds ter gelegenheid van deze verkiezingen gewonnen zetels, de winst der R.K. 2, de S.D.A.P. 2, de A.R. 1, de Vrijheidsbond 1 en de V.D. 1 zetels hebben bedragen, terwijl de Christ. Historischen en de Communisten op hun oude aantal zouden zijn blijven staan. De vergadering, Maandagmiddag door den Haagschen gemeenteraad gehouden, muntte weer eens uit door een overvloed van woorden met zeer gering practisch resultaat. De liberaal Van Bommel lokte met een amen dement op de Winkelsluitingsverordening, dat over de vraag, of ook de winkels in de Kei zerstraat te Scheveningen 's avonds tot 10 uur open moeten zijn. Op een desbetreffend ver zoek van de betrokken winkeliers hadden B. en W. afwijzend gepraeadviseerd. En een groote meerderheid in den raad was mèt hen van meening, dat de 10 uur sluiting beperkt moet blijven tot het Gevers Deynootplein. Daér alleen staat het seizoenkarakter der winkel zaken vast. En gaat men daarbuiten, dan komt men tot allerlei consequenties, welke tenslotte geheel Scheveningen aan het régime der win kelsluiting onttrekken. Bereikte de sociaal-democraat Stokvis door aanneming van een amendement een klein succesje bij de salarisverlaging voor sommige groepen van onderwijspersoneel het zijn de pianospeelsters bij het gymnastiekonderwijs aan zwakzinnige kinderen, die er baat van hebben! zeer veel tijd ging heen aan een uitvoerige speech van den vrijzinnig-democraat Joëls over de vraag, of aan de café's en restau rants een verlaging van de belastbare huur waarde voor de personeele belasting moet wor den toegestaan. B. en W. hadden op ter zake diverse adressen afwijzend beschikt. De heer Joëls wilde de huurwaarde met één derde ver minderen. Maar de meerderheid van den raad besloot de behandeling van dit onderwerp aan te houden tot een volgende gelegenheid, opdat B. en W. den raad eerst nog eens beter kun nen voorlichten. Want niet alleen beschikte men over nog te weinig gegevens betreffende het café- en restaurantbedrijf, maar ook is door Minister De Wilde's laatste voorstellen inzake werkloosheidssubsidie en gemeente- fondsuitkeering de financieele toestand der gemeente niet bepaald overzichtelijker ge worden. De zegsman van het Japansche ministe rie van bnitenlandsche zaken heeft ver klaard, dat er thans goede vooruitzichten bestaan ten aanzien van de handelsonder handelingen met Nederlandsch-Indië te Ba tavia. Verklaard wordt verder, dat de kwestie van de scheepvaart, die van de Nederlandsche maat regelen op handelsgebied en die van de veree- niging van importeurs in Ned. Indië, welke de voornaamste punten van bespreking te Batavia uitmaken, zullen worden geregeld door weder- zijdsche concessies. Dezer dagen is het eerste Nederlandsche en het grootste Europeesche tweepersoonszweef vliegtuig, ontworpen door den Nederlander Hoekstra en mede gebouwd door ingenieur Oyens, beiden te Amsterdam, gereed gekomen, bericht de „N. R. Cour.". Het zal Zondag 19 Augustus achter een mo torvliegtuig gekoppeld worden en tegen on geveer half twee uur starten van Schiphol te Amsterdam en vandaar een vlucht naar Am- hem gaan ondernemen. Het motorvliegtuig zal worden bestuurd door den instructeur van de Nationale Luchtvaartschool te Amsterdam, den heer Sluyter, terwijl het motorloos toestel zal worden bestuurd door den instructeur der Amhemsche Zweefvliegclub, den heer Reumer- man. In Arnhem zal men deze gelegenheid niet ongemerkt laten voorbijgaan. Van het vertrek der toestellen van Schiphol af, zal er een reportage gegeven worden, waar door de bezoekers van't terrein geregeld op de hoogte zullen gesteld worden van de bevin dingen der toestellen, die via Amsterdam, Bus- sum, Soesterberg, Ede en Arnhem zullen vlie gen. Ongeveer drie uur worden de toestellen te Teriet verwacht. Op twee duizend meter hoogte zal het zweefvliegtuig van het motortoestel wor den afgekoppeld. Het motorvliegtuig zal terstond landen, terwijl het zweefvliegtuig nog eenigen tijd in de lucht zal blijven, voor het geven van enkele demonstraties. Terstond na de landing van het toestel zal de voorzitter der A. Z. C., de ontwerper en de medebouwer van het nieuwe toestel worden gehuldigd. Er zullen met de verschillende toe stellen, welke op het terrein aanwezig zullen zijn ook met het nieuwe demonstraties worden gegeven, o. a. van de verschillende startmetho den als keerolstart, gummistart, lierstart enz. De Heerlensche zangvereeniging St. Pancra- tius, die deelgenomen heeft in de eerste klasse, lste afdeeling van het internationale muziek concours te Genève, dat Zondag gehouden werd behaalde in de afdeeling: solvège-prima vista een eersten prijs met 16 van de 20 stemmen, in de afdeeling: klasszingen eveneens een eersten prijs met 20 van de 20 stemmen en een eersten prijs in de afdeeling klasse zingen. De directeur, de heer Pfeifer, behaalde nog den directeursprijs. Aan dezen wedstrijd namen ver- eenigingen deel oa. uit Canada, talië en Engeland. 24 Augustus a.s. zal het honderdjarig bestaan van het zeebad Domburg feestelijk worden her dacht. Bü het monument van wijlen dr. Mez- ger zal een kranslegging plaats vinden, ter wijl het feestprogramma verder melding maakt van een bloemencorso, gymkhanaraces, muziek en vuurwerk. De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de „Crisis-Steunbeschikking 1934" XVHI (Suikerbietensteun, oogst 1934). Bij deze beschikking is gevoegd een Regle ment Suikerbietensteun 1934. Blijkens dit reglement wordt uit het Land bouw Crisis Fonds ten behoeve van de telers van suikerbieten, voorzoover die bieten op Ne- derlandschen bodem zijn geteeld en aan de Ne derlandsche Coöperatieve fabrieken of aan de Centrale Suikermaatschappij te Amsterdam ter verwerking op suiker zijn geleverd steun ver leend. De uitvoering van deze steunverleening is aan de Nederlandsche Akkerbouw Centrale opge dragen. Door de fabrieken zal voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantie-bieten), gele verd op de gebruikelijke condities aan groot- scheepsvaarwater en van gemiddeld suikerge halte flO.— per 1000 K.G. netto worden uit betaald. De hoeveelheid garantiebieten per bietenteler voor de campagne 1934 zal hoogstens bedragen 90 pCt. van de door hem geteelde en geleverde garantiebieten in 1933. Voorts is in de Staatscourant een Beschik king van den Minister van Economische Zaken opgenomen tot steunverleening aan de boonen. In deze beschikking wordt onder boonen ver staan: hier te lande verbouwde veldboonen van den oogst 1934, met dien verstande, dat daar onder mede begrepen zijn de boonen, vermengd met andere peulvruchten, afkomstig van ge mengd gewas. Uit het Landbouw Crisis Fonds zal aan de telers van boonen steun verleend worden ten bedrage van f 3.50 per 100 K. G. gedorschte boonen. De gemeente Hillegom heeft beslaten tot de uitgifte van een 4 pet. obligatieleening, groot f 1.398.000, in stukken van duizend gulden aan toonder tegen den koers van honderd pet. De leening is aflosbaar a pari in 37 jaren. De leening dient ter aflossing van wee 4J4 pet. obligatieleningen uitgegeven in 1930, oor spronkelijk groot f 900.000 en f 634.000, waarvan thans in totaal nog e enbedrag van f 1.370.000 uitstaat, alsmede ter bestrijding van de kosten, aan deze conversieleening verbonden. Aan de houders van de per 13 November a.s. aflosbaargestelde obligatiën der bovenvermelde 434 pet. leeningen wordt bij de inschrijving op de 4 pet. conversieleening een recht van voorkeur verleend. Het bestuur van den Ned. RK. Bond van Handelaren in manufacturen en aanverwante vakken „St. Willibrordus", de grootste- in ons land gevestigde vakorganisatie van manufac- turiers, wilstreven naar een saneering en orde ning van den handel in deze en aanverwante branches. Na eenige voorbereidende bijeenkomsten is op initiatief van genoemden Bond een contact commissie gevormd van vertegenwoordigers van nagenoeg alle in ons land gevestigde inkoop combinaties in de branches van manufacturen en aanverwante artikelen. Voor zoover het nog niet tot aansluiting bij deze commissie van alle inkoop-combinaties kwam, is dit voornamelijk te wijten aan het feit, dat de besturen van sommige inkoop-com binaties slechts zeer sporadisch plegen bijeen te komen en derhalve nog geen definitieve be slissing konden nemen. De aansluiting ook van deze is thans echter binnenkort te verwachten. De contact-commissie besloot periodiek te vergaderen onder leiding van het bestuur van den bond „St. Willibrordus" en wees dit bestuur als haar vertegenwoordiger en uitvoerder van haar besluiten aan. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst der contact-commissie kreeg het bestuur van „St. Willibrordus" opdracht met alle kracht tegen de. verschillende euvelen, welke het textiel-de- tail-bedrijf schaden, op te treden. Het secretariaat der Contact-commissie is ge vestigd ten kantore van het secretariaat van „St. Willibrordus", Heerengracht 32, Amster dam (Centrum). BATAVIA, 13 Aug. (Aneta). De korting op de crisisheffing bij invoer van Indische maïs in Nederland is met ingang van 13 Augustus voorloopig geheel ingetrokken. Bij eventueele daling der maïsprijzen op de wereldmarkt zal de korting wederom worden ingevoerd. Iv' „Het Volk" publiceert gedeelten uit een paar voor „De Fakkel" bestemde artikelen van den redacteur De Kadt door de nieuwe redactie blijkens haar verklaring in het nummer van 10 Augustus niet geplaatst om den onkame- raadschappelijken toon, dien zij ademen, en een beschouwing van P. Schmidt over het con flict. De Kadt vertelt, dat hij zich over de leiders kwaliteiten van Schmidt nooit eenige illusie heeft gemaakt. „Hij is nooit in staat geweest eenige ernstige kwestie te doordenken en te behandelen", en hij was alleen onmisbaar als agitator, „zoolang de arbeiders nog een hoeveelheid Jan Klaassen- vertooning verwachtten bij iedere politieke ma nifestatie. Daarvoor was De Kadt ook bereid Schmidt alles te geven, wat maar verlangd kon worden: „roem, eer, eereplaatsen en bevrediging van zijn ijdelheid." Den terugtocht zonder strijd motiveert De Kadt met de bewering: „De Partij is niet de moeite waard om er voor te vechten." Hij voorspelt, dat de nieuwe leiding binnen kort de fusie met de R.S.P. aan de orde zal stellen. „De fusie met Sneevliet als triumfator." Sneevliet zou zich, volgens De Kadt. in de Juli-dagen aan alle verantwoordelijkheid heb ben onttrokken „door een nUmmer van „De Arbeid", dat al gedrukt was, te laten vernieti gen en door zich zelf zoogenaamd van de re dactie van „De Arbeid" te laten ontheffen." Uit de fusie voorspelt De Kadt den snellen ondergang van de O. S. P. Zü wordt tusschen R. S. P. en C. P. H. fijngewreven en „geeft daar mee aan het reformisme opnieuw het bewijs in handen, dat er geen andere keus is dan £>f het reformisme öf het zwets-revolutionnarisme van het C. P.-R. S. P.-soort." Schmidt verwijt De Kadt een slingerpolitiek, die nu eens geringschattend over de relletjes deed, dan weer, in een paniekstemming, ze „groot" zag. Die paniekstemming heet op de eene plaats in Schmidt's uiteenzetting gevolg van den omvang, dien het verzet op straat nam, op een andere plaats is „bovengenoem de" paniekstemming gevolg van de geruchten over regeeringsmaatregelen tegen de partijbe stuurders. Met wijziging van de thans geldende tarieven voor expressebestelling van poststukken aan ge adresseerden, wonende buiten een bestelkring (gebaseerd op den afstand van de woning van den geadresseerde van het postkantoor, dat de bestelling moest uitvoeren en de ter plaatse geldende loonregeling voor het personeel) is thans bepaald, dat het recht voor expressebe stelling als bovenbedoeld, ten aanz'en van een zelfden geadresseerde, voor elke bestelling hoog stens 80 cent zal bedragen, en voor elk stuk niet minder dan 10 cent. Ook ten aanzien van pak ketten en telegrammen, bestemd voor hen, die buiten een bestelkring wonen, is eenzelfde maximum vastgesteld. Het Staatsblad, waarin dit Kon. Besl. werd afgekondigd, is gedateerd 7 Augustus, maar als datum van inwerkingtreding van het nieuwe tarief voor expressestukken staat daarin ver meld1 Juli 1934! De geadresseerden, die dus in het tijdverloop tusschen 1 Juli en het tijdstip, waarop het personeel der Posterijen met dit nieuwe tarief in kennis wordt gesteld (het bleek ons, dat dit nog lang niet algemeen geschied was), expresse-brieven, -pakketten of telegram men ontvingen en daarvoor het bestelloon op de oude basis betaalden, hebben derhalve een vor dering op Tante Pos, want in vele gevallen overschreden de bestelkosten het thans vastge stelde maximum. Of het echter heel gemakkelijk zal vallen, een dergelijke vordering gehonoreerd te krijgen, zal te bezien staan. Op de begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen te Den Haag is Maandagochtend onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van mr. A. Tak, procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, ter ruste gelegd. Tot de zeer vele aanwezigen behoorden de Mi nister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik, met den secretaris-generaal van het Departement, mr. J. P. de Meijere, de vice-president van den Hoogen Raad mr. dr. L. E. Visser, de raadshee- ren in den Hoogen Raad, mr. N. C. M. A. van den Dries, dr. J. van Gelein Vitringa, dr. M. Po lak, dr. F. Kranenburg, mr. G. A. Servatius, de advocaten-generaal mr. L. C. Besier, dr. J. Wün- veldt en mr. S. E. J. M. van Lier, en deurwaar der J. H. van Dalen. Tegen kwart voor twaalf arriveerde de rouw stoet op de begraafplaats. In de rouwkapel speelde de organist „Iphige- nia auf Tauris". Als eerste spreker trad naar voren de Minis ter van Justitie. Mr. van Schaik, die namens de Regeering het woord voerde. Het is ongeveer een maand geleden, aldus de Minister dat de thans ontslapene zich tot mij wendde en met mij besprak de kwestie van zijn aanstaand ontslag in het najaar. Hij zeide, dat het hem zoo zwaar viel om te moeten schei den van een werkkring welke hem lief was ge worden en verzocht mijn medewerking om te bevorderen, dat hü zijn krachten dienstbaar zou kunnen blijven maken aan de belangen van het land. De moeilijke ure van dit afscheid is voor mr. Tak niet gekomen; het gedwongen afscheid is hem bespaard gebleven. Oogenschijnlijk in de volle kracht van zijn leven, midden in zijn werk in volle wapenrus ting is hij gestorven. De Regeering treurt bij dit verlies. Mr. Tak heeft gedurende lange ja ren in onderscheidene werkkringen zijn krach ten en talenten in dienst van het vaderland en van de justitie gesteld. Zijn groote kennis, zijn vlugge geest, zijn zeldzame ongemeene werk kracht stelden hem in staat om in alle betrek kingen welke hij vervuld heeft als een sieraad naar voren te komen. De functies welke hij be kleed heeft, heeft hij steeds op de meest eervolle wijze vervuld. Zijn groote en ruime geest stel de hem in staat de vele moeilijke problemen, welke hem als procureur-generaal van den Hoogen Raad werden voorgelegd te doorzien en te beheerschen. En mocht men by vluchtige kennismaking wel eens den indruk krijgen van een koele za- keiykheid van Mr. Tak, wanneer men hem beter leerde kennen dan bemerkte men spoe dig, dat hy een warm hart had, een hart vol menscheiykheid. Tal van jaren heeft Mr. Tak mogen arbei den niet alleen in het belang van de recht spraak maar ook in tal van andere functies. Zoo was hy nog onlangs benoemd in de com missie tot voorbereiding Van maatregelen tot Codificatie van het Internationaal Privaat recht. De nagedachtenis aan zijn persoon en aan zün werk, aldus besloot Minister van Schaik, zal by de Regeering in eerbiedige, maar boven al in dankbare herinnering bhjven leven. Vervolgens werd het woord gevoerd door den vice-president van den Hoogen Raad Mr. Dr. L. E. Visser. Mr. Besier, advocaat-generaal by den Hoo gen Raad sprak namens het Parket. Oud-minister Bosboom sprak als vriend. Daarna werd de kist, onder het spelen van Ases Tot grafwaarts gedragen. Vier boden van den Hoogen Raad fungeer den als slippendragers. Achter de baar werd een groote krans van den Hoogen Raad gedragen. Aan de groeve dankte de schoonzoon, ir. Pot, voor de belangstelling byhet overiyden van mr. Tak en by zün teraardebestelling betoond. Een schat van kransen en bloemstukken werd op het graf neergelegd, o.m. was er een fraaie krans van de Carnegie-Stichting en een groot bloemstuk van het City Concern. In de zitting van den Hoogen Raad van he den zal de procureur-generaal, mr. A. Tak, worden herdacht. De jonge Venlosche Vereeniging Techniek en Ambacht heeft een dapper initiatief genomen tot het organiseeren van een groote tentoonstel ling. Zaterdagmiddag is deze tentoonstelling in het Concertgebouw officieel geopend door den burgemeester van Venlo, mr. B. Berger. Deze hield een korte toespraak, waarin hy verklaar de het initiatief der vereeniging zeer toe te juichen. Dat de vereeniging veel tot stand kan brengen, heeft hy reeds eerder kunnen merken, toen voor enkele jaren eveneens op haar ini tiatief te Venlo een tentoonstelling van zweef vliegtuigen werd gehouden, die bijzonder goed slaagde. Spr. hoopte, dat ook deze tentoonstel ling goed zal slagen. De tentoonstelling duurt tot 19 Augustus. Zaterdagavond acht uur aan boord van het m.s. „Christiaan Huygens" ten anker liggende voor Ulvik (Hardangerfjord). Op het voorschipop de brugonder de brug., over de geheele lengte van het C dek.. van het B deken ik weet niet waar al meer staan honderden passagiers, voor het grootste gedeelte gewapend met kijkers. Aller blikken zijn gericht op het Brakanes Hotel, dat met z'n gryze beschildering scherp afsteekt tegen de bronsgroene bergmassieven, die vrij steil achter het vriendelijke dorpje Ulvik oprijzen. Van alle passagiers heeft zich een zekere op winding meester gemaakt. „Ik zou erop durven zweren, dat het de Koningin is", roept een jongedame uit. „Ja", voegt een ander er aan toe, „en ik zie de prinses ook!" „Niks hoor", roept een derde, „want de administrateur heeft me vanmorgen gezegd dat de Koningin naar Odda was vertrokken!" Helaas, de afstand van het schip tot het Brakanes Hotel was tè groot om met eenige zekerheid te constateeren of het inderdaad onze Koningin was, die zich ginds in een licht costuum gekleed op den aanlegsteiger van Ulvik bewoogtotdat de op het schip achter gebleven passagiers zekerheid kregen. Want toen het oogenblik aanbrak, dat de barkassen en sloepen van de „Chr. Huygens" van den stei ger vertrokken, zag men zakdoekengewuif en hoorde men in de verte de klanken van het „Wilhelmus" over het water klinken. Toen begreep men aan boord, dat de passa giers, die den grooten dagtoer Eidfjord, Haugastöï VossUlvik hadden meegemaakt, de Ko ningin en misschien wel de Prinses in Ulvik hadden mogen begroeten. Wat toch was gebeurd? Toen omstreeks acht uur de ercursionisten op den steiger van dit dorpje arriveerden, zagen zü Prinses Juliana in den tuin van 't Brakanes Hotel wandelen. En zij zouden geen echte Hollanders geweest zijn, wanneer zü niet onmiddeliyk en spontaan het „Wilhelmus" hadden ingezet, een attentie waarvoor de Prinses vriendeiyk wuivend dank te. Nauweiyks had de laatste strofe van ons Volkslied weerklonken of daar verscheen ook H. M. de Koningin met klein gevolg. Na enkele oogenblikk'en begaf onze Landsvrouwe zich naar de verzamelde passagiers en informeerde belang stellend of de reis naar genoegen was geweest en aan welke excursie de passagiers hadden deelgenomen. Inmiddels waren nog enkele barkassen aan den steiger gearriveerd onder commando van den lsten officier Steen. Deze, die eveneens lste officier was op de Tanimbar, het vrachtschip van de Stoomvaartmaatschappü .Nederland" waarmede H.M. de reis naar Ulvik had onder nomen, werd onmiddeliyk door de Koningin herkend en ook hy mocht het genoegen sma ken door de Koningin te worden aangesproken. Tenslotte werd door een der heeren van H. M.'s gevolg de heer Delprat aan de Koningin voor gesteld, een der directeuren van de Stoomvaart maatschappü „Nederland", die de reis met de Huygens meemaakte. Was de fjordenreis met het m.s. „Christiaan Huygens" op zichzelf reeds zeer belangwekkend, een zeer aparte bekoring verkreeg zü, doordat het zooveel Hollanders vergund was onze Ko ningin op Noorschen bodem te mogen begroe ten, een begroeting, die de Koningin en onze Prinses zichtbaar goed deed, getuige de prettige en ongedwongen wyze waarop H. M. zich met verschillende passagiers onderhield. Voor deze laatsten was de 12e Augustus een dag om nooit te vergeten. BANDOENG, 13 Aug. (Aneta). De Preanger- Bode meldt, dat het legerbestuur aan de re geering voorstelde om over te gaan tot uit breiding van de legerformatie, ten behoeve van de verdediging van oliehavens. Deze uitbrei ding zal hoofdzakeiyk het wapen der artillerie betreffen. By K. B. is toegekend de zilveren eere-me- daille der Oranje-Nassau Orde aan W. van Basten, wonende te Jutphaas, in dienst van de N. V. Olieslagerij v/h. H. W. Verloop en Co. te Oudewater en aan A. C. Snaterse, wonende te Haarlemmermeer, magazijnchef bij de fir ma Bos en Nugteren te Nieuw-Vennep, ge meente Haarlemmermeer. Bü beschikking van den Minister van Finan ciën is de inspecteur der directe belastingen enz. H. J. van der Linde, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Waalwük, verplaatst naar Tilburg en toege voegd aan het hoofd van de inspectie der in voerrechten en accünzen aldaar en is de ont vanger der directe belastingen enz. W. E. Kra mer verplaatst van de inspectie der invoer rechten en accünzen te Tilburg naar de di rectie der directe belastingen, invoerrechten en accünzen te Maastricht By beschikking van den Minister van On- derwüs, K. en W. zün voor het tijdvak van 1 September 1934 tot en met 31 Augustus 1935 benoemd tot hoofdassistent aan de Technische Hoogeschool te Delft: bij de theoretische en toegepaste natuurkunde dr. A. C. S. van Heel; by het landmeten, het waterpassen en de geo desie ir. J. H. van der Meulen; bü de aero- en hydrodynamica dr. B. G. van der Hegge Zijnen; by de toegepaste mechanica ir. J. M. Radema ker; by de technologie der oliën en vetten dr. ir. J. van Loon; by de physische schei kunde ir. W. C. Couvée; bü de organische schei kunde dr. ir. A. T. Küchlin en by de ertskunde ir. C. Schouten. 46 „Zü is een verbeterde editie van Molly Monk," zei hij met een tevreden glimlachje, „en Molly wordt een der mooiste meisjes van Londen ge noemd." „Ik kon wel denken, dat je knap zou zijn," zei lady Jocelyn en vatte de hand van het meis je. „Je vader was een buitengewoon knappe man. Ik herinner my zijn portretten nog, welke men te Portriga gewoonlijk overal ophing als er een beweging tegen den vader van Pedro op touw werd gezet." Zij wendde zich nu tot Tony. „Ik dank den hemel, dat je haar veilig hebt hier ge bracht. Ik heb den halven nacht wakker gele gen, uit vrees dat ze jelui halzen hadden afge sneden." Tony lachte. „Zoo erg was het niet," zei hy, „t was alleen maar myn lip, doch Isabel heeft de wond uitstekend verzorgd.'' Lady Jocelyn zette haar hoornen bril op en keek hem strak aan. „Maar, beste Tony,'* zei ze, „nu ik je goed be- kyk, zie ik, dat je gewond bent. Ik had het zoo ruk met naar Isabel te küken, dat het my niet is opgevallen." ,,'t Is van geen beteekenis,'' zei Tony. „Mijn echoonheid zal wel weer terugkeeren." Pij keek op de pendule en trok toen een gemakkelijken stoel naar zich toe. ,Als u wilt, zal ik u de heele geschiedenis vertellen, tante Fanny. Het kan nog best voor de lunch en ik krüg altyd een heerly- ken eetlust als ik over mij zelf praat." Lady Jocelyn knikte. „Begin maar Tony," zei ze aanmoedigend. Zooals hy het vertelde en beschreef, hier in die deftige omgeving, met Chestersquare als achtergrond, maakte het nachtelyk avontuur, dat zich in Latimer Lane had afgespeeld een geweldigen indruk. Hij was juist aan het einde, toen de deur geopend werd en het meisje mede deelde, dat de lunch gereed was. Lady Jocelyn stond van de sofa op. Laat ons opstappen en iets gaan eten," zei ze. „Ik gevoel werkelijk behoefte aan iets versterkends. Je ge zelschap heeft altyd iets opwekkends, Tony, maar sedert je candidaat voor het Lagerhuis bent, vind ik het beslist overweldigend." Zij gaf Isabel een arm en te zamen gingen zü naar de eetkamer, waar een heeriyke lunch was opgediend. Nadat zü zich bediend hadden en het dienst meisje was weggezonden wendde lady Jocelyn zich tot Tony. „Je kunt nu je verhaal vervolgen," sprak zy. „Ik gevoel my nu sterker." „Ik geloof niet dat er veel meer te zeggen valt," zei Tony, „Ik heb het al aan Guy verteld, doch hü deed erg onsympathiek. Hü zei dat 't nujn verdiende loon was, omdat ik Isabel mede genomen had naar het Empire-theater en dat 't alleen aan den zegen van den hemel te dan ken was, dat wij niet vermoord waren." „Ben je er zeker van, dat je op je rit hierheen niet gevolgd bent?" vroeg lady Jocelyn. „Ik denk het niet," zei Tony. „Waarschüniyk hebben zy ons zien wegryden, maar ik heb een omweg gemaakt door Barnet en Hertford, voor wü hierheen kwamen. Wy hebben niemand ge zien, die ons volgde, nietwaar Isabel?" Isabel schudde met haar hoofd. „Ik geloof niet, dat Da Freitas het zal geprobeerd hebben, als hy Tony heeft zien rijden. Hy waagt zich nooit aan onmogelijkheden." Lady Jocelyn lachte. „Liefje," sprak zü zacht, „als je voor een echte koningin wilt aangezien worden, moet je niet schertsen. Schertsen is uit de mode geraakt onder Karei den Tweeden." Zij wendde zich nu wederom tot Tony. ,Heb Je al iets van je kapitein gehoord?" Tony knikte. „Ik heb vanmorgen een telegram ontvangen. Hü zegt dat de „Betty" na Donder dag gereed ligt, om zee te kiezen." „Dat is prachtig," merkte lady Jocelyn op. „Ik moet nog wat inkoopen doen, maar dat zal niet veel tyd kosten." „Ik vind het toch zoo lief van u, dat u met ons medegaat," zei Isabel eenvoudig. „Lief kind zei lady Jocelyn, „er steekt ook wel een beetje zelfzucht van myn kant In, om jelui te chaperonneeren, want ik ben dol op een zeereis; vooral met zulk gezelschap." Terwyl zy op het electrische knopje drukte, zei ze: „Wat ik zeggen wil, Tony, gaat Guy ook mee en ben je al besloten, waar je ons heen brengt?" gen aan het winkelen geslagen. Hy wilde beslist een patent-reddingsvest koopen." Hy schonk zich een glas Rijnwün in. „Ik had gedacht, naar Buenos Ayres te gaan, tante Fan ny. Het is juist het goede seizoen." „Ik heb er niets tegen," zei lady Jocelyn. „Ik weet er niet veel meer van, dan dat je het ver keerd uitspreekt." ,,'t Is er, geloof ik, erg mooi," zei Tony. „Al onze beste racepaarden gaan er heen." „En wanneer denk je uit te varen?" vroeg zy. „Wanneer u verkiest," zei Tony edelmoedig. Lady Jocelyn dacht eenige oogenblikken na. „Binnen een week kan ik reisvaardig zün; wü moeten niet langer hier blijven dan noodig is, anders ontdekt Da Freitas, waar je Isabel ver borgen hebt." „Laten wü het dan op vandaag over acht da gen vaststellen," zei Tony. „Ik zal kapitein Sim mons een telegram zenden, dat hy zich gereed moet houden en dan gaan wy gezamenlyk in den grooten Rolls-auto zonder oponthoud naar Sout hampton." „En inmiddels," verklaarde lady Jocelyn, „ben ik van oordeel, dat het 't verstandigste is dat jy hier niet meer komt, Tony. Zonder twyfel zullen zy jou scherp in het oog houden en ondanks al je voorzorgen je gangen nagaan. Ik ben niet zenuwachtig of bang, maar ik vind het niet noo dig, dat Isabel hier op de vloermat de menschen neerschiet. Al was het alleen maar om de mei den niet te doen schrikken." „Ik geloof, dat u geiyk heeft, tante Fanny," zei Tony een weinig teleurgesteld. „Ik ben aan heit gezelschap van. Isabel gewend geraakt en ik breng slechts ongaarne veranderingen in mijn gewoonten." „Het zal heel goed voor Je zijn," antwoordde lady Jocelyn beslist. „Je bent zoo verwend door al je wenschen onmiddeliyk vervuld te zien, dat je leven veel te eentonig wordt." Zy wendde zich tot Isabel. „Je kunt hem toch altijd per telefoon spreken, als het gezelschap van een oudé vrouw je verveelt." Isabel glimlachte. „Als 't daaraan ligt, ge loof ik niet, dat de telefoon dikwyls gebruikt zal worden." XV Dreigende wolken „Er is een brief voor je, uit Livadia," zei Guy. Tony nam plaats aan de ontbyttafel en nam den brief, die naast zün bord lag. „Hy is van Jimmy," zei hy rustig. „Dat is leuk." Hü maakte de enveloppe open en bevrijdde haar van den inhoud, bestaande uit een groot vel dun papier, dat aan beide zyden in zeer klein en duidelyk schrift was vol gepend. Hü ging achterover in zyn stoel zitten en begon het schrüven van zün vriend te lezen: Garage Anglais Pr&ca D. Porto Portriga. Beste Tony Ofschoon je antwoord op myn brief eerst na drie maanden komt, was het toch nog on verwacht en mij daarom des te aangenamer. Je schijnt met de jaren vorderingen gemaakt jte hebben, dat je je zoo bijzonder voor Liva- diaansche politiek interesseert; of is de in vloed van Je lieve jonge vriendin er de oorzaak van? Hoe het ook zü, het is voor mü een ge ruststelling, dat je nog in het land der leven den bent en dat je nog steeds aardige vrien den hebt. Ik was half bevreesd, dat ik de laatst overgeblevene was. Wat je verzoek om inlichtingen betreft, het volgende: Het eenige, wat voor de toekomst hier vry zeker mag heeten, is, dat het hier een duivel&che herrie zal worden. Het is een publiek geheim, dat de Royalis ten samenzweren en dat zy een groot gedeelte der officieren van het leger op hun hand heb ben. In het Zuiden echter, schünt een sterke tegenparty te bestaan, die den anderen tak van de familie op den troon wil hebben; dat zijn de afstammelingen van Don Francisco; wie 't zyn weet ik niet. Persoonlijk boezemen zij my geen belang in. Behalve voor myn garage, geloof ik, dat het voor Europa het ge lukkigst zou zyn, als de geheele bende elkaar den nek maar afsneed. Ik maak hierop een uitzondering voor den ouden president, die nog zoo kwaad niet is en een zeer goede smaak heeft, vooral van sigaren en champag ne. Hü is goed geborgen, want ik weet, dat hij ergens een aardige duit heeft verstopt, waar mede hy, zoodra het te heet wordt, aan den haal gaat. Als ik jou was, zou ik je aardige vriendin raden, haar belangstelling in onze politiek maar te begraven en liever een kwee- kery van ratelslangen aan te leggen. Dat is een veel gezonder en voordeeliger zaakje. .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3