Bescherming van walvisschen Paardensport in vogelvlucht HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Vader doodt zijn kinderen NIEUWE NOORSCHE WET AFSCHEID VAN OLD STEVE DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 De dieren worden steeds zeld zamer, daar er jaarlijks ge middeld veertigduizend worden gedood Een gevaarlijk beroep Het Westland toont zijn schatten Een keur van fruit, bloemen en groenten Mgr. D. Huurdeman Benoemd tot huisprelaat van Z. H. den Paus NATUURSCHOON IN EIGEN LAND Openstelling van landgoederen Burgerwachten naar Amsterdam Wapenschouw geüniformeerde af- deelingen op Koninginnedag op Schiphol HET STOPSEIN GENEGEERD Om den wachtmeester dood te rijden? De vacantiereis van H.M. de Koningin SLAGER ROELOFSEN IN HOOGER BEROEP Grootsche militaire plechtigheid Eedsaflegging van nieuw benoemde officieren Jongen met een sikkel gedood Vreeselijk ongeluk in Friesland De Melbourne-race CONGRES I. A. T. A. TE 's GRAVENHAGE F. 36 en .Zilvermeeuw" worden op Schiphol voorgevlogen J. V. Crans Sr. overleden De ,J*ostjager" zal er aan deelnemen Doet de K. L. M. nog mee? INDISCHE VOLKSRAAD Aangenomen moties Het verlies van verschillende pio niers op hippisch gebied moet worden betreurd Military te Döberitz een fiasco Verschrikkelijk bloedbad na een woordenwisseling tusschen ouders te Zeist De man een bruut Inbraak in een kerk Offerblok uit een muur gerukt Na het ongeluk met den dieseltrein De toestand der gewonden gunstig MGR. A. v. d. VENNE Zijn toestand gunstig GEEN RIJWIELDIEFSTAL MEER? Een onzichtbaar en onmerk baar slot Verhooging van de volkswelvaart in Indië V. D3 walvischvangst, zooals die jaren lang in iet wilde weg beoefend werd in de Noor delijke zeeën, heeft aanleiding gegeven tot een nieuwe Noorsche wet, die onmiddellijk in werking is getreden, ten einde de walvisschen te beschermen. Voor de te vangen walvisschen zal een minimum grootte voorgeschreven wor den; en de vangst mag slechts op bepaalde tijden beoefend worden. Na Juli 1936 mogen er Voorts geen walvischschepen meer aan het bui tenland verkocht worden, zonder toestemming van hte Ministerie van Handel. Op handelin gen, die niet in overeenstemming zijn met deze wet, staat gevangenisstraf. Het kleine stadje Sandefjord aan de kust van net Skagerrak ligt acht lange maanden begra ven in de sneeuw en schijnbaar uitgestorven. In Augustus trekken de walvischvangers er met hun booten op uit. De grijsaards, vrouwen en kinderen blijven achter en pas in Mei van het volgend jaar worden de mannen weer terug verwacht. Dan is het stadje ineens weer be woond. Elfduizend mannen komen met hun huit thuis, die brood voor een nieuw jaar ver schaft. Het is een zeldzaam avontuurlijk en roman tisch leven, dat de walvischvaarders leiden. Ro mantisch, behalve de geur, die hun expedities begeleidt. Want aan de traanlucht moet men Zjch langzamerhand gewennen. Meermalen zijn terug. Acht maanden lang zwalken zij rond op zee, op zoek naar hun buit. De belangrijkste man van het geheele gezelschap is de harpoe nier. Zelfs de gezagvoerder van de vangboot is volgens een ongeschreven wet, aan hem onder geschikt, want van zijn bekwaamheid hangt tenslotte het welslagen der expeditie af. F,en tekwaam harpoenier te worden is de droom Van iederen Noorschen scheepsjongeA. Daarvoor is echter oneindig veel ervaring en kalmte noo dig. Men achtervolgt een walvisch zoo lang, tot hij volgens schatting van den harpoenier den juisten afstand voor een zeker schot be reikt heeft. Van den boeg van het schip wordt de twee meter lange stalen harpoen, met dyna miet geladen, afgeschoten. Dit wapen moet het reuzendier midden in het lichaam treffen, want een aangeschoten walvisch is hoogst ge vaarlijk. Ook wanneer het schot gelukt is, duurt de doodsstrijd van het dier nog uren. Opwin dende uren, waarin de vangboot, die door de ijzeren kabels van den harpoen met het dier verbonden is, vaak kilometers wordt meege sleept. Het doode dier wordt voorzichtig langs zij gesleept en door een pompinrichting opge blazen. Zoo behoedt men het machtige lichaam voor zinken. Als een reusachtige, zwemmende ballon drijft het dier op de golven, totdat na beëindiging van de jacht de geheele buit van de vangboot aan boord van het moederschip honderden booten onderweg. Noorwegen alleen al stuurt ieder jaar dertig moederschepen uit, die ieder op hun beurt weer door 95 vang- schepen begeleid zijn. De moederschepen zijn om zoo te zeggen fabrieken, waarin de gedoode dieren dadelijk verwerkt worden. Niet alleen de traan en het spek van den walvisch worden tot clie verwerkt. Ook de baleinen worden geprepa reerd en de beenderen worden tot meel gema len. Trouwens alles van den walvisch wordt gebruikt. En men kan zich misschien een be grip van de waarde van zulk een dier maken, als men verneemt, dat het gewicht van een volwassen walvisch gelijk staat met dat van twintig a. dertig olifanten. De vangbooten zijn meest dertig Meter lang en uitgerust met een sterk kanon, dat den har poen afvuren moet. De bemanning telt buiten den gezagvoerder achttien koppen, elf visschers, vier matrozen, twee machinisten en den harpoe nier. Deze menschen keeren eerst na beëindi ging van het vanggetij op het moederschip gesleept wordt. Het is een opwindende geschie denis, zoo'n walvischvaart en de kleine Noor sche jongens droomen niet alleen harpoenier te worden vanwege de romantiek, maar dit ver antwoordelijke baantje is tevens een der best betaalde. De matador der Noorsche harpoeniers, Lars Andersen, heeft onlangs een drie-jarig contract afgesloten met een der Noorsche walvisch- vangstmaatschappijen tegen een jaarlijksch sa laris van ongeveer 120.000 gulden. Daarvoor heeft hij echter ook den naam nog nooit een misschot te hebben gedaan en ieder van zijn slachoffers reeds met het eerste schot gedood te hebben. Wie tegenwoordig een blik smat op deze geweldige industrie, kan zich nauwelijks indenken, dat tientallen jaren geleden de har poen met de hand geslingerd werd. De wal vischvangst was hoogst onrendabel en zeer ge vaarlijk, daar het niet zelden gebeurde, dat de walvisch zich in doodsangst keerde tegen zijn menschelijke vijanden. Men kon toen alleen de speklagen en de baleinen gebruiken en een schip had soms jaren noodig om met gevulde traanvaten in het vaderland terug te keeren. Nu men tegenwoordig harpoenkanonnen heeft en de schepen beter zijn uitgerust en vooral omdat de electrische harpoen meer en meer gebruikt wordt hij is door een sterken elec- rischen stroom dadelijk doodelijk zijn de ge varen wel verminderd. De moderne technische inrichtingen van het moederschip stellen iedere expeditie in staat in een seizoen 500 walvischschen te verwerken. In het jaar 1928 had Noorwegen met 800 000 vaten walvischolie ieder vat is 200 liter een be langrijk aandeel van de totale productie der wereld, die 1.400.000 vaten beliep. De winst van een seizoen was ongeveer 75100 millioen kro nen en de aandeelen der maatschappijen ste gen. Volgens den huidigen olieprijs heeft 'n vol wassen walvisch van twintig Meter lengte een waarde van ongeveer 5500 gulden. Geen wonder, dat men ieder jaar weer ijverig jaagt op deze dieren. Men -rekent, dat per jaar gemiddeld 40.000 walvisschen geharpoeneerd worden. Daar de walvisschen zich slechts zeer langzaam ver menigvuldigen kan het met al deze technische hulpmiddelen geen verwondering wekken, dat de walvischvaarders reeds geruimen tijd ge leden het veld van hun werkzaamheden van de Noordelijke naar de Zuidelijke IJszee hebben moeten verleggen. Sommige soorten walvisschen zijn reeds geheel uitgeroeid en in het Noorden worden deze dieren steeds zeldzamer, zoodat het geen verwondering wekt, dat de Noorsche regeering eindelijk maatregelen heeft genomen om te voorkomen, dat deze dieren geheel wor den uitgeroeid. De ongunst der tijden heeft de energie van de Westlanders nog niet kunnen dooden. Daarvan getuigt de bloemen- en fruittentoonstelling, die vandaag te Poeldijk is geopend. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Monster, Ter Heyde, Poeldijk heeft zich daar voor, met hulp van de Middenstandsvareeniging te Poeldijk bijzonder ingespannen om het West- land op deze tentoonstelling weer waardig te doen vertegenwoordigen. We zijn van vorige ten toonstellingen in deze vruchtbare streek gewend, dat oog en maag te gast konden gaan op al het schoons en heerlijks dat bijeen was gebracht, en dat is cok nu weer gelukt. Een keur van fijn fruit, van de schoonste bloe men, en frissche groenten is weer uitgestald in het gebouw der Bloemenveilingvereeniging „Het Westland" waar gedurende deze week de ten toonstelling wordt gehouden. Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van tal van genoodigden deze Westlandsche expositie officieel geopend. Het welkomstwoord werd gesproken door den voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, den heer C. J. Saarloos, die zijn dank uitsprak je gens Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Bij beschikking van de Ministers van Eco nomische Zaken en van Financiën, zijn de na volgende landgoederen onder de Natuurschoon- Wet gerangschikt: „Kasteel Deurne". groot ruim tien H.A., ge legen aan den weg van Deurne naar Venray: met uitzondering van de naaste omgeving van het kasteel heeft men op het landgoed vrije wandeling. Het is verboden te rooken en vuurtjes te stoken. „Overcinge", groot bijna vijftig H.A., gelegen ten Z.W. van Havelte en ten N.W. van de Drentsche Hoofdvaart nabij de buurtschap Eurzinge en „de Bisschopsberg", groot plm. 130 H.A., ge legen ter weerszijden van den harden weg van Havelte naar Steen wijk, ten^ W. van het ge hucht Derp. Met uitzondering van het gedeelte binnen de buitenste poort van het landgoed „Overcin ge" zijn beide laatstgenoemde landgoederen opengesteld op vertoon van wandelkaarten welke geldig zijn gedurende een jaar en tegen betaling, verkrijgbaar bij den opzichter R. Soer Pzn., Boschkampbrug te Havelte. Paarden en honden worden niet toegelaten. V, Het heeft Z. H. den Paus behaagd den hoog- eerw. heer mgr. D. Huurdeman, vicaris-gene raal van het Aartsbisdom, te benoemen tot huisprelaat. Holland die het beschermheerschap der tentoon stelling heeft willen aanvaarden. Verder dankte spr. allen, die op eenïgerlei wijze de totstandkoming van deze expositie heb ben helpen bevorderen. Spr. besloot met den wensch, dat duizenden deze tentoonstelling zullen bezoeken zoodat ve len aanschouwen dat, al gaat het Westland ge bukt onder de vele moeilijkheden, het niet lam geslagen is, en alles wil doen om zijn cultures meer bekendheid te doen verkrijgen. Wanneer dat gelukt, is het doel der tentoonstelling be reikt. Op Koninginnedag zullen de Vrij willige Burgerwachten in Nederland op Schiphol een wapenschouw hou den. Alle geüniformeerde burger wachten uit geheel het land zijn hiertoe uitgenoodigd. In hooger beroep verscheen voor het Bossche gerechtshof D. J. J. V., chauffeur te Eindhoven, door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf omdat hij op 3 April te Someren den wachtmeester van de Kon. Marechaussée H. H. Zeegers met doodslag had bedreigd. Verdachte bestuurde een vrachtauto op den weg van Weert naar Helmond. De wacht meester stond op den weg en sommeerde met op geheven hand tot stoppen. Doch in volle vaart reed de chauffeur op den wachtmeester in, die echter door haastig ter zijde te springen aan overdrijving kon ontkomen. a Verdachte ontkende, de bedoeling te hebben gehad den wachtmeester dood te rijden. Er was volgens verdachte ruimte genoeg op den weg voor de politie om onder den wagen uit te blij ven. Echter de wachtmeester had zich wel degelijk met den dood bedreigd geweten. Na getuigenverhoor wees de advocaat-generaal er op, dat verdachte al eens tot 5000 francs werd veroordeeld wegens smokkelarij, waarbij hij de douanen wilde passeeren zonder te stoppen. Voorts memoreerde de advocaat-generaal dat verdachte zich had gepermitteerd, brutale brie ven te schrijven, waarvan de inhoud krenkend was voor de rechters en voor de politie. Verdachte behoorde tot een bende smokke laars. Hij reed voorop, maar er waren nog eenige vrachtwagens met smokkelwaar achter. De vrachtauto waarmede verdachte reed, is in be slag genomen. De advocaat-generaal eischte dat de wagen zal worden verbeurd verklaard, óók al was deze geen eigendom van verdachte. De auto is in ieder geval eigendom van een der smokke laars, in het complot betrokken. De verdediger Mr. Schipperijn, Den Bosch, pleitte vrijspraak. Uitspraak 27 Augustus. H. M. de Koningin is Maandag j.l. per boot van Ulvik vertrokken naar de Eidfjord. Van daar heeft H. M. zich per auto begeven naar Haugastoel, waarna zij per trein van Hauga- stoel is doorgereisd naar Geilo, om zich vervol gens per auto naar Fagernes te begeven, waar de Koningin heeft overnacht. Vandaag zal H.M. per auto naar Lillehammar vertrekken. Voor het Gerechtshof te Den Haag zullen in September in hooger beroep worden behandeld de diverse smaad- en beleedigingszaken tegen slager Roelofsen, die door de Rotterdamsche rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Op Zaterdag 18 Augustus a.s. zullen de nieuw benoemde beroepsofficieren van het Regiment Wielrijders en van de Regimenten Huzaren op de Molenheide, tusschen Breda en Tilburg, wor den beëedigd onder zeer bijzondere omstandig heden, en wel voor het front van de geheele nagenoeg op oorlogssterkte gebrachte, Lichte Brigade en eenige Verkenningsafdeelingen. Zulks is ditmaal mogelijk door het feit, dat onze lichte troepen (wielrijders, huzaren en rij dende artillerie) juist dien dag in Noord-Bra bant zullen zijn samengetrokken ten behoeve van de, van 20 tot en met 23 Augustus te hou den groote oefeningen. Nadat de, uit verschillende richtingen opge marcheerde, colonnes om half 12 elk met het hoofd het kruispunt van wegen bij Haansberg zullen hebben bereikt, wordt de parade-opstel ling op de Molenheide ingenomen. Als paradecommandant zal optreden de Kolo nel der Cavalerie A. Diemont. Om half 2 zal de Generaal-Majoor H. A. C. Fabius, Commandant der Lichte Brigade, het paradeterrein betreden, waarop de eeresignalen worden geblazen door de trompetters en de eer ste vier maten van het „Wien Neerlandsch Bloed" worden gespeeld door het muziekkorps van het Regiment Wielrijders. De C.Lt.B. in specteert daarna de troepen. Vervolgens zullen de nieuw-benoemde tweede luitenants den eed afleggen, ieder in handen van den commandant van het regiment, waar toe zij komen te behooren. Gedurende de eeds aflegging speelt de muziek van het Regiment Wielrijders zacht het „Wilhelmus van Nas- sauwe." Ten slotte zal vermoedelijk de Generaal- Majoor Fabius een korte toespraak houden. Na afloop van de plechtigheid marcheeren de troepen af naar de kantonnementen. Voor het publiek zal op het paradeveld een opstellingsplaats worden gereserveerd; deze plaats, aangeduid door witte vlaggen, zal kun nen worden bereikt door den ingang van het vliegveld Molenheide, op den kunstweg Ryen Gilze. Het verkeer per auto is aldaar slechts van het Noorden af toegestaan. (Op genoem den weg zal tusschen 11 en 2 uur het automo- bielverkeer vanuit de richting Gilze zijn verbo den). Op de heide worden parkeerplaatsen voor auto's aangewezen. Het publiek wordt verzocht, vóór 1 uur ter plaatse te zijn. De landbouwer F. Dijkstra uit Kollumerzwaag was hedenmorgen onder Veenwouden bezig haver te zichten. Zijn elfjarige tweeling-zoon tjes waren bij hem. Zij hadden zich in het ko renveld verstopt, zonder dat de vader het wist. Op een gegeven moment is een der zoontjes door den sikkel van den vader in den hals ge troffen en na enkele oogenblikken doodgebloed. In Asten "bij Helmond werd Maandag het huwelijk voltrokken tusschen mej. Wijnen, dochter van den burgemeester en den heer Eysbouts Jr., zoon van den bekenden klokken-fabrikant. Het verlaten van de kerk Op 29 en 29 Augustus a.s. houdt de Interna tional Air Traffic Association, de I.A.T.A., haar jaarlijksch congres te 's Gravenhage. Op Woensdagmiddag 29 Augustus van twee tot half vier wonen de deelnemers aan het con gres een demonstratie bij op Schiphol. De Fokker-fabrieken zullen haar nieuwste typen, de „Zilvermeeuw" en de F 36 vqorvliegen. BANDOENG 13 Aug. (Aneta). Alhier is in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer J. V. Crans Sr., oud-gezaghebber bij de Gouver nementsmarine. Naar wij van bevoegde zijde vernemen brengt de fa. Pander en Zoon thans het vliegtuig P. H.- O. S. P. de „Postjager" in gereedheid voor deel name aan de in October a a. te houden Londen- Melbome-race. De heer Geyssendorfer en luit. Asjes zullen in hun toestel naar Australië vlie gen. Aanvankelijk was luit. Asjes aangezocht als gezagvoerded van den „Postjager" op te treden. Hij heeft echter, toen ook de heer Geyssen dorfer voor deze vlucht ter beschikking kon wor den gesteld, zijn plaats als gezagvoerder aan den ouderen piloot afgestaan. De K. L. M. meldt ons: dat haar van een deel neming aan de Melbourne-races door den vlieg tuigbestuurder Parmentier aan boord van het Pandervliegtuig P. H.-O. S. T. onder leiding van den vliegtuigbestuurder Asjes, zooals in een der bladen werd gemeld niets bekend is. De heer Parmentier is op het oogenblik te Los Angeles om het Douglas-vliegtuig van de K. L. M. daar over te nemen. Dit vliegtuig maakt deze week zijn proefvluchten en zal daarna worden overgevlogen naar New York. Vervogens wordt het per schip naar Nederland gezonden, waar het in de eerste helft van September zal aan- komij. Indien alles vlot verloopt zal er nog een kans zij het ook een zeer kleine kans zijn dat dit vliegtuig, bemand door de bestuurders Par mentier en Moll aan de vlucht naar Austraië zal deelnemen. BATAVIA, 14 Aug. (Aneta). De motie van den heer De Dreu inzake de bevordering van den klein-woningbouw en bestrijding van de werkloosheid, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De motie van den heer Ra-tulangie betref fende economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië door middel van een com missie, bestaande uit vertegenwoordigers van Nederlandsche belanghebbenden en van de In dische bevolking, werd eveneens zonder hoof delijke stemming aangenomen. De motie-Monod de Froideville inzake de achteruitgang van inkomsten van ambtena ren werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De motie-Wirjopranoto tot stichting van een voedselvoorzieningsfonds, werd met 20 stem men voor en 19 stemmen tegen aangenomen. In enkele weken tijds zagen wij van ons weg dragen den voorzitter van het Friesche Paar denstamboek jhr. v. Baerdt v. Sminia, een edel man in den besten zin des woords, bestuurslid der Kon. Ned. Harddraverij- en Renvereeniging en den heer Bierman, secretaris van den Ned. Bond voor de Warmbloedfokkerij en secretaris van de vereeniging „Het Legerpaard'. Nauwe lijks zijn de kransen op hun graven verwelkt of de tijding bereikte ons dat Duitschland en daarmede de geheele ruitersportwereld het ver lies te betreuren had van Freiherr von Langen, die tengevolge van ernstige kwetsuren opgeloo- pen tijdens de laatste military te Döberitz in een ziekenhuis te Potsdam is overleden. Von Langen is vooral bekend als Olympisch kam pioen der zware dressuurproef in 1928 te Am sterdam, waar hij op hyppisch gebied de eenige gouden medaille voor Duitschland veroverde. Von Langen was in Nederland geen onbekende. In Hoofddorp won hij eens den grooten gouden beker in het springconcours. Hij was een all round paardensportsman. Ook heeft Duitschland aan de groeve gestaan van een der allerbekendste fokkers, n.l. van von Zitzewitz, die een tijdlang zelfs president is ge weest van het „Reichsverband" en als zoodanig ook met onze landgenooten in aanraking kwam. Von Zitzewitz was een zeer bekend fokker en heeft o.a. meer dan 200 hengsten voor de fok kerij geleverd, waaronder de bekende Bulgaren- zar. Die bovengenoemde military te Döberitz is overigens in zekeren zin een groot fiasco gewor den voor de geheele Duitsche paardensportwe reld. Tot goed begrip van de zaak, diene het volgende: Zooals men weet is een der aller belangrijkste wedstrijden der Olympische Rui- terspelen de samengestelde wedstrijd of wel oude naam military. Dit is een veelzijdig- heidsproef, waarin o.a. ons land al drie keer achtereen aan de sptis heeft gestaan. Van een paard wordt daarin niet alleen goede dressuur, doch ook springvermogen en uithoudingsver mogen en snelheid geëischt. Inderdaad, een moeilijke taak. Nu is het de gewoonte in de ver schillende landen om van te voren z.g. voorbe reidingswedstrijden te houden als oefening en om eens te zien hoeveel krachten men eigen lijk als het er eenmaal op aan komt in het vuur kan brengen en hoe die krachten zich al ont wikkeld hebben. Dit deed men j.l. te Döberitz bij Potsdam ook. Alle eischen waren als bij de Olympische Spelen om dus de werkelijkheid zoo nabij mogelijk te komen. Om te beginnen wer den er 65 paarden ingeschreven. Dat gaf hoop; doch van die 65 bleven er25 over, die ook inderdaad uitkwamen. Slechts.... 2 van hen kwamen in de eindbe slissing; de rest bleef ergens „onderweg" steken! Tallooze valpartijen kwamen in den cross en den ren voor. Sommige met droevigen afloop, zooals wij boven reeds zeiden. Die twee com binaties, die het tot het einde toe hebben vol bracht zijn ditm. Von Buse en kapt. Von Langs- dorff, waarvan we later wel meer zullen hoo- ren. Natuurlijk waren enkele ruiters ook onfor tuinlijk, doch de Duitsche sportpers heeft zelf moeten toegeven, dat zij den indruk had, dat er al heel slecht was voorbereid. Iets wat wij van Duitschland toch zeker niet verwacht had den. De military, waarvan een van Duitschlands beste ruiters als slachtoffer is gevallen, zal ech ter wel heel wat Duitschers de oogen hebben geopend. Een der laatste gehouden concoursen-hippique in ons land waren die te Breda en te 's-Gra- venhage. Beide concoursen hebben het niet ge troffen met het publiek. Breda had met slecht weer te kampen en was ook slecht geregeld. Het is een concours-hippique, georganiseerd door officieren en het lijkt wel op den dag van de wedstrijden of het halvbe garnizoen te hunner beschikking staat. Men mocht derhalve ver wachten, dat de organisatie ook in orde zou zijn, omdat dit toch zoo dikwijls juist een kwestie van personeel is. Ook over de hindemissen van het springconcours werd door de deelnemers erg geklaagd. Den Haag had wèl mooi zomerweer, doch evenmin publiek. Het was het oude liedje daar: Houtrust trekt niet en bovendien klaagde men over te weinig gemaakte reclame en te weinig afwisseling in het programma. We laten in het midden de waarheid ervan, wèl is het een feit, dat Houtrust niet trekt. Twee dagen was dan ook meer dan voldoende. In tegenstelling met Breda was een en ander zeer goed geregeld en de hindemis-parcoursen zelfs bijzonder goed, zoodat er weinig fouten werden gemaakt. Engeland werd verrast door het afscheid van Old Steve, Steve Donoghue, den beroemden En- gelschen jockey. Old Steve is zonder twijfel een der allerpopulairste jockey's ter wereld. In den laatsten tijd heeft Richards natuurlijk wel veel van de publieke sympathie overgenomen door zijne enorme prestaties, hetgeen echter niet wil zeggen dat Donoghue niet nog gaarne wordt gezien en hem overwinningen worden gegund. Vooral zijn rijden met Brown Jack, het popu lairste Engelsche renpaard, matador in het loo- pen over den langen afstand, heeft hem nog meer populariteit bezorgd. Het was als het ware een combinatie van populariteit wanneer die twee op het gras verschenen. Old Steve gaat dus vertrekken, nadat hij 1709 rennen heeft gewonnen en tien maal achter elkaar kampioen van Engeland was! Niet min der dan zesmaal heeft Donoghue de Derby ge wonnen, hetgeen ongetwijfeld ook veel tot zijn populariteit heeft bijgedragen. Donoghue was zonder twijfel een der beste rijders ter wereld en wie meer van het interessante leven van dezen zoon eens mijnwerkers wil weten leze zijn boek: Just my story". Een andere opzienbarende mededeeling was die, welke melding maakte van 't afscheid, dat Hyperion, de Derby-winnaar van vorig jaar, van de renbaan zou nemen. Hyperion was een renpaard van groote klasse en had ook de St. Leger gewonnen. Als driejarige is Hyperion nooit geslagen. Hij is van bijzonder goed bloed en men verwacht dan ook van hem nu hij voor de volbloedfokkerij zal worden gebruikt heel veel goeds. Hyperion heeft zich als vier jarige echter niet meer „gegeven" en aller ver wachtingen teleurgesteld. Laatst nog in een match tegen Caithness, een driejarig paard, gereden door Wragg. Dit komt wel meer voor en herstelt zich ook zelden. Zoo'n paard heeft dan den moed verloren of is niet meer zoo „hard" als noodig is om tot het uiterste vol te houden niet alleen, maar ook om in de finish nog te „vechten." We hadden het boven over Brown Jack. Ook Brown Jack zal vermoedelijk na afloop van dit renseizoen niet meer uitkomen. Brown Jack wordt genoemd „the greatest stayer in the world" en om een voorbeeld te noemen, heeft hij zesmaal achtereen de Alexandra Stakes ge wonnen. Men zint nu op plannen om Brown Jack te eeren en zijn herinnering voor het na geslacht te bewaren. Men spreekt er over een ren in te stellen en naar hem te noemen of wel een herinneringsbord op een of andere renbaan aan te brengen. Ook heeft men het er over een standbeeld voor hem op te richten te Ascot als de Koning het goed vindt. Dan ten slotte is Windsor Lad verkocht. Dit paard is de Derby-winnaar van dit jaar en werd voor een zeer groot bedrag, n.l. 50000 pond!! verkocht. Al rekent men het pond op 8 gulden, dan beteekent het toch nog een aardige prijs voor iemand, die een paard koopt. In ieder geval is het in de renwereld een record voor een in training zijnd paard. Men vergete echter niet, dat het hebben van een goed renpaard, dat belangrijke rennen kan winnen, in Engeland een eere-zaak is, waar vrijwel elke Brit, die zich een groote uitgave kan veroorloven, zich op toelegt. „Rendeeren" van een renstal staat niet in het woordenboek van een renstal-eigenaar. Hoofdzaak is de eer en het genoegen eens een derby-winnaar te kunnen biniftnleiden of wel een Ascot Gold Cup- eerste-prijzer den Koning te mogen presentee ren. Maandagavond heeft zich aan den Koppel- weg onder de gemeente Zeist een vreeselijk drama afgespeeld. Zekere B., een garage-monteur, kreeg in zijn woning een woordenwisseling met zijn vrouw en vader, die ook in zijn woning vertoefde. De twist was weldra zoo hevig, dat de vrouw zoowel als de vader het beter achtten het huis voorloopig te verlaten. Nauwelijks waren zij weg of de buren hoor den in het huis hard gillen en schreeuwen. Men verwittigde de politie, die weldra aan wezig was en de woning binnen drong. Deze deed daarop de ontstellende ontdekking, dat de man zijn beide kinderen, een jongen van vier en een meisje van anderhalf jaar had vermoord. De lijkjes vertoonden gapende hoofdwonden, welke door een broodmes waren aangebracht. De man zelf heeft getracht zich door ophan ging van het leven te berooven. Men heeft ge- ruimen tijd op hem kunstmatige ademhaling toegepast, waarna hij naar de neurologische klinieken te Utrecht is overgebracht. Tijdens dit transport zijn de levensgeesten wederom bij hem teruggekeerd. Omtrent de beweegreden van zijn verschrik kelijke daad tast men nog in het duister. Nader vernemen wij nog: De familie waarvan het gezinshoofd in zijn opwinding zulk een nood lottige daad beging, woont pas sedert ongeveer tien maanden in het perceel Koppelweg 79. Bij de buren stond de man bekend als een stil, een zelvig mensch, dat weinig omgang zocht; voor zijn vrouw echter was hij een bruut. Herhaaldeijk is zij reeds zooals ook gisteren het geval is geweest, van hem weggevlucht. De eerste die Maandagavond van den dubbe len moord op de beide kinderen vernam, was de vader van den dader, die tijdelijk in diens huis verblijf houdt. Ook hij was bij de ruzie het huis uitgeloopen, maar spoedig daarin teruggekeerd. Met bloed bevlekt was zijn zoon van boven ge komen en had gezegd: „Ik heb nu met alles af gerekend." Doodelijk ontsteld ging de man daarop naar de buren, die op hun beurt de politie waar schuwden. De toestand van den dader, die in de Neurologische kliniek te Utrecht wordt ver pleegd, is zorgwekkend. Men vreest voor zijn leven. Blijft hij het leven houden, dan zal hij eerst over eenige dagen verhoord kunnen worden. Aangezien deze vreeselijke tragedie voor de politie zoo gemakkelijk te reconstrueeren was, heeft het Utrechtsche parket niet over behoe ven te komen. In den afgeloopen nacht is een inbraak ge pleegd in de R. K. Kerk te de Lutte bij Olden- zaal. Een offerbus is uit den muur gerukt en medegenomen, terwijl een ander offerblokje is opengebroken. De doders hebben zich door het uitbreken van een raampje in het portaal toegang tot de kerk verschaft en haar door het met geweld forceeren van de achterdeur weer verlaten. Daar men met natte handschoenen gewerkt heeft, zijn er weinig sporen achtergebleven, waardoor het politieonderzoek ten zeerste wordt bemoeilijkt. Naar wij vernemen heeft de heer G„ die bij het spoorwegongeluk te Amsterdam het rech terbeen had gebroken en wonden aan den pols had opgeloopen, het ziekenhuis verlaten. De toestand van de andere gewonden is even eens gunstig. De laatste berichten over den toestand van den directeur van Rolduc, Mgr. A. v. d. Venne, die Donderdag der "orige week bij een auto ongeval in Noord-Brabant een vrij ernstige hoofdwonde bekwam en in het ziekenhuis van Eindhoven ter verpleging is opgenomen, luiden zeer gunstig. Maandag brachten de provisor en enkele leeraren van Rolduc den patiënt een bezoek. De pogingen om bezitters van rijwielen te be veiligen voor diefstal van hun stalen ros houden gelijken tred met de nog even groote activiteit der zwijntjesjagers. Naar we vernemen, is thans een Nederlandsche uitvinder in onderhandeling met eenige vooraanstaande binnen- en buiten- landsche industrieën betreffende een onzichtbaar en onmerkbaar rijwielslot. Dit slot, eenvoudig van constructie, wordt in de rijwielen aange bracht en treedt eerst bij diefstal in werking. In den Volksraad is de motie van den heer Koesoemo-Oetoyo, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd een commissie in het leven te roe pen, ter bestudeering van maatregelen, welke uiteindelijk kunnen voeren tot verhooging van de welvaart van de groote massa der bevolking, voornamelijk voor die van Inheemschen land aard, zonder hoofdelijke stemming aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5