Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper I voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS H i I Men u&üjft om: DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934 Pastoor A. P. van Eeden fljP Goering gewond giimuiinmTnmninnnmminiiimnTnmnnniimninniumnnimiïniiiiiHimiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii^ ëïiiiiiiiiiiiiuiiinniiuiimiiniiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuiiiiiiiiuiiiniiiiiiuiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiuiR Hartelijke huldiging bij zijn zilveren priesterfeest Bezoek van den Bisschop Lof en serenade PASTOOR J. P. REYNENBERG Weer hersteld terug in zijn parochie ER WAS GEEN WOORD FRANSCH BIJ! Receptie Alleen de datum was duidelijk. 40-jarig priesterjubileum pastoor F. C. van Beukering Volksconcert H.O.V, HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN MGR. G. C. VAN NOOR1 i mm Pastoor v. d. Meer 40 Brandje Wapenschouw van Burgerwachten Examen hoofdakte Gevonden dieren en voorwerpen jaar priester Grootsch parochief eest te Driehuis Aanbieding van het feestgeschenk De plechtige Hoogmis De feestpredicatie BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Personalia OVER VEEN FAILLISSEMENTEN Slachtoffer van een auto-ongeval NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 Reeds onder alle stille H.H. Missen in de fees telijk versierde parochiekerk van den H. Bavo in Haarlem-Noord, waren er talrijke communi canten die deelnamen aan de algemeene H. Communie ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den parochieherder pastoor A. P. van Eeden. Om half elf droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op. Hierbij assisteerden kapelaan N. Moolenaar, uit Den Haag, als presbyter-assis- tens, kapelaan A. A. Olierook uit Rotterdam als diaken en kapelaan G. P. Bakker uit Voorhout als sub-diaken. De beide kapelaans der parochie C. de Kos ter en A. J. C. van Houten met pater A. Ruyg- rok van den Congregatie van het H. Sacrament en een tweetal priester-studenten woonden de plechtige H. Mis bij in het priesterkoor. Voor den aanvang van het H. Dankoffer zon gen de parochianen een feestlied. In de kerk was geen plaatsje onbezet. Het zangkoor hief vervolgens het Veni Creator van Jac. de Jong aan, onder wiens leiding het koor ook op verdienstelijke wijze de 3-stemmige ,Missa in honorem Sancti Eduardi Regis" van Licinio Refice uitvoerde. Onder de H. Mis besteeg de jubilaris zelf den kansel. De feesteling sprak er zijn blijdschap over uit, dat hij een kort oogenblik den feestredenaar mocht vervangen. Hij bad en smeekte de parochie, om al die mooie hulde van blijde harten, schoone bloe men en alle eerbetoon te geven aan God en aan Hem alleen en niet aan hemzelf, die nog maar zoo kort in de parochie was. Geeft het aan God en eert daarmee het Priesterschap, dat Hij heeft ingesteld. De gewij de redenaar was tevens blij, dat hij uiting kon geven aan zijn eigen gevoelens, die in de afge- loopen dagen en op dezen festdag teruggaan naar de voorbije 25 jaar. Spr. schetste dan den dag van zijn H. Prie sterwijding, waarbij onder een groote menigte familie en belangstellenden zijn goede moeder was, die nu spr. betrouwt het vast in den hemel Gods zegen afsmeekt. Voorts schetste hij de indrukwekkende oogen- blikken van zijn eerste H. Mis in de St. Je- roenskerk te Noordwijk en de geestdrift, waar mee hij, als jeugdig priester, allen wilde doen ontbranden van' het H. Vuur, dat hem bezielde. Spr. vraagt ten slotte een enkel gebed om barmhartigheid voor de tekortkomingen in die 25 jaren van priesterarbeid, een blij gebed om kracht en sterkte voor de toekomst, om iets van het oude idealisme, dat weer geestdrift zou schenken voor de toekomst. Voeg daarbij als feestgeschenk aldus pastoor v. Eeden uw eerbied voor het gezag van het priesterschap. Want al zijn priesters ook menschen, het is tcch Hij die ons heeft aangesteld, die ons met macht bekleedde. Volgt de leiding, die u wordt gegeven, want die is er alleen om u dichter bij Jezus te bren gen. Vraagt het Haar, die de moeder der prie sters is by uitnemendheid. Zij is de priesteresse, die het eerst het offer bracht van het Vleesch en Bloed van Haar Goddeiyken Zoon op den Calvarieberg. Bidt haa dat wij allen even als zij eens onze hemelop neming mogen meemaken. Na de H. Mis volgde de uitvoering der prie stercantate „O Priester" woorden van Guido Gezelle en getoonzet door Mgr. J. A. S. van Schaik. Hier had het zangkoor, dat zich bij de uitvoering van Gregoriaansch en Mis in goede kwaliteit liet hooren, heel goede momenten. De organist, de heer P. Heynen kweet zich op uit stekende wijze van zijn taak. jeugdige parochiaantjes, die den pastoor bloe men schonken. Nadat de receptie was geëindigd, kreeg de ju bilaris bezoek van den hoogeerw. deken H. C. J. Sondaal en van Haarlems kerkvorst Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Mgr. schonk veel aandacht aan de teekenin- gen der nieuwe kerk. In een gesprek over de financieele moeilijk heden welke den bouw in den weg staan, deel de de bisschop mee, dat hij nog wel een weg meende te weten welke het mogelijk maakt, dat men binnen enkele maanden met den bouw zal kunnen beginnen. Des avonds celebreerde de jubilaris een plechtig Lof met Te Deum met assistentie van kapelaan 'Bakker als diaken en pater Ruygrok als sub-diaken. Onder dit Lof sprak pastoor van Eeden een welgemeend dankwoord tot alle parochianen in den geest van zijn dankwoord tijdens het offi- cieele gedeelte der receptie. Vervolgens sprak hij met blijdschap over het bezoek van den Bisschop en verheugde zich over de door hem gedane toezeggingen aangaande de nieuw te bouwen kerk. Na het Lof bracht de harmonie „St. Caecilia" onder leiding van den heer S. A. Noom, 'n se renade, welke door vele belangstellenden werd gevolgd. Een gul applaus, een dankwoord en de beste wenschen voor St. Caecilia van den jubi laris beklemtoonden, hoe deze attentie op prijs werd gesteld. huissingel ontstond brand doordat een ter plaatse aanwezige gasslang losraakte, het gas vlam vatte en een bundel pakpapier in brand stak. Het vertrek brandde gedeeltelijk uit. De eigenaar had het vuur gebluscht, toen het op nieuw begon en de brandweer gewaarschuwd moest worden. Deze heeft het brandje met één slang op de waterleiding gedoofd. Verze kering dekt de niet zeer groote schade. Eenige maanden geleden was in hetzelfde vertrek ook reeds brand ontstaan. Doordat het brandje op een druk punt en op een druk punt en opo een druk uurpita op een druk uur plaats had, was er onmiddel- lijn groote belangstelling, zoo zelfs, dat stag natie in het verkeer dreigde. De politie hand haafde echter de orde. De zeereerw. heer J. P. Reijnenberg O.P.M., pastoor van de H. Antoniusparochie aan de N. Groenmarkt zal vandaag weer geheel her steld terugkeeren in zijn parochie. Om gezondheidsredenen heeft de pastoor eenigen tijd te Brugge vertoefd. Van harte wenschen we pastoor voor de rest van zijn leven een onverwoestbare gezondheid toe. De zaal van de St. Catharinaschool was voor de receptie feestelijk met palmen-bloemen en pauselijke kleuren versierd. Hier verzamelden zich om twee uur het feest comité, kerk- en armbestuur, de familie van den pastoor, vertegenwoordigers van de St. Vin- centiusvereeniging, van den Damesnaaikrans, het collectantencollege, de misdienaars, de Mis- sienaaikrans, St. Josephgezellenver., Jeugdver- eeniging en de Hoofdzelatricen en zelatricen van „De bouwdoos", „Eerbied in Gods huis", enz De kerkmeester J. P. Handgraaf voerde na mens. de feestcommissie en de parochianen het woord. Het eerste gedeelte bevatte een gelukwensch, vervolgens prees spr. den ijver van den jubilaris en schetste het bouwen van een nieuwe kerk als het ideaal van den jubileerenden parochie herder. Als een waakzaam herder, hebt u aldus spr. steeds voor uw kudde gezorgd, en dat in onze paroohie het godsdienstig leven gaat op bloeien, is een bewijs van uw grooten ijver. Spr. vroeg den dank te willen aanvaarden voor alles wat de parochie van den pastoor heeft genoten, en wel in den vorm van een oprechte genegenheid voor hem en liefde en achting voor zijn persoon en werk; in den vorm van volg zaamheid op den weg, welken zijn herderlijke zorg en wijsheid toonen zal. Tenslotte bood spr. het parochiegeschenk aan, bestaande uit een dak van goudgeld op de nieuwe pastorie, welke bakker H. H. Meyer uit Velsen-Noord met de toekomstige nieuwe kerk uit suiker had vervaardigd. De pastoor richtte hierna een heele reeks dankwoorden aan het kerk- en armbestuur, de Vincentiusvereeniging, het feestcomité en de vertegenwoordigers der geheele parochie, Hij vond het geschenk een zoo fijn gevoelde ver rassing, als hü niet had kunnen verwachten; waarin zoo precies is uitgedrukt, wat twee jaar lang het voorwerp is geweest van al zijn den ken, het verlangen van zijn hart. Een nieuwe kerk noemde spr. zoo noodig voor het geesteiyk welzyn der parochie. Hij hoopte dat O. L. Heer dit ideaal spoedig tot werkelijkheid zou maken. Vervolgens sprak hy woorden van dank en op wekking om op den ingeslagen weg voort te gaan tot alle organisaties, die by het officieele gedeelte der receptie aanwezig waren. Ook het Zangkoor dankte spr. voor de schoone wijze, waarop het des morgens de H. Mis met zijn zang had opgeluisterd. Van half drie tot des middags ruim vier uur was het verder een voortdurende stroom van parochianen, oud-parochianen, geesteiyken uit Haarlem en omgeving, die pastoor van Eeden kwamen gelukwenschen. Een file, van de zaal tot op den Rüksstraatweg, groeide steeds aan. Verschillende vereenigingen en particulieren hadden hun gelukwenschen nog betuigd in den vorm van huishoudeiyken en voor den eere- dienst bestemde geschenken. Onder de velen, die ter receptie kwamen, merkte we op Mgr. M. P. J. Möllmann, vica ris-generaal van het bisdom, wethouder W. J. B. v. Liemt, voorzitter van de R.K. Vereeniging voor Groote gezinnen, mevr. J. v. LiemtDol mans, namens de St. Elisabeth Vereeniging, mej. E. v. d. Berg, bestuurslid van den R.K. Blin- denbond, Emeritus oud-deken v. d. Cammen, pastoor B. A. de Jong uit den Haag en het be stuur van het St. Franciscus Liefdewerk. Tijdens de receptie waren er ook nog vele Woensdagmorgen op de Kantongerechtszit ting. Een rits zaakjes worden afgedaanEen aanrijding zus en een aanrijding zoo, rijden zonder bel of rijden zonder rem, enfin het zijn de duizend-en-een gewone gevalletjes, die op iedere zitting terugkeeren. En passant .bV. wordt een dame veroordeeld, die zeer Onvoorzichtig gereden heeft op den toch al drukken Wagen weg, bovendien haar fout niet erkennen wilde en tenslotte zelfs niet eens op de zitting ver schenen wasZe kreeg de lang niet malsche straf van 75 boete of 25 dagen hechtenis met zes maanden intrekking van het rijbewijs. Ja, een vrouw is soms tien mannen te erg.... Het zonnetje scheen intusschen uitnoodigend door de ruiten van de nog spiksplinternieuwe kantongerechtszaal, waar slechts de vermanende stem van den kantonrechter, de dreigende van den „openbare aanklager", de schuchtere van een verdachte of de krachtig-officieele van den deurwaarder werd gehoord. De publieke tribune was ingedommeld, de pers sliep, eentonigheid en saaiheid hingen in de zaal. Plotseling.... klonken andere klanken door het luchtruim, klanken van veel klinkers en uitgestooten door een vlug, klein mannetje, uit het land van Mussolini en marcaroni en num mer zooveel van de verdachtenreeks. Op de dor- gebruikelijke vraag van den kantonrechter „Hoe is uw naam en wat zijn uw voornamen?", rol de een woordenstroom uit zyn mond, zóó lang en zóó onverstaanbaar, datfloep, weg waren alle eentonigheid en saaiheid! Men schrok op, geamuseerd door den wanhopig-armzwaaierigen en alsmaar woorden en zinnen produceerenden Italiaan. Het gerecht zat met het geval een beetje verlegen: Wat heeft het „laatste arrest" van den Hoogen Raad hieromtrent bepaald? Wacht, eens in 't Fransch probeeren„Par- lez vous francais?" vroeg de Ambtenaar van het O. M. den Italiaansch ratelenden verdachte. Een nieuwe woordenstroom volgde weer in het Italiaansch! Toen besloot men maar een tolk te raad plegen en de zaak daarom tot 29 Augustus uit te stellen Dank zy een gelukkig aanwezigen kalender een ding dat alle talen spreekt kon dit den verdachte duideiyk gemaakt worden. Ten minste, ze hopen, dat hij het begrepen zal heb ben, want de daaropvolgende nieuwe woorden stroom deed dit wel eenigszins in twijfel trek ken De zeereerw. heer F. C. van Beukering, pastoor van de St. Josephsparochie te Haarlem vierde gisteren zyn 40-jarig priesterjubileum. Het feest werd in familiekring gevierd. Zondag a.s. zal het officieel door de parochie herdacht wor den. Gistermorgen droeg de zeereerw. jubilaris om half elf een plechtige Hoogmis op, daarby ge assisteerd door zijn neef, de weleerw. heer J. P. van Beukering, kapelaan te Kethel, als diaken en door de weleerw. heeren A. J. I. Leesberg en P. L. J. M. Schretlen, beide kape laans der parochie, resp. als subdiaken en cere- moniarius. Talrijke parochianen en anderen vulden het kerkgebouw. De Schola Cantorum voerde op verdiensteiyke wijze, zooals gisteren te zamen met de overige aanwezigen, de Gregoriaansche Misgezangen uit. Na de H. Mis werd het lied gezongen „Eere den Priester" van Guido Gezel le, op muziek van Hendrik Andriessen, die tij dens de H. Mis het orgel bespeelde. Des middags kwamen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van den Bisschop, Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te War mond en Proost van het Kathedraal Kapittel, de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem en vele heeren geesteiyken den zeer eerw. jubilaris complimenteeren. Ook ontving pastoor Van Beukering talrijke schriftelijke gelukwenschen. Om 4 uur werd een plechtig lof gehouden door den jubilaris met assistentie van de wel eerw. heeren J. P. van Beukering en Th. v. d. Lugt. Zondag a.s. zal in de St. Josephkerk om half elf een plechtige Hoogmis worden opgedragen. Vervolgens is er om 1 uur receptie voor de cor poraties en van half twee tot half vier voor de parochie. Om 4 uur wordt een plechtig lof ge houden. Het programma van het volksconcert op Donderdag 16 Augustus des avonds 8.15 uur in de Gem. Concertzaal onder leiding van Mari- nus Adam en waarop als solisten optreden Annie Hermes (zang) en Eduard Biele (violon cello), luidt: Drei Stücke van H. Purcell; Aria „Ah! Ren- dimi" uit de Opera „Mitrane", van Francesco Rossi (zang en orkest)Violoncelconcert in a kl. terts van Ch. C. Saent-Saëns; Aria van Penelope uit „Odysseus" van Max Bruch (zang en orkest); Symphonie „Aus der Neuen Welt" van A. Dvorak. Het laatste volksconcert wordt gegeven Donderdag 23 Augustus. Solist is dan Hans Byvanck (viool). De jubilaris met Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, na de H. Mis in de St. Willibrorduskerk 41 In een vertrek achter den winkel in huis- houdeiyke artikelen van den heer Ph. Slagen op den hoek van het Houtplein en den Gast- Zooals wij reeds gemeld hebben zal op Konin ginnedag a.s. op Schiphol een wapenschouw- worden gehouden voor de Vrijwillige Burger wachten, waartoe alle geüniformeerde burger wachten in Nederland zijn uitgenoodigd. De commandant van de Haarlemsche Burger wacht verzoekt ons mede te deelen, dat leden, die aan deze wapenschouw wenschen deel te nemen, zich bü hem kunnen aanmelden. HAARLEM, 15 Augustus. Geslaagd de dames W. P. J. Kingma, Haarlem, H. A. Schol, IJmui- den; M. M. Tyburg, Haarlem; F. C. E. Spie kerman, Haarlem; E. W. van der Vliet, Zand- voort. Terug te bekomen bijStapel, K. Karei- straat 46, armband; Wolfgram, T. v. Berkhout straat 110, badpak; Bureau van politie, Smede- straat 9, ceintuur; Nuchers, Kolkstraat 7rd., duimstok; Bureau van politie Smedestraat 9, 2 gewichten; Piers, St. Anthoniesteeg 24, hondje; Van Boekei, Wouwermanstraat 81, hangertje; De Bock, Sparenbergstraat 21, hond; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, 2 katten; Holswilder, Ramplaan 31, manchetknoop; Bu reau van politie, Smedestraat 9, uitlaatpijp; Stoel, Schoterweg 72 zw„ portemonnaie met sleutels; Bourgogne, Jansstraat 36, rozenkrans; Kuipers, Breestraat 10, rijwielbelastingplaatje in étui; Bureau van politie, Smedestraat 9, ry- wielbelastingplaatje aan touwtje; Beute, Ruy- chaverstraat 6, tasch met brood. Het parochiegeschenk aan pastoor A. P. van Eeden, van de H. Bavo in Noord, bij zijn zilveren priesterfeest. De in suiker uitgevoerde toekomstige nieuwe kerk, waarvan het pastoriedak met goudgeld was belegd Vlaggengewapper en wimpelgerimpel gaven den straten van Driehuis een feestelijk aanzien op Dinsdag j.l., toen de parochianen zich op maakten, om hun jubileerenden Herder in te halen op een wijze, zooals men die nog alleen maar in de kleine steden en dorpen aantreft. Op het kruispunt HoofdstraatHagelingen- weg, by 't Café „Zomerlust", hadden ruiters en de jeugdvereenigingen, Graal en Jonge Wacht, zich met hun vaandels opgesteld. Even bij zes sen arriveerden per auto Pastoor J. T. van der Meer, in gezelscnap van zijn Hoogw. Exc. Dr. W. Stockum, Wijbisschop van Keulen, den Z.E. Heer Effinkhausen, deken van Keulen en den Z.E. Heer P. L. Bangert. Uit den auto gestapt, werd de jubilaris ver welkomd door de leden van het kerkbestuur, waarna de voorzitter van het comité, de Z.E. Pater W. H. Arts, hem eenige hartelijke woor den van welkom toesprak. Met zijn hooge gas ten nam de jubilaris plaats in een open rij tuig, waarachter een aantal ruiters zich aan sloot. Dan zette de stoet zich onder het geroffel der trommels in beweging. Bij het Mis siehuis gekomen, voegden zich talryke bruidjes, die op den uitrit gereed stonden, in den stoet. Onder het plechtig beieren der klokken nader de de stoet de kerk, waar het harmoniecorps „Soli Deo Gloria" stond opgesteld. Een drie voudige eereboog, in de Pauseiyke kleuren ge tooid, waarop de woorden „Christus heersche, zegeprale en gebiede", verhief zich statig. Opgewacht door 'n groote schare misdienaars en voorafgegaan door tal van witte bruidjes, toog de stoet naar binnen. Een witte pracht van gladiolen, om- wuifd door het groen der slanke palmen, klom aan beide zijden van het altaar omhoog. Witte en gele banen bogen omlaag over het midden schip, terwijl bloemstukken alom de zuilen sierden. Nadat het welkomstlied door allen gezongen was, beklom de Z. E. Pater W. H. Arts den kan sel, vanwaar hij den feesteling het feestge schenk, dat uit een gebrandschilderd raam be stond, aanbood. De spr. legde er den nadruk op dat liefde, toegenegenheid en sympathie de geloovigen hadden samengebracht om het heerlyk feest te vieren. Maanden lang was deze dag met vreugdevol verlangen verbeid en de gew. spr. was er den jubilaris dankbaar voor dat deze gevolg heeft gegeven om de dankbare hulde betuigingen der parochianen te aanvaarden. Wat woorden niet vermogen, drukt de kleuren schittering uit: de diepe gevoelens van eerbied voor den priester, die een alter Christus is. Het geschenk, dat aangeboden wordt, is 'n uiting van sympathie voor den mensch, een daad van eerherstel voorts, die den herder wordt aangeboden, als men zich misschien soms .aan zijn herderlijk gezag- onttrokken heeft. Voorts prees de spr. den jubilaris als een goed mensch en een vriend van zieken en armen, om dan een uiteenzetting te geven van de sym boliek van het raam, hetwelk voorstelt: de ver eering van het H. Sacrament in Hemel en op aarde. Voorts zijn er op afgebeeld de H. Engel- mundus en andere vaderlandsche heiligen, terwijl de pastoor te midden van zyn parochia nen welke laatsten voorgesteld onder den vorm der verschillende beroepen, uitgeoefend in de parochie hen opwekt trouwe deelne mers te zyn van het H. Sacrament. Het geheel is ontworpen en vervaardigd door den kunste naar Joep Nicolas. Buiten alles evenwel ligt in het raam uitgebeeld de dankbaarheid van geheel Driehuis, daar zoowel Katholiek als Pro testant aan de bekostiging daarvan hebben by- gedragen. Na de woorden van Pater Arts volg de een kort lof, waarmede de plechtigheden voor dien dag geëindigd waren. Den volgenden morgen om negen uur werd in tegenwoordigheid van Zijn Hoogw. Excel lentie Dr. W. Stockums, Wijbisschop van Keu len, de Plechtige Hoogmis opgedragen. In optocht trokken allen, die deelnamen aan den dienst door talrijke wit gekleede bruidjes van de pastorie, buiten om naar de kerk, waar na onmiddellijk de H. Mis een aanvang nam. Assistentie verleenden de HoogEerw. beer Ep- pinkhausen, deken van Keulen, als presbyter- assistens; de ZeerEerw. heer P. L. Hangert, als diaken; de ZeerEerw. Pater Gulickx M. S. C„ als sub-diaken en de Eerw. heer E. H. J. Schmidt, Theol. stud, te Warmond, als cere- moniarius. Als misdienaars fungeerden de priester-stu denten der Parochie, aangevuld met leiders, leden en adsp.-leden der Jonge Wacht. De Schola Cantorum welke de wisselende ge zangen uitvoerde was versterkt met een knapenkoor. In toog met superplie hadden zij plaats genomen op het priesterkoor. De vaste gezangen werden door heel het volk uitgevoerd. De volkszang, het deelnemen aan de liturgie is altijd een voorwerp van groote zorg voor den Pastoor geweest. De diepere beleving van den godsdienst, het inwendige gebedsleven zijn al tijd onderwerpen, waarover de jubilaris het steeds met voorkeur bad. Na het Evangelie werd de feestpredicatie ge houden door den Z.E. Heer Bangert, Pastoor te Maassluis, die de eerste kapelaan was onder het pastoraat van den jubilaris. Als tekst koos de gew. spr. de beginwoorden van de prefatie: Laten wij den Heer onzen God dankzeggen, daar het immers biliyk en gewettigd is. De bedoeling was niet een lofrede te hou den. Immers met St. Paulus kunnen wij allen zeggen: Wanneer wij alles gedaan hebben wat ons opgelegd is, dan zyn wy nog slechts on nutte dienstknechten. Evenwel paste het 'n be schouwing te houden by het Parochie- en Priesterjubilé. De parochie is ais een huisgezin, een afspie geling van de Kerk, waar allen gebonden zün door eenen grooten band en de pastoor het geestelijk hoofd is. De Parochie is een van Gods schoonste gaven, wanneer ze 'n eenheid vormt en dat deze eenheid hier bestaat, biykt uit de geschiedenis. Dan heeft de parochie een herder. De geloovigen beseffen zoo weinig hoe veel offers het priesterleven inhoudt. De gew. spr. overwoog den langen moeilijken weg naar het priesterschap en teekende den jongen priester uit, bezield met de hoogste idealen, om dan met de koude werkelijkheid in aanraking te komen. Dan komt de diepere concentratie op de wenschen gewild door den hemel, die dik wijls anders zijn dan de eigene verlangens. On getwijfeld zullen de gedachten van den jubi laris zijn: „Hoe is 't mogelyk dat nog zooveel successen behaald zyn." De kracht van God schittert evenwel het meest uit in de men- schelijke zwakheid. Tot slot vermaande de gew. spr. om God dankbaar te zijn voor de vrijheid van godsdienst en de priesters steeds hoog te houden, om dan nog 't gebed te vragen voor de Duitsche paro chies, hetgeen den aanwezigen Kerkvorst zeker aangenaam zou zyn. Onder de H. Mis had de algemeene H. Com munie plaats der geheele parochie. Na de H. Mis werd het Jubellied gezongen. Van 2.303.30 vond de receptie plaats, waar aan door tal van vereenigingen deel werd ge nomen. Namens het Kerkbestuur sprak Not. J. H. Anten eenige waardeerende woorden, waarin hij den jubilaris prees in zijn hoedanigheid van Kerkbestuurder en erop wees, hoe onder zijn pastoraat 't kerkgebouw verfraaid was, en scholen tot stand waren gekomen. Getroffen dankte de pastoor voor de hartelijke woorden van den notaris. Van de gelegenheid om den Eerw. jubilaris geluk te wenschen werd door zeer velen ge bruik gemaakt. O. a. merkten wij op den burgemeester van Velsen, mr. F. L. J. E. Rambonnet, leden van het College van B. en W. en van den Gemeen teraad, verschillende geesteiyken uit de om liggende parochiën en voorts Luit-Kol. Harthog Heijs van Zouteveen, Commandant van de burgerwacht. Met pensioen De heer C. Bosloper, agent van politie le klas alhier, heeft, wegens het bereiken van den 55-jarigen leeftüd op 14 Augustus, gisteren den dienst verlaten. In No vember zou de heer Bosloper 25 jar als agent van politie in deze gemeente werkzaam zyn geweest. Met dezen politieman is een bekwaam, ijverig en nauwgezet ambtenaar heengegaan, wien men de grootst mogelijke onpartydigheid niet kan ontzeggen. Het afscheid had zonder eenig ceremonieel plaats. In zijn plaats is benoemd de heer Van den Broek, wachtmeester bij de militaire politie te 's Gravenhage. Bloempjesverkoop van „Herwonnen Levens kracht" De verkoop van bloempjes ten bate van Herwonnen Levenskracht, hier Woensdag gehouden, heeft opgebracht 204.04. Dit is pl.m. 25 minde# dan het vorige jaar. Een woord van dank aan de koopers en de verkoopsters voor dit zoo schoone doel is hier zeker op haar plaats. Viering koninginnedag In verband met het overlijden van H. M. Koningin Emma en Z. K. H. Prins Hendrik meent de commissie tot vie ring van Koninginnedag de a.s. verjaardag van H. M. de Koningin niet in uitbundigheid, doch slechts met gepaste biydschap en dankbaar heid te moeten herdenken. Het is in dit besef, dat de commissie „Ko ninginnedag" te Heemstede een beroep doet op de ingezetenen, om haar niettemin te steunen met een financieele bijdrage voor het jaarlijks feest der schoolkinderen. Het bestuur meent dat men geen passender uiting kan geven aan de dankbaarheid en biydschap dan op 31 Aug. een kinderfeest te geven, welker viering, zooals de commissie overtuigd is, in den geest zal zyn van H. M. de Koningin. De ingezetenen zullen een circulaire worden aangeboden ter inteekening van een bedrag om dit kinderfeest te bekostigen. Over ijscoventers Het publiek is voor een zeer groot deel de mee ning toegedaan, dat ijsventers goud verdienen. Ik zou dit deel gaarne uit dien droom helpen, door ze het tegendeel aan te toonen uit de ge- gevers van verdienste van mij zelf, gedurende de laatste drie weken. Met een huishouden bestaande uit man vrouw en vier kleine kinderen moest ik de eerste week bestaan van 4.50, de tweede week van i 8.14 en de derde week van 7. Hiervoor werkte ik alle week- en Zondagen van des morgens 10 uur tot des nachts 12 uur, half 1. De opmerking wordt wel eens gemaakt, dat de steun dan aanvult. Ook dit is niet waar. Drie weken geleden ging ik by Maatschappe lijk Hulpbetoon steun aanvragen; tot nog toe heb ik, behalve een keer een broodbon vodT 6 kg., niets gekregen. Ik vraag nu of ook hier geen saneringsmaat regelen kunnen worden getroffen. Ik stel my dan voor, dat aan een bepaald aantal yscoventers vergunning wordt verleend. In dit geval zouden én yscoventer èn fabri kant een boterham kunnen verdienen en beiden geen armoede ïyden. Een IJscoventer. Bij Min. beschikking is de kapitein F. E. de Nys Bik, adjudant van het 18e Regiment Infanterie te Amersfoort, eervol uit zijn tegen woordige betrekking ontheven, overgeplaatst en benoemd tot djudant by de schoolcompagnie van den Motordienst alhier. Het nieuwe voetbalterrein Het nieuwe voetbalterrein langs de Ramplaan wordt thans in gereedheid gebracht. Naar we vernemen zal de voetbalvereeniging D. I. O. op 2 September haar openingswedstryd op dit terrein spelen. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 14 Augustus failliet verklaard: H. van der Aar, koopman en aannemer, wo nende te Zandvoort, Kostverlorenstraat 66; cu rator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier. N. J. Postma, matrassenmaker etc. te Haar lem, Ged. Oude Gracht 72 r.; curator Mr. J. H. J. Simons alhier. O. Hoogendyk, sleepbootkapitein, wonende te Zaandam, Kattegat 25; curator Mr. F. van der Goot alhier. Nic. Huyg, expediteur, wonende te Beverwyk, Groenelaan 45; curator Jhr. mr. L. U. Ren- gers Hora Siccama alhier. Rechter Commissaris in deze faillissementen: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Simon de Jong, slager, wonende te Koog aan de Zaan, Stationsstraat 53curator Mr. S. Groen alhier. Rechter-Commissaris in dit faillissement Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werden wegens gebrek aan actief de faillissementen van: C. J. C. Hoogendijk te Haarlem, curator mr. Jhr. W. A. Baud alhier. W. J. B. van der Vosse alhier; curatrice mevr. C. L. VisSanders alhier. D. van Waard, alhier; curatrice mevr. E. A. J. Scheltema-Conradi alhier. M. Geutskens, wonende te Haarlemmermeer, curator Jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. Wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslyst is geëindigd het faillissement van B. de Jong te IJmuiden gem. Velsen, curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer OBERSALZBERG, 14 Augustus (D.N.B.) Dinsdagavond 7 uur heeft minister-presi dent Goering, die met zyn auto van Mün- chen naar Berchtgesgaden reed, naby Bad Aibling een auto-ongeluk gehad, ten ge volge waarvan hy aan den rug gekwetst werd en lichte snijwonden aan gezicht en handen bekwam. Over het ongeval wordt nader gemeld, dat de auto van minister-president Goering, welke geheel rechts van den weg reed, van een hel ling reed, toen een tweede personen-auto en een vrachtauto gelyktijdig wilden passeeren. De auto van Goering geraakte daardoor geblok keerd. Goering's wagen botste tegen den vracht auto en werd aan de linkerzijde geheel vernield. Goering werd naar het ziekenhuis te Rosenheim vervoerd, waar onmiddellyk een Röntgen-foto van den gewonde genomen werd. Het bleek, dat geen edele deelen gekwetst waren. Goering kon, na èen verblyf van eenige uren in het zieken huis, naar zyn verblyf te Obersalzberg over gebracht worden. Zijn toestand is naar omstan digheden goed. Om 1 uur 's nachts heeft Hitier den gewon den minister-president een bezoek gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4