Mgr. dr. Th. M. Vlaming Priesterfeest Mgr. J. G. van Schaik VEELZIJDIGE HULDE FEESTELIJKE HER DENKING DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934 Kanunnik van Schaik- fonds Pastoor J. G. Alferink Druk bezochte receptie Pastoor F. Lucassen Prof. Dr. F. van de Loo De katholieke onderwijzersarbei ders en pers eeren hun geeste lijken leidsman De jubilaris dankt voor de van God ontvangen weldaden Aanbieding van het geschenk der parochie De hulde van de St. Boni- faciusvereeniging Kanunnik van Schaik en de katholieke pers De receptie Huldiging door het R.K. Werkl.verbond Zanghulde der schooljeugd en van de K.J.M. Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus Medeleven van Bussums St. Vitusparochie Plechtige Hoogmis MGR. DR. TH. M. VLAMING F eestpredikatie van pastoor J. H. Hooijman Hij is een groote zegen geworden voor het geloovige volk Feestpredikatie Receptie De parochie van de H.H. Engel bewaarders te Den Haag viert feest Zijn zilveren priesterfeest op waardige wijze herdacht SOCIALE STUDIEDAGEN TE BERGEN Goed geordend gezinsleven In tegenwoordigheid van talrijke parochianen, de vertegenwoordigers van het R.K. Werklie denverbond, de katholieke onderwijzersorgani satie, van de Vereeniging van R.K. Dagbladdi recteuren en vele andere belangstellenden heeft de Hoogeerw. heer kanunnik J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Kapittel en pastoor der St. Martinusparochie Woensdag morgen om half elf in de fraai versierde paro chiekerk het H. Misoffer van dankbaarheid op gedragen bij zijn 40-jarig priesterfeest. Op het presbyterium hadden plaats genomen Mgr. D. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom; de hoogeerw. heeren kanunniken prof. dr. J. de Jong, president van het Groot seminarie „Rijsenburg" en H. J. Koopmans, president van het Klein-seminarie te Culem- borg; de hoogeerw. heer deken A. J. Weyenborg, uit Hengelo; pastoor A. J. M. van Aken uit Werkhoven en pastoor J. A. M. Schartman uit Deventer, alsmede de kapelaans. De jubilaris werd geassisteerd door zijn drie heerbroers, pastoor M. P. van Schaik uit Dui ven als presbyter-assistent; pastoor G. J. van Schaik uit Bussum als diaken en pastoor C. J, van Schaik uit Steenwijkerwold als sub-diaken. Het parochiale zangkoor voerde onder leiding van zijn directeur, den heer J. van Isselt uit de „Missa secunda" van J. W. Andriessen voor zes stemmig gemengd koor. Na het H. Evangelie beklom de hooggeachte jubilaris den kansel voor het uitspreken van een dankwoord. Als tekst had de hoogeerw. spreker gekozen het gebed uit de prefatie: „Waarlijk het is waar dig, rechtvaardig, billijk en heilzaam, dat wij altijd en overal den Heer onzen God dankzeg gen door Jezus Christus". Nagenoeg eiken dag aldus pastoor van Schaik, heb ik bij het opdragen van het H. Misoffer deze woorden gebeden, doch vooral op dezen dag is dit dankgebed bijzonder, 't Is de dank baarheid, die ons nu vooral bezielt en bezielen moet. Allereerst jegens den goeden en algoeden God en met ontroerde stem herinnert de jubi laris aan zijn eerste uitverkiezing, dat hij ge boren is uit brave christelijke ouders. Ge zult het niet bijzonder vinden, dat ik, aldus de ge wijde spreker, vooral die vader en moeder, die mij het beste hebben meegegeven, het gods dienstige leven, bijzonder in mijn gebed gedenk. De tweede uitverkiezing was die tot het prie sterschap. Ik denk aan mijn braven herder, den pastoor van mijn geboorteplaats, een zoon van de St. Martinusparochie die me zei: „ge moet naar het seminarie". Vervolgens dankt spr. de onderwijzers van zijn school, zoowel katholieke als protestante, de leeraren van het seminarie, de pastoors on der wie hij als kapelaan heeft gediend en dan betrekt hij in zijn dankwoord zeer in het bijzon der de besturen der organisaties, waarover de kerkelijke overheid hem heeft aangesteld. Het zijn de organisaties van de katholieke arbeiders, de onderwijzers, de katholieke Dagbladpers en de St. Bonifacius-vereeniging. Gelukkig het land, dat deze organisaties bezit. Als deze menschen er niet zijn, die als lee- kenapostolen hebben te werken, ligt het katho lieke geloof opgesloten en is het niet de zuur- deesem, die de maatschappij moet doortrekken. Op het gebied van de kunst, literatuur, het so ciale leven, de film en de radio heeft de katho lieke leek een roeping te vervullen. In het bijzonder richt pastoor van Schaik zich verder tot zijn parochianen die hij vooral dankt voor twee devoties, de devotie tot het Al lerheiligst Sacrament, waarbij zich aansluit de devotie tot het H. Hart en de devotie tot de Heilige Moeder Gods. „Houdt daaraan vast", zoo reept de pastoor zijn parochianen toe. Na de H. Mis zong het zangkoor het Tantum Ergo voor mannenkoor van Alphons Diepen- brock en zeer verdienstelijk werd hierna het „Haec dies" een cantate van Mgr. J. A. S. van Schaik uitgevoerd. Om 1 uur werd de hoogeerw. jubilaris door de leden van het kerkbestuur van de pastorie naar de receptiezaal in St. Maarten geleid Hierstond een schat van bloemen opgesteld, ter wijl de wanden van de zaal met draperiën wa ren bekleed. Naast Kanunnik van Schaik had plaats ge nomen Z. H. Exc. Mgr. B. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome. Toen de jubilaris de zaal binnentrad zong het zangkoor der parochie „Hulde aan het priesterschap", een cantate van J. Haagh C.s.s.R. Daarna trad de heer G. J. Verbiest, als voor zitter van het kerkbestuur en het feestcomité, naar voren en hield de volgende toespraak; Wanneer ik als voorzitter van het comité een woord spreek is het allereerst een woord van dank voor uw noesten arbeid, waartoe be hoort de verfraaiing van de kerk. Door uw ar beid hebt gij ongetwijfeld de parochianen nader tot God gebracht. We meenden het niet bij woorden te mogen laten en tot een feestge schenk hebben allen spontaan bijgedragen. Het is de inwendige versiering van uw pastorie. Moogt gij daarin nog vele jaren doorbrengen. De hoogeerw. jubilaris dankte hierna het zangkoor voor de hem gebrachte hulde en te vens voor de nauwe plichtsbetrachting steeds betoond. Vervolgens dankte spreker den voor zitter van het huldigingscomité. Gaarne had spr. een geschenk voor de kerk, doch Zijn hoog eerw. kon er geen vinden. De pastorie behoort echter tot de kerk en in vele jaren is hieraan, ook niet onder zijn voorganger Mgr. de Wit z.g. iets bijzonders gedaan. Daarom dankt pastoor van Schaik de parochianen bijzonder voor dit geschenk. De heer van Twaalfhoven dankt Kanunnik van Schaik voor hetgeen deze voor het St. Bo- nifacius-lyceum heeft gedaan. Uw leiding, al dus spr., is een krachtige en charmante en dat vergemakkelijkt het werk van het bestuur. Het viel moeilijk een passend geschenk voor den hooggeachten jubilaris te vinden, doch spr. ver zocht zijn hoogeerw. daarover nog eens goed te willen nadenken. Kanunnik van Schaik memoreert hoe hü reeds als vertegenwoordiger van de pastoors der stad met de St. Bonifaciusvereeniging in con- tac kwam en noemt de samenwerking van zeer prettigen aard. Hierna trad de heer E. Luyf als vertegen woordiger van de St. Lebuinus-vereeniging naar voren. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat de voorzitter niet aanwezig kon zijn en wees er op, hoe, dank zij de hulp van Kanunnik van Schaik, een onderwijzers-organisatie tot stand is gekomen, zooals dit door de kerkelijke overheid werd gewenscht. Als stoffelijk hulde blijk bood spr. een brevier aan. Ook den jieer Luyf, alsmede den heer Leem- rijze, de mede namens „S. Lebuinus" aanwezig was, dankte de jubilaris met 'n hartelijk woord, daarbij in het kort wijzend op het moeilijke werk van organisatie voor onderwijzers. Nu heb ben we echter een bond van katholieke on derwijzers met 10.000 leden, die goed in elkaar zit. Namens het Katholiek Onderwijzersverbond huldigde de heer H. Wijnen uit Maastricht den jubileerenden moderator, en bood hem een zilveren vaas met orchideeën aan. Mr. Pr. Teulings, voorzitter van de Vereeni ging van directeuren van R. K. Dagbladen „De Katholieke Ned. Dagbladpers", waarvan Ka nunnik van Schaik geestelijk adviseur is, bood een eetservies aan. Tijdens de receptie bood de heer J. B. Ves- ters de gelukwenschen aan van de R. K. Jour nalisten, er op wijzend, hoe deze zich verwant gevoelen aan den hoogeerw. jubilaris. Met een eenvoudig en echt hartelijk woord dankte Kanunnik van Schaik, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de héér Vesters nog vele jaren de R. K. Joumalistenvereeniging mocht leiden. „Dan kunnen we nog eens samen pra ten", aldus Kanunnik van Schaik. Van 1.15 tot 2.30 had een zeer drukbezochte receptie plaats, waarop ook vele parochianen verschenen. Menig oud moedertje kwam hier haar pastoor feliciteeren en 't was ontroerend te zien, hoe goed zoo'n eenvoudig huldebewijs „den pastoor van Achter Zwijnstraat" deed. Achtereenvolgens zagen wij den hoogeerw. heer deken Th. Knuvelder, mr. H. W. de Vink, lid van Ged. Staten, de z.eerw. heeren pastoors S. van Nuenen O.E.S.A. (St. Augustinuskerk), A. van Zeelst S. J. (St. Aloysluskerk), A. Kok O.E.S.A. (St. Monicakerk), pater Patricius van Rijn O.E.S.A., oud-provinciaal der Ned. Pro vincie van de Augustijnen: pastoor A. Schaep- man uit De Bilt: het bestuur van de R. K. Werkliecenvereeniging „St. Joseph"; mevr. B. Steur-van 't Klooster, presidente van de af- deeling Utrecht van den R. K. Vrouwenbond: de zeereerw. heeren B. Th. Gerritsen, pastoor der St. Antoniuskerk, en W. Albach, pastoor der St. Ludgeruskerk: broeder Prosper, overste van het Ziekenhuis „St. Joan de Deo": notaris W. A. Th. Warren, dr. H. J. A. M. Stein, rector van het St. Bonifacius-lyceum: den heer Th. F. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer en politiek hoofdredacteur van „Het Centrum": den heer J. Vinkesteyn, hoofdredacteur van de „Utr. Courant"; mr. H. P. M. Steenberghe, secretaris van „Katholiek Utrecht"': dr. A. C. Ramselaar en den heer Th. Ruys, namens het kathedrale zangkoor „St. Gregorius Magnus", oud-wethouder van Schaik, dr. Athmer, den zeereerw. heer A. B. v. d. Borgh, pastoor der parochie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming: de heeren De Vink en Tordoir namens het Parochiaal Armbestuur, de heeren Maas en ten Holter namens de St. Martinusvereeniging; de eerwaarde heeren kapelaans en bestuurde- ten van parochiale vereenigingen. De R. K. winkeliers van de Zwijnstraat en het collectanten-college boden een bloemstuk Door het Kerkbestuur werd een groote staan de klok voor de pastorie aangeboden. Om ongeveer half drie maakten het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond, de besturen der aangesloten vakbonden en de directeuren der instellingen hun opwachting bij den jubi leerenden geestelijken adviseur. De heer A. C. de Bruyn hield een toespraak en zei, dat het eigenlijk niet noodig was dezen dag te gebruiken om te doen zien, hoe over pastoor van Schaik in de kringen van de ka tholieke arbeiders geoordeeld wordt. Toch wil len we, aldus spr., opnieuw doen blijken, hoe we achting hebben voor uw persoon als priester, meer in het bijzonder als adviseur der Centrale Katholieke Arbeidersbeweging. Sedert Januari 1916 vervult ge die gewichtige functie. Uw allergrootste verdienste is de wijze, waar op ge die taak hebt opgevat. Uit de school van den grooten Dr. Schaepman voortgekomen, hebt ge zelf een school gevormd voor wat be treft de taak der geestelijke adviseurs. Door het standpunt in te nemen, dat de arbeiders zelf moeten leiden, hebt ge onze toekomst ge waarborgd. Ge hebt een grooten dienst bewe zen aan Kerk en Vaderland. Aan u hebben we ook de eenheid in de katholieke arbeidersbe weging te danken. Als huldeblijk van de katholieke arbeiders bieden we u aan de stichting van een fonds, waardoor kinderen uit arbeidersgezinnen, die roeping tot het H. Priesterschap gevoelen, zoo noodig geholpen kunnen worden. Spr. bood bij deze woorden Kanunnik van Schaik een oor konde aan en de stichtingsacte van het Ka nunnik van Schaik-fonds, met de mededeeling, dat Kanunnik van Schaik, zoolang hij leeft, president van dit fonds zal zijn. Namens de besturen van de bonden en de directeuren der instellingen offreerde spreker een door W. Adolfs geschilderd portret van Ka nunnik van Schaik. Zeer getroffen door deze hulde dankte Ka nunnik van Schaik met een enkel, doch krach tig woord. HU merkte daarbij op, hoe onze ka tholieke en vaderlandsche belangen op de ka tholieke arbeiders als op een rots moeten steu nen. Intusschen hadden zich op het kerkplein de schoolkinderen van de zusters opgesteld. Zoo dra de jubilaris daar verscheen zongen zij, ter wijl zich een kring van menschen rondom hen verzameld had, de priestercantate van Louis Kuitenbrouwer, getoonzet door Theo Smit. Daarna kwam de K. J. M. aanmarcheeren, die op aardige wijze den jubilaris met zang en voordracht huldigde. De feestdag werd om 5 uur met een plechtig Lof besloten, dat wederom door den jubilaris met assistentie van twee heerbroers gecele breerd werd. Na het Lof voerde de heer Bern. Kok op het orgel uit „Marche solemnel" van Alphons Muilly. Vermelden we nog, dat de zoo goedgeslaagde versiering der kerk is uitgevoerd door den heer v. d. Steen. Woensdagmiddag om 4 uur kwam Z. Hoogw. Exc. de Aartsbisschop den pastoor der St. Mar tinusparochie bezoeken om hem zijn geluk- In den intiemen kring van de aanwezigen sprak de Aartsbisschop Pastoor Van Schaik toe. Het deed Zijne Hoogw. Exc. veel genoegen, den Jubilaris te mogen gelukwenschen mét zijn 40-jarige loopbaan als priester, welke voor het Aartsbisdom en voor geheel Katholiek Ne derland zooveel nut heeft afgeworpen. Mgr. herinnerde eraan, met hoeveel belijd en takt de Jubilaris sinds tal van jaren de R. K. Arbeidersbeweging in goede nanén heeft helpen leiden. Dit bereikte hij vooral door een vaste, door het Kerkelijk Gezag getrokken lijn met warm priesterlijk hart te volgen. Hierdoor bewees hij niet slechts het Aartsbisdom maar ook Ka tholiek Nederland een dienst van verstrekkende beteekenis. Ook in de Katholieke onderwijzersorganisatie bereikte hij na jarenlange moeite een eenheid van nationale organisatie, welke zeker rijke gevolgen zal hebben. De taak, die pastoor van Schaik van het Episcopaat ontving, was hem dan ook goed toevertrouwd. Daarom wilde Monseigneur ook zijn harte- lijken dank betuigen. Vervolgens ze-ide de Aarts bisschop, dat dit maar eenige verdiensten van hem geweest zijn, en er nog vele andere te noemen waren. Monseigneur deelde mede, dat hij al deze verdiensten heeft bekend gemaakt aan Z. H. den Paus, ook dat pastoor Van Schaik een van de grootste krachten was in de Ne- derlandsche Katholieke Arbeidersbeweging, en dus aan het Aartsbisdom en Nederland groote diensten heeft bewezen. Ook als Proost van het Metropolitaan Kapittel wa ren zijn verdiensten niet te onderschatten. Het deed Monseigneur Jansen genoegen te kunnen mededeelen, dat Z. H. de Paus zich gewaardigd heeft hem te ben oemen tot Ge heim Kamerheer. Hierna overhandigde de Bisschop aan Mon seigneur den benoemingsbrief. Terstond daarop nam Monseigneur v. Schaik het woord. De Jubilaris herinnerde er in zijn dankwoord aan den Aartsbisschop aan, dat ook deze vele moeiten en zorgen in het organisatie leven heeft medegemaakt. Daarover behoeft niet te worden uitgewijd. Des te meer was de Jubilaris met een dankbaar hart vervuld ten aanzien van de Pauselijke benoeming. Dit groo te bewijs van vertrouwen hoopte de jubilaris te beantwoorden door trouw aan zijn Bisschop en in nauwe samenwerking met Hem de Katho lieke organisatie te blijven dienen. Spreker wenschte Monseigneur een langdurige gezondheid toe en hoopte Hem nog vele jaren bij zijn priesterlijke werkzaamheden ter zijde te kunnen staan. Het zilveren priesterjubileum van den zeer eerw. heer J. G. Alferink, pastoor der Sir.t Vi tusparochie te Bussum, is Zondag gevierd onder een groot medeleven der parochianen, die hun nieuwen herder eerst enkele maanden in hun midden hebben. Dinsdagavond werd de jubilaris ingehaald door een geheel gevulde kerk, terwijl een keur corps van verkenners zich op het Kerkplein had geschaard. De kerk was geheel met bloemen en licht ver sierd. Voor de kerk getuigden aangelegde pal- mengroepen reeds van de feestelijke gebeurte nis, terwijl in het kerkgebouw aan alle pilaren witte bloemkronen hingen. Het altaar was in een schoone feestdos. Een geheele roode aan kleeding werd nog verfraaid door ontelbare kaarsen, die hun licht over de vele bloemstuk ken goten. De kerk was hierdoor in een fees telijke lusthof herschapen. De jubilaris celebreerde een plechtig Lof, daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren J. H. J. van Gendt en J. A. Schinkel, kapelaans der parochie. Het zangkoor voerde onder lei ding van zijn directeur, den heer Ant. van der Voort, enkele meerstemmige'gezangen uit. Woensdagmorgen droeg de zeereerw. jubilaris in de schoon versierde kerk een plechtige Hoog mis op, met assistentie van den zeereerw. heer prof. Th. Metz van het Groot-Seminarie Rijsen burg, als diaken, en den weleerw. heer K. Jaarsveld, kapelaan te Zwolle, als sub-diaken. Presbyter-assistens was de zeereerw. heer Wee- nink, pastoor te Zwolle, terwijl de weleerw. heer W. A. Mentink, kapelaan der parochie, als cere- moniarius optrad. Als cantores fungeerden de Foto van het zeer fraaie schilderij van Mgr. dr. Th. M. Vlaming, geschilderd door den hekenden Heemsteedsch en kunstschilder Jan Wiegman weleerw. heeren J. H. J. van Gendt en J. A. Schinkel, kapelaans der parochie. In het priesterkoor merkten wij nog op den zeereerw. heer pastoor Elinck, oud-pastoor te Hollywood, rustend te Bussum, de zeereerw. heeren pater E. Veenhuis, Trap. en pater J. Rouwendael O. F. M. en de weleerw. heeren A. C. A. Vehmeyer en J. H. A. M. Schermer, neomisten uit Bussum. De heer Paul Brand vertegenwoordigde het gemeentebestuur van Bussum en had vooraan in de kerk plaats genomen. Het Sint Vituskoor met Knapenkoor voerde de Missa Populi van Hubert Cuypers uit. Later werd het 6-stemmige Tantum Ergo van den organist der kerk, P. E. M. Honoré Schnebbelie, gezongen, terwijl men tot slot een compositie van den directeur, den heer Ant. van der Voort, een zes-stemmige priestercantate ten gehoore bracht. De feestpredikatie werd gehouden door den zeereerw. heer J. H. Hooijman, pastoor te Amersfoort. De predikant had tot onderwerp voor zijn preek de groote verhevenheid van de priestertaak gekozen. De eenvoud van den ju bilaris ontzegde den predikant om te spreken over de groote liefde van de jubilaris voor het volk, over de groote liefde plaats, die de jubilaris bij het volk innam. In de liefde worden de schoonste triumphen ge vierd, andere triumphen behaalt de priester echter bij de voldoening van de dubbele taak. die Christus zelf heeft uitgevoerd en die Hij ook aan Zijn Kerk heeft opgedragen. Het is de taak van den priester God eer brengen en heil aan de menschen door zijn offer-ambt. In deze taak behaalt de priester zijn triumphen, wan neer hij, vereenigd met het Christenvolk door de liefde, bijzondere eer brengt aan God en de heiliging der zielen bewerkt. De eerw. predikant sloot met het uitspreken van de hoop, dat eenmaal met Christus de ju bilaris zeggen kon: Vader, van degenen, die Gij mij hebt toevertrouwd, heb Ik er geen ver loren door eigen schuld, want Ik heb hen lief gehad. Des middags te half drie werd in de pasto rie een receptie gehouden. Het geheele gebouw was in een bloemenlusthof herschapen De burgemeester van Bussum, de heer H. de Gisteren vierde de HoogEerw. Heer Mgr. dr. Th. M. Vlaming zijn gouden priesterfeest. In de Kerk van Onze Lieve Vrouw ten Hemel opneming te Heemstede droeg de jubilaris des morgens een plechtige Hoogmis op, nadat hij in een open landauer van zijn woning was gehaald, omringd door een eerewacht van verkenners en Jonge Wachters. Dank zij de zorgen van een daartoe gevormd comité was de kerk buitenge woon prachtig versierd. Mgr. Vlaming werd geassisteerd door de ZeerEerw. Heeren J. J. A. M. Krook, pastoor te Hillegom als presbyter assistens, A. F. C. van Noort te Heemstede als diaken, J. M. v. d. Tuyn, pastoor te Heemstede als sub-diaken, en de WelEerw. heer A. A. H. M. Oeverhaus, ka pelaan van de parochie, als ceremoniarius. Het zangkoor bracht de Missa in honorum Baetae Mariae Virginis de Loretto van Gollen ten gehoore alsmede voor de H. Mis het Veni Creator van L. Cuypers en onder het H. Mis offer het „Jesu dulcis memoria" van Kothen. Onder de H. Mis hield de zeereerw. ■neer pastoor A. van Noort, pastoor der parochie, een korte feestrede. Spr. zeide, hoewel het zeker niet de wensch van den jubilaris was gehul digd te worden, toch op het laatste oogenblik gevoeld te hebben, dat een kort woord van ge- lukwensch niet achterwege mocht blijven. En terecht zouden de talrijke aanwezigen het aan gevoeld hebben als een verzuim, als op dezen dag van groote dankbaarheid niet een enkel woord tot den jubilaris werd gesproken. Spr. ging vervolgens in het kort het rijke leven van den jubilaris na, die den vollen rijk dom van Gods genaden ontvangen heeft en daardoor een groote zegen geworden is voor het geloovige volk. Na deze korte predicatie vervolgde de jubi laris het H. Misoffer. Des middags had een druk bezochte receptie plaats in de woning van den gouden jubilaris aan de Herfstlaan. Daar kwamen o.a. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van den bis schop, Mgr. N. Taskin, proost van het Ka thedraal Kapittel en president van het Groot Seminarie te Warmond, die in tegenwoordig heid van den bisschop Mgr. Vlamings namens de commissie van priesters toespraak, hem een fraai portret, vervaardigd door Jan Wiegman, aanbood. Voorts kwamen nog hun gelukwenschen aan bieden de Hoogeerw. heeren H. A. F. van Dam, deken van 's Gravenhage, H. C. J. Son- daal, deken van Haarlem, N. L. A. Ammer- laan, regent van het Klein Seminarie te Heem stede, Mgr. prof. J. T. Beysens, Hoogeerw. heer J. C. Aalberse, provinciaal van het bisdom, zeereerw. heer J. J. A. Starrenberg, sub-regent van het Klein Seminarie, Mgr. Jansen en nog vele andere geestelijken, de heeren dr. C. A. Droog, wethouder van Heemstede, H. C. Eve- raard, voorzitter van het comité van Katholieke Actie, de vertegenwoordigers van talrijke in stellingen, corporaties, kerkbesturen, jeugd organisaties en vele ingezetenen, ook van de Spaarneparochie te Haarlem, waarvan de ju bilaris pastoor is geweest, evenals een groote deputatie uit Berkel, de laatste standplaats van Mgr. Vlaming als pastoor; die commissie van ingezetenen bood den jubilaris een en veloppe met inhoud aan, benevens een albuih waarin de namen stonden opgeteekend van hen, die hadden bijgedragen tot een kerkver- siering en de genoemde gift. Tenslotte mocht Mgr. Vlaming nog vele ca- deaux van vrienden en oud-parochianen in ontvangst nemen. Des avonds half 8 werd een plechtig Lof gecelebreerd door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer A. van Noort, daarbij ge assisteerd door de beide kapelaans. Onder dit Lof sprak Mgr. Vlaming een kort dankwoord voor de hulde hem dezen dag ge bracht. Een plechtig Te Deum sloot de plechtigheden. Des avonds bracht de harmonie St. Michaël een serenade, die evenals de kerkelijke fees ten, door een zeer groote schare werd bijge woond. Bordes, uitte namens het gemeentebestuur woorden van gelukwensch. Ook de beide wet houders Brandt en Kingma vertegenwoordig den het gemeentebestuur. Namens de feestcommissie sprak de heer Luyckx, kerkmeester, woorden van hulde en gelukwensch, en offreerde namens de parochia nen een enveloppe met inhoud. Na dit officieel gedeelte kregen de parochia nen gelegenheid hun herder te complimentee ren. Anderhalf uur lang ging een stroom van bezoekers in en uit. Dit was de beste getuige nis, dat pastoor Alferink in zijn nieuwe paro chie zeer geëerd en bemind is. De dag werd beëindigd met een plechtig Lof, door den jubilaris opgedragen, met assistentie van den zeereerw. heer pater E. Veenhuis O. Carm. als diaken en den weleerw. heer kap. W. A. Mentink als subdiaken. De feestelijke, kerkelijke viering werd beslo ten met een plechtig Te Deum. Te 's Gravenhage werd Dinsdagavond in de parochiekerk der H.H. Engelbewaarders aan de Brandtstraat, de feestelijke viering ingezet van het jubileum van pastoor F. A. M. Lucassen. De priester-jubilaris, opgewacht door een eerewacht van Verkenners en Jonge Wachters, betrad het met hooge palmen en bloemkronen versierde kerkgebouw, onder het gelui der klok ken en feestelijk orgelspel. Voorafgegaan door vele bruidjes, die eerebogen droegen en wuiven de palmtakken, werd Zijn Eerwaarde naar het met een schat van groen en bloemen getooide hoogaltaar geleid, terwijl de tot in de gangpa den saamgepakte schare van parochianen en belangstellenden het welkomstlied aanhief Nadat het nieuwe, bij gelegenheid van dit feest door de parochie aan de kerk geschonken orgei, de „Priestermarsch" van F. Mendelssohn had gespeeld, hield kapelaan Th. J. van Beers een korte feestrede. Vervolgens werd door den jubilaris met assistentie van kapelaan Th. J. van Beers als diaken en kapelaan H. H. Snel als sub-diaken een plechtig Lof opgedragen, waarna de inwij ding van het orgel plaats had. Het zangkoor stond onder leiding van den heer Th. van El feren. Nadat door alle aanwezigen nog een feestlied was gezongen, verzamelden zij zich in de Brandtstraat, alwaar vanuit den kerktoren een serenade aan den pastoor werd gebracht, door de Harmonie „St. Raphael", onder leiding van den heer H. Buurman. Deze zeldzame muziek-uitvoering die van kwart voor negen tot half tien duurde, maakte in de volkrijke omgeving grooten indruk, het geen wel bleek uit de rustige aandacht, waar mee de serenade werd aangehoord. De feestviering werd 's Woensdags (Maria ten Hemelopneming) voortgezet, onder de plechtige Hoogmis van 10 uur en de officieele huldiging des middags om 2 uur in het gebouw „Custo- dia". Woensdagmorgen werd voor een overgroote schare parochianen, door Pastoor F. A. M. Lu cassen een Plechtige Hoogmis opgedragen, met assistentie van den HoogEerw. Heer J. Lucas sen, Deken van Beverwijk als Presbyter-assis tens en den Kapelaan J. Beune, Diaken, Pater P. Cools, sub-diaken en Kapelaan W. C. C. M. van Alphen, ceremoniarius. De jubilaris hield een herdenkingstoespraak, terwijl vervolgens het zangkoor de Missa „O crux benedicta" van J. Maurer uitvoerde. Na de Hoogmis werd door de aanwezigen het feestlied gezongen. Des middags te twee uur had in de groote zaal van het gebouw „Custodia", die rijkelijk met bloemen en vlaggen was opgesierd, de of ficieele huldiging van den feesteling plaats. Een groot aantal genoodigden, waaronder gedele geerden van de vele parochie-corporaties en verscheidene geestelijke zonen der parochie, was ter ontvangst van den pastoor bijeengekomen. Zijn Eerwaarde nam, begeleid door een eere wacht van Verkenners, met zijn zuster en neef. Deken J. Lucassen, op het podium plaats, waar hij werd toegesproken door kapelaan Th. van Beers. Omringd door zijn familieleden en de leden van het Kerk- en Schoolbestuur, mocht de jubilaris hier het geschenk der parochie, dat volgens zijn wensch, bestond uit het nieuwe kerkorgel, in de toespraak van kapelaan v Beers voor de kerk in ontvangst nemen, hetgeen ge schiedde door de overreiking van een plaquette van het kloeke instrument. Door de parochia nen was hiervoor door algemeene, actieve deel name een bedrag van 3000.— bijeengebracht in het laatste jaar. In zijn huldigingsrede zeide spr. te hopen, dat het orgel jarenlang de paro chie zou mogen verblijden en stichten, naar de zinspreuk die het droeg: „Laudamus Dominum inter Angelos". Pastoor W. J. Warmenhoven, van Amster dam, sprekende namens al de zonen der paro chie, die welhaast de meeste studenten voor de H. Priesterroeping heeft voortgebracht in het Bisdom Haarlem, bood hierna aan Pastoor De hoogeerw. heer Prof. Dr. F. A. H. van de Loo, officiaal van het Aartsbisdom, herdacht Woensdag j.l. zijn zilveren priesterfeest. In het St. Gregoriushuis aan de Heerenstraat werd deze feestdag ingezet met een plechtige H. Mis, door Prof. van de Loo opgedragen in de kapel. Als diaken en subdiaken fungeerden daarbij de zeereerw. heer H. M. L. H. van de Loo, pastoor te Arnhem, en de weleerw. heer H. Hungfeld, die in de plaats was getreden van den zeereerw. heer J. W. L. G. van de Loo, pas toor te Heteren (Gld.). Deze was wegens onge steldheid verhinderd over te komen. Verder as sisteerden vier eerw. fraters bij de heilige han delingen. Het koor, bestaande uit fraters van het St. Gregoriushuis en jongens van de St. Gregoriusschool, voerden de Missa pontificalis voor gemengd koor van L. Perosi uit. Onder deze H. Mis werd de feestrede uitge sproken door den hoogeerw. heer Mgr. D. Huur deman, vicaris-generaal. Als onderwerp van deze rede had Mgr. Huurdeman zich de woorden van den H. Paulus gekozen: „De priester is uit de menschen genomen en ten gunste van de menschen in hun aangelegenheden met God, om offers op te dragen en gaven voor de zon den der menschen." Aan de hand van dezen tekst wees spr. op de verheven waardigheid van het priesterambt. God kiest zich Zijn priesters uit de menschen en aan deze uitverkorenen is de taak gegeven, de men schen te brengen tot het Geloof en de kennis der waarheden; de belemmeringen uit den weg te nemen, welke hen scheiden van een goede verhouding tot God. In de grootste, de meest verhevene waardig heid zien wij echter den priester, wanneer hij aan het altaar optreedt als offeraar, zooals het hem door Christus zelf met de woorden „Doet dit te Mijner gedachtenis", is opgedragen. Mgr. Huurdeman besloot met als zijn over tuiging uit te spreken, dat, naarmate de vijan den van Christus' Kerk samenspannen tegen de priesters, de katholieken zich vaster en eens gezinder zullen scharen rond deze priesters, die hun leiders en hun bemiddelaars zijn. Om X uur in den middag werd Prof. van de Loo in het St. Gregoriushuis door de eerw. fra ters gehuldigd. De jubilaris werd toegesproken door den eerw. frater Tarcisius namens de huisgenooten en door den eerw. frater Seraficus namens het bestuur van het huis. Laatstgenoemde voerde het woord namens den overste, den eerw. fra ter Andreas. Prof. v. d. Loo werd tafelzilver aangeboden, terwijl onder leiding van frater Dominicus een Cantate werd gezongen. Van drie uur tot half vijf vond <Ja officieele receptie plaats, welke werd gehouden in perceel 22 aan de Nieuwe Gracht. Onder de velen, die hier den jubilaris per soonlijk met dezen dag kwamen gelukwenschen, merkten wij o.m. op, den protonotarius Mgr. Dr. B. Eras, directeur van het Hollandsch College te Rome: den hoogeerw. heer deken Ph. Knu velder; den hoogeerw. heer deken C. Hartman uit Amersfoort; den zeereerw. heer A. J. W. Spitsen, eveneens uit Amersfoort; de zeereerw. heeren pastoors A. P. G. en C. P. S. Schaep man, respectievelijk te de Bilt en Zwolle; den zeereerw. heer pastoor J. A. A. van Aken, pas toor te Werkhoven; den zeereerw. heer H. van Oostveen, rector te Denekamp: den zeereerw. heer S. Th. Visser, moderator der R. K Studen- tenvereeniging Veritas; vele heeren geestelijken uit de stad Utrecht; Dr. Th. Strengers; het lid van Gedep. Staten van Utrecht, A. G. H. van Spanje; de heeren Th. F. M. Schaepman en J. Vinkesteyn, respectievelijk namens de hoofd redacties van „Het Centrum" en de „Utrecht- sche Courant"; de heeren C. van 't Hullenaar en G. Driedonks namens de Leo-vereeniging: Dr. W. A. Boekelman, oud-directeur van het St. Antonius-ziekenhuis; Mr. J. H. v. Maarsse- veen, lid der R. K. Raadsfractie; den heer H. Smulders, secretaris van de Katholieke Club; Dr. Athmer, Dr. A. W. Ausems en den heer P. Mesker, voorzitter der medische club van Veri tas. Buiten hen waren nog zeer vele personen opgekomen om Prof. v. d. Loo op dezen feest dag persoonlijk hun hulde te betuigen. Lucassen een album met photo's en onderschrif ten van deze zijn leerlingen aan. Door den heer Goslinga, Rijksinspecteur van het L. O. te 's-Gravenhage, werd een gelukwensch en woord van warme hulde voor den arbeid van den pas toor op onderwijsgebied uitgesproken. Verschil lende gedelegeerden, van het onderwijzend per soneel uit de parochie, van de Bioscoop-com missie, van den Kath. Schoolraad, van het College van Collectanten en de Misdienaars, overhandigden hierna geschenken aan den ju bilaris, die zichtbaar bewogen dankte voor al de goede wenschen en gaven, die men hem had toegedacht, in het bijzonder nog voor de aan de kerk geschonken nieuwe klok. Nadat door de- leden der Maria-congregatie een feestcantate was gezongen, ving de receptie aan, die o. a. bezocht werd door verschillende geestelijken uit Den Haag en omstreken en door verschei dene vooraanstaande persoonlijkheden uit het Haagsche Katholieke leven. Als slot der feestelijkheden werd door hem des avonds een Plechtig Danklof met assisten tie opgedragen. Onder dit Lof gaf hij nosmaals uiting aan ziin dankbaarheid jegens al ziin pa rochianen, die deze dagen tot onvergetelijke voor hem hadden gemaakt. Na het „Te Deum" zongen allen, die in het stamovolle kerkgebouw aanwezig waren, den jubilaris weder het „Feestlied" toe en besloot het orgel de plech tigheid met een krachtige „Marche Solemnel- le" van Lemmens. Zooals bekend organiseert de R.K. Volksbond in het bisdom Haarlem weer sociale studie dagen te Bergen (N.-H.) en wel van 6 tot en met 9 October. Het onderwerp van deze studiedagen is: „Geen ordening van Staat en Maatschappij zonder goed-geordend gezins-leven". Deze stof zal worden onderverdeeld in de volgende onderwerpen: Historisch beeld van het gezin buiten de Kerk. (Inleider: J. W. v. d. Akker, Den Haag). Het Christelijk huwelijk. (Inleider zal nader worden bekend gemaakt). De ontgeestelijking van het huwelijk. (Ing. Dr. Beekman, Delft, inleider). Het kwaad der kinderbeperking. (Dr. Jos, de Boer, Den Haag, inleider). Miskenning van gezin door overheid en maatschappij. (In te leiden door Mr. Dr. D. Beaufort). Gezinsloon. (In te leiden aoor Jac. Jacobs, Pr.). Onze woning. (Inleider Cl. Meulemans, Am sterdam) De opvoeding. (Inleider Dr. L. H. M. Ber ger, Den Haag). Christelijke gezinsgebruiken. (Inleider pas toor van Beukering, Haarlem). Geestelijke liefde in het huwelijk. (Inleider Rector Bots, Amsterdam).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6