DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934 Pastoor J.J.M. Rombouts Pastoor G. Waterreus De plechtige Hoogmis De receptie De huldiging Pastoor F. H. J. A. Cornet Dinsdag Woensdag Predicatie van pastoor Braak De receptie Toespraak van den pastoor Donderdag Pastoor J. L. Speet te Houtrakpolder De vooravond De feestdag Pastoor A. v. Leipsig Pastoor W. Nolet Drukbezochte receptie Pastoor Van Ou tersterp Pastoor Sentenie Onder vele blijken van belangstelling werd woensdag j.l. het 40-jarig priesterfeest van den zeereerw. heer Pastoor J. J. M. Rombouts van Wormerveer luisterrijk gevierd. Onder de H.H. Missen van 7 en 7.30 uur ontvingen bijna alle Parochianen de H. Communie en zullen zij on getwijfeld een hartelijk gebed gericht hebben tot God, om rijke genaden af te smeeken voor oen jubileerenden herder der parochie. De pa rochiekerk was schitterend versierd; op het hoogaltaar en de zij-altaren prijkte een schat van bloemen en palmen, terwijl de vaandels Oer parochieele vereenigingen een prachtige Versiering vormden tegen de pilaren. Binnengeleid door een groot aantal bruidjes, schreed de zeereerw. Pastoor naar het hoog altaar, terwijl het zangkoor het „Veni Creator" van M. Kommüller O.S.B. zong. Voor een stampvolle kerk celebreerde de zeereerw. jubi laris om 10 uur een plechtige Hoogmis, waar hij presbyter assistens was de zeereer. Pater J. Rombouts O.P.M., directeur der Bijzondere H. b. S. te Heerlen en neef van den zeereerw. Pastoor. Diaken was de zeereerw. heer Pastoor de Boer van Rotterdam, eveneens een neef van den jubilaris, terwijl de weleerw. heer A. van Pijn te 's Gravenhage, vroeger kapelaan te Wormerveer, als sub-diaken fungeerde. In het priesterkoor hadden plaats genomen de zeer eerw. heer Paulussen, pastoor van Heemskerk, de weleerw. Pater Wijnand Sluis O.F.M., de Weleerw. Pater Reijnenberg O.Carm. en de Weleerw. Pater W. Matthijsen, de eerste neo mist uit de parochie. Het zangkoor onder leiding van den heer P. J. Sicking zong op voortreffelijke wijze de 4-stemmige „Missa festiva" van Philip Loots, opus 46. De h. Mis werd ook bijgewoond door burge meester Draaijer van Wormerveer, wethouder Keijzer en den waarnemenden gemeente-secre taris Woudstra. De predikatie werd gehouden door den zeereerw. Pater J. Rombouts O.F.M., die in schoone bewoordingen den zeereerw. ju bilaris schetste als een man van geloof en uit- deeler van Gods genade-gaven, die vooral uit munt in liefde tot Christus in het H. Sacra ment des Altaars en in devotie tot de H. Maagd Maria. Na de Hoogmis zong het zangkoor op zeer verdienstelijke wijze de cantate: „Hulde aan het Priesterschap" door J. Haagh C.s.s.R. Desmiddags te 1 uur had in het R. K. Ver enigingsgebouw, waarvan de groote zaal fees telijk was versierd, een receptie plaats. De heer J. Brusche voerde het woord namens het Pa rochieel Comité en bood den zeereerw. heer Pastoor het geschenk der parochianen onder couvert aan. Daarop sprak de heer E. H. C. Janssen namens de parochiale vereenigingen, die den zeereerw. jubilaris een met runderleer overtrokken leuningstoel en een ontbijtservies aanboden Ook de Graal zorgde voor een passende hulde. Nadat de Graalleidster, mej. Joha. v. d. Laan zeer welsprekend de gevoelens der Graal- leden had vertolkt, hielden deze een spreek koor en een religieuzen reidans. De overige parochianen wenschten van 2.30 tot 3.30 uur den jubileerenden herder geluk met zijn feest. Ook kwamen ter receptie het dagelijksch bestuur der gemeente Wormerveer en onderscheidene niet-katholieke notabelen her gemeente. De feestdag werd te 4 uur besloten met een Plechtig Lof en „Te Deum". Tijdens het Lof hield de zeereerw. heer Pastoor een toespraak tot zijn parochianen, waarin hij hartelijk dank betuigde voor de ondervonden sympathie en waardeering en hun om een hartelijk gebed verzocht. Voor de tweede maal in 1934 heeft katholiek Wormerveer getoond, hoe groot bij de katho lieke bevolking de eerbied voor den priester is en hoe de parochie op waardige wijze hen weet te eeren en te huldigen, die door God tot het H. Priesterschap zijn uitverkoren. Met grcoten luister is te Noordwijkerhout het 40-jarig priesterjubilé van den Z. Eerw. heer Pastoor G. Waterreus der St. Victor - Parochie gevierd. Dinsdagavond kwam de jubilaris met den trein van 8.03 aan het station aan. Hier waren ter verwelkoming tegenwoordig de feestcom missie met haar voorzitter, kapelaan Loerak ker en de loco-burgemeester de heer E. Oost- dam Hz. Op het Stationsplein werd de pastoor namens de parochianen welkom geheeten door den heer E. J. Hoogervorst. De tocht naar de kerk werd gemaakt in drie rijtuigen, elk be spannen met twee paarden. Langs den weg Wapperde van alle huizen de vlag en als bij zonderheid zij hier vérmeid dat zij ook van de huizen der andersdenkenden wapperde. Wel een bewijs van de algemegene achting, welke pastoor Waterreus geniet. Bij de Kerklaan aan gekomen, stond de R. K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" opgesteld. Onder de tonen van een Vroolijken marsch werd door een haag van schoolkinderen naar de pastorie gereden, Waar de jubilaris door een stoet van bruidjes onder hoerageroep werd ontvangen. Nadat de geloo vigen het kerkgebouw waren binnengestroomd, betrad de jubilaris, voorafgegaan door misdie naars en een stoet van bruidjes, de kerk. Door de aanwezigen werd nu en welkomstlied ge zongen. Bij het Lof werd de jubilaris geas sisteerd door den Weleerw. kapelaan A. P. Loerakker en den Weleerw. Pater Hennekens Van het St. Clemens Retraitehuis. Na het Lof had in de pastorie de aanbieding Van het cadeau der parochianen plaats. De Weleerw. kapelaan loerakker sprak hier na mens de feestcommissie en zei, dat ondanks de slechte tijdsomstandigheden de parochianen spontaan hadden geofferd. Daar Z. Eerw. be kend staat als een bevorderaar van het Ker kelijk schoon had men gemeend d- kerk te moeten versieren, aldus spr. De organisaties hadden voor de versiering der laan en patro naat gezorgd, terwijl er nog een aanzienlijk bedrag was overgebleven, dat de kapelaan on der couvert overhandigde. Naar wij vernemen, zal de jubilaris dit vrij groote bedrag bestemmen voor steun aan de liefdadige instellingen in de parochie. Woensdagmorgen te half acht Was er een H. Mis tot intentie van den Z. Eerw. heer pas toor met algemeene H. Communie van bijna alle parochianen. Om tien uur werd een plech tige H. Mis door den jubilaris opgedragen. De jubilaris trad, voorafgegaan door een groot aantal misdienaars onder het zingen van het Veni Creator, de kerk binnen en werd geas sisteerd door de beide oud-kapelaans der St. Victor, de Weleerw. heer Wolf als diaken en Morsch als sub-diaken, terwijl als presbyter- assistens fungeerde de Zeereerw. heer pastoor Pompe uit Rotterdam, oud-kapelaan en vroe gere leerling van den jubilaris. In het priester koor hadden plaats genomen Deken Borsboom van Noordwijk, de pastoors H. M. Quant der St. Jozef-parochie, pastoor Floor van Stompwijk, pastoor Rhee van de Veenweg-parochie Noot dorp, studiegenooten van den jubilaris en de Eerw. Rector F. Elzenbroek van het St. Bavo- Gesticht. Door het versterkte zangkoor werd op uitstekende wijze de Missa Lauda Sion van Hubert Cuijpers uitgevoerd. Voor de Conce- cratie werd de lofzang „Jesu Dulcis" van Köth gezongen. Na de plechtige Hoogmis werd de cantate „Hulde aan het Priesterschap" van J. Haagh, C.S.S.R. gezongen. Van één uur tot half drie was er receptie in het feestelijk versierde patronaatsgebouw. Bijna alle parochianen, verschenen hier, terwijl ook de besturen der verschillende vereenigingen en corporaties niet ontbraken. Om drie uur celebreerde de jubilaris een plechtig Lof. Ook nu Was de kerk bijna vol. Na het Lof en het Te Deum werd een dank lied door allen meegezongen. Te 7 uur had de eigenlijke huldiging plaats op het Kerkplein. Hierbij waren tegenwoordig de Harmonie „St. Jeanne d'Arc", het zangkoor en de Meisjeszangvereeniging „ét. Caecilia". Nadat de harmonie eenige mooie nummers ten beste had gegeven, zong de zangvereeniging „Woudgedachten" en het zangkoor „Gebed" van Handel en de cantate van pater Haagh. Beide zangvereenigingen samen zongen nog den Zangersmarsch. Honderden en honderden, ook uit de paro- hier St. Jozef en uit de naaste omgeving, be zetten het geheele Kerkplein. Hier had het comité een zware, maar dankbare taak om alles te regelen. Het slaagde hierin echter, ge holpen door de politie, op uitstekende wijze. Hiermede was de openbare feestviering ge ëindigd. De parochianen van St. Victor hebben ge toond dat zij op waardige wijze hun priesters weten te eeren. Het was vele jaren geleden dat hier een priesterjubilé gevierd was (het laatst was dit in 1899, toen pastoor Van Halen z.g. zijn zilveren priesterfeest vierde). De feest- en regelingscommissie kan met ge noegen op haar werk terugzien. Zelden zal een Priesterjubileum op zoo'n grootsche, luisterrijke en hartelijke wijze ge vierd zijn als het zilveren priesterfeest van den Zeereerwaarden heer F. H. J. A. Cornet, den Herder van „St. Franciscus van Sales" te Haarlemmermeer. Reeds op den avond vóór het feest kwam dit tot uiting, toen de feeste ling op zijn triomftocht door Haarlemmermeers Noordhoek op zoo hartelijke wijze werd be groet. Overal zag men de vlaggen wapperen met Pauselijken wimpel; huizen en menschen hadden iets feestelijks! Te ongeveer half zes arriveerde de Jubilaris Dinsdagavond aan den Schinkeldijk: Een depu tatie had Zijn Eerwaarde van de ouderlijke woning te Amsterdam afgehaald. Op de grens der parochie werd halt gehouden. Een stoet van ruiters en fietsers stond gereed om den jubilaris in zegetocht naar het middelpunt der feestviering, de Kerk aan den Spaamwouder- weg, te voeren. Evenwel, even wachten! Onder het geronk der vliegmachines van het nabije Schiphol, hield de heer H. J. Post, hoofd der R.K. School, als voorzitter van het feestcomité, een toespraak van ongeveer den volgenden inhoud: Zeer Eerwaarde Jubilaris, Het is mij een genoegen u welkom te heeten in uw parochie, 't Doet me des te meer ge noegen, omdat ik u het welkom mag toeroepen namens het Kerk- en Armbestuur en namens al uw parochianen. Ja, al uw parochianen hebben zich opgemaakt om u, Christus' plaats- bekleeder onder hen, de eer te bewijzen, die u toekomt en die zij nu, op den vooravond van uw zilveren priesterfeest zoo gaarne brachten. Liefde en dankbaarheid vervullen de har ten uwer parochianen. De groote liefde, die u koestert voor ons, ge tuige uw onverdroten ijver voor ons geestelijk zoowel als stoffelijk welzijn, eischt wederliefde. Slechts enkele malen zijn wij in de gelegenheid deze te toonen. Nu doet zich zoo'n gelegen heid voor en willen we deze aangrijpen om u te toonen, hoe door uw voorbeeld ook weder- keerig een groote liefde is gekweekt. Dankbaarheid vervult onze harten. Grootsche werken konden niet door u gewrocht worden, zoodat uw naam niet vereeuwigd werd in pracht-paleizen. Maar in onze harten, schooner bouwwerk, kunstvoller instrument dan ooit 'n mensch gewrocht heeft, staat uw naam gebeiteld, onuitwischbaar! Hoe bewonderden wij steeds uw ijver voor de verfraaiing van het Godshuis, uw ijver bij viering der jaarlijks terugkeerende kerkelijke feesten! Wat wist u 'n enthousiasme te verwekken, wanneer een Aanbiddingsfeest gevierd moest worden of 'n Missie aanstaande was. Dnzen godsdienstzin wist u steeds te doen oplaaien, ons geestelijk leven te leiden in de juiste banen van Christus' liefde. Dat stemt ons dankbaar! Doch nog dankbaarder zijn we voor uw verheven daden, die in stilte gewrocht zijn: het machtwoord, waardoor u ons uit den zondenstaat ophief, het troost woord, waarmee u den zieke op zijne sponde opwekte, het meevoelend woord, waarmee u den arme sterkte. Liefde en dankbaarheid heden te uiten is daarom onze plicht. We zouden daar nog lang over kunnen uitwijden, doch zie, de paarden trappelen van ongeduld, wij moeten u dus uitnoodigen plaats te nemen in uw rijtuig. Wij willen u in triomftocht voeren langs de stra ten uwer parochie. Volgt ons op dezen tocht, die u zal brengen naar uw Kerk, waar hon derden reikhalzend uw komst verbeiden om in jubelzang mijn kort welkomstwoord te onder strepen. Hierna stelde de stoet zich op. De ruiter- aanvoerder met twee herauten, gekleed in Middeleeuwsch costuum, stelden hun ruiters in de rij. De wielrijders op hun waardig versierde stalen rossen stelden zich in beweging en in flinken draf ging het langs het oude fort, Schiphol, Spaarnwouderweg Sloterweg naar den Ankerdijk. Overal langs den weg wapperde de driekleur, stond een menigte volks ge schaard, om den stoet gade te slaan. Bij 't stoomgemaal de Lijnden hadden zich de organisaties opgesteld met kleurige banieren. Zij plaatsten zich voor den stoet, terwijl een fanfarecorps een feestmarsch inzette. Onder de schallende tonen der muziek naderde de stoet nu de pastorie. De ruiters en fietsers stelden zich en haye, een lange rij bruidjes trad den jubilaris tegemoet. Twee dier klei nen boden den Pastoor en Zijn moeder een bouquet aan, terwijl een harer een welkomst woordje sprak. De kinderen der Mariaschool, opgesteld in den tuin, zongen een lied onder leiding van mej. Partasse. De jubilaris luisterde met wel gevallen. In de pastorie kleedde de Pastoor zich voor het Lof. Een veertigtal bruidjes leidde den feestvierende naar de Kerk. Hoe weldadig deed deze aan in haar feesttooi! De heerlijkste bloemen, de prachtigste tapijten, de linten in pauselijke kleuren, wat waren zij harmonisch, smaakvol samengevlochten tot een schitterend geheel. De Kerk was geheel gevuld met ge- loovigen. Pastoor Braak sprak nu een welkomstwoord. In heerlijke taal, gloedvol voorgedragen, schetste hij de vreugde, die allen bezielt op dit jubeltij. Met een enkel woord schetste Zijn Eerwaarde de verhevenheid van den Priester, den tweeden Christus. Een kort Lof met assistentie werd door den jubilaris opgedragen. Het zangkoor, onder leiding van den heer Jac. Smit, voerde de verschillende gezangen verdienstelijk uit. Na het Lof stelde het fanfarecorps zich op in den tuin en bracht den feesteling, die, omringd door zijn familie in de serre had plaats genomen, een serenade. Een honderd- koppige menigte omringde het „feesthuis", 't Was een gezellige drukte! Nadat onder de H. Mis van 7.30 uur de parochianen ter H. Tafel waren genaderd, werd om 10.30 uur door den Zeereerwaarden jubilaris de plechtige Hoogmis opgedragen met assistentie. Het kerkkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze de „Missa in Honorem Sanctae Mathil- dis", driestemmig, van Hub. Cuijpers uit. Voor de H. Mis werd het Veni Creator van Jac. de Jong gezongen. Het versterkte koor, dat zich uitnemend van zijn taak kweet, stond onder leiding van den heer Jac. Smit. Na het Evangelie, hield de Zeereerwaarde heer P. Braak, pastoor te Slootdorp, de feest- predicatie. Pastoor Braak had tot tekst gekozen: „Sicut misit me Pater, et ego mitto vos: Zooals de Vader Mij gezonden heeft, zoo zend Ik u", en sprak als volgt: Pastoor Cornet viert zijn zilveren priester feest. Deze mededeeling zal bij de vele vrienden van den jubilaris in de herinnering terug roepen die stoere figuur, die met taai door zettingsvermogen zijn verheven doel en zen ding weet na te streven. Ze zal ook velen met dankbaarheid doen denken aan dien intiemen vriend, dien geestelijken leidsman en weldoe ner, dien zij in hem vonden. Echter weet ik zeker, dat deze inleiding, in de gedachte van den feesteling, den vorm heeft van een heilig- of zaligverklaring, en omdat zijn bekende bescheidenheid daartegen in verzet zal komen, wil ik liever deze gelegen heid aangrijpen, u in het algemeen de waar digheid van den priester, dus ook van uw jubi leerenden pastoor voor te stellen, deze waar digheid te beschouwen in zijn zending of doel. De gewijde redenaar besprak daarna het doel van den priester ten opzichte van God. Van den man, tot het priesterschap geroe pen, aldus spr., zegt het boek der getallen: Hij heeft ons van al het volk afgescheiden, ten einde ons aan Hem te binden. Door zijn roe ping is dus de priester geworden, de „homo Dei", de „man Gods", de man van de Allerh. Drieëenheid, haar openbare aanbidder, de ver spreider van haar dienst; de man van God den Vader, om Hem aan genomen kinderen te schenken; de man van God den Zoon, de prediker van Zijn evangelie, de offeraar van Zijn Lichaam, de uitdeeler van Zijn geheimen; de man van den H. Geest, het orgaan waar van deze zich bedient om het verstand te verlichten en de harten te zuiveren. Dan gaf spr. aan het doel van den priester ten opzichte van de kerk. Daar bekleedt hij steeds een eereplaats. Im mers: de kerk, de glorierijke Bruid van Chris tus, is toevertrouwd aan de priesters, die zor gen voor haar schoonheid, opdat zij haar Goddelijken Bruidegom waardig blijve; de kerk is die geordende legerschaar, strijd voerend voor den hemel tegen de hel, en de priesters, als de staf van Gods Zoon, zijn de bevelhebbers van dit heilig leger; de kerk is dat geheimzinnige lichaam, waar van Jezus het Hoofd is, waarvan alle christe nen ledematen, doch waarvan de priesters de edelste lichaamsdeelen zijn, de oogen om het te verlichten, de armen om het te verdedigen, het hart, om het te verlevendigen, door het overal doen doordringen der liefde, zonder welke alles dood is; de kerk is dat gewonnen volk, gekocht voor een grooten prijs en de priesters zijn de leids mannen, de leeraars, de vorsten van dien uit verkoren stam, van dat bevoorrecht volk. Ten slotte zette spr. uiteen het doel van den priester ten opzichte van de menschen. De H. Hieronymus noemt de priesters „mundi salvatores", d. i. de redders der we reld, als medehelpers van God in het groote werk der verlossing van het menschelijk ge slacht, omdat de priester geroepen is, om den hemel met uitverkorenen te bevolken; om de hel slachtoffers te ontrukken, krachtens het woord van Christus: Zooals de Vader Mij ge zonden heeft, zoo zend Ik u." Nu de jubilaris zijn offer ging voortzetten, brachten allen lof aan God, dankten Hem voor cien overvloed van Zijn gaven, smeekten allen vcof den priester en zijn volk Gods rijksten zegen af. Na de H. Mis werd de feestcantate „Priester glorie" gezongen van L. A. Dobbelsteen. De receptie, welke gehouden werd onmid dellijk na de Hoogmis, was zeer druk bezocht. We mogen wel zeggen alle gezinnen waren vertegenwoordigd. De voorzitter van het comité, de hr. H. J. Post, opende de receptie. Niet minder dan 15 deputaties van verschillende organisa ties voerden het woord. Verslag te geven van al deze speechen zou te veel ruimte in beslag nemen. Genoeg zij, dat uit alle woorden bleek, een groote eerbied en liefde voor den jubilaris Onder het aanbieden van verschillende ca- deaux werd het woord gevoerd namens: de begrafenisvereenlging St. Lodewijk, door den heer W. Pijlman, de Mariacongregatie (meis jes) door de dames M. Baars en A. Schrama, t Zangkoor door den heer P. Smit, den Stillen Omgang door den heer J. L. Visser, den Naai- krans door mej. A. BaarsKoersveld, de Prop. Club door den heer C. J. Blom, 't Ziekenfonds ,,St. Ger. Majella" door den heet P. W. Blom, de Mariacongregatie (Jongemannen), door den heer H. Harte, de Tooneelvereeniging St. Ge- nesius door den heer J. Pijlman, de Land- arbeidersvereeniging St. Deus Dedit door den heer N. J. Zoeteman, de Gymn. Ver. Pelops door den heer S. Visser, de Derde Orde door mej. Annie van Egmond, de Kiesvereenlging „Eendracht maakt macht", door den heer Jac. Smit, de Boeren- en Tuindersvereeniging L. T. B. door den heer J. Th. Schrama. Het parochiaal cadeau in couvert werd met 'n toepasselijk woord overhandigd door den heer A. J. Bus, kerkmeester, terwijl het personeel der school zijn wenschen liet vertol ken door den heer F. Aalbers. Ten slotte drukten alle parochianen den jubilaris de hand en werden verrast met 'n prachtige foto van den feesteling. Onder de talrijke brieven en telegrammen waren gelukwenschen van vele vooraanstaande personen op kerkelijk en wereldlijk gebied. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den Zeereerwaarden ju bilaris. Pastoor Cornet hield onder dit Lof een toe spraak om aan allen dank te brengen. Pastoor kon t niet nalaten 'n kort woord tot zijn parochianen te richten. Ze hebben den dag gemaakt tot 'n dag, die nooit uit zijn ge heugen zal verdwijnen, tot 'n onvergetelijken dag! Deze dag is inderdaad 'n dag van vreug de en blijdschap. Daarom: gratias agamus Domino Deo nostra, laten wij op de eerste plaats God danken. Doch ook dankbaarheid is in Eerw. hart jegens de parochianen, die getoond hebben hun priesters te willen en te kunnen eeren. De persoon van spreker was nu eenmaal onafscheidelijk verbonden aan dit feest ter eere van den priester en daarom brengt spr. dank aan allen, die dit feest zoo heerlijk hebben doen slagen. Pastoor eindigde met de bede, dat allen eens tot eeuwig geluk mogen geraken en dat Gods zegen mild moge neerdalen op het werk en den arbeid zijner parochianen. Het comité had met behulp der verschil lende organisaties voor den avond 'n feest programma samengesteld, waarop de jubilaris en zijn familie, alsmede de gehuwde paro chianen waren verzocht. De zaal. in feesttooi, was tjokvol. Na 'n begroetingszang werd opgevoerd 't Elfde Gebod, door St. Genesius; De Wijnproe vers door St. Caecilia; Gymn. oefeningen en standen door Pelops; Mariaspel door Congr. St. Theresia. De spelers volbrachten hun taak uitmun tend. De Zeereerwaarde jubilaris dankte hartelijk voor het gebodene. Het was een waardig slot van dit zoo uit stekend geslaagd Priesterfeest. Hedenmorgen had een algemeene H. Com munie der kinderen plaats. De gezangen der H. Mis werden door de kinderen zelf uitge voerd. Na ontbeten te hebben, verzamelden de kinderen zich in de gymnastiekzaal. De Zeereerwaarde juibilaris werd door een stoet van 40 bruidjes gehaald en nu werd door de kinderen, den jubilaris ter eere, een heel program uitgevoerd. Allerleukst was de Revue, samengesteld door een der onderwijzeressen. Het heele priester leven van den jubilaris werd in beeld ge bracht. Geen plaatsje, maar ook geen merk waardigheid was vergeten. Meermalen weer klonk een hartelijke lach. ,,'tBijtje", een aardig zangspel, en een „Versje der kleintjes", werden druk beapplaudisseerd. Ook was er 'n cantate ingestudeerd. Lief en teer, met veel modulatie, werd het lange, wezenlijk niet lichte werk uitgevoerd. De dames onderwijzeressen hebben hier dus wel getoond wat met ijzeren wil en taaie volharding kan. De jubilaris dankte in hartelijke bewoordin gen voor het stoffelijk en geestelijk cadeau der kleinen en het werk achter de coulissen der grooten. 't Was 'n mooie ochtend. Op luisterrijke wijze heeft Pastoor Speet te Houtrakpolder zijn zilveren priesterfeest ge vierd. Dinsdagavond te 7 uur werd Z. E. van pet be gin van de Bauduinlaan in feestelijken optocht ingehaald. Voorop reden vier ruiters, gevolgd door een groep versierde fietsen, de Mondac- cordeonciub OBK van Halfweg, schoolkinderen en een keurgroep van bruidjes. Auto's met be stuursleden van de voornaamste vereenigingen van de parochie, die den jubilaris van Haar lem hadden afgehaald, sloten den stoet. De mondharmonicaclub deed door het spelen van frissche marschliederen de dreigende regen luchten vergeten. Bij aankomst aan de eenvoudig-kleurrijk met bloemen versierde kerk, liep Pastoor, terwijl zijn feestvierende parochianen een welkomstlied zongen, onder een door bruidjes gevormde boog van palmtakken naar het altaar. Voor het Lof sprak de Weleerw. kapelaan R. Salomons eenige woorden van welkom. In korte trekken doorliep hij het zoo vruchtbaar oestee- de Priesterleven van Z. E. Hij herinnerde o.a. aan zijn priesterroeping, die hij na God aan Pastoor Speet te danken had. Het plechtig Lof werd besloten met het ge zamenlijk zingen van een jubellied. Z. E. werd voorafgegaan door bruidjes naar de Pastorie gebracht. Gekomen aan de deur bracht de Mondaccordeonclub OBK hem een korte serenade. Het „Lang zal hij leven," tot slot werd uit volle, borst door de parochianen en de vele belangstellenden meegezongen. Woensdagmorgen om half acht werd een stille H. Mis opgedragen. Het hartelijke verzoek om toch zooveel mogelijk te communiceeren en veel voor den jubilaris te bidden op dezen voor de parochie zoo vreugdevollen dag, werd alleszins beantwoord. De Zeereerw. Heer Pastoor reikte aan bijna alle parochianen de H. Communie uit. Na de H. Mis werd op spontane wijze door de geheele parochie een danklied gezongen: „Dank, Jezus danki voor al de liefdeblijken." Om tien uur droeg Pastoor Speet de plech tige Hoogmis op met de volgende assistentie: Rector Th. Westgeest van Leiderdorp en Pas toor Goes van de Rijp (N.H.) Ceremoniarius was kapelaan R. Salomons. De predicatie werd gehouden door den Wel eerw. Rector Th. Westgeest. Als tekst had deze gekozen de woorden: „Ik noem U niet meer mijne dienaren, maar mijne vrienden." De gewijde redenaar sprak op verzoek van den Zeereerw. jubilaris over: ten eerste: het geluk, de waardigheid en het ambt van den priester en gaf ten tweede een aansporing aan de geloovigen tot gebed. Spr. zei o.m.: de priester is middelaar tus- schen God en de menschen. Voor hem moet gebeden worden. Christus zelf wil dat er gebe den wordt voor den priester, volgens de woor den: „Bid dan dat Hij werklieden zende in Zijn Wijngaard." Na de H. Mis zong het zangkoor „Priester glorie", voor drie-stemmig mannenkoor van L. A. Dobbelsteen pr. Na deze kerkelijke plechtig heid vereemgden zich velen met den jubilaris aan het ontbijt. De voorzitter van de feestcom missie overhandigde na het uitspreken van een hartelijk dankwoord den Zeereerw. Heer Pas toor namens de parochianen een enveloppe met inhoud. In den namiddag van half drie tot half vier was er gelegenheid voor de parochianen om hun pastoor te feliciteeren in de hal van de R.K. school, die feestelijk met bloemen was versierd. Uit de groote opkomst en de hartelijke geluk wenschen daar geuit, bleek wel, hoezeer de ge heele parochie met dit jubileum medeleeft. Op de speelplaats werd vervolgens door de schoolkinderen „Priesterhulde" van Anton Pon ten gezongen, terwijl twee kleine meisjes pas toor verrasten met een aardig wenschje. Leden van de vrouwelijke jeugdbeweging voor katholieke actie „De Graal", huldigden daarna den pastoor door een spreekkoor. Tot besluit van dezen zoowel voor den Zeer eerw. jubilaris, als de parochianen onvergetelijk schoonen dag, celebreerde de jubilaris een plech tig danklof. Onder het Lof sprak hij een kort woord van dank. Als tekst had hij gekozen: „Omdat Hij groo te dingen aan mij gedaan heeft; Hij die mach tig is." Deze woorden, aldus de jubilaris, roep ik dankbaar uit met de Moeder Gods. L>e jubileerende spr. eindigde met zijn paro chianen den vurigen wensch toe te spreken, dat ze toch veel voor de priesters bidden, in 't bij zonder voor die hen leiden. Door de parochianen werd na 't Lof gezon gen een danklied: Jezus, kroon hem! Een waarlijk onvergetelijke dag voor de paro chie van St. Gertrudis. H. F. Op waardige wijze heeft de parochie van de Beemster het zilveren priesterjubilé gevierd van den pastoor der parochie, den zeereerw. heer A. H. I. van Leipsig. Dinsdag werd Z.E. ingehaald door de paro chianen van de Midden-Beemster. Ter ont vangst waren daar aanwezig het volledig pa rochiaal kerk- en armbestuur, de commissie voor de feesten, het gemeentebestuur, vertegen woordigd door burgemeester P. Kikkert en wethouder H. Zijp (wethouder J. IJff behoor de tot de medewerkenden van de muziekver- eeniging) en een groot aantal parochianen en anderen. Bij zijn aankomst te Midden-Beemster werd pastoor van Leipsig na begroeting door de aanwezigen toegesproken door den voorzitter van de feestcommissie, den heer J. N. v. Baar, die hem het welkom toeriep in zijn parochie, terwijl eveneens het woord voerde burgemeester P. Kikkert, die het een groote vreugde achtte pastoor van Leipsig bij zijn komst in de ge meente, ter viering van zijn zilveren priester feest, een woord van welkom toe te spreken, omdat het gemeentebestuur en daarmede ge heel de Beemster hooge waardeering koestert voor pastoor van Leipsig als priester en als mensch. Na de toespraken ging de jubilaris per auto naar zijn parochiekerk langs een grooten om weg. „Beemsters Fanfare" liep daarbij in den stoet vooraan, terwijl een groep van 30 ruiters en een aantal leden van de Rijwielclub de au to's met den eerw. jubilaris en- de verdere aan wezigen vooraf gingen. Het was een schilder achtig gezicht dien kleurigen langen stoet te zien trekken langs de mooie wegen van het schoone polderland. Bij de parochiekerk werd de jubilaris ont vangen door een groep bruidjes, waarna het kerkbestuur hem de pastorie binnenleidde. Een plechtig Lof, gecelebreerd door den eerw. jubilaris, besloot den vooravond van het feest. Woensdag naderden alle geloovigen onder de Vroegmis ter H. Tafel. De Hoogmis werd op gedragen door den eerw. jubilaris, daarbij ge assisteerd ddor den hoogeerw. heer J. M. Hel legers, deken van Alphen aan den Rijn als presbyter assistens, pastoor Schoenmakers van Overdinkel als diaken, rustend pastoor H. Pie- tersen te Amsterdam als subdiaken, terwijl ceremoniarius was de hoogeerw. zeergel. heer J. Bouman, leeraar aan het Seminarie Hage- veld te Heemstede. De feestpredikatie werd gehouden door den weleerw. heer A. de Bot, kapelaan te Delft, die tot tekst had gekozen: „Ik ben de Goede Her der". In een mooie predikatie schilderde de gewij de redenaar den priester als den opvolger van Jesus Christus, den Goeden Herder, die niets uit zichzelve is doch alles uit God; die alles is voor de menschen zooals God het is. Onder de Hoogmis voerde het zangkoor, on der leiding van den directeur, den heer J. Mooi, uit de driestemmige „Missa in Festis Duplici- bus" van L. Refice. Na de Hoogmis werd gezon gen de 'cantate „De priester" van Elb. Jos. Fransen. Na het verlaten der kerk waren de geloovi gen in de gelegenheid den zeereerw. jubilaris geluk te wenschen, waartoe een receptie werd gehouden in de patronaatszaal. Daarvan maak ten allen gebruik. 's Avonds werd door den zeereerw. jubilaris een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij zijneerw. geassisteerd werd door den zeereerw. heer A. v. d. Oort, pastoor te Ursem, als diaken en den weleerw. heer P. Bottelier, kapelaan te Rotter dam, als subdiaken. Ceremoniarius was weder om prof. Bouman van Hageveld. Het zangkoor voerde o.m. uit een meerstemmig „Te Deum" van Dobbelsteen. Onder het Lof betuigde de jubileerende pas toor van den kansel zijn groote dankbaarheid aan de parochianen en allen die hadden mee gewerkt om zijn zilveren priesterfeest onver getelijk te maken. Inzonderheid zegde hij ook dank aan burgemeester en wethouders van Beemster, waarvan de burgemeester expresselijk zijn vacantie had onderbroken om in de ge legenheid te zijn den pastoor te verwelkomen. Hiermede werd het zilveren priesterfeest voor dien dag besloten om 't Donderdag voort te zetten, 'sorgens voor de kinderen en 's avonds met een feestavond voor de ouderen. Nog zij medegedeeld, dat pastoor Van Leip sig verscheidene kostbare cadeaux heeft ont vangen en van de parochianen een enveloppe met inhoud. In grooten getale waren de parochianen van de Petrus- en Paulus-kerk te Amsterdam, opgekomen om het jubelfeest van hun pastoor, den Zeereerw. heer prof. W. Nolet mede te vieren. Reeds te tien uur zag men velen het kerkgebouw binnengaan door het karakteristie ke poortje-met-den-papegaai, waarboven gees telijk de vlag wapperde om de vreugde uit te dragen ook over het alle dagsleven van Am sterdams drukste winkelstraat. In de kerk weer de intieme feestelijke sfeer van zilver, licht en bloemen. Te half elf vulde zich het priester koor met de koorknapen, verscheen de geeste lijkheid in de kostbaarste gewaden en nam de plechtige H. Mis een aanvang, terwijl het van het koor jubelde: Gaudeamus in Domino, Diem festi celebrantes. De jubileerende pastoor droeg zelf het Mis offer op; aan zijn zijde stond als presbyter assistens pastoor Th. M. Beukers uit Leiden. Als diaken fungeerde de weleerw. Pater Canisius Nolet O.P. en als subdiaken pater dr. D. Fran- ses O.F.M. van de universiteit te Nijmegen. Ceremoniarius was de weled. heer Koen No let, student te Warmond. Op het altaar volgde prof. dr. Mulder S. J. van de Nijmeegsche uni versiteit de ceremoniën, en daar zaten ook de beide kapelaans van de parochie, de weleerw. heeren H. M. Brandehof en L. A. van der Wei den. Tijdens de H. Mis besteeg pastoor Nolet zelf den preekstoel om de feestpredikatie te houden, waarin hij de beteekenis van het H. Offer schetste, samen opgedragen door priester en geloovigen. De pastoor smeekte de parochianen zich met hem te vereenigen in het offer, dat hij op zijn feestdag opdroeg om God te danken voor alle weldaden die Hij hem in zijn priester schap heeft geschonken, vergeving af te bidden voor alle tekortkomingen en zijn overvloedige genade voor de toekomst in te roepen. „Bidt voor mij" zoo besloot de jubilaris „dat ook in het vervolg van mijn priesterjaren de genade Gods in mij moge zijn, dat ik door die genade moge zijn wat ik ben en dat zij u door mijn werken blijke...." Van twee uur tot half vier werd in den na middag receptie gehouden in de pastorie aan de N. Z. Voorburgwal. Den geheelen middag door was het een komen en gaan van honderden die den jubileerenden pastoor de hand kwamen drukken. Een aanhoudende stroom van nieuwe bezoekers maanden degenen, die hun gelukwen schen uitspraken tot voortmaken. In den aanvang van de receptie werd pastoor Nolet toegesproken door den kapelaan der pa rochie den weleerw. heer van der Weiden, die namens de parochianen aan hun herder een be drag in geld aanbood, dat volgens den wensch van den jubilaris besteed zal worden aan een drietal gebrandschilderde ramen voor het kerk gebouw. In een antichambre waren de geschenken opgesteld die pastoor Nolet van familieleden en vrienden ontvangen had. Eenige bloemstuk ken, verschillende zilveren kunstvoorwerpen en bovenal een zijden koorkap trokken de aan dacht van de bezoekers. Nog lang na half vier kwamen belangstellenden de pastorie binnen om den jubileerenden parochieherder hun beste wenschen aan te bieden. Vermelden we tenslotte nog de vele telegram men die van heinde en ver waren ingekomen, onder welke er waren van Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch, Mgr. v. d. Venne te Rolduc, Mgr. Poels te Heerlen, Minister Deckers, oud-minister T. J. Verschuur, dr. de Jong, pre sident van het seminarie te Rijsenburg en Mr. Romme. 's Avonds half negen was de kerk wederom geheel gevuld, toen pastoor Nolet met assisten tie van zijn beide kapelaans een plechtig lof celebreerde om dezen feestdag te besluiten. Ten tweede male besteeg daar de jubilaris den preekstoel, om zijn parochianen te danken voor het enthousiasme waarmee zij dezen dag met hem mee gevierd hadden. Het plechtig Te Deum, dat op dit dankwoord volgde besloot op symbolieke wijze dit mooie parochiefeest, waarin een herder en een toe gewijd volk samengingen in dank aan God voor een vijf-en-twintig-jarig priesterschap. De Zeereerwaarde Heer Th. Th. van Outer- sterp, pastoor te Moordrecht, herdacht zijn zilveren priesterfeest. De parochianen de zorgen indachtig, die hun Herder voor hen heeft gehad in de jaren van zijn pastoorzijn wij denken hier b.v. aan de geheele restauratie van kerk en St. Josefstich- ting hebben dezen dag onvergetelijk ge maakt. Den dag te voren hebben zij hun geliefden pastoor plechtig ingehaald met vlaggen, kinde ren in feestdos, bruidjes en eerejonkers. Pastoor Outersterp was gezeten in een open landauer; zijn 81-jarige vader vergezelde hem. De stoet trok door het feestelijke dorp naar de kerk, waar een kort lof werd gezongen. Op den feestdagwerd een H. Mis opgedra gen door den jubilaris, die werd geassisteerd dooi twee Heerneven; de feestpreek werd ge houden door den Zeereerw. heer A. v. Schalk, eveneens een neef van pastoor Outersterp. Een koor bestaande uit Amsterdamsche zangers, onder leiding van Theo v. d. Bijl zong de „Missa in honorem Angelorum" van L. de Vogt. Later op den dag werd een druk bezochte receptie gehouden. Vele notabelen, waaronder burgmester J. Snel, kwamen hun gelukwenschen aanbieden. In intiemen kring heeft de overhandiging plaats gehad van een bedrag onder couvert, bij eengebracht door de parochianen. Onder zeer groote belangstelling heeft de zeereerw. heer pastoor Sentenie van de parochie van de H.H. Engelbewaarders te Lisse zijn zil veren priesterjubileum gisteren gevierd. Dinsdagavond 8 uur arriveerde de jubilaris per auto aan de pastorie, alwaar hij op het prachtig versierde kerkplein hetwelk zich hiervoor uitstekend leent werd opgewacht door het kerkbestuur, de koorknapen, een 50-tal bruidjes en een groote schare parochianen. Tus- schen een dubbele rij bruidjes schreed de jubi laris het kerkgebouw binnen, terwijl door de parochianen een welkomstlied werd gezongen. Door den jubileerenden pastoor werd een kort Lof gecelebreerd met assistentie ven pater W. Sentenie, Redemptorist, neef van den jubilaris, als diaken en kapelaan van der Togt als sub diaken. Na het Lof beklom deze kapelaan als parochiegeestelijke den kansel om den jubilaris het welkom toe te roepen. Hierbij schilderde hij den pastoor als eenvoudig herder en deed uit komen wat z.eerw. in zijn nieuwe parochie in een korte spanne tijds heeft tot stand gebracht. De verhooging van den luister van zijn kerk als het Huis van God beschouwt de herder als zijn schoonste taak, terwijl hij voorts zijn parochia nen aanzet tot grooter geloofsijver, wat zich vooral uit in de veelvuldige Communie! De gewijde redenaar vroeg ten slotte het gebed der parochianen voor hun herder en een we- derkeerig gebed van den jubileerenden herder voor de parochianen. Het priesterkoor was prachtig versierd met bloemen en groen, het geen aan het stemmige godshuis een feestelijk aanzien gaf. Deze avond werd besloten met een serenade van de R. K. Harmonie „Adolf Kolping". Gistermorgen in de Vroegmissen naderden bijna alle parochianen ter H. Tafel om dank te brengen aan God voor de rijke zegeningen, wel ke de jubilaris zichtbaar heeft mogen ontvan gen in de afgelegde periode en voorts van Hem de genade af te smeeken, dat Hij den jubilaris genade en kracht moge geven nog een reeks van jaren tot heil zijner parochie werkzaam te zijn. Om 10 uur werd door den jubilaris een plechtige Hoogmis opgedragen, waarbij z.eerw. werd geassisteerd door pastoor J. Niehus uit Bentveld als diaken en door kapelaan J. v. Tol uit Zoetermeer als sub-diaken. Pastoor H. J. Thomann van de St. Agathaparochie was presbyter-assistens en kapelaan H. Kuypers van St. Agatha fungeerde als ceremoniaris, terwijl cantores waren de parochiekapelaan v. d. Togt en kapelaan Klepper uit Rotterdam. De feest- predicatie werd gehouden door een neef van den jubilaris, pater W. Sentenie, welke als tekst had gekozen: ,,'t Is het ambt van den Priester te offeren, te zegenen, te besturen, te prediken en te doopen", welke woorden waren ontleend aan de gebeden voor de priesterwijding. De ge wijde spreker schetste in een mooie predicatie hoe verheven het ambt van den priester is in het uitoefenen van deze veelzijdige zending. Mogen allen zijn vermanend woord opvolgen en hem op dezen dag als geschenk hun gebed ge ven, opdat zijn arbeid vruchtbaar moge zijn. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer Jac. v. Dijk de Missa Mathildis van H. Cuypers uit voor driestemmig koor; de „Veni Creator" van Kornmüller en het „Tantum Er go" van Desmet, terwijl tot slot de priester cantate „Priesterglorie" van Dobbelsteen na den zegen met het Allerheiligste werd gezongen. Overbodig te zeggen, dat de kerk vol was met belangstellenden. Des namiddags was er van half twee tot drie uur receptie om alle paro- chanen in de gelegenheid te stellen den zilveren jubilaris persoonlijk te feliciteeren. De heer v. Reisen, lid van het Kerkbestuur, bood bij die gelegenheid namens de feestcommissie en alle parochianen het feestcadeau aan, hetgeen dank baar door den jubilaris werd aanvaard. Dit cadeau bestond in een som geld, met grootcre en kleinere gaven door de parochianen bijeen gebracht. Men heeft ons verzocht, het bedrag, dat echter lang niet gering is, niet te vermel den. Na deze buitengewoon drukbezochte recep tie, o.a. door vele geestelijken uit naburige parochies, werd het kerkelijk feest met een plechtig Lof gesloten. Des avonds te 7 uur had in de patronaatszaal een feestvergadering plaats, waarbij alle parochianen waren uitge- noodigd om den zilveren jubilaris openlijk hulde te brengen. Na het zingen van een wel komstlied door alle aanwezigen sprak kapelaan v. d. Togt als voorzitter der feestcommissie het welkomstwoord, waarna door de familieleden van den jublarsi aan dezen een muzikale hulde werd gebracht. Door den heer H. P. Zwetsloot, directeur van de tijdelijk voor dit doel opge richte zangvereeniging, werd vervolgens een feeestrede gehouden. Onder zijn bekwame lei ding bracht vervolgens het zangkoor van de Kaagkerk een feestcantate, op de muziek van Th. v. d. Bijl, ten gehoore welke luiden bijval vond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7