Anderhalf jaar geschiedenis van Oostenrijk p ANTHONY FOKKER OVER DEN OORLOG-VAN-MORGEN De Oosterspoor weg Von Papen begroet Miklas Het nieuws van heden HET GEVAAR DREIGT UIT DE LUCHT VEERBOOT GEKAPSEISD OP DE GANGES VERKLARING VAN DEN BONDSKANSELIER Gandhi gaat weer vasten DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18898 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Niet *t gas, doch de luchttorpedo's en de brandbommen zijn het meest te duchten F-36 militair bruikbaar Italië's troepen terug van de grens Oostenrijksche crisis als geëindigd beschouwd Het Weer iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji huiiiiiiiiiiiiiiuii FELLE BRAND TE ROTTERDAM Rusland niet van plan hem goed koop te verkoopen of te laten wegnemen Paraat om de lijn militair te beschermen Von Papen, gefotografeerd "bij zijn vertrek per vliegtuig naar Weenen Anthony Fokker Honderdzeventig menschen verdronken Te Rotterdam is het pakhuis van de firma Harmsen en Geerlink aan de Delftsche- straat een prooi der vlammen geworden Het pakhuis brandde geheel uit. Hij zal de verstoorde betrekkingen weer in normale banen trach ten te leiden Miklas belooft zijn steun Oostenrijk wil als vrij, onafhanke lijk land medewerken aan de cultuur en den vrede van Europa Allen met goeden wil zijn welkom De strijd om de verwarring der openbare Thans uit protest tegen de corrup tie in de Congres-partij Opnieuw dreigen stakin gen in de V.S. Roovers plunderen stadje in Roemenië Politie-agenten eerst gevangen genomen Amnestie in Duitschland 1000 personen in Groot-Berlijn in vrijheid gesteld De mijnramp te Ensis- heim Slachtoffers ter aarde besteld Schietpartij in het Saargebied De ontvoerde million- nair NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Nog voor de vijandelijke mach ten met elkaar slaags zijn geraakt, zullen zij elkaar reeds uit de lucht bestoken. Talrijke escadrilles met honderden vliegtuigen zullen oogen- blikkelijk de grens overschrijden om den vijand den eersten slag toe te brengen. Deze toestellen zullen ofwel op zeer groote, ofwel op uiterst geringe hoogte vliegen en luchttorpedo's en brandbommen uit werpen. Hun streven is er op ge richt zooveel mogelijk schade toe te brengen aan militaire vliegvelden, industrie-centra, munitie-fabrieken, spoorweg en hoofdwegen. Hoe snel ler en hoe verschrikkelijker een der gelijke inval is, des te grooter wordt ook de paniek onder de bevolking; het verkeer van en naar de groote steden wordt ontwricht, de voedsel voorziening belemmerd, de mobili satie bemoeilijkt. Stel, bij voorbeeld, dat een flottille van twee of drie honderd moderne vliegtuigen een stad als Londen aanvalt. Gelijktijdig zullen dan zoowel in het centrum als in de uiterste bui tenwijken groote verwoestingen en enorme branden ontstaan. Geen enkel corps brandweer zou in staat zijn om hulp te bieden, de vuur haarden, die zich voortdurend vermeerderen, aan te tasten of de uitbreiding van den brand te voorkomen. Om het met andere woorden te zeggen: Londen zou aan de verwoesting prijsgegeven zijn. Aldus onze bekende vliegtuigbouwer, de Haar- lemsche Amerikaan Anthony Fokker in een onderhoud dat een vertegenwoordiger van de .British United Press" met hem had over den oorlog der toekomst. Maar het aangevallen land zal op dit alles toch niet werkeloos toezien. Hoe moet het zich Verdedigen? Hoe kan het zich verdedigen? Het eenige wat het doen kan aldus Fok ker is: zooveel mogelijk vliegtuigen naar beneden schieten en vervolgens zijn eigen luchtvloot op den aanvaller afsturen. Ook de bruikbaarheid van toestellen der burgerlijke luchtvaart voor militaire doeleinden kwam ter sprake. Hieromtrent zeide Fokker: Wij weten allemaal dat een goed vliegtuig van de burgerlijke of de handelsluchtvaart, mits het slechts eên groote snelheid ontwikke len kan, niet zoo heel veel verschilt van een militair toestel. Een der laatste creaties, de Fokker 36, welke binnen afzienbaren tijd in dienst zal worden gesteld op de lijn Amsterdam Batavia, kan een nuttigen last vervoeren van zes ton en een snelheid bereiken van ongeveer 320 K.M. per uur. Natuurlijk is er niets op tegen in plaats van zes ton nutti gen last, vier ton plus twee ton bommen mee te voeren. Tegenover het gebruik van gassen in den luchtoorlog staat Fokker zeer sceptisch: Ik twijfel er niet aan of men zal ook gas bommen aanwenden, maar ik geloof niets van de vreeselijke uitwerking welke men daar vrij algemeen van schijnt te verwachten Hoe „heele bevolkingen" door gasbommen uitge roeid zouden kunnen worden, zie ik absoluut niet in. Men heeft met veel te veel factoren rekening te houden om bij dergelijke aanvallen een redelijke kans op succes te hebben. Neen, de luchttorpedo's en de brandbommen zijn verreweg het gevaarlijkst. De lichte bom bardementsvliegtuigen zooals die tegenwoordig gebouwd worden, komen tot snelheden welke niet zoo ver meer liggen onder die der sterkste jagers. Daardoor wordt het steeds moeilijker ze met jachttoestellen en afweergeschut in be dwang te houden. Een ander gevaar waarvan vele landen zich nog veel te weinig rekenschap geven, schuik daarin dat een goed deel van hun luchtvloot uit verouderd materiaal bestaat dat in de verste verte niet voldoet aan de eischen van den mo dernen oorlog. Engeland heeft dit reeds inge zien en getoond te begrijpen dat „splendid iso lation" heel mooi is, maar dat er iets gedaan moet worden om haar te handhaven. ROME, 16 Aug. (Reuter). Mussolini heeft bevel gegeven, dat de Italiaansche troepen aan de Oostenrijksche grens on middellijk naar hun garnizoens moeten worden teruggetrokken. De Oostenrijksche crisis wordt als ge ëindigd beschouwd. Men vermoedt, dat de Duce dit besluit heeft genomen na overleg met prins Starhemberg. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Fran- sche regeering een gunstig antwoord gegeven op het Oostenrijksche verzoek, tot verlenging van de toestemming om de Oostenrijksche legersterkte op 30.000 man te brengen. Frank rijk heeft geen bezwaar tegen verlenging dezer machtiging met een jaar; het acht dezen maat regel gerechtvaardigd door den huidigen toe stand in Oostenrijk, maar wenscht het tijdelijk karakter er van te handhaven. Officieel wordt medegedeeld, dat de staats secretaris voor het veiligheidswezen de Oosten rijksche Boerenweer, vroeger Groene-Weer ge- heeten, heeft ontbonden evenals alle onder- en neven-organisaties, en de onvoorwaardelijke ontwapening van deze formaties heeft gelast. De Oostenrijksche Boerenweer was het af- weercorps van den Landbond. Verwachting: Zwakke tot matigen wes- teljjke tot noordwestelijken wind, gcdeel- 5j telijk bewolkt, weinig of geen regen, S weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- |l ring. S CHARBIN, 16 Aug. (Reuter) In politie ke kringen is groot opzien gewekt door een rede, welke de Russische onder-directeur van den Chineeschen Oosterspoorweg voor het spoorweg-personeel heeft gehouden. Hij verklaarde, dat de Sovjet-Unie er niet mee accoord gaat den spoorweg goedkoop te ver koopen. Als Japan of Mandsjoerije mocht probeeren de spoorlijn weg te nemen, dan zou de volkomen parate Sovjet-Unie de lijn militair beschermen, waarbij de hulp van 'n derde land zeker zou zijn. Te Moskou beschouwt men de arrestatie van de twintig Sovjet-beambten, die verdacht wor den van medeplichtigheid aan de aanslagen op den Chineeschen Oosterspoorweg, als een poging om druk te oefenen op de onderhandelingen, welke over deze spoorlijn worden gevoerd. Een Russisch verzoek om vrijlating der amb tenaren is door de autoriteiten van Mandsjoe- kwo van de hand gewezen. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft een lijst gepubliceerd van vijftien grensinciden ten, welke sedert het begin van dit jaar tus- schen Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland zijn voorgevallen. Volgens de Japansche publicatie zouden al deze incidenten door Sovjet-Rusland zijn geprovoceerd. PATUA, 16 Aug. (Reuter.) Op de Ganges bü Darahara is een veerboot met 200 per sonen aan boord gekapseisd. Slechts weinige opvarenden konden gered worden. Honderd zeventig menschen zijn verdronken. Nader seint Reuter, dat, toen de boot wegens den sterken stroom begon te schom melen eenige ossen, hierdoor bang gewor den, in het water sprongen. Toen een wei nig water de boot binnen kwam, schrokken de passagiers zoo hevig, dat ze allen naar één zijde van het schip drongen, tengevolge waarvan de pont omsloeg. Een dertigtal menschen konden door schippers gered worden. WEENEN, 16 Aug. Bij de overhandi ging zijner geloofsbrieven heeft de Duitsche gezant te Wèenen, Vön Papen, de volgende toespraak gehouden: „Mijnheer de bondspresident! Bi] het aanvaarden van mijn ambt als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister met bijzondere missie, ben ik mij bewust van de groote beteekenis en de verantwoordelijk heid, die dat ambt juist onder de tegen woordige omstandigheden medebrengt. Het is de wensch van de rijksregeering en tege lijk de laatste opdracht van den overleden rijkspresident aan mij, dat de helaas ver stoorde betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk weer in normale en vriend schappelijke banen geleid worden". Mijn voornaamste streven zal zijn, met mijn geheele kracht voor de vervulling van dien wensch te werken en er zoo toe bij te dragen, dat in ohze betrekkingen de gevoelens van vriendschap worden hersteld, zooals in over eenstemming is met onze duizendjarige stam en cultuurverwantschap. Ik aanvaard deze groo te taak vol vertrouwen, daar ik de vaste over tuiging heb, dat de banden tusschen onze lan den, die berusten op bloedverwantschap en ge meenschappelijke geschiedenis, onverwoestbaar zijn en omdat verder samenwerking op geeste lijk, sociaal en economisch gebied onmisbaar is voor den Europeeschen opbouw. Derhalve hoop ik, dat ik bij mijn werkzaamheid kan rekenen Het is nu tijd, de Oostenrijksche geschiede nis der laatste anderhalf jaren eens te over zien. Men wilde eerst dit land geestelijk bene velen. Met de wapenen van leugen en verdraai ing trachtte men de opvattingen en meeningen van het Oostenrijksche volk in verkeerde ba nen te leiden. Datgene, wat ten slotte niets anders was, dan een worstelen om machtspo sities in de binnenlandsche politiek werd, te gen beter weten in, voorgesteld als een natio nale strijd om het volkswezen. Onze overleden leider, dr. Engelbert Dollfuss, heeft zich harts tochtelijk daartegen geweerd. Telkens weer bekende hij, ook in naam van allen, wien de trouw aan het vaderland geen leeg begrip is: Mijn naam is Oostenrijker, mijn vaderland is Oostenrijk, mijn volk, wiens taal ik spreek, is Duitsch. meening moest verloren gaan. De tegenweer zette in en er ging een ontwaken van Oos- tenrijksch bewustzijn door de landen. Dan volgde de tweede étappe: men zocht dit land en zijn volk economisch te treffen en des te dui delijker het dr. Dollfuss gelukte, betere kansen voor een economische ontwikkeling in dit land te verzekeren, des te sterker werden de pogin gen, om met geweld den vooruitgang der eco nomie tegen te gaan. Ook hier bleek spoedig, dat er in dezen gewetenloos gevoerden strijd wel gewonden op het slagveld bleven liggen, dat er wel successen, die hadden moeten vol gen, werden voorkomen, maar dat toch met sa- botage-methoden alleen de tegenstander niet het gewenschte succes kon bereiken, omdat taaie, zakelijke arbeid in deze gevechtsmethode de overwinning behaalde. Toen men inzag, dat ook deze misdadige pogingen vergeefsch wa ren, greep men naar het laatste middel: Men wilde dooden. De leus werd uitgegeven, goed doordacht en vastberaden: De kanselier van Oostenrijk moet weg. Met opvattingen, in welker plan de poli tieke moord een rol speelt, hebben we niets van doen. Zoolang er een Oostenrijk is, dat zich geroepen gevoelt het verleden, dat zijn sym bool in de kroon van Karei den Grooten in den Weenschen Burg heeft, te behoeden, zoo lang discuteeren we niet over zulke opvattingen Maar één ding zouden we hun, wien Duitsch geloof en Duitsch recht geen leege begrippen zijn, willen inprenten: In verloopen eeuwen met de hun eigen mystiek sprak men in Duitsche landen van godsoordeelen. Wanneer er in een gemeente iemand werd doodgeslagen en men kende alleen den onmiddellijken dader, maar niet de geestelijke initiatoren, dan liet men alle ingezetenen der gemeente voor de open kist brengen en volgens de sage begonnen dan, wan neer er een schuldige voorbijtrok, de wonden opnieuw te bloeden. In dit ernstige uur roepen we nogmaals op tot bezinning en vrede. We willen aan ieder, die den goeden wil heeft, de hand tot den Oos- tenrijkschen vrede bieden, in den naam van den kanselier, wiens geest boven ons zweeft. Maar: met hem, die middellijk of onmiddellijk een bloedschuld op zijn geweten heeft, kan er geen verzoening, geen vrede zijn! Daarom moet de scheidingslijn worden getrokken tusschen hen, die den politieken moord voor geoorloofd houden en de anderen, die tot nu toe misbruik te werktuigen waren. Met hen, die niet voor de open kist zouden kunnen treden, zonder dat de wond in het hart van onzen kanselier zou beginnen te bloeden, kan men in dit land geen gemeenschap hebben. We wenschen en willen den vrede, de verzoe ning, de rust in het Oostenrijksche land. Het zal niet moeilijk zijn, dezen vrede te bereiken, dezen waren Oostenrijkschen vrede, wanneei we het maar daarover eens zijn, dat op dit beslissend uur al degenen niets te zeggen mo gen hebben, die hun taak enkel daarin zien, haat en tweedracht in ons volk te zaaien, die vaak genoeg niet eens uit den bodem van dit land stammen en daarom ook den geest van ons vaderland niet begrijpen. We willen een di recte verbinding met hen, die geen persoonlijke doeleinden nastreven en die alleen hun plicht daarin zien, Oostenrijk te dienen; we willen ons verbinden met allen, die, volgens beroepen in gedeeld, willen meemarcheeren naar den nieu wen Oostenrijkschen tijd. De arbeiders, die werkelijk Oostenrijker wil len zijn kunnen er van overtuigd zijn, dat alle andere standen en allen, die nu de verant woording dragen, het als een eereplicht achten, te toonen, dat de vrije arbei der in het vrije Oostenrijk in eco nomisch en geestelijk opzicht een goed en trouw vaderland zal vinden. Vaders en moeders moe ten trachten, het opgroeiend geslacht op te voeden in eerbied voor het trotsch verleden van het land. Moge de herinnering aan dr. Engelbert Doll fuss de Oostenrijkers blijven aanvuren, opdat Oostenrijk als vrij Duitsch onafhankelijk land de behoeder blijve van een groot stuk cultuur en van den Europeeschen vrede. Dr. KURT VON SCHUSCHNIGG, Bondskanselier van Oostenrijk. BOMBAY, 16 Aug. (Reuter) Het gerucht gaat dat Gandhi van plan zou zijn opnieuw te gaan vasten, deze maal uit protest tegen de corruptie en het nepotisme, die heerschen in de Congres-party te Bombay. De Mahatma heeft besloten de party te zui veren alvorens te beginnen met zy'n politieke campagne tegen de Britsche regeering. Hy acht te 't prestige, dat het Indisch Congres tot dusver geniet, ernstig bedreigd door de practyken van eenige avonturiers, die zich zonder scrupule aan het hoofd stellen hunner landgenooten om te genieten van de materieele voordeelen, welke deze functies hun opleveren. WASHINGTON, 16 Aug. (Reuter.) In ver schillende deelen van de Vereenigde Staten dreigen stakingen. Regeeringsvertegenwoordi- gers doen pogingen om de conflicten op vreed zame wyze op te lossen, doch in vele plaatsen is de toestand zoo dreigend, dat de politie ver sterkt is om op alle mogeiykheden voorbereid te zyn, o.a. is dit het geval te Chicago en te Manilla op de Philippijnen. BOEKAREST, 16 Aug. (Reuter). Het stadje Stephaneston in Moldavië is in den afgeloopen nacht bezet door de rooversbende van den be- faamden rooverhoofdman Korojoe. Te voren hadden de bandieten een hofstede in de naoy- heid geplunderd en alle paarden uit den stal gehaald. Eerst brachten zy een bezoek aan het politiebureau, waar zy alle agenten gevangen namen en boeiden; een agent, die zich verzette, werd neergeschoten. De roovers splitsten zich toen in verschillende groepen, die gelijktydig de woningen der vermogende menschen bin nendrongen en hen onder bedreiging met den dood hun geld en sieraden afnamen. Een wijn handelaar, die zich verzette werd mishandeld. In totaal werden negen huizen geplunderd. op uw steun en op de onmisbare medewerking der Oostenryksche regeering." Bondspresident Miklas antwoordde daarop: „Met genoegen verneem ik, dat u in de eerste plaats belast bent met de byzondere missie, in den zin van den thans in God ontslapen Rykspresident von Hindenburg de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland weder nor maal te maken. Ik verzoek u de verzekering te aanvaarden, dat het ook myn oprechte wensch is, de betrekkingen van staat tot staat weer het vriendschappelijke karakter te geven, dat voortspruit uit de geschiedenis en uit zoo veel overeenstemming in taal en cultuur. In uw streven naar de vervulling van deze taak zult u by my en de bondsregeering steeds den meesten steun vinden. In dit verband voel ik my gedrongen, even eens uiting te geven aan de hoop en het ver trouwen, dat ook op economisch gebied de tus schen onze beide landen bestaande belemme ringen verwyderd zullen worden en dat het ons vergund moge zyn, in economische samen werking met de andere landen van Europa by te dragen tot het overwinnen van de algemeene economische crisis en tot de bevordering van de welvaart der volken". Toespraken van Von Papen en Miklas by ge legenheid der overhandiging van zijn geloofs brieven aan den Bondspresident. Het conflict om den Oosterspoorweg spitst zich weer toe. Rusland zegt niet van plan te zijn de spoorlyn goedkoop te verkoopen. Italiaansche troepen van de Oostenrijksche grens teruggetrokken. Op de Ganges is een veerboot gekapseisd, ten gevolge waarvan 170 menschen zijn verdronken. Meer dan duizend personen zijn te Berlyn in verband met de Amnestiewet in vryheid ge steld. Gandhi gaat weer vasten. Vernietigend oordeel van Anthony Fokker over de Melbourne-race. Circulaire van den Minister van Justitie aan de procureurs-generaal over de wet tot nadere voorzieningen ter bescherming der Openbare Orde. Op vragen van het Kamerlid Keyzer heeft minister Slotemaker de Bruine geantwoord, dat subsidieering van werkverschaffingsobjecten zooveel mogelyk bevorderd wordt. De opbrengst der Ryksmiddelen is in Juli 4 millioen boven de raming geweest en 7 mil, lioen meer dan de opbrengst in Juli 1933. Loonbelasting in Indië; ordonnantie treedt 1 Januari 1935 in werking. New-Yorksche beurs: opening op hooger niveau; iaatbeurs trad reactie in, waardoor da winsten te niet werden gedaan. BERLIJN 16 Aug. De toepassing van de am nestie-wet van 7 Augustus heeft ten gevolge gehad, dat alleen in het district Groot-Berlyn meer dan 1000 personen in vryheid zyn ge steld. In de eerstvolgende dagen zyn nog meer in vryheid stellingen te wachten. PARIJS, 16 Augustus Hedenmorgen zyn de slachtoffers die bij de mijnramp te Ensis- heim om het leven zyn gekomen ter aarde be steld. Sedert gisterenmiddag is het vuur in de gan gen, waar de ramp plaats vond, opnieuw op gelaaid. Men heeft alle hoop opgegeven de nog beneden zynde lyken der vier overige slachtof fers te kunnen bergen. SAARBRUECKEN, 16 Aug. Te Sulzbach heeft een botsing plaats gehad tusschen een groep communisten en hun politieke tegenstan ders, waarby- van de vuurwapenen werd ge bruik gemaakt. Vier communisten zyn gear resteerd; zij zullen voor het gerecht worden gebracht. TORONTO, 16 Aug. (Reupter). Hugh Labatt, de broer van den ontvoerden millionnair-bier- brouwer, voor wien een losprys van 150.000 dol lar is gevraagd, is vanmorgen in zyn hotel twee maal telefonisch opgebeld. Gistermiddag om 1 uur was inmiddels de door de ontvoerders toegestane termyn verloopen. De familie van den ontvoerden millionnair ontving een briefje: „Doet al het mogelijke om my te bevryden en gehoorzaamt aan de gege ven bevelen. r W\ lliMll 111 11 Hf///// Stand op Vrijdag 1 uur v.m.; 763-5 Vorige stand: 763.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1