De rijksmiddelen in Juli Luchtgevaar boven Overijsel Trein uit de rails MEER DAN 4 MILLIOEN BOVEN DE RAMING - H MAAR MEN IS PARAAT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 Ruim 7 millioen boven Juli 1933 DOMINIC AANSCHE DERDE ORDE Nationale Tertiarissendag te Neerbosch-Nijmegen DEN BOSCH BESTAAT 750 JAAR Prijsvragen voor affichen en sluitzegel BENOEMINGEN PATER M. CELIE O. F. M. Nazorg van bekeerlingen NIEUWE QUARANTAINE-INRICHTING TE ROTTERDAM mmm R||sl Audiëntie Kiezerstreinen naar Duitschland Profiteert hiervan! Nieuwe quarantaine- inrichting Minister Slotemaker de Bruïne verricht de opening LANDGOEDEREN OPEN GESTELD MINISTER EET DRUIVEN Mr. Steenberghe in het Westland GENERAAL H. BAKKER OVERLEDEN Een grootsch opgezette oefening in de luchtbescherming en -verdediging Ieder werke mee Doorloopende oefening noodig De groote oefening Te 12 uur oorlogstoestand Niemand gewond Conflict te Hengelo niet ten einde Slechts acht arbeiders hebben het werk hervat Nationaal Luchtvaart fonds Reeds f 100.000 bijeengebracht FEESTEN IN DEN ACHTER HOEK DIENST DIESELTREINEN De maand Juli 1933 was voor de rijks schatkist bijzonder gunstig: niet min der dan 414 millioen gulden bracht zij meer op dan haar voorgangster in 1932. Hierbij zij echter opgemerkt, dat Juli 1932 al bijzonder ongunstig was. Toen immers werd in die ééne maand maar liefst 11 mil lioen minder geïncasseerd dan in 1931. Gezien den loop der middelen in Juni 1934 hadden we wel eenige vrees, dat ook de mid-zomermaand van 1934 een val in de rijksmiddelen zou vertoonen. Gelukkig is deze vrees niet enkel onge grond gebleken, maar zelfs heeft de nu af gesloten fiscale maand een nog grooteren sprong omhoog gemaakt dan haar onmid dellijke voorgangster. Ruim 6 millioen bracht Juli 1934 méér op dan de overeen komstige maand van het vorig jaar. (Men gelieve in het oog te houden, dat deze ver gelijking alleen betreft de z.g. overige mid delen). Méér nog dan een vergelijking met vorig jaar zegt evenwel het naast elkaar zetten van de opbrengst en de raming. Want men beseffe het wél: op die raming is het heele financieele gebouw van den Staat gecon strueerd. Wordt die gehaald en stijgen aan de an dere zijde de uitgaven niet uit boven het verwachte peil, dan is bij een sluitende begrooting de zaak gezond. Welnu, terwijl de vorige maanden van het loopende jaar de raming nooit bereikt kon worden, is Juli meer dan 4'/2 millioen daarboven gekomen. Hierdoor is de achter stand, welke over het eerste halfjaar reeds was opgeloopen tot ongeveer 31 millioen gereduceerd tot nog geen 27 millioen. Dit resultaat moge minister Oud, aan wien in deze dagen de weinig benijdens waardige taak is opgedragen de begrooting 1935 voor te bereiden, een weinig moed ge ven. Vluchtig nagaande, aan welke middelen dit ongewoon gunstig resultaat te dan ken is, treffen we allereerst de Divi- diend- en Tantiémebelasting, Tegenover een maandraming van f 1.020.000 staat een ont vangst van f3.129.000. Stelt men dezen post naast dien van Juni jl. ad f 1.789.000, dan blijkt een groote vooruitgang. Toch mag dit niet te optimistisch stemmen, want blijkens de ervaring van vorige jaren, wor den steeds meer dividenden in Juli gede clareerd. Vorig jaar „liep" dit middel nog beter; toen bracht de Juli-maand niet min der dan f 4213.000 in het laatje. De eerste 7 maanden zijn op een twintig mille na, nu gelijk aan die van vorig jaar, terwijl er op de raming een voorsprong is van ruim V/2 millioen. We vreezen echter, dat de resteerende 5 maanden, welke ge woonlijk de slechtste zijn voor dit middel, dezen voorsprong niet slechts zullen te niet doen, maar dien ook nog omzetten in een achterstand. Heel gunstig kwamen deze maand de In voerrechten binnen. Met bijna 8y2 millioen kwamen zij ruim 2 millioen boven de raming en bijna een millioen boven Juli 1933. Hier door is het nadeelig verschil over 7 maan den bijna tot nul gereduceerd, al is er al tijd nog een 5/2 millioen achterstand op vorig jaar. Men diene evenwel in het oog te houden, dat voor dit middel de eerste maanden van het loopende jaar allerbe droevendst waren. De algemeene tendenz van de Accijnzen was tot nu toe een dalende. Deze maand is daar eenige verandering in gekomen. Zoo maken b.v. suiker en tabak een heel goed figuur. De eerste kwam met een opbrengst van f5746.000 uit boven raming en vorig jaar. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de scherpe val (in 7 maanden f 29!/2 mil lioen opbrengst tegen vorig jaar 35y2 en een raming van ruim 36 millioen) nu voorgoed gestuit is. De verarming in breede volks kringen werkt op dit middel wel zeer fu nest. Tabak kwam met f 3.160.000 een half millioen boven de raming uit en zelfs een millioen boven vorig jaar. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de daling in prijsklas se van het gerookte materiaal nu langza merhand tot staan is gekomen. Toch zal ook dit middel ondervinden, dat bij een nog verdere verarming het rooken een luxe wordt, welke men tot het alleruiterste be perken gaat. Wat de overige accijnzen betreft, kan op gemerkt, dat die op geslacht, hoewel deze maand iets teruggeloopen, toch over 7 maanden nog een bevredigend beeld ver toont. Ook de wijn is ietwat gunstiger, wat echter nog niet veel zegt, bij de verbijste rende daling der laatste jaren. Bier en gedistilleerd waren een weinig la ger dan de raming. Wat het gedistilleerd betreft, hier is het degres ten opzichte van raming en vorig jaar opgeloopen tot 2 mil lioen. De groote puzzle van de middelenstaten in dit jaar is de Omzetbelasting. Ondanks alle geruststellende verklaringen, dat het wel in orde zal komen, blijft de opbrengst nog steeds stukken beneden de raming. Het departement geeft zelf nog steeds aan, dat door allerlei oorzaken o.a. oude voorraden, zegels koopen op crediet, heffing per 3 maanden bij aanslag enz. dit middel nog niet op volle kracht vloeit. Het moge waar zijn, dat dit alles nog eenigen invloed uit oefent, het kan toch nooit van zóóveel be lang zijn, dat in de 7e maand de halve ra ming nauwelijks gehaald wordt. We begin nen nu toch te vreezen, dat minister Oud bij zijn begrooting van den huidigen omzet wat te hoog gemikt heeft. In 7 maanden is de opbrengst nu 26^ millioen tegenover een raming van 47)/2 millioen! Van de nog resteerende „overige" mid delen vermelden we, dat de Zegelrechten uitstekend binnenkwamen, en dat het wis- selvalligste aller middelen de Successierech ten, deze maand met bijna 4 millioen al bij zonder mild vloeide. In de opbrengst der Loodsgelden, f 333000 demonstreert zich een lichte verbetering der scheepvaartbeweging. Ten slotte vermelden we nog, dat de Rijwielbelasting in Juli ten bate van het wegenfonds 4'/2 millioen inbracht, wat dus zeggen wil, dat 1'A millioen fietsers reeds vóór den eersten Augustus aan den fiscus hun rijksdaalder voor een nieuw belasting plaatje geofferd hebben. In het St. Dominicus-college te Neerbosch (Nijmegen) zal as. Maandag de jaarlijksche Nationale Tertiarissendag gehouden worden. Dit Congres staat in het feestteeken, zulks in verband met het jubeljaar van het 7e eeuw feest der heiligverklaring van den Ordestichter, den H. Dominicus. 's Morgens om 9 uur is er eene plechtige H. Mis, op te dragen door den hoogeerw. pater B. Schaab, provinciaal van de Nederlandsche pro vincie der Dominicanen, gevolgd door een mor genvergadering, waarin pater prof. P. Kreling O.P., hoogleeraar aan de R.K. Universiteit, een inleiding zal houden over het onderwerp: „De Dominicaansche tertiaris heeft ais apostolaats- taak vooral de geestelijke werken van barm hartigheid." De Centrale leiding zal in een middagverga dering verschillende mededeelingen doen en de ingekomen vragen en voorstellen beantwoorden, terwijl pater Prior F. Smit O.P. verslag zal uit brengen van de werkzaamheden door de af- deelingen op hare werkvergaderingen verricht. Een plechtige huldebetooging ter eere van den H. Vader Dominicus zal des middags ge schieden. Door den tuin, het bosch van het St. Do- minicus-College en in de aangrenzende kerk zal eene groote processie trekken, met vaandels en banieren der verschillende afdeelingen. Hieraan wordt behalve door tertiarissen ook deelgenomen door de paters, fraters, broeders en Zusters der Dominicaansche Orde. Bij de beeltenis van den H. Ordestichter zal de promotor provincialis van de Derde Orde, pater C. Piels, de feestpredikatie uitspreken. Deze Tertiarissendag zal worden besloten met een plechtig Lof met Te Deum in de parochie kerk van Neerbosch. De commissie belast met het uitschrijven en beoordeelen van prijsvragen, die betrekking hebben op de feestelijkheden te 's-Hertogen- bosch, heeft voor leerlingen en oud-leerlingen der kunstafdeeling van de Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht aldaar prijs vragen voor een affiche en een sluitzegel uitge schreven. Voor beiden zijn drie prijzen uitge loofd, resp. van 200, f 125 en 75 en van 50, 30 en 20. De deelname staat open tot 1 October 1934. De secretaris-rapporteur André Verhorst, Eikenlaan 7. Vught, verstrekt desgewenscht nadere inlichtingen. De provinciaal der Priesters van het H. Mart heeft benoemd voor de missieprocuur te Rot terdam pater J. v. d. Burg, als assistent in het klooster (Provincialaat) te Den Haag pater J. Belt. Pater H. M. Finke .provinciaal der Priesters van het H. Hart is voor de visitatie in de missies van de Ned. Provincie der Congregatie in Fin land en Zweden naar het Noorden afgereisd. Gedurende zijn verblijf in het buitenland is met het bestuur der provincie belast de pro vinciale consultor pater W. Govaart, rector van het Juvenaat te Bergen op Zoom. Pater fr. Mariophilus Celie O.F.M., zoon van de St. Anna-parochie te Amstelveen is benoemd tot leeraar aan het seminarie der paters Fran ciscanen te Venray. De Provinciaal der Paters Jezuïeten heeft, als opvolger van Pater Waters, Pater J. Strick benoemd om de nazorg der bekeerlingen van Pater Hendrichs op zich te nemen, in de vier plaatsen, waar Pater Hendrichs zijn Apostolaat uitoefent, Amsterdam, den Haag, Leiden en Rot terdam. De praatavonden en recollecties zullen op de gebruikelijke wijze worden voortgezet. De data worden later bekend gemaakt. Naar de Missie Een treffende gebeurtenis is altijd het ver trek van paters naar de missiegebieden. In Oss gaat Zondag zoo'n plechtigheid gebeu ren. Twee jonge paters Carmelieten, de Eerw. Paters Chrysostomus van Velsen en Alexius van Wanrooy, zullen nu afloop der plechtige Hoogmis, waaronder hun het missie- kruis zal worden aangeboden en waaronder het kerkelijk reisgebed zal worden gebeden, naar Rome vertrekken om daar den zegen van Z. H. den Paus te vragen, en vervolgens naar het missieveld op Java te vertrekken. te :SS| sfï" V Donderdag ogende Z. Exc. Minister Slotemaker de Bruine te Rotterdam een nieuwe Quarantaine-inrichting. Na de openingsplechtigheid ondernamen de autoriteiten een rondgang. HierbovenZ. Exc. betreedt een der paviljoens in gezelschap van den burgemeester van Rotterdam, mr. Drooglever Fortuyn en dr. Feisser, directeur van den Geneeskundigen Dienst Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag géén audiëntie ver leenen. Men deelt ons mede, dat de Ned. Spoorwegen op Zondag a.s. extra-treinen naar Duitschland laten loopen, tegen gezelschapstarief, ten einde de in ons land aanwezige Duitschers in de ge legenheid te stellen hun stem uit te brengen. Er zal een trein loopen van Amsterdam naar Kleef en een van Den Haag en Utrecht naar Kleef. Bovendien zal een extra-trein loopen van Rotterdam naar Hoek van Holland die de stem mers brengt aan boord van een stoomschip, dat hen in de gelegenheid zal stellen buiten de territoriale wateren hun stem uit te brengen Groote ïoos inplaals van 35cenf vermaard Donderdagmiddag heeft de minister voor oeconomische zaken, professor Slotemaker de Bruïne, in tegenwoordigheid van tal van auto riteiter. de nieuwe quarantaine inrichting van de Heyplaat te Rotterdam officieel geopend. Dit-tjuarantainestation is een van de modernste en best ingerichte stations van Europa en waarschijnlijk wel het fraaiste van de „eheele wereld. Bij beschikking van de ministers van Econo mische Zaken en van Financiën zijn de navol gende landgoederen onder de Natuurschoon- wet gerangschikt: „De Haar", gelegen ten Zuiden van Gorssel, ten Oosten van den Rijksweg DeventerZut- phen. Dit landgoed, groot 87 H.A., is geheel opengesteld voor het publiek. Het is verboden zich buiten de wegen en paden te begeven, als mede te rooken. Honden mogen niet anders dan aan de lijn worden meegenomen. „Oudenborgh", groot 4 H.A., gelegen nabij de kom van Merum (L.), vrije wandeling. Het medenemen van rijwielen, alsmede het loopen buiten de wegen en paden is verboden. „Kiefskamp", gelegen ten Z.-O. van Vorden, ten Oosten van den weg VordenHengelo (G.). Op dit landgoed, dat ruim 130 H.A. groot is, heeft men vrije wandeling langs wegen en paden, behalve in de naaste omgeving van het huis, op vertoon van wandelkaarten op naam, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij den tuin baas. Het medebrengen van honden en het rooken in de bosschen is verboden. „De Eikenhorst", gelegen onder Boxtel, ten W. van den Rijksweg VughtBoxtel. Grootte 27 H.A. Met uitzondering van de onmiddellijke omgeving van het huis enz., opengesteld op vertoon van wandelkaarten, welke een jaar geldig zijn en na schriftelijke aanvrage verkrijg baar zijn bij de eigenaresse, mevr. Henket, te Boxtel. Dagkaarten worden beschikbaar gesteld bij den tuinman. Twee- en vierwielige voertui gen, ruiters, rijwielen, motorrijwielen en honden worden niet toegelaten. Donderdag heeft de Minister van Economische Zaken, Mr. Steenberghe, een bezoek ge bracht aan de Westlandsche Bloemen- en Fruit- tentoonstelling te Poeldijk. De Minister werd ontvangen door den Burge meester van Monster, het lid van de Tweede Kamer, den heer G. W. Kampschoër, benevens door het tentoonstellingsbestuur. Onder leiding van de arrangeurs der expositie heeft Mr. Steenberghe vervolgens de expo sitie bezichtigd, en zijn bewondering te kennen gegeven voor hetgeen het Westland in dezen tijd nog heeft kunnen presteeren. Na het bezoek aan de tentoonstelling, heeft de Minister de kweekerij van den heer J. v. d. Berg aan den Nieuwenweg, in de nabijheid van het tentoonstellingterrein, bezichtigd en druiven gegeten „zoo van den boom". Z. Exc. werd een fraaie fruitmand, waarin alle Westlandsche producten vertegenwoordigd waren, aangeboden. Op 68-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden de gep. generaal-majoor H. P. J. M. Bak ker. Generaal Bakker was een bekende persoon lijkheid op het gbied der sport, in het bijzonder op dat der schermsport. Gedurende vele jaren was hij voorzitter van den Kon. Officiers Schermbond. De begrafenis is bepaald op Maan dagmiddag te Den Haag op „Oud Eik en Dui nen." Op 12 September zal in de provincie Overijsel een luchtbeschermingsoefening op groote schaal worden gehouden. „Vijandelijke" bommenwer pers, afkomstig uit Soesterberg, zullen 's mid dags en 's avonds de provincie overvliegen, licht- kogels vanuit de vliegtuigen afgeschoten zul len de afgeworpen projectielen voorstellen. Op den grond, in de verschillende gemeenten, zal men bepaalde rampen veronderstellen, die door den luchtaanval zijn veroorzaakt en de plaat selijke luchtbeschermingsdiensten, die alom in de provincie georganiseerd zijn, zullen daarnaar hun maatregelen treffen om de schade te her stellen en de burgerbevolking voor verder on heil te behoeden. Dit is de eerste keer dat in ons land een der gelijke oefening op zoo groote schaal wordt ge houden. Verschillende gemeenten, vooral die aan de grens gelegen zijn, hebben al eens een „generale repetitie" gehouden van een „vertoo ning" die naar ieder hoopt, nooit plaats zal hebben. Winterswijk is daarin voorgegaan. Maar in het algemeen is op dit gebied ons land nog verre ten achter bij wat in andere landen reeds bestaat. Van een systematische bescher ming van de burgerbevolking in tijd van oor log kan men hier nog niet spreken. Wij geloo- ven dat wij de overige provinciën niet te kort doen wanneer wij constateeren dat Overijsel hun in dit opzicht een eind vóór is. De Commis saris der Koningin in die provincie heeft, bij gestaan door den territorialen bevelhebber in dat gewest, luitenant-generaal de Ridder, reeds vanaf het voorjaar systematisch oefeningen voor de gemeentelijke diensten georganiseerd om een bevredigende werking van den luchtbe schermingsdienst in zijn gewest te garandee ren. Voor een organisatie is heel wat personeel en materieel benoodigd, vooral het laatste be- teekent iets in verband met den toestand der geldmiddelen. Gelukkig kan men nog al eens gebruik maken van reeds aanwezig materieel, b.v. van gemeentewerken, brandweer enz. Om personeel voor de organisatie te verkrij gen propageerde de gouverneur het denkbeeld plaatselijke vereenigingen op te richten. In verschillende gemeenten is daaraan gevolg ge geven. In 't najaar van 1933 werd aangevangen met t houden van enkele eenvoudige oefeningen voor de onderdeelen der organisaties. Zoo hadden en kele luisteroefeningen plaats. Hoe nuttig deze zijn, bleek wel uit de verkregen resultaten. Toen men kon aannemen, dat de ontvangst van de waarschuwingsseinen en van de radioberich ten geen moeilijkheden meer opleverde, werd in 't voorjaar van 1934 'n proef genomen met de alarmeering, die eveneens belangwekkende ge gevens heeft opgeleverd. In de Junimaand is daarop gevolgd een proef met de verduistering van de openbare verlich ting in de gemeenten. Men moet er niet gering over denken wat er aan vast zit om bijv. een stad als Zwolle in enkele minuten in het duis ter te hullen. Vervolgens werd in de afzonderlijke gemeen ten begonnen met voorbereiding voor de a.s. groote oefening in September. Bij laatstbedoelde oefening, zullen dan ook de organisaties in alle gemeenten worden ge toetst. Zij is verdeeld in een middag- en een avondgedeelte. Veel medewerking werd bij de voorbereiding ondervonden van verschillende instanties. Defensie helpt met het verstrekken van gasmaskers, met het geven van waarschu wingsseinen en de radioberichten, met het doen optreden van de vijandelijke bombardements vliegtuigen, Binnenlandsche Zaken steunt op andere wijze, Waterstaat brengt hulp bij de verduistering van stations en emplacementen, de Dir.-Generaal der P. T. T. heeft last gege ven voor het openblijven der T. T.-kantoren, de Chef van den Gen. Staf en de Commandant van het Veldleger stellen vliegers en troepen ter beschikking voor het verdedigen van ver schillende belangrijke objecten, enz. Nog moeten wij memoreeren de vrijwillige medewerking van de Twentsche sportvliegers, van de Vrijwillige Landstormcorpsen, Motor- dienst en Luchtvaartdienst. „Tusschen een Oostelijke (roode) statengroep en een Westelijke (blauwe), waarbij Nederland, is na enkele dagen van spanning op 12 Septem ber om 12.00 de oorlogstoestand ingetreden De O. statengroep beschikt over sterke lucht strijdkrachten. Sinds 10 September is de lucht bescherming in alle gemeenten in werking ge steld en de luchtverdediging, paraat. Gerekend wordt op een aanval van Roode luchtstrijdkrach ten, o.m. op de bruggen over den IJsel, belang rijke spoorwegknooppunten en op de industrie gebieden in Overijsel....". Zoo luidt de voor deze oefening opgestelde onderstelling het kader waarin de deelne mers zullen optreden. De sportvliegers, daartoe speciaal eenigen tijd geoefend te Soesterberg, zullen aan den aanval op hun eigen gewest deelnemen. Met de mili taire vliegers zullen zij in verschillende eska ders raids ondernemen in de provincie. De aan val zal ln het bijzonder gelden de IJselbruggen. Dat is ook natuurlijk, want een vijand, die ter stond na het uitbreken van den oorlog een lucht aanval onderneemt, zal allereerst trachten door het vernielen van bruggen, stationsemplace menten e.d. den opmarsch van het leger zijner tegenpartij te belemmeren. De drie IJselbrug gen zullen dan ook verdedigd worden door luchtdoel-artillerie luchtdoelmitrailleurs des avonds bijgestaan door zoeklichtafdeelingen. De deelnemende automobielen zullen in ver schillende colonnes tijdens de oefening de pro vincies doorkruisen zooals dat in oorlogstijd ook het geval zou zijn. De vijandelijke vliegers zul len natuurlijk hun best doen hen te vinden, en zoo mogelijk vanuit de lucht aan te vallen. Een oefening als deze staat en valt natuur lijk geheel met de medewerking der burgerbe volking. Van haar wordt gevraagd dat zij zich voegt naar de aanwijzingen van den luchtbe schermingsdienst. Het zal misschien wat moeite kosten om de nieuwsgierige bewoners te bewe gen, zich binnenshuis op te bergen inplaats van met open mond naar de afweermaatregelen te gaan kijken, 's Avonds zal van de menschen ge vraagd worden, geen licht uit hun huizen naar buiten te doen uitstralen; van de automobilis ten om hun autolichten met blauw papier te bedekken en dan veiligheidshalve langzaam te rijden. De autoriteiten vertrouwen dat de burgerij in zijn geheel zal medewerken met een oefening welke geheel en uitsluitend ten doel heeft haar te beschermen, indien het eens ooit tot de treu rige werkelijkheid mocht komen. Te Sneek is een binnenkomende trein gedeeltelijk ontspoord en ernstig beschadigd Hedenmorgen is de boemeltrein, welke te 8.13 uit Stavoren te Sneek binnenkomt, op het em placement voor een gedeelte uit de rails geloo- pen. Terwijl locomotief, tender en twee bagage wagens op een verkeerd spoor reden, bleven de personen-wagens op het goede. Een der bagage wagens geraakte spoedig uit de rails, gevolgd door den tender en den anderen bagage-wagen. De locomotief, hoewel terstond geremd, liep nog even door en sleepte de drie andere omgevallen wagens mee, waardoor groote schade aan rails, dwarsliggers en wissels werd toegebracht, ter wijl diepe voren in het grintbed werden getrok ken. Tenslotte liep ook de locomotief uit de rails, doch bleef overeind staan. De ontspoorde bagage-wagens zijn ernstig beschadigd, terwijl de locomotief en tender natuurlijk ook niet aan beschadiging ontkwamen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De passagiers werden in de op het goede spoor gebleven personenwagens hevig door elkaar ge schud, doch kwamen met den schrik vrij. Ook het personeel van den trein, dat in het ontspoorde gedeelte aanwezig was, bekwam geen letsel, hoe wel machinist en stoker angstige oogenblikken hebben doorgestaan, daar het platform door het wrikken van den omgevallen tender geheel scheef getrokken was. De materieele schade is aanzienlijk. Een hulptrein uit Leeuwarden is ontboden. De oorzaak is vermoedelijk een verkeerde wisselstand tijdens het binnenrijden van den trein. De sneltrein uit Leeuwarden kwam even na het ongeval binnen en werd over ander spoor geleid. Het spoor naar Stavoren is vrij, zoodat het verkeer geen vertraging ondervindt. Toen hedenmorgen aan de geschorste arbei ders in de werkverschaffing aan de haven werken der gemeente Hengelo werd bekend ge maakt dat de loonen gedurende de eerste vier weken met 5 pCt. zouden worden verhoogd, waren van de 98 geschorsten niet meer dan49t> personen bereid het werk op die voorwaarde te hervatten. De overige negentig werden daar op van het werk verwijderd. si Den 16en Augustus j.l. werd ten overstaan van de notarissen Dénis en Waldorp te 's-Gra- venhage de oprichtingsacte verleden van de stichting „Nationaal Luchtvaartfonds". Hierdoor is het bekende Pelikaan-comité aan het einde van zijn werkzaamheden gekomen en is thans bezig te liquideeren. Hoewel te zijner tijd nadere bijzonderheden over de stichtings- acte en over de ingekomen gelden zullen wor den gepubliceerd, kan thans reeds worden mede gedeeld, dat dank zij de bijna allerwegen onder vonden medewerking een totaal bedrag van circa ƒ100.000.kon worden bijeengebracht. Bij de opening van een historisch monument Na jaren van moeizamen arbeid is de Mr. Heuvelstichting, door de Oudheidkundige Ver- eeniging „De Graafschap" in het leven geroe pen, er in geslaagd een historisch monument te stichten in den vorm van een boerenhuis-her- berg-tolhuis uit het begin der vorige eeuw aan den Ouden Hessenweg, die van West-Duitsch- land naar Holland leidde. Het eeuwenoude huis „De Lebbenbrugge" reeds bekend uit den Spaanschen tijd, toen Maurits en Frederik Hen drik Grol belegerden, waar de Kozakken op de opkamer gedanst hebben, is thans gerestau reerd en bemeubeld. Het bezit thans nog de tol rechten, verleend in een oorkonde van 1679. Dit historische huis bij Borculo wordt op Za terdag 25 Augustus geopend. Des namiddags zijn er in het stadje belangrijke folkloristische feestelijkheden. Een groote optocht onder lei ding van de heeren Kobus uit Zutphen en Lan- geler uit Laren (Geld.). Oude Achterhoeksche kinderspelen van dertig groepen, onder leiding van den heer Klokman uit Laag-Keppen. Ver der oude dansen, vendelzwaaien, hippische sport, concert, paaschvuur enz. Wij vernemen dat in den omloop der D—E treinen (werkelijke) voor den Winterdienst (7 October) geen wijziging meer zal worden ge bracht. Het voornemen bestaat echter om ingaande dien datum, alle in den Reisgids voorkomende E.M.-treinen door Diesel-electrische treinstellen te laten rijden. Pauselijke onderscheiding Donderdagmiddag heeft deken Dr. Ch. van Dam te Bergen op Zoom de Pauselijke onder scheiding van Ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten uitgereikt aan den heer Willem Asselbergs en dezen speciaal gehuldigd voor zijn onvermoeid werken voor het Wit-Gele Kruis, voor armen en noodlijdenden en voor het vele sociale en charitatieve, dat hij heeft ver richt. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5