KWIEK EN VIEF Kruschen Salts FINANCIEN HET WEER OP ZONDAG RADIO-PROGRAMMA WAARSCHUWING. MARKTEN Dagfilm VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 Gokken te Katwijk Zaterdag 18 Aug. 1934 Gasten vluchten in nachtgewaad Fabrieksgebouw in brand Onde man doodgereden De centralisatie der crisisdiensten De weerstoestand in groote trekken verbeterd TRAM UTRECHT—ZEIST 't Aantal ritten wordt verminderd Geslaagde inval in een café NEDERLAND—JAPAN Betere atmosfeer voor de onderhandelingen INBREKERS IN EEN GEMEENTEHUIS Waarschijnlijk niets vermist AFNAME VAN VARKENS GERING KONINGIN EN PRINSES OP VACANTIE HET MOTOR-WEGVERKEER DEN „FÜHRER" VERGETEN Moderne straatnamen te Maastricht NOG STEEDS OMLAAG Hoe de veilingomzetten verminderen Bata baat Best! Aardappelziekte Over den Afsluitdijk VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ naar den katholieken radiogids Felle brand in een hotel te Oisterwijk Hoofdakte Handenarbeid Postvluchten Doordat hij verkeer van rechts geen voorrang gaf ZELDZAAM BRUTAAL Ontvluchte arrestanten op bezoek bij den burgemeester Veel machines en materiaal verloren 68e Jaargang No. 46 Niet minder dan 84 organisaties er in betrokken Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd., MANCHESTER, Opgericht 1756. BOEK EN BLAD DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE De gemeente Nijmegen gaat een 4 pCt. leening aan van 4.879.0Ó0, ter conversie van de 4V2 pCt. leeningen 1913, 1918, 1928, 1932 en 1933. De Delicourant verneemt, dat de vooruit- zichten voor den afzet van Indische palm olie naar Amerika zeer donker zijn, wegens het hooge invoerrecht, dat feitelijk op een invoerverbod neerkomt. De Nederlandsche regeering tracht den uitvoer van palmolie te stimuleeren door artikelen uit Amerika op te nemen bij wij ze van tegemoetkomen aan weerszijden. Het is van zeer groot belang voor de Oostkust van Sumatra en voor geheel Nederl.-Indië, dat de onderhandelingen slagen. De uitvoer van Java en Madoera bedroeg in de maand Juli 17.80 mill, tegen f 16.20 mill, in Juli 1933. In de eerste zeven maan den bedroeg de uitvoer 128.40 mill, tegen 123.10 mill, in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De Nederlandsche Handel Mij. heeft de machines van de fabrieken Wonoredjo, Soe-. koredjo en Alkmaar aan een Japansche fir ma voor sloop verkocht, op voorwaarde, dat de installaties op de plaats zelve worden gedémonteerd en voor montage ongeschikt worden gemaakt. De Hessa-Rubber stelt de inschrijving open op 482.400 5/2 pCt. converteerbare obligaties en f 120.400 aandeelen, beide tot. den koers van 100 pCt. op 22 Augustus a.s. De Noord-Friesche Locaalspoor zal met ingang van 1 Januari of eerder worden ont bonden, omdat de spoorweg door den staat wordt genaast. De crisis, die door de Japansche mede dinging in den Britschen importhandel op Malakka wordt veroorzaakt, breidt zich uit, ook tot die branches, waarin de Japan sche industrie vroeger geen belang stelde. De oorzaak van het Japansche succes ligt niet alleen in de devaluatie van den Yen, maar moet voor 'n groot deel gezocht wor den in de geperfectionneerde organisatie van den verkoop en de distributie. Het rapport over de Japansche concur rentie bevat de waarschuwing, dat, wan neer geen effectieve tegenmaatregelen wor den genomen, de Japansche goederen de Britsche geheel uit de koloniën zullen ver drijven en er ten slotte voor de Britsche handelskringen geen plaats meer zal zijn. Een belangrijke groep Noorsche walvisch- mijen heeft met het Duitsche ministerie voor de voeding een overeenkomst getrof fen, omtrent de levering van 150.000 ton traan tegen betaling van 1.5 millioen. Een bijzondere betalingsregeling zal worden ge troffen. Volgens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad der Fransche Bank met fr. 327 millioen toegenomen van fr. 80486 tot fr. 80813 millioen. Op de Intern. Tarweconferentie verklaar de de Amerikaansche delegatie, dat de Ver. Staten ondanks den mislukten oogst, de in gevoerde beperking van de bebouwde op pervlakte zullen handhaven, indien andere Staten bereid zijn tot overeenkomst te ko men, ten aanzien van de vermindering der productie. Het rubberverbruïk in de Vereen. Staten in Juli bedroeg 32.647 ton tegen 40.242 in Juni. De voorraden stegen met 6700 ton tot 36483 ton. De balansen van 150 Amerikaansche in- dustrieele ondernemingen toonen over het eerste half jaar een netto-winst aan van 230.8 millioen tegen 36.9 mill, in hetzelf de tijdvak van 1933, 12.5 mill, in de eerste helft van 1932 en 734.3 millioen in het eerste half jaar 1929. Het Amerikaansche ministerie van land bouw verklaart, dat tengevolge van de hitte-periode de aangerichte schade groo- ter is dan ooit te voren en tevens, dat de meeste graanprijzen tot na het voorjaar of tot het begin van den zomer van 1935 hoog zullen blijven. De vergadering van de groote petroleum- producenten heeft te New-York over maat regelen beraadslaagd om de benzine-markt van het aanbod van illegale petroleum- producten te ontlasten. De petroleum-pro- ductie zal officieel sterk worden gecontro leerd. Ontduiking van opgaven van alle bij zonderheden, die de productie vanaf hoor plaats tot raffinaderij doorloopt, zal ge straft worden met ten hoogste 10.000 boe te of 10 jaar gevangenisstraf. Door den bond van Amerikaansohe tex tielarbeiders is een algemeene staking inde katoentextielindustrie per 1 September a.s. gelast, omdat de werkgevers niet willen toegeven in collectieve onderhandelingen. Door deze staking worden 500.000 arbeiders getroffen. De netto-winst van de Atchison Topeka over het eerste half jaar komt neer op 0.94 per preferent aandeel. In het eerste halfjaar van 1933 werd een verlies geleden van 3.61 mill, en over het geheele jaar 1933 beliep het deficit 2.27 mill. In verband met den grooten zilver-invoer uit Engeland in de Vereen. Staten, de grootste hoeveelheid die ooit naar Amerika verzonden werd, duikt in Wallstreet op nieuw het gevaar voor inflatie op. Het Soerab. Handelsblad deelt mede, dat de Nederlandsche Handel Mij. reeds eenigen tijd bezig is aan de reorganisatie van haar suiker-bedrijf. Van de 15 fabrieken zullen vermoedelijk slechts 4 of 5 in de toekomst werken, welke ondernemingen dan ook op het hoogst mogelijk economisch veil wor den aebracht In de afgeloopen week was het weer zeer veranderlijk maar het heeft zich in dien tijd ontwikkeld tot algemeen regenachtig weer. We) vielen, in tegenstelling met de uitgesproken verwachtingen, aan het eind der vorige en het begin der nieuwe week zware regens over ons land, maar de groote hoeveelheden, die daarbij neervielen, waren meer het gevolg van de hevig heid van dien regen dan wel van den langen duur. Ook is het weer onmiddellijk na deze zware buien regenarm geworden. Over het algemeen kwam er in de afgeloo pen week een verbetering in den algemeenen weerstoestand in West- en Noordwest Euro pa doordat de depressies minder diep en actief zijn geworden. In Zuid-Europa nam het gebied van hoogen druk, dat in dezen tijd van het Jaax nog groote beteekenis heeft voor de weersge steldheid bij ons, in omvang en stabiliteit toe. Een verder gaande ontwikkeling van den al gemeenen weerstoestand in den regenachtigen zin schijnt dus nog niet aan de orde te zijn. Onder deze algemeene omstandigheden loopt over het grootste gedeelte van West- en Noord west-Europa een uit den Oceaan komende luchtstroom, die uit den aard der zaak matig koele en vrij vochtige lucht aanvoert en dus de ontwikkeling van kleine secundaire depressies aan den -Zuidrand van de groote depressie, die in het N. W. ligt, bevordert en het zijn zulke depressies, die de meeste kans op verstonng van den weerstoestand geven. De algemeene weerstoestand in onze omgeving is dus voor- loopig nog niet stabiel maar door de laatste versterking van het gebied van hoogen druk, zijn de kansen op versterking veel kleiner ge worden dan zij een week geleden waren, en is derhalve de kans op droog weer opnieuw toege nomen. Het weer aan het einde der week en aan het begin der nieuwe zal dus nog veranderlijk zijn ten opzichte van de bevolking en den wind maar standvastiger wat betreft den neerslag, die naar alle waarschijnlijkheid zal uitblijven of althans gering en van korten duur zal zijn. De tempe ratuur zal eerder iets boven de normale blijven zonder dat het zeer warm zal worden. Bij hel der weer zullen de nachten reeds zeer koel zijn. (Nadruk verboden) In verband met het zeer sterk terugloopen van het reizigers aantal in het bijzonder op de lijn UtrechtZeist zal het aantal ritten op die lijn moeten worden verminderd. Van 1 September af zal elke 20 min. een stoptram en bovendien elk half uur een versnel de tram rijden (dus per uur 5 trams, thans 8 trams) De eerste versnelde tram vertrekt van Zeist 7.12 (thans 125) en de laatste 22.42 (thans 19.40). De eerste versnelde tram vertrekt van Utrecht 7.13 (thans 8.15) en de laatste 22.43 (thans 20.30), zoodat dit eenige verbetering brengt. Verder is besloten door het inleggen van een afzonderlijken dienst tusschen Zeist (Station) en Station Driebergen de aansluitingen op de Diéseltreinen naar en van Arnhem te verbeten. - iDeze afzonderlijke diensten zullen vertrekken van Zeist (station) 3 min. ('t Rond 7 min.) over elk uur en komen 14 min. na elk uur bij het station Driebergen aan; de Dieseltreinen naar Arnhem vertrekken 19 min. over elk uur. Omgekeerde richting komt de trein van Arn hem aan 42 min. na elk uru; de tram vertrekt naar Zeist 47 min. na elk uur. De trams van dezen afzonderlijken dienst ko men aan en vertrekken van het Stationsplein, dus voor het Stationsgebouw, te Driebergen. De halfuurdiensten tusschen Utrecht—Doorn, UtrechtAmersfoort en de uurdienst Utrecht— RhenenArnhem blijven gehandhaafd, met dien verstande dat de tijden van vertrek en aan komst eenigszins worden gewijzigd. De wachttijden te Zeist worden korter, waar door de dienst vlotter wordt. De tarieven worden niet verhoogd. Voor de trajecten waarvan de enkele reis- vracht 2e kl. 10 cent bedraagt worden thans ook retours ingevoerd tegen 15 cent. Hierdoor wordt bijv. de retourprijs Utrecht De Bilt 15 cent, thans 20 cent. Verder wordt de prijs van de dagkaarten verlaagd en gebracht op 1.terwijl als nieu wigheid worden ingevoerd dagkaarten voor 2, 3, 4 en 5 personen, waarvan de prijs naar gelang van het aantal personen goedkooper wordt. Zoo wordt de prijs van een dagkaart voor 5 personen slechts 3.—, met deze kaarten kan op den dag van afgifte onbeperkt worden ge reisd op de tramlijnen van de maatschappij. Einde dezer maand zal het dienstregeling boekje kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij de conducteurs. prijzen komt. En die valt, gezien de export-be lemmeringen, redelijkerwijs niet te verwachten. Zoo heeft de groentenveiling te Rotterdam thans reeds een achteruitgang in omzet van 51.720,78; de veiling Delft besomde reeds 60.201,92 minder, die te Loosduinen (Coöp.) 70.314,22 en de Loosduinsche groentenveiling ƒ56.974,64 minder. De politie heeft Donderdagavond een ge slaagden inval gedaan in een café op den hoek van Waaigat en Boulevard te Katwijk, waar ge legenheid tot hazardspel werd gegeven. Het gezelschap was bij de komst der politie druk aan den gang, zoodat de caféhouders K. en Van R., exploitanten der verboden inrichting, op heeterdaad konden worden betrapt. Proces-verbaal is opgemaakt. BATAVIA, 17 Augustus. (Aneta). De mede- deeling, dat de Japansche regeering besloten heeft de handelsbeschermingwet toe te passen op die Japansche exporteurs, die manufacturen uitvoeren, hierbij vooruitloopend op het nieuwe handelsverdrag tusschen Japan en Ned.-Indië te sluiten, heeft het Departement van Econo mische Zaken in Ned.-Indië opgevat als een bewijs, dat de te Batavia verkregen opklaring door onderlinge besprekingen der delegaties thans ook in Japan tot resultaten heeft ge leid. Dit zegt echter niet dat thans reeds alle moeilijkheden zouden zijn opgelost, doch het bewijst, dat de eenig mogelijke weg die tot re gelmatige onderhandelingen kan leiden, wordt ingeslagen. Hedennacht is ingebroken in het gemeente huis van Kesteren te Opheusden. Vermoedelijk door gebruikmaking van een valsehen sleutel heeft men zich toegang tot de burgemeesters kamer en de secretarie verleend. Alle kasten werden geopend. De kluis was gesloten, zoodat geen geld is meegenomen. Voor zoover men kan nagaan, wordt niets vermist. De werkster, die hedenmorgen vroeg ont dekte, dat er ongewenschte gasten waren ge weest, waarschuwde den burgemeester. Onder diens leiding werd een politie-onderzoek inge steld. De rijkspolitie uit Tiel doet een uitgebreid onderzoek met een politiehond, wiens w:rk echter door den velen regen, die hedennacbi gevallen is, zeer bemoeilijkt wordt. De bond van Varkensmesters heeft den Mi nister van Economische Zaken een telegram doen bekomen, waarin wordt geconstateerd, dat de toestand in het varkensmestersbedrijf on houdbaar is als gevolg van de zeer geringe af name door de Nederlanósche Varkenscentrale en waarin een beroep op den minister wordt gedaan, die maatregelen te treffen, welke een spoedige afname verzekeren. Naar wij vernemen, zullen de Koningin en de Prinses met gevolg hedenmiddag naar Aas- gaarden vertrekken Onder het motto „Kostendekking, de kracht van het motor-wegverkeer" heeft de A.N.V.P. ditmaal een verhandeling het licht doen zien over de kostprijsberekening van autotransport. In de voorliggende publicatie wordt de be- drijfs-economische zijde van het vraagstuk be licht; in een volgende zal de algemeen-economi sche kant worden bekeken. Bij die gelegenheid zal een plan tot financiering van den bouw van tolvrije bruggen worden ontvouwd, passende bjj het bestaande plan tot financiering der we genverbetering. De publicaties in kwestie bedoelen te doen uitkomen, dat het autotransportbedrijf voldoet aan den eisch van volledige dekking van alle daarop drukkende kosten, die van den weg in begrepen. Het Gemeentebestuur van Maastricht werd verrast door een verzoek van nagenoeg den volgenden inhoud: „De Duitsche Kolonie te Maastricht deelt U mede, dat zij kennis nam, dat de gemeenteraad reeds een straat naar onzen propaganda-minis ter dr. Goebbels genoemd heeft, terwijl door de deftiger Papenstraat onzen vroegeren vice- kanselier hulde werd gebracht. Zij wijst in dit verband op een plichtsver zuim tegenover den „Fuehrer" zelf en verzoekt ook hem met een straatnaam te huldigen, waartoe als herinnering aan het edele ambacht vroeger door hem uitgeoefend vanzelfsprekend is aangewezen de tegenwoordige Ververhoek. Na den uitroep „Heil Hitier!" bleek het re quest geteekend. „De Voorzitter der Duitsche Kolonie te Maas tricht, Flicker." Te Maastricht bestaan sinds jaren de straat namen Gubbel, Papenstraat en Verwerhoek. De onderteekening van het ten gemeente huize ontvangen request is natuurlijk gefin geerd. De een of andere oolijkerd heeft zich 'n spitsvondige grap veroorloofd. Hoewel het veiling-seizoen nog niet geheel teneinde is, en de aanvoeren nog groot zijn, blijkt reeds thans duidelijk, dat het laagtepunt van de omzetcijfers aan de groentenveilingen nog niet is bereikt. Het vorig jaar was men algemeen deze mee ning wel toegedaan, velen oordeelden dat het eigenlijk niet lager meer kon. Helaas, wordt deze meening nu reeds gelogen straft door de feitentenzij dat er plotseling een heel bijzondere algemeene stijging van de De in de jongste raadszitting te Best aange boden gemeenterekening wijst op den kapitaal- dienst een batig slot aan van niet minder dan ƒ67.690,35. De voorzitter lichtte toe, dat dit aanzienlijke overschot is te danken aan de transactie met de Bata, die verleden jaar voor een bedrag ad ƒ62.250 heide van de gemeente Best heeft gekocht. In het etmaal van 's avonds 13 Augustus tot s avonds 14 Augustus is in het midden van ons land de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. Indertijd is door de Ned. Spoorwegen be paald, dat houders van achtdaagsche abonne menten zich tot 15 September a.s. op een wil lekeurig station konden voorzien van een be wijs voor een reis AlkmaarLeeuwarden of omgekeerd via den Afsluitdijk, tegen betaling van 1.50. Thans is besloten deze bepaling ook te laten gelden na 15 September. HUIZEN, 301.5 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muzlekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Per- quin 12.00 Politieberichten 12.15 Lunchconcert op gramofoonplaten 1.45 Verzorging zender 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhout v. d. Meulen 2.30 Gramofoonmuziek 3.Q0 Kinderuurtje door mevr. Sophie Nu- wenhuisvan der RUst en mevr. Corrie MarresVan der Ven 4.00 Gramofoon muziek 4.15 W. H. Rtlff: „Nestbouw en Broedverzorging in aquaria" 4.30 Het Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 5.00 Gramofoonmuziek 5.30 Het Kro- orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 Het Kro-orkest o. 1. v. Ma rinus van 't Woud 7.00 Gramofoonmu ziek 7.15 Ir. W. P. M. M. van Gennip: „Ons drinkwater" 7.35 Populaire gra mofoonmuziek 8.30 Vaz Dias 8.35 De Kro-Boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 9.00 De 4 Goossensens 9.15 „Natuurschoon en kermisleut" door D'n Dré 9.30 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 10.00 De 4 Goossensens 10.15 De Kro- Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 10.30 Vaz Dias 10.35 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lus tenhouwer 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Eddy Walls en zijn ensemble 12.45 Gramofoonmuziek 1.00 Eddy Walls en z(|n ensemble 1.45 ,,Verzorging zender 2.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 3.45 Overschakelen naar den zender Kootwijk 4.00 Kleln-Vara-ensemble o. 1. v. Frits Bakels 5.15 Orgelspel door Cor 3teyn 6.00 Platen der maand 6.30 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 7.30 Uitzending vanuit Musis Sacrum" te irnhem 8.15 Gramofoonplaten 9.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 10.00 Vaz Dias 10.15 Vara-orkest o. 1. v. Hugo ie Groot 11.00 Vroolijke gramfoonmu- zlek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Fransche avond. 6.30 Gevarieerd concert 7 35 Fransch concert op gr.pl. 8.20 Gramo- foonplatenconcert 9.05 Orgelrecital door M. Leblanc uit de Kathedraal van Luxem burg 9.35 Zangrecital door Gustave Si mon, moderne Fransche liederen 9 45 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.15 Omroep-sym- phonie-orkest 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Dansmuziek uit de Kurzaal te Osten- de 6 35 Omroeporkest 7.35 Gramofoon muziek 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende 10.40 Dansmuziek uit de Kur zaal te Ostende. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Populair concert 5,30 Jazzmuziek 6.50 Populaire or kestmuziek 8.20 Koorconcert 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 2.50 Gramo foonmuziek 3.50 Omroeporkest 8.40 Radiobal voor de ouderen. BERLIJN, 357 M. 6.40 Concert 8.05 Programma van den Deutschlandsender. HAMBURG, 332 M. 11.50 Beroemde orkesten op gr.pl. 12.35 Omroeporkest 7.20 Harmonieconcert U.lo Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 1.20 Het Com modore Grand Orkest 2.50 Het Studio orkest van Belfast 7.25 Het B.B.C.- orkest, afdeeling C, onder leiding van John Ansel 8.20 Promenadeconcert in de Queenshall te Londen door het B.B.C.-sym- phonie-orkest o. 1. v. Sir Henry Wood 10.55 Het Casanl Club-orkest o. 1. v. Char les Kunz. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.10 Hawaiianmuziek 8.20 Gramofoon muziek 9.25 Gramofoonmuziek 9.35 Uitzending uit het Casino te Deauville. Het Carrol Gibbeons-orkest. PARIJS (RADIO), 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuziek 8.20 idem 10.35 Uit Vichy, populair concert 8.20 ,,L'Amour masqué", operette van Massager 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Dansmuziek 9.05 Thais, lyrisch drama naar Anatole France's roman door Louis Gallet. ROME, 421 M. 5.30 Kamermuziek B.30 Gramofoonmuziek 9.05 Variété-pro gramma 9.50 Symphonieconcert. WEENEN, 507 M. 4.30 Mandoline-or kest o. 1. v. Arthur Scholz 5.40 Gramo- toonmuziek 7.40 Omroeporkest 11.10 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 6.05 Gramofoon muziek 6.35 Pianorecital dor mevr. M. Wilkomirska 7.35 Omroeporkest O. I. v. J. Oziminski 8.20 PooLsche muziek 9.00 Vocaal concert 9.32 Populair concert 11.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 4.20 Concert - 8.30 Zingen en jodelen door Mary en Ernst Frey Bernhardsgrütter 8.50 Vroo- Hlk programma. Door tot nu toe onbekend gebleven oorzaak brak hedennacht omstreeks half vier een felle brand uit in hotel „De Zwaan" in Oisterwijk. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en de pensiongasten moesten inalleryl, de ma#6- ten nog in nachtgewaad, vluchten. Vanzelfsprekend ontstond er onder hen een ware paniekstemming. Men hoorde hulpgeroep en het geschrei van kinderen, die op de boven verdieping, waar de brand ontstaan was, sliepen. Een buitengewone tegenwoordigheid van geest toonde de oberkellner, de heer van Schellen, die zoodra hij den brand bemerkte naar de kamer holde waar de kinderen sliepen, die hij van de moeder overnam en hen naar beneden bracht. Voorts stelde deze alle pogingen in het werk om van de bagage der gasten nog te redden, wat te redden viel. Intusschen waren de gemeentebrandweer uit Oisterwijk en de brandbrigade van de fabriek der N. V. Amsterdamsche Leermaatschappij aangerukt. Onder leiding van opperbrandmeester Vriens werd het vuur met zes stralen bestreden. Van alle zijden waren intusschen drommen nieuws gierigen komen opdagen. De meeste gasten wer den met hunne have bij de omwonenden onder gebracht. Om half zeven was het blusschings- werk pas geëindigd. De brand is in de linkerzijde van het hotel uitgebroken. De geheel© bovenverdieping is uit gebrand, de benedenverdieping heeft zware wa terschade geleden. De materieele zoowel als de bedrijfsschade is aanzienlijk. De gasten onder vinden veel schade, het grootste gedeelte hun ner bezittingen zijn zij kwijtgeraakt. Een groot»; gedeelte der schade wordt door verzekering ge dekt. DEN HAAG. Geslaagd de heerenJ. Th van DToffelaar, Oegstgeest; J. A. Hummelen T G. N. Renaud, J. M. Snijders. Den Haag; J. K P. pe Leiden; mej. E. F. Pierrot en mej. C.A. M Wilms, Den Haag. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: J. BooIJ. Den Haag; P. J. Gerbrands, Delft; Th. A. J. Konings, Ma' 'is; W. J. A. Uilkert, Den Haag; Th. J. W, v. d. Rijk, Den Haag. De „Snip" (uitreis) vloog heden van Amster dam naar Athene. zooals een beurs met geld, een zakmes enz. terug te gaan halen. Het gezelschap trok eerst naar de woning van den burgemeester, die niet thuis was. De mannen reden toen, zoo vertelt de „N. R. Crt." door naar een café, waar de burgemeester juist vertoefde, zij vroegen hem te spreken en eischten van hem op hoogen toon de in beslag genomen voorwerpen terug. De burgemeester willigde deze eischen niet in, doch riep telefonisch assistentie in van de marechaussee te Oss. Toen de uitbrekers er lucht van kregen dat de marechaussees, waar op zij het allerminst begrepen hebben, in aan tocht waren, poetsten zij de plaat en reden in volle vaart naar Oss terug. Donderdagavond om half twaalf heeft op het kruispunt Wagenweg Florapark Iordens- straat te Haarlem een aanrijding plaats gehad tusschen een auto bestuurd door een 26-jarigen reiziger en een 72-jarigen wielrijder, de tuinbaas C. v. B. wonende Westergracht 65rd. De auto reed in de richting Heemstede. De wielrijder kwam uit het Florapark en wilde den Wagenweg oversteken om de Iordensstraat in te rijden. De wielrijder gaf het verkeer van rechts geen voorrang en heeft bovendien vermoedelijk zon der licht gereden. B. bezeerde zich aan zijn hoofd en geraakte in een gedeeltelijk bewusteloozen toestand. Door een dokter en leden van den Ongeval- lendienst werd B. voorloopig verbonden en ver volgens met den ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht, waar hij ter observatie werd opgenomen. In den afgeloopen nacht is hij aan de ge volgen van de aanrijding overleden. De remmen van den auto werden bij een controle door de politie in orde bevonden. Hoe brutaal sommige leden van het lang- vingersgilde te werk gaan is thans weer ge bleken te Megen, waar twee inbrekers uit het arrestantenlokaal aldaar waren uitgebroken. Zij maakten het echter nog sterker. Donderdagavond begaven zij zich in gezel schap van eenige vrienden, die evenmin een gunstige reputatie genieten, per auto naar Me gen met het doel daar eenige voorwerpen, die de politie by hun arrestatie had afgenomen, Hedennacht omstreeks twaalf uur bemerkten eenige wandelaars in de Goirkestraat te Til burg, dat er uit de lederfabriek van de firma W. Vos en Co. groote vlammen sloegen. De tegenoverwonende heer S. waarschuwde onmiddellijk de brandweer en stelde de politie van een en ander in kennis. In recordtyd was de brandweer ter plaatse en tastte het vuur met groot materiaal aan. Veer tien slangen werden uitgelegd en na een uur van hard werken was gevaar voor uitbreiding bezworen. Het nablusschen vorderde nog ge- ruimen tyd. Het bovengedeelte van het gebouw, dat voor lederbewerking gebruikt werd, is vernield. Het gebouw bestaat van onderen uit steen, terwyi de twee bovenverdiepingen van hout zyn. Door de groote massa water is aan de machinerieën in het benedengebouw aanzieniy- ke schade toegebracht. De firma was op beurs- polis verzekerd. De politie heeft naar de oorzaak een onder zoek ingesteld, doch het resultaat is tot nog toe onbekend. Een tiental arbeiders van de lederbewerking komt door dezen brand voorloopig werkloos. Het overige personeel kon hedenmorgen het werk hervatten. Hedenmorgen is de brandweer wederom uit gerukt om opnieuw smeulende resten te dooven. Begrypeiykerwyze bestond voor dezen brand, die tot ver in den omtrek te zien was, veel be langstelling. Een groote politiemacht onder lei ding van den wnd. commissaris A. C. de Bruyn, zorgde voor een goede afzetting. Hieomtrent pleegt de minister overleg met den Nüverheidsraad. Tenslotte heeft de minister ten einde tegemoet te komen aan het m de Staten-Generaal tot hem gerichte verzoek be sloten in de besturen van alle provinciale land bouwcrisis-organisaties een vertegenwoordiger van den handel op te nemen. Een aanbeveling hiervoor is gevraagd aan den industrie- en handelsraad voor Land- en Tuin bouw. De vacantietyd weerspiegelt zich in dit num mer op meer dan een plaats 4 maar dan in gunstigen zin. Er klinkt als het ware joiyt op uit de vrooiyke tafereeltjes van de Amsterdam sche vacantieschool. En dan bezoeken we den H. Vader in zyn zomerpaleis te Castelgandolfo, waarvan een keur van foto's een duidelijk beeld levert. Aan vacantie doet ook een tocht met de K.L.M. in vyf etappes over Nederland den ken; méér dan het gezwoeg van de Himalaya- expeditie over de besneeuwde bergen. Aardige onderwerpen, fotografisch goed behandeld, zyn ook: ,Een heilige stijgt omhoog" en „Op hot Joodsche kerkhof". Daarnaast is aan actuali teiten de noodige aandacht gewyd. Een kort verhaal met een merkwaardig ge geven is „Een man met een verlangen", door Til Brugmann, en een leuke St. Martinusle- gende treffen we aan in „Het verraad der gan zen", door A. Serve,. Liefhebbers van vroolijke verteringen, ge dichtjes, anecdoten, met en zonder geestige tee- keningen, allerlei wetenswaardigheden, proble men en wat niet al kunnen verder terecht pij de opgewekte „Witte Raaf". Is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hy in 75.000 gezinnen, waar hy steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel De centralisatie der verschillende crisis diensten, waarover reeds vroeger mededee- lingen waren verstrekt, zal omstreeks 1 September as. voltooid zyn. Op dat tijdstip zal de Minister van Econo mische Zaken de besturen van de nieuwe or ganisaties benoemen. Ten einde er van verze kerd te zyn, dat in deze organisaties de groepen van belanghebbenden zooveel mogeiyk verte genwoordigd zullen zyn, heeft de minister thans tot niet minder dan 84 organisaties van belang hebbenden het verzoek gericht hem een na- tuurlyk overigens geheel vrybiyvende aanbe veling te willen doen toekomen van personen, welke naar de meening van deze organisaties in de nieuwe besturen zitting zullen kunnen ne men. Het overleg omtrent de vertegenwoordiging in de nieuwe crisis-centralen met de Centrale Landbouworganisaties is nagenoeg geëindigd. Vertrouwd wordt, dat het breed opgevatte overleg met de vermelde organisaties tot resul taat zal hebben, dat de vertegenwoordiging van alle groepen van belanghebbenden in de nieuwe centralen tot haar recht zal komen. De uitnoodi- gingen hiervoren vermeld zijn niet alleen ge richt tot direct betrokkenen by de crisisorgani saties, ook aan den handel in het algemeen is ruimschoots vertegenwoordiging toegedacht, ter wyl daarnaast eveneens in de voornaamste cen tralen een of meer plaatsen voor vertegen woordigers der industrie beschikbaar zyn ge steld. AMSTERDAM, 17 Aug. Vischbericht. Aan gevoerd door 8 motorbotters, benevens consig natiezendingen. Afgeslagen aar.- de Gemeente Vischhal, de Ruyterkade, Amsterdam. Besomming der botters: 108466. Handschol per kist 13 16, kleine schol 69.50, schar 2.103.40, groote tongen per kg. 1.40, middel tongen per kg. 1.20 tot 1,30, kleine tonger.- per kg. 1.051.20 Uit de hand verkocht op het buitenterrein.- Aal per nond 2027, Bot per pond 2025 ct., Harder Sokkmg 22.50 per 100 stuks. Garnalen 1.50 2.50 per 25 pond. AMSTERDAM, 17 Aug. Aardappelenmarkt. Aanvoer 93.300 kg. De prijzen waren heden on veranderd. ALKMAAR, 17 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 76 stapels, wegende 130.000 kg. 40 stapels fa briek kleine 23, 5 stapels boeren kleine 20, 31 stapels comm. 25. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Aug. Aangevoerd werden: 21000 kg. aardappelen: Schotsche muizen 4—4.70, eigenheimers 4.50—5, bl. eigenheimers 4.505. duo of york 2.602.70, 50.000 kg. roode kool 1.102.30, 16000 kg. gele kool 2.203, 10 000 kg. vroege witte kool l.r.O—1.40, 10.000 kg. uien: gele uien 3.303.80, gele drielingen 2.302.90, gele nep 3.10—3.60, 1870 stuks bloemkool: le soort 10.7016.40, idem 2e soort 2.80—6.70, 8400 kg. slaboonen 7.10—11.40, 280 kg. snijboonen 4.609.20. BOVENKARSPEL, 16 Aug. „De Tuinbouw." Aangevoerd werden: 3900 baal aardappelen: Duo 1-251.40, Schotsche muizen 1.852, Blauwe 2.10 tot 2.25, Eigenheimers 22(30, 81 baal uien: groote 12, drielingen 0.300.60, nep 0.901, 7160 stuks bloemkool: le soort 7.6015.30, Idem 2e soort 2.107. idem 3e soort 1.50, 2825 kg roode kool 1—1.40, 2200 kg. gele kool 1—1.20, 3375 kg. witte kool 0.700.80, Augurken: 82 man den fijn 0.90, 243 manden fijn bast 0.53, 510 manden basterd 0.26, 850 manden grof 0.07 (6 kg). 76'x, zak erk. slaboonen 0.901.45, 993 zak dubb. slaboonen 0.901.75, 450 kg. bleten: groo te 1.00, Idem kleine 1.20, 10 zak snijboonen 1.00. LEEUWARDEN, 17 Aug. Veemarkt. Aange voerd werden: 156 stieren: Enter 80160, Twen ter 160265, 234 vette koelen 120125 per stuk, idem 3355 ct. per kg., 256 melk- en kalfkoeien 110210, 58 pinken 5095, 26 vette kalveren 1560, 617 graskalveren 1040, 196 nuchtere kalveren 25, 220 vette schapen 920, 82 weide schapen 815, 173 lammeren 510, 214 vette varkens 2560 per stuk. Idem 2427 ct. per kg., 28 magere varkens 1435, 50 kleine biggen 611 12 bokken en geiten, 51 paarden. Totaalaanvoer 2525 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 1120, Gouda- kaas 1324, Edammerkaas 2226. Aanvoer 15150 kg. Mijnboter 1.40, 1.24 1.05, veilingboter 1.36 120. Aanvoer 29 1-6 vaten. Commissie 43. Eierenhandel. Kipeieren aangevoerd 20.000 st. Prijs 34 per 100 stuks. Handelsprijs 5565 ct. per kg. Eendeieren aangevoerd 400 kg. Prijs 3 tot 3.50 per 100 stuks. Handelsprijs 4550 ct. per kg. Pluimvee: Aangevoerd werden: 20 slachthanen 40 ct., 100 slachtkipper.- 4080 ct., 200 jonge hanen 2560 ct., 5o piepkuikens 10 20 ct. per stuk. LEEUWARDEN, 17 Aug. Kaas (Noteering V. V. Z. M.). Goudsche 20 plus 9.5010, idem 40 plus 8.509. idem volvet 13.5014, Edammer 20 plus 13.5014, Edammer 40 plus 13.5014, Broodkaas 40 plus 16.5017.50. Stemming kalm. NOORDSCHARWOUDE, 17 Aug. Aangevoerd werden: 22500 kg. Aardappelen: Schotsche mui zen 4.70—4.90, duken 2.502.80, eigenheimers 5.20, bl. eigenheimers 4.705, bl. aardappelen 4.704.80, 10600 kg. spercleboonen 7.7012.00, 250 kg. snijboonen 2.403.60, 4200 kg. zilver uien: zilverr.ep 7.108.50, drielingen 3.503.70, zilveruien 1.401.50, 13000 kg. uien: gele nep 2.803.80, drielingen 2.302.90, uien 2.803.90, 2400 kg. roode kool 1.201.30, 17700 kg. gew witte kool 0.601.30. MAKKUM, 16 Aug. Visscherijbericht. Aange voerd werd900 pond hoekaal 2530 ct., 380 pond fuikaal 2232 ct. per pond, 600 pond z. n. bot 1212.50 per 100 pond. HEM, 16 Aug. Zuiderkogge. Slaboonen 5.80— 11.40, snijboonen 5.6011.50, Clapps 10.5015.50 Grifford 10.8013.60, Prolefic 1022.80, Roode Bessen 2.806.50, Witte Bessen 3.505, Fransche Suiker 1.903.80, Goudbal 1.102120, Druiven 38—40, Tomaten A 2.30, idem B 1.60, Idem C 0.80. WARMENHUIZEN. 16 Aug. Gele nep 3.70— 3.90, gele drielingen 2.702.80, gele uien 3.60— 3.90, gele uien (groote) 3.90, slaboonen 10.40 11.40, slaboonen met draad 8.20, Eigenheimers 5.20—5.40, Blauwe Eigenheimers 4.605.10, Schot sche muizen 4—5.20, gele kool 33.10, roode kool 1.602.90, witte kool 1.10. Alles per 100 kg. ZWOLLE, 17 Aug. Boter. Aanvoer 314 kg., waarvan 10 1-8 vaten, 2 1-16 vaten en 188 stuk ken van V. kg., prijs 1.551.60 per kg. van 1-8 vat van 20 kg., prima 29.50, afwijkende 29 per 1-16 vat van 10 kg. 15—15.50. Handel vlug. 150.000 kipeieren 33.75 per 100 stuks. Huiden Koehuiden 9 ct., pinkenvellen 9 ct., stierenvel- len 8 ct. Handel flauw. Veemarkt. Aange voerd werden: 869 runderen, 313 kalveren, 239 nuchtere kalveren, 60 schapen, 23 lammeren, 247 varkens, 315 biggen, 1 geit. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien 1.05—2.10. Dito vaarzen en schotten 105180, gustekoeien voor de vetweide of stal 80150, dito vaarzen 70135, voorjaarskalvende koeien 100160, 1»/,- jarige sprlngstieren 50110, XV. -jarige pinken 45100. jonge fokkalveren 1440, nuchtere kal veren 39, vette koeien en ossen aan bou ten: 4454 ct., dito stieren 44—48 ct., dito kal veren 5580 ct., dito schapen 1018, lammeren 5—12, 6-weeksche biggen 68, 14-weeksche big gen 8.5011.50, drachtige varkens 4065, magere varkens 2540, vette varker-s 2830 ct. Han del in varkens kalm. Op de voormarkt was he den geen aanvoer. Neurende en versch gekalfde vaarzen stug. Vetvee prijshoudend, stieren Iets minder, kalveren redelijk, schapen redellik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6