Mm ócfiujft <mi: %Uh wat wiU Opening Roomsch voetbalseizoen bedenkt het telkens weer... ookuit zijwegen komt verkeer. Stadsnieuws T.Y.B.B.'s LUSTRUM- TOURNOOI ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 Sterke bezetting Alle Haarlemsche I.V.C.B.-ers met D.S.S. nemen aan de wed strijden deel OPENING NOORDER SPORTPARK Zondag 19 Augustus DAMMEh Haarlemsche Damclub ATHLETIEK NATIONALE ATHLETÏEKDAG Van H. B. C. COMITÉ VAN KATH. ACTIE 1 I gf* VRAGENBUS LEENING HILLEGOM Geheel geplaatst R. K. Haarl. Gem. Tooneel „Thalia" 185 ZANDVOORT TREKJES No. 828 De goede beleediging Het is in Haarlem en omstreken traditie ge worden, dat de opening van het voetbalseizoen met eenige belangrijke sportevenementen ge paard gaat. De opening van het voetbalsei zoen Nog is men bijna niet van de emoties beko men van het vorige jaar, nog speelt men in het Zuiden een verwoeden strijd om een plaatsje in de hoogste afdeeling van den I.V.C.B. en thans reeds gaat de voetbal weer de aandacht vragen in Haarlem. Gelukkig, in Haarlem heeft men de noodige voetbalrust gekend, onze Roomsche competitie was hier behoorlijk op tijd geëindigd, zoodat ten slotte het verlangen naar een voet balwedstrijd in de Spaarnestad weer groote vor men aannam en hoewel naar onze meening misschien een of twee weken te vroeg, de om standigheden waren er nu eenmaal, zoodat we thans weer de noodige aandacht aan King Soc cer gaan schenken. En met meer dan gewone interesse doen wij dit, omdat het een gebeurte nis betreft, welke voor Haarlem in het bijzonder en voor de Roomsche voetbalbeweging in het algemeen van buitengewoon groot belang is. Wij schreven reeds, dat de opening van het Haarlemsche voetbalseizoen steeds met de een of andere belangrijke gebeurtenis gepaard gaat, ditmaal evenzoo en het verblijdt ons dezen keer juist daarom, omdat het een serie wedstrijden betreft, welke de viering van het 15-jarig be staan van The Yellow Black Boys in een helder daglicht moet stellen. T.Y.B.B. bestaat 15 jaar. Vijftien jaar Roomsch voetbal onder zeer moei lijke omstandigheden. Vijftien jaar werken in het belang der Roomsche sportbeoefenaren. Is het wonder, dat we dit belangrijke feit niet zon der meer voorbij gaan en een der voornaamste programmapunten van dit luisterrijke derde lustrum eens extra onder de aandacht der Haar lemsche sportliefhebbers trachten te brengen? De club uit de Spaane-parochie (van ouds) her denkt in September het 15-jarig bestaan en al wat Haarlemmer is zal dit grootsche festijn met de populaire Geel-Zwarten willen meevieren. De Geel-Zwarten, de kranige volgelingen van Slenders en van Turnhout vieren binnenkort feest en op dit feest hopen we t.z.t. nog wel eens terug te komen. Dan zullen we nog wel eens gelegenheid vinden den lof te bezingen van onze Geel-Zwarte Haarlemmers, die zooveel gedaan hebben in het belang van onze prin- cinieele sportbeweging. De opening van het voetbalseizoen is dan ook, mede in verband met het a.s. lustrum van T.Y.B.B., door deze vereeniging zelf ter hand genomen en wanneer we het sportieve pro gramma eens nader bezien, gelooven we wer kelijk niet te overdrijven, dat het menu, dat door T.Y.B.B. ons wordt voorgezet, van bijzon dere kwaliteit is en we mogen wel verklaren, dat een dergelijk tournooi in onze aloude Spaar nestad nog niet heeft plaats gevonden. Dat aan dit tournooi natuurlijk diverse ver- eenigingen haar medewerking dienen te ver- leenen, spreekt vanzelf en het stemt tot groote vreugde, dat T.Y.B.B. hierover niet heeft te klagen, want het belangwekkende tournooi brengt alle Haarlemsche voetbalvereenigingen van eenige reputatie in actie. Spontaan hebben H.B.C., Santpoort en Onze Gezellen, de drie eerste klas-e'l.V C.B.-ers ingeschreven en heb ben Geel-Wit en D.S.S., de beide populaire Sportparkclubs, direct haar medewerking ver leend, zoodat we met T.Y.B.B. een tournooi krijgen te verwerken, waarbij ongetwijfeld de fine fleur van het Roomsche Haarlemsche voet bal is vertegenwoordigd. Een tournooi dus van de zes sterkste clubs Uit de Spaarnestad, welke dus een prachtige kans krijgen om zich de sterkste te toonen in Haarlem. Want het zal aan het enthousiasme der betrokken clubs niet te wijten zijn, wanneer het tournooi eventueel niet aan de verwachtin gen zal beantwoorden. Daarvoor is het element „strijd" te veel aan wezig en de beste pr'kkel tot een machtige pro paganda voor onze Roomsche voetbalbeweging is o.i. wanneer er in de te spelen wedstrijden strijd wordt geleverd, een hevigen strijd om de overwinning, altijd natuurlijk nog in de aller beste sportieve opvattingen. Want laten we het maar ronduit zeggen, bij onze Roomsche voet- balwedstrijden heeft het sportieve element dik wijls te veel ontbroken. Men wil een voetbal- strijd zien tegenwoordig en wanneer deze in Roomsche banen wordt geleid, is er o.i. niets op tegen, dat ook onze wedstrijden onder de betrokken spelers en liefhebbers met de noo dige spanning en hartstocht tegemoet worden gezien. Wedstrijden waar als 't ware „wat bo ven" staat, daar trekt publiek heen, men wil sensatie en wanneer men die sensatie, maar dan ook in Roomschen geest, bij onze wedstrijden kan beleven, dan is het publiek voor het Room sche voetbal gewonnen. Want om het betere spelpeil behoeft men tegenwoordig heusch niet naar een neutralen wedstrijd te gaan. En zullen de Roomsche Haarlemsche voetbal liefhebbers hun hart aan het T.Y.B.B.-tournooi kunnen ophalen? Ongetwijfeld. Want staat er morgen niet op het programma de wedstrijd T.Y.B.B.Geel-Wit? De ontmoeting van den dag naar onze mee: X" want deze vereenigin- gen hebben elkander aj eens meer onder „hoog druk" de eer der overwinning bestreden. Zal T.Y.B.B. thans haar revanche krijgen voor de laatste nederlaag tegen de Pauselijken in het Geel-Wit-bekertournooi? Maar laten we ook even de aandacht vestigen op de ontmoeting SantpoortOnze Gezellen. Twee aloude tegenstanders, die met elkaar nog een behoorlijk appeltje hebben te schillen. De nieuwe eerste klasser komt hier voor den vuurdoop, want Santpoort is een der sterkste elftallen in Nederland. Zal O.G. een waardig tegenstander zijn voor de Roodbroeken? En wat zal D.S.S, de D.H.V.B.-er presteeren tegen haar oude en groote zuster H.B.C.? Op papier heeft H.B.C. de beste kans, maar heeft D.S.S. juist bij dergelijke gelegenheden niet dikwijls getoond voor verrassingen te kunnen zorg dragen? We staan aan het begin van het seizoen en uiter aard kunnen we ons nog geen oordeel vellen aangaande de sterkte der diverse ploegen. Maar dat er hevig gevochten zal worden om de zege. dat staat bij ons vast en evenzeer zijn we ervan overtuigd, dat de wedstrijden in de allerbeste verstandhouding zullen gespeeld worden. Onze Haarlemsche vereenigingen hebben op dit ge bied een reputatie, welke zij morgen zullen handhaven. Om nóg een zeer belangrijke reden staat het T.Y.B.B.-tournooi in bijzondere be langstelling. Zooals men weet, viert de D.H.V.B. binnenkort eveneens zijn derde lustrum en dit gaat o.m. gepaard met een Districten-toumooi, waar Haarlem zoo goed mogelijk voor den dag wil komen. De dag van morgen en die van de volgende week zijn in dit verband dan ook zeer belangrijk voor de Haarlemmers. Want een be tere voorbereiding en een betere keuze kan men zich bijna niet indenken. Ook daarom verdient het T.Y.B.B.-tournooi meer dan gewone be langstelling. Laten we dan ook voor vandaag besluiten met de hoop uit te spreken, dat de belangstelling voor dit jubileum-tournooi zeer groot zal zijn. T.Y.B.B. heeft vijftien jaar zware stormen getrotseerd om het zoover te brengen Thans verdient zij ongetwijfeld groote belang stelling en met een dergelijke wedstrijdenreeks moet iedere voetballiefhebber tevreden kunnen zijn. Daarom hopen wij niet slechts, maar ver wachten een record-belangstelling aan den Ver gierden Weg. Volledigheidshalve laten wij hier de regeling van het tournooi volgen. Morgen wordt gespeeld: 2 uur: H.B.C.D.S.S. ZVi uur: Geel-Wit—T.Y.B.B. 4K uur SantpoortOnze Gezellen. Een der verliezers komt door loting met de drie wi: I ende ploegen in de demi-finale, welke de volgende week wordt gespeeld. Tevens zal dan de finale plaatsvinden. Moge de eerste voetbaldag voor Roomsch Haarlem zijn vruchten afwerpen. Eten grrd be gin is het halve werk en wanneer deze eerste dag van het T.Y.B.B.-tournooi bevrediging schenkt, welaan, dan kunnen we met een ge rust hart het seizoen 1934/'35 tegemoet zien. staan genoteerd, is een nummer, dat op de Roomsche velden nog maar al te zelden ge zien wordt. Tot de inschrijvers behooren o.a. de bekende athleten: Kaptein, Duin, Westgeest, Van Hagen, de gebr. Mathot, Van Hoven, Rempe, de gebr. Van Bakelen, Dick Ronde, Vessius enz. De organisatie is bij H.B.C. in goede handen en het terrein mag tot de beste van het land gerekend worden. De diverse athleten zullen een scherpen strijd voeren, omdat de factoren hiervoor in ruime mate aanwezig zijn. Verwacht wordt, dat een talrijk publiek de verrichtingen zal volgen. Het terrein is gelegen aan den Heerenweg te Heemstede. Morgen, bij de opening van het Noordersport park, viert EDO feest! Ruim 150 spelers doen mede in onderlinge wedstrijden, z.g. Sixes, welke 's morgens al beginnen. Om een uur lunchen spelers, bestuur en commissieleden gezamenlijk op het terrein. Om drie uur begint het officieele gedeelte. Er is een sterke luidsprekersinstallatie aan gebracht, zoodat de sprekers duidelijk verstaan kunnen worden op het geheele terrein. Ook gramofoonplaten zal men laten hooren, o. a. eenige EDO-liederen. Een korps van 40 man, onder leiding van Schulpzand, zal het publiek op pittige marschen vergasten, terwijl de wed strijden StormvogelsHilversum en EDO II HV*B-elftal de voetbalattracties zullen vormen. De oud-H.D.C.'er P. G. van Engelen, die ge durende een reeks van jaren een der hoofd borden van het hoofdklasse-tiental der Haar lemsche Damclub heeft bezet, doch de laatste jaren niet meer actief aan wedstrijden deel nam, heeft zich weder bij zijn oude vereeniging aangesloten. Dit beteekent voor het hoofdklasse-team der Haarlemsche Damclub een belangrijke ver sterking. Zondag houdt de R.K.S.V. H.B.C. voor het eerst van haar bestaan een wedstrijd voor lichte athletiek. De jonge onderafdeeling heeft de zaak serieus aangepakt en voor a.s. Zondag een nationaleu athletiekdag georganiseerd. Het programma vermeldt o.m.: 100, 200, 800 en 3000 meter hardloopen, 110 meter hordenloop, estafettes, vèrspringen en diverse werpnummers voor cracks, nieuwelingen en junioren. Het hordennummer, waarvoor vier cracks I HRNiX ZONDAG 19 Aug. 8 uur: Tocht naar Nijme gen en de H. Landstichting voor leden en In troduced van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 21 Aug. 8 uur: Repetitie „St. Cae- cilia", in gebouw ,,St. Bavo". WOENSDAG 22 Aug. 8 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG 23 Aug. 8 uur: Bureauvergade- ring R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 20. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met 't Algemeen Secretariaat, mej. W. van dei Singel, Klever laan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Minister Steenberghe heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de Bloemen- en Fruittentoonstelling te Poeldijk. De heer Van den Berg biedt den Minister een kistje druiven aan Naar wij vernemen, is de 4 pet. leening der gemeente Hillegom, groot 1.398.000.—, uit gegeven tegen den koers van 100 en dienende ter conversie van de geld- leening van 1930, waarop Vrijdag de inschrij ving openstond, geheel geplaatst. In het repetitie-lokaal van den Schouwburg- Jansweg had Donderdagavond de installatie plaats van den nieuwen voorzitter van boven genoemde R.K. tooneelvereeniglng, den heer T. Assendelft. Vóór de repetitie dankte de oud-voorzitter voor het genoten vertrouwen, waarna hij den nieuwen voorzitter installeerde en dezen het insigne en reglement der vereeniging over handigde. De heer Assendelft dankte de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte met den zelfden ijver en toewijding als zijn voor ganger het voorzitterschap van „Thalia" waar te nemen. De functies in het bestuur zijn als volgt ver deeld: de heeren T. Assendelft, voorzitter; J. M. van Huizen, le secretaris; J. P. v. d. Nouwland, le penningmeester; M. Langeveld, 2e voorzitter; M. Bijnsdorp, commissaris; de dames A. Assendelft, 2e penningmeesteresse; M. van Leeuwen, 2e secretaresse. Het secreta riaat is gevestigd: Spionkopstraat 59, Haarlem- Noord. Wegens bijzondere omstandigheden en het drukke sfieelheizoen zal „Thalia" niet deel nemen aan het tooneelconcours te Heemstede, uitgeschreven door de tooneelvereeniging .D.E.S.", ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. Voor de Missie-vereeniging „Afrika aan Christus" wordt op Woensdag 12 September in den Schouwburg-Jansweg opgevoerd het blijspel in drie bedrijven „Haar Laatste Wil", van J. W. v. d. Heiden en H. Bakker. De eerste der drie donateursavonden, welke .Thalia" dit seizoen wederom zal aanbieden, zullen plaats hebben op 23 en 24 October. Hier voor is in studie genomen het blijspel in drie bedrijven „Truusje Meyer", van Jan Grosveld en Leo Post. De volgende donateursavonden hebben plaats in Januari, terwijl de laatste worden gehouden in April en dan samenvallen met de viering van het eerste lustrum. Vraag: Ik heb een dochter, oud 16 jaar, 1% jaar in een betrekking geweest voor dag en nacht. Zij wordt per week betkald, maar er is daar niets overeengekomen. Heeft zij nu recht op vacantiedagen en hoe lang? met behoud van loon? en vergoeding van kostgeld en hoe hoog? Antwoord: Bij de wet is niets bepaald over recht van vacantie, dit moet overeengekomen zijn. Vraag: Hoe lang kan men uit de werkïoozen- kas trekken? Als men uitgetrokken is, heeft men dan nog recht op anderen steun ais men lid is van den R.K. Bouwvakarbeiders-bond? Antwoord: Leden van den R.K. Bouwvak arbeidersbond hebben recht op uitkeering van hun bond gedurende 25 dagen per half jaar, dat men werkloos is. Na deze periode gaat men automatisch over naar den crisissteun, als er tenminste geen inkomsten zijn hooger dan het steunbedrag dat wordt uitgekeerd. Vraag: Indien iemand Zondags arbeid moet verrichten bij een patroon, in dit geval is het een groot bedrijf, moet er dan boven het dagloon extra betaald worden? Of krijgt men daar een wekelijkschen rustdag voor? Er is bij in diensttreding niets overeengekomen dat er ook Zondags gewerkt moest worden met na tuurlijk eenige weken tusschenruimte. Antwoord: Voor een antwoord gelieve U ons te berichten in welk bedrijf U werkzaam is. Vraag: Uit welk vorstenhuis stamt Prins Starhemberg? Wie is Kard. Bertram? Zijn er nog bijzon derheden uit zijn politiek leven? Antwoord: Ernst Rüdiger (prins von) Star- hemberg werd 10 Mei 1899 geboren als oudste zoon van den in 1927 gestorven Overste, prins Ernst Rüdiger Starhemberg en Franziska, ge boren gravin Larisch-Mönnich. Starhemberg's voorvader Ernst Rüdiger graaf von Starhemberg was de verdediger van Weenen tegen de Tur ken in 1683. Sedert 1927 is de tegenwoordige Oostenrijksche vice-kanselier het hoofd van het Huis Starhemberg. Kardinaal Bertram zetelt sinds 1914 als prins-bisschop, sinds Juni 1929 als prins aartsbisschop te Breslau. In laatstgenoemd jaar verscheen van zijn hand: „lm Geiste und Dienste der Katholischen Aktion" (uitgave von Kösel und Pustel, München). Vraag over de Italiaansche fiets, die een snel heid van pl.m. 60 K.M. zou kunnen bereiken, kunnen wij niet beantwoorden, omdat ook wij er niets meer van gehoord hebben. Het was geen April-grap. Vraag: Wat is de mooiste weg naar Valken burg vanaf Haarlem? Twee richtingen via Arn hem—Nijmegen en hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Amsterdam, Diemcbrug, langs nieuwen Rijksweg, Crailoo, Laren, Baarn, Soestdijk. Soest, Opheusden, Woudenberg, Rens- woude, Ede, Arnhem, Elden, Eist, Nijmegen, Malden, Mook, Plasmolen, Gennep, Afferden, Venlo, Tegelen, Swalmen, Roermond, Sittard, Beek, De Kruisberg, Valkenburg. Totaal 270 K.M. ongeveer. Of: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aals meer, Uithoorn, Wilnis, Maarssen, Breukelen. Utrecht, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Rhenen, De Grebbe, Opheusden, Dodenwaart, Loenen, Lent, Nijmegen, Malden, Mook, Plasmolen, Gennep, Afferden, Venlo, Tegelen, Swalmen, Roermond, Sittard, Beek, De Kruisberg, Valkenburg. Totaal 260 K.M. Vraag: Moet het contract van een huis, dat ik gehuurd heb met recht van koop nu bij een notaris gemaakt worden of mag ik dat zelf ook doen? Wat zijn ongeveer de kosten wanneer de notaris zoo'n contract maakt? Antw.: Het is veiliger naar een notaris te gaan, temeer daar de kosten zeer klein zijn. Vraag: Wat is de kortste weg per auto vanaf Haarlem naar „De Heibloem" (Limburg) en hoeveel K.M.? Wat is de prijs voor de ponten, die wij over moeten. Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Wilnis, Breukelen, Maars sen. Utrecht, Culemborg, Geldermalsea, Zalt- bommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Eindhoven, Geldrop, Weert, Keipen, Baexem, Heythuyzen („De Heibloem"). Bijna 200 K.M. Ponten: Culemborg 25 ct. per auto, 3 ct. per Persoon. Vraag 1. Ik heb een jongen hond, welks men mij, dat er in Haarlem een veearts woont, die door bemiddeling van de Dierenbescher ming gratis consult houdt voor onvermogen- den. Zoudt u mij het adres kunnen opgeven? Antw.: Wendt u tot de kliniek der Ver. voor Bierenbescherming, Ridderstraat 11. Vraag 1. Ik heb een jongen hond, die zijn achterpooten kaal worden. Wat kan dat zijn en wat kan men daartegen doen? 2. Kunt u mij ook zeggen of er een Reisbureau in Haarlem is, die reisauto's. naar Rotterdam laat loopen? Zoo ja! kunt u mij een adres opgeven? Antw.: 1. Wendt u tot de kliniek der Ver. voor Dierenbescherming, Riddersraat 11. 2. Ja. Wij geven geen particuliere adressen. Vraag: 1. Hoe moet een zaak van melk, boter, kaas, eieren en verpakte artikelen volgens de wet ingericht worden? 2. Mag de koelbak in den winkel al of niet geplaatst worden? 3. Tot wie moet ik mij wenden wanneer gü het niet weet? Antw.: Wendt u tot den Keuringsdienst voor Waren, Nieuwe Gracht 3, tusschen 912 en 1.305 uur. Vraag: Ik ben 5 jaar in betrekking van 82 uur en verdien 4 gulden per week. Nu zei mevr., dat ze deze niet meer kon betalen en dat het voor het laatst was, dat ze die uitbetaalde. Moet ik daar genoegen mee nemen? Kan dat zoo of is daar nog een opzegtermijn van b.v. 1 of 2 weken voor? Antw.: Wanneer u per week betaald wordt, moet u één week na de opzegging nog het volle loon worden uitgekeerd. Daarna is een nieuwe overeenkomst ontstaan. Vraag: Ik heb een klein poesje, dat onder het ongedierte zit. Hoe kan men deze verwij deren? Antw.: Wendt u tot de kliniek der Vereeniging tot Dierenbescherming, Ridderstraat 11. Vraag: Reeds geruimen tijd moet ik, omdat mijn zoon werkloos is en gehuwd, acht gulden van het gezamenlijk huiselijk inkomen betalen. Nu heb ik den dienst met pensioen verlaten, dus heb ik minder inkomen. Kunnen zij nu nog het bedrag van acht gulden van mijn pen sioen afhouden? Antw.: De aftrek geschiedt naar evenredig heid. Wanneer uw inkomen minder wordt, is de aftrek voor uw zoon daaruit voortspruitend minder. Vraag: Onze kater krijgt af en toe vliezen voor zijn oogen en is soms wild. Wat kan hiel de oorzaak van wezen? Hij eet en drinkt goed en ziet er glanzend uit. Als het soms wormen zijn, hoe moet ik hem dan behandelen? Antw.: Raadpleeg een veearts, als hij althans intussehen niet is overleden. Vraag: Hoe kunnen wij zonder door de drukke stad te gaan van Kudelstaart naar Volendam fietsen? Antw.: Er zijn verschillende routes van Ku delstaart naar Volendam buiten Amsterdam om. Ze rijden echter alle erg om. Een van die routes is: Kudelstaart, Aalsmeer, langs Ring vaart Haarlemmermeer, Sloten, Osdorp, Half weg, Sloterdijk, Hembrug, Zaandam, Pur- merend, Edam, Volendam. Totaal 78 KM onge veer. Of: Kudelstaart, Aalsmeer, langs Ringvaart Haarlemmermeer, Sloten, Halfweg, Spaarndam, Buitenhuizen, Assendelft, Krommenie, Wormer- veer, Jisp, Purmerend, Edam, Volendam. To taal 75 K.M. Deze route is geheel buiten Am sterdam om. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Enkhuizen naar Makkum en hoeveel K.M.? Antw.: Daar er verschillende plaatsen be staan, die Makkum heeten (in Friesland en Drente) verzoeken wij u ons te melden welke plaats u bedoeld. „Van teleurstellingen gesproken," zei gisteren mijn vriend Gert. „Hebt u dat verhaaltje wel eens gelezen van dien man, die kort na zijn huwelijk blind was geworden? Toch kan ik mij zoo iets best voorstellen." „Waar ging het dan over?" „Zal ik u vertellen. Even mijn pijpje aan steken.... Nou, dat zat zoo. Die man was op 24-jarigen leeftijd getrouwd met een meissie van ongeveer dezelfde jaren, en nog een knap meissie bovendien. Maar toen ze nog maar pas getrouwd waren, werd de jonge man blind door de griep. Toen ze bijna vijftig waren, ontmoet de vrouw bij kennissen een bijzonder bekwaam oog-spe cialist en weet hem te bewegen om eens mee te gaan en naar de oogen van haar man te zien, die al twintig jaar geleden als hulpeloos was opgegeven. De dokter onderzoekt, geeft hoop, neemt den blinde mee naar zijn kliniek. Na behandeling kondigt de dokter aan dat ver moedelijk den volgenden dag de blinde weer zal kunnen zien. De patient kan bijna niet slapen van geluk, 's Morgens komt de dokter hem ha len. Het wonder is geschied. Een auto komt aangesnord. Een grijze, ge zette dame springt er uit en vliegt met open armen op den genezene aan. De dokter zegt: „Kijk, daar komt uw vrouw al. Wat zal ze blij zijn!" De vroegere blinde staart en staart en staart en blijft onbeweeglijk kijken naar de nu voor hem staande dame. Dan barst hij in tranen los, roept: was ik maar blind gebleven, en valt flauw. Het eenige beeld dat de stakker had van zijn vrouw was dat van een knap meisje van om streeks 25 jaar!! Hij had er nooit aan gedacht dat het blanco van ruim 20 jaar haar niet on gemoeid kon gelaten hebben." Gert was van zijn eigen verhaal onder den indruk geraakt, want onder zijn blauwe kiel zit een zeer gevoelig hart. Ik vond het dus noodig om hem even in een ietwat zakelijker stemming te brengen: En zal ik je nu eens van een teleurstelling vertellen, Gert? Kijk, als je als bedelaar van zoo'n Missie huis al jaren gebouwd heb op een belofte dat er in een testament goed om je gedacht zal worden en je komt dan tot de ontdekking dat je lekker niks krijgt. „Toch vind ik dat niet zoo erg als mijn ver haal." „Ieder z'n meug, Gert. Ik gun het je geen van tweeën." FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. De finantieele zorgen op zich nemen voor een armen student bij zijn opleiding tot het Pries terschap is Gode zeer welgevallig. Koninginnedag Het bestuur der „Oranje Vereeniging Zandvoort" is voornemens ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. de navolgende fees telijkheden te organiseerenv.m. 8 uur: Aubade van den Watertoren, door de Zandvoortsche Mu ziekkapel; v.m. 8.30: Samenkomst der aan de zandbouwwedstrijden deelnemende kinderen op het plein bij school D; v.m. 9 uur: Zingen van vaderlandsche liederen door kinderen, begeleid door de Zandvoortsche Muziekkapel op het Tiamplein. daarna optocht naar het strand; v.m. 9.30; Zandbouwwedstrijd op 't strand ter hoogte van het Casino (schoppen meenemen)n.m. 1.30: Samenkomst der aan de middagwedstrijden deel nemende kinderen op het plein bij school D; n.m. 1.40: Optocht naar het feestterrein; n.m. 2 uur Kinderspelen. Voor jongens: hinderniswed loop, wedstrijd met auto-peds, zakloopen, touw trekken en mastklimmen; voor meisjes: eieren- wedloop, wedstrijd met auto-peds, blokjesrapen, hardloopen met touwtje springen en balwerpen; n.m. 9.30: Concert op het Tramplein, te geven door de Zandvoortsche Muziekkapel. Kinderen, die aan deze feestelijkheden wen- schen deel te nemen, kunnen zich daarvoor op geven in „Ons Huis", Dorpsplein, op Maandag 20 Augustus a.s. des n.m. van 3—5 uur. Deel name gratis. Over versnippering In vakorganisatie. In Uw geëerd blad van Zaterdag 11 Aug. j.l. komt een bericht voor van de Hillegomsche Beurscommissie, waarbij wij gaarne eenige be merkingen plaatsen. Door den heer van Til wordt iedere versnip pering in de vakorganisatie afgekeurd ook wij zagen liever eenheid; maar aan wien de schuld, dat hier versnippering moet komen? Mogelijk is het den heer van Til niet bekend, dat door ons in een schrijven d.d. 9 Januari '34. aan den secretaris der Hillegomsche Beurscom missie er op werd gewezen, dat bij bestendiging van den bestaanden toestand, door den Bond van Zuld-Hollandsche Kleine Kweekers elders een beurs zou worden opgericht. Het antwoord op dezen brief was meer in tri- i geerend dan opbouwend. Ook zal de heer van Til wel overtuigd zijn, dat de tijden veranderden in de bloembollenstreek en dat de kleine kweekers noodzakelijk afzon derlijk moesten georganiseerd zijn, daar niet één vereeniging de belangen der kleine kweekers kan en wil behartigen. Heeft Z. Ed. nog niet de over tuiging. dat het parool blijkt te zijn: laat de zwakkeren maar ten onder gaan? Waar de secretaris de uitspraak van het vak aanhaalt en hiermee doelt op de gehouden ver gadering der afd. Hillegom van .Bloembollencul tuur", zouden wij hem willen vragen of hij een burgemeester, notaris, smid, timmerman, zooals er leden van „Bloembollencultuur" zijn, ook re kent tot het vak te behooren? En geeft de uitspraak van zoo'n vergadering wel zuiver de meening der vakgenooten weer, wanneer we bedenken, hoe er gevallen zijn, waarin soms 7 tot 8 personen, medevennoot of in dienst zijn van een zelfde firma en zoodoende één be drijf 8 of 9, natuurlijk gelijkluidende stemmen uitbrengt? Neen, de secretaris weet zoo goed als wij, dat alleen zij het ook vertegenwoordigen, die zelf standig het vak van bloembollenkweeker uit oefenen. Verder zegt de secretaris, gaat het hier niet om personen, maar om handhaving van het re glement! Maar waarom dan niet voor alle beurs bezoekers het reglement gehandhaafd? Hem is toch volkomen bekend, dat Belgische Begonia-kweekers tegen een entrée toegang heb ben, terwijl leden van den Bond van Z. H. Kleine Kweekers, die dezelfde entrée willen betalen, niet worden toegelaten. Is dit meten met twee ma ten of niet? „Bovendien heeft het H.B.G. allerminst reden een tegemoetkomende houding aan te nemen, hetgeen spr. illustreert". Geen woord geeft verder aan, waarin de il lustratie bestond, zoodat aan lederen lezer de vrij heid wordt gelaten daar het noodige bij te den ken. Het maakt onnoodig onzen Bond verdacht en is allermlst geschikt onze menschen gunstig voor het H.B.G. te stemmen of den bloei der Hillegomsche Beurs te bevorderen. Wat meer „soepelheid", waarde heer secretaris, ware hier gewenscht. Dat uw voorzitter het voor 90 pCt. met U eens is, kon van een voorzitter moeilijk anders verwacht worden. Toch weet hij, nog beter dan U, dat vele leden van het H.B.G. juist aan soepelheid te hunnen opzichte (b.v. bij niet na kunnen komen van contractueele ver plichtingen) hun bestaan te danken hebben U, geachte Redactie, dankend voor de ver leende plaatsruimte, hebben wij de eer te zijn Het Dage!. Bestuur van den Bond van Z.-H. Kleine Kweekers P. v. d. NOULAND, Voorzitter. J. N. v. BUTJTENEN, Secretaris. „Heb u 't al gehoord, juffrouw Pammers? Grietje Marreling wordt non!" „Nee, nog niks van gehoord.... zoo-zoo.... dat is dan van 't jaar nummer drie in onze parochie...." „Maar hoe vindt u 't? Had u dat ooit ge dacht?" „Hoe bedoelt u dat?" „Nouu zal niet weten wie Grietje Mar reling is!" elleboogde jufrfouw van Gels on der 't inschenken van 'n tweede kopje thee. „Ze sloeg toch zeker geen uitvoering en geen bal overze leefde toch heelemaal voor de lol en de pretEn dan naar 'n kloosterzoo ineensik begrijp er niks van!" „Dat moet u toch niet zeggen" sprak juffrouw Pammers eenvoudig„De meeste menschen begrijpen zooiets verkeerd-... al be doelen ze 't niet kwaad.... tenminste, zoo denk ik er over.... Dat meisje heeft flink van haar jonge leven genoten.veel meer dan andere meisjes van haar stand en leeftijd we kunnen er dus wel zoo goed als zeker van 2ijn, dat ze wéét wat ze doet.... d'r zijn meer van die gevallen...," „Ja.... dat is nou wel zoomaar wat moeten ze in 'n klooster beginnen met zoo'n. „Ik weet, wat u bedoelt.... maar dacht U nou heusch, dat ze daar geen vroolijke nonne tjes konden gebruiken? En dat al die zusters de heele dag met 'n uitgestreken gezicht rond liepen? Niks hoor! Ik weet er van mee te pra ten, want ik heb er zelf in de familieEn er kunnen ook andere overwegingen zijn.... Ti buitenstaander kan daar niet in komen. Wie weet wat zoo'n meisje heeft doorgemaakt eer ze tot dat besluit kwam...." „Ja-ja.... u zegt 't allemaal wel heel mooi.. maar 't zou me toch niks verwonderen als ze weer heel gauw terug kwam...." „Ook niet onmogelijk, hoor't zou de eerste niet zijn.... en dat is heelemaai geen schande.... Maar ik moet opstappenbe dankt voor de lekkere thee, hooru komt 't maar weer es gauw terug halen." ..Goedmisschien de volgende week." „Afgesproken! Dag juffrouw v. Gels!" „Dag juffrouw Pammerstot ziens dan!" Toen juffrouw Pammers de deur uit was, mompelde juffrouw v. Gels: „Geen ongezellig mensch.... maar ze wil altijd alles betei weten." Vader en moeder Marreling zaten bijna wezenloos hun dochter aan te kijken toen ze er zoo ineens mee op de proppen kwam „Naar 'n klooster? Jij?" was alles, wat moeder Marreling er na 'n lange stilte kon uit brengen. En Jaap Marreling zei heelemfól niks.... die staarde naar 'n hoek van de kamer en beet z'n snor-punten in de knoei. Grietje voelde, dat er heel wat in haar ouders omgingze was alles, wat ze hadden en zouden nu met z'n tweetjes achterblijven. Zacht en met wat aarzeling vroege ze: „Vindt u 't goed?" De oogen van moeder Marreling gingen naar Jaap.,., die langzaam opstond.... en zwij gend uit 't raam ging kijken.... 't Was heel stil in de kamer.en daar buiten klonk Zondagmiddag-gerucht van vroo lijke stemmenvan 'n radio-mop en 'n gra- mafoon-schlagerwat verderop waren lus tige tonen van 'n harmonica.... 't was alles blij, jong leven rondom hen.... en dat deed nog meer pijn aan de kamerstilte.... „Heb je wel goed nagedacht, kind?" vroeg moeder Marreling, met iets van 'n snik er tusschen „Ja, moeder „En is er niemand geweest, die je „Niemand heeft me bepraat.... ik heb t heelemaal met me zelf uitgemaakt, 't Heeft wèl lang geduurdik wou er niet met u over praten voordat ik het met me zelf eens was...." „Vader.... zeg jij es wat?" keek moeder weer zijlings naar Jaap.... Deze draaide zich met 'n ruk om.... en zei bot: .Kunsten! Anders niks...." Grietje werd bleekkeek hem verwijtend aan en begon te huilen Toen had Jaap 'n gevoel alsof hij door 'n stevige knuist werd door elkaar gerammeld.... „Nou, vooruitging ie met z'n gezicht 'n andere kant op„Je mot 't zelf weten, meid.... als jij denkt, dat je...." Z'n stem kropte.... hij greep z'n pet en was meteen de deur uitging 'n straatje om zag niemand. „Kunstenanders niks!" Waarom had ie dat nou gezegd? Dat was toch heelemaal niot, noodig? Weer echt iets voor hem, om zooiets er uit te gooienIn z'n kop tikten die woor den nu als venijnige hamer-klopjes.... bleven hem treiterenen hij voelde zich 'n lam meling.... Was ie dat eigenlijk niet altijd geweest. met z'n passieve, vaak spottende houding tegen over alles, wat Roomsche zaken betrofDan v/aren velen van z'n geloofsgenooten toch an dere kerels.die kwamen er tenminste in alles rond voor uit, dat ze katholiek waren daar had ie nou meer respect voor dan ie al tijd had willen weten. En was 't eigenlijk niet zijn schuld, dat z'n dochter wie weet hoe lang had moeten vechten tegen twijfel? Hoeveel moeilijke maanden, misschien jaren had ze doorgemaakt? KunstenVan jongsaf had Grietje hem nooit anders hooren pratenen toen ze op 'n keer es flink had gezegd, dat je niet Roomsch was, om enkel 's Zondags naar de kerk te gaantoen was ie nijdig gewor denen er waren harde woorden gevallen. Later had ie gevoeld, vol schaamte, dat ze ver boven hem stond.... en op dit oogenblik voel de hij dat nog veel erger Opeens kwam er 'n groote angst bij Jaap MarrelingZou 't 'n offer kunnen zijn van z'n dochterzou ze zich laten opsluiten voor d'r vaderdat die anders zou worden? 't Was immers niet bij één keer gebleven, dat ze geprobeerd had 'n andere kerel van hem te maken.... En had ie haar en d'r moeder toen niet echt beloofd, dat ie in de Katholieke bond zou gaan en niet meer ongeorganiseerd zou blij ven rond loopen? Zoo aardig en hartelijk had ze 't^ hem gevraagd na 'n propaganda-feest avond.... daar zat heelemaal geen kwezelach tigheid bij.... zoo was Grietje nietwant ze hield van lol en pret en 'n danspartijtje.... Niks was er van gekomenwant de vol gende dag hadden z'n kameraads, allemaal leden van „de moderne", weer zoo'n nieuwtje waar 'n smerig kantje aan zat voor de Room sche beweginghij had mee-gelachenen z'n goeie plannen waren alweer vertrapt.... Herhaaldelijk hadden ze hem gevragd voor hun organisatie.... en dikwels had 't maar weinig gescheeld, of ze hadden hem er voor gewon nen.... En zoo was ie altijd 'n lamlendige knul geblevenzonder principes, zonder kleur, zonder vastberadenheid En nou opeens Grietje, die.... die.... Er verstreken drie dagen eer Jaap er met z'n dochter over dorst beginnen. Opeens stond hij vlak voor haar in de keu ken, waar ze bezig was met de borden en an der eetgerei. „Meid" zei Jaap met 'n haar in z'n strot „vertel me nou es eerlijk.... als ik nou.... als ik nou.... in de Roomsche bond ging.... enen wat meer te Hoogtijd en zoo.en. alia je begrijpt meals ik je dat nou plech tig beloofde.... en 't ook déébeslist zou jij dan evengoed nogevengoed nog snap je, wat ik bedoel?" „Ik zou heel blij zijn, vaderheel erg blij.... maar evengoed naar 't klooster gaan, want dat heeft dé.&r niets mee te maken...." Jaap ging naar de kamer. Daar voelde hij zich erg klein worden.... nam zich voor de zooveelste maal voor, nou vanavond maar meteen 'n kaart te sturen naar de secretaris van de R.K. Bond Hij stelde het uit tot de volgende dag.... en na 'n week was alles nog als vroeger.... Zoo wès Jaap. Op 'n avond kwam er 'n briefkaart van deze inhoud: Marreling Wat is er nou met je gebeurd? Laat jij je dochter in 'n klooster sluiten door die gemeene zwartjassen? O, vuile stink-paap! Dat arme kind! Waarom moest dat? Zit je soms zoo in de schuld? Had liever je nek gebroken en je wijf er bij. Wy weten al lang, dat je een blauwe gluiper was; op het werk ben je dat óók, al doe je net, of je met ons meegaat. En nou denk je zeker nog, dat je nog ploegbaas wordt ook! Ja, van ouwe nonnenrokken! Bah!! Schaam je; wij willlen je niet meer in onze rooie gelederen hebben, huichelaar. Jaap bekeek lang deze briefkaart.... en de gecamoufleerde onderteekeningen. Vijf minuten later was hij op weg naar de secretaris van z'n eigen bond. De briefkaart dateert van bijna drie jaar ge leden en ligt nog bij Jaap in de lade van de linnenkast. Grietje schrijft trouw haar blijmoedige brie ven naar huis.... en in elke brief lijkt het, of ze nóg gelukkiger is.... G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11